Raad wil straks toch water in de Mare Ziekenfonds weigert „Politie trad juist op bij rellen rond de taptoe" Lokalennood in Zijlwijk dreigt WIE BETAALT ALARMPOST? Reünie van Leidse Volkshuis in een sfeer van nostalgie V UT-regeling voor 35 ambtenaren in Leiden bezopen demare lopen late VOLTE DINSDAG 23 OKTOBER 1979 Burgemeester in antwoord op PvdA-vragen: LEIDEN - Burgemeester Vis vindt als hoofd van de politie dat het optreden van de Leidse politie tijdens de taptoeavond ter hoog te van de sociëteit Minerva in de Breestraat gerechtvaardigd was. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van de PvdA-raadsleden Peters en Van der Pluijm. Ook de vraag of hij het verant woord vindt dat politie op de motor hardlopende mensen op de stoep achtervolgt door ze let terlijk op de hielen te zitten beantwoordt de burgemeester bevestigend. "Het is een be proefde wijze van verspreiding van een menigte waartussen zich raddraaiers bevinden", al dus burgemeester Vis. Burgemeester zegt verder dat de politie er die avond in geslaagd is een belangrijk deel van de ar geloos aanwezigen te scheiden van de relschoppers via de Vrouwensteeg. Daarbij werd niet van de megafoon gebruik gemaakt. Volgens de burge meester was snelheid van op treden geboden omdat de rel schoppers vernielingen aan richtten. Gevraagd waarom de politie de Breestraat niet heeft afgezet antwoordt burgemeester Vis dat de ongeregeldheden al om zeven uur begonnen en doorgingen onmiddellijk na het voorbij trekken van de taptoe."Mede door de onwil van het op rellen beluste publiek om zich op ver zoek van de politie te versprei den was het niet doenlijk om enige afzetting te vormen", al dus de burgemeester. De belangstelling voor de reünie van het Leidse Volks huis was gisteren erg groot. De publieke tribune in de Leidse raadszaal was gisteravond overvol bij de behandeling van het bestem-, mingsplan Maredorp. Blijkens de spandoeken ging het de belangstellenden vooral om de be slissing over het al dan niet open graven van de Mare. LEIDEN - Met een ruime meerderheid van 28 tegen 10 stemmen heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond de mogelijkheid opengehouden om de Stille en Lange Mare te zijner tijd weer open te graven. Een voorstel om van het opengra ven af te zien kreeg slechts de steun van acht van de elf CDA- raadsleden, CPN-er Hoeven en mevrouw Ponsen(PSP). Een amendement van die strekking, ingediend door CDA-er Ham, werd verworpen door de voltalli ge fracties van PvdA, WD, D'66, PPR, drie CDA-leden en het PSP-raadslid v. d. Putten. De beslissing betekende een bittere teleurstelling voor de winkeliers van de Mare die in groten getale de publieke tribune bezetten. Zij lieten hun opvattingen over de plannen tot opengraven blijken via een aantal spandoeken met niets aan duidelijkheid overla tende leuzen als "Het is bezopen de Mare vol te laten lopen" en "Wij willen winkels". De Marekwestie overheerste overi gens het hele debat over het be stemmingsplan voor Maredorp. Duidelijk werd wel dat het on danks dit raadsbesluit allerminst zeker is dat er ooit weer water door de Mare zal stromen. De PvdA-fractie liet bij monde van fractievoorzitter Peters weten dat opengraving niet eerder zal wor den overwogen dan nadat het rijk daarvoor de nodige financiën be schikbaar heeft gestéld in het ka der van de stadsvernieuwing en nadat er een goede oplossing is voor de verkeersproblemen op de Mare en directe omgeving. Met nadruk zei hij dat opneming in het plan alleen gebeurt om de mogelijkheid voor de toekomst open te houden. Vraagtekens Tijdens een intern fractieberaad bij de PvdA bleek dat men minder eenstemmig was dan later in de raad bleek. Verscheidene raads leden plaatsten vraagtekens bij het nut maar stemden toch voor opengraving om de zaak niet de finitief te blokkeren. Mevrouw Koning(PvdA) toonde zich verbaasd over het feit dat de ruime inspraak die aan de tot standkoming aan het plan is voorafgegaan - er werden diverse nota's gepubliceerd - aan be paalde bevolkingsgroepen ken nelijk volledig voorbijgegaan is. Ze leidde dat af uit de reeks brie ven waarmee de raad de afgelo pen dagen bestookt