'Adviezen worden vaak in de wind geslagen' Bouw studentenflat opnieuw geschorst Grond voor tij delij k be j a arden oord Leidse promovendus over slecht eten en roken: BADHUIS MOET LANGER OPEN Spervuur van vragen aan Dolf de Vries "hoe doet u t nou?" Bouw nieuwe stalling station bij begint 1980 VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 LEIDEN - Veel mensen hebben een te hoge bloed druk, zijn te dik en hebben een te hoog cholesterol gehalte. Slechte eetge woonten en het roken van sigaretten blijken daar vaak de oorzaak van te zijn. De verschijnselen blijken ook vaak voor te komen bij kinderen en jong-volwassenen. Dit staat in een proefschrift van de heer C. P. M. Boot uit Den Haag die daarop donderdag aan de Leidse universiteit promoveert tot doctor in de genees kunde. Per jaar sterven er in ons land bijna dertigduizend mensen als gevolg van een ziekte aan de halsslaga der van het hart (zogenaamde co ronaire hartziekten, waartoe vooral de hartinfarcten behoren). Ruim zesduizend van hen zijn jonger dan 65 jaar. Tussen de 55 en 65 jaar krijgt tien procent van de mannen een hartinfarct. Meer dan de helft van het aantal men sen dat door een hartinfarct wordt getroffen gaat binnen een jaar dood. Naar aanleiding van het onderzoek, waaraan 1764 personen deelna men, vroeg Boot zich af of het in een huisartsenpraktijk mogelijk is mensen die de kans lopen een hartinfarct te krijgen op te sporen en een behandeling en begelei ding te geven die een infarct kan voorkomen. Om één dodelijk en één niet dode lijk hartinfarct te voorkomen moeten ruim veertienhonderd mensen onderzocht en 340 per sonen in verband met een hoge bloeddruk of hoog cholesterol gehalte vijf jaar worden behan deld en begeleid. De kosten hier van worden geschat op bijna honderdduizend gulden, zo be rekende de promovendus, die in Den Haag een huisartsenpraktijk heeft. Vatbaar De meeste mensen die zijn onder zocht blijken vatbaar te zijn voor een hartinfarct. Ruim de helft van de onderzochte mannen had een meer dan twee keer zo groot risi co op een hartinfarct als het geval zou zijn geweest wanneer zij een goede bloeddruk en een goed cholesterol-gehalte zouden heb ben gehad en niet zouden hebben gerookt. Volgens normen van de Europese Vereniging voor Cardiologie komt 72 procent van de mensen van dertig tot zestig jaar in ver band met een verhoogd risico in aanmerking voor preventieve maatregelen. Uit het onderzoek van de heer Boot, die op de afdeling Cardiologie werkt van het Academisch Zie kenhuis Leiden, komt ook naar voren dat bijna zestig procent van de mannen en bijna de helft van de vrouwen sigaretten rookt. Meisjes van onder de twintig blijken echter weer meerte roken dan jongens in dezelfde leeftijd: 57 procent van de meisjes en een derde van de jongens. De pil zoutarm dieet kregen voorge schreven, zei zich hier werkelijk aan te houden. Bijna de helft van de mensen die een zout- of ve tarm dieet volgde, vond dat hier door het leven minder aange naam was geworden". Mensen die meer dan vijftien siga retten per dag rookten en het ad vies kregen daar mee te stoppen, bleken na een jaar bijna nog al lemaal te roken. Slechts drie pro cent stopte. Van de mensen die moesten vermageren bleek maar liefst 79 procent na een jaar nog ruim tien kilo te zwaar te zijn. "Niet alleen uit ons onderzoek, maar ook uit andere Nederlandse studies blijkt dat de grote meer derheid van de bevolking daar door een verhoogde kans loopt op een hartinfarct. Daarom moet worden geprobeerd de leefwijze van de bevolking als geheel te beïnvloeden. Dit zou bijvoor beeld kunnen gebeuren door middel van gezondheidsvoor lichting en -opvoeding. Uit onderzoek in de Verenigde Sta ten blijkt dat