y Economen niet zo somber over werkgelegenheid V oorzitter werkgevers in opspraak Minister gaat beperkte haringvangst bepleiten Witte veen: "Beeld van economie is gunstig kort zakelijk VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 Technologische vernieuwing zal leiden tot verschuivingen op arbeidsmarkt (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De tech nologische ontwikkeling vormt geen bedreiging voor de werkgelegenheid, de economische terug gang evenmin en voor de vrouwen is ook nog wel plaats op de arbeidsmarkt mits de mannen een stapje terug wensen te doen door korter te gaan werken en zich meer met het huishouden te be moeien. Drie conclusies van drie sprekers op de landelijke economistendag die giste ren in het Hilton Hotel in Amsterdam werd gehouden. Het thema van de dag was "Einde van de volledige werkgele genheid"? Van steeds meer kanten lijkt die volledige werkgelegenheid te worden bedreigd: de technologische ontwikkeling (chips) die mensen in een hoog tempo vervangt door machines, de economische teruggang die elk jaar weer voor een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zorgt en aan de andere kant, het toenemend aantal vrouwen dat ook een plaatsje op de ar beidsmarkt zoekt. Over de ontwikkeling in de technologie en de invloed op de werkgelegenheid daarvan hield professor Heertje een inleiding. Volgens hem zal het gebruik van chips e.d. niet leiden tot meer werkloosheid, maar wel tot voortdu rende verschuivingen op de arbeids markt. Heertje vond dan ook dat we ons veel meer met de vraag zouden moeten bezighouden over hoe de men sen weer op tijd kunnen worden inge schakeld in het arbeidsproces in plaats van te proberen de 'uitstoot' van arbeid door alle vernieuwingen op technolo gisch gebied te voorkomen. Wiel Dat er voldoende plaats op die arbeids markt is, staat volgens Heertje vast. Hij vergeleek de micro-electronica met de uitvinding van het wiel. Een zuiver ar beidsbesparende technische ontwik keling komt in werkelijkheid zelden voor" zei Heertje. "De ene soort arbeid verdwijnt, de andere komt in trek". Ook vrouwen zouden meer mogelijkhe den krijgen op de arbeidsmarkt. "De maatschappelijke behoefte aan nieuwe arbeidsvormen wordt mogelijk ge maakt door nieuwe technieken" aldus Heertje. Als voorbeeld noemde hij het part-time werken. Dat is nu vaak nog niet mogelijk, omdat het betekent dat informatie die normaal bij één persoon aanwezig is, dan over twee mensen verdeeld moet worden. Twee mensen die samen één baan hebben, moeten elkaar voortdurend informeren. De moderne technologie maakt dat over bodig. De informatie wordt gewoon "opgeslagen" en dus minder afhanke lijk van personen, zei Heertje. De Amsterdamse hoogleraar economie aan de Vrije Universiteit A. van Doorn belichtte het punt economie en werkgelegenheid". Een deel van zijn uitspraken was gisteren al in deze krant te lezen. Fel hekelde hij het be leid van de vakbonden. Dat was ook niet zo verwonderlijk omdat zijn be langrijkste conclusie was dat het werkgelegenheidsprobleem altijd op te lossen is door een verlaging van de kosten en de lonen. "Zoals de lucht stroomt van een gebied met hoge luchtdruk naar een gebied met lage luchtdruk, zo stroomt de industriële werkgelegenheid van "hoge-lonen- landen" naar "lage-lonenlanden" al dus Van Doorn, die hieraan toevoegde dat indien en voorzover de Industrie bonden met hun stakingen en andere acties de industrie uit Nederland ver drijven, zij als anti-Industriebonden moeten worden beschouwd" Van Doorn schetste een paar mogelijk heden om te komen tot een beperking van de arbeidskosten: een loondictaat, zoals in de Oostblok landen of een sterk werkgeversfront zoals in West- Duitsland. Men kan ook toegeven aan politieke en sociale druk zoals in En geland en Nederland "en dan mislukt het", aldus de Amsterdamse hoogle- Blinde vlek Vrouwen zijn een blinde vlek voor eco nomen. Daardoor laadt deeconomiede verdenking op zich dat het een seksis tische wetenschap is". Dat stelde mevrouw M. Bruyn-Hundt. wetenschappelijk hoofdmedewerkster van de economische faculteit van de universiteit van Amsterdam. Volgens haar heeft tot nu toe nog maar één be zigheid van