"Waag krijgt actieve rol in kunstbeleid" Wethouder ontkent falende inspraak Gastkolom Wethouder Sehoute bij opening Triënnale Twintig garages aan Van Beuningenlaan Woonboot met bewoners en al weggesleept VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 Robijnzicht In het bejaardenhuis "Robijn- zicht" aan het Robijnhof in het Morskwartier wordt mor gen een verkoopdag georga niseerd van allerlei hand werken die door de bewoners en bewoonsters zijn gemaakt. Tijdens de bazaar die 930 uur begint en duurt tot 17 uur worden ook diverse andere activiteiten ontplooid. Zo is er een rommelmarkt en kermisvermaak. De op brengst van de bazaar zal worden besteed aan verbete ring van de accommodatie, zoals het aanleggen van een ringleiding voor slechthoren den. Jazz on Sunday In het zwembadrestaurant aan de Boshuizerlaan speelt zon dagmiddag bij Jazz on Sun day het kwintet van de Leidse bassist Dolf del Prado. Het kwintet bestaat uit Frits Landesbergen (piano), Ruud Boogaards (drums), Guup Massaro (trompet en tenor). Wil Simons (tenor) en leider Dolf del Prado. Het concert begint om kwart voor drie 's middags. NVV-jubileumboekje In het kader van het 80-jarig be staan in april volgend jaar wil de afdeling Leiden van het NW een boekje samenstellen met een overzicht van de vak bondsactiviteiten in die pe riode. Mensen die nog brochu res, foto's, knipsels enz. heb ben of iets kunnen vertellen uit 80-jarige periode (vooral de tijd voor de Tweede We reldoorlog) wordt verzocht contact op te nemen met de se cretaris van de afdeling D. Worté1, Buizerdhorst 36, Lei den, tel. 071 - 211083 (na 20 uur). Leidse Houtloop Morgenochtend om 11 uur be gint de derde Leidse Hout loop. Inschrijven is vanaf 10 uur mogelijk in de kantine naast de atletiekbaan in de Leidse Hout. Er kan een keuze worden gemaakt uit de vol gende afstanden: 1,5, 4,8, en 12 kilometer. Het inschrijf geld bedraagt f3.50, kinderen onder de 16 jaar betalen f2.50 Iedere deelnemer die de af stand aflegt ontvangt een her inner ingsmedaille. Z aalvoetbaltoernooi De Leidse PTT organiseert morgen een groot zaalvoet baltoernooi in de Leidse Groenoordhallen. Aan het toernooi nemen teams van 18 bedrijven deel. Zij strijden tussen 10 uur 's ochtends en 5 uur 's middag om de PTT-be- ker. Er wordt gespeeld in drie poules onder leiding van KNVB-scheidsrechters. De toegang is vrij. Augustinus De jongerenvereniging "Augus tinus" aan het Rapenburg 24 organiseert morgen een festi val van Nederlandse speel films. Vertoond worden "De Antikrist" van Roeland Ker- bosch, "Zondag op het eiland van Grand Jatte" van Frans Weisz en de "Blinde Foto graaf' van Adriaan Dit- voorst. De films beginnen om half tien 's avonds en het ge bouw is vanaf 20.30 uur ge opend. Bingo-avond Morgen wordt in het buurthuis van de Professoren- Burge meesters- en Rijndijkwijk aan de Durieustraat een bin go-avond gehouden met aan trekkelijke prijzen. Aanvanq 20 uur. LWH-discussiedag De Leidse Werkgroep Homofilie organiseert morgen een dis cussiedag over de discrimina tie van de homofielen. De bij eenkomst wordt gehouden in het pand Nieuwe Rijn 20a. Bingo-dansant De speeltuinvereniging Prinses Beatrix organiseert morgen avond in het speelhuis aan de Schubertlaan een bingo-dan sant voor de volwassenen. Aanvang 20.15 uur. PvdA-vergadering De afdeling Leiden van de PvdA houdt vanavond een le denvergadering in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52. Op de agenda staan onder meer het fractieverslagac tuele gemeentepolitiek en een discussie over erfpacht. Aan vang 20 uur. LEIDEN - Het Waagge bouw zal in de toekomst een actieve rol in het kunstbeleid gaan vervul len. Dit citaat uit een oude gemeentebegroting vormde gisteravond het enige tipje van de sluier dat wethouder Sehoute wat de toekomst van de Waag betreft wilde oplich ten. In weerwil tot de aankondigingen en de verwachtingen van de aan wezigen sprak de wethouder al leen over het roemrijke verleden van het Waaggebouw. Zo schet ste hij de geschiedenis van de tot standkoming van het open kunstcentrum. Al tien jaar gele den, De Waag had toen al lang zijn functie als boterhal verloren, werden er ideeën gelanceerd om van het in onbruik geraakte ge bouw aan de Aalmarkt een kunstcentrum te maken. Een idee dat samenviel met de ontwikkeling om kunst uit z n isolement te halen. Jarenlang bleef het bij vage plannen, totdat de Culturele Raad in 1976 een en quête hield onder een dikke tweehonderd Leidse instellin gen. Hamvraag bij de enquête was: zou u eventueel gebruik maken van het Waaggebouw. Een vraag waar veel verenigingen positief op reageerden. Uiteindelijk besloot de raad dit jaar (in mei) een be drag van drie ton beschikbaar te stellen voor de aanleg van o.m. verlichting, isolatie en verwar ming in de ruim 300 jaar oude Waag.. Al werd er bij de opening niet of nauwelijks over de toekomst van het gebouw gesproken, met na me door bureau Culturele Raad zijn er toch wel ideeën in omloop gebracht over zijn bestemming. Behalve de driejaarlijkse inzen dingstentoonstelling die tot en met 10 november duurt zijn er de komende weken allerlei randak- tiviteiten in het gebouw. Met na me op de donderdagavonden en zaterdagen, als de Leidse binnen stad veel winkelend publiek trekt. "De Waag moet bij het za terdagse markt je gaan horen", aldus organisator Bruno de Klerk. Gisteravond werd het spits afgebe ten door volksdansgroep Achal- lay en zigeunerorkest Czardas, nadat de openingsklanken waren vertolkt door muziekgezelschap De Burcht. Morgen staat De Waag in het teken van de klassieke muziek. Koren orkesten en solisten zullen het gebouw bevolken. Donderdag 25 oktober kunnen amateur-dich ters hun poëzie over Leiden ko men voorlezen. Disc-jockey Nico Bill en Harry Giezen, adjunct-di recteur van de Openbare Biblio theek Leiden, presenteren deze avond. Zaterdag 27 oktober kan jong en oud met poëzie-albums op de proppen komen. Men kan "uit ei gen werk" voorlezen, plaatjes ruilen of naar anderen luisteren. De donderdag daarop staat het toneel centraal. Het is de bedoe ling dat verenigingen, instellin gen, maar ook particulieren met eigen ideeën komen om het pro gramma verder op te vullen. Daarnaast komen er vaste punten als de BOA-actie, concerten van K en O, Lakenhal-exposities en politieke markten. Kunstenaar Gerard de Reus bij zijn schilderij Spiegel der herkenning. Burgemeester Vis en wethouder Sehoute luisteren naar de uitleg van de kunstenaar bij de opening van Triënnale LEIDEN - Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) ontkent ten stelligste dat de inspraakprocedure bij de totstandkoming van het bestemmingsplan voor de wijk Noordvest niet correct zou zijn verlo pen. De wethouder zegt dit naar aanlei ding van het gisteren gepresen teerde verslag van de project groep stadsvernieuwing van het Sociologisch Instituut in Leiden die een onderzoek instelde naar de inspraak en stadsvernieuwing in de gemeente Leiden. Uit het eindverslag van de onderzoekers, waarover vorige week in deze krant al een uitgebreid artikel verscheen, blijkt dat van de in spraak op het gebied van de stadsvernieuwing