met behulp van voorlichting en adviezen via massamedia, bloeddruk, choles terol-gehalte en rookgewoonten gunstig kunnen worden beïn vloed. Verder onderzoek op dit punt is nodig", aldus Boot, die voor zijn onderzoek een subsidie kreeg van de Nederlandse Hart stichting. Twee vertegenwoordigers van de Leidse Kinderjury, Git- teke en Lesley, bieden De Vries het juryrapport aan. C.PM. Boot: „Waarschuwingen wordt niet naar geluisterd' W aarschuwingen Waarschuwingen bleken over het algemeen weinig uit te halen. Mensen die bij herhaling met hun neus op hun te hoge bloeddruk of een te hoog cholesterol-gehalte werden gedrukt (in totaal 160 be neden de 60 jaar), bleken na ge ruime tijd nog steeds een te hoge bloeddruk en cholesterol-gehal te te hebben. "Dit komt omdat de mensen de ad viezen in de wind sloegen", meent de heer Boot. "Slechts éénderde van degenen die een Onder de deelnemers aan het on derzoek waren 169 pilgebruik- sters. Bij haar waren bloeddruk, cholesterol-gehalte en gewicht gemiddeld hoger dan bij vrou wen die de pil niet slikten. Veer tig procent van de pilgebruik- sters had één of meer risicofacto ren, wat in feite betekent dat het verstandig is de pil niet meer te gebruiken. Kinderen van ouders die beiden een hoog cholesterol-gehalte hadden, bleken tienmaal zo vaak een hoog cholesterol-gehalte te hebben als kinderen van ouders zonder hoog cholesterol-gehalte. Evenzo waren kinderen van ouders die te dik waren, veel vaker te zwaar dan kinderen van ouders met een normaal gewicht. Verder bleken kinderen doorgaans de rookgewoonten van hun ouders over te nemen: Kinderen van ro kende ouders staken tweemaal zo LEIDEN - Er zal nog driftig moeten worden gesleuteld aan de openingstijden van het nieuwe 'Badhuis', de militaire sportzaal aan de Morssingel. Weliswaar heeft de Sportstich ting op de post onvoorzien nog 3000 gulden gevonden waarmee de nodige aanpas singen kunnen worden aan gebracht. De actievoerders en ook de commissie maat schappelijke zaken bleken gisteravond bij lange na niet tevreden over de voorgestel de openingstijden. Het nieuwe Badhuis zou op dinsdag van half zes tot half zeven (dames) en op zaterdag van twaalf uur tot kwart voor één (dames) en van één uur tot kwart voor twee (heren) zijn geopend. Het was woordvoerder Mon- tagne van de actievoerders en de commissie zelf een raadsel hoe het college dacht zo'n 200 baders in die korte tijd "weg te werken" Wethouder Tesselaar zegde toe het voorstel om de douche gelegenheid op andere tijd stippen en bovendien op meer uren open te stellen mee terug te nemen naar Sport stichting-directeur Duives- teyn. Het tarief per bad werd vastge steld op eén gulden vijftig, een bedrag waarmee men zich kon verenigen. LEIDEN - "Wat er nu verder gaat gebeuren weet ik niet, maar gebouwd worden kan er in elk geval niet. Ik denk dat de hele studen tenflat aan de Kaiserstraat van de baan is. Het gaat allemaal veel te lang du ren. De bouwvergunning blijft geschorst totdat het beroep behandeld is. Dat kan anderhalf, twee jaar duren" Zo reageerde heer Steenbeek van de Stichting Studentenhuisves ting op de uitspraak, die vanoch tend werd gedaan door de Raad van State over de bouw van een nieuwe studentenflat aan de Kai serstraat. De raad heeft de verle ning van de bouwvergunning opnieuw geschorst en komt daarmee tegemoet aan de eis van wijkvereniging Pieters- en Aca- demiewijk en het buurtcomité Vreewijk. Te massaal Vorige week tijdens de zitting van de Raad van State voerden de wijkverenigingen aan dat het bouwplan nog steeds te massaal en te hoog (16 meter) is. Dit on danks de aanpassingen die in middels hebben plaats gehad. Bovendien vreest men dat de parkeergelegenheid onvoldoen de is