Spelen voor gehandicapten gaan in ieder geval door Gerichte hulp nodig voor slachtoffers misdrijven 'Kabinet op een doodlopende weg' VERGOEDING MENTEN KAN NIET WORDEN TERUG GEVORDERD Ook al wordt zuid-Afrika uitgesloten Surinamers in groten getale naar Nederland WAT KRAAKTTGEZELLIGST TIJDENS EEN DIA AVONDJE? VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 Oppositieleider Den Uyl in Voorschoten: (Van één onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - "We zijn met het huidige kabinet op een doodlopen de weg gekomen. Er wordt geen be leid meer gevoerd. Beslissingen worden door verdeeldheid tussen regeringspartijen en binnen het kabinet uitgesteld. En dat juist in een periode waarin tal van proble men om een besluit schreeuwen. Dit is toch een onaanvaardbare situa tie". Dat zei oppositieleider Den Uyl van de Partij van de Arbeid gister avond tijdens een door zijn partij georganiseerde bijeenkomst in Voorschoten. Volgens Den Uyl is het nog maar zelden voorgekomen dat coaliteipartners zo'n koude oorlog met elkaar voeren zoals thans het thans het geval is tussen de WD en het CDA. De PvdA-leider noemde daarbij als voorbeelden de meningsverschillen tussen de regeringspartijen op de punten van renteaftrek van grote hypotheken, de aftopping van de prijzencompensatie, de vermo- gensaanwasdelingde Paralym pics, de arbeidsplaatsenovereen komsten en de kernwapens. Den Uyl: "En het gekke van alles is dat het kabinet Van Agt rustig blijft zit ten. Dat verwijt ik de CD A-fractie. Die fractie geeft vergeleken met een jaar geleden, wel blijk van verbe terde inzichten. Inzichten, die vaak dichter bij de PvdA liggen dan bij de WD maar men durft niet de con sequentie te nemen om het kabinet weg te sturen". Volgens Den Uyl moet het kabinet zo snel mogelijk weg omdat "door het uitzichtloze beleid de sociale onrust en tegenstellingen in het land toe nemen en zullen blijven toenemen" Een passend antwoord op het grote probleem van de werkgelegenheid is naar zijn mening van het huidige CDA/WD-kabinet niet te verwach ten. De PvdA'er bracht nog eens nadrukkelijk ("in alle nuchterheid en eerlijkheid") het alternatief van zijn partij naar voren: "Matiging van de stijging van particuliere in komens is absoluut ten bate van de werkgelegenheid. De PvdA moet die duidelijke en rechte weg blijven volgen. Een weg die gepaard moet gaan met verkleining van inko mensverschillen en wijzigingen in de medezeggenschapsverhoudin gen". Vooralsnog zal dat alternatief waarschijnlijk verwezenlijkt moe ten worden in samenwerking met het CDA omdat Den Uyl de kansen op een links meerderheidskabinet nog niet overmatig groot schat. Den Uyl: "Dat het CDA van de WD af wil is nu wel duidelijk. Maar een samenwerking tussen CDA en PvdA zal een uiterst zakelijk ka rakter dragen en met weinig warm te worden aangegaan". Den Uyl kwam gisteravond ook nog uitgebreid te spreken over het on derwerp kernwapens. Hij zei zich volledig te willen inzetten om sa men met het CDA tot afwijzing van vernieuwing van kernwapens in Nederland te komen. Volgens de PvdA-leider was hem uit discussies en langdurige gesprekken met poli tieke leiders uit met name de Bondsrepubliek gebleken dat ook daar de afwijzende ideeën omtrent DEN Uyl - CDA wil van VVD af - vernieuwing van kernwapens niet kansloos zijn. "Maar het kost wel veel discussiëren en overtuigings kracht". Daartoe achtte Den Uyl het huidige ministersduo Van der KlaauwlScholten niet in staat. DEN HAAG (GPD) - - De van oorlogsmis drijven verdachte Pieter Menten (80) hoeft de ruim zeshonderd duizend gulden schadevergoe ding die de Staat hem in de vijf tiger jaren heeft betaald, niet te rug te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister De Ruiter dat een diepgaand on derzoek heeft aangetoond dat er geen mogelijkheden zijn om het geld via een civiele procedure van Menten terug te vorde- Pieter Menten kreeg het geld in de jaren 1952-53 als vergoeding voor goederen die uit zijn villa in Aerdenhout waren verdwenen in de periode dat Menten na de oorlog in voorarrest zat op ver denking van collaboratie met de Duitsers. De laatste mogelijkheid Criminelen waren op school vaak spijbelaars UTRECHT (ANP) - Scholen moeten aanzienlijk meer aandacht besteden aan kin deren die spijbelen. Wegblij ven van school kan een sig naal zijn van crimineel gedrag op latere leeftijd. Spijbelen is een zeer bekend verschijnsel in de achtergronden van de linquenten. Dit zei de Gro ningse criminoloog dr. F. P. H. Dijksterhuis gisteren in Utrecht tijdens een sympo sium, dat ter gelegenheid van de internationale beveili- gingsbeurs Security werd ge houden. Dijksterhuis heeft meegewerkt aan een onderzoek naar het gedragspatroon bij overval len, waarbij ook de achter gronden van gepakte en in middels veroordeelde over vallers werd betrokken. Van de geïnterviewde geinter- viewde overvallers heeft meer dan de helft op lagere- en middelbare school gespij beld. De uitkomsten van het onderzoek worden volgens Dijksterhuis grotendeeld door de conclusies uit bui tenlandse rapporten onder schreven. Naar aanleiding van het onder zoek onder vijftig overvallers concludeert Dijksterhuis, dat de kans op herhaling van de misdaad groter wordt naar mate er, bij terugkeer uit de gevangenis, minder materiële nazorg ontvangen wordt. Volgens de Groningse crimi noloog laat de helft van de bij het onderzoek betrokken overvallers herhaling afhan gen van de materiële situatie na vrijlating. Dijksterhuis meent dan ook dat instanties, die met de nazorg van veroordeelde overvallers belast zijn,, zich in de eerste plaats met zaken als werk voor de cliënt moeten bezig houden. "Eerst het eten, dan de moraal", aldus Dijkster huis. Volgens de Groningse crimi noloog is uit diverse onder zoeken gebleken dat over vallers, hoewel gewapend, in principe niet gewelddadig zijn. "Zij hebben belang bij het geld en niet bij lichame lijk letsel van hun slachtof fers", aldus Dijksterhuis. Volgens hem is de rol van het slachtoffer bij overvallen daarom erg belangrijk. "Die bepaalt tenslotte: mijn geld of mijn leven", aldus de crimi noloog. Uit het onderzoek blijkt dat 90 procent van de overvallers tussen de 18 en 31 jaar oud is. Qua onderwijs blijven ze over het algemeen ver achter bij de gemiddelde Nederlandse be volking. DEN HAAG (GPD) - De Olympische Spelen voor Gehan dicapten worden in ieder geval volgend jaar in Arnhem en Veenendaal gehouden, ondanks de motie tegen deelname van Zuid-Afrika, die de Tweede Kamer gisteren heeft aanvaard. Als de Nederlandse regering die motie ten uitvoer brengt, zal Zuid-Afrika niet aan de Para lympics kunnen deelnemen. Het stichtingsbestuur van de Olym pische Spelen heeft onlangs be sloten zich te houden aan de uit spraak van regering en parle ment, en het Internationaal Co mité voor de Olympische Spelen voor Gehandicapten is met dat besluit akkoord gegaan. Gisteren vond in de Tweede Kamer het debat over de deelname van Zuid-Afrika plaats. Aanleiding tot dat debat was een brief van minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) en staatssecre taris Wallis de Vries (CRM), waarin de regering geen bezwaar maakte tegen de deelname van een Zuidafrikaans team aan de Paralympics, mits dat team op multiraciale basis zou zijn sa mengesteld. Een meerderheid in de Tweede Kamer was echter van mening, dat Zuid-Afrika niet aan de Spe len zou kunnen deelnemen op grond van de door dat land be dreven apartheid. PvdA-woord- voerder