Hua pleit voor sterk Duitsland „Spanje moet meer doen voor Zuid-Amerika" Basis nederzettingspolitiek weg NAAST HET NIEUWS VS leveren Marokko wapens Tweede generatie kern wapens voor Britten Senaat grimmiger over SALT-verdrag DINSDAG 23 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Van Agt dringt aan op verdediging mensenrechten MADRID - Premier Van Agt heeft gisteren bij zijn Spaanse collega Adolfo Suarez erop aangedron gen de Spaanse banden met La- tijns-Amerika te benutten voor de verdediging van de rechten van de mens in die landen. Met name noemde de Nederlandse minister-president Chili. Voorts toonde de Nederlandse be windsman zich een voorstander van de spoedige toetreding van Spanje tot het non-proliferatie verdrag, dat het leveren van ura nium voor (nucleaire) oorlogs doeleinden verbiedt. Waarne mers voorzien echter dat Spanje dit op korte termijn niet zal doen. De Nederlandse premier en minis ter Van der Klaauw hebben giste ren met minister-president Adol fo Suarez en met de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken Marcelino Oreja uitvoerig van gedachten gewisseld over de vei ligheidsconferentie, die volgend jaar september in Madrid wordt gehouden. Beide regeringshoof den streven naar effectieve ont wapening en wapenbeheersing als middel tot ontspanning tus sen Oost en West. In dit kader werd tijdens de besprekingen het recente Franse ontwapenings plan aangeroerd. Zowel Neder land als Spanje zullen zich bera den in hoeverre de slotakte van de akkoorden van Helsinki (over mensenrechten) correct wordt uitgevoerd. Premier Van Agt zei tegen zijn Spaanse ambtgenoot dat Nederland Spanje graag snel NAVO-lid ziet worden. Spanje toonde zich in het onder houd met de Nederlandse delega tie teleurgesteld in het tempo, waarmee de toetreding tot de Eu ropese Gemeenschap verloopt. Premier Suarez zou het liefst zien dat Spanje al volgend jaar vol waardig lid van de EG zou zijn. Zowel premier Van Agt als minis ter Van der Klaauw meenden dat de technische moeilijkheden van de aansluiting bij de Europese Gemeenschap niet onderschat konden worden. Premier Suarez vroeg de Nederlandse regerings delegatie er alles aan te doen om de onderhandelingen af te slui ten, voordat de zittingsperiode van de huidige Europese Com missie eindigt. Van Spaanse zijde werd de wens geuit een of meer overgangspe rioden in te lassen tussen de Spaanse toetreding en het volle dig functionerend EG-lidmaat- schap. Suarez wees er nog op dat toetreding tot de Gemeenschap niet alleen een Spaans belang is, maar dat ook de Gemeenschap zelf er voordeel van kan hebben door de goede realaties die Spanje heeft met de Arabische wereld en de brugfunctie die Spanje kan vervullen tussen de EG en Latijns-Amerika. Premier Suarez heeft de Neder landse delegatie gisteravond een diner aangeboden in het paleis Viana. Minister-president Van Agt benadrukte in zijn tafel- speech de grote rol, die premier Suarez heeft gespeeld in het de mocratiseringsproces in Spanje. De Nederlandse premier bracht een toost uit op koning Juan Carlos en koningin Sofia en zei dat de komst van de Spaanse vor sten naar Nederland in de lente van het volgend jaar het bewijs is van de goede diplomatieke ver houdingen tussen Spanje en Ne derland. Voorts zei de bewinds man dat Nederland van harte de snelle toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap toe wenst. LONDEN (Reuter) - Zeventien jaar na de akkoorden van Nassau (Bahamas) - die het Groot-Brit- tannië mogelijk maakten van de Verenigde Staten Polaris-raket- ten te kopen voor zijn vloot kern duikboten - staat de Britse rege ring op het punt een beslissing te nemen over de modernisering van haar kernbewapening. Deskundigen beweren dat de Brit ten een tiental jaren nodig zullen hebben om een nieuwe vloot kernduikboten te vormen als ze die zelf willen bouwen. Groot- Brittannië