Boschgeest is bang voor verkeersdrukte eidse agenda Flatbewoners verenigen zich tegen contactarmoe BEWONERS MIENING WILLEN VERKEER IN EEN RICHTING STAD EN RAND VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 VOORSCHOTEN - Bewoners van de Van Helsdingenlaan in Voorschoten zijn sterk gekant tegen de versmalling van de Baron Schimmelpenninck v.d. Oyelaan. Zij vrezen dat de verkeersdrukte in hun straat, gezien de komst van de Engelse School, daardoor alleen maar zal toenemen. Ook elders in de wijk bestaat de angst dat het eind vorig jaar door de gemeenteraad vastgestelde be stemmingsplan Boschgeest een toeneming van het ver keer tot gevolg zal hebben. De Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan in VoorschotenBewoners z verkeersoverlast in hun straat wanneer deze weg wordt versmald. i de Van Helsdingenlaan vrezen Dit bleek gisteren in het provincie huis, waar gedeputeerde Borg man namens het dagelijks be stuur van de provincie de bezwa ren aanhoorde tegen het be stemmingsplan. Nu dit plan door de gemeenteraad is aanvaard, moeten Gedeputeerde Staten over de bezwaren oordelen. E. M. E. d'Arnaud kon gisteren (ge zien een handtekeningenactie) spreken namens alle bewoners van de Van Helsdingenlaan. Zij vrezen het slachtoffer te worden ZOETER WOU DE - De bewo ners van de Miening hebben burgemeester en wethouders van Zoeterwoude een brief geschreven over de verkeers- toestand op Miening en Keerweer. In deze brief be tuigen de Mieningbewoners hun instemming met de har- tekreet van de bewoners van de Keerweer. "We herkennen de wanhoop", zo staat in de brief te lezen. Na een reconstructie (verande ring en verbetering) van de Noordbuurtseweg en de Mie ning zullen deze wegen een dezer dagen weer voor het verkeer opengesteld worden. Door een interpellatie (on dervragen van B en W) van Progressief Zoeterwoude waarin wordt gevraagd om de helft van het verkeer voortaan via de Keerweer te leiden, werden de bewoners van de Keerweer bang dat de ver keerschaos, die zich daar momenteel afspeelt, ook in de toekomst zal blijven bestaan. Liever zagen deze bewoners dat de oude toestand weer wordt hersteld en dus dat de Miening weer de enige ver bindingsweg tussen Leiden en Zoetermeer wordt. Om de ze verlangens kenbaar te ma ken, schreven de Keerweer- mensen een week geleden een brief aan burgemeester en wethouders. De bewoners van de Miening hebben nu op hun beurt een brief geschreven, waarin wordt aangedrongen op een duidelijk en evenwichtig be leid. Want het is niet een probleem tussen Keerweer- en Mieningbewoners, maar van alle Zoeterwoudenaren. In het bijzonder voetgangers, fietsers en schoolgaande jeugd zijn constant aan enor me gevaren blootgesteld, zo wordt in de brief gesteld. Daarom ziet men de brief van de bewoners van de Keerweer louter als een bewijs van de onhoudbare toestand. Deze weg is zelfs nog een meter breder dan de Miening (die op een plek zelfs maar 5.70 meter is), er geldt een inhaalverbod en er is een maximum snel heid van 30 km. ingesteld, za ken die op de Miening niet haalbaar zijn omdat, dit een provinciale weg is. Als meest redelijke oplossing zien de bewoners van de Mie ning het instellen van één- richtingverkeer op zowel de Keerweer (richting Zoeter meer), als op de Miening (richting Leiden). Bovendien moeten er voetpaden, snel heidsbeperkingen en inhaal- verboden komen, opdat ie dere Zoeterwoudenaar het minste risico loopt, aldus de bewoners van de Miening. Een en ander zal zonder twijfel uitvoerig worden besproken tijdens de komende raads vergadering op 25 oktober. Een belangrijke rol op de ach tergrond zal daarbij omlei- dingsweg PW 17 spelen, om dat als deze weg over Vlz ge reed komt de problemen de finitief zullen zijn opgelost. Zo lang kunnen bewoners van Miening en Keerweer echter niet wachten. van de versmalling van de Bur gemeester Schimmelpenninck v.d. Oyelaan. Het gemeentebe stuur vindt dat dit