Geen oecumene op Mookerhei GssBsnnnsi Indianen onderdrukt in Zuid-Amerika Fiolet in Leiderdorp: Tsjechische priesters roepen hulp paus in Staanplaatsen Beroepingen Schillebeeckxeen oordeel zonder mij (Van c redactie geestelijk leven) LEIDERDORP - Professor Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, denkt zeer positief over de hedendaagse crisis in geloof en kerk. De kerk zou zo dood zijn als een pier als de algehele crisis - cultureel, econo misch, sociaal, politiek, pedagogisch - aan haar voorbij ging. Het is juist een teken van vitaliteit dat zij met de hele samenleving de crisis durft in te gaan. Lectuur in beslag genomen WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 Fiolet, een bewogen spreker, zei dit maandagavond in Leiderdorp, waar hij op uitnodiging van de plaatselijke Raad van Kerken sprak over de "tweede kerken- conferentie" die op 't ogenblik in vele plaatsen van ons land aan de gang is. Hij werkte in zijn verhaal een aantal spelregels uit voor - wat hij noemde - een "plurifor me" (veelvormige) kerk. Oecumene moet niet streven naar een gelijkgeschakelde eenheids- kerk. Fiolet kan in de bijbel geen enkele grond vinden voor een uniformisering van geloof en kerkstructuur. Trouwens, de Schrift zelf is niet één boek, maar een bibliotheek van boeken, met evenzovele geloofsgetuigenissen van mensen uit vele landen en "Het is misschien de bitterste paradox van onze tijd dat een godsdienst gebaseerd op liefde de verwekking van ongewilde kinderen aan moedigt", schrijft de hoofd redacteur Conor Cruise O'Brien in het Britse blad "The Observer" naar aanlei ding van de laatste reis van de paus. O'Brien, vroeger Iers parle mentslid, vervolgt dan: "Dat is uiteraard het laatste dat de paus zou willen. Hij wil dat mensen veel kinderen krijgen en al die kinderen liefhebben". Dat nu acht O'Brien een onmogelijkheid. Velen hebben meer kinderen dan ze aan kunnen. "Het is een bekend gegeven dat, misschien wel voor het me rendeel, misdaden en wreedheden worden ge pleegd door mensen die zich in hun jeugd ongewild of verworpen voelden". De principes waarop deze paus hamert betekenen in de praktijk meer ongewilde kinderen, aldus O'Brien. De woorden van de paus hou den ook in, dat een geweldige macht de erkenning blok keert van het feit dat de enorme toeneming van de wereldbevolking een ernstig probleem is. Expansie is volgens deze principes op zichzelf goed. Er is alleen een technisch probleem, name lijk een hogere voedselpro- duktie. De consequentie is wel, zo schrijft O'Brien, dat er mid den volgende eeuw slechts staanplaatsen op deze aarde zijn. tijden. Ze biedt ruimte om de ontmoeting met God op velerlei manieren te beleven. Overgave Deze veelvormigheid kan echter niet zonder geloofsfundament. Daarin kunnen we, aldus Fiolet, onze gemeenschappelijke identi teit herkennen. Dit fundament ligt niet in onze geloofsformule- ringen uit het verleden, hoe au thentiek die ook mogen zijn, maar in de onvoorwaardelijke overgave aan de persoon van Je zus Christus. En dan niet als voorbeeld voor ons bestaan, maar als de oorzaak van ons heil. "Die Levende is ons nog steeds nabij" Het geloof wordt nog te exclusief - met uitsluiting van anderen - beleefd. In de pluriforme kerk zoals Fiolet die ziet weten mon dige mensen met elkaar om te gaan zonder elkaar te nivelleren. Haar patroon is dat van weder zijdse erkenning en aanvaarding. De ander aanvullend, verrijkend, ook corrigerend. Er zal daar ruimte moeten zijn voor loyale oppositie. Geloofsconflicten worden niet meer met afschei dingen opgelost. Een groep. Tsjechische en Slowaakse priesters vraagt in een brief aan de paus aandacht voor de moei lijkheden die geestelijken en an dere gelovigen in Tsjecho-Slowa- kije moeten doormaken. Aanlei ding ivas een actie van de staats veiligheidsdienst die grondig huiszoekingen deed bij vele pries ters en anderen in Bohemen. Mo raine en Slowakije en daarbij ook lectuur, voornamelijk godsdien stige, in beslag nam. Op