moet dus snel een be slissing nemen wil het vermijden dat er een gat valt tussen zijn kernwapens van de eerste en de tweede generatie. Het aan de macht komen van de conservatieven in mei jl. heeft op dit punt de weg vrijgemaakt. Verscheurd tussen de dringende oproepen van de legerstaf en de linkervleugel van de Labourpar- tij, die principieel gekant was te gen het kernwapen, stelde de La- bour-regering een beslissing steeds uit om tijd te winnen. De militairen zeggen nu dat een ver kiezingsoverwinning van Labour uiteindelijk tot het opgeven van een nationale kernstrijdmacht geleid zou hebben. Nu de "Tories" aan de macht zijn gaat het alleen nog om de vraag welk wapensysteem de duikbo ten met hun Polarisraketten zal opvolgen. In feite zijn de keuzemogelijkhe den beperkt. Rekening houdend met de ontwikkeling van de techniek, de' financiële middelen en de strategische ambities van Groot-Brittannië gaat de keuze tussen de opstelling van Kruisra ketten en een nieuwe vloot kern duikboten. Waarnemers zijn algemeen van oordeel dat de keuze van de Kruisraket niet ernstig meer wordt overwogen. Wat er komt van de intercontinentale Kruis raketten hangt af van het overleg ter beperking van de strategische bewapening. Het SALT-2-ak- koord voorziet juist in de beper king van hun reikwijdte tot 600 km. Londen zou natuurlijk kun nen besluiten zijn eigen strategi sche Kruisraketten te ontwikke len maar de kosten en het tijd verlies waarmee dat gepaard zou gaan maken zo'n operatie hoogst onwaarschijnlijk. Herhaalde lekken in de Britse pers en de jongste verklaringen van de gewezen stafchef, admiraal Lord Peter Hill-Norton aan het weekblad "The Economist" laten veronderstellen dat de regering Thatcher voor de kernduikboten gekozen heeft. Er schijnt een zeer groot ruilak- koord tussen de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië in de maak te zijn. Washington dat zijn Europese NAVO-bondgenoten wil doen instemmen met de sta tionering Kruisraketten op hun grondgebied, zou bereid zijn Tri- dent-raketten af te staan aan de Britten als zij in ruil daarvoor 100 tot 150 kruisraketten in Anglia (Noordoost-Engeland) zouden mogen stationeren. De "lekken" die nu steeds vaker in de pers op duiken maken deze veronder stelling zeer geloofwaardig. Een zaak lijkt in elk geval zeken het plan tot samenwerking met Frankrijk over een "Super M-4" (raket waarmee alle Franse kern duikboten vanaf 1985 uitgerust zullen zijn) is meer dan ooit op de lange baan geschoven. Premier Thatcher zal nog dit jaar de Ver enigde Staten bezoeken en bij deze gelegenheid zal waarschijn lijk deze ruil tussen de beide lan den worden bezegeld. (Van onze correspondent) BONN - De Chinese partij- en regeringsleider Hua Guofeng heeft zich op de eerste dag van zijn officiële bezoek aan de Bondsrepubliek uitgesproken voor een "opbloeiend, sterk Duitsland" Hua Guofeng had weinig oog voor de barokke beelden in het Brühl-kas- teel bij Bonn, waar hem gisteravond door bondskanselier Helmut Schmidt een staatsdiner werd aangeboden Dat is volgens Hua in het belang van de wereldvrede. Hij stelde tijdens een gesprek met bonds kanselier Helmut Schmidt na drukkelijk vast dat de Volksre publiek China de wens van het Duitse volk op een dag weer één te zijn, respecteert. Schmidt bedankte Hua Guofeng voor zijn woorden en zei op zijn beurt: "Wij zijn geïnteresseerd in een zich sterk ontwikkelend Chi na, dat zijn rol in de wereldpoli tiek speelt" De Westduitse president Karl Car- stens roemde tijdens de lunch de Chinese steun voor de Duitse eenheid. Hij legde er de nadruk op dat de Bondsrepubliek Duitsland zich blijft inzetten voor vrede in Europa. Carstens heeft een uitnodiging om naar China te komen aangenomen. In Bonn is opmerkbaar geregi streerd dat Carstens de politiek Radicale beleidswijziging (Van c i correspondent) WASHINGTON - De