een normale woonstraat moet worden, nu vast staat dat er hier (vrijwel) geen winkels of andere centrumvoor zieningen zullen worden geves tigd, zoals vroeger de bedoeling Maar het gevolg zal volgens D'Ar naud en diens medebewoners zijn dat het verkeer nu zijn weg zal zoeken door de Van Helsdin genlaan. Weliswaar heeft het ge- meeritebestuur met het bestuur van de Engelse School bepaalde afspraken gemaakt om dat te voorkomen, „maar ik betwijfel of of je de routekeuze van indivi duele wegberijders, die een om weg van vele minuten zouden moeten maken, daarmee kunt beïnvloeden", zei D'Arnaud. De afspraken met de Engelse School houden in, zo bleek uit mededelingen van directeur Bakker van openbare werken, dat de bussen die de scholieren vervoeren langs de voor Bosch geest minst schadelijke routes zullen rijden. Keren doen ze op het terrein bij de school. Mocht dat niet afdoende blijken te zijn, dan zullen er voor de Van Hels dingenlaan (maar ook elders in Boschgeest) nadere maatregelen worden getroffen, meldde Bak ker, bijvoorbeeld het leggen van verkeersdrempels of het instellen van eenrichtingsverkeer. Huurdersbelangenvereniging in oprichting OEGSTGEEST- De bewo ners van de Aert van Nes laan en de Lijtweg in Oegstgeest kunnen bin nenkort toetreden tot een huurdersbelangenvereni ging. Met een oprichtings vergadering, volgende week donderdag, wordt deze vereniging, die alle belangen van de bewoners wil gaan behartigen, offi cieel in het leven geroe pen. Op verkeerde rijstrook OEGSTGEEST - Bij een inhaal manoeuvre op de Rijnsburger- weg heeft de 24-jarige K. uit Ou- denbos gisteravond tegen 19.00 uur een ongeluk veroorzaakt. K. reed op deze vierbaansweg rich ting Rijnsburg op de derde rij strook, in feite een rijbaan voor het tegenliggende verkeer. Op deze strook kwam hij in aanrij ding met een tegenligger. Nie mand raakte gewond. De wagen van K. werd totaal vernield. Stelende Ieren in Leiden LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee mannen uit Ier land op heterdaad betrapt bij een inbraak in een sportzaak aan de Oude Vest. De twee hadden een vijftal sport tassen boordevol sportartikelen klaargezet om mee te nemen toen zij door de politie in de kraag werden gevat. De vijf tassen met inhoud waren in totaal meer dan 3000 gulden waard. Bij nader onderzoek bleek dat de Ieren het afgelopen weekeinde ook hadden ingebroken in een levensmiddelenzaak aan de Haarlemmerstraat waarbij zij voor 500 gulden aan bier, sigaret ten en zogenaamde Noorse sok ken hadden buitgemaakt. Het tweetal zal vermoedelijk op korte termijn het land uit worden gezet. Jit een enquete gehouden onder de flatbewoners is gebleken dat 69 procent van de ondervraagden wel lid zou willen worden als er een dergelijke vereniging zou zijn. Tijdens enkele in Taberna en het Dienstverleningscentrum in Oegstgeest georganiseerde ont moetingsavonden tussen de be woners van beide straten is gebleken dat velen voorstander zijn van een verbetering van het contact met de mensen in hun woonomgeving en een nauwere band met het dorp Oegstgeest. i die deze spreken zijn flatbewoners. "Be kijkt men een flatgebouw dan valt als eerste op dat men naast elkaar leeft, in letterlijke maar >ook in figuurlijke zin. Contact met de overburen is geheel afwe zig en de winderige galerijen le nen zich ook nauwelijks tot een wat intensiever contact met de buren", zo stellen de initiatief nemers van de huurdersbelan genvereniging, die de naam "De Lift" meekrijgt. "Voor sommigen betekent een flatwoning een welkome waarborg voor hun pri vacy, voor vele anderen vormt de grote mate van anonimiteit een sociaal probleem" Reacties Om een beeld te krijgen van de mo gelijke verlangens en grieven van de bewoners heeft een comité uit de initiatiefnemers onlangs een enquete uitgeschreven die een ware golf van reacties heeft op- geléverd. De enquete heeft de mensen van het eerste uur ge sterkt in hun initiatief. Van de Aert van Neslaanbewo- ners kwamen 67 procent van de enquetèpapieren terug, van de Lijtweg zelfs 72 procent. In het algemeen waren er geen ver schillen tussen de uitkomsten van de enquete tussen de Aert van Neslaan en de Lijtwee. Eénenzeventig procent van de on dervraagden bleek tevreden te zijn over de kwaliteit van de wo ning. Een vijfde niet en 8 procent wist het niet precies. Klachten waren er onder meer over de af sluitbaarheid van de fietsenber gingen (44 procent ontevreden, 26 tevreden en 30 procent wist het niet), het onderhoud van de gale rij en andere gemeenschappelij ke voorzieningen, (53 procent on tevreden, 39 tevreden en 8 pro cent had geen mening) en het af sluiten van de centrale ingang (56 procent ontevreden, 31 procent tevreden, 13 heeft geen mening) Klachtenbureau Voor 82 procent van de onder vraagden zijn de klachten echter geen reden om uit de flats te ver trekken wanneer de mogelijk heid zich zou voordoen (wel 1 procent). Wel reageert 69 cent positief op de vraag of voor onder andere klachten lid wordt van een huurdersvereni ging als die er komt. Negen pro cent zegt neen en 22 procent heeft geen mening. Tweeënzestig pro cent zou zelfs een permanent be reikbaar klachtenbureau of an dere bemiddelende instantie willen zien. Hierbij zegt 17 pro cent neen. Als de huurdersvereniging er komt dan willen 18 procent van de on dervraagden wel actief lid zijn. De meerderheid (51 procent) ziet dat niet zo zitten. Opmerkelijk is ook dat 55 procent van de onder vraagden geen contact met de buren of andere flatbewoners hebben. 36 procent heeft regel matig contact met de buren of andere flatgenoten. 33 procent zegt ook de mogelijkheid tot ont spanning en informeel contact in de wijk niet voldoende te vinden. Dienstverlening Er is wel behoefte aan contact: 46 procent stelt informele contacten op prijs.24 procent niet, 30 pro cent heeft geen mening. De be woners waarvan de meesten al meer dan driejaar in de flats wo nen voelen erg veel voor onder linge dienstverlening, zoals boodschappen doen bij ziekte, gladheid enzovoorts (78 procent reageerde positief; 17 procent negatief). 13 procent zit zelf wel eens om zulke hulp verlegen. 76 De flats aan de Lijtweg. De bewoners gaan zich nu organiseren i huurdersbelangenverenigingVia deze vereniging hopen ze op meei tacten onderling. Volgens een enquête is daar namelijk behoefte aa Binnen de vereniging zitten drie commissies (burenhulp, ont spanning en klachten en me ningsverschillen). De burenhulp is onderverdeeld in een bood schappendienst, ziekenzorg, de verzorging van planten en huis dieren tijdens vakantie, vervoer, allerlei kleine klusjes en per soonlijke problemen. De com missie ontspanning zal zich voor al bezighouden met het organise ren van allerlei activiteiten voor de bewoners. De meesten kwamen niet in de Aert van Neslaan en aan de Lijtweg wonen omdat de buurt hun zo aantrok (16 procent wel), maar omdat men weinig andere keus had (47 procent) en om andere niet nader aangeduide redenen (37 procent). Toch wil 51 procent er blijven wonen. 13 procent wil snel vertrekken en de rest (36 procent) weet het nog niet. De overgrote meerderheid (90 pro cent) ziet in het ontbreken van een buurtleven geen reden om te vertrekken. De huurdersbelangenvereniging wil naast het verbeteren van de contacten en het scheppen van hulpverleningsmogelijkheden ook een beschermende factor worden in het leven in de flats. Wat dat laatste punt betreft wij zen zij op het afstoten van panden door het Administratiekantoor Zuid Limburg (AZL). "Of en wanneer het AZL de Aert van Neslaan of de Lijtweg wil afsto ten is nog onbekend. Omdat er echter geen enkele garantie is dat de ontwikkelingen in de toe komst altijd gunstig voor de huurders zullen verlopen leek het velen verstandig om nu reeds de krachten te bundelen", zo wordt door de vertegenwoordigers van "De Lift" gesteld. Kok Elisabeth- ziekenhuis