erg weinig te recht komt. Volgens de onder zoekers hebben de inspraakpro cedures in sommige gevallen volledig gefaald, staan Leidse ambtenaren in zeer geringe mate open voor bewonersinvloed en houdt de gemeente zich absoluut niet aan de nota "afspraken over inspraak" i een video-film, die als onderdeel van het onderzoek werd gemaakt en die gisteren voor het eerst werd vertoond, wordt opnieuw vernietigend uitgehaald naar de gevolgde inspraakprocedure in de wijk Noordvest. De film geeft een indruk van de confrontatie LEIDEN - Een meerderheid van de leden van de commissie voor ruimtelijke ordening is in een vergadering gisteravond ak koord gegaan met het plan om twintig garages te bouwen op een terrein aan de Van Beuningen laan. Omwonenden hebben laten blijken grote bezwaren te hebben tegen deze nieuwbouw. Zij vrezen overlast en menen bovendien dat de bouw van garages in strijd is met het geldende bestemmings plan. De bewoners van de aan grenzende woningen vrezen bo vendien dat de garages, zoals el ders in de wijk gebeurt, zullen worden gebruikt als werkplaats of voor de opslag van goederen. Volgens de bouwer van de garages (Proper Beheer b.v.) is er alles aan gedaan om eventuele overlast te beperken. Zo worden de kopers van de garages verplicht om. op straffe van een boete van 50.000 gulden, de garages voor geen an dere doeleinden te gebruiken dan de stalling van hun auto. In een toelichting op de bouwplannen zei de heer Proper dat de parkee roverlast in de wijk (ondermeer veroorzaakt door het grote aantal bezoekers van de sportvelden in het Leidse hout) door de bouw van de garages zal worden be perkt. De garages zijn noodzakelijk ge worden door de bouw van 30 wo ningen aan het Leidse Hout en aan de Van Beuningenlaan. Veer tien hoekwoningen met garages zijn inmiddels verkocht maar de overige tussenwoningen blijken onverkoopbaar omdat er geen garage bij zit, aldus de heer Pro per. Volgens ambtenaren is de bouw van garages niet in strijd met het bestemmingsplan dat al 46 jaar oud is. Een meerderheid van de LEIDEN-Twee leden van de raadscommissie ging daarom met de bouwplan nen akkoord. Driessen (CDA) noemde de gevreesde overlast gering. Volgens het PvdA-raads- lid Bordewijk is die overlast bo vendien niet abnormaal voor de bewoners van een stad. van de bewoners van de wijk met de inspraak en laat zien hoe hoe de betrokken bewoners daarop reageren. Al met al komt net als uit het eindverslag van de pro jectgroep een weinig rooskleurig beeld naar voren van de gang van zaken. Volgens de onderzoekers van het sociologisch instituut heeft de gemeente de Digros-affaire ge bruikt om grote haast te zetten achter de bestemmingsplan-pro cedure voor Noordvest. De uit spraak van de Kroon was er toen nog niet en volgens de gemeente moest het bestemmingsplan er snel komen omdat de super markt anders doorging. De be woners menen dat het onmoge lijk is dat in vier vergaderingen van ongeveer drie uur de plannen voor een hele wijk te bespreken. Voorstellen om het gebied waar nu de Digros-vestiging komt eerst te behandelen en daarna de rest van de wijk te doen werden echter door de gemeente afgewe zen. Resultaat is volgens de on derzoekers dat er wel een super markt komt en dat de bewoners geen inspraak in het bestem mingsplan voor hun wijk hebben gehad. In het eindverslag van het onder zoek wordt de inspraak als een verplicht nummertje betiteld en noemt men de gang van zaken in Noordvest de voorbode van een tijdperk waarin de inspraak steeds moeilijker van de grond zal komen. Alles zou er op wijzen