Patriottisch Front toch weer rond de tafel "VS niet betrokken bij coup" Carter maant Zuid-Korea Giscard en Hua worden het niet met elkaar eens Elsevier VS zouden hulp aan Chili willen opschorten Kennedy wordt toch concurrent van Carter Keukens van klasse. poggenpohl VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGI/JA 9 WASHINGTON (AP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat men op de Ameri kaanse ambassade in El Salvador op de hoogte was van de op han den zijnde staatsgreep in dat land. Maar de woordvoerder van het ministerie, Hodding Carter, ontkende dat de Verenigde Sta ten betrokken waren geweest bij de omverwerping van het bewind van president Carlos Humberto Romero. Carter ontkende eveneens dat de twee kolonels die de macht over namen steun hadden gezocht bij Amerika. Carter gaf commentaar op berich ten uit academische kringen in El Salvador dat de Verenigde Staten wisten van de aanstaande coup. Carter werd ook ondervraagd over berichten als zouden de nieuwe leiders niet staat zijn om de steun te verkrijgen van gematigde poli tieke krachten in El Salvador. "Natuurlijk hopen wij van harte dat de gematigden en allen die be zorgd zijn over de toekomst van het land de handen ineen zullen slaan in een poging om het even wicht, recht en orde te herstellen en om de problemen aan te pak ken die het land al sinds lang teis teren", aldus Carter. Hij bevestigde opnieuw dat de Amerikaanse regering het voor nemen van de junta toejuicht om een einde te maken aan het poli tieke geweld en om vrije verkie zingen te organiseren. "De Ver enigde Staten zijn bereid om mi litaire en economische steun te verlenen als een dergelijk beleid daadwerkelijk wordt doorge voerd", zo verklaarde Carter. Het aantal slachtoffers sinds de eerste verzetsgolf tegen de op volgers van de afgezette presi dent Romero is inmiddels tot minstens 28 doden en 72 gewon den gestegen. De drie burgers van de junta, Ra mon Mayorga, Mario Andino en Guillermo Ungo, vertegenwoor digen de intellectuelen, de za kenwereld en de politieke partij en van El Salvador. Quiroz is rector van de Centraala- merikaanse universiteit van het land en staat evenals fabrieksdi recteur Andino als gematigd be kend. Ungo, voorzitter van de nationale revolutionaire beweging (MNR), is voor een links van het midden staande coalitie van arbeiders-, studenten- en politieke organisa ties. In tegenstelling tot de nog steeds onverzoenlijke afwijzing van de guerrillagroepen "Revolutionai re strijdkrachten van het volk (ERP)" en "revolutionair volks- blok (BRP)" heeft de Communis tische Party de nieuwe regering aanvaard. De guerrilleros trek ken zich van de oproep niets aan en hebben tot een "volksoorlog" opgeroepen. SAN SALVADOR - De nieuwe junta van El Salvador, bestaande uit twee militairen en drie burgers, presenteerde zich gisteren aan de pers. Vlnr: Mario Andino, kolonel Jaime Abdul Gutierrez, Guillermo Manuel Ungo, kolonel Arnoldo Majano en Ramon Mayorga. PARIJS (Reuter/AFP) - In officiële kringen in Parijs is gemeld'dat president Giscard d'Estaing niet ingegaan zou zijn op het aandrin gen van Hua Guofeng, van Euro pa "Het westelijk tegenwicht van China tegen de Sowjet-Unie" te maken. De beide staatslieden zouden het evenmin eens ge weest zijn over een politieke op lossing voor Indochina. Beide partijen zouden het er alleen over eens geweest zijn dat alle volke ren vrede wensen. De Chinese minister van buiten landse zaken, Huang Hua, heeft gisteren gezegd dat er geen poli tieke oplossing voor het Cam bodjaanse conflict mogelijk is zolang er Vietnamese troepen in dat land zijn. "Het kernpunt is dat Vietnam werkelijk al zijn troepen uit Cambodja moet terugtrekken en daarna moet het probleem worden geregeld door het volk zelf. Omdat de Vietnamezen weigeren zich terug te trekken is het praten over een politieke oplossing zin loos, zei hij. Huang sprak op een persconferen tie in plaats van Hua Guofeng, die zich niet geheel fit voelde en op medisch advies rust nam. De 59-jarige Chinese leider, die een druk programma had afgewerkt, vloog gisteren voor een verblijf van twee dagen naar Bretagne als besluit van zijn staatsbezoek aan Frankrijk. Op de vraag of China een tweede militaire inval in Vietnam over weegt zei Huang dat China nooit lichtvaardig handelt maar altijd na zorgvuldige overweging. Hij verwierp de rol van Vietnam als "Het Cuba van het Oosten" "China kan niet toestaan dat Vietnam als absoluut meester heerst in Zuidoost-Azië en als Cuba in Afrika. Hij zei dat de Sowjet-Unie Vietnam "energiek had gesteund" en zag dat als een element van wereld- strategie. De Vietnamese militaire inmen ging in Cambodja moét niet als voldongen feit worden aanvaard. "Wanneer de internationale ge meenschap berust in de opoffe ring van het volk van Indochina en de nationale rechten van Cambodja door Vietnam toe te staan de vruchten van agressie te plukken zou dat een ernstig pre cedent betekenen met ernstige gevolgen voor de vrede, niet al leen in Zuidoost-Azië, maar ook in de wereld", aldus minister Huang. Beyers Naudé mag niet naar Europa JOHANNESBURG (Reuter) - Dr. Beyers Naudé, één van de be kendste blanke strijders tegen de apartheid tot hem twee jaar gele den het zwijgen werd opgelegd, mag niet naar Europa om een on derscheiding op h^t gebeid van de mensenrechten in ontvangst te nemen. Dit heeft zijn vrouw gisteren gezegd. Mevrouw Naudé zei dat haar echt genoot was uitgenodigd om in Wenen een onderscheiding te ontvangen van de kanselier Bru no Kreisky - stichting "voor zijn niet aflatende inspanningen voor verzoening van de rassen in Zuid-Afrika". Het ministerie van justitie heeft dr. Naudé, destijds directeur van het 'Christian Institute' een paspoort geweigerd. Hij zou ook naar Brussel willen gaan op uitnodiging van een Vlaamse culturele'organisatie. Wat de onderhandelingen tussen Oost en West over ontwapening en veiligheid in Europa betreft zei hij: "Wij zijn niet tegen derge lijke besprekingen of overeen komsten over die zaken. Het is zelfs mogelijk dat enige beteke nis hebben" ^Maar we geloven dat het het be langrijkste is, adrem te reageren op daden van expansionisme en agressie. De zogenaamde stelling van onomkeerbaarheid van de ontspanning is tegen de realiteit van nu gebleken, alles wijst daar op" Huang zei te menen dat de deskun digen gelijk hebben wanneer zij zeggen dat de strijdkrachten van de Sowjet-Unie en het War- schauw-pact aanmerkelijk supe rieur zijn boven die van de westelijke strijdkrachten in Eu ropa, zowel op het gebied van kernwapens als conventionele wapens. "De Chinese regering heeft altijd gewenst dat Europa zijn samenwerking en defensie zou uitbreiden. Veel mensen ge loven dat een sterk en verenigd Europa zal bijdragen aan het be waren van de wereldvrede" De Chinese premier woonde in de Parijse Opéra een galavoorstelling bij. Na afloop mocht een "Opéraratje" hem begroeten. Ook president Gis card d'Estaing (links) en diens echtgenote woonden de voorstelling ter ere van hun gast bij. (Van onze correspondent) LONDEN - Het Patriottisch Front heeft zijn bedenkingen tegen de Britse grondwetsvoorstellen laten vallen en zal van nu af aan weer deelnemen aan de Rhodesiëconferen- tie. Deze is nu in het stadium van discussies over de over gangsperiode, voordat nieuwe verkiezingen worden ge houden. Daarover zijn in afwezigheid van het Front al twee zittingen belegd met de Salisbury-delegatie van bis schop Muzorewa. PF verzette zich tegen passages in de grondwetsvoorstellen die blanken compensaties garan deerden voor de onteigening van grondbezit. De Britse regering stelde toen, kennelijk als een ver zoenend gebaar, de oprichting voor van een „landbouwontwik- kelingsbank", gedeeltelijk te fi nancieren met Britse fondsen waaruit deze compensaties voor zover mogelijk betaald zouden worden. Ook dat was onvoldoende om het Patriottisch Front weer terug te brengen aan de conferentietafel. Waarom het PF sinds gistermid- Staat van beleg na ongeregeldheden WASHINGTON (AFP) - President Carter heeft gisteren een brief aan president Park Tsjoeng-Hee WASHINGTON (DPA) - De Ver enigde Staten hebben besloten uit protest hun financiële hulp aan Chili terug te schroeven en hun personeel aan de ambassade in Santiago in te krimpen. Dit heeft de Amerikaanse krant "Washington Post" gisteren be richt. Dit is een reactie op de wei gering van de regering-Pinochet drie voormalige hoge officieren van de Chileense geheime dienst uit te leveren, die verantwoorde lijk worden geacht voor de moord op de voormalige Chileens minis ter van buitenlandse zaken Or lando Letelier. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken wilde dit bericht noch beves tigen noch ontkennen. Het zei dat de beraadslagingen over deze zaak nog voortduren, maar dat snel een beslissing wordt ver wacht. Volgens de Washington Post willen sommige leden van de regering nog verder gaan en Amerikaanse banken en ondernemingen ver zoeken af te zien van nieuwe in vesteringen in Chili. Naar ver luidt zal de Amerikaanse ambas sadeur in Chili weer naar Santia go terugkeren om Amerikaanse stappen toe te lichten. Landau was begin deze maand uit San tiago teruggeroepen. van Zuid-Korea laten overhandi gen, waarin hij hem vraagt de po litieke onderdrukking te mati gen, zo wordt door Amerikaanse functionarissen meegedeeld. De Amerikaanse minister van de fensie Harold Brown, die in Zuid- Korea op bezoek is, heeft de brief overhandigd.- In de Zuidkoreaanse havenstad Poesan, waar na twee avonden van ongeregeldheden de staat van beleg is afgekondigd, heerst een gespannen situatie. Op be langrijke kruispunten hebben militairen met tanks stellingen betrokken. Generaal Park Tjan- Goeng, die verantwoordelijk is voor de toepassing van de staat van beleg, heeft opdracht gege ven tot sluiting van de universi teiten en censuur op de pers. President Park Tjoeng-Hee heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zei dat de afkondiging van de staat van beleg noodzakelijk was omdat hij voor eens en voor altijd een eind wilde maken aan alle gewelddaden door "duistere elementen". Hij onderstreepte uitvoerig dat hij niet het minste voornemen had de huidige grondwet in te trekken - die hem met name de mogelijkheid biedt voor onbepaalde tijd aan de macht te blijven. De ongeregeldheden braken uit op een tijdstip dat de regering zich op onverzoenlijke wijze geplaatst ziet tegenover de oppositie in het parlement. Deze trad in haar ge heel af nadat regeringsgezinde afgevaardigden 14 dagen geleden een voorstel hadden aanvaard dat (Van c correspondent) WASHINGTON - Senator Edward Kennedy zal volgens zijn woordvoerder vermoedelijk reeds volgende week een verkie zingscommissie in het leven roepen, die het organisatorische en financiële fundament moet leggen voor zijn presidentskandida tuur. Zijn zwager Stephen Smith zal worden belast met de leiding van zijn campagne, die de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1980 tot een bijzonder dramatisch gebeuren zal maken. Kennedy is blijkbaar tot de conclusie gekomen dat de politieke ontwikkelingen in de VS zich op het ogenblik in een zodanige stroomversnelling bevinden dat hij zijn kandidatuur voor het moment niet langer kan overlaten aan de niet-officiële pro-Ken nedy groeperingen, die alom in de natie tot grote bloei zijn geko men en die bijvoorbeeld in Florida, tijdens overigens betekenis loze verkiezingsoefeningen waarbij nog geen 2 procent van de kiezers betrokken was niet meer dan een "onbeslist" met Carter hebben kunnen bereiken. Naar verluidt zou Kennedy nu via zyn verkiezingscommissie in zeer korte tijd zeer veel geld willen inzamelen via bijdragen die kunnen garanderen dat de federale overheid voor een belangrij ke bijdrage zal zorgen in de kosten. Het financiële aspect is daar bij minder in het geding dan de overweging dat de kiezer beteke nis zal ontlenen aan het feit dat Kennedy het geld voor verkiezin gen sneller bij elkaar krijgt dan wie ook. Kennedy's verkie zingsmanagers moeten in twintig staten 10.000 bijeen brengen uit bijdragen van niet meer dan 500,- elk. oppositieleider Kim Joung-Sam belette zijn zetel in het parlement in te nemen vanwege zijn felle aanvallen op de president. Tijdens de ongeregeldheden van de afgelopen dagen trokken dui zenden studenten, waarby zich de massa der ontevredenen had gevoegd, door de drukke straten van Poesan. Zij plunderden poli tiebureaus en regeringskranten en -radiostations, gooiden stenen naar openbare gebouwen en sta ken politie-auto's in brand. De menigte roerde zich zo heftig dat de politie de explosie van on tevredenheid niet in de hand kon houden. Ongeveer 60 politie mannen en evenzoveel studenten werden gewond. Bijna 300 arres taties werden verricht. ADVERTENTIE Hot spannende boek van de tv-serie DE VERLATEN MIJN dag besloot toch weer aan de dis cussies deel te nemen, is officieel onduidelijk. Maar goed ingelich te kringen zijn van mening dat de gezamenlijke hoofden van de frontlijnstaten, die een vergade ring belegden in Dar es Salaam in Tanzania, pressie hebben uit geoefend. Tevens wordt veron dersteld dat er toezeggingen zijn gedaan over de otnvang van het „compensatiefonds", dat volgens Britse dagbladen met bijdragen van de Verenigde Staten en van EG-landen 5 miljard gulden zou kunnen gaan bedragen. Uittocht Een van de redenen waarom op de ze kwestie nu minder de nadruk wordt gelegd is vermoedelijk dat Londen wil voorkomen dat er een grote uittocht van blanke boeren en grondeigenaars zou plaats vinden uit Rhodesië, omdat het hen met ruime compensaties te aantrekkelijk zou worden ge maakt om zich, bijvoorbeeld in Zuid-Afrika, te vestigen. Dat het PF nu weer van de partij is bij de besprekingen in Lancaster House wil echter niet zeggen dat de conferentie verder op rolletjes zal verlopen. Integendeel, Lon den geeft officieel toe dat het moeilijkste stuk van de conferen tie nog moet komen. Lord Car- rington heeft op de twee afgelo pen zittingen met bisschop Mu- zorewa's delegatie een aantal ideeën gelanceerd over de proce dure voor de overgangsperio de. DE GLANS VAN GOUD door Hammond Innes Paperback Raad Hij heeft bijvoorbeeld voorgesteld dat er een soort verkiezingsraad zou moeten komen met verte genwoordigers van alle betrok ken politieke partijen, waar klachten in behandeling geno men kunnen worden over du bieuze verkiezingspraktijken. Verder denkt hij aan een Britse commissaris voor de verkiezin gen die met een staf en waarne mers uit de Gemenebest-landen het toezicht op de verkiezingen zou uitoefenen. Carrington denkt in elk geval aan een tijdelijke „Britse aanwezigheid" in Rhode sië gedurende die periode, maar die zou niet bestaan uit militai ren, of uit een politiemacht. Londen denkt dat da verkiezingen gehouden kunnen worden „bin nen een tijd die veel minder is dan zes maanden" nadat de par tijen op de Rhodesië-conferentie het met elkaar eens zijn gewor den. Hoewel militaire over gangsmaatregelen nog niet ter sprake zijn gekomen, stelt de Britse regering zich op het stand punt dat er geen veranderingen zullen worden aangebracht in de huidige samenstelling van het Rhodesische leger. De Zuidafrikaanse regering is dui delijk gealarmeerd over de ont wikkelingen in Londen, en met name over de mogelijkheid dat een regering onder leiding van de militantste guerrillaleider Robert Mugabe in Rhodesië aan de macht zou kunnen komen. Bin nen 24 uur nadat belet was aan gevraagd bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken arriveer de de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, P. Bo tha, uit Pretoria voor gesprekken met zowel lord Carrington als met premier Margareth That cher. Hem is gezegd, aldus Britse krin gen, dat de toekomst en de vei ligheid van een toekomstig onaf hankelijk Zimbabwe alleen kan liggen in volledig vrije verkiezin gen, ook al zou dit betekenen dat Moegabe aan die verkiezingen zou deelnemen en die zou kun nen winnen. Iets anders is echter of Moegabe alle resultaten van de Rhodesië-conferentie kan onder schrijven zonder te besluiten zich terug te trekken. Ex-medewerker geheime politie Zuid-Afrika vraagt asiel STOCKHOLM (UPI) - De Zuid- afrikaan Alexander Lambert, die werkte voor de geheime politie van de republiek van Pieter Bo tha, heeft in Zweden politiek asiel gevraagd. De 42-jarige Lambert vertelde in een interview met een Zweedse krant dat hij Zuid-Afrika had mogen verlaten nadat hij retour- kaartjes had laten zien aan de au toriteiten. Lambert, die kleurling is, had naar zyn eigen zeggen niet behoord tot de harde kern van de „boss" maar was gebruikt om binnen te dringen in de gekleurde gemeen schap van Zuid-Afrika. Voor de veiligheidsdienst van de re publiek had hij verscheidene malen kerken in zwarte wijken bezocht, waar hij de inhoud van de preken controleerde. Verder had men hem naar Namibië (Zuidwest-Afrika) gestuurd waar hij zich op moest dringen aan de bevrijdingsbeweging aldaar. ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b v. Cebr Rolffs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tbl 071-899206

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9