Streekbrandweer wil „Alphen club houden hij Windsurfers in Alphen richten eigen vereniging op BOLLENSCHUUR NU KUNSTGALERIE Noordivijk wil goede opvang vluchtelingen TOEVALS "KAART. Annie Bink voor de tot galerie omgebouwde bollenschuur in Noordwijk. "Wij willen goede werkstukken van kleinere en soms minder bekende scli il- NOORDWIJK - De oorspronkelijke bollenschuur aan de Voorstraat 107 in Noord wij k-Binnen is na een ingrijpende verbouwing omgetoverd tot kunstgalerie. De eigenaars, Jan en Annie Bink hebben een toepasselijke naam gevon den voor hun galerie, namelijk "De Linde". De galerie is eigenlijk uit hobbyisme van Annie Bink ontstaan. Al jaren verzamelde zij tekenin gen. aquarellen en olieverfschilderijen van voornamelijk Hollandse schilders uit de 19e en 20e eeuw. De eerste collectie omvat impressionisten, Haagse School en ook repre sentanten van latere stromingen, zoals de expressionistische Bergense School en de Groningse Groep de Ploeg. Annie Bink wil overigens niet alleen schilderwerken gaan verkopen. Zij denkt er over in de toekomst ook beeldende kunst te brengen. "Wij streven er niet naar om klinkende namen voor veel geld aan de muren te hangen", aldus Annie Bink. "Maar wij willen kwalitatief goede werk stukken van kleinere en soms minder bekende schilders presenteren. Wij proberen een groot publiek te bereiken door onze prijzen betaalbaar te houden. We mikken op een publiek, dat hun geld wil investeren in een werkje, dat tussen de'1000 en 10.000 gulden schommelt". Een belanrijk deel van de collectie wordt zaterdag 27 oktober aanstaande voor het eerst geëxposeerd. Ter gelegenheid hiervan houdt galerie De- Linde zaterdag van 16.00 tot 10.00 uur "open huis". In de toekomst is de galerie in principe elke dag geopend. "Als ik thuis ben", zegt Annie Bink, "en er komen belangstellenden, dan kunnen zij altijd komen kijker ALPHEN AAN DEN RIJN - Wind surfers in Alphen hebben zich verenigd in de windsurfvereni- ging De Zegerplas"Aanstaan de dinsdag, op 30 oktober komen de windsurfers voor het eerst bij een in een ledenvergadering Wanneer statuten en huishoudelijk reglement zullen zijn goedge keurd zal de vereniging officieel een feit zijn. Tijdens de ledenver gadering ook zullen de officiële ledenlijsten moeten worden opge steld. De vereniging telt nu in fei te alleen nog maar kandidaat- leden: windsurfliefhebbers die middels een enquête te kennen hebben gegeven wel lid te willen worden van een eventueel op te richten vereniging. Die enquête werd de afgelopen zo mer gehouden, op initiatief van John van Wely en Gerard de Smits en leverde een zestigtal reacties op. "Erg veel'', vindt voorlopigsecretaris Willem de Jong. Hij verwacht bovendien dat het werkelijke ledental nog wel wat hoger zal worden en gokt op zo'n honderd leden De windsurfers ontmoetten elkaar rond de Zegerplas. Een ideaal oord voor de plankzeilers. Over zichtelijk, klein, erg schoon, wei nig gemotoriseerd verkeer, niet geschikt voor grote zeilschepen en dicht bij huis bebouwing! somt secretaris Willem de Jong zo wat voordelen op. Er blijft voor de windsurfers desal niettemin nog genoeg te wensen over. Zo ontbreekt het aan kleed- en toiletruimte, een langzaam aflopend baantje en - om maar iets heel simpels te noemen - af valbakken. Allemaal redenen om in Alphen te komen tot een ver eniging onder het motto "samen sta je sterker" Er waren trouwens ook andere re denen. Het organiseren van wed strijden en het geven van onder wijs,zowel praktisch de techniek van het plunkzeilen) als theore tisch (het bijbrengen van het vaarreglement). Verder kan bij voorbeeld via een vereniging een collectieve verzekering voor de zeilplanken worden afgesloten En tenslotte: de nieuwe wind- surfvereniging wil in de toekomst ook een eigen clubhuis. Mogelijk samen met anderenDaarbij valt volgens De Jong te denken aan de hengelsportverenigingwaarvan hem bekend is dat die ook graag een eigen ruimte heeft. "Ais het even kan moeten we met meerdere belanghebbenden proberen tot el kaar te komen" De windsurfsport kan zich verheu gen in een nog steeds toenemende belangstelling Een animo die voor Willem de Jong wel ver klaarbaar is. 