vrouwen de aandacht van economen getrokken en dat zijn de aankopen die ze doen. Vrouwenarbeid krijgt alleen aandacht als er geld mee wordt verdiend", zei ze. Volwaardige werkgelegenheid voor vrouwen kan leiden tot financiële on afhankelijkheid. Iets dat zij een nood zakelijke, zij het geen voldoende voor waarde voor emancipatie van de mens noemde. Om ruimte te scheppen voor vrouwen op de arbeidsmarkt moet volgens me vrouw Bruyn een kortere werkdag voor iedereen worden ingevoerd. Dat hiermee heel wat overhoop gehaald wordt, erkende zij onmiddellijk. "De eis voor een volwaardige arbeidsplaats is veel radicaler dan de eis voor kies recht uit de eerste emancipatiegolf' aldus mevrouw Bruyn. Als laatste spreker trad op minister Al- beda van sociale zaken. Hij had het over de ehiek van de arbeid en werk gelegenheid. Tegenover de arbeids plicht van vroeger zyn steeds meer rechten komen te staan. Voorzover daartoe ruimte gevonden kan worden, kan vanuit die inkrimpende plicht ge dacht worden aan educatief verlof, vervroegde uittreding en een discussie over een arbeidsloos inkomen, aldus Albeda. Het waren vele facetten van de werkge legenheid die de bijna 200 aanwezige economen gisteren kregen voorge schoteld. Het werd ook weer eens dui delijk dat de economie tegenwoordig niet los van, maar middenin het maat schappelijk gebeuren staat. Voor de oudere economen is dat nog maar moeilijk te bevatten. Illustratief daar voor was de vraag van één van de oude re toehoorders aan de inleiders. "Ik ben afgestudeerd econoom, ik volg de economische berichgeving. maar wat moet ik nu nog doen om bij te blijven. Politicologie of sociologie studeren"? I NCW - voorman Van Eijkelenburg UTRECHT (ANP) - Voorzitter S.J. van Eijkelenburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW, heeft in zijn hoedanigheid als bouwondernemer jaren lang gebruik gemaakt van malafide de koppelbazen. Dit is gebleken nu de belastingin spectie in Den Bosch tracht een bedrag van tien tot twintig mil joen gulden aan niet afgedragen belastingen en premies te ach terhalen op ex-werknemers van deze koppelbazen. Het FNV-blad "De Vakbondskrant" van deze week meldt dit. De FNV wijst er op dat juist Van Eijkelenburg zich altijd fel heeft uitgesproken tegen het aanspra- WEERRAPPORTEN zwaar bew. 21 9 0 geh. bew 20 18 1 half bew. 24 9 0 Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv regen 15 8 1 r bew. 23 15 2 regen 21 17 01 Van Eijkelenburg verklaarde des gevraagd dat hij nog niet op de hoogte was van de beschuldi ging. "Sinds jaar en dag proberen wij juist al het mogelijke om deze ontwikkelen in te dammen", al dus de NCW-voorzitter. Volgens hem is het echter niet altijd te doorzien of via de betrouwbare onderaannemers zich weer mala fide onderaannemers binnen het bedrijf binnendringen ondanks dat zijn bedrijf de onderaanne mers naar hun antecedenten vraagt. Volgens de FNV is het ten onrechte dat de belastingdienst voor de achterstallige schulden bij de werknemers aanklopt, omdat zij te goeder trouw zijn geweest. "Sommigen zijn zelfs door het arbeidsbureau naar de onderne mers verwezen", aldus de Vak bondskrant. "De grootste oplichter is een on deraannemer die soms met 150 man personeel werkte", aldus de vakbondskrant. Deze man ver schuilde zich achter diverse bouwondernemingen. Deels wa ren dit door de koppelbaas opge kochte kleine bedrijfjes, die hij failliet liet gaan als de grond hem te heet onder de voeten werd, bij voorbeeld omdat hij teveel schuldeisers kreeg. De man die hier achter de schermen aan de touwtjes trok wordt op dit mo ment door justitie nog gezocht. De FNV vraagt zich af of werkne mers moeten boeten voor derge lijke oplichtingspraktijken. "Wat hier aan de orde is, is de wanor- ganisatie in de bouwwereld. Een wanorganisatie waaraan ook de bonafide werkgevers zelf mee werken", aldus de Vakbonds krant. Volgens dit blad vindt Van Eijke lenburg dat de ruggegraat uit de bouwwereld wordi gehaald als hoofdaannemers verantwoorde lijk zijn voor de schulden van de onderaannemers. De FNV stelt daar tegenover dat een bedrijfs tak waarvan de ruggegraat uit oplichtir.gspraktyken moeten worden opgebouwd, zichzelf als gedeclasseerd