is en die vol gens haar allerlei onzuivere ele menten bevatte. VVD-er Zonnevylle vond het noodzakelijk om vast te leggen dat fouten die in de historie zijn gemaakt goed kunnen worden gemaakt. Wel benadrukte hij dat er op dit moment belangrijker zaken zijn waaraan het geld zou kunnen worden besteed. Raad akkoord met wegslepen auto's LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond ingestemd met een wegsleepregeling voor auto's die hinderlijk verkeerd staan gepar keerd. Voorlopig tot 1 juli 1981 zullen de auto's door een particu lier bedrijf uit Oegstgeest in op dracht van de politie worden weggehaald en opgeslagen. De eigenaar kan zijn auto pas terug krijgen wanneer hij een boete en de kosten van vervoer en opslag heeft betaald. Volgens Beijen(PPR) zou een open Mare een aanwinst voor de stad betekenen. Hij stond daarmee lijnrecht tegenover CPN-er Hoe ven die vond dat teveel zakelijke belangen zich verzetten tegen de opengraving, terwijl CDA-er Van Zijp opmerkte dat opengraven nog het bijkomende nadeel heeft dat de omwonenden twee jaar in de rommel zitten. Zijn partijge noot Ham sprak het vermoeden uit dat het college de komende tijd alles in het werk zou stellen om geld bijeen te brengen voor uitvoering van het plan. Wethouder Waal wees erop dat de plannen tot opengraving van de Mare destijds al in het verbete ringsplan voor Maredorp waren opgenomen en nooit tot luide protesten hebben geleid. "Bo vendien", zo zei hij, "is het open graven in het plan opgenomen op verzoek van de bewoners van Maredorp." Bruggetje Een ander heet hangijzer vormde gisteravond de bouw van een bruggetje over de Oude Rijn ter hoogte van de Dullebakkersteeg Een motie van WD-er Zonne vylle om gedurende twee jaar een tijdelijke brug te bouwen, tellin gen te verrichten en daarna te be slissen over een definitieve oe ververbinding, werd aangeno men met 22 tegen 16 stemmen. Het voorstel kreeg de steun van PvdA, WD, en de raadsleden Oosterman (D'66) en Beijen (PPR). Op voorstel van de PvdA ging de raad met 27 tegen 11 stemmen akkoord met een motie waarin erop wordt aangedrongen om tussen de Hooglandse Kerksteeg en de St. Jansburg een winkel- en woonerf aan te leggen. Het ver keer zal daardoor enigszins be lemmerd kunnen worden. Het CDA stemden en bloc tegen. Moties om langs de Oude Vest een of meer vissteigers aan te leggen en bij de uitvoering van bouw plannen in Maredorp zoveel mo gelijk beeldende kunstenaars in te schakelen werden met alge mene stemmen aanvaard. Een amendement van de PSP om de HEMA bij uitbreiding van het bedrijf aan de Jan Vossensteeg te verplichten om het restaurant op de begane grond te vestigen kreeg slechts de steun van de CPN en werd met 3 tegen 35 ver worpen. Een ruime meerderheid in de raad - alleen PSP, PPR en CPN waren tegen - sprak zich gisteravond ook uit voor de bouw van een stallings- en parkeergarage aan de Hekkensteeg. Een amende ment om vast te leggen dat deze garage niet te zien zou mogen zijn vanaf de binnenplaats van het hof Meermansburg haalde het niet (7-31). Ten slotte kwam de raad niet tege moet aan de wens van de Haar lemmerstraat-winkeliers tussen Pelikaanstraat en Haven om de bouw van twee winkels toe te staan op de plaats van het zwem bad "De Overdekte". Een voor stel ingediend door D'66 kreeg alleen de steun van CDA. PSP en CPN en werd met 17 tegen 21 stemmen verworpen. LEIDEN - De ziekenfond sen in de Leidse regio blij ven weigeren de volledige kosten te dragen voor een centrale alarmpost voor ambulances die de ko mende jaren gevormd zal worden. In een gesprek dat de ziekenfond sen gisteren voerden met een delegatie van de deelnemende gemeenten werd dat nog eens op ondubbelzinnige wijze duidelijk gemaakt. De kritiek van de ziekenfondsen richt zich onder meer op de regio- indeling die de provincie in 1973 heeft gemaakt. Daarbij werd be paald dat de Alphense en de Leidse regio een eigen alarmpost zouden krijgen. De ziekenfond sen vinden dat beide regio's zou den moeten worden samenge voegd en dat er dan te praten is over een vergoeding van de kos ten. Wethouder Schoute die gister avond in de Leidse raad verslag uitbracht van