dat de gemeente de komende ja ren grote haast wil zetten achter te ontwikkelen bestemmings plannen voor de binnenstad. Via de film wil men de bewoners van andere wijken een beeld geven van wat hun te wachten staat. Wethouder Waal, die gisteren bij de officiële presentatie van het on derzoekverslag aanwezig was, ontkent met grote stelligheid dat de gemeente zich niet zou hebben gehouden aan de nota "afspraken over inspraak". De wethouder zegt het vervelend te vinden dat door de bewoners zo scherp is ge reageerd op de procedure. "Dat is niet de bedoeling van de inspraak en geeft mij zeker geen voldoe ning", aldus Waal. Over de gang van zaken in Noord vest zegt hij: "Het is niet zo dat het ligt aan de gemeente of aan de bewoners van Noordvest, zo simpel is het niet". Volgens de wethouder gaat het bij inspraak procedures om een aantal problemen die ook in vele andere steden voorkomen en die niet te ondervangen zijn met een in spraakverordening. De wethou der spreekt van een "onoplosbaar probleem" maar laat er geen mis verstand over_bestaan dat hij ook in de komende jaren het tempo er in wil houden. "Elke vertraging in de ene wijk gaat ten koste van een andere wijk die nog niet aan de beurt is", aldus Waal. De wet houder zegt zelfs van mening te zijn dat een lange inspraak-pro cedure slecht is voor de inspraak. Noord en Kooi: meer woningen voor bejaarden LEIDEN - De gemeente Leiden zal samen met (oudere) bewoners van Noord en de Kooi bij GS aan dringen op de bouw van een ver zorgingshuis met bejaardenwo- nignen in één van de beide wij ken. Aanleiding is de brief van de heer Thoma van het Diensten centrum de Kooi aan de gemeen te. waarin hij zijn verontrusting uitspreekt over de teruggang van het aantal verzorgingsbedden. Een teruggang die grotendeels door renovatie wordt veroor zaakt. Volgens Thoma is een te huis met zo'n 100 bedden nood zakelijk. Na verschillende besprekingen met Gedeputeerde Staten zal de gemeente nu een enquête hou den in alle bejaardenoorden om nog meer argumenten te verza melen die voor de bouw van een nieuw tehuis pleiten. Tegenargument van GS is dat elke gemeente voor maximaal zeven procent van haar bejaarden ver zorgingsruimte mag reserveren. Leiden zit momenteel op acht procent. Wethouder Tesselaar zegde gister avond in de commissie maat schappelijke zaken toe ondanks die acht procent overleg met GS te willen voeren. Punt is dat een wijk als de Kooi altijd zo volge bouwd was dat er voor een be jaarden- annex verzorgingscen trum geen ruimte was. De wet houder zal één en ander in een nota gaan verpakken. 'Gastkolom'. Onder die naam kunt u vanaf vandaag elke vrijdag in deze krant een kanttekening aan treffen bij actuele zaken in de Leidse gemeen schap. Voor de rubriek heeft de ze krant een aantal co lumnisten aangetrok ken van zeer uiteenlo pende pluimage. Politi ci, personen uit secto ren van het culturele le ven, vertegenwoordi gers van middenstand en milieuwerkgroepen enz. Zij reageren fris van de lever - overigens zon der dat daarmee gezegd wordt dat de krant het met de verkondigde opvattingen eens in. De krant wil met de "Gastkolom" een po dium zijn voor menin gen, opvattingen, kri tieken die leven onder de Leidse bevolking. Door Joop Walenkamp lid fractie in Leidse gemeenteraad Het CDA is niet vertegenwoordigd in het college van burgemeester en wethouders dat het dagelijks bestuur van de gemeente Leiden vormt. De lezer weet dat. De leden van de gemeenteraadsfractie van het CDA weten dat ook maar al te goed. In 1978 kregen ze te horen dat ze niet