NZH opent nieuw kantoor in Leiden met open dag Kantonrechter Thea Egger show oog voor detail Geld herstel monumenten Publiek is zaterdag welkom in garage en werkplaats Houdt u in bedwang meneer de directeur DINSDAG 23 OKTOEER 1979 Raamweven In hel Leidse Volkshuis begint op 6 november een nieuwe cursus raamweven. Er wor den tien lessen gegeven op dinsdagochtend van half tien tot elf uur. Voor nadere inlich tingen kunt u terecht bij het volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33, tel. 071 - 149180. Film van de maand In de serie film van de maand wordt vanavond 8 uurin de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest de Russische film "De Boom der Wensen" vertoond. Het is een collage van oude volksverha len uit Georgië, waarin sprookjesachtige en maat schappelijke elementen door elkaar heen lopen en wijzen op de komst van een nieuwe tijd. De film is van de Russische re gisseur Tenges Aboeladse en is in 1977 geproduceerd. Toe gangskaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar Vreewijk Het wijkcomité "Vreewijk" houdt vanavond een buurt- vergadering in de aula van Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat 21. Op de agenda staan onder meer ver slagen van de werkzaamhe den van het wijkcomité en de verkeerscommissie alsmede de verkiezing van een nieuwe voorzitter en vaststelling van de statuten. De vergadering begint om acht uur. Bingo-avond In het clubgebouw van de speel tuinvereniging "Rondom de Maredijk" aan de Maredijk wordt vanavond een bingo avond gehouden. De opbreng sten zijn bestemd de speel- clubhuiswerk tuin. Vanaf 19 1 speciale bingo voor kinderen en vanaf 2030 uur komen de ouderen aan bod. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt vanavond een openba re lezingavond in het zalen centrum van 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Thema van de lezing is ditmaal "Be-1 vrijding eist nieuwe levens houding". De bijeenkomst be gint om acht uur. Voorlichtingsavond Voor de bewoners van de Mei doornstraat, Hyacinthen- straat en Kastanjekade belegt de gemeente morgenavond een voorlichtingsavond in het Dienstencentrum aan de He renstraat 45. Gesproken zal worden over de nieuwe inde ling van de straten. Medewer kers van de afdeling Stede- bouw van Gemeentewerken hebben een schetsontwerp gemaakt, waarop te zien is hoe de straten er straks komen uit te zien. Bewoners krijgen die avond de gelegenheid om op- en/of aanmerkingen te maken. Agressiviteit In het kader van het Jaar van het kind organiseert de Leidse Vrouwen Raad morgen een themaochtend over het on derwerp: "Is de hedendaagse jeugd wel zo agressief?". De bijeenkomst zal worden ge houden in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan van 930 tot 12.00 uur. Mevrouw De Ridder, pedagoge en werkzaam bij de Bod- daert-centramevrouw Kerckhoffs. maatschappelijk werkster bij het Dienstencen trum Zuid-West, en de heer Zandstra van de politie zullen over het onderwerp een korte inleiding houden. Daarna is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Hengelsport (2) Viscollege "De Ruisvoom" viste de 8ste wedstrijd in de Rijn. De vangst was slecht. De uit slag: 1Th. Voskuil 1450 gram (21 stuks), 2. A. C. v. d. Meer 1280(141.3. L v. Deelen 1000 (13ij 4. S. Dubbeldeman 670 (9), 5. JNieuwenburg sr. 500 (10), 6. W. vWeken 600 (9), 7. A. de Beaufort 470 3 8 Th. v. Daaten 480 (8). 