Rijvers haalt uit naar Jan Zwartkruis iaaaam Invitatie Oranje Alleen een finaleplaats redt Ajax uit de problemen 4000+2000m2 keukens, badkamers, zitkomfbrt onder één dak PSV gekweld door blessures Zege Leidse kampioen LEZERS SCHRIJVEN DINSDAG 23 OKTOBER 1979 AMSTERDAM - Het Europa- Cuptoernooi voor landskam pioenen, dat voor Ajax de fi nanciële problemen had moe ten verlichten, dreigt in wer kelijkheid voor de Amster dammers op een fiasco uit te draaien. Twee maanden gele den stelde penningmeester Ton Brandsteder al vast dat zijn club de halve finale moest bereiken, wilde het verlies van ruim een miljoen gulden, waarvan in de begroting voor het huidige seizoen was uit gegaan, worden weggewerkt. Inmiddels is het doel alweer verlegd en kan alleen nog een plaats in de finale voor het op ruimen van de tekorten zor gen. Een dergelijke opgave lijkt voor de spelers van Ajax op dit moment echter even zwaar als wanneer ze plotseling ge vraagd zou worden, genoegen te nemen met het minimum loon. Met tegenstanders als het Finse HJK in de eerste ronde en Omonia Nicosia uit Cyprus, dat morgenavond in Amsterdam vermoedelijk als speelbal zal worden behan deld, kan nog altijd zorgeloos worden gestoeid, maar der- gelijke ploegen spreken maar weinigen aan. Brandsteder had bij de start van de Europese competitie dit seizoen gerekend op 22.000 toeschouwers in de eerste ronde, die 3 a 3,5 ton in het laadje zouden brengen, en in de tweede ronde op een recet te van 4 a 5 ton, hetgeen over eenkomt met een uitverkocht stadion in De Meer. Het duel tegen HJK trok echter maar 8000 bezoekers, waardoor zo'n 200.000 gulden minder werd ontvangen dan gepland en ook Omonia zal niet als een magneet op de voetballief hebbers werken. Brandste den „Van die volle bak komt niets terecht. Omonia is geen tegenstander die aanspreekt. Ik zal dan ook al erg tevreden zyn als er 12.000 a 13.000 men sen komen" Meer dan ooit zal Ajax derhalve andere bronnen van inkom sten moeten aanboren. De vereniging, die jarenlang het geld zag binnenstromen, heeft zich inmiddels al moe ten verlagen tot bedelprakty- ken op hoog niveau, om toch maar te voorkomen dat het „negatieve kapitaal van 60.000 gulden" nog groter wordt. Zo is op advies van In- ter Football een half jaar ge leden al „het bedrijfsleven uitgenodigd om te praten over voor Nederland nieuwe commerciële ontwikkelin gen". Topclub Ajax bood zich op die manier aan, in een poging zichzelf boven water te hou den. Brandsteden „Op dit moment zijn we bezig met een firma in sportkleding om tot een gunstig contract te ko men. Verder willen we zaken doen met een aantal firma's, maximaal zes, die mogelijk heden zien om met de naam of we al rond, met een vijfde zijn we vergevorderd. Per firma is een bedrag gemoeid van on geveer 50.000 gulden". „Van de overheid hoeven we niet veel te verwachten. Als laatste van de clubs in het be taald voetbal hebben we een paar weken geleden de begro ting toegestuurd naar het BBI, het Budget Bewakings Instituut, zodat we nu ook in aanmerking kunnen komen voor een subsidie, maar wat houdt die nu alles bij elkaar in? Voor Ajax hooguit 50 a 60 mille. Wel, dan zit het er toch dik in dat we in de toekomst onze principiële bezwaren aan de kant zullen schuiven en zullen overgaan op shir treclame. Dat we die over heidssteun dan kunnen ver geten, maakt ook niet veel uit". „Ook van de plaatstelijke over