heeft. NEW YORK - Amerikaanse burgers, door veel mensen in de rest van de wereld aangeduid als dé energievreters, krijgen steeds meer moeite met de als maar duurder wordende olie. Öp 103 plaatsen verspreid over het hele land werd gedemonstreerd tegen de hoge prijzen. Op de foto een beeld van de demonstratie in New York. Overigens heeft Irak gisteren bekend gemaakt de olieprijs met 10 procent te hebben verhoogd. Daarmee is Irak de vijfde OPEC-lid- siaat die een prijsverhoging doorvoert. De Saoedi-Arabische minister van olie, Yamani heeft gisteren ge zegd niet te verwachten dat de OPEC op de vergadering in decem ber zal besluiten tot een algehele prijsverhoging DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (landbouw en visserij) zal in de EG-besprekingen voor de Nederlandse haringvissers voor 1980 een klein haringquo tum voor de Noordzee bepleiten. Dit ondanks het feit dat het in ternationale visserij-adviesor- Aftrek voor zelfstandigen definitief DEN HAAG (GPD) - Minister An- driessen (financiën) overweegt de zelfstandigenaftrek van een tijdelijke maatregel te verande ren in een blijvende. Hij schrijft dit in de memorie van toelichting bij het wetsontwerp dat de aftrek ook voor 1980 laat gelden. De re gering heeft besloten de maatre gel, die al sinds 1977 bestaat, op nieuw te verlengen. Dat heeft te maken met haar besluit de voor stellen voor inflatieneutrale be lastingheffing (nadelig effect van inflatie is daarin weggehaald) niet uit te voeren. Voor 1980 zal de maatregel voor zelfstandigen hetzelfde voordeel opleveren als voor 1979. Dat be tekent dat een zelfstandige die niet meer winst maakt dan 67.000 gulden bij zyn belastingaangifte een inkomensaftrek kan toepas sen van 2000 gulden. De aftrek wordt kleiner naarmate men meer winst maakt en geldt niet meer bij een winst van meer dan 77.000 gulden. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: andijvie 16-24, boerekool 41-47, groene kool 21-34, spitskool 25-30 per kg, bospeen II 63-78 bos, waspeen AI 3.20-5.60, All 3,20-4,50, BI 6,50-15,80, Bil 6.00, Cl 3,90-5,90, CII 2,40-3,60 per kist. aanvoer 128 ton, breekpeen 3,30-7.00 kist, prei kg 49-61selderij per bos 25-38, knolselderij st. 41, krulpeterselie bos 49-51, specificatie bloemkool: aanvoer 13.500 st. sortering 6 p. bak I 47-62, 6 II 22-35,81 42-52,8II 21,10 I 41,12 I 31-38. DEN HAAG (ANP) - Veel landen worstelen met ernstige economische problemen: hoge inflatie en werkloosheid, grote betalingsbalanstekor ten en scherpe ongelijkheid van inkomens. In vergelijking daarmee laat de Nederlandse economie in menig opzicht een uitzonderlijk gunstig beeld zien. Vanuit de internationale waarnemingspost bij het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) in Washington ziet men de Nederlandse positie veel minder somber in dan het kabinet doet blijkens de sombere toon van de Miljoenennota 1980. Dr. H. Witteveen, voormalig minister van Financiën en tot voor kort de topman van het Internationale Monetaire Fonds, schrijft dit in het eco nomen vakblad Economisch-Statistische Berichten (ESB) van deze week. De regering in menig ander land zou haar problemen graag voor de onze willen ruilen, zegt Witteveen. Over de werkgelegenheid wordt veel geklaagd, maar een feit is dat tegen over de geregistreerde werkloosheid grote aantallen vacatures staan, zodat er voor degenen die actief zo nodig ander werk willen zoeken stellig mogelijkheden bestaan. Ook in dit opzicht steekt onze situatie dus toch gunstig af bij die in vele andere landen, aldus Witteveen. gaan van de EG een algehele vangststop voor haring op de Noordzee heeft bepleit. Dat antwoordt Van der Stee op vra gen uit de Tweede Kamer ter voorbereiding op de behandeling van de visserij begroting, volgen de week. De biologen zijn tegen het toestaan van de haringvangst omdat de haringstand zich aan merkelijk langzamer herstelt dan werd verwacht. De tongvissers kunnen voor de komende jaren wat geruster zijn. In de eerste plaats valt de schade door de strenge winter van '78-'79 aan de tongstand aangericht nog al mee, bovendien is er in 1979 erg veel jonge tong geboren. Niet al leen in de Nederlandse kustwate ren, maar ook in die van