wint prijs LEIDERDORP - P. van Gaaien uit Leiden heeft gisteren met een Visschotel als inzending de eer ste prijs gewonnen op de culinai re show van de Vereniging van Keukenhoofden van Ziekenhui zen en instellingen (VKZI) in het Haagse Congresgebouw. Van Gaaien maakt deel uit van het keukenteam onder leiding van J. Visser van het Elisabethzieken huis in Leiderdorp. Vorig jaar won het team ook al een eerste prijs bij het onderdeel Visschotel. Voorschoten wil houden naar de gevolgen die de komst van de Engelse School voor het verkeer oplevert. Het is niet nodig de maatregelen die dan getroffen zullen worden in een bestem mingsplan te regelen; dit in te genstelling tot de versmalling van de Baron Schimmelpen ninck v.d. Oyelaan. Karei Doormanlaan „De Karei Doormanlaan gaat een zelfde toekomst tegemoet als de Hoge Rijndijk in Leiden". Deze voorspelling deed K. Mulder, bewoner van de Karei Door manlaan. Behalve tegen de ver smalling van de Baron Schim melpenninck v.d. Oyelaan maakt hij bezwaar tegen het feit dat de gemeente niet méér doet aan het verminderen van sluipverkeer door Boschgeest. Zijn suggestie is de Rouboslaan naar de Veur- sèweg door te trekken. Een idee dat door gemeenteambte naar Scheurs als „hoogst onge lukkig" werd gekarakteriseerd, gezien de nabijheid van de Es- senlaan en de Koningin Wilhel- minalaan. „En er zou veel grond verloren gaan die we voor wo ningbouw willen gebruiken" Mulder vreest dat de Karei Doormanlaan steeds drukker zal worden als straks ook de wijk Bijdorp II daarop een aansluiting krijgt. Hij verweet het gemeente bestuur te manipuleren door zonder een duidelijk besluit de Karei Doormanlaan steeds meer een functie voor doorgaand ver keer te geven. Dat Voorschoten als gemeente in het westen des lands de beschik bare ruimte zo goed mogelijk moet benutten, werd door direc teur Bakker van openbare wer ken herhaaldelijk gememoreerd. Met het oog op de woningnood wees hij bezwaren van het echt paar De Vette tegen de bouw van zes woningen op een open terrein aan het Dulmplein tegenover de Schuilinglaan af. Voor dit terein gold in het vorige bestemmings plan de bestemming openbaar gebouw. „Maar dat had ook een hoge kantoorfiat kunnen zijn" meende Bakker, die daarom meende dat de familie De Vette niet kan beweren er op achteruit te gaan. Niettemin claimde de raadsman van het echtpaar een schadevergoeding. De bewoner van de Woelwijk, J.G. van Manen, heeft er bezwaar te gen dat er tussen de Woelwijk laan en de Douw van der Krap laan een pad komt, waar ook bromfietsers mogen rijden. Ver der kant hij zich tegen de moge lijke bouw op de strook tussen de Douw van der Kraplaan en de Ba ron Schimmelpenninck v.d. Oyelaan. Het gemeentebestuur meent dat het pad geen ontoe laatbare hinder zal opleveren en houdt vast aan de mogelijkheid om op het terrein een gebouw (bijv. een schoei) te kunnen reali seren. Wel is het te bebouwen op pervlak verminderd. Uitbreiding benzinepomp Leiderdorp LEIDERDORP- De gemeente Lei derdorp heeft Shell toestemming gegeveh om de benzinpompen bij garagebedrijf Rijnland te mo derniseren en uit te breiden. Het eerste is inmiddels al gebeurd. De afgifte van de vergunningen is niet zonder moeilijkheden verlo pen. Het ging de omwonenden vooral om de uitbreiding van het aantal pompen. Omwonenden hadden tijdens een hoorzitting in mei van dit jaar ge klaagd dat er al veel verkeers overlast was. Zij vreesden dat de verkeersstroom zou toenemen door uitbreiding van de capaci teit van de benzinepompen. Bo vendien, zo zeiden de omwonen den, was er enkele honderden meters verder nog een verkoop punt van dezelfde maatschappij. Op dit moment is nog niet be kend of de bewoners, die een ad vocaat in de arm hebben geno men, tegen dat laatste in beroep zullen gaan. Tijdens de hoorzitting werden twee andere aanvragen voor hinder wetvergunningen behandeld. Het ging hier om het in bedrijf nemen van een spuiterij annex plaatwerkerij door het garagebe drijf Rijnland. Omdat deze hin derwetvergunningen nog niet zijn verleend moet worden ver wacht dat de zaak nogal moeilijk ligt. Volgens een woordvoerdster van de gemeente Leiderdorp kunnen de vergunningen nog wel tot december uitblijven. De omwonenden hebben aange kondigd tot het bittere einde door te gaan als het bedrijf toch toe stemming krijgt om een spuiterij/ plaatwerkerij in bedrijf te nemen. Geluidsoverlast van de appara tuur en brandgevaar door opslag van verfstoffen zijn de belang rijkste bezwaren. Bovendien, -zo zeggen de omwonenden, past de nieuwe activiteit van het garage bedrijf totaal niet in het beeld van een woonwijk. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst waargenomen van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur door de volgende artsen: wijk I (Morswegkwartier, noord-binnenstad, Noorder kwartier en Groenoord) E. Nieu- wenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918 (zaterdag) en A. Raver- steyn, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918 b.g.g. 01717-7050 (zondag). Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) J. Verhage, Rozemarijntuin 51, Leiderdorp, tel. 895144; wijk 3 (Waard, Professoren wijk, Tuin- stadwijk en zuid-binnenstad) J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier) H. Engel, Meij van Streefkerkstraat 53; tel. 121334. Leiderdorp - S. P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037 (zater dag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur in Gezondheidscen trum Florijn 10, tel. 89100). Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Pr. Hendriklaan 4, tel. 155666 Voorschoten - F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352 (zater dag) en B. R. van Beusekom, Be- rensteunstraat 2, tel. 2520 (zater dag vanaf 23 uur). Warmond - F. Walenkamp, Dorps straat 45, Warmond, tel. 01711-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 19 tot 26 oktober door Centraal Apotheek Breestraat 74, tel. 120552. Tot za terdag 13 uur apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedgevallen gebruik maken van een taxi, tel. 122444. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude-Rd. - Gezondheidscentrum, Berken kade, Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Dijkgraaf, Ooievaar- straat 4, Lisse, tel. 02521-15471. Dierenartsen Leiden - Weekendregeling dieren artsen Muurling - Roest - Helden G. Roest, Haaghuishof 5, Leider dorp, tel. 890405. Voor Krol - Van Gooi - Vestjens: J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Vrijdag LAK-theater, Levendaal 150, "De An der" van theater Augustinus, 20.30 uur. Nieuwe Rijn 34a, start toneelgroep Am nesty 19 uur. K en O, Hazewindsteeg, concert Bach bazaar gadering PvdA, 20 t Vijfhovenhuis, Hoflaan 19.30-23 uur. Parlement, Nieuwe Rijn 52, klaverjas- en jokeravond WSV Zuid-West 20 uur; club v. alleenstaanden, 20 üur. Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Eendekooi, Zoeterwoude, opening ex positie wandkleden, 20 uur. Langegracht 246a, jongeren advies- en begeleidingscentrum 16-22 uur. Zaterdag LAK-theater, Pasta-B met "Het dossier de hoop" 20.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Hot House jazzavond 21 uur. Schouwburg, Oude Vest, "Die Czaidas- Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan, zaal voetbaltoernooi Leidse PTT, 10 uur. Leidse Hout, start Leidse Hout-loop 11 Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, bazaar 11-23 Nieuwe Rijn 20a, discussiedag Leidse werkgroep Homofilie. Du Rieustraat, Du Rieuschool, bingo avond buurtvereniging 20 uur. Augustinus, Rapenburg 24, Filmfestival Nederlandse films 21.30 uur. Sanders, hoek Levendaal, Korevaar- straat, antiekmarkt 9.30-17 uur. Schoolstraat 6, Wassenaar, vertrek herfstwandeltocht 8 uur. Splinterlaan 91, Leiderdorp, receptie woude, Fancy Fair drumband VIOS 19 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2