't Is een betaalba re vorm van watersport, die bo vendien erg leuk is. Voor zo'n f 2U00 heb je alle surfspullen" Windsurfers in Alphen en omgeving die geen uitnodiging voor de ko mende ledenvergadering hebben ontvangen maar toch lid willen worden zijn op 30 oktober vanaf 20.00 uur) welkom m de Bron aan de Troubadourweg Vietnamezen komen morgen NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk gaat met de 'bevol king' praten wat zij samen voor de Vietnamese bootvluchtelin gen kunnen doen, die morgen voor een jaar in hotel De Zee leeuw zullen worden onderge bracht. "De Noordwijkers hebben hier wel degelijk een taak", zei burge meester Bonnike gisteravond tij dens de raadsvergadering. "We zullen moeten bekijken wat we precies voor deze gedupeerde mensen kunnen doen." Het gesprek met vertegenwoordi gers van diverse organisaties vindt overmorgen plaats. Dus een dag na de aankomst van de Vietnamezen. Volgens burgemeester Bonnike is het de bedoeling dat de kinderen van de bootvluchtelingen zo snel mogelijk naar school gaan. "Van hen wordt verwacht dat ze zich snel zullen aanpassen in hun omgeving. Het schoolbe zoek", aldus Bonnike, "is van belang. De kinderen zullen zich dan sneller thuis voelen in Noordwijk." De Vietnamezen komen morgen ochtend om zeven uur op Schip hol aan. Zij zullen dan direct naar de badplaats worden overge bracht. Een deel van deze bootvluchtelingen werd destijds opgepikt door de 'Steenkerke', een schip van de Nederlandse Lloyd. In totaal komen er mor genochtend 154 Vietnamese bootvluchtelingen aan in Neder land. Van deze groep worden er 122 ondergebracht in Noordwijk en 32 Vietnamezen gaan naar Bussum. Er bevinden zich momenteel reeds 570 vluchtelingen uit Zuid-Oost Azie in Nederland. Tot en met eind december worden nog eens 2500 Vietnamezen verwacht. Laatste korenavond in kapel VOORHOUT - Voorde allerlaatste maal werd gisteravond de traditionele dekenale korenavond in de BNS-kapel te Voorhout gehouden. Honder den koorleden uit de veertien parochies van de kust- en bollenstreek woonden deze laatste bijeenkomst bij. Volgens pastoor De Jong, voorzitter van de werkgroep Liturgie en kerk muziek, is er goede hoop dat in plaats van de kapel, die binnenkort tegen de vlakte gaat, er binnenkort vervangende ruimte zal worden gevonden om deze unieke traditie voor het bisdom Rotterdam te behouden. Plattegrond van Alphen op de Kennedylaan 100 meter verder staat ei ito ALPHEN AAN DEN RIJN - Het lijkt er een beetje op. dat de gemeente Alphen aan den Rijn weinig ver trouwen heeft in de kundigheid van het plattegron den lezen van (be)zoekers. Op de Kennedylaan tus sen de wijken Ridderveld I en Ridderveld II staan op een afstand van zo'n honderd meter twee stadsplat tegronden, terwijl tussen die plattegronden alleen wandelaars en moedige fietsers een afslag kunnen pikken. "Toeval lacht men bij openbare werken. "We hebben deze week juist de definitieve stadsplattegrond ge plaatst bij de fiat aan de Kennedylaan. De platte grond even verderop bij de Paddestoelweg is er vrij wel vanaf het begin van de bouw van de nieuwe wijk neergezet, maar die is altijd als tijdelijk bedoeld ge weest. Dat ding zal echt vandaag of morgen wel wor den opgehaald en misschien, dat de kast nog eens dienst gaat doen bij de verdere ontwikkeling van de woningbouw in Ridderveld II Bij het definitieve bord is ook een uitvoegstrookje ge maakt, opdat automobilisten zonder ander verkeer te hinderen een kijkje op de plattegrond kunnen ne