Bahro wil linkse partijen bundelen ffV mossel «versteege door rechtstieekse import levert mossel+versteege u nu een 'duitse"kwaliteitspiano tegen'Japanse" prijs. Kabinet in El Salvador bekendgemaakt een jonge medewerker, mam Caledonian wil ook goedkoper vliegen In Bondsrepubliek PROCES TEGEN DISSIDENTEN RUTGES BV Een sleuteltje helpt. 1 BUITbNLANU LllfMJAU IMUWUUklWi BONN (ANP) - British Caledo nian Airways wil haar tarie ven met maximaal vijftig pro cent verlagen. Ian Ritchie, di recteur externe betrekkingen British Caledonian, heeft dit op een persconferentie in Bonn meegedeeld. Morgen gaat British Caledonian de Britse Raad voor de Bur gerluchtvaart om vergunning vragen voor invoering van de nieuwe tarieven en voor uit breiding van haar lijnvluch- ten in Europa. De nieuwe ta rieven die de Britse lucht vaartmaatschappij heeft voorgesteld zijn met 42 a 49 procent verlaagd tot 35 pond (150 gulden) voor het traject Londen-Keulen, 50 pond (210 gulden) voor Londen-Milaan en 90 pond (380 gulden) voor Londen-Athene. British Ca ledonian wil de nieuwe tarie ven zo spoedig mogelijk in voeren. De luchtvaartmaatschappij wil gaan vliegen op 23 Westeuro- pese steden. De drie landen waarop British Caledonian al diensten onderhoudt hebben geen zin om de nieuwe, lagere tarieven te aanvaarden. Zelfs indien de Britse regering daarmee geen moeite heeft wordt op tegenstand van de Europese luchtvaartmaat schappijen gerekend, zo deelde Ritchie mee. British Caledonian wil de nieuwe lijnvluchten aanvan kelijk gaan verzorgen met BAC's-111. Verder onder handelt British Caledonian met Airbus Industrie en Boeing over de levering van toestellen voor de middellan ge afstand die omstreeks 1984 in dienst zullen worden ge nomen. SAN SALVADOR (Reuter/AFP) - De junta, die verleden week pre sident Carlos Humberto Romero van El Salvador heeft afgezet, heeft gisteren de lijst van minis ters bekendgemaakt. Op de mi nister van defensie na, zijn alle ministers burgers. Premier is Ruben Ignacio Zamora Rivas, minister van binnenlandse zaken is Carlos Enrique Castro Garay en op buitenlandse zaken is benoemd Hector Miguel Anto- niandada Hirezi. Kolonel Jose Guillermo Garci wordt minister van defensie en op economische zaken komt Manuel Enrique Hinds. Zes van de ministers komen uit Christen-democratische hoek. De nieuwe minister voor arbeid, Gabriel Gallecos, wordt als links beschouwd. Alleen op landbouw moet nog iemand worden be noemd. De Junta heeft verklaard dat er een algemene amnestie komt voor politieke gevangenen en dat er een onderzoek zal worden inge steld naar schendingen van de rechten van de mens in het land ten tijde van de regering van Ro mero. Uit officiële bronnen is vernomen dat een vooraanstaand lid van het Salvadoriaanse comi té voor de rechten van de mens, Fernando Augusto Mendez, is benoemd tot onderminister van justitie. Minstens vier mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen het in San Salvador tot een schietpartij kwam tussen demonstranten en veiligheidstroepen. Ooggetuigen hebben dit gemeld. De schietpar tij brak uit toen de veiligheids troepen de demonstranten die tegen de regering betoogden wil den controleren op het bezit van wapens. Een woordvoerder van de veiligheidstroepen, kolonel Vides Casanova, verklaarde dat hij inlichtingen had gekregen dat de betogers gewapend waren. Ambassadeur teruggeroepen BANGKOK (AFP) - De regering van Thailand heeft gisteren haar ambassadeur in Hanoi voor "overleg" teruggeroepen. De ambassadeur van Vietnam in Bangkok is door de Thailandse