Kinderfietsjes niet in orde „Mijn kinderen mogen dan niet meer buiten spelen" eidse agenda Voorschotense ensemble viert gouden jubileum Wil tOr!Ai F&Sl Leiderdorps oudste vandaag 97 Verschil van mening over woonwagenvestiging blijft Oegstgeester hoofdonderwijzer waarschuwt ouders: PAGINA 2- BETTTVrmTTVHWOENSDAG 24 OKTOBER 1979 LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have van Leiderdorp heeft vanochtend samen met zijn vrouw een bezoek gebracht aan de oudste inwoonster van "zijn" gemeente. Mevrouw A.M. van Ingen Schenau is vandaag 97 jaar geworden. Ze woont in het bejaardencentrum De Dillenburg, waar de burgemeester de in de bloemetjes gezette me vrouw Van Ingen Schenau de felicitaties overbracht. Maatregelen tegen verkeer op voetpaden in Voorhof LEIDERDORP - Het (brom)fietsen op voetpaden in de wijk Voorhof m Leiderdorp zal verder aan banden worden gelegd. Dat is tenminste de bedoeling van de commissie verkeer en vervoer, uit de gemeenteraad die gister avond vergaderde. Een half jaar geleden is er na een ongeluk tussen een bromfietser en een jongetje op het Heel- blaadjespad een zogenaamde Kiwi-sluis halverwege het voet pad geplaatst. Een dergelijke sluis maakt het passeren voor fietsers en bromfietsers haast onmogelijk. Door deze wegge bruikers worden nu echter ande re routes gezocht over de naast liggende woonerven en door de plantsoenen. Daarom zullen er op de hoeken Pijlkruidkreek, Groene Dolk, en Klimopzoom/Groene Dolk hek ken worden geplaatst. Daarnaast zullen er aan beginpunten van het Heel blaadjespad ook derge lijke hekken worden neergezet. Er zal worden bekeken of deze op lossingen afdoende zijn voor vooral het tegenhouden van bromfietsers, die vaak met hoge snelheden de voetpaden plegen te "nemen". Mocht dat niet het geval zijn, dan zal alsnog worden overwogen in plaats van de goedkope hekken de veel duur dere Kiwi-sluizen aan te brengen. Tegenover het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) zullen 18 parkeerplaatsen worden aangelegd. Hiermee zal worden geprobeerd een einde te maken aan de gevaarlijke par keersituatie in de bocht naast het RIO. In die bocht komen name lijk fietsers en bromfietsers, die vanaf de Zijlbrug afslaan naar Leiderdorp, op de Leidsedreef uit. De kosten van het plan be dragen 23.000 gulden Kledingbeurs In de foyer van de Zijllaankerk in Wassenaar wordt op dinsdag 30 en woensdag 31 oktober de tra ditionele najaarskledingbeurs van de UW gehouden. Op dinsdag 30 oktober is er gele genheid kleding en sportartike len in te leveren. Dinsdagavond van 19.30 tot 21.00 uur is er een koopavond speciaal voor heren en jongens. Op woensdag 31 ok tober begint de verkoop om 10.00 uur. Vanaf 9.00 uur worden er volgnummers afgegeven. De verkoop eindigt om 15.30 uur, waarna men niet-verkochte kleding kan terughalen en de verkochte kleding en sportarti kelen kan afrekenen. Van de verkoopprijs komt 20 pro cent ten goede aan de verschil lende werkobjecten van de Was- senaarse UVV-afdeling. "De Deylknotsen" De Carnavalsvereniging "De Deylknotsen" heeft het pro gramma voor het nieuwe carna valsseizoen gereed. Het begint zaterdagavond 10 november in het Praethuys op Duinrell met de "Prinsenverkiezing". In januari 1980 volgen er twee avonden: op 5 januari in het Praethuys het "olde wivenbal" en op 26 januari in het Jeroen- huis het "gemeentebal". Op twee februari volgt (in het Je- roenhuis) het "oranjebal". De bejaardenavond is op vrijdag avond 15 februari in de sporthal. De dag daarop, zaterdag 16 fe bruari is er 's middags een kin deroptocht met een feest in de sporthal en 's avond het "Bal Masqué. Maandag 18 februari is er een slui tingsavond, woensdag 20 fe bruari een haringhapavond en op 15 maart het halfvastenbal. Deze drie laatste feesten zijn in het Praethuys in Duinrell. Moeder en kind Op de eerstvolgende Nutsavond in het Astra-theater in Wassenaar, woensdagavond 7 november om 20.15 uur, komt het onderwerp "Moeder en kind", een wereld in een wereld" aan de orde. Het on derwerp zal worden behandeld door mevrouw Karin Schacdt- ler, die tien jaar over de wereld gezworven heeft als hostess op de zogenaamde cruises. Er was tijdens die reizen een aspect dat haar bijzonder boeide: het leven van moeder en kind in verschil- lende delen van de wereld. De causerie wordt met dia's ver lucht. Bazaar Interkerkelijke verpleegtehuis "Leythenrode" in Leiderdorp houdt op woensdag 31 oktober zijn jaarlijkse bazaar. De bazaar is geopend van 14.00 tot 22.00 uur. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de aan gepaste bus van "Leythenrode" Ski-beurs De Kring loeiden van de Neder landse Ski Vereniging organi seert op zaterdag 3 november in Taberna, Julianalaan 1 in VOORSCHOTEN - De meningen over de vestigingen van woon wagens in de gemeente Voor schoten liggen nog steeds ver uit elkaar. Dit bleek gisteravond tijdens een drukbezochte hoorzitting over de plaatsen waar de woonwagens uiteindelijk terecht moeten ko- De drie wethouders van de ge meente Voorschoten probeerden met de bewoners tot een samen spraak te komen, maar 85 procent van de mensen uit de wijk Hooghkamer blijven bezwaren houden tegen de vestiging van woonwagens bij hun huizen. Zij vrezen overlast door de aanwe zigheid van een woonwagen kampje. De bewoners van de Veurseweg, waar ter hoogte van de Rozen burglaan een kampje is gepland, zagen een andeie mogelijkheid VOORSCHOTEN - Het Christelijk Vocaal Ensemble bestaat deze maand een halve eeuw. Vijftig jaar geleden werd het opgericht onder de naam "Zang zij onze leus", die de vereniging ruim 35 jaar heeft gedragen. Het begin was destijds bescheiden. Enige personen staken hun hoofden bijeen in september 1929 en in oktober was het zover dat men zelfstandig als nieuwe ver eniging van wal durfde steken. Geen kleinigheid voor een groepje van 16 personen, dat een kwartje per man per week aan contributie bijeen bracht. Dirigente Voor de functie van dirigent meld den zich indertijd acht gegadig den. Mejuffrouw Tilly Leening werd uiteindelijk benoemd. Een uitstekende greep, naar in ds loop der jaren wel bleek. Ruim 31 jaar heeft deze dirigente voor het koor gestaan en haar Oegstgeest een skibeurs voor ie dereen. Inleveren van goederen kan tus sen 10.00 en 17.00 uur. Beursver- koop is tussen 13.00 en 17.00 uur. Terughalen van niet-verkochte artikelen kan tot uiterlijk 17.30 uur. Jazz Op de eerstvolgende clubavond van de Wassenaarse Jazzclub, komende zaterdag, is vanaf 21.00 uur een optreden van The New Orleans Wildcats. Het is een formatie die sinds 1971 bestaat. Het repertoire van deze groep is opgebouwd uit oorspronkelijke volksmuziek zoals die in New Orleans ontstond en nu nog in deze Amerikaanse havenstad door enkele veteranen wordt ge speeld. Het optreden is in het Deylercentrum. voor de woonwagens in ue wijk Bijdorp of achter de braaklig gende grond van een benzinesta tion. Het maken van een kampje in de nieuwe wijk Bijdorp bete kent volgens het gemeentebe stuur een verlies van 20 woning wetwoningen. De drie kampjes (Veurseweg, Hooghkamerbrug en Noord-Hoflandbrug) zijn op plaatsen waar geen woningbouw mogelijk is. Prijsvermindering Door de ligging van de stukjes na tuurgrond ten opzichte van de verzorgende centra zijn deze plaatsen wel geschikt voor het plaatsen van woonwagens. Wet houder Marselis benadrukte dat indien het gemeentebestuur geen overeenstemming weet te berei ken met de eigen bevolking, de hogere overheid gewoon plaat sen zal aanwijzen. "liet ministc- stempel daarop gedrukt. Door haar bijzondere kwaliteiten, de grote aandacht voor een goede stemvorming en uiterst kritische instelling, heeft ze van de vereni ging een koor gemaakt, dat vaak in gunstige zin afstak bij andere koren. Daarvan getuigen vele goede recensies en de prijzen in de medaillekast. Deze prijzen werden behaald tij dens de 18 concoursen waaraan onder de leiding van Tilly Lee ning in de loop der jaren werd deelgenomen. Al die keren werd een eerste prijs behaald, te be ginnen met het concours in 1960 in Oegstgeest. Daar werd in de vierde afdeling een eerste prijs behaald met 343 punten. De laat ste prijs met Leening als dirigen te werd behaald bij het concours in 1960 in Boskoop. Daar werd met 311 punten een eerste prijs en een ereprijs in de wacht gesleept. In 1961 