Door zoveel vrouwen te spelen is de man in mij naar boven gekomen' Craig Russell komt naar Nederland WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 EXTRA PAGINA 27 Craig Russell als Craig Russell In Woody Allen's film „What you always wanted tot know about sex but were afraid to ask" komt een- ontroerende scène voor, waarin een man van middel-'. bare leeftijd zijn neiging om zich in dameslingerie te hullen niet weet te onderdrukken. Zelfs wanneer hij op kennismakingsbezoek is bij de aanstaande schoonouders van zijn dochter,kan hij de lust om zich te verkleden niet weerstaan. Hij geniet van de span ningterwijl hij weet dat het gevaar betrapt te wor den, zeer denkbeeldig is. Als hij dan ook inderdaad, wordt ontdekt, ervaren wij met alle betrokkenen de- géne en een onverklaarbaar gevoel van vernedering Travestie is in de realiteit van dlledag nog altijd een beladen onderwerpBinnen de omlijsting van het theater draagt het evenwel minder het karakter van een taboe. Denk alleen maar aan Shakespeare of de opera's van Strauss, Monteverdi en Mozart. Craig Russell, de fameuze Canadese entertainerwiens show geheel uit perfecte, nogal ironische imitaties van de grote vrouwelijke sterren uit de showbusiness bestaat, heeft zelfs van travestie zijn beroep ge maakt. Hij komt deze week (vanaf morgenavond in theater Carré in Amsterdamen op zondagavond in Luxor in Rotterdam) voor het eerst naar Nederland Belichaming Naar zijn bezoek wordt om meer redenen reikhalzend uitgezien. Allereerst heeft hij al op veel bioscoopbe zoekers een onvergetelijke indruk gemaakt als Robin Turner in de deels op zijn persoon geschreven film Outrageous van regisseur Richard Bonner, waarin hij gestalte geeft aan een jonge kapper uit Toronto, die bij zichzelf de wens ontdekt om de grote diva's van het witte doek te belichamen. Daarnaast is Craig Russell al enkele jaren in de Ver enigde Staten een van de grootste theater-attracties omdat hij de kunst verstaat op de planken werkelijk de suggestie te wekken alsof sterren als Peggy Lee, Barbara Streisand, Kathleen Hepburn, Mae West, Judy Garland en Mariene Dietrich tot leven zijn ge komen. Een show die uniek is omdat Russell bovendien over het vermogen beschikt om de bij zijn imitaties behorende spreek- en zangstemmen te reproduceren. Russell is in de eerste plaats een entertainer, iemand die er een „eer in schept mensen te vermaken en tege lijk te laten zien hoe sterk de persoonlijkheid is van die vrouwelijke sterren van Hollywood en Broad way". Maar daarnaast heeft hij een open oog voor de tegen stelling dat travestie in het theater wel. maar in het openbare leven niet wordt getolereerd. ,Je verkleden en je gedragen als iemand van de andere sekse vormt een bedreiging voor het publiek. Vooral als je er goed uitziet. Dan tast je iemands zekerheid aan. Daarom wordt travestie maar al te vaak voorgesteld als een verkleedpartijtje. Het mag nét niet echt zijn. Het liefst een grappige pruik of zo. Een grote giller, dus als het ware". Veilig blijven Daarom gedraagt Danny Larue (een Engelse enter tainer, die ook van travestie gebruik maakt) zich zo. Hij zal voortdurend aan zichzelf blijven refereren als een man. Het moet voor het publiek veilig blijven; een giller. Een stukje zelfbespotting. Waarom reageren mensen zo ontdaan, wanneer ze werkelijk met een voortreffelijke travestie worden geconfronteerd? Ik denk daar vaak over na. Waarom zou je je beledigd voelen als een vrouw een man blijkt te zijn? Wat is er zo fout aan de manier, waarop dat gemiddelde publiek zelf denkt? Waarom wordt travestie niet ge woon zoals het is geaccepteerd?" Russell constateert dat zijn optreden (Jk maak scherpe opmerkingen, maar het is geen vieze show") weer standen heeft opgeroepen. Clubs, waarin hij optrad, werden vaak geslotenof van bestemming veranderd Sommige werden in as gelegd.De journalist van de Montreal Star die een interview met mij afdrukte, kreeg een dag later te horen dat het zijn laatste ver haal was geweest" Unfair Betekent Craig's show dat er een kans bestaat dat de tolerantie ten opzichte van travestie wat toe neemt? De artiest: .Misschien dat ik wat bijdraag aan een discussie er over. Zelf spreek ik me niet pro of contra uit. Dan loop ik de kans publiek te verliezen dat an ders nooit meer met iets dergelijks wordt geconfron teerd. Maar dat er iets onrechtvaardigs gebeurt, als een man wordt opgepikt die als vrouw verkleed over de openbare weg loopt, is duidelijk. Unfair boven dien, nu zoveel vrouwen er als een man gekleed bijlo pen". Craig Russell als Mae West HAARLEM - Hamburg en Berlijn komen de eer toe het talent van Craig Russell als eerste in Europa op de unie ke waarde te hebben geschat. Op festivals als Theater der Nationen en Theatertreffen werd zijn optreden het afgelopen voorjaar een sensatie van de eerste orde. Nu is hij terug in Duitsland, waar zijn show een kleine 50 jaar geleden als „Entartete Kunst" (onstaande kunst) zou worden betiteld en Craig het er evenals het interieur van de club uit de film „Cabaret" niet zonder kleer scheuren vanaf zou hebhen gebracht. In het sjieke Deutsche Schauspiel- haus in Hamburg dalen de ova ties en het bis-geroep na afloop van zijn one-man-many-women- show op zijn hoofd neer. En dat terwijl Russell's optreden door een vooraanstaand recensent in een in Washington verschijnende krant onlangs werd betiteld als symptomatisch voor „deze afglij dende tijden". Ondanks de waardering die er voor zijn werk bestaat, koestert de en tertainer wat tweeslachtige ge voelens ten opzichte van de Duit sers. „Geen humor", luidt zijn klacht, „te nuchter" Hoe kan het anders voorkomen dat tijdens het meest ontroerende moment in de voorstelling een fo tograaf zo gaat staan, dat hij het licht steelt van Judy Garland, terwijl zij Somewhere over the Rainbow ten gehore brengt, zo geeft Russell te kennen. Geluk kig ontvlamt Judy in furieuze woede en wordt de jongeman voor het oog van het publiek te recht gewezen. Craig valt bij het hele incident geen moment uit zijn rol. „Een avond eerder had ik iets der gelijks aan de hand met twee brandweerwachten, die voor het publiek onzichtbaar in de coulis sen bleven staan. Zo'n norse blik, dat die kerels hadden! Het hin derde me geweldig bij het verk leden. Opzij van het podium heb je voor dat verkleden maar wei nig ruimte. Het werd steeds er ger. Toen kwam Barbra Strei sand op en ze werd echt kwaad. Ze trok een van de mensen aan zijn haar, liet de andere een bui ging voor het publiek maken, de woede van die twee! Dat was de beste Streisand-imitatie die ik ooit heb gedaan. She looked like the only Jew in Germany. Ze werd helemaal gek". „De volgende die opkwam was Anita Bryant en zij zei: Ik vraag u beiden excuus voor het onbe hoorlijke gedrag van deze joodse vrouw. De brandweerwachten, die eerst niet te bewegen waren om weg te gaan, explodeerden! Liepen tierend rond. Vertelden wat voor een afschuwelijk per soon ik was. Tot Judy Garland opkwam. En haar kon het alle maal geen bliksem schelen. Ze wierp een kushandje: Love, love. Oh, ja, en ik gaf toen geen toegift, hoewel het publiek een minuut of zeven stampij maakte. Ik kwam terug naar voren en riep: Laat die brandwachten de encore "maar doen". Vertrouwd te betreft. Zijn lage, hese stem lijkt in geen enkel opzicht op het timbre van een van zijn toneelka rakters. Hij wringt zijn mollige, vrouwelijk aandoende lichaam telkens in een andere houding, alsof hij zich pijnlijk bewust is dat hij wel de stemmen van Bar bara, Anita en Judy reprodu ceert, maar even niet in de gele genheid is om in hun huid te kruipen. Het lijkt alsof ze hem te vertrouwd zijn om het gemis aan fysiek niet te voelen. Vrijwel elke dag zijn de groten van weleer - alleen Midler en Strei sand, zij behoren tot een jongere garde - om hem heen. Russell: „Het betreft allemaal vrouwen wier verschijning een einde be tekende aan de mythe dat de man sterk is en de vrouw het zwakke geslacht is. Om zo aan de top te staan, zoals zij hebben gepres teerd, moet je verschrikkelijk sterk zijn. Judy Garland vond haar einde toen ze 47 jaar was, maar in feite heeft ze tachtig jaar volgemaakt. En Peggy Lee dan! Haar tekortkomingen wist ze op timaal uit te buiten. Die heeft het zelfs gepresteerd om een show te geven vanuit een rolstoel, inge snoerd in een stijf corset, om haar rug te beschermen" In de ogen van Craig worden er weinig nieuwe sterren aan het Walhalla van de Hall of Fame toe gevoegd. „De amusementsindus trie fungeert totaal anders nu Hollywood een zachte dood is ge storven. Een meisje dat zich heeft laten fotograferen voor een pos ter, kan over drie weken een ster zijn, vervolgens wordt ze uitge nodigd om de hoofdrol te spelen in een tv-serie en twee maanden later naar huis te worden ver scheept, omdat de kijkcijfers te gen vielen. Ster-af, zie je nooit meer. Ze krijgen niet eens de tijd om te leren hoe ze zich moeten gedragen, welke rol ze moeten aanleren, hoe ze kunnen spreken; al die schijnbaar onbenullige za ken, die toch bijdragen tot het begrip ster" Politicus „Zelfs iemand als Peggy Lee, waar van je het misschien verwacht, heeft alles onder con trole. Al die opgelegde domheid of dat tere in haar gedrag, is een zorgvuldig bestudeerde act, die ze tot in de puntjes beheerst. Ze wikt haar woorden op het po dium, net zoals een zorgvuldig politicus. Het is een grote vrouw, waardoor haar gesticuleren er breekbaar uitziet. Wat een uit straling, niet?" „En Judy Garland dan! Ze zit op een party, vraagt iemand: Voel je je nog zo ziek. Begint ze te huilen: Oooh, I feel soooh miserable! Dan vraagt iemand anders: Zeg, ga je nou nog mee, Judy? Waarop die kwaad wordt en zegt Kun je niet zien dat ik bezig ben? Zelfs in zo'n situatie speelde Garland dus, zoals men zich haar voorstelde. De ogen rood en doorlopen" Russell's obsessie voc. begon tijdens zijn puberteit. Zijn waardering voor Mae West had er in geresulteerd dat hij admini stratief werk voor haar mocht verrichten. Hij trok bij haar in het 22 kamers tellende strandhuis in. „Daar is de travestie eigenlijk be gonnen. Wat moetje in zo'n kast van een gebouw? Geen tv, een draaitafel met vier platen. Nadat ik die dan ook een keertje had beluisterd, toog ik op onderzoek. Kasten vol met kleren, herinne ringen aan de films waarin zij had gespeeld. (Hij speelt een scène en de verbazing van toen: Ooooh!) Wat doe je dan? Je trekt het aan. May had het snel door: heb jij aan de bullen gezeten, knul?" Heel dik Het in de huid van een vrouw stap pen, vervulde de jonge Russell met een ongekende sensatie. Het was alsof hij zich meer op zijn gemak voelde, zo vertelt hij. „Ik kende al heel jong onzekerheden over mijn lichaam. Ik was dik, heel dik. Toen ik twaalf was, woog ik bijna evenveel als nu. Vrouwen leken zo perfect. Alles hadden zij. Dat je daar ook nog wat voor over moet hebben, zag ik toen nog niet zo scherp" „Vanzelfsprekend vergelijk je je li chaam wel met andere jongens van de leeftijd. Nou, dat viel altijd maar negatief uit. Ik heb boven dien een wat meisjesachtig li chaam. Niet echt mooi. Ja, ik ging me inderdaad mooier maken, opmaken. Een beetje vaseline hier, dat zullen ze toch niet mer ken? Een beetje ogenschaduw7 De lippen iets volleren roder, wat zou dat bommen? Totdat ik naast een ander stond en men de ver schillen zag. Foei!" Russell praat lichtelijk geaffec teerd, herinnert zich zijn vroege re jaren weer en slaat bij de ge dachte aan een uiterst pijnlijk in cident de handen uit afgrijzen voor het gezicht. „Cutie, ken je dat spul? Binnen een uur bruin zonder te hoevei Dus ik met twee tubes in de weer. Prachtig! Het eerste resultaat is verbluffend; you look fabulous! Zolang je niet transpi reert, wel te verstaan. Een dag of wat later moesten we gaan zwemmen in schoolverband. Oei! Alles liep weg zag er streperig uit; geel, oranje..." Transseksualiteit Het onbehagen over het eigen fy siek is lang gebleven, zo vertelt Graig. Ook toen hij al in kleine clubs met voorstellingen was be gonnen en telkens weer na afloop van een voorstelling ervoer hoe slecht zijn eigen ego huisde in het eigen lichaam. „Transseksuali teit? Twee jongens, waarmee ik een tijdje samen heb gewoond, hebben het indertijd laten doen. Het zijn pracht vrouwen gewor den, of nee... eigenlijk kun je zien wat voor een vrouwen het altijd al