België en Duitsland. Minister Van der Stee voorspelt dan ook dat geen spe ciale maatregelen zullen worden genomen om de tongstand extra te beschermen. Volgens Van der Stee hebben de saneringsregelingen, die sinds 1975 van kracht zijn, bijgedragen aan een niet onaanzienlijke ver mindering van het aantal kotters. De positieve gevolgen daarvan zijn ook nu nog merkbaar. Maar door het toegenomen aantal nieuwbouwopdrachten, vooral voor schepen met een hoog mo torvermogen, is het aantal pk's echter toch gestegen. De Nederlandse vissers zullen dit jaar overigens tegen 3,5 tot 5 pro cent hogere kosten moeten aan kijken. Dat komt door de stijging van de olieprijzen die over het al gemeen 35 tot 50 procent zijn ge stegen. Van der Stee deelt voorts mee dat het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Visserij be sprekingen zijn gestart over het organiseren van bijscholingscur sussen voor vissers die door sa nering uit de visserij moeten. Die cursussen zullen op de visserij- wereld gericht blijven, zodat de band daarmee voor hen niet ver loren gaat en een toekomstige nieuwe baan in de visserij niet bij voorbaat is uitgesloten. De Nederlandse haring- en ma kreelvangst is er in 1978 ten op zichte van de periode '73-76 maar liefst 47 procent op achteruit ge gaan. Ook de Denen moesten veel inleveren: 33,7 procent De Brit ten daarentegen zagen hun ha ringvangst over dezelfde periode met 33 procent stijgen, inclusief de horsmakreel zelfs 70 procent. Deze toename komt overigens voor het grootste deel door een forse verruiming van de ma kreelquota voorde Engelsen. Wat de platvisvangst betreft gingen alle drie landen er flink op ach teruit tussen 20 en 31 procent. Hoezeer de visserijverhoudingen tussen Nederland en Engeland Fusie uitgevers De Raad van Bestuur van Necomin BV, uitgeefster van onder meer het Brabants Nieuwsblad en de dagbladdivisie van Elsevier NDU onderzoeken de mogelijkheden van een volledige fusie. De fusie zal geen nadelige gevolgen heb ben vooc de betrokken werkne mers. Het beleid t.o.v. het Bra bants Nieuwsblad zal zijn gericht op handhaving van de eigen re dactionele identiteit Bij Necomin BV werken in totaal ongeveer400 mensen. Fusie makelaars De Hopman Groep te Zoetermeer, actief in onroerend goed, heeft besprekingen geopend met de Kok Groep om de werkzaamhe den op het gebied van verhuur en beheer van woningen (in totaal 13.000) aan Kok over te dragen. Gestreefd wordt de overdracht per 1 januari te doen plaatsvin den. Werkonderbreking Bij Van Gelder Papier in Wormer is gisteren een korte werkonder breking gehouden. De actie was bedoeld om kracht bij te zetten aan de werkgelegenheidsgaran- ties die de bonden bij Van Gelder hebben geëist. Afgelopen maandag werden de be sprekingen hierover door de bonden afgebroken omdat het concern geen werkgelegen- heidsgarantie voor de ongeveer 4600 werknemers wilde geven. Volgens de Industriebond staat vooral de werkgelegenheid bij Van Gelder in Wormer waar 600 mensen werken, op de tocht The Times De directie van de Londense Ti mes' bladen heeft gisteravond de grafische bond tot zondagmid dag de tijd gegeven om tot over eenstemming te komen over de voorwaarden voor voortzetting van de bladen. Eerder was middernacht van woensdag op donderdag als ui terste tijdstip gemeld, maar de onderhandelingen werden toen afgebroken. AMSTERDAM (ANP) - Er gebeur de weinig op de Amsterdamse ef fectenbeurs zo aan het einde van de week. Wall Street gaf geen in dicatie terwyl de dollar bleef hangen op 1,9920. De meeste fondsen zijn deze week gedaald. KLM bijvoorbeeld is ten opzichte van vorige week vrijdag maar liefst met 4,30 gedaald tot 84,20. De overige fondsen ver toonden vrijdag een verdeeld beeld, en bleef men dicht bij huis. Vrijdag liepen de oktober-series van de optiebeurs af, maar deze zorgden in tegenstelling tot de rest van de week niet voor extra vraag. Kon. Olie steeg nog twee dubbeltjes verder tot 155,50. In de financiële sector was een lich te achteruitgang. Alleen Natio nale Nederlanden boekte een miniem winstje op 119,40. Bij geringe handel vertoonden de staatsfondsen weinig verande ringen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27