werd de dirigeerstok over genomen door de huidige diri gent, Louis van Wijngaarden, niet minder bekend dan zijn voor gangster. Ook deze dirigent legde al spoedig de bewijzen van zijn bekwaamheid op tafel, want de reeks van deelnemingen aan concoursen sloot hij af met een bijzonder succesvolle trits. Zo werd in 1962, 1963 en 1964 deel genomen aan een zaalconcours in Papendrecht, achtereenvolgens in de afdeling uitmuntendheid, de ere-afdeling en de hoogste af deling: de superieure afdeling. Daar werden zoveel punten ge scoord dat de wisselbeker defini tief in Voorschoten kwam te staan. Bakens verzet Nadien zijn de bakens verzet en heeft het koor gemeend zich wat meer op de Voorschotense bur gerij te moeten richten in plaats van op zangwedstrijden elders. De overtuiging was gegroeid dat rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft de eisen gesteld en niet de gemeen te. De provincie heeft de be voegdheid de plekken dwingend op te leggen", aldus de wethou der. De eigenaren van de woningen waar de woonwagens in de buurt moeten komen, zijn bang voor een prijsvermindering bij ver koop van de huizen als in de buurt een kamp komt. Een bewoner van de Hooghkamer zei dat bij de komst van woonwa gens zijn kinderen niet meer bui ten zouden mogen spelen. Na protesten daartegen uit de zaal stelde de verontruste burger dat hij bang was dat het pad langs de Korte Vliet door de woonwagen bewoners als autobaan zou wor den gebruikt Het woord "dis criminatie", viel regelmatig. men de eigen inwoners op cultu reel terrein wat te bieden had en dat dit het beste kon door ten minste een keer per jaar een con cert te geven met medewerking van professionele solisten en or kesten. Er zouden in Voorscho ten grotere werken moeten wor den opgevoerd. Het vocaal ensemble lijkt in deze opzet inderdaad aardig te zijn ge slaagd. Jaar op jaar weet men een toehoordersschare van 500 tot 750 personen naar de Moeder Godskerk te lokken. De drie uitvoeringen van de Jo hannes Passion van J.S. Bach en de vertolking van Die Jahreszei- ten van J. Haydn mogen in dit verband zeker met name worden genoemd. Ledental Hoewel het koor vrij constant van kwaliteit is geweest, heeft zich toch steeds een behoorlijke door stroming van leden voorgedaan. Zo was er bijvoorbeeld na 12'/2 jaar nog slechts één lid, dat van de aanvang af deel had uitgemaakt van het koor, te weten mejuf frouw B. van Maanen. Het ledental heeft in de loop van de jaren geschommeld tussen 14 en 57. Thans zijn er precies 50 actief zingende leden, waarvan 16 so pranen, 9 tenoren, 13 alten en 12 bassen. Een evenwichtige verde ling dus. Toch behoeven de da mes-partijen wel wat versterking tegenover het herengeweld. Spe ciaal aan enige sopranen bestaat grote behoefte. Het gouden jubileum, hoopt de vereniging op zaterdag 27 okto ber te vieren in "Allemansgeest" 's Middags met het houden van een receptie voor genodigden en 's avonds met een feestelijke bij eenkomt van de leden met "aan hang". Het jubileumconcert zal in het vooijaar van 1980 worden gegeven. Unaniem Gezien de eisen welke gesteld wor den aan een woonwagenstand plaats (zoals binnen 800 meter van een winkel - of schoolvoor- ziening) blijven er weinig andere mogelijkheden over dan door de gemeente Voorschoten is voor gesteld. Voorschoten heeft geen ruimte om 9 woonwagens op één plek te plaatsen. In overleg met de woonwagenbewoners is geko zen voor 3 maal 3 plaatsen. De gehele hoorzitting werd op de band opgenomen en zal na uit werking ter inzage liggen voor iedere belangstellende. Vast staat tot nu toe dat de gemeenteraad unaniem akkoord is met de voor gestelde plaatsen. De wethuuder toonde zich bereid om de andere mogelijkheden van de Veurse weg alsnog nader te onderzoe ken. Woensdag Leiden K O - ingang Hazewind- steeg, 14.30 uur Kinderfilm: "De trein- rakkertjes". K O - ingang Hazewindsteeg, 21.15 Rijksdaalderconcert. Stadhuis - Cie voor de rekeningen 17.30 Stadhuis - Cie verkeerszaken, 15.30 uur. Nieuwe Rijn 20a - Themamiddag vrou wenhuis, Arianne van Ambsberg, ovei "sex in de middenleeftijd", 14.00 uur. Nieuwe Rijn 20a - Vrouwencafé, 21 uur. Leiderdorp - Gemeentehuis, Gemeen