Verenigde Staten gaan Marokko een aan merkelijke hoeveelheid moderne wapens leveren. Dit betekent een radicale wijziging in het Ameri kaanse beleid, dat er tot nu toe op was gericht althans formeel afzij dig te blijven in de strijd tussen Marokko en Polisario, rebellen die de steun genieten van Alge rije en Libië. Een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken bestempelde de wapens (zwaar bewapende Co bra-helikopters, voorzien van be stuurbare Tow-anti-tankraket- ten, gepantserde personeelsvoer- tuigen, vrachtauto's en vliegtui gen voor grondsteun) als be stemd voor defensieve doelein den en bedoeld als aansporing om met Polisario via onderhan delingen tot een oplossing te ko- Volgens de Amerikanen kan ko ning Hassan met de nieuwe wa pens de strijd niet winnen en hij krijgt ook minder dan waarom hij had gevraagd. De VS hebben hun beleid gewijzigd, onder r aanmoediging van Saoedi-Ara- bië, nadat Polisario grondgebied had aangevallen dat tot Marokko behoort en niet tot het omstreden gebied van de Westelijke Saha- Politieke waarnemers in Washing ton beschouwen de Amerikaanse manoeuvre als een poging van president Carter om duidelijk te maken dat het hem ernst is met zijn mededeling (na het recente tumult over Sowjet-troepen op Cuba) dat straffere maatregelen zullen worden genomen om ver dere expansie, zelfs via met Mos kou nauw verlDonden landen, te gen te gaan. Carter wil ook met het oog op de SALT-debatten de indruk wegnemen dat hij Mos kou en zijn handlangers betrek kelijk ongehinderd hun gang laat gaan. Het is opmerkelijk dat de Saoedi- scne aanmoediging zo nadruk kelijk wordt genoemd, want hoewel die kan illustreren dat dit nieuwe Amerikaanse beleid niet alom in de Arabische wereld als verwerpelijk zal worden betiteld, zal het ook de verdenking wakker roepen dat de heersers in Riaad met de hand op de oliekraan in vloed hebben uitgeoefend op de Amerikaanse buitenlandse poli tiek ten aanzien van de eveneens feodale heerser in Marokko. Has sans overleven is een duidelijk politiek belang van Saoedi-Ara- bië. Critici zeggen dat het nieuwe beleid Hassan eerder onbuigzamer zal maken dan bereid tot onderhan delen en de oorlog daarom zal verlengen in plaats van bekorten. De VS geraken, alle omzichtig heid ten spijt, wederom in de po sitie van „collaboratie" met een regime waarvan de overlevings kansen op den duur tenminste twijfelachtig mogen heten. Anderzijds vertegenwoordigt Ma rokko strategische belangen, die de VS blijkbaar in de eerste plaats willen verdedigen. En me de met het oog op de positie van Sadat in de Arabische wereld is een bondgenoot in noordelijk Afrika voor de VS een gegeven van betekenis, vanwege het poli tieke kapitaal dat Amerika in de vrede tussen Israël en Egypte heeft geïnvesteer. met betrekking tot de DDR van de sociaal-liberale regeringscoa litie van harte heeft verdedigd. In zijn tijd als actief politicus was de CDU'er Carstens een tegenstan der van de zgn. Oost-verdragen. Tevreden De Chinese partijleider betoonde zich tevreden over de ontwikke ling van de betrekkingen tussen zijn land en West-Duitsland. Hij verzekerde dat de Bondsre publiek in de Chinese buiten landse politiek een belangrijke plaats inneemt. Zijn bezoek heeft tot doel tot meer wederzijds be grip te komen, de vriendschap te versterken, de kennis omtrent de Bondsrepubliek uit te breiden en te helpen de vrede te bevorderen. Bondskanselier Schmidt verklaar de dat persoonlijk contact tussen verschillende politieke leiders van groot belang is. Hua Guo feng, die gisteren voor de bonds- kanselarij met militaire eer offi- ceel werd ontvangen, blijft een week in de Bondsrepubliek. Hij brengt bezoeken aan een aantal steden. Gisteren sprak hij met SPD-voorzitter Willy Brandt en CDU-chef Helmut Kohl. Hua wordt nog ontvangen door de voorzitters van FDP en CSU, Genscher en Strauss. ADVERTENTIE