"Bouwprogramma van dit kabinet bijzonder gammel" A 1 Oorlogspropaganda bij de VPRO 4000+2000m Nu basis leggen voor nieuwe start na Van Agt keukens, badkamers, zitkomfort onder één Nederlands enige hoogleraar volkshuisvesting: VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 DELFT - Als Nederlands enige hoogleraar volkshuisvesting het voor het zeggen zou hebben, wa ren minister Beelaerts van Blok land en staatssecretaris Brokx al lang verdreven uit het ministerie aan de Haagse Van Alkemade- laan. Prof. dr. ir. Hugo Priemus woonachtig in Leiden vindt dat beide bewindslieden met name de volkshuisvesting en de stads vernieuwing hinderlijk stagne- „De volgende generatie zit met de gebakken peren". De begroting voor 1979 werd door de knapste volkshuisvestingskop van ons land bestempeld als de slechtste van na de oorlog. „De begroting voor 1980 is niet zo grijs", meent Priemus, hoogleraar aan de TH in Delft. Volgens Priemus moet de oorzaak van veel problemen in de volks huisvesting worden gezocht in het feit dat Beelaerts en Brokx geen beleid voeren. „De optel som van alles waar men mee be zig is, wordt als een beleid gepre senteerd. De ene na de andere re geling verschijnt en wordt ver volgens weer bijgesteld of inge trokken. Wie het hardst schreeuwt krijgt zijn zin. De mensen weten vaak niet waar ze aan toe zijn. Vooral voor de grote groep eigen huizenbezitters is het moeilijk te volgen wat zij precies te verwachten hebben", zegt Priemus. De Delftse hoogleraar heeft kritiek op bijna alle onderdelen van het beleid. Het bouwprogramma noemt hij gammel. Ter verduide lijking: „Er zijn 12.000 premie huurwoningen gepland. En dat terwijl iedereen weet dat de bouw in die sector stagneert doordat de beleggers zich hebben terugge trokken. Dat aantal wordt van zijn leven niet gehaald. En wat nog kwalijker is, de huren van die huizen komen aanzienlijk boven de 500 gulden per maand uit. Die hele premiehuur wordt daardoor een doodgriezelige markt. Woningwet Zoals bekend heeft de regering de woningwetbouw gestimuleerd. Het programma werd verhoogd van 20.500 tot 30.000. „Maar met het verhogen van het vvoning- wetprogramma alleen, bereik je nog niet die mensen die gezien hun inkomen op woningwetwo ningen zijn aangewezen. De wo ningen zijn veelal te duur. De bouwkosten van woningwetwo ningen zijn aanzienlijk gestegen maar de regering beperkt zich tot de mededeling dat zij die nega tieve prijsontwikkeling tot staan wil brengen. Daardoor handhaaf je een ongewenste situatie, een si tuatie waarbij het begrip sociale woningbouw (goedkope huizen) volkomen missplaatst is Priemus vindt dat de regering de woningwetmarkt extra ongun stig beïnvloed door onvoldoende maatregelen te nemen tegen de verkoop van huurwoningen. "Elk jaar nog worden 20.000 hui zen aan de vaak goedkope huur markt onttrokken" Een ander belangrijk punt van kri tiek geldt de stadsvernieuwing. „Bij voortduring zegt Beelaerts dat de stadsvernieuwing hoge prioriteit heeft, maar er wordt volgend jaar geen cent extra voor uitgegeven en dat terwijl het aan tal plannen toeneemt. En dan wordt er over decentralisatie ge sproken. het grote toverbegrip op het ministerie. In Tilburg is een experiment aan de gang, maar de gemeente beschikt niet over een rapport over decentralisatie dat op het ministerie bestaat. Er wordt al zo lang over de grotere bevoegdheden voor lagere over heden gesproken, maar nog nooit is een rapport over deze materie in de openbaarheid gekomen. In de praktijk is het zelfs zo, dat het beleid centralistischer ("Den Haag heeft het voor het zeggen") is dan ooit tevoren" De Delftse hoogleraar is ook slecht te spreken over de wijze waarop Beelaerts en Brokx de huisves