men. Dat zal in de avonduren en weekenden wel moeilijk zijn, omdat flatbewoners dat strookje heb ben verheven tot extra parkeergelegenheid Openbare werken "Dat is be list niet de bedoeling We zullen die zaak in de gaten houden en eventueel maatregelen nemen Dat strookje is echt bestemd r de automobilist die de v ckt". ALPHEN/LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de brand weerregio "Rijnland" (organisatie van 26 gemeenten in de Alphense streek, Leidse regio en bollengebied) stelt po- gingen in het werk om te voorkomen dat 11 gemeenten in de omgeving van Alphen inderdaad per 1 januari a.s. uit de Rijnland -club stappen. Die poging gaat vergezeld van het $anbod om bij wijze van overgangsregeling de eigen Alphense alarmcentrale nog tot (uiterlijk) 1985 te laten bestaan. Daarna zou de centrale voorgoed moeten verdwijnen. Juist het opdoeken van die alarm centrale in Alphen was voor elf gemeenten in deze streek vorig jaar aanleiding om de samenwer king met Leiden en de bollen streek op te zeggen. Tot het op doeken van de Alphense alarm centrale werd besloten omdat de minister van binnenlandse zaken in het hele gebied van "Rijnland" nog slechts één centrale (in Lei den), wil subsidiëren. De 26 ge meenten in Rijnland stonden toen op 10 juli 1978 voor de keus: de Alphense centrale voor eigen rekening laten voortbestaan of de centrale opheffen. Tót dat laatste werd vorig jaar zomer besloten. Tot ongenoegen van de gemeente Alphen en tien omliggende ge meenten, die de goed functione rende alarmcentrale in Alphen wilden handhaven. Het gevolg was dat deze elf gemeenten be sloten uit de brandweerregio Rijnland te treden (per 1 januari 1980) en op eigen houtje verder te gaan. Cijferwerk Intussen is in opdracht van het da gelijks bestuur van de brand weerregio Rijnland het nodige cijferwerk verricht. Aan het ac countantskantoor van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten is gevraagd om een rapport waarin de financiële gevolgen van het opstappen van de Al phense regio-gemeenten op een rijtje worden gezet. Dat accoun tantskantoor heeft zes mogelijk heden onder de loep genomen Dat zijn: De huidige brandweerregio Rijnland, inclusief de elf Alphen se gemeenten, blijft gehand haafd. Met één volledig gesubsi dieerde alarmcentrale in Leiden. Zonder rekening te houden met verlagende factoren zouden de kosten per inwoner dan op f 3,11 neerkomen. De huidige brandweerregio Rijnland met één volledig gesub sidieerde alarmcentrale in Lei den en een niet-gesubsidieerde alarmcentrale in Alphen. Kosten per inwoner (zonder verlagende factoren) f3,46. Dehuidige brandweerregio Rijnland blijft en krijgt van het rijk subsidie voor zowel een cen trale in Leiden als een centrale in Alphen. Kosten (zonder verla gende factoren) per inwoner f3,13. De regio Leiden gaat alleen, maar wèl gesubsidieerd verder. Kosten per inwoner (zonder verlagende factoren): f3,98. De regio Alphen gaat alleen, zon der rijkssubsidie verder. Kosten per inwoner: f 1,75 De regio Alphen gaat alleen ver der en probeert van het rijk er kenning en dus subsidie te krij gen. Kosten per inwoner f 0.82. Twee van de zes genoemde moge lijkheden vallen in feite bij voor baat al af. Er is geen kijk op dat een nieuw op te richten brand weerregio Alphen aan den Rijn en omgeving in aanmerking komt voor rijkssubsidie, 't Is al evenmin te verwachten dat het ministerie van binnenlandse za ken zowel een centrale in Leiden als een centrale in Alphen, beiden functionerend in één brandweer regio (Rijnland) zal willen finan- Nieuwe cijfers Het dagelijks bestuur van de brandweerregio Rijnland heeft, na het uitkomen van het rapport van de Vereniging van Neder landse Gemeenten de beschik king gekregen over nieuw cij fermateriaal en heeft dat nu ver werkt in een eigen financieel ver haal. Door namelijk