en vindt men dat met de nieuwe flat de concentratie van Een archieffoto van het terrein aan de Kaiserstraat dat al geruime tijd braak ligt. de wijk te groot studenten wordt. Wethouder Waal wees bij die gele genheid op de grote woningnood onder de Leidse studenten, ter wijl van de zijde van Studenten huisvesting werd aangevoerd dat inmiddels zo'n acht ton in het plan is geïnvesteerd. Probleem bij de schorsing is dat het terrein braak zal blijven liggen, en dat de wijkverenigingen daar ook geen voorstanders van zijn. Op het ter rein ligt namelijk een open riool dat in de naaste omgeving een grote stank veroorzaakt. LEIDEN - De commissies maat schappelijke aangelegenheden en ruimtelijke ordening hebben gisteravond het voorstel om de grond aan de Schubertlaan tijde lijk te verhuren goedgekeurd. Op het terrein tussen Schubertlaan en Korte Vlietkanaal komt een tijdelijk bejaardenoord ter ver vanging van de te renoveren be jaardencentra Rijn en Vliet, Haagwijk, Groenhoven en Roomburg. De Vereniging van Eigenaren en de Belangenvereniging Zuid-West bleken gisteravond onder een aantal stringente voorwaarden bereid te zijn af te zien van het indienen van bezwaren tegen de bouwvergunning. Woordvoerder Vogelenzang ver klaarde dat men voldoende garanties eiste dat na de renova tie het terrein weer in de oor spronkelijke (onbebouwde) staat wordt teruggebracht. Hij wilde een termijn van maximaal vijf jaar stellen. Wethouder Waal verklaarde dat hij geen enkele toezegging kon doen dat het terrein in de toekomst ook groen blijft, al zou het bejaarden tehuis weer worden afgebroken. Volgens het bestemmingsplan heeft het gebied in hoofdzaak de bestemming woonwijk. Mishandeling: boete en drie weken hechtenis DEN HAAG/LEIDEN - De presi dent van de Haagse rechtbank heeft vanochtend de twee 23-ja- rige Leidenaars die op eerste paasdag van dit jaar een Marok kaanse man ernstig hadden mis handeld veroordeeld tot 10 we ken hechtenis waarvan 7 weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bovendien werd hun een boete van 750 gulden op gelegd. De verdachten hadden hun slacht offer in benevelde toestand in de omgeving van de Beestenmarkt dusdanig toegetakeld dat hij met een gebroken arm en oogletstcl in het ziekenhuis moest worden op genomen. De officier van justitie bij de Haag se rechtbank had twee weken te rug vijf maanden gevangen i t rt' waarvan twee voorwaardelijk te gen het tweetal geëist. De raads mannen van de twee Leidenaars maakten toen bezwaar tegen deze eis omdat zij meenden dat gevan genisstraf geen zin zou hebben. LEIDEN - Voelt u ook wat u schrijft"Hebt u nou een be paalde reden om een boek te schrijven?" "Heb je er nou fantasie voor nodig om een boek te schrijven?" "Is schrij ven een beroep?" Schrijver-toneelspeler Dolf de Vries zag gisteren in het bibliotheekfiliaal aan de Leidse Rosmolen een spervuur van vragen op zich afge vuurd. Gesteld door tientallen kinderen die juist hem had den verkozen om de Leidse kinderjuryprijs aan uit te reiken Maar voor het zover was moes ten de jeugdige juryleden de afgelopen maanden heel wat werk verzettenZo lazen leden van alle jeugdfilialen ieder een tiental boeken. Elke afde ling kwam vervolgens met haar eigen favoriete titel en schrijver op de proppen waarna alle filialen rond de tafel gingen zitten om het bes te boek uit te kiezen. Dat werd "Vrijdg komt Mikwel" van de al met de Zilveren Griffel bekroonde schrijver Dolf de Vries. Volgens het ju- ry-rapport een boek met uit stekende illustraties en een di to inhoud. Zo bleek het feit dat de ouders in het verhaal hun kinderen uit stekend begrijpen zeer op prijs te worden gesteld. Ook één van de hoofdfiguren.Gijs- je werd sympathiek gevonden en