heid krijgen we weinig of geen steun. De vermakelijk heidsbelasting is weliswaar vervallen, maar daar is dan weer de onroerendgoedbelas- ting tegenover komen te staan, al moet ik wel zeggen dat we erop vooruit zijn ge gaan. We zijn nog in onder handeling met de gemeente, of die het onderhoud van ons stadion geheel of gedeeltelijk wil betalen". Over die kwestie wordt echter al jaren gepraat, zonder dat enig resultaat zichtbaar is. In tussen hopen de lasten bij Ajax zich op, ook al omdat veel meer geld in nieuwe spelers is gestoken dan ont vangen is uit het verkopen van spelers. Zo werd op de naar Club Brugge vertrokken Ray Clarke 125.000 gulden verloren. Brandsteden „Ik vind Ray echt wel een aardige knul, maar met geld kan hij niet omgaan. Hij bleef reke ningen naar ons sturen, en hoe vaak we ook met elkaar Clark veranderde „alleen" van club, zoals dat nog meer Aja- cieden op korte termijn zal overkomen. Brandsteder „Omdat we al vijf jaar met verliezen werken, zullen we ook moeten bezuinigen en het aantal contractspelers moe ten terugbrengen van de 32 die we nu hebben, en daar zit ten de uitgeleende spelers Kramer en Kaiser dan bij, naar 25. Zodoende sparen wc ongeveer 3,5 ton uit. Aan de inkomens zelf, die hoog zijn in verhouding tot de op brengsten, kun je weinig doen. Een mogelijkheid is na tuurlijk wel het inpassen van jongens uit de eigen kweek". „Gelukkig zijn we nog altijd volop in trek. In december spelen we bijvoorbeeld twee wedstrijden in Ivoorkust te gen twee plaatselijke clubs in Abidjan. Verder zijn we nog bezig met wedstrijden dit jaar in Algiers en Denemarken. De uitnodigingen zijn nog zo talrijk, dat we niet op alles kunnen ingaan. Wat dat be treft, zitten we dus nog goed. Twee jaar geleden hielden we aan vriendschappelijke wed strijden 480.000 gulden over, vorig jaar 580.000 en dit jaar hopen we uit te komen op 6 a 6,5 ton". „Voor ons zijn die wedstrijden dus van vitaal belang. Daar om is het voor Ajax een na deel als Nederland zich plaatst voor het Europees kampioenschap en wij weer enkele spelers moeten af staan. Van de KNVB krijgen we weliswaar per speler 2500 gulden plus BTW, maar daar staat tegenover dat wij zonder internationals beduidend minder krijgen als we worden uitgenodigd.. Als een speler als Ruud Krol er niet bü is, scheelt dat 5000 a 10.000 gulden". EINDHOVEN - Het Nederlands elftal en PSV hebben ge meen dat ze beide geen conflict kunnen gebruiken. Oranje staat voor de beslissende confrontatie met Oost- Duitsland, PSV heeft af te rekenen met een tweede obsta kel in de UEFA Cup, het lastige St.-Etienne dat eerder twee keer een te zware hindernis was. Geen moment om te bakkeleien, maar toch. De technische leiding van het nationale voetbalteam en PSV, dat met vijf spelers in het hoogste team en twee vertegenwoordigers in het B-elftal de hofleverancier van Oranje genoemd mag worden, zijn stevig in aanvaring gekomen. De samenwerking tussen de medi sche staf van de KNVB en van de Eindhovense club is bijna tot het nulpunt teruggebracht. Rijvers heeft bondscoach Jan Zwart kruis laten weten dat de commu nicatie tussen de zuidelijke top club en de KNVB verder via Ben van Gelder moet lopen en dat hij zijn handen er verder van af trekt. PSV, Kees Rijvers, het Nederlands elftal en zijn bondscoaches, een haat-liefde verhouding die de af gelopen jaren voor veel conflict situaties gezorgd heeft. De