ting van bijzondere groepen aan pakken. „Aan jongeren- en stu dentenhuisvesting wordt veel te weinig gedaan. De huisvesting van buitenlandse werknemers komt slecht van de grond, en kenmerkend voor deze bewinds lieden is dat zij hierover in hun begroting zeggen dat eerst een rapport wordt afgewacht, alvo- Professor Priemxis rens zij met een beleidsvisie ko men. Het woord bootvluchtelin gen komt niet eens voor in de be groting en dat terwijl al lang be kend was dat Nederland veel van deze mensen opvangt en derhal ve zal moeten huisvesten. Minis ter Gardeniers van CRM, die de minderheden behandelt, moet dan zeker voor die huisvesting zorgen" Woonlastenbeleid Priemus zegt dat de instrumenten (o.a. huursubsidie) op volkshuis vesting te veel gericht zijn op huurhuizen. Hij vindt dat ook voor koopwoningen een woon lastenbeleid noodzakelijk is. Dan zouden de prijzen bij huizen transacties in de hand kunnen worden gehouden en ongelijk- De verwachting is dat de woning nood tegen het eind van deze eeuw is opgelost. „Het probleem van de eerlijke verdeling van woonruimte is dan zeker nog niet weggewerkt". Beelaerts en Brokx zouden volgens Priemus veel meer kunnen doen om tot een evenwichtige verdeling van woonruimte en woonlasten te komen. We zitten nog steeds op een fatsoenlijke leegstandswet te wachten waarmee oneigenlijke leegstand als gevolg van specula tie kan worden bestreden. En het is toch te gek dat we het bericht dat de Nederlanders 100.000 hui zen in het buitenland bezitten, voor kennisgeving aannemen. Er wordt verder niet over gesproken en iedereen laat men bijna onge stoord zijn gang gaan. En dat ter wijl we in eigen land 82.000 wo ningen te kort komen. Priemus wordt met zijn denkbeel den zeker serieus genomen op het departement van minister Beelaerts van Blokland. Er is zelfs al eens over gesproken hem voor ambtelijke commissies te vragen, maar die gedachte is net zo snel verdwenen als hij op kwam. Bij een aantal ambtenaren ligt Priemus ronduit slecht. Sail lant gegeven is dat de naam van Priemus al eens geschrapt is uit een stuk dat Beelaerts in het par lement moest uitspreken. De naam „Priemus" werd doorge haald met de aantekening „dat zou te veel eer voor hem zijn" Eind oktober wordt in het parle ment de begroting van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning behandeld. De kritiek, voor al van de oppositie, zal niet mals zijn. Veel argumenten die Prie mus tegen het beleid inbrengt, zullen opnieuw aan de orde ko men. De Delftse hoogleraar is echter realist genoeg om op te merken dat een ander kabinet, met PvdA, het niet heel veel beter zou doen. „Natuurlijk zou de PvdA terecht meer aandacht schenken aan de stadsvernieu wing, maar hun laatste stadsver nieuwingsrapport, waarin 30.000 nieuwe arbeidsplaatsen in het vooruitzicht worden gesteld, vind ik politiek gezien wat al te goedkoop" FRED KLAVER Middel gezocht 0111 bestaansrecht Israël aan te tasten (Door Abel J. Herzberg) Een Nederlandse Unifil- soldaat, weinig opgetogen over de actie van Israël in Libanon, wist zijn mis noegen niet beter te uiten dan door een spijtbetui ging over het - volgens hem - te geringe aantal jo den dat in Ausschwitz is vergast. Dat kwam in de krant, o.a. in de kolommen van de Haagse Post. Je zou zo zeggen, dat er tegen een dergelijke publikatie niets valt in te brengen, dat ze, integendeel, noodzakelijk is. De redactie geeft daardoor immers niet blijk van een eigen mening, maar meent ons niet te moeten onthouden hoe Nederlandse soldaten reage ren als er in Libanon wordt ge schoten door Israël en waarbij slachtoffers onder de civiele be volking. Me dunkt, dat wij er recht op hebben dit te weten en dat dit ook strookt met