de besprekingen merkte op, dat de ziekenfondsen LEIDEN - De oudercommissies van de scholen in de Zijlwijk (deel Meren wijk) hebben in een brief aan de gemeente gewezen op de noodsituatie die het vol gend schooljaar dreigt te ont staan door een tekort aan lokalen. Volgens de ouders van de Zijl- wijkschool, De Dukdalf. De Loopplank en De Zonnewijzer zal er minimaal een tekort van drie lokalen ontstaan, waarbij al eerder getroffen noodmaatrege len blijven gehandhaafd. In de brief wordt gezegd dat de openbare basisschool het vol gend jaar dubbel zesklassig zal worden, dat de katholieke basis school volledig zesklassig wordt en dat de prot. chr. lagere school een dubbele eerste klas krijgt. Om deze groei op te vangen be pleiten de oudercommissies bouw van lokalen aan de overzij de van de Zwartemeerlaan. waar nu een groenvoorziening aanwe zig is. Op aandrang van de raadsleden mevrouw Van Akkeren (CDA) en Hoekema (D'66) zal de kwestie in de eerstvolgende vergadering van de gemeentelijke commissie voor onderwijs ter sprake komen. Wethouder Tesselaar toonde zich in een eerste reactie nogal pessimis tisch over de kansen om van het rijk gelden te krijgen voor de lo kalen. Hij voorspelde dat er wei nig mogelijkheden zijn om noodlokalen te bouwen wanneer in de buurt lokalen leeg staan of leeg komen. Desgevraagd zei hij daarbij te doelen op de scholen aan het Valkenpad en het Broek plein. De Leidse raad besloot gisteravond een krediet van bijna zes ton be schikbaar te stellen voor de bouw van zeven noodlokalen ten be hoeve van de Louise de Coligny- scholengemeenschap. De loka len zullen worden gebouwd op een terrein nabij het hoofdge bouw van de school aan de Ka- gerstraat. De zes noodlokalen aan de Eymerspoelstraat die het Louise al enkele jaren in gebruik heeft zullen straks worden benut door de Bonaventura-scholen- chap. op dit punt water in de wijn heb ben gedaan ten opzichte van eer der ingenomen standpunten. Overigens benadrukte hij dat de gemeenten geen zeggenschap hebben over de regio-indeling. Verder deelde hij mee dat de zie kenfondsen geen zitting zullen nemen in het algemeen bestuur van de centrale alarmpost. Vol gens de opzet van de provincie zouden de ziekenfondsen twee plaatsen kunnen bezetten. De ziekenfbndsen zeggen dat het in nemen van bestuurszetels een oneigenlijke vermenging van verantwoordelijkheden is. Overigens liet de Leidse wethouder er geen twijfel over bestaan wat de provincie met de regeling zal doen: die wordt dwingend opge legd aan de gemeenten. Wat de financiering betreft achtte hij het niet uitgesloten dat die kwestie eens bij de staatssecretaris voor volksgezondheid en miliehygië- ne zal belanden. De bewindsman zal dan in de clinch moeten met de zieken- fondsorganisaties over de beta ling van de alarmposten. De ge meenten zeggen namelijk dat het idee voor de centrale alarmering een landelijke zaak is en dat de gemeenten geen geld hebben om ook maar een deel van de kosten te dragen. De Leidse raad ging er gisteravond mee akkoord dat in een brief aan de provincie zal worden bepleit dat het stemrecht van de gemeen te in overeenstemming wordt ge bracht met het inwonertal. Vol gens de gemeente staat de huidi ge zetelverdeling in geen ver houding tot de betekenis van Leiden bij de vorming van de centrale alarmpost. D'66-raadslid Oosterman vond dat de gemeente een regeling niet eerder zou moeten aanvaarden dan nadat de financiën rond zijn. Bovendien had hij moeite met de vertegenwoordiging van alle par ticuliere ambulancevervoerders in het algemeen bestuur. Op dat laatste zal Leiden bij de provincie aandringen, nadat eerder protes ten van particuliere zijde waren geuit tegen een regeling met slechts gedeeltelijke vertegen woordiging. In een sfeer van nostalgie werd gisteravond in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk een reünie gehouden van oud-bezoekers, oud-medewerkers en andere betrokkenen. Dit in verband met het 80-jarig bestaan van het Volkshuis dat deze weken wordt gevierd en waarover u afgelopen zaterdag uitgebreid in deze krant hebt kunnen lezen. Zo n 150, hoofdzakelijk oudere. Leidenaars bevolkten gisteravond