het ogenblik zitten, volgens de brief, acht mensen in voorarrest. Zij en nog anderen worden be schuldigd van "onrechtmatige activiteiten" Het vermenigvul digen en verspreiden van lectuur Professor Edward Schillebeeckx (64), wiens boek "Jezus het ver haal van een levende" in Rome is nageplozen op mogelijke ket terijen, erkent het recht van het kerkelijk leergezag om toezicht te houden op de geloofsortho- doxie van theologen, maar de manier waarop dat gebeurt doet hem leed. Bij de oordeelsvor ming over zijn boek is hij niet betrokken geweest. "Ik weet al leen dat er blijkbaar iets met mijn boek is", verklaarde hij gisteravond voor Brandpunt-tv. Naar het zich laat aanzien, gaat hij in december naar Rome om zich nader te verantwoorden. Drie theologen, die hij nu niet kent, zullen daar met hem pra- Zo'n kerk kent wel degelijk gren zen. Maar die worden niet door anderen vastgesteld. Ze worden slechts geconstateerd, waar men sen zelf de gemeenschap verbre ken. Zoals wanneer mensen van het ene ras niet aan de maaltijd van de Heer willen deelnemen met mensen van het andere ras. Oorzaak van de afsnijding kan in Fiolets visie alleen de zonde te gen de liefde zijn. Vuil Hij waarschuwde wel voor een "goedkope oecumene" "Oecumene beleef je niet op de Mookerhei. Ze moet de handen vuil willen maken aan de maat schappelijke en politieke werke lijkheid. Zonder de sociale kant van het heil in Christus bouwt de oecumene aan vormen van ker kelijke gemeenschap zonder hoop en zonder hart" De inleider durfde de stelling aan dat wie a-politiek leeft niet als christen leeft, omdat hij zich de mogelijkheid van de herken baarheid van God in de concrete maatschappelijke problemen ontneemt. God openbaart zich al tijd in bevrijding. Dat was al zo ten tijde van het Oude Testament. Daarom mag het Nieuwe Testa ment niet worden verinnerlijkt tot een louter persoonlijke ge loofszaak. 'Oecumene", zo besloot professor Fiolet, "is noodzakelijk terwille reldhuishouding" die de staatsuitgeverijen weige ren te drukken wordt beschouwd als een "handeltje' omdat de ont vangers, ter bestrijding van de ten. In het Frans, zo was een van Schillebeeckx voorwaarden. Komen zij niet tot overeen stemming, dan zullen zeven kardinalen zich over de kwestie buigen. Zij kunnen een veroor deling uitspreken. Bij een posi tieve uitslag is de kwestie van de baan. Eind 1976 al vernam Schille beeckx - sinds 1957 hoogleraar in Nijmegen - dat er bezwaren wa ren gerezen tegen zijn boek, met name tegen zijn Christus-be schouwing. Rome legde hem een lijst van vragen voor, maar de antwoorden die hij daarop gaf bevredigden de leergezagsdra- gers niet. Zij verwachten dat de auteur in december alsnog de kosten, vaak iets bijdragen. Het vrije ondernemerschap is echter verboden in Tsjecho-Slowakije De briefschrijvers wijzen erop dat nodige opheldering over een aantal twijfelachtige punten zal geven. Schillebeeckx had twee redenen om over het proces - dat pas on langs naar buiten is gekomen - te zwijgen: hij wilde dat het boek ongestoord zijn werk zou kun nen doen, en hij is er als "katho liek-orthodox theoloog" van overtuigd dat er geen ketterijen in staan. Sinds de publiciteit er over is hem uit talrijke reacties gebleken dat velen zich door dit proces in eigen geloofsleven voelen aangetast. Professor Schillebeeckx meent dat theologen pionierswerk moeten kunnen doen, in vrij heid, ongestoord, zonder drei- de lectuur die in hun land in het geheim wordt gedrukt en ver spreid - "om de honger gedeelte lijk te stillen" - in Polen, het va derland van de paus, normaal beschikbaar is. Ze zeggen infor matie te missen over het huidige gebeuren in de kerk en in de christelijke wereld. Volgens de priesters is de censuur erop ge richt, alleen die informatie toe te laten die bij de lezers de indruk wekt dat de kerk geen toekomst meer heeft. Via de paus vragen zij nu om hulp en solidariteit van de hele kerk. "Wij sluiten ons aan bij uw stre ven naar een broederlijke geest in heel de menselijke familie" ging. Dan zullen zij onder elkaar ook veel meer polemiseren. Nü wordt dit rijpingsproces van bovenaf geblokkeerd. Er zijn verschillende acties op gang gekomen om Schille beeckx te ondersteunen. Zelf hoopt hij dat Rome daardoor niet zal worden gealarmeerd. Dat zou averechts kunnen wer ken. "Maar als zij merken dat de mensen hier het ernstig menen, dan zullen ze daarvoor toch niet ongevoelig zijn". De mens Schillebeeckx kon zijn ontroering nauwelijks bedwin gen toen hij vertelde dat hij ook bloemstukken had gekregen. d. G. Kernwapens. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft de le den van de Staten-Generaal van daag een "open brief' aangebo den waarin het parlement wordt voorgesteld meer tijd te vragen voor de discussie over de moder nisering van kernwapens en het opstellen van Navo-raketten met kernlading in Nederland en an dere Westeuropese landen. De brief komt kort vóór het beraad binnen de PvdA- en CDA-fracties over dit hete hangijzer. Volgens het IKV kunnen vrede en veiligheid in Europa alleen wor den gegarandeerd door een "on dubbelzinnig terugdringen van het huidige bewapeningsniveau en een politiek van verzoening tussen Oost en West. "Er is tijd nodig voor het afwegen van ar gumenten. We moeten ons niet laten opjagen door de Navo. Er moeten nu geen beslissingen worden genomen die onomkeer baar zijn" Het IKV wijst er in zijn brief nog op dat blijkens een Nipo-enquête Hervormde Kerk: beroepen te Westerhaar D. van Meulen Goud- riaan, te Krimpen aan de IJssel, G. Cazemier Groningen, te Assen en te Veenendaal, A. Bos Ren- kum, te Klundert, .J. van Steeg Dussen, te Strijen, G. Zonneveld Capelle aan de IJssel- aangeno men naar Heumen kandidaat G de Jonge Amersfoort, naar Aartswoud-Opperdoes kandi daat D. Posthuma Groningen, bedankt voor IJsselmuiden en voor Stolwijk G. de Knegt Bar- neveld, voor Zetten J. Olie Lin- schoten, voor Bergambacht (na dere beslissing) Tj. de Jong (wo nende te Doornspijk); toegelaten tot de evangeliebediening: C. de Jonge Amersfoort, J. van Poering Ede, mevrouw A. de Vries Utrecht, mevrouw N. Nieuwen- huijze Utrecht, J. Maat Haarlem en H. ten Napel Oegstgeest. Ver beterd bericht: bedankt voor Bergum A. Bos Renkum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zoetermeer B. Kamphuis Vlissingen, te Ca pelle aan de IJssel, A. Kooij En schede; bedankt voor Drogeham en voor Voorburg, H. Veldman Wetsinge (Gr,) voor Krimpen aan de IJssel, J. Ulehake Leeuwar den; beroepbaar H.A. Strating, laatstelijk predikartt van de Ne derlands Gereformeerde Kerk te Langerak Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Bunscho ten kandidaat P.J. Kok Wage- ningen; bedankt voor Gouda G den Hertog Kornhorn. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Brakel en voor Gro ningen A. Moerkerken Nieuw- Beijerland, voor Poortvliet, H Hofman Rotterdam. Doopsgezinde Gemeenten: beroe pen te Den Haag, W Veen Dron- vorig jaar 58 procent van de Ne derlandse bevolking het ermee eens was, kernwapens uit ons land te verwijderen als een eerste stap in de richting van meerzijdi ge ontwapening. De raketten die de Navo in West-Europa wil plaatsen zijn, volgens het IKV, geen militaire verdediging maar vullen de nucleaire slagkracht van de Navo aan waardoor deze met atomaire raketten diep in de Sovjet-Unie zou kunnen door dringen. Benoemingen: Commandant C A. Verwaal van het Leger des Heils in Nederland is benoemd tot internationaal secretaris voor Europa op het hoofdkwartier in Londen. Hij wordt hier opge volgd door de Amerikaan George L. Nelting, nu internationaal se cretaris voor Oceanië en het Ver re Oosten. Drs. O.H. de Vries, baptistenpredi kant in Den Haag, is benoemd tot docent "systematische theolo gie" aan het seminarie van de Unie van Baptistengemeenten te Bilthoven. Afscheid. In verband met ver vroegd emeritaat heeft ds. W.L. Heijmans afscheid genomen van de hervormde gemeente te Bos koop. Bijna twintig jaar werkte hij daar. Ds. Heijmans