schappelijke schoolraad, 20 uur. Oegstgeest - Gemeentecentrum, Lijt- weg 20 uur, avond voor en door verstan delijk gehandicaptèn. Voorschoten - 20 uur D'66 vergadering, Gemeentehuis. Warmond - 20.30 uur, Gemeentehuis Cie Finan, en econ. aangelegenheden. Donderdag Leiden - Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Japanse film: "The sever Waaggebouw - Aalmarkt 21, Leidse Ge dichtenavond, m.m.v. Boudewijn Biich en Nico Bill, 19 uur. Groenoordhallen - Pasar Gembir, 12-24 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, politieke cursus van de PvdA met Hugo Primus over kaalslag en renovatie, 20 uur. Gemeente archief - Boisotkade, oper dag, van 9.30-12.30, 14-17 en 19.30-21.3C Stadhuis -16.15 uur, Cie politionele aan gelegenheden. Stadhuis - Cie ruimtelijke ordening, 2( Schouwburg - Oude Vest 43, Cit Schouwburg, 16 uur. Nieuwe Rijn 20a - Werkgroep homofilie open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk gracht 32, vrij advies, 19.30-21 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - Ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vr. van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, oper middag van 14-16 uur, kaarten, sjoeler en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienstwei geren ook tel. 140866. Femke - ontmoetingscentrum vooi vrouwen, don. van 10-13.30 uur. Warmond - Gemeentehuis, Gemeente raad, 20 uur. Oegstgeest - Gemeenteraad, Gemeente huis, 20 uur. Gemeentecentrum - Lijtweg, 20 uur Op richtingsvergadering huurdersbelanger vereniging. Zoeterwoude - Gemeentehuis, Gemeen teraad, 20 uur. Wassenaar -17 uur Heropening Deylers centrum, door burgemeester Staab. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 19 tot 26 oktober door Centraal Apotheek Breestraat 74, tel. 120552. Tot za terdag 13 uur apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedgevallen gebruik maken van een taxi, tel. 122444. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten-zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude-Rd. - Gezondheidscentrum, Berken kade, Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Dijkgraaf. Ooievaar straat 4, Lisse, tel. 02521-15471. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, K. Galgewa ter 2, 2312 BR Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Ronald Stevens, 071-890847. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. OEGSTGEEST - De hoofdonderwijzer van De Springplank, een lagere school in Oegstgeest, heeft de ouders van zijn leerlingen een brief gestuurd met de mededeling dat veel van de fietsen van hun kin deren niet deugen. Hij vraagt de ouders in zijn brief om aandacht aan dit feit te be steden en met het kind na te gaan wat er aan de fiets man keert. De hoofdonderwijzer, de heer Eegdeman, constateerde de mankementen aan de kinder fietsen wanneer hij met de kinderen naar de gymzaal of naar een bos fietste. Vaak bleken de remmen niet goed te wérken, spatborden of trappers los te zitten. "Deze euvels zijn met heel weinig of soms zelfs zonder geld op te lossen," zegt de onderwijzer. Hij vervolgt "Het is toch bela chelijk dat sommige ouders klagen over gevaarlijke ver keerssituaties. terwijl de fiet sen van hun eigen kinderen niet eens in orde zijn? Na tuurlijk is verbeteren van de verkeersveiligheid mij heel welkom, maar laten we nu eens bij de eigen fietsen be ginnen." Op school besteedt de heer Eegdeman ook al aandacht aan de cond itie van de kinder fietsen. "Natuurlijk waar schuwen we de kinderen ge regeld om hun fiets goed te onderhouden, maar dat heeft geen zin wanneer de ouders ook niet meewerken. Daarom heb ik nu die brief aan de ou ders geschreven." Het initiatief van Eegdeman heeft ook onderwijzers van andere scholen aan het den ken gezet. Enkelen verklaar den direct te onderzoeken hoe het met de fietsen van hun leerlingen staat. Op één school, de Joris de Witte- school, is er sprake van een zogenaamde fietskeuring. Deze keuring werd gedaan voordat de onderwijzers met de kinderen op de fiets naar zwemles gingen. Enige leerlingen vnn De Springplank met hun fietsen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2