de grote zaal van het Volkshuis en kregen, voordat er met elkaar in een gezellige sfeer kon worden nagebabbeld, een gevarieerd programma voorgeschoteldZo werden er twee films vertoond. Eentje over het Leidsche Volkshuisleven van zo'n veertig jaar geleden en eentje over het Leidse Volkshuisleven van tien jaar terug. Uiteraard viel vooral de eerste vertoning bij het over het algemeen oudere publiek enorm in de smaak. Geregeld stegen vanuit zaal kreten van herkenninglachsalvo's en applaus op. Beelden van het pijpekruidfeest (deze lente in ere hersteldvormde het absolute hoogtepunt. Het befaamde pijpekruidlied werd door sommigen uit volle borst meegezongen. Tussen de eerste filmvoorstelling en een bij het publiek eveneens zeer in de smaak vallend optreden van de nog altijd zeer actieve toneelclub van "oudVolkshuizers" t De Ratel) voerden wij meteen aantal bezoekers enkele korte gesprekjes. Onder anderen met de dames Bonte en Bergman. Beiden zijn 78 jaar oud en hebben elkaar al jaren niet meer gezien. Vroeger bezochten zij geregeld het Volkshuis. "Want", zo herinneren zij zich, "vroeger betekende een avondje Volkshuis zo'n beetje het enige uitje voor een meisje. In die tijd had je niet zoiieel. We leefden naar die avondjes toe. Dan nam je je breiwerkje mee en dan ging je lekker kletsen met elkaar. Het enige nadeel was dat die avonden altijd zo om waren" Naast de clames Bonte en Bergman zit een krasse grijsaard van dik tachtig. "Hoe ik heet? Ach. da's toch niet belangrijk. Ik timmer met zo graag aan de weg. Maar ik kan je wel wat aardigs vertel len hoor. Die film die je net hebt kunnen zien dat was voor mij een moderne bedoening. Meisjes in badpakkendat was er in mijn tijdniet bij.Jemoet niet vergeten dat ikop m'n zesde lid werd van het Volkshuis.'meer dan 75 jaar geleden" Glunderend vervolgt hij: "Wat ik het leukste vond van het Volks huis? De voetbalclub die we zelf hadden opgericht. "Voorwaarts noemden we die. We speelden tegen buurtcluppies op een veld aan de Hoge Rijndijk en ik was keeper. Voetbalschoenen haalden we bij de lorreboer en op zondagmorgen hepen we met z'n allen naar de Hoge Rijndijk met de doelpalen onder de arm. Maar nou hou ik op met vertellen want anders zit ik hier morgenochtend nog". Even verderop zit het echtpaar Van de Berg Mevrouw Van de Berg, 71 jaar, is maar liefst 40 jaar "Op club" geweest. "Naailes bij mevrouw Nolet, hardstikke gezellig. Wat ik het leukste vond? Ja, daar vraag je me wat". Haar man springt bij: "Zal ik het maar vertellen. Het leukste vond ik dat er elke week iemand jarig was. Werd er elke week getrac- teerd, ha, ha". Tot slot laten we hoofdcoördinator Hennie Haagen nog even aan het woord. "Het Volkshuis is nog altijd springlevend. Wekelijks heb ben we zo'n 1500 bezoekers.Naast de beroepskrachten draaien we met zo'n 80 vrijwilligers. Al met al dus een gigantisch bedrijf. We hebben wel moeilijke jaren gekend hoor. maar die zijn achter de rug. We zijn als het ware oi^er ons dooie punt heen". Over de toekomst van het Volkshuis zegt Haagen: "We heboen flinke verbouwingsplannen. Die gaan we binnenkort met de wethouder bespreken .We willen vooral het gebouw beter toegankelijk maken voor de oudere en minder goed ter been zijnde mensen. Een dui delijke ontwikkeling is verder dat we ons behalve op de jeugd ook meer gaan concentreren op de wat oudere mensen en de tweede generatie gastarbeiders. Een verheugende ontwikkeling vind ik zelf' LEIDEN - Ongeveer 35 Leidse ge meenteambtenaren komen in principe in aanmerking voor ver vroegde uittreding op 63-jarige leeltijd. Wethouder Van Dam deelde dat gisteravond mee in antwoord op vragen in de ge meenteraad. PvdA-raadslid v.d. Pluijm signaleerde dat de rege ling ongunstig afsteekt bij die in het bedrijfsleven. Ambtenaren die vervroegd met pensioen gaan gaan er 13 procent op achteruit terwijl men in het bedrijfsleven het volledige sala ris en de vakantietoeslag van acht procent ontvangt. Wel kon wet houder Van Dam bevestigen dat ambtenaren die van de VUT ge bruik maken in de ziektekosten regeling voor ambtenaren kun nen blijven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3