blijft nog enig pastoraal werk doen in het Catharina-verpleeghuis te Gou da. Gelijkwaardig Rassendiscriminatie. De West- kaapse synode van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika nam een rapport aan vol gens hetwelk rassendiscrimina tie in strijd is met de ethische normen van naastenliefde en met het beginsel dat alle mensen voor God gelijkwaardig zijn. Aan vaarding van dit rapport houdt echter niet in dat met de ver scheidenheid geen rekening mag worden gehouden, zo wordt in een eveneens aanvaarde motie gezegd. Ds. David Botha van de Nederduits Gereformeerde Zendingskerk verklaarde dat zijn kerk en de grote Nederduits Gereformeerde Kerk nu overeenstemming over de rassendiscriminatie hebben bereikt. Deze kerken zo verwacht hij zullen nu samen gaan optre den voor de afschaffing van dis criminerende maatregelen, zowel op het persoonlijke als op het in stitutionele vlak. Fonds. De Britse Methodisten- kerk gaat uit eigen middelen het programma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme ondersteunen. Zij geeft daaraan de voorkeur boven een oproep tot persoonlijke gif ten. Methodistische zendelingen hebben gerapporteerd dat de middelen uit dit fonds uitslui tend ten goede komen aan hu manitaire doeleinden, en niet, zo als vaak wordt beweerd, aan mili taire. BUITENLAND ADVERTENTIE #ALS JE ECHT GOED WILT LEREN SKIËN Kom dan naar de ski-piste "DE MEERBERG" in Hoofddorp Uetwuiö) de wwdeligtte üt Hedentmll ski-piste"DE MEERBERG" Hurst verwierf vooral bekend heid door, als voetballer, drie maal te scoren in de finale van het wereldkampioenschap dat En geland in 1966 won. Discriminatie? Nee, dat kennen we hier niet. We zijn hier één grote familie, ongeacht huidskleur of afkomst". Deze bewering is hier in Latijns- Amerika nogal eens te horen, maar waarop is deze uit spraak gebaseerd? Om hun gezamenlijke verbon denheid in taal en cultuur te benadrukken vierden Spanje en haar voormalige kolonie Spaans-Amenka op 12 okto ber 'De dag van het Ras'. Op die datum ontdekte Colum bus in het jaar 1492 Amerika en ging er voor Spanje en Eu ropa een Nieuwe Wereld open. In de bijna 500 jaar die sinds die gedenkwaardige datum zijn verstreken heeft er in Spaans-Amerika een gewel dige rassenvermenging plaats gevonden, eerst tussen de Spaanse kolonisten en de Indianen, (mestuzen) daarna tussen de blanken en de inge voerde negerslaven (mulat ten), en tenslotte tussen al de ze groepen onderling. In het kolonisatieproces roeiden de Spaanse veroveraars de In dianen niet gelijk uit, daar zij hen nodig hadden als gidsen op zoek naar de legendarische goudstad El Dorado, en later als goedkope arbeidskrach ten in de mijnen of op het^ land. Dit in tegenstelling tot' de Engelse kolonisten in Noord-Amerika, die slechts op land uit waren en voor wie de Indianen alleen maar last posten waren. Voor hen gold: 'De beste Indiaan is een dode Indiaan". Anno 1979 is het resultaat van de Spaanse kolonisatie een bonte maatschappij, waarin in de Andeslanden de mestie zen en in het Caribisch gebied de mulatten overheersen, terwijl de zuivere blanken en Indianen in de minderheid zijn. Omdat bijna iedereen een kleurtje heeft, lijkt er hier van rassendiscriminatie nauwelijks sprake. Maar wanneer we deze maatschap pij wat nader bekijken zien we dat er binnen deze "grote familie" wel degelijk onder scheid bestaat tussen de ver schillende bevolkingsgroe pen. In grote lijnen kan men zeggen dat de blanke op de maatschappelijke ladder nog steeds het hoogst staat, daar na volgt de gemengde bevol king in al haar schakeringen en tenslotte de Indianen en de negers. Onderdrukking Vooral de Indianen hebben het in de loop der eeuwen moeten ontgelden. Leefden er ten tij de van de verovering van Amerika nog naar schatting 40 miljoen Indianen, in korte tijd was dit aantal tot minder dan één derde geslonken, uit gedund door vanuit Europa overgebrachte ziekten of om gekomen ten gevolge van de slavenarbeid in de mijnen en op de plantages. De