Yan de Korput: ,We mikken op de counter' VRIJ-UIT Zou de echte Van Seggelen eens willen opstaan? Gantwarg sluipt weer dichter hij Wiersma Notten en V. d. Lem ook fit Malmo spreekt ons net zo aan als Everton DINSDAG 23 OKTOBER 1979 PAGINA 11 Zo lang er in deze regio op grote schaal zaalvoetbal wordt ge speeld, zijn er conflicten in de veldvoetbalclubs met de selec tiespelers. Moetje ze nu wel of niet laten zaalvoetballenmet alle nadelige gevolgen van dien (blessures, gemiste veld- trainingen, de nadelige in vloed van het anders geaarde zaalvoetbal als je het ze wèl laat doen en voortdurende trammelant als je het ze niet laat doen)? Er zijn bij de diverse clubs al vele bittere woorden over ge vallen. De laatste uitbarsting deed zich midden vorige week bij de Leidse hoofdklasser UVS voor. Het bestuur van de blauwwitten nam discipli naire maatregelen tegen de spelers Theo van Seggelen, Will Henskens en Piet Miere- met, omdat zij tegen de ge maakte afspraken in toch zaalvoetbal hadden gespeeld. U heeft het allemaal uitgebreid in deze krant kunnen lezen Mijn eerste reactie na kennis neming van het artikel van vorige week was: hoe ver kan de arm van een (veld)voet- balclub jegens zijn leden nu eigenlijk reiken? Let wel, het gaat hier om amateurs, om mensen die voetballen uit liefhebberij, die geen ver plichtingen hebben die uit een contract kunnen voortvloeien. Ik wil daarmee niet beweren dat spelers omdat ze ama teurs zijn maar lekker moeten kunnen aanrommelen. Oh, nee. En zeker niet de selectie spelers die het vlaggeschip van de vereniging bemannen. Er zijn grenzen aan de vrij heid, dat beseft iedereen. Al leen: waar liggen ze precies. Als iemand nu aan de door zijn (veld)vereniging gestelde ei sen voldoet en vervolgens ge bruik maakt van de moge lijkheid die diezelfde KNVB hem biedt om te gaan zaal voetballen, mag de club hem dat laatste dan nog wel ver bieden? Zou dat niet een in breuk zijn op iemands priva cy? Volgens de oude reglementen mocht de club haar selectie spelers een verbod opleggen. Want artikel 36 punt 6 van het bewuste KNV B-reglement luidde: "Het bestuur van een veldvoetbalvereniging kan de spelers van het eerste elftal verbieden aan zaalvoetbal wedstrijden deel te nemen" Maar dat artikel is sinds kort vervallen. Clubs kunnen zich daarop niet meer beroepen. De vraag is of het UVS-be- stuur en de UVS-spelers dat wel weten. Nergens heb ik ge lezen dat Van Seggelen cs. zich op de gewijzigde regle menten beroepen en van UVS- secretaris Wim Polane kreeg ik zondag een afschrift van het verouderde reglement in handen gedrukt. Navraag bij de Afdeling Leiden vanoch tend leerde dat de KNVB dit in mijn ogen weinig plezieri ge artikel met ingang van 1 julij.l. heeft ingeslikt. Eigen afdeling redeneren ben je er natuurlijk niet. Ge- en verboden moeten ook een beetje leven in de har ten van de mensen anders blijven het dode lettertjes op papier Wat heeft het UVS-bestuur nog meer gedaan? Het heeft een eigen zaalvoetbalafdeling in het leven geroepen. Mooi na tuurlijk, maar merkwaardig Want hoe is dat te rijmen met de al eerder genoemde bezwa ren die nu juist de leiding van het veldvoetbal tegen het zaalvoetbal heeft? Ik heb die vraag maar eens voorgelegd aan UVS-voorzitter Piet Kruit. Zijn antwoord: "Het is ook wel enigszins tegenstrij dig. Maar je zit nu eenmaal met spelers die graag zaal voetballen. Je kunt daar je ogen niet voor sluiten. Het is de realiteit. Je moet de zaak dan zo goed mogelijk ordenen. Daarom zijn we met een eigen zaalvoetbalafdeling begon nen. Opdat we zicht op onze spelers zouden houden en ook de belangen konden blijven afwegenWat dreigde was dat UVS-ers over tal van zaal- voetbalploegjes verspreid zouden zitten, tegen elkaar zouden spelenelkaar wellicht blessures zouden bezorgen. En dan op zondag maar hopen dat alles weer koek en ei zou zijn, de eenheid hersteld en de concentratie optimaal. Wie gelooft daarin (Piet Kruit heeft er trouwens ook grote bezwaren tegen dat de KNVB spelers van een veldvoetbalclub toestaat lid te worden van een aparte zaal- THEO VAN SEGGELEN voetbalploeg, ook als de veld- voetbalclub een eigen zaalaf deling heeft. "Een inconse quentie,want voor het overige staat de KNVB absoluut niet toe dat je daadwerkelijk voor meer dan één club uitkomt"). Geen interesse UVS heeft dus een eigen zaal voetbalafdeling. Maardaarvoor is bij de se lectiespelers van UVS geen belangstelling. De reden is vermoedelijkdat UVS-zaal nog in een lage klasse speelt en,zo vernam ik van ingewij den,omdat veldtrainer Désar met zijn harde lijn ook daar de supervisie over hen zou krijgen. De spelers zouden zich niet echt vrij voelen, niet kunnen dollen met zelfgeko zen maten, niet na afloop bij het wild schuimend bier vro lijk kunnen nakaarten. En dat kun je wel bij ploegen als FC Groenteboer, Piet Patat, Stippie, Snoekie of hoe die be- drijfsclubjes in de zaalvoet ballerij ook allemaal heten. Wat de ingewijden voorts alleen fluisterend aan mij kwijl wildenis dat er bij de diverse bedrijfsploegjes voor de spe lers meestal wel wat "aan" zit, in geldof natura. Hiermee wil niet gezegd zijn dat de drie bovengenoemde UVS-ers voor enige florijnen onder tafel zijn gezwicht. Ik geef alleen maar aan wat er in dit we reldje allemaal kan spelen. UVS heeft bovendien in mei, vóór de overschrijvingsda tum,een gesprek gehad met de selectieploeg en daar duide lijk gezegd hoe de vork in de steel zat. (Dat moet dus nog gebeurd zijn op basis van het oude reglement). Wilde ie mand zaalvoetballen buiten UVS dan kon dat. maar dan zou men geen plaats meer krijgen in de selectie. De spe lers wisten waar zij aan toe waren, er kon geen twijfel over bestaan. Ik ben het lang niet altijd eens met trainer Désar, maar in dit geval geef ik hem gelijk: de drie UVS-ers hebben gewoon hun woord niet gehouden. Daar komt het op neer, alle gekeuvel verder is franje. Van Seggelen met name moet niet zeuren. In een "verklaring aan al mijn sportvrienden", die hij zondag met goed gevoel voor melodrama uitgaf, ver wijt hij UVS een "dictatoriale organisatie" te zijn. "Het doet me bijna denken aan de toe stand in Rusland" zo schrijft hij. Nu breekt toch werkelijk mijn klomp. Je niet aan je woord houden en vervolgens een an der van dictatoriale neigin gen betichten. En dan die verwijzing naar Russische toestanden .voor een bolsinkje in de voetbalgemeenschap. Ach, ach. Zelfs de naast mijn schrijfmachine zittende poes valt nu van het lachen bijna van het bureau. Kom nu. Van S., niet eens de kat maak je dat wijs. Hoe vaker ik die verklaring aan de sportvrienden trouwens lees, des te minder ben ik ge neigd te geloven dat Van S. haarzelf heeft geschreven. Het moet een dubbelganger zijn geweest met een zeer klein denkraam. Een man zoals hij, met een uitstekende (juridi sche) opleiding, is toch niet bij machte om te redeneren als iemand met het verstand van een garnaal? Reden om nu hardop te roepen: zou de echte Van Seggelen eens willen op staan, voordat dit zaakje to taal uit de klauw loopt? Oorlog Vorige week ben ik een paar da gen naar Londen geweest. Als ik in de Engelse hoofdstad ben ga ik altijd even naar de boe kenzaak van Foyles, de groot ste van heel Londen. Ik ben een fervent verzamelaar van sportboeken en je hebt daar een hele afdeling tot je be- Door Ruud Paauw schikking, niet een paar plankjes zoals in de gemid delde Nederlandse boeken zaak. Wat me opviel was dat sport- en oorlogsboeken dit keer op de tweede etage waren samengevoegd De boekhandel past zich dus gewoon aan bij de praktijk op de (voetbal)velden. We wisten het immers al lang: voetbal is oorlog. In het jaar 2000 zullen Eisenhower, Patton, Mont gomery en Rommel nog wor den uitgeroepen tot de sports- lieden van de eeuw. Ik zal er echt niet van opkijken, hoor. Ik had u nog een paar dingen over Engeland willen vertel len, o.a. over een bezoek aan een doodstil en beeldschoon W i mbledon-in-de-herfst Maar de ruimte is helaas niet toereikend. Volgende week meer. De lezeressen van deze rubriek stel ik alvast het re cept van de echte Wimbledon cake in het vooruitzicht. Al gaan die zaalvoetballers straks met hun hoofd in de prullebak staan, dat recept krijgt aanstaande dinsdag absolute voorrang. Deze ru briek moet immers niet alleen aan de sportmens maar ook aan de inwendige mens den ken. (Van c sportredactie) ROTTERDAM - Als het aan Feye- noords trainer Vaclav Jezek ligt, zal de UEFA-Cupontmoeting van morgenavond met Malmö FF in het teken staan van de rehabilita tie. Terugkijkend op de competi tiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles constateerde de Tsjech gistermiddag „dat de 1-1 tegen die ploeg geen verliespunt voor ons was maar pure winst. Ik heb met de jongens uitgebreid over hun zwakke prestatie gespro ken", aldus Feyenoords techni sche leider, „en heb tevens de eis gesteld dat ze tegen Malmö met een optimale instelling het veld ingaan. Net als tegen Ajax dus". Jezek wenste zich gisteren nog niet uit te laten over de samenstelling van het elftal, dat morgenavond Malmö zal bekampen. De moge lijkheid bestaat dat Gerard van der Lem en René Notten terug zullen keren in het basisteam, al houdt Jezek ook ten aanzien van de opstelling van die spelers een slag om de arm. „Volgens de test, waaraan ik ze heb onderworpen, ziet het er allemaal gunstig uit", liet hij weten. „Maar de medische staf vindt het raadzaam dat ik eerst nog met beide spelers ga praten. Pas nadat ik de volledige zekerheid heb dat ze zichzelf rijp achten om een volledige wed strijd te spelen, zal ik mijn beslis sing nemen". Informatie Informatie bij de pas van hun bles sures herstelde voetballers leer de, dat ze het door Jezek aange kondigde gesprek in feite over bodig vinden. „Met fysiothera peut Ed van Breukelen heb ik naar de wedstrijd tegen Malmö toegewerkt", vertelde Notten. „Ik heb, om elk risico uit te slui ten, het duel met Go Ahead Eagles bewust laten vallen. Nu ben ik zover dat ik op de training weer alles kan doen. Slidings, tackles kortom ik ben klaar voor het beuk werk". Ook Gerard van der Lem is van oordeel dat hij zich met vrucht door de prakti sche test van Jezek heeft heenge slagen. „Maar als die man van mening is, dat ik ook nog aan een theoretisch examen moet wor den onderworpen, dan zal ik ook dat afleggen", sprak de laconieke Amsterdammer op ironische toon. Voorverkoop De voorverkoop van de confronta tie met Malmö, dat in de interna tionals Bo Larsson en Staffan Tapper zijn voornaamste troeven heeft, loopt volgens Feyenoord- directeur Peter Stephan voor spoedig. „Er zijn al 35.000 kaarten verkocht en de verwachting be staat dat de Kuip morgen met 40.000 a 50.000 mensen gevuld zal zijn". Een aardige recette derhal ve, als bedacht wordt dat de Feyenoord-leiding aan het begin van het seizoen' uitging van een gemiddelde recette van 16.000 toeschouwers per competitie wedstrijd en de opbrengst van één UEFA-Cupduel. GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM - Feyenoord is op herhaling. Net als voor het thuisduel tegen Everton, wordt vanuit de spelers groep ook nu weer gehamerd op voorzichtigheid. En net als toen wordt gesteld dat voor alles de „nul" gehouden moet worden in de thuisbeurt voor de UEFA-Cup tegen Malmö FF. „Ik heb liever dat we met 1-0 winnen, dan 3-1", zo verwoordt Michel van de Korput de terughou dende gedachte, die ditmaal echter niet op onzekerheid, maar op zelfvertrouwen steunen. „Want", zegt de voor- stopper van de Rotterdammers, „het is nu eenmaal een gegeven dat we goed kunnen counteren, dus moeten we daarop maar weer gaan mikken". i de Korput: "We mogen het niet te gemakkelijk opvatten UTRECHT (GPD) - Harm Wiersma heeft de 16de partij om het we reldkampioenschap dammen verloren. In één klap is daardoor zijn zo zeker schijnende kans op de wereldtitel een stuk onzeker der geworden. Er moeten nog vier partijen worden gespeeld. Als titelhouder Gantwarg nog een partij wint, staat hij gelijk met Wiersma, maar dat betekent dan wel dat de Rus wereldkam pioen blijft. Hoe heeft Harm Wiersma zijn kans rijke positie zo in de waagschaal kunnen stellen? Waarom speelt hij met vier punten voorsprong niet gewoon veilig op remise? Wellicht is het antwoord dat Wiersma zo'n verwoede dammer is, dat hij niet anders kan. Avon turend, roekeloos soms, speelt hij om te winnen en neemt het risico zich kwetsbaar op te stellen. Daardoor wint hij vaak, maar ook verliest hij. De opening was agressief,-van bei de zijden. Begrijpelijk van Gant warg, want hij moest winnen. Na 15 zetten was de stand nog in evenwicht. Wel bleek dat Gant warg deze opening beter had be studeerd. Dat kwam tot uitdruk king in het gebruik van de tijd. Wiersma maakte het wel erg bont, want op de 23e zet had hij nog maar vijf minuten om de 50 zetten vol te maken. Het werd de inleiding tot zijn ondergang. Het duurde tot de 55e zet voor hij zich overgaf, maar op de 40e zet stond hij al in een verloren positie. Partij Wit: Wiersma, zwart: Gantwarg. 1.33-28 17-21.2.39-33 21-26,3.44-39 11-17, 4. 50-44 6-11, 5. 31-27 18-23, 6. 34-29 23x34, 7. 40x29 20-25, 8. 39-34 14-20, 9. 43-39 10-14, 10. 49-43 19-24, 11. 37-31 26x37, 12. 42x31 14-19, 13. 47-42 5-10, 14. 44-40 10-14, 15. 31-26 1-6, 16. 27-22 16-21, 17. 41-37 12-18, 18. 37-31 18x27, 19. 31x22 8-12, 20.42-37 12-18, 21. 37-31 18x27, 22. 31x22 3-8, 23. 36-31 13-18,24. 22x13 9x18, 25. 46-41 11-16, 26. 31-27 8-13, 27. 41-37 7-11, 28. 37-31 4-9, 29. 48-42 2-8, 30. 42-37 18-22, 31. 27x18 13x22, 32. 29-23 25-30, 33. 34x25 8-12, 34. 31-27 22x42,35.38x47 9-13,36.43-38 21-27,37.32x21 16x27,38.47-41 11-16, 39. 41 -36 6-1140.39-34,22-29,41.33x24 19x39, 42 40-34 39x30, 43. 25x34 20-25. 44. 45-40 13-18 45. 34-29 14-20, 46 29-24 18x29. 47. 24x33 20-24, 48. 28-23 17-22, 49 26-21 11-17, 50. 21x32 17-21, 51 40-34 15-20, 52. 34-39 22-27, 53. 23-19 24x13, 54. 29-24 20x29, 55. 33x24 22-18. Wit geeft op. Een plan dat op 3 oktober in Liver pool tegen de verwachting in uit stekend slaagde, dus neemt Van de Korput aan dat het Jezek-team morgenavond met dezelfde op stelling zal spelen als in die En gelse havenstad. Met hem en Stafleu in de mandekking en met Wim Jansen op het middenveld, waar de aanvoerder de broodno dige creativiteit in het werkvoet- bal moet brengen. Vernuft dat hard nodig zal zijn, want het veel op buitenspel spelende Malmo mag dan een minder historisch klinkende naam hebben dan de eerste partner in de dans om de UEFA-Cup, onderschat worden de Zweden bepaald niet. Feyenoord kan zich dat ook nau welijks permitteren. Karakter, werklust en gretigheid zijn de sleutelbegrippen waarop het jonge team drijft, en zodra één woord uit dat rijtje wegvalt, rest niet meer dan een middelmatige eredivisie-formatie. „Als we het te gemakkelijk opvat ten, hebben we het tegen ieder een moeilijk", beseft Van de Korput. „Dat is wel bewezen te gen Fortuna Sittard en Go Ahead Eagles, en Malmö zou daar hele maal gebruik van maken. Die Scandinaviërs zijn sowieso al moeilijk te bespelen. Het zijn stugge tegenstanders fysiek sterk, met een goede conditie. Die jongens hebben tenslotte niet voor niets de finale in de Europa Cup 1 gehaald, vorig sei- En dat mocht dan de saaiste eind strijd (tegen Nottingham Forrest) zijn die Europa sinds jaren had beleefd, die prestatie staat er toch maar. Reden waarom ook Jezek de waarschuwende vinger heft. De trainer, die de aanstaande te genstander alleen op ae televisie aan het werk zag en verder nog informaties kreeg van zijn hulp trainers Westerhof en Mak (on langs spionerend in Zweden herinnert zich snel dat Malmo onderweg toch maar even Dy namo Kiev uitschakelde. Jezek begrijpt dan ook niet dat er hier en daar nogal geringschat tend wordt gesproken over de be trekkelijk kleine club, voor wie de terugslag wordt voorspeld na de krachtenvretende uitschieter. Hij zegt: „Er wordt veel ophef over gemaakt dat PSV tegen St Etienne heeft geloot, maar Mal mo is sterker. Minder attractief misschien, maar wel lastiger. Ze spelen simpel, daarom zijn ze ge vaarlijk, en bovendien hebben ze meer ervaring dan wij". De Malmo-resultaten is de eerste UEFA-Cupronde waren overi gens niet bepaald indrukwek kend. De ploeg van trainer Bob Houghton boekte met 1-2 en 2-0 uit en thuis overwinningen op het Finse Pallotoverit Kuopion. Voor Feyenoord is het echter geen re den er gemakkelijker over te denken, omdat de eigen beper kingen te zeer worden beseft. Zegt Van de Korput: „We zijn nog niet constant genoeg, we hebben nog te veel ups en downs. Mis schien komt dat wel door onze jeugd, word je met het klimmen der jaren pas rustiger". Voor hemzelf gaat dat niet op. De jonge voorstopper (23 jaar) die al weer aan zijn vijfde seizoen in Feyenoords eerste team bezig is, oogde altijd al rustig. Laconiek zelfs, door zijn loopstijl a la Bec- kenbauer. Begonnen als laatste man op het moment dat de in middels overleden Rammak geblesseerd raakte, zwierf hij door de achterhoede. Nu eens als voorstopper, dan weer als rechtsback ontwikkelde hij zich nadien tot een constante speler die zich tegenwoordig als voor stopper het lekkerst voelt als hij af en toe op avontuur kan gaan. „Ik kan me best een hele wed strijd op een man concentreren, maar de meeste voldoening heb ik toch als ik er af en toe eens uit kan vliegen", meldt hij. „Dat kan tegenwoordig alleen veel minder, omdat ook Nielsen nogal ens gaat. In goede samenwerking overigens, al doet hij het ook nog wel eens zonder te kijken of het kan". Van de Korput zelf laat zich zelden verleiden tot onverantwoordde uitstapjes, met zijn inzicht en zijn techniek. Daaraan heeft hij vaak voldoende om zijn tegenstander uit te schakelen. „Harde tackles gebruik ik alleen als het echt niet anders kan. Eerst probeer ik voor mijn man te komen. Lukt dat niet, dan hou ik hem voor me en laat hem de bal rustig aannemen. Dan heb je tenminste nog kans in het persoonlijke duel. Als je di rect van achteren gaat lopen schoppen, win je misschien op dat moment wel, maar over het algemeen word je dan toch de verliezer. Dan krijg je kaar ten". Met die instelling is hij onder druk soms de absolute uitblinker bij Feyenoord. Zoals in Liverpool, waar Wim Jansen hem eerde met de opmerking dat Van de Korput een interland verdient. Hoewel hij drie keer Jong Oranje haalde en twee keer aan de nationale se lectie werd toegevoegd (IJsland, België), was hij er tegen Polen niet bij Van de Korput, die aan het duel met Brian Kidd een ge kneusde pink als souvenir over hield, accepteert het. „Daar moet je tegen kunnen. Als je goed speelt, komt het vanzelf Het geldt uiteraard ook voor Feye noord. Financieel kan het duel van woensdagavond alleen maar winst opleveren, omdat alleen de eerste UEFA-Cupronde in de Rotterdamse begroting is opge nomen. Sportief gezien ziet Van de Korput het ook wel zitten. „Als we een aantrekkelijke tegen stander hebben, zijn we automa tisch gemotiveerd, en Malmo spreekt ons net zo aan als Ever- PAUL DE TOMBE ALè IK OP il&JOP- we MÖG SNEL LER JUFTBDCIL) SNOEPIE jt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11