Stuur bloemen als STERKE MAN Deze Japanner trekt 65 boten, geladen met houtkrullen, vooruit door het water. Zo'n anderhalve kilometer lang was de tocht, die de man, hiertoe aangemoedigd door een houtfirma zwom. Daar mee bewees hij heel sterk te zijn. NIEUWE MAAN BIJ JUPITER Wetenschapsmensen uit de Verenigde Staten hebben bij bestude ring van foto's van de ruimtesonde "Voyager 2" een veertiende maan bij de planeet Jupiter ontdekt. De maan heeft een doorsne de van 28 tot 40 kilometer, zo delen ruimtevaartautoriteiten van NASA mee. De maan, die voorlopig wordt aangeduid met de naam "1979 jl", beweegt zich op 58.000 kilometer van de planeet langs de buitenste rand van een uit steenbrokken bestaande ring, die al eerder dit jaar door de Voyager werd ontdekt. ADVERTENTIE VOOR SPIONNEN De Zuidafrikaanse inlichtingendienst probeert via advertenties spionnen te werven. In de kranten verschenen gisteren annonces van het departement van nationale veiligheid, het voormalige bureau voor de staats veiligheid (Boss), waarin het woord spion weliswaar niet wordt gebruikt, maar wel personeel wordt gevraagd voor diverse func ties, waaronder 'het vergaren van inlichtingen en het interprete ren hiervan'. Kennis van elektronica en radioverbindingen is gewenst, aldus de annonce, en voor bepaalde functies is kennis van vreemde talen vereist. De kandidaten moeten trouw zijn, over een 'gezond oordeel beschikken' en belangstelling hebben voor zaken die het nationale belang betreffen. Een einddiploma van een middelbare school is vereist. Aanvullende opleidingen, ook post-doctorale, op het gebied van de politicologie, economie of verwante wetenschappen strekt tot aanbeveling. ALCOHOLGEBRUIK STIJGT De Europeanen drinken steeds meer goedkopere en sterkere alco holische dranken. Dit staat in een rapport dat deskundigen heb ben opgesteld in opdracht van de Europese commissie, het Da gelijks Bestuur van de Europese Gemeenschap. Uit het stuk blijkt dat sinds de Tweede Wereldoorlog het alcohol gebruik in Nederland verdrievoudigd is en in West-Duitsland vertweevoudigd, terwijl in Frankrijk een lichte daling te consta teren viel, hoewel de Fransen wel de grootste drinkers blijven. Volgens het rapport doet het alcoholisme zich niet alleen voor in de zogenaamde arbeidersklasse, maar is het een algemeen ver schijnsel. Ook onder groepen die voorheen het probleem niet kenden, zoals de jongeren en de vrouwen, heeft het alcoholisme zich verbreid. De lage prijzen, de reclame en de vrije verkoop hebben het alcoholprobleem bevorderd, aldus de deskundigen die aan het onderzoek hebben meegewerkt. Zij zijn van mening dat het alcoholisme bestreden moet worden door onder meereen wetgeving ter beperking van de consumptie van alcohol in openbare gelegenheden, alsmede door rantsoene ringsmaatregelen en een aanzienlijke belasting op drank naar gelang het alcoholpercentage. (Van correspondent) het pad niet over rozen gaat r ook ter wereld. WASHINGTON - De senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft gisteren met alge mene stemmen aan het SALT- verdrag dat de Senaat binnenkort moet ratificeren een „uitleg" toe gevoegd, waarin de rechten van de VS om aan NAVO-bondgeno ten nucleaire en conventionele wapens te leveren, worden on derstreept. Het Salt-verdrag kent een artikel waarin beide supermachten zich binden af te zien van pogingen om de beperkende bepalingen van het akkoord te omzeilen. In de brief van uitleg die de senaats commissie nu toevoegt (en die geen speciale goedkeuring van de Sowjet-Unie nodig heeft) worden wapenleveranties aan geallieerden ondergebracht bij „voortzetting van het bestaande patroon van samenwerking met bondgenoten op het gebied van nucleaire en conventionele wa pens, noodzakelijk voor de ge- zamelijke verdediging en sa menwerking bij modernisering" De auteur van de toevoeging is de republikeinse