regering ontboden om haar ver oordeling van de "systematische schending" van de Cambodjaan se onafhankelijkheid door Viet nam in ontvangst te nemen. De Thailandse ambassadeur, Kosol Sinthuvananda, wordt morgen in Bangkok verwacht. Vorige week heeft hij van de Vietnamese mi nister van buitenlandse zaken een strenge veroordeling van de Thailandse politiek in Indochina door Vietnam ontvangen. Viet nam beschuldigt Thailand ervan dat het aan de leiband van Peking loopt in zijn Indochinapolitiek. (Van onze correspondent) BONN - De Oostduitse criticus Rudolf Bahro (44), die vori ge week door de DDR werd vrijgelaten en sindsdien in de Bondsrepubliek is, wil in West-Duitsland een socialisti sche beweging als partner van de sociaal-democratische SPD opbouwen. Tijdens een persconferentie in het Bristol-hotel in Bonn zei de schrijver van het boek Die Alter native (Het Alternatief), waar voor hij in de DDR tot acht jaar gevangenisstraf was veroor deeld, dat hij een theoretisch platform wil uitwerken voor de onderling zeer verdeelde linkse Westduitse groepen. Bahro ge looft dat het aantal groeperingen dat positief op zijn vernietigende analyse van het Oostduitse machtsapparaat heeft gerea geerd, veel groter is dan hij aan vankelijk had gedacht. Daaruit put de zich nog altijd marxist noemende DDR-dissident de „grote hoop" dat hij zijn ideeën in West-Duitsland inderdaad kan verwerkelijken. „Als dat niet lukt, ligt het voor meer dan 50 procent aan mijzelf' aldus Ru- dolf Bahro. Gevraagd of hij al bepaalde mensen of groepen op het oog heeft met wie hij de komende tijd contact wil opnemen, zei Bahro: „Daar over wil ik nu nog niets zeggen. Ik weet namelijk niet precies wat allerlei afkortingen betekenen en hoe de verschillende groeperin gen zichzelf omschrijven. Als ik mij daarover zou uiten, zou dat wellicht niet helemaal precies zijn". Daar voegde hij echter aan toe dat hij in principe bereid is met „iedereen" te praten, van vertegenwoordigers van de zo genaamde „groene (milieu) par tijen" tot leden van de „gevestig de partijen" Rudolf Bahro is van mening dat zijn boek, dat in 1977 in de Bondsrepubliek verscheen, door het politieke kader van de DDR is gelezen. „Ook in de hogere regio nen denken mensen zoals ik. In menig functionaris steekt een „Genosse" (kameraad)" Bahro maakte een zelfbewuste ont spannen indruk. Door de goede verkoop van zijn boek is hij in staat vooralsnog een „vrij be roep" te kiezen, dat van schrijver ideoloog en politicus. Hij wil in de omgeving van Frankfurt gaan wonen, omdat „ik een midden gebergte nodig heb" Bahro wil ook gaan reizen. Hij gaf toe dat het best mogelijk is dat zijn politieke plannen mis lukken, maar „dat risico moet ik op de koop toe nemen". Hij zei verder dat hij de oprichting van de verschillende „Bahro-comi- tès", die zich overal in Europa hadden ingezet voor zijn vrijla ting „pijnlijk, maar noodzake lijk" vond. In elk geval kunnen die nu worden opgeheven. Met betrekking tot de Westduitse verkiezingen van volgend jaar, zei de Oostduitse criticus, dat hij „zich zal inspannen om precies te begrijpen wat moet worden ge daan om een intermezzo-Strauss te verhinderen". Of dat inhoudt dat hij Bahro-fans eventueel zou aanraden SPD te stemmen, kan hij nu nog niet overzien. „Strauss is ongetwijfeld een man van be tekenis. Waarschijnlijk zou hij het niet veel anders doen dan de huidige regering. Maar de psy chologische verschuiving naar rechts, die ons het moeilijker zou maken het proces van de geeste lijke voorbereiding naar een nieuwe