ons be lang, al was het alleen maar om dat daaruit blijkt hoezeer bij emotioneel reagerende mensen (d.w.z. bij de overgrote meerder heid van de bevolking) het anti semitisme in het verlengde ligt van het antizionisme en zelfs van de kritiek op de Israëlische poli tiek. Enige joodse jongeren dachten er echter heel anders over, of lieven zij dachten helemaal met maar raakten over de publikatie zo op gewonden, dat zij de ruiten van de Haagse Post hebben ingewor pen. Zij hebben naar mijn ge voelens in hun verbolgenheid vergeten dat het hun eigen ruiten waren die sneuvelden, want dat zij met hun even domme als no deloze handelwijze alleen henzelf en hun zaak schade hebben toe gebracht. VPRO Wel een beetje anders, hoewel nog verre van instemmend, moet worden geoordeeld over hun op treden tegen de VPRO. Deze was zich namelijk in een uitzending over de Palestijnen te buiten ge gaan aan een methode, die waar lijk niet meer door de beugel kan. Allereerst doordat zij een jonge dame heeft laten opdraven, die zich - wat ook haar motieven zijn geweest - had schuldig gemaakt aan een ernstig misdrijf. Men stelle zich eens voor dat haar toeleg en die harer trawanten was gelukt, dan had dit voor de zo veelste keer het leven geëist van een ongeteld aantal mensen, mis schien joden, misschien Arabie ren, misschien buitenlanders, maar in elk geval volmaakt on- schuldigen aan de feiten die de betrokken volken elkaar verwij ten. We hadden dan weer een bloedige episode kunnen mee maken var. de terreur die, alle fraaie omschrijvingen ten spijt, toch niets anders is dan een on derdeel van de vervloekte „oor log van allen tegen allen", waar aan de mensheid, ondanks de waarschuwingen daartegen van de beste geesten, geen einde kan maken. De VPRO heeft er nog een aardige schep bovenop gedaan. Zij heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om Israël te laten beschul digen van de meest verwerpelijke politie- en gevangenismethoden, zoals martelingen in een waarlijk kleurrijke verscheidenheid. Èn daarbij heeft zij zich er niet toe bepaald al die beschuldigingen voor rekening te laten van de ge tuigen die zij had opgetrommeld, maar zij heeft zich met hen, ken nelijk niet zonder wellust, volle dig vereenzelvigd. Dat tenminste is de indruk die de uitzending op de luisteraars heeft achtergela ten. Nu kan men een volk of een rege ring natuurlijk niet aanprakelijk stellen voor toestanden die ieder normaal mens als ontoelaatbaar beschouwt, voordat het bestaan daarvan is bewezen en voordat is gebleken dat bij de bevoegde in stanties aan klachten daarover geen of te weinig aandacht wordt besteed. De VPRO is hier wel heel luchtig overheen gelo pen. Haat Belangrijker is intussen, dat de hele uitzending niet is voortgekomen uit verontwaardiging van de VPRO over schendingen van menswaardig gedrag, die in Is raël zouden zijn voorgekomen en die aan de kaak moesten worden gesteld, maar dat hier naar een werkzaam middel is gezocht om het bestaansrecht van Israël aan te tasten. Indien hierover aan vankelijk al enige twijfel heeft bestaan, dan is deze volledig weggevaagd door de even duide lijke als van haat doordrenkte, door blinde eenzijdigheid gevoe de woorden van de heer Con- standse, gesproken op de dis cussieavond van zondag. We hebben deze kunnen beluisteren tijdens de aan deze discussie ge wijde tv-uitzending. Ze is aangekondigd onder het mot to „Kritiek op Israël of Anti-semi- tisme". Dit motto was mislei dend. Geen verstandig mens in of buiten Israel kan of zal bezwaar hebben tegen kritiek op dat land of zijn politiek. Hij zal haar eerder nuttig en onmisbaar achten. Maar waar de VPRO ons in haar ra diouitzending op heeft vergast, was geen „kritiek