waren geweest. Ik heb ook met de gedachte gespeeld... Toen ik jon ger was en de kaarsjes op mijn verjaardagstaart moest uitblazen, deed ik weieens de wens: Let me be a girl en pfff!" (Craig sluit de ogen, blaast, voelt in zijn kruis). „Jammer, het hielp niet... Maar een ingreep, dat vond ik te dras tisch, te definitief... Natuurlijk heb ik mijn lichaam wel in min dere mate wat aangepast" Hij sluit de ogen en wrijft afwezig over zijn gladgeschoren been. Bestaat die onvrede nu nog. Neee... Langzamerhand begin ik te be seffen dat het man-zijn ook zijn voordelen heeft. Ik vermoed dat door zoveel vrouwen te spelen, de man in mij langzaam naar boven is gekomen. Ben nu wel redelijk tevreden met mijn lichaam. Het is ook aan het veranderen. De schouders worden breder, de heupen in verhouding smaller. Ik voel me meer op mijn gemak in mijn eigen huidje nu. Krijg ook meer aandacht als man, dan vroeger" Politie-agent Huidje. Het woord is gevallen. De entertainer wisselt telkens voor het publiek op een onzichtbare plaats van uitrusting en huppelt dan in een andere gedaante als alweer een andere ik het podium op. Is dat niet een onmogelijke taak, een ander niet te spelen, maar te willen zijn? Craig Russell als Carol Channing. Craig Russell als Bette Midler. Craig Russell als Tulluah Bankhead Russell: „Ja en nee. Ik bedoel: neem een politie-agent. Zodra die het huis uitgaat in een rose negli- cè en punctueel het verkeer op de hoek van de straat begint te re gelen, zit het er dik in dat het vast zal lopen. Of als hij patrouilleert en moedig met zijn knuppeltje zwaait... Dan is hij weg. natuur lijk. Het échte uniform hoort bij zijn ego. Bij mij is het de pruik. Zo voel ik dat. Ik zet Mae's pruik op of het is zover. En Tullulah Bankhead? Als ik haar pruik al leen al ruik, kan ik haar overal tot leven wekken" Craig vertelt er aan te hechten de andere kant van de mensen, die hij imiteert, te proberen te door gronden. „Vaak gebeurt dat op basis van te weinig materiaal. Ik geef bijvoorbeeld toe dat ik Judy Garland nooit live heb gezien. De mensen, die in mijn show tot le ven komen, laten zich - zo ze zich nog in welstand bevinden - slecht benaderen. Sterren van dat kali ber hechten aan een privacy. Dus moet ik hun houding, hun men taliteit, de manier waarop ze op onverwachte zaken reageren, zien af te leiden uit de beschikba re hoeveelheid archiefmateriaal. Research: film, video, biogra fieën, wat dan ook" Magie „Je probeert tussen de regels te le zen, te begrijpen wat hen be woog. Je tracht je in te leven inde wijze waarop zij zouden hande len. Vroeger speelde ik een be paald karakter een half uur aan een stuk. Dan mag je nergens fou ten maken, never drop the face. Er zit aan een teveel aan research aan de andere kant ook een heel reeel gevaar. Je zou hen welis waar dan zuiverder, rechtvaardi ger kunnen portretteren, maar je loopt dan wel de kans dat je illu sies daarbij om zeep worden ge holpen. Weg magie!" ,,Ik krijg vaak te horen dat wat ik doe op zichzelf beperkt is Ik weet het niet. Elke avond is totaal anders. Dan is het ene karakter beter, dan krijg ik een hekel aan dat type. Het hangt van toevallig heden aan elkaar. De spontaniteit is er echter altijd, zodat het nim mer een van tevoren uitgemaakte zaak is wat je krijgt voorgescho teld. It is not a book-show. Ik probeer verder ad rem te blijven, regelmatig mezelf op de video gade te slaan. Is dat spannend! Daar kom ik het podium op, mmm. Nou ja. Ha, ha, ha. Hou voortdurend in de gaten dat ik de toonhoogte van de verschillende stemmen goed inschat en me herinner". .Het lijkt het/elfde. Ik doe het nu negen jav. 1 Iet w ordt betei Ik schaaf aan alles. Probeer voort durend een beter resultaat te be reiken. Ik neem een voorbeeld aan Carol Channing Die zingt nu al sinds 1964 Hello Dolly en dat is dan een type, die aan haar eigen lichaam refereert als een show business-mach ine. Zij vertelt het publiek elke a\ >nd weei i song zing ik nu al 25 jaar en het is nu bijna okay. Ik werk eraan en dat zal verdomme helemaal in orde komen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27