huidige indianenbevolking in geheel Latijns-Amerika wordt ge schat op 30 miljoen. Ook heden ten dage is de positie van de Zuid-Amerikaanse Indiaan verre van rooskleu rig. Hun voornaamste middel van bestaan is de landbouw, maar ze worden steeds verder van hun geboortegrond ver dreven door grootgrondbezit ters en gedwongen als onge schoolde arbeider in dienst Een Indiaan in de winterse kou met zijn van deze heren te treden. Of het zijn de "moderne kolonis ten", de multinationale on dernemingen, die op zoek naar bodemschatten steeds meer land exploiteren, waar bij de oorspronkelijke bevol king moet wijken. Wie herinnert zich niet het schandaal van een aantal ja ren terug in Brazilië, waarbij de Commissie ter Bescher ming van de Indianen met ziektekiemen besmette de kens uitwierp en napalm bombardementen toepaste om de Indianen uit de oer wouden te verdrijven ten be hoeve van een snelweg? Dat de onderdrukking van de Indianen niet alleen aan ex cessen kan worden toege schreven werd bevestigd op een symposium, georgani seerd door de Internationale Commissie van Juristen, dat begin september in Bogota werd gehouden. Een van de opvallendste conclusies van dit congres was dat in alle Andeslanden de boerenbe volking (voornamelijk India nen) systematisch en met de zelfde methoden worden on derdrukt. Regeringsmaatregelen Ofschoon de regeringen van de ze landen de positie van de Indianen zeggen te willen verbeteren, dragen die oplos singen in de praktijk niet bij tot een verbetering van hun lot. Integendeel, de rege ringsmaatregelen zijn be doeld om de Indianen wettig te kunnen intomen. Zo zijn in Chili na de staatsgreep van 1973 weer grote stukken land van de Mapuche-indianen af genomen en aan de groot grondbezitters overgedragen. Een nieuwe landhervor- mingswet in juli van dit jaar betekent een verdere beknot ting van het recht op het bezit en gebruik van de eigen grond door de oorspronkelij ke bewoners. Maar ook in minder dictatoriaal geregeerde landen als Co lombia blijft de waardering en de erkenning van de oor spronkelijke bewoners on dermaats. De Indiaan neemt hier slechts op papier deel aan het maatschappelijke proces. Zijn deelname is beperkt tot het pakje sigaretten van het merk "Roodhuid" met het bijbehorende doosje lucifers "De Indiaan" ("steek nog eens een Roodhuid op!") Ove rigens is het woordje "indio" hier een scheldwoord. In het Colombiaanse parlement is op het ogenblik een wets ontwerp voor een Indianen- statuut in behandeling dat de oude wet van 1890 moet verbeteren. Een speciaal de partement van het ministerie van binnenlandse zaken zal worden belast met Indianen- zaken. Hierbij wordt echter voorbijgegaan aan de wensen van de Indianen zelf en wor den reeds bestaande organi saties van Indianen gepas seerd, zoals de CRIC. een re gionale vakbond die meer dan 200.000 leden telt. In dit wetsvoorstel worden de be staande rechten van de In- dianengemeenschappen aan strengere voorwaarden ge bonden en moet voor het recht op organisatie voortaan permissie worden gevraagd. Als dit wetsvoorstel wordt aangenomen zullen de Co lombiaanse Indianen de wei nige rechten die ze hebben óók nog verliezen. Intussen gaat de vervolging van de Indianen in de zuidelijke provincies van Colombia door. In die streek, die onder het mom van guerrillabestrij- ding door het leger is bezet, zijn de afgelopen vier jaar 250 Indianen door legeren politie gearresteerd en zijn 32 vak bondsleiders van de organisa tie CRIC door huurmoorde naars in dienst van groot grondbezitters gedood. Bij een toenemende concentra tie van landbezit in hander. van grootgrondbezitters en een voortschrijdende mecha nisatie in de landbouw, zullen de grootgrondbezitters steeds minder behoefte hebben aan arbeidskrachten, en zeker niet als deze zich ook nog or ganiseren. Ongetwijfeld geldt ook voor heel wat van deze hereboeren dat de beste In diaan nog altijd een dode In diaan is. PAUL JUTEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25