een Hink deel van de personeelslasten (centralisten) af te wentelen op de gemeente Lei den èn de ambulancedienst, als mede te bezuinigen op de huis vestingskosten van de alarmcen trale in Leiden, kan er flink wat bespaard worden. Voor de bestaande regio Rijnland, dus met alle Alphense streek- gemeenten, zou met één gesub sidieerde centrale in Leiden, dan een bedrag uit de bus komen van f2,12 per inwoner. Het daarnaast voor eigen rekening handhaven van de alarmcentrale in Alphen zou f 0,35 per inwoner méér gaan kosten (totaal: f2,47 per inwoner). KATWIJK - "De appelschijf jes", een bronzen plastiek vn de beeldhouwer Marcus Ra- venszwaay uit Gorinchem, heeft een plaats gekregen bij het winkelcentrum in de Mo lenwijk (Katwijk aan den Rijn). Eén van de sch ijjjes zat gisteren overigens al los om- dieerd zou worden - een moge lijkheid die niet erg reëel is - zou voor f 0,82 per inwoner klaar zijn. Op grond van deze cijfers komt het dagelijks bestuur van de brand weerregio Rijnland tot de conclusie dat de kosten per in woner bij een brandweerregio Rijnland tot de conclusie dat de kosten per inwoner bij een brandweerregio Rijnland met één gesubsideerde centrale in Leiden het laagst zullen zijn en voor een niet gesubsidieerde re gio Alphen aan den Rijn het hoogst (mits hetzelfde voorzie ningenpakket wordt geboden als de regio Rijnland biedt). dat de bouten het begaven.Dit schijfje wordt nu gerepa reerd De gemeente kocht het beeld houwwerk aan, nadat het in 1978 tijdens een expositie m de tuin van het raadhuis de aandacht van velen had ge trokken. Op 4 oktober jongstleden heeft er op het provinciehuis in Den Haag een bespreking plaatsgevonden, waarbij aanwezig waren: een lid van het dagelijks bestuur van de provincie en ambtenaren, verte genwoordigers van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijns treek en de gemeente Alphen aan den Rijn, het dagelijks bestuur van de brandweerregio Rijnland en de brandweerinspectie Overgang Doel van dit besprek was om een oplossing te vinden die voor alle partijen aanvaardbaar was. Op Ravenszu aay werd tot dit werk geïnspireerd toen zijn vrouw hem eens op een avond een appel aanbood als dessert. Toen hij de vrucht in vier par tjes sneed zag hij ineens wat voor een interessante vorm een appelpartje heeft. grond van dat overleg, het rap port van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten èn het aanvullend commentaar van het dagelijks bestuur van de brand weer regio Rijnland op dat rap port, wordt nu voorgesteld een overgangsregeling te aanvaar den. Die houdt in dat de alarm centrale in Alphen voor ten hoog ste vijfjaar en onder bestuur van de regionale brandweer Rijnland, zal worden gehandhaafd. De ge meenten rond Alphen aan den Rijn zal verzocht worden hun be sluit tot opzegging weer onge daan te maken. Gaan de gemeenten uit de Leidse regio èn die uit de bollenstreek alléén (maar wel gesubsidieerd) verder, dan komen de kosten, omgeslagen per inwoner neer op f2,63. Een niet gesubsidieerde brand weerregio Alphen aan den Rijn komt, wanneer op de huidige voet wordt doorgegaan, op f 1,75 per inwoner. Een kostenverge- lijking met bovenstaande moge lijkheden geeft echter een ver tekend beeld. Er is bijvoorbeeld geen rekening gehouden met op leiding en preventie. De perso neelsbezetting van de Alphense brandweer is vastgesteld op grond van het zuiver gemeente lijk takenpakket en laat geen ruimte voor regionale dienst verlening. Het aantrekken van extra personeel zou tot gevolg hebben dat de kosten direct met f 2 "5* inwoner stiJSen en dus op Zou de regio Alphen eenzelfde voorzieningenpakket willen bicden als de brandweerregio Rijnland biedt, dan komen de kosten zelfs op f 3,36. Een brandweerregio Alphen die volledig door het rijk gesubsi-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29