nieu we ontsporing is aan het licht ge komen door de lange blessure- lijst bij de Eindhovenaren. Rij vers zaterdagavond nadat zijn zwaar gehandicapte ploeg 1-1 speelde tegen FC Den Haag: „Kijk naar de geblesseerden, het zijn de internationals. Uit angst hun plaats te verliezen en voor de poen hebben ze in het Neder lands elftal gespeeld terwijl ze geblesseerd waren". Woorden die in de maandagkran ten breeduit gemeten werden en die een reactie ontlokte van Jan Zwartkruis die erop neerkwam dat het altijd PSV is dat zeurt. Manager Ben van Gelder wenste gistermiddag terug te slaan. Zijn betoog: „Voorop wil ik stellen dat we liever acht dan vijf mensen le veren aan het Nederlands elftal. Waar het ons om gaat is de manier waarop. We hebben aan Zeist signalen doorgegeven dat spelers van ons geblesseerd waren, we hebben geadviseerd ze niet te selecteren, maar toch werden ze uitgenodigd. We laten de spelers vrij in hun keuze, leggen niet de nadruk op afzeggen, verplichten ze tot niets en dan worden we desondanks beschuldigd van sa botage" Problemen Hofleverancier en Oranje in de clinch. Het zou niet zover geko men zijn als spelers zelf mans ge- nqeg zouden zijn om bij een kwetsuur nee te zeggen. Van Gelder: „Gaat Zeist in op onze signalen en selecteert men een licht geblesseerde speler niet dan is er niets aan de hand. Kiest men hem wel dan is de keuze aan de speler. Hij komt in de problemen, financiële belangen spelen mee, maar ook zijn voetbaltoekomst. Dan is hij snel bereid te zeggen: ik speel" Rijvers: „Daarom moet je voetbal lers met lichte blessures in be scherming nemen. We hebben in Nederland weinig echte interna tionals. In de beste tijd waren het er niet meer dan vier, de rest groeide mee. Wij hebben vijf mensen in het Nederlandse elftal, maar in feite hebben we één echte international: Jan van Beveren. Hij zou zich geen zorgen hoeven te maken om zijn plaats. De ove rigen zijn bang om hun plekje te verliezen, daarom nemen ze risi co's. Wij zijn bereid onze mede werking aan het Nederlands elf tal te geven. Liever acht dan vijf mensen, maar dan wel topfitte. Ja, zelfs kan ik me voorstellen dat je in een interland tegen Oost- Duitsland, die gaat besl deelname aan het eindtoernooi van het Europees kampioen schap, risico's neemt en zegt: lie ver Stevens op tachtig procent dan een mindere. Maar als de club dan vraagt dat in twee onbe duidende interlands niet te doen dan moet je daar gehoor aan ge ven", zegt Rijvers, die overigens wel vertelt dat hij met de voor gangers van Jan Zwartkruis de zelfde problemen had. Voor Oranje is het te hopen dat het conflict met PSV niet escaleert en uitmondt in het bedanken van internationals, voor de Eindho vense ploeg is te hopen dat een aantal geblesseerden morgen avond tegen St.-Etienne van de partij kan zijn. Eén van de vele geblesseerden bij PSV is René v zijn vinger toch mee tegen St. Etienne n de Kerkhof. Waarschijnlijk speelt de rechterspits met gips om Rijvers: „Een of twee geblesseer den kunnen we opvangen. Vijf is te veel, we krijgen het dan heel erg moeilijk. Ik heb de Franse ploeg vrijdag aan het werk ge zien, Van Kraay, Smits en Pos- thuma zijn eerder gaan kijken in Lens. Het is een team dat sterke periodes met zwakke afwisselt. Ik geloof ook dat ze, sinds we de vorige keer tegen ze gespeeld hebben, offensief meer wagen. De vraag is natuurlijk of ze zich dat ook tegen