Relus ter Beek: „Nor male sport is niet mogelijk in een abnormale maatschappij" Hij veegde hiermee de argumenten van de voorstanders van Zuid- afrikaanse deelname van ta fel. Die voorstanders (15 leden van het CDA, de WD en de kleine rechtse partijen) stelden zich op het standpunt, dat van integratie binnen de Zuidafrikaanse sport bond voor gehandicapten sprake is en dat om die reden een multi- raciaal team niet geweigerd kan worden. Integendeel zelfs, door een multiraciaal team uit te nodi gen zou de bestrijding van de apartheid in alle Zuidafrikaanse sportbonden bevorderd kunnen worden. De motie van de PvdA, waarin de deelname van Zuid-Afrika aan de Paralympics ongewenst wordt genoemd en waarin de regering wordt gevraagd haar beleid hier op af te stemmen, werd met grote meerderheid aanvaard. Minister Van der Klaauw, die er een heel ander standpunt op na houdt, wenste na afloop van het debat nog niet te zeggen of hij de motie UTRECHT-DEN HAAG (ANP) - Er komen nog steeds veel Suri namers naar Nederland, maar dat is al maanden zo. Dat kan komen, doordat op 25 november 1980 de immigratieregeling vervalt. In die regeling staat dat mensen met de Surinaamse nationaliteit drie maanden in Nederland mogen blijven en als zij werk en huisves ting hebben, krijgen zij een ver blijfsvergunning en een arbeids vergunning. Volgens een woordvoerster van de stichting welzijnszorg van Suri namers in Utrecht zoeken de mensen hier in Nederland hun zekerheid. Ze weten niet welke kant het in Suriname opgaat op politiek en economisch gebied. Er bestaat nog steeds geen stabi liteit, aldus de woordvoerster. De mensen geloven niet in de eigen ontwikkeling. Het vertrouwen dat er was ten tijde van de onaf hankelijkheidsverklaring is ver loren gegaan. De regering in Su riname kan nog niet die rust creë ren om het geloof in een toekomst te sterken, zo meent de stichting. Ook is er sprake van een grote stroom spijtoptanten, mensen die naar het klimaat terugver langden, maar niet konden wen nen aan het lage welvaartspeil in Suriname, zo zegt een woord voerster van CRM. De welzij nsstichtingen krijgen problemen, het wordt een extra verzwaring van taken, want hoe de toenemende stroom mensen moet worden opgevangen is on duidelijk, vooral bij gebrek aan woningen, aldus een woordvoer ster van de stichting welzijnszorg Surinamers in Utrecht. zal uitvoeren. Eerst wil hij de kwestie voorleggen aan de minis terraad. Daarna wordt het rege ringsstandpunt bekend ge maakt. Het uitvoeren van de motie bete kent, dat de regering haar mede werking aan de Paralympics zal onthouden als Zuid-Afrika wordt toegelaten. Die regeringssteun omvat de huisvesting van deel nemers en officials, de voedsel voorziening en het vervoer van en naar de sportaccommodaties. In geld uitgedrukt bedraagt die steun enkele miljoenen gul dens. Geeft de regering uitvoering aan die motie, dan zal Zuid-Afrika niet aan de Paralympics kunnen deelnemen. Voorzitter Van Em- den van het stichtingsbestuur. „We zijn erg teleurgesteld over de aanvaarding van de motie. Wij waren en zijn nog steeds van me ning, dat Zuid-Afrika op grond van een multiraciaal team aan de Spelen moet kunnen deelnemen. Maar we leven nu eenmaal democratisch land en daarom weegt de uitspraak van de Twee de Kamer voor ons zeer zwaar. Als de regering de motie uitvoert, zullen wij naar Zuid-Afrika rei zen om de mensen daar te vertel len waarom zij niet aan de Para lympics kunnen deelne- Het al dan niet uitvoeren van de motie door de regering is alleen nog maar politiek interessant, omdat de motie een deel van het buitenlands beleid van Van der Klaauw veroordeelt. Sportief ge zien daarentegen maakt het niets uit. Ook al voert de regering de motie niet uit, dan zal het stich tingsbestuur er toch van afzien Zuid-Afrika uit te nodigen. Van Emden wil dat overigens nog niet beamen. „Het zou tegenover de regering niet hoffelijk zijn nu al te stellen dat Zuid-Afrika niet wordt uitgenodigd. Wij moeten wachten op het standpunt van het kabinet. Maar ik neem aan dat we elkaar goed verstaan, als ik zeg dat het standpunt van de Tweede Kamer - bij ruime meer derheid genomen - voor ons zeer zwaarwegend is". DRONTEN - Burgemeester Van Veldhuizen van Dronten had gisteren het genoegen om het eerste Vietnamese bootvluchtelingen-echtpaar in ons land de ringen om te doen. De twee Vietnamese vluchtelingen wonen in een opvangcentrum in Biddinghuizen. Eind augustus werden zij door de Ne derlandse kapitein Van Weelen uit zee opgepikt. DEN HAAG (GPD) - "Slachtoffers van delicten moeten beter gehol pen worden. Er zal daarom bin nen de politiekorpsen een maat schappelijk werker moeten ko- beerd worden deze bij de hulp- men die ervoor zal moeten zorgen verlening te betrekken. dat slachtoffers die hulp nodig Lacunes met betrekking tot hulp- ADVERTENTIE hebben dat ook inderdaad krij gen". Dit is een van de voorstel len uit het rapport "Een sleutel voorziening voor slachtoffers van delicten" dat een werkgroep van Humanitas gisteren heeft uitge bracht. Het is de eerste keer dat er in Ne derland gerichte voorstellen worden gedaan om te komen tot een systematische aandacht voor hulp aan slachtoffers van mis drijven. De opstellers van het rapport vinden dat de slachtof fers van criminaliteit zowel fi nanciële als psychologische en sociale hulp moeten krijgen. De functionaris binnen het politie korps die deze groep mensen moet gaan helpen moet daarbij volgens Humanitas worden geas sisteerd door vrijwilligers. De functionaris moet niet alleen passief wachten tot mensen om hulp vragen, maar moet een ac tief hulpaanbod geven aan men sen die als gevolg van een ver- keers- of geweldsdelict letsel hebben opgelopen en aan men sen die ouder zijn dan zestig jaar. De hulp zal er vooral uit moeten bestaan de mensen te wijzen op bestaande voorzieningen om schade vergoed te krijgen. Wan neer verdachten van het misdrijf zijn opgespoord moet gepro- verlening moeten bij een speciaal in te stellen landelijk orgaan worden ingebracht, waarop op maatschappelijk en politiek vlak actie moet worden genomen. Momenteel zijn er nogal wat la cunes te constateren met betrek king tot de hulpverlening aan de slachtoffers van delicten, zo wordt in het rapport geconsta teerd. De bestaande voorzienin gen falen nogal eens, onder meer omdat ze alleen gericht zijn op bepaalde categorieën misdrijven of omdat ze onvoldoende zijn in gericht op slachtoffers van delic ten. In het rapport worden enkele schokkende gevallen gepubli ceerd waarin de bestaande voor zieningen faalden. Zo wordt ge wezen op een 25-jarige student die zonder aanleiding op straat werd beroofd en mishandeld. Hij liep hoofdletsel op en verloor twee tanden. De Commissie van het Schadefonds Geweldmis drijven wees zijn verzoek om een uitkering af omdat het letsel niet als zwaar kon worden aange merkt. "Maar de verzoeker had wel aanzienlijke materiele kos ten, vooral voor tandartshulp, moeten maken", zo merkt het Humanitas-rapport op. Een ander geval betrof een der tienjarig meisje dat door twee oudere meisjes was mishandeld. Ook hadden ze geprobeerd haar horloge te stelen. "Bij deze mis handeling werd ook haar nieuwe bril vernield, die ze net voor haar verjaardag had gekregen. De ou ders konden geen nieuwe bril be talen en het geld ook met van de verzekering terugkrijgen. Het kind durft na weken nog niet naar buiten", zo wordt in het rapport vermeld. VVD: rcf lector op racefiets onnodic DEN HAAG (GPD) - De WD-ka- merleden Dees en Van de Ven vinden een rode reflector achter op de race-of trimfiets niet nodig omdat die fietsen volgens hen doorgaans overdag worden ge bruikt. In schriftelijke vragen aan minister Tuynman (verkeer e schrijven Dees en V uitzondering voor r, fietsen niet te koste zoi an de uitvoering om het geld terug te vorderen was volgens minister De Ruiter om aan te tonen dat - een hoeveel heid kostbare schilderijen - in 1943 per trein van Aerdenhout naar Duitsland was getranspor teerd. Dan had bewezen kunnen worden dat Menten de schade vergoeding had gekregen op grond van een onjuiste opga- „Een poging om dit nader te onder zoeken heeft echter niets opgele verd. Ook het rapport van de commissie-Schóffer over het op- sporings- en vervolgingsbeleid in de zaak-Menten leverde geen fei ten op voor aantasten van de overeenkomsten waarop de uit betalingen van de schadevergoe dingen waren gebaseerd. Mijn ambtsgenoten van financiën en defensie onderschrijven deze conclusie", aldus minister De Ruiter van justitie in zijn brief aan de Kamer. Daarin schrijft hij verder dat het niet nodig is om de conclusies waartoe de commissie-Schöffer is gekomen nog eens zelfstandig te onderzoeken. „In feite zou dan een onderzoek door gekwalifi ceerde deskundigen, los van de commissie, ingesteld moeten worden om de juistheid van de conclusies te onderzoeken. Daarvoor zijn geen feiten aanwe zig." Minister De Ruiter neemt dan ook de conclusies van het rapport voor kennisgeving aan. Hij zegt met voldoening vast te kunnen stellen dat er voor de commissie in elk geval geen reden is geweest om de goede trouw van ambtena ren of bewindslieden die in de zaak-Menten een rol hebben ge speeld in twijfel te trekken. Daarbij is minister De Ruiter vooral blij dat de verdenking van de toenmalige minister van justi tie Donker is afgewenteld dat hij in 1952 met Menten een deal zou hebben gesloten. Die zou eruit hebben bestaan dat Menten zou verzwijgen wat hij wist van de zogenaamde Velser- affaire en dat de toenmalige be windsman daarop Menten zou hebben toegezegd dat hij nooit vervolgd zou worden wegens in 1941 in Polen begane oorlogs misdrijven. De commissie weer spreekt ten slotte ook de be schuldigingen inzake omkoping die in het verleden zijn geuit aan het adres van de advocaat van Menten en KVP-politicus, later voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L.G. Kortenhorst. HULPACTIE CAMBODJA OP KOMST DEN HAAG (GPD) - De Werk groep Bootvluchtelingen gaat zich inspannen voor een groot scheepse hulpactie aan Cam bodja. In dat land dreigen binnen enkele maanden twee miljoen mensen om te komen van de honger. De problemen worden veroorzaakt door de invasie van het buurland Vietnam en door in terne strijd tussen de huidige machthebbers en aanhangers van het afgezette bewind van Pol Pot. De kamerleden Van den Bergh (PvdA) en Ploeg (WD) willen de Werkgroep Bootvluchtelingen vernieuwen. De groep zou moe ten uitgaan van „de absolute noodzaak tot humanitaire hulp aan Cambodja". De politieke uit- ganspunten van de deelnemers in de werkgroep zouden daar buiten staan. De twee kamerleden schrijven een en ander in een brief aan de leden van de werk groep. De nieuwe werkgroep zou een gro te financiële campagne moeten voeren met behulp van het in middels bekende gironummer 999. De werkgroep zou daarnaast de Nederlandse regering moeten stimuleren om hulp te geven aan Cambodja. ADVERTENTIE 'n Populaire jeugdheld terug! BOLKE DE BEER DE ZOON VAN BOLKE I)E BEER. ■-M* gen egel waterstaat) i de Ven de en trim- i mogen an de al- De beroemde kinderboeken v; \.lHildebrand aantrekkelijke uitvoering. Q90 Van Goor Jwl Jeugdboeken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7