maatschappijvorm door te voeren - die moet worden ver hinderd" PRAAG (AP) - In een gesloten rechtzaal in Praag is gisteren het proces begonnen tegen zes Tsje chische dissidenten, onder wie de toneelschrijver Vaclav Havel. Ongeveer 100 aanhangers van de beklaagden waren in de gangen van het gebouw aanwezig. Vol gens dissidente bronnen waren sommige aanhangers van de zes op het moment dat het proces be gon bij politiebureaus opgeroe pen, en mensenrechten-activist Julius Tomin en zijn vrouw Zde- na zeiden dat de politie hen gedu rende een half uur had verhin derd het gebouw van de recht bank binnen te gaan. Alle zes beklaagden waren onder tekenaars van het Charta '77- mensenrechten-manifest. Zoals bij voorgaande dissidenten processen in Praag mocht de pers de rechtzaal niet binnen. Diplo matieke waarnemers, een verte genwoordiger van Amnesty In ternational en een door Charta '77 als waarnemer gevraagde Cana dese advocaat kregen ook geen toegang, omdat er te weinig ruim te zou zijn. De zes beklaagden, die werden be schuldigd van het oprichten van een illegale hulporganisatie voor dissidenten, staan mogelijk ge- vangenistraffen tot tien jaar te wachten. In de aanklacht zou geen vermel ding worden gemaakt van Charta '77, een beweging die werd opge richt om in Tsjechoslowakije de naleving van de in 1975 in Hel sinki gesloten mensenrechten- akkoorden te controleren. Dat Duitsland van oudsher al hèt pianoiand is, bewijzen de bekendste pianomerken. Stuk voor stuk gerenommeerde instrumenten, geliefd door hun klank, kwaliteit en degelijke konstruktie. Japanse piano s eveneens bij ons verkrijgbaar zijn daarentegen vooral bekend om bun lage prijs. Mossel Versteege heeft door eigen import de prijzen bij elkaar gebracht en biedt de afgebeelde Duitse piano met moderator (voor fluisterzacht spelen) in b.v. schitterend eikenhout aan, voor de unieke Leldschendam, winkelcentrum leidsenhage. weigelia 14, tel.: 070-274583; Vestigingen te: Assen - Bergen op Zoom - Breda - Delft - Goes Groningen - Heerlen Leidschendam - Den Haag - Middelburg - Rijswijk en Zoetermeer vraagt op de Afdeling Internationaal Transport en Expeditie te Alphen a/d Rijn die belangstelling heeft om opgeleid te worden voor de funktie van expediteur. Voor deze funktie wordt gedacht aan schoolverlaters met minimaal HAVO- opleiding. Voor belangstellenden is een telefoontje voldoende. Het nummer is (01720) 29 210, toestel 322. Het adres is Bedrijfsweg 21 2404 CB Alphen aan den Rijn. Rutges BV is een werkmaatschappij van Paktrans BV. m1 Stoffenzaak SinCJGlS een FABRIEKSPARTIJ Schuttersveld fluweel in de kleuren zwart, bruin, donkerrood, donkerblauw, grijs en donkergroen 20,- p.m. 150 breed van 21.95 zolang de voorraad strekt Strech ribcord van 39,90 nu voor 25 p.m.. 150 breed Tweed 150 breed vam 21,95 .j q j- p.m. nu voor I I p.m. Zijde Jerseys van <6 95 6,95 Stoffenzaak Singels Nieuwe Rijn 18, Leiden. p.m. Houdt u grote opruiming? Bel 071-123256 direct industrie werk voor: loodgieters Nog altijd is Randstad op zoek naar goede loodgieters: vakmensen kunnen wij direct leuke en goed betaalde banen aanbieden. MTS-er bouwkunde Fijne klus voor een langere tijd. Geheel zelfstandig cal culaties maken voor een bedrijf in Nieuwkoop MTS-er werktuigbouwkunde Tekenwerk van C.V.-installaties en transmissies. Erva ring vereist. Bedrijf in Noordwijk. irrandstad uitzendbureau Leiden, Nieuwe Rijn 44, 071-146546 Alphen a/d Rijn, Vondelstraat 18,01720-9 35 05 (alleen tussen 14 00 en 17 00 u)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16