ons zullen permit teren" In de overvolle wachtkamer van PSV miste Rijvers zeven mensen. De zekere spelers voor woens dagavond: Jan van Beveren, Er nie Brandts, Adrie van Kraay, Piet Wildschut, Michel Valke, Harry Lubse en Adrie Koster. Ryvers: „Daarnaast hebben we ,de spelers waaraan hard gewerkt 'wordt om ze fit te krijgen". Huub Stevens valt in die categorie, Willy van der Kuylen hoort daar bij en ook bestaat de mogelijk heid dat Jan Poortvliet speelt. Rijvers: „Afwachten of het gaat. Hij heeft niet meer gedaan dan rechtuit lopen, rpet z'n rechter been heeft hij niet getrapt. Dat zal woensdag toch wel moeten. De vraag is of hy dat kan" Ravensbergen wint 5 km ROTTERDAM - Na de derde com petitiewedstrijd short-track is Voorschotenaar Arie Ravensber gen de beste „Leidenaar" in het algemeen klassement Ravensbergen won dit weekeinde de 500 meter op de Rotterdamse Ton Menkenbaan in 50.8, 2. Men- no Boelsma 51, 3. Johan Wester beek 51.7, 4. Cees Boer 52.7. In het algemeen klassement leidt de Nootdorper Menno Boelsma, 2. Arie Ravensbergen, 3. Gijs Ry- neveld (Amsterdam), 4. Joop Wolvers (Hoogmade), 5. Dorus Borst (Hoogmade). De 3000 meter met aflossing werd door de Delftse A-ploeg gewon nen. In de ploegenstrijd gaat Delft A aan de leiding met Leiden A op de tweede en Leiden B op de derde plaats. FIFA DEELT ISRAEL IN ZÜRICH (ANP) - De internationale voetbalbond (Fifa) heeft Israël definitief ingedeeld in groep 6 van de Europese zone voor de wedstrijden in de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap '82. Het was aanvankelijk de bedoeling Israël in de Noordamerikaanse zone in te delen, maar dit stuitte op scherpe protesten. Als alterna tief was er een plaats over in de Europese groep 6 met Schotland, Zweden, Portugal en Noord-Ier- land. ZEIST - Via Hermann Neuberger heeft de KNVB een invitatie ontvangen om Orarye rond de jaarwisseling te laten deelnemen aan hetzgn. Mun- dalito-toernooi. Het toernooi wordt gehouden in Uruguay en is opgezet voor 'wereldkampioenen. Oranje zou de plaats moeten innemen van Engeland, dat de organisatoren reeds heeft laten weten niet op de uitno diging te zullen ingaan. KNVB-voorzitter Meuleman heeft de invitatie doorgespeeld naar het sec- tiebestuur betaald voetbal, maar de kansen dat Oranje rond de jaarwis seling naar Zuid-Amerika afreist, zijn uiterst miniem. Meuleman: „Wel licht kunnen de clubs alsnog worden overgehaald indien het oefenpro- gamma begin volgend jaar wordt aangepast. Nu we in de WK-poule Frankrijk hebben geloot, heeft Zwartkruis geen zin meer in het geplan de oefenduel met de Fransen. Wellicht ligt daar de doorbraak". Bondscoach Jan Zwartkruis heeft inmiddels het voornemen om een dag eerder dan was vastgesteld, af te reizen naar de DDR. Dat zou betekenen, dat Oranje niet op maandag 19 november maar al op zondag de 18è naar Leipzig vliegt. Zwartkruis is bang dat de Oostduitsers net als onlangs met de interland tegen Polen het geval was, het Nederlandse gezelschap via een omweg laten reizen. ROTTERDAM - Het zaalvoetbalteam van Koosjardii>blyft in de winning mood'. Ook gisteren won de Leidse kampioen in de inter-regionale afde ling. Ditmaal was het team van de Rotterdamse Studenten het slachtof fer (4-5). Een nipte overwinning van de Leidenaars, die al na twee minuten spelen tegen een 2-0 achterstand aankeken. De Rotterdammsers groeven zich hierna in voor het eigen doel, om zo de voorsprong te verdedigen. Ger Nagtegeller en Cees de Roode wisten de defensie van de studenten echter te doorboren (2-1 en 2-2). Nog voor de pauze bracht Bart van der Weyden de Leidenaars zelfs op voorsprong: 2-3. In het tweede bedrijf kwam het studententeam via de counter toch weer snel op gelijke hoog te. Koos Bekooy bewees hierna niet voor niets hoog op de topscorers ranglijst te vertoeven. Via twee treffers zette hij zijn ploeg op een 3-5 voorsprong. Vlak voor tijd kwamen de Rotterdammers nog op 4-5. De Leidse overwinning kwam evenwel niet meer in gevaar. Overige uitslagen: Huug van Es-VI 2-11 en De Bron-FV Snoekie 5-4. VOETBAL - Gerd Muller zal niet naar München terugkeren. Er gingen al weken lang geruchten in de Bondsrepubliek dat "der Bomber", die in april van dit jaar van Bayern München overging naar de Amerikaanse Fort Lau derdale Strikers, een contract zou tekenen bü München 1860. ADVERTENTIE Kwestie Schillebeeckx. Deze week valt bij alle rooms-katho- lieke parochies en kloosters in ons land een brieei eswaarin honderd bekende en minder be kende Nederlanders hun veront rusting uitspreken over het on derzoek dat de congregatie voor de geloofsleer in Rome instelt te gen de Nymeegse theoloog prof. dr. Edward Schillebeeckx. Als nog meer mensen hun handteke ning onder de brief hebben gezet, wordt deze aangeboden aan de nuntius (vertegenwoordiger van het Vatikaan) in Den Haag. De brief legt er de nadruk op dat tegenstellingen tussen Neder land en Rome in volle oprecht heid en openbaarheid besproken moeten worden. Ze moeten hun oplossing vinden in een christe lijke dialoog in plaats van door een eenzydige procedure. Vol gens de brief heeft prof. Schille beeckx zich steeds ingezet voor het verstaanbaar maken van de authentieke katholieke traditie in het belang en ter inspiratie van de gelovigen. Zyn werken zyn grote invloed, zowel in binnen- als buitenland. De aanklacht te gen hem treft niet alleen hem, maar ook de hele Nederlandse theologie-beoefening. Onder de honderd ondertekenaars zijn zo'n vyftig priesters, twintig theologiestudenten, twaalf de kens, enige religieuzen en een paar rooms-katholieke hooglera- Vluchtplaats. Het streven om een kerkgebouw als vluchtplaats te beschouwen past niet in een democratische rechtstaat. Dat zei minister De Ruiter van justitie in een rede by het zilveren jubileum de gereformeerde Stichting Steun Kerkbouw in Amersfoort. Aan de tendens om bij geschillen met de staat kerken tot inzet te maken moet een halt worden toegeroepen. De politieke con trole op het overheidsbeleid ligt in een democratische rechtstaat bij het parlement en de gerechte lijke controle bij de onafhanke- lyke rechter. Daar moet men be scherming zoeken en daar vallen de beslissingen, betoogde de mi nister, die overigens niet wilde ontkennen dat er iets sympa thieks in zit om een kerkgebouw te beschouwen als een asiel voor hen die vrezen zouden hebben van de overheid. Beroepingswerk. Hervormde kerk: beroepen te Minnertsga (Fr.) R.C. Cuperus Bennekom (ziekenhuis); aangenomen naar Nieuw- en Sint Joosland (Z.) H.E. Vermeulen Echteld, de benoe ming tot bystand in het pastoraat te Werkhoven G.J. Jansen Voorthuizen; bedankt voor Wou- brugge kandidaat P.L. de Jong te Laar (Duitsland), voor Beetgum (Fr.) A. Bos Renkum, voor Bru- chem, Genemuiden en Kamerik G. De Knegt Barneveld. Gere formeerde Kerken: Aangeno men naar Schildwolde-Zuid- broek W. Horlings Gaastmeer. ADVERTENTIE -i' <rrm^ I, Openbaar vervoer Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort Zoals bekend houdt het Rotter damse Gemeentelijk Vervoerbe- dry f RET gedurende de week van 22 tot 27 oktober een proef om automobilisten naar tram, trein en bus te lokken. De proef houdt in dat automobilis ten op parkeerterreinen in en rond de binnenstad van Rotter- py" jekten binnen de vyfhoek Lei- ""v den, Utrecht, Geldermalsen, Import e distributie DEICRUE Telefoon 015 569324' üsen, Dordrecht en Hoek van Holland. Een knappe proef zou je zo op het eerste gezicht zeggen, want het zal dan stil worden op Neerlands autosnelwegen. Gedurende deze week zullen de automobilisten die de auto ECHT nodig hebben opgelucht zeggen "BLIJZONDERRIJ". Toch is deze aktie verre van zorg vuldig, want men kan er wel op rekenen dat degenen die ge woonlijk de fiets of de bus en tram nemen, nu in de auto zullen kruipen om als automobilist in aanmerking te komen voor gratis openbaarvervoer-tickets, en dat kan toch niet de bedoeling zyn. Aan de andere kant is het een schandalige aktie. Automobilis ten mogen gratis met het open baar vervoer, maar degenen die per fiets, bus of tram reizen, moe ten het - inmiddels weer duurder geworden - kaartje WEL betalen. Automobilisten worden weer eens voor de zoveelste maal bevoor recht. De niet-automobilisten worden hier domweg gediscri mineerd. Waarom wordt er geen aktie gehouden waarby niet-au- torijders worden beloond met gratis openbaar vervoer? Dan ben je pas ECHT bezig met het stimuleren van veilig en milieu vriendelijk verkeer. T. Evers Lytweg 306, Oegstgeest. Minderheid Het lijkt wel of het overal in de we reld hetzelfde is. overal probeert een minderheid zyn of haar me ning op te dringen aan de zogehe ten meerderheid. Hiervan enkele voorbeelden: Een plaat van een artiest wordt ma tig verkocht, conclusie van ar tiest en fans: zo zie je maar hoe weinig mensen goede müziek kunnen waarderen (en verwijten dus de grote groepen dat ze geen smaak hebben). Outspan-sinaasappelen; een kleine groep die gaat zeggen wat de gro-, te groep moet gaan doen. Feministen; een kleine groep vrouwen die zegt wat de grote groep vrouwen moet gaan doen. Als ik zou doorgaan kan ik er de hele krant mee vullen. Dus be sluit ik met WEG MET DE NEUTRONENBOM. Telkens weer op je vrije zaterdag loop je tegen deze demonstratie ve kreet aan op de Haarlemmer straat, in de vorm van folders en tassen. En dat allemaal om de mensen wakker te schudden. Zelf heb ik gelukkig nooit de le en 2e Wereldoorlog meegemaakt, net als die jongen die dat spul geeft, en verkoopt. Het enige wat wy gemeen hebben is dat ook ik geen oorlog wil mee maken. maar daarby me ook niet wil laten overvallen, zoals is ge beurd in 1940. Nog steeds zitten oud-militairen te vertellen aan elkaar hoe ze moesten oefenen met bezemstelen. Iedere keer weer vertelden de communisten dat het westen loog over de troepenmacht van het Warschoupact. Als je daaren- tegen leest wat Rusland nu wil gaan terugtrekken!!!! Dan zeg ik op myn beurt COMMUNISTEN SLAAP ZACHT, want je kan NOOIT iets terugtrekken wat er NOOIT is geweest Het enige wat ik nog hoop is dat deze minderheid met hun eenzy dige informatie niet nog meer i slaap laten vallen!!!!! P. van Egmond Langegracht 108, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13