wel omdat hij een enthou siast voetballer is. Wat het taalgebruik betreft scoorde "Vrijdag komt Mi- kwel" ook hoge ogen bij de kinderjury. "Zeker niet te kinderachtig" zo oordeelde zij. Dolf de Vries daar even la ter over: "Kinderen leven nou eenmaal in een wereld waar in woorden als onwijs en gaaf worden gebruikt. En als je op het schoolplein omver wordt gegooid zeg je toch ook niet: he. doe alsjeblieft wat voor zichtiger?" Met een heleboel geduld pro beerde de schrijver de aan dachtig luisterende kinderen uit te leggen wat hij met zijn boek heeft bedoeld. Dat hij niet zomaareen boek wilde schrijven, maar dat hij zijn lezertjes wel degelijk iets wil de meegevenDitmaal had het adoptie-probleem zijn aan dacht getrokken. Mikwel is een Zuidamerikaans jongetje dat van de ene op de andere dag wordt overgeplant in een doorsnee-Hollands gezin. "We bevelen hel graag aan ie dereen aan" zo werd het jury rapport dat De Vries door' twee vertegenwoordigers van de Leidse kinderjury werd aangeboden, wat parmantig besloten. ("grote mensen-") boek: "Dat moet je maar aan je moeder cadeau geiden". De vragen steller vond dat een prima idee: "Geef het maar, dan zal ik het vast inpakken" zo zei ze heel adrem. Een beetje vertrouwens figuur werd De Vries toen de kinde ren eenmaal goed loskwamen met persoonlijke verhalen. Zoals het jongetje dat evenals De Vries zelf had gereisd. Na een vakantie in Aruba zo ver trouwde hij de schrijver toe, was hij snikkend weer in Holland aangekomen. "Nou, maar ik ben blij dat je bent teruggekomen", kreeg hij als antwoord. Gelet op de aandacht die de be kroonde schrijver gisteren kreeg moet zijn betoog voor de kinderen interessant zijn ge weest. Waarschijnlijk was het dan ook toeval dat de laatste vraag van een uiterst serieus jongetje luidde: "Maar ik ivou je urapen hoe je nou die boe ken schrijft aama De Vries kon ingaan op de vele tientallen vragen die spontaan bij de kinderen naar boven kwamen. Het vuur werd hem soms na aan de 'schenen gelegd. Zoals na zijn opmerking dat het schrij ven ran "grote mensen-boe ken" een ware kwelling voor hem was. "Als u dat haat, waarom schnjjft u dan?" klonk het nuchter. Ook zijn poging om gratis reclame te maken ging gro tendeels de mist in hij de lang et op hun mondjes gevallen Leidsi Na i oer zijn tweede LEIDEN - Op het pleintje naast het Leidse station, d;ft momenteel als perkeerterrein wordt gebruikt, zal een tweede bewaakte fietsen stalling komen. Het ligt in de bedoeling dat in de tweede helft van het volgend jaar met de bouw van de fietsenstal ling zal worden begonnen. De tweede bewaakte stalling wordt gebouwd door de Nederlandse Spoorwegen en zal plaats kunnen bieden aan ongeveer 2000 fietsen. De nieuwe fietsenstalling wordt neergezet langs de helling van de spoorlijn Na de re on (tractie van het pleintje zal er nagenoeg evenveel ruimte beschikbaar blijven voor het parkeren van au to Wel i de 0 meente voorne mens om op het parkeerterreintje parkeermeters te plaatsen. Over ongeveer een maand zal aan de kant van het busstation op het Stationsplein, worden begonnen met de aanleg van een vnjhggend fietspad en met de verbetering de ekpla. r fiet sers bij het station. Aansluitend daarop wordt een begin gemaakt met de herinrichting van de taxi standplaats. In de loop van vol gend jaar hoopt de gemeente te kunnen beginnen met de aanleg van een vrije busbaan aan de overzijde van het busstation. UTRECHT Aan de universiteit van Utrecht zyn geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht mevrouw L Betten. Wou brugge; L.J.J. Gravestevn. Wad- dinxveen; mevrouw A M B. Kos ter, Valkenburg en S.R.B. van der Fcltz. Wassenaar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3