9 J N ieuwenbu rg jr. 500(5), 10. C. Pierens 310(5). Treinrakkertjes Morgenmiddag wordt in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest een kinderfilmmiddag gehouden. Vertoond wordt de film "De Treinrakkertjes". Het is een vrolijke educatieve film over een gezin in de strenge Victo riaanse tijd, geschikt voor kinderen vanaf circa acht jaar. De voorstelling begint om half drie en de toegangs prijs bedraagt drie gulden. Directeuren en vertegenwoor digers zie je bij de kanton rechter haast (ik wil niet ge neraliseren) alleen maar als het om snelheidsovertredin gen gaat. En vaak niet zulke kleine ook. Snelle auto, de hele dag langs de weg, zich haas tend van de ene uithoek van het land naar de andere, ma ken zij meer kans op overtre dingen dan de gemiddelde Nederlander die af en toe op zondagmiddag eens een ritje voor zijn plezier maakt. Zo was althans de redenering van een in België wonende di recteur die komend vanuit Spanje op de Nederlandse rijksweg vijftig kilometer te snel was gegaan. De officier van justitie, die net in een be kend landelijk ochtendblad had gelezen dat we met zijn allen veel en veel te hard rij den - "Dat is een zaak die vraagt om bestraffing- was het daarmee niet eens. "U moet zich in bedwang houden. Driehonderd gulden boete en vier maanden voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid". Of de rechter het alstublieft wil de laten bij een geldboete, vroeg de directeur onderda nig. Waarop die hem fijntjes mededeelde dat geenszins van plan te zijn. "De tijd is nu ei genlijk rijp voor een onvoor waardelijke ontzegging, want u hebt al een paar keer eerder een voorwaardelijke gekregen. Maar omdat de of ficier dat vraagt zal ik u nu nog één keer een voorwaar delijke ontzegging van vier maanden opleggen, maar wel de boete verhogen tot 750 gul den". Een vertegenwoordiger die ook aanzienlijk te hard had gere den en daarvoor eveneens al meermalen veroordeeld was. vertelde dat het deze keer ge komen was omdat zijn vader ernstig ziek was en hij was opgeroepen om te komen. Rechter De Koning onderbrak hem midden in het verhaal met de woorden: "Moeten we Hi' v,, «iiflmanl qeloven? Bent waardig", zei rechter De Ko ning nogmaals. "Maar ik moet rekening houden met de kleine kans dat er wel iets van waar isen laat het daarom bij vierhonderd gulden boete". De verdachte wilde nog be wijzen overleggen, maar dat hoefde niet meer. "Ik neem zondermeer aan dat het waar is", sprak de rechter nu in- u niet gewoon bang voor uw rijbewijs?" Ook officier van justitie Van der Ham was niet erg onder de indruk van het verhaal. "Ik zeg het maar ronduit", zei hij en eiste weer driehonderd gulden boete en vier maanden voorwaarde lijke ontzegging. "Ik vind uw verhaal evenals de officier van justitie ongeloof- Ernstiger zag het er voor een psychiater uit. "Er loopt nog een voorwaardelijke ontzeg ging tot 1980, maar ik heb de indruk dat het hem geen zier kan schelen", aldus officier Van der Ham. "Het is waar schijnlijk door de massa dat hij nog diverse malen door de mazen van het net is geglipt en overtredingen heeft kun nen afdoen met transacties. Maar hij geeft de indruk dat hij niet dankbaar is voor die wijze van afdoening en veel en veel te hard blijft rijden". Volgens zijn advocaat was de psychiater nu wel tot het in zicht gekomen dat dit zo niet langer kan doorgaan. Want inmiddels was door de rechter in Den Haag de voorwaarde lijke ontzegging van vier maanden ten uitvoer gelegd, en meteen ingegaan. En nu zat de psychiater met de ge bakken peren want hij had zijn auto nodig voor zijn werk. Volgens de advocaat dragen de effecten hiervan voor de ambulante psychia trische zorg verder dan de rechter zou denken. De officier, die eerst een on voorwaardelijke ontzegging had geëist, kwam daarop te rug, en ook rechter de Koning liet het bij een voorwaardelij ke ontzegging van vier maanden, maar legde daar naast wel duizend gulden boete op. MARGA WUIS LEIDEN - Het nieuwe districtskantoor van de NZH aan het Stationsplein zal aanstaande zaterdag officieel worden geopend. Vanaf elf uur die dag zal er een "open huis" worden gehouden in het kantoor, werkplaats en de garage aan de Rijnsburgerweg. Het publiek krijgt dan de gelegen heid om het nieuwe kantoor te bezichtigen en een kijkje te ne men achter de schermen om te zien wat er allemaal voor nodig is om, in de regio Leiden, dagelijks zo n 150 bussen op de weg te brengen. Zoals bekend moest het vorige, pas 16 jaar oude NZH-kantoor, plaats maken voor de aanleg van de Schiphollijn. De nieuwbouw werd neergezet op slechts enkele meters afstand van het vorige kantoor. Het ontwerp voor het opvallende nieuwe gebouw aan het Stationsplein is gemaakt door architect Beterams van Articon B.V. uit Amersfoort. De nieuw bouw werd neergezet door Struk- ton B.V. uit Maarssen. Op de begane grond zijn de ruimtes vooral ingericht voor het publiek dat er alle mogelijke informatie kan inwinnen. Voorts i§ er een wachtruimte voor de chauffeurs en hebben de controleurs en hal techefs er een eigen verblijfs- ruimte. Op de eerste verdieping zijn verschillende kantoren en hebben de districtschef en het personeel voor de dagindeling een eigen kamer. Op de tweede etage bevinden zich een grote vergaderruimte en een dokters kamer. De nieuwbouw is onge veer 10 meter hoog. Het NZH-districtskantoor is al en kele weken geleden in gebruik genomen. De officiële opening wordt aanstaande zaterdag ver richt door burgemeester Vis die teve de NZH. Na de opening krijgt het publiek de gelegenheid om het reilen en zeilen van de NZH te bekijken. In het distriktskantoor is op iedere afdeling personeel aanwezig dat uitleg wil geven over de werkzaamheden die worden verricht. Tevens zal een kleine expositieruimte worden ingericht waar een foto-overzicht wordt gegeven van de verande ringen van het Stationsplein en het NZH-districtskantoor dooi de jaren heen. Op het Stationsplein zal een auto bus worden opgesteld, een oude Crossley, waarmee de NZH in verleden heeft gereden. In de werkplaats aan de Rijnsburger weg krijgen bezoekers de gele genheid om een bus ook eens van de onderzijde te zien. Er zullen demonstraties gegeven worden met apparatuur voor het testen van de uitlaatgassen. Verder is ondermeer de eerste stadsbus te zien die is uitgevoerd met een zo genaamde ingekapselde motor. Aangehouden voor poging tot inbraak LEIDEN - De politie heeft gisteren drie vijftien- en zestienjarige jongens aangehouden in ver band met een inbraak die ze vo rige week pleegden in de Be- drijfs Technische School aan de Vondellaan. De jongens hebben bekend. Ze waren de school bin nengedrongen door een ruit te vernielen, maar werden ge stoord door een voorbijganger die zijn hond aan het uitlaten was. Ze zijn aangehouden op het signalement dat die voorbij ganger van hen gaf. De geluidshinder van dit type au tobus is aanzienlijk terugge bracht doordat de motorruimte is bekleed met een geluidisolerend materiaal. Bij de NZH zijn enkele van de nieuwe stadsbussen met een dergelijke motor uitgevoerd Gebleken is dat ook binnen in de bus de geluidshinder afneemt zodat ook voor de reiziger het comfort verder wordt vergroot Alle in 1980 af te leveren bussen zullen van zo'n ingekapselde mo tor zijn voorzien. In de recreatiezaal boven de werk plaats zal een aantal films ge toond worden over het heden daagse openbaar vervoer en over de periode van de blauwe tram In de garage wordt een demon stratie gegeven met het testen van apparatuur voor het beïn vloeden van verkeerslichten. Ook de wasbeurt, iedere bus gaat dagelijks door de wasmachine om de volgende dag weer schoon aan zijn taak te beginnen, zal worden gedemonstreerd. In de garage is een remmentestbank die er voor moet zorgen dat de veiligheid van de bus optimaal