senator Charles Percy. ADVERTENTIE (Van c correspondent) JERUZALEM - Het mag para doxaal klinken, maar de leiders van het orthodoxe Goesj Emoe- niem (Verbond der Gelovigen) zijn niet ontevreden over het vonnis van het hooggerechtshof, dat hen gisteren beval de neder zetting Elon Moreh binnen 30 da gen af te breken. Niet dat Goesj Emoniem bereid is vrijwillig dit door God uitgekozen punt op last van de wereldlijke macht op te geven. Maar, zo zeggen de leiders van Goesj Emoniem, het werd hoog tijd dat er afgerekend wordt met de hypocrisie van de rege ring. De westelijke Jordaanoever en de Gazastrook gelden als bezet ge bied. Begin heeft de gebieden formeel niet geannexeerd, en kan dat als gevolg van de akkoorden van Camp David ook niet doen. Dat betekent dat het oorlogs recht, zoals de Conventie van Den Haag van 1907 en de conven tie van Genève inzake de burger bevolking (van 1949), op deze ge bieden van toepassing is. Op grond van het oorlogsrecht mag de bezettende macht geen veran deringen aanbrengen in de status van de bezette gebieden, en geen bewoners deporteren. Alleen op grond van puur militaire overwe gingen, die samenhangen met de veiligheid, zijn uitzonderingen op die regel geoorloofd, mits tij delijk van aard. Op grond van die uitzonderingsbe palingen heeft het militaire be stuur sinds 1967 land gevorderd en onteigend voor militaire doel einden, in overeenstemming met de geldende Jordaanse wetge ving. Daarmee werd de uitzonde ring tot regel, overigens met een gerust hart, omdat in het Midden- Oosten tijdelijke maatregelen permanent plegen te zijn. De meeste van die nederzettingen waren burgerlijke nederzettin gen. Maar zij pasten in een mili tair-strategisch concept, dat on der de noemer „veiligheid" in het internationale recht werd inge past. Negen jaar geleden werd die poli tiek voor het eerst aan het oordeel van de rechter onderworpen, en wel in de Sinaï, in het Jamit-dis- trict (dat over twee jaar terug gaat naar Egypte). De daar wonende Bedoeienen beweerden dat de confiscatie van het land voor het vestigen van een stad als Jamit geen militaire zaak was. Het hooggerechtshof stelde de staat in het gelijk, omdat de concentra tie van nederzettingen paste in het globale strategisch-militaire concept, dat voorzag in een buf fer tussen de Gazastrook en de Sinaï. Een zeer ruime interpretatie dus van het begrip veiligheid in het oorlogsrecht. De aanwezigheid van minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan in Begins regering was een van de belangrijke oorzaken dat Begin een compromis moest sluiten met zijn ideologie. Want Dajan had als voorwaarde voor zijn toe treding tot de regering-Begin geëist dat de politieke status quo in de bezette gebieden niet zou worden veranderd Er werd binnen de regering ge stemd. Dajan, Weii..».c, stemden tegen, omdat i hen geen militair-strategische noodzaak was. En de Arabische bewoners gingen opnieuw naar de rechter. Zij werden voor het hooggerechtshof juridisch ge steund door Goesj Emoniem, dat via zijn advocaat verklaarde dat alle veiligheidsargumenten die de procureur-generaal en de op perbevelhebber aandragen, on zin zijn. Onder die omstandigheden, en met de notulen van de kabinetszitting op tafel, was het voor het hoogge rechtshof niet moeilijk ditmaal tot de conclusie te komen dat het in de eerste plaats politieke overwegingen waren geweest die tot de vestiging van Elon Moreh hebben geleid. De Israëlische rechter heeft de ba sis onder het nederzettingenbelei d weggeslagen. Het bevestigt nogmaals dat Begin met een vol strekt failliete boedel zit. De Stoocker is jenever van'n puike kwaliteit Dubbel gestookt en I gebotteld in een karakteristieke literfles t Vbl en zacht van smaak Is koel --het lekkerst Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijtt-rs.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9