mee mochten doen. De verschillen in programma waren te groot zei de PvdA. De oppositie was in de voorafgaande vier jaren door het CDA te hard en te veel op de man gespeeld zeiden ze verder. De VVD zei niet veel. Dat hadden ze ook niet gedaan toen ze met het CDA in de oppositie zaten. Toen al werd het zware werk door het CDA opgeknapt. Programmatisch waren die jongens van de WD ook al niet te lastig: op de belangrijke punten bleven ze vaag genoeg om nog alle kanten op te kunnen (erfpacht) en over de andere punten kan nauwelijks sprake zijn van onenigheid: "Bevordering van de vestiging van tandartsen". (Ik neem aan dat dit hoogst interessante programmapunt in een rechtstreeks verband staat met het even eerder opgevoerde punt: "prioriteit van opvulling van "open gaten".) Resultaat is dat de VVD in ruil voor twee wethouderszetels de PvdA aan een meerderheid in de raad heeft geholpen. PvdA blij na tuurlijk. Een gemakkelijker partner is nauwelijks voorstelbaar. Wat dat betreft begrijp ik de PvdA best; tenslotte profiteert het CDA op landelijk niveau van dezelfde inschikkelijkheid van de zelfde VVD. Om kort te gaan: net zoals de VVD, toen zij samen met het CDA in oppositie zat, door het CDA de kastanje uit het vuur liet halen, laat ze nu door de PvdA het beleid bepalen. Met een variatie op de uitspraak van Piet Steenkamp zou ik willen zeggen: de karavaan gaat ondanks alles rustig door,ook als de honden niet blaffen; met andere woorden: net als in het verleden bepaalt het CDA zijn eigen koers, met of zonder de WD in de oppositie. Aldus heeft de CDA-fractie in het verleden zijn verantwoordelijk heid. I k heb het hier dus over datgene wat Petersfractieleider van de PvdA, kwalificeerd als "het isolement waarin het CDA zich opstelt". Hoe verzint hij het! Daar moeten we later nog eens op terug komen, want dat is te aardig en biedt te veel stof tot antwoorden om niet verder op in te gaan. Eerst nu terug naar de verantwoordelijkheden van de grootste par tij die niet in het college is vertegenwoordigd. De eerste verant woordelijkheid is ongetwijfeld die van het mede-bestuur van de gemeente. Omdat de PvdA en WD echter de exclusiviteit van dat bestuur hebben geannexeerd valt er in de praktijk evenwel bitter weinig mede te besturen. Wat dan overblijft echter is niet onbelangrijk: de functie van "waakhond" ten aanzien van de beleidsdaden en bestuurskracht van het college. Om maar in de geest van Piet Steenkamp te blijven: de karavaan moet zelf maar gaan blaffen als dat nodig is. Dat gebeurt dan ook. Als dat in de afgelopen jaar nodig was hééft het CDA, vaak gesteund door alternatieven (Peters: "Isole ment") of initiatieven kritische geluiden laten horen over het collegebeleid. Het moment waarop een samenvattend oordeel over het beleid van de onderscheidene portefeuillehouders gegeven dient te worden is de begrotingsbehandeling. Vorig jaar heb ik deze zelf voor het eerste meegemaakt. Ik kan verzekeren: het Was een waar genoe gen! Vooral het optreden van wethouder Arie Verboom. De arme man zag het niet meer zitten. Het CDA overigens ook niet: oud-wethouder Volkshuisvestingsza ken Ham gaf een door Verboom "zuur" genoemd verhaal ten beste over het falend beleid van de wethouder. Een lid van de eigen PvdA-fractie verspreidde een kaartspel waarin Verboom als Jo ker te kijk werd gezet. "Over "op de man spelen" gesproken" Al met al weinig plezierig voor Verboom. Na een jaar dat qua gezondheid en beleid weinig florrissant is kunnen we dan plotse ling in de Leidse pers lezen dat Verboom besloten heeft af te treden in mei 1980, als hij zestig jaar wordt. Wegens gezondheidsrede nen. "Je moet ook je eigen dokter zijn. het is zelfbehoud." Nou, Verboom, dat begrijp ik best, en ik geef je daarin groot gelijk. Over zijn toekomstplannen lezen we: "Hij gaat zich toeleggen op kunstschilderen". Welnu, als het waar is dat een kunstenaar moet "lijden" dan kunnen we van hem nog grootse prestaties verwach ten. Toch schuilt er nog een forse adder onder het gras. Bij de bekendma king van zijn aftreden zegt Verboom verder nog dat hij het beter vond een en ander vóór de begrotingsbehandeling grotere be kendheid te geven. Dan weet de raad in elk geval waar hij aan toe is en van mij zal er tijdens die lange zit een grote last af zijn". Kijk, dat verandert de zaak aanzienlijk: Verboom weet welis waar begrip te wekken voor zijn aftreden in verband met gezond heidsredenen, maar als hij denkt dat hij schildersezel nu al mee kan nemen naar de Raadszaal, dan heeft hij zich toch goed ver gist. Als hij zegt dat de raad in elk geval weet waar hij aan toe is, dan heeft gelijk, maar anders dan hij zelf wel schijnt te bedoelen. Zijn aankondiging van aftreden over een halfjaar schijnt hem om een of andere reden aanleiding te geven te denken dat de raad hem over zijn beleid weinig meer tot last kan zijn. Waar baseert hij dat in vredesnaam op? De raad heeft tot taak het beleid van alle portefeuillehouders over het afgelopen jaar te beoordelen en ook al zouden ze allemaal tegelijk aftreden op hun respectievelijke verjaardagen, dan heb ben ze zich toch desondanks en ongeacht te verantwoorden voor het beleid. Daar zxdlen ze op beoordeeld dienen te worden omdat ze daarvoor gekozen zijn. Als ze kritiek te vrezen hebben en die kritiek niet aankunnen moeten ze maar opstappen. Dat is een normale gang van zaken die nie mand zal aanvechten, als ze niet opstappen moeten ze de borst maar nat maken. Dat is nu eenmaal de politiek. Aan de hand van personen als bijvoorbeeld Irene Vorrink zie ik ook wel hoe zwaar het wethouderschap kan zijn en hoe veel zwaarder zelfs dan sommige ministerposten. Toch neemt dat niet weg dat Verboom een onduldbaar loopje neemt met het elementair politiek fatsoen. Als hij weg wil, best, ik wens hem bij het kunstschilderen meer inspiratie dan hij in zijn beleid heeft betoond. Als hij echter nog tot mei wil blijven zitten, dan twijfel ik aan zijn oprechte motie ven h ij wijst dan de last van het wethouderschap af om slechts de lust ervan te genieten. Daarvoor is de politiek toch een te serieuze zaak. i Am sterdam moeten vanochtend bij het ontwaken wel heel verbaasd uit de ogen hebben gekeken toen hun onderkomen met behulp van twee sleepboten bezig bleek te zijn aan een vaartocht door de Leidse wateren. Het tweetal ligt sinds enkele maan den met hun woonboot in de Boshuizerwetering in Leiden. Evenwel zonder ligplaatsver gunning. Van de kant van de ge meente hadden zij al enige tijd te rug te horen gekregen dat zij hun woonboot moesten verplaatsen. De Amsterdammers gaven hier aan geen gehoor. Om acht uur vanochtend, toen de twee woonbootbewoners nog in diepe slaap waren, begon een sleepbootmaatschappij in op dracht van het college van bur gemeester en wethouders met het wegslepen van de woonboot. De politie was opgetrommeld om een oogje in het zeil te houden en eventueel verzet van de bewo ners de kop in te drukken. Maar dit bleek volstrekt niet nodig te zijn. In alle rust kon een begin worden gemaakt met het verplaatsen van de woonboot naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4