op Israël" maar pure Arabische oorlogspropa ganda, en dan nog wel propagan da van de slechtste soort. Demagogie Die propaganda is op de vernieti ging van Israël gericht, en daarbij wordt de meest miserabele de magogie niet versmaad. Gesteld immers dat alles tot aan het laat ste woord waar zou zijn wat aan Israël in de radiouitzending van de VPRO ten laste is gelegd, is dat dan de reden waarom die staat moet verdwijnen? Zou de PLO en zou de heer Constandse Israel in de armen sluiten of desnoods alleen maar erkennen, als ieder een die in dat land in de nor te recht komt, met inbegrip van de meest gewetenloze terroristen, daar in de bloemetjes werd gezet? Ik zou denken dat de oorlog ver der zou woeden. Het is wel meer gebeurd, dat men onder het mom van „kritiek op Israël" dat land in werkelijkheid naar het leven heeft gestaan. Soms met opzet, soms met een zekere mate van politieke arge loosheid. Er zijn dan altijd men sen die zich niet in de luren laten leggen. In dit geval waren het de hierboven al genoemde joodse jongeren. Ze waren de enigen niet en hadden geen ongelijk. Ze waren alleen de enigen die bij de VPRO de bandjes kwamen door knippen en daarin staan ze al leen. Want waar blijven we als we, hoe zeer overtuigd van ons goede recht, onze tegenpartij het spre ken en het leven onmogelijk trachten te maken. Wat wij haar vandaag aandoen, doet zij mor gen ons. En voor wij het weten, zitten we in een totale jan boel. Wat niet zeggen wil dat niet deze of gene stilletjes denkt die VPRO en zeker die Constandse hebben het dik verdiend. (Door Jaap van de Doef, PvdA-Tweede-Kamerlid) DEN HAAG - De Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer zijn doodgelopen. Verzand in de overwinteringsstrategie van het kabinet-Van Agt. Voor deze regering staat overleven voorop. Oktober 1980, definitieve oprichting van het CDA en opheffing van KVP, ARP en CHU, moet zonder politieke crisis worden gehaald. En aangezien de WD met het opblazen van de coalitie kennelijk nog meer heeft te verliezen dan met het huidige kiezersbedrog, kan het CDA de marsroute bepalen en voorschrijven welke pro viand zal worden gebruikt. Want hoe streng de winter ook wordt, er is voldoende en „van allerhand" aan politieke ideeën en oplos singen ingeslagen, zowel uit eigen (lees: CDA) voorraadkamer, als uit die van de oppositie. En naar behoeven zal het kabinet deze voorraden aanspreken. Dat maakt de politieke situatie ingewikkeld en voor kiezers onher kenbaar. Want hoe kan de Partij van de Arbied nog een herken bare oppositie voeren, nu delen van haar programma worden uitgevoerd door de huidige regering? De vraag dringt zich op of de PvdA een politiek tegenwicht kan vormen voor de jaren tach tig. Tegenover het regeringsbeleid en niet alleen tegenover Van Agt. Frustraties Normaal gesproken heeft de PvdA nog anderhalfjaar te gaan voor dat de periode-Van Agt is afgesloten en de politieke fase 1981-1984 ingaat. Die anderhalf jaar zou kunnen worden geken merkt door onze reactie op Van Agt, overheerst door frustraties over het depolitiserende, ontmoedigende en daardoor de demo cratie bedreigende gedrag. De verleiding daarvoor is groot, want het is voor democratisch-socialisten een gruwel te zien hoe de resultaten van een aantal jaren op actieve politieke en maat schappelijke deelname gericht beleid worden teruggedraaid en worden vervangen door gezapigheid en lusteloosheid. Dat wekt de woede op en dat nu juist is wel begrijpelijk maar niet politiek vruchtbaar. Nee, niet de heer Van Agt en de zijnen moeten ons in de PvdA bezighouden, maar 1981 moet ons obsederen. Den Uyl In 1981, over anderhalf jaar, moeten de kiezers een uitspraak doen, bepalen welke partijen voldoende vertrouwen krijgen om een stempel op het beleid te kunnen drukken. Voor veel kiezers zal het voldoende zijn als de PvdA de verdediger is van de bestaande sociale zekerheid, garanties biedt voor werkgelegenheidsherstel, als zij vertrouwen inboezemt door de persoon van Den Uyl, een goed programma heeft en garanties biedt dat de macht, die door kiezers wordt gegeven, haar niet weer ontglipt. Zou dat al voldoende zijn om verkiezingen te winnen, het is in elk geval niet voldoende om over een reeks van jaren inhoud te kunnen geven aan het overheidsbeleid en de maatschappij te sturen. Daarvoor is nodig dat de Partij van de Arbeid zich zelf de ruimte schept en buiten het keurslijf van de politieke actualiteit treedt, om na te denken, te discussieren over de problemen van de komende jaren en de mogelijke oplossing ervan. Ideeën Over anderhalf jaar is er niets opgelost en weinig in werking gesteld om tot oplossingen te komen. Van Agt laat ons voldoende problemen om voor een reeks van jaren werk te hebben. Maar heeft de PvdA de ideeen al, de inzichten om oplossingen te berei ken-' Welke impulsen zal de PvdA kunnen geven aan de democratie, zowel in werksituaties als daarbuiten, juist na een periode waarin het democratisch besef is beschadigd en de vraag naar meer is verstomd? Hoe bereiken we dat in 1981 de jonge kiezers zullen gaan stemmen? Dat wil zeggen: willen uitdrukken dat het de moeite is en er weer bereidheid is om mee te doen. Er moet daan oor nog heel wat nieuwe onverschilligheid worden omgezet in belangstelling. Commercie Welke oplossingen biedt de PvdA in de tachtiger jaren voor de energieschaarste? Is ons anti-kernenergiestandpunt voldoende uitgewerkt in zijn gevolgen voor de verdeling en voor de werk gelegenheid? Hoe voorkomen we dat in de tachtiger jaren de media, en vooral de tv gaan worden beheerst door de commercie en de effecten van technologische vernieuwingen gaan bestaan uit meer winst voor enkele ondernemingen en culturele en humanitaire verschraling voor talloze burgers? Hoe bereiken we dat jongeren de zin van arbeid, dat wil zeggen: het gericht bezig zijn met dingen waaraan de samenleving behoefte heeft, inzien en bereid zijn verantwoordelijkheid te nemen7 Ziet de PvdA kans uitvoerbare ideeen te ontwikkelen voor de ko mendejaren om honderdduizenden vrouwen betaalde arbeid te bezorgen, zonder dat zij dubbel werk krijgen te doen: binnen- en buitenshuis? Hoe geven we richting aan een noodzakelijk proces van arbeids tijdverkorting zonder dat het zich richt tegen aanvaardbare eco nomische belangen? Is het mogelijk om de sociale zekerheid te sturen en de groei in de uitgaven ervoor te beperken, zonder dat duizenden arbeidsongeschikten en werklozen een steek in het hart krijgen, waar zij alom verwijten en insinuaties horen Hoe kunnen we in de komende jaren vreemdelingen met duizen den toelaten en de honderdduizenden hier al wonenden een menselijke plaats geven, zonder dat de lasten daarvan op een klein deel van de gemeenschap rusten waardoor begrijpelijk an- Nieuw begin k noem slechts enkele probier zal zijn voor de vraag hoe ingericht, hoe leefbaar warm nog in de kou staan. De noodzakelijke ideeën en oplossingen ontstaan niet altijd in de dagelijkse praktijk van crisis- en Van Agt-bestrijding. Daarvoor is nodig dat velen binnen de partij, maar ook daarbuiten bij hen die vertrouwen hebben in de PvdA, aan het denken en besluiten. £r is nu geen reden voor discussie ov kunnen regeren, maar reden te met „wat" de PvdA zal willen realiseren /aarvan de oplossing bepalend elijk de samenleving zal zijn al zijn voor al die velen die nu an de dis de PvdA zal

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23