is. Daarnaast zal een overzicht wor den gegeven van het NZH-mate- rieel in de loop der jaren en is er een expositie over de bouw van de Schiphollijn. Tenslotte zullen enkele stands aanwezig zijn van instellingen of verenigingen die op enigerlei wijze met openbaar vervoer te maken hebben. Op het garageterrein staat een in structiebus opgesteld waarin nog een aantal korte diaprogramma's worden getoond. Bij de halte Terweepark, tegenover de garage van de NZH, zal zaterdag een gloednieuw wachthuisje worden geplaatst van een nieuw type dat een nog betere beschutting kan geven tegen regen en wind en die s'avonds verlicht kan worden. Tussen het districtskantoor en het garageterrein aan de Rijns burgerweg zal een gratis pendel bus rijden. De NZH hoopt met dit programma het publiek een in druk te geven welke moeite zij zich getroost om de reiziger elke dag van de week een zo optimaal mogelijk vervoer aan te bieden. Toch vrije verkoop van CFï-flats Het nieuwe schipvormige kantoor van de NZH dat zaterdag officieel geopend zal worden door burgemeester Vis. Trend doet denken aan jaren vijftig LEIDEN - De algemene trend bij de modeshow van Thea Egger. die gisteravond in de Stadsge hoorzaal werd gehouden, doet denken aan de jaren vijftig. Op vallend weinig pantalons, maar wel veel voetloze maillots, vaak in dezelfde kleuren als de japon of het tuniek waarbij ze worden gedragen. Er worden soepele stoffen ge bruikt, veelal met onopvallende dessins. Veel aandacht wordt bij Thea Egger geschonken aan de tails, zoals openvallende, op staande kraagjes, schouderpasjes en aangerimpelde bovenlijfjes. Ook de taille krijgt veel aandacht door de brede leren ceintuurs of gestrikte ceintuurs van hetzelfde materiaal als het betreffende kle dingstuk. De bovenlijfjes van de japonnen zijn veelal losjes bloesend en ge plooid; de rok is nauw met een split aan voor- of zijkant. Schou ders en mouwen krijgen dit sei zoen de volle aandacht. Zo i schouderlijn breed, de i vaak bij de onderarm strak aan- gerimpeld en boven wijd uitlo pend. De enige overheersende kleuren bij Egger zijn paars, zwart en crème wit. Andere kleuren zijn vrijwel zonder uitzondering getemperd. Een vuurrood jurkje was gister avond een verrassing. Ook wat de coctail- en avondkle ding betreft doet zich bij het mo dehuis hetzelfde beeld voor, zij het dat hier veel gebruik wordt gemaakt van doorzichtige stoffen voor tunieken en blouses waar onder een topje wordt gedragen. De stijlvolle avondkleding wijkt nogal eens af van het voor deze winter voorgeschreven kleuren gamma. Wat de accessoires betreft: veel le ren laarzen (met flinke hak), pumps met naaldhakken en klei ne hoedjes. JOHANNA SMULDERS LEIDEN - De omstreden flats aan de Papiermolen m de Merenwijk mogen nu definitief buiten de gemeente om worden verkocht in de duurdere prijsklasse. Hiermee komt een einde aan de moeizame pogingen van de gemeente om de flats voor Leidse woningzoeken den te behouden. Het is niet gelukt om de koopflats, die aanvankelijk als huurwonin gen waren gebouwd, te verkopen aan Leidse woningzoekenden. Zelfs voor een lagere prijs bleken de flats niet van de hand te gaan. In de praktijk betekent dit dat de koopflats, die al bijna een jaar leeg staan, voornamelijk ver kocht zullen worden aan niet- Leidenaars. Ongeveer de helft van de 79 flats staat nog leeg. Het college van burgemeester en wethouders eiste tot voor kort van de eigenaar van het complex, het Centraal Financierings Insti tuut (CFI) uit Den Haag, dat de flats alsnog zouden worden aan geboden aan Leidse woningzoe kenden voor een prijs waarin de rente niet is doorberekend. Pas nu is gebleken dat de fiats ook voor een lagere prijs niet van de hand gaan heeft de gemeente de finitief afgezien van maatregelen om de fiats nog langer voor de Leidse woningmarkt te behou den. Verkoop flats loopt moeilijk LEIDEN - Elf fiats aan de Heren gracht en achttien fiats aan de Langestraat blijken onverkoop baar aan Leidse woningzoeken den. Van de 33 flats, die zijn ge bouwd op het terrein van de voormalige Oosterkerk, zijn er slechts 4 verkócht. De koopwoningen, die zijn ge bouwd door het aannemingsbe drijf Du Prie, worden over onge veer een maand opgeleverd. Om te voorkomen dat de fiats leeg blijven staan heeft het college van burgemeester en wethouders besloten de toewijzingsnormen van Bureau Huisvesting te ver ruimen. B en W willen toestaan dat de elf resterende flats aan de Herengracht worden verkocht aan Leidse studenten die al lange tijd geregistreerd staan. In ruil voor de verruiming van de toewijzingsnormen zullen de 18 fiats aan de Langestraat mogelijk voor een lagere prijs worden ver kocht aan een stichting die de woningen wil verhuren aan wer kendejongeren. De onderhande lingen met de stichting zijn op dit moment nog aan de gang. Vol gens de heer Amptmeijer, ad junct-chef van Bureau Huisves ting zijn de fiats onverkoopbaar omdat in korte tijd een groot aan tal koopflats in Leiden is opgele verd (Morssingel, Papiermolen). De heer Amptmeijer vermoedt dat de Leidse markt op dit mo ment is verzadigd. Gulden vlies, Oislenrijck, Morspoort, Stadstimmenverf, GSD-gebouw i gerestaureerd zal i LEIDEN - De Leidse raad nam gis teravond een aantal beslissingen dat een eerste stap vormt op weg naar de restauratie van een aantal belangrijke monumenten in Lei den. Zo werd besloten een bedrag van f990.000 beschikbaar te stel len voor dc uitvoering van een restauratieplan voor Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Zoals bekend was het aanvankelijk de bedoeling dat het pand zou wor den betrokken bij de nieuwbouw van C&A. Later werden de plan nen van het kledingbedrijf gewij zigd en kocht de gemeente het pand terug. Een bedrag van f 229.000 - stelde dc Leidse raad beschikbaar voor het restaureren van de waltoren Ois- tenrijck, een bouwwerk aan de Jan van Houtkade, langs een van de mooiste gedeelten van de Leidse singelgordel. Het bouw werk heeft zowel oudheidkundi ge als historische waarde. Ook de Morspoort moet opgeknapt worden. De Leidse raad stelde daarvoor een krediet van f 840.000- beschikbaar alsmede f 60.000. voor het ontwerpen van een consolidatieplan. De stads poortdie dateert uit 1668 verkeert in slechte staat en zowel in- als uitwendig is een algehele restau ratie dringend noodzakelijk. Voor het maken van een restaura tieplan voor de Stadstimmerwerf aan het Kort Galgewater 21 werd gisteravond een bedrag van f 225.000.- beschikbaar gesteld. Het ontwerp voor het plan zal worden gemaakt door de Delftse architect ir. J. J. Raue. Met uit zondering van de gevel en de kap van het woonhuisgedeelte ver keert dit zeventiende eeuwse ge bouwencomplex in slechte staat. De kosten van uitvoering van het restauratieplan worden geraamd op vijf miljoen gulden. Ten slotte stelde de raad gister avond ruim drie ton beschikbaar voor het maken en uitvoeren van een consolidatieplan voor het ge bouw Steenschuur 21. Ook dit gebouw - in gebruik bij de Ge meentelijk Sociale Dienst - ver keert in slechte staat. Het dak zakt bijvoorbeeld op diverse plaatsen door. Voor de uitvoering van alle boven staande plannen geldt dat nog goedkeuring van de provincie moet worden verkregen voordat met de uitvoering kan worden begonnen. Bovendien is vooralle plannen - met uitzondering van die voor de Stadstimmerwerf een bijdrage in de kosten van het ministerie van CRM vereist.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4