LEIDSCH DAGBLAD Bouwprogramma wordt bij lange na niet gehaald av°nden lenéen 'Nederlandse stem niet beslissend' ONZEKERHEID IN MOSKOU J ei mm vandaag Woningraad bepleit huur verhoging "in centen [Ml Het Motorhuis BELANGRIJK MOTORHUIS Evro Medica VERKOOP FABRIEKSPARTIJ In het land van Waals is de klant koning usual» mode VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35991 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen commentaar op de speculaties over de dood van Brezjnjev President en partijleider Leonid Brezjnjev (Van onze correspondent) MOSKOU - Geen enkel commen taar was er vanmorgen in de Sowjet-hoofdstad te krijgen op geruchten over de "ernstige" ge zondheidstoestand van partijlei der en president Leonid Brezjn jev. Het was na enkele uren al niet meer mogelijk om na te gaan waar alle verhalen en speculaties begonnen waren. Volgens een van de geruchten zijn er drie Amerikaanse artsen die hier in Moskou adviseren bij de behan deling van "een belangrijk lid van het Politburo". Het belangrijkste lid van dit hoogste partij- en be stuurscollege in de Sowjet-Unie is Leonid Brezjnjev. Het is op het ogenblik met geen en kele zekerheid te zeggen of Brezjnjev zwaar ziek is of ster vende, of dat hij misschien al ge ruime tijd dood is. Enkele veran deringen in de uitzendingen van het tv-nieuws wakkerden de ge ruchten aan, maar sindsdien gaan alle radio-nieuwsuitzendingen gewoon volgens schema verder. De kranten van vanmorgen ver melden niets, maar wanneer Brezjnjev bijvoorbeeld gister middag of in de loop van de avond overleden zou zijn, dan is het organisatorisch ook niet meer mogelijk om dat in de ochtende dities nog mei Wanneer de Sowjet-leider inder daad zou zijn overleden, dan moet eerst het hele Politburo bii elkaar komen voordat er officiële mededelingen kunnen worden gedaan of maatregelen kunnen worden afgekondigd. Een van de politburoleden, Andrei Kirilen- ko, sprak gisteren in Boedapest, waar hij verkondigde dat de ont- spanningspolitiek zou worden "voortgezet". Was deze opmer king een antwoord op de soms nogal sceptische reacties op de voorstellen die Brezjnjev in Oost- Berlijn deed, of duidde de op merking op "interne veranderin gen", die geen invloed zouden hebben op de buitenlandse poli tiek van het Kremlin? Zolang er geen officiële medede lingen of commentaren uit Mos kou komen, blijft het gissen en speculeren over. Breziniovc pp. zondheidstoestand. Niet voor de eerste keer overigens. Politieke waarnemers verwachten dat er zich na Brezjpjevs dood een par tij-collectief zal presenteren waaruit dan later een nieuwe sterke man naar voren komt. Dat gebeurde na de dood van Stalm, en hetzelfde deed zich voor na het afzetten van Nikita Chroesjtsjov. Men wijst ook op de hoge leeftijd van de potentiële opvolgers van Brezjnjev, die men moet zoeken onder de leden van het Politburo. Het is niet onmogelijk dat er een "tussenpaus" wordt benoemd, waarna de jongere generatie van partijfunctionarissen een deel krijgt toegewezen leidinggevende posten. DEN HAAG (GPD) - Het woningbouwprogramma voor dit jaar wordt bij lange na niet gehaald. De achterstand blijkt veel groter dan steeds is aan genomen. De verwachting is dat een aantal van hooguit 95.000 woningen wordt gehaald van de 105.800 die op het programma staan. De klad zit vooral in de premie koop en vrije-sectorwo- ningen. Volgende week zal minister Beelaerts van Blokland (volkshuisves ting) de meest actuele bouwcijfers openbaren. Het CDA heeft gisteren in schrifte- lijke vragen aan de bewindsman al om maatregelen gevraagd in dien het bouwprogramma niet wordt gehaald. Het ministerie van volkshuisvesting vreest dat het een hele toer wordt om uit te komen boven de 100.000 wonin gen. Een extra tegenvaller is dat ook de bouwplannen voor alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens ver achterblijven bij de verwachtingen. Dit jaar stonden 10.000 i heden voor deze categorie wo ningzoekenden geprogram meerd. Slechts de helft van dit aantal lijkt te worden gehaald. Medio dit jaar ging staatssecreta ris Brokx ervan uit dat op een aantal van 7500 kon worden ge rekend. Het ministerie van volkshuisvesting heeft toegege ven dat deze prognose veel te op timistisch is geweest. Ook bij zowel het Economisch In stituut Bouwnijverheid als het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten zijn de berichten over een grote achterstand in het bouwprogramma doorgedron gen. Een zegsman van het Bouw fonds meent dat het "al mooi is wanneer het programma voor 1979 tussen de 95.000 en 98.000 woningen uitkomt". CDA-Twee- de-Kamerlid P.A.M. Cornelissen: "Indien zou blijken dat het eind- totaal inderdaad rond de 95.000 ligt, kunnen Beelaerts en Brokx niet meer met goed fatsoen gaan slapen. Dan moeten ze in actie komen" De strenge vorst van afgelopen winter is niet van invloed op de bouwcijfers voor 1979, omdat het genoemde aantal van 105.800 be trekking heeft op het aantal uit te geven vergunningen voor wo ningen die nog in aanbouw moe ten worden genomen. De regering hoopt dat de premie koop en vrije sector zich in 1980 zullen herstellen. De eigen ningmarkt heeft de laatste m; den een gevoelige klap onder vonden. Onzekerheid rond aller hande factoren (economische tuatie, aftrekbaarheid van hypo theekrente etc.) heeft voor sta natie gezorgd. Het programma de vrije sector (30.000) wordt vo het eerst sinds lange tijd niet g haald. ADVERTENTIE Wij verwachten de Volgende rfm/v BC&* prijsstijgingen 2% bijzondere verbruiks-belasting op auto's met een aanschafwaarde van meer dan ƒ10.000,- 5% bijzondere verbruiks-belasting op auto's met een aanschafwaarde van meer dan 22.000,- Het is dus raadzaam nu reeds met Het Motorhuis te praten over uw evt. nieuwe Opel. Praktisch alle modellen uit voorraad leverbaar. Wanneer een type niet voorradig is treffen wij met u een speciale regeling. Welke? Kom morgen maar eens vrijblijvend praten met een auto-adviseur van Het Motorhuis. Leiden, 071 -769313. Katwijk, 01718 - 29203 Voorschoten, 01717 - 2559 ADVERTENTIE Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Zonnige perioden Vannacht regen, overdag zonnige pe rioden en slechts een kleine kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur rond 15 graden. Tot matig of vrij krachtig af nemende westen wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 07.12 uur, zon onder: 17.37 uur. Maan op 06.11 uur en 17.4G uur. Hoogwater te Katwijk om 2.47 en 15.02 uur. Laag water te Katwijk om 10.59 tapijt, parket, plavuizen, karpetten Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylon tapijt, parket, plavuizen, Oosterse tapij ten van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. On danks de zeer lage prijzen volledi ge fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service-tapijt b.v.-assorti- ment: parket, eiken mozaïek 26,50 p.m2 Frans eiken 22 mm dik 49,50 p.m2 Boerenplavuis 20x20 44,50 p. m2 Dubbele hardgebakken tegel 36,50 p. m2 Nylon tapijt 400 cm breed 27,50 per strekkenoe meter 39,50 etc. Handgeknoopte tapijten, b.v. Oosterse tapijten 2x3 420,-. Zeer zware Berber 100% wol handgeknoopt 2x3 720,-. Wol len Berber 400 cm breed 89,-. Teveel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 19 okto ber van 14.00-18.00 uur, zater dag 20 oktober van 10.00-17.00 uur in de Groenoordhal, W. de Zwijgerlaan Leiden. levering op la tere termijn mogelijk. Voor leggen en plaatsen kunnen wij zorgen. Betaling geschiedt na aflevering. Kom vrijdag en zaterdag en profi teer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 m2. Kruisstraat gem. Rosmalen, tel. 04192-4098. Berlicum, Milrooyseweg 93. Tel. 04103-1058. Drie commissarissen koningin waren gisteren in Rijnsburg aanwezig toen dr B.K.S.Dijkstra het door hem geschreven boek presen teerde waarin de resultaten van het onderzoek naar de stoffelijke resten van graaf Floris de Vijfde zijn samen gebundeld. Aan dit onder zoek heeft Dijkstra ruim twintig jaar gewerkt. De presentatie had in Rijnsburg plaats omdat in 1949 daar de zeventien skeletten van gra ven en gravinnen van het Hollandse Huis werden ge vonden. Op de foto dr Dijk stra met de drie commissa rissen: v.r.n.l. Boertien (Zee land), De Wit (Noord-Hol land) en Vrolijk (Zuid-Hol land) PAGINA 11 "Verloedering van Neder landse televisie" PAGINA 5 Paralympics gaan in elk ge val door PAGINA T Patriottisch Front praat PAGINA 9 Jan Timman nog bij de favo rieten PAGINA 17 De Lenco's houden voet bij stuk PAGINA 21 Werkgeversvoorzitter Van Eijkelenburg in opspraak PAGINA 27 Vernieuwing kernwapens Demonstraties tegen verhoging aardgasprijs DEN HAAG (GPD) - Op drie plaat sen in het land zullen tuinders, afnemers van aardgas, vanavond een demonstratieve bijeenkomst houden tegen de aardgasprijs verhoging. Deze bijeenkomsten worden gehouden in de veilingen van Westerlee bij De Lier in het Westland, de bloemenveiling in Aalsmeer en de veiling in Breda. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Volgens PvdA-Tweede- Kamerlid en oud-minister Van der Stoel op het ogenblik voor een orientatiebezoek in de Ver enigde Staten, is er geen sprake van dat West-Duitsland zijn in stemming met het opstellen van nieuwe kernwapens uitsluitend afhankelijk zou maken van de Nederlandse houding. Van der Stoel sprak daarmee uitla tingen van zijn partijgenoot De Vries tegen die gisteren in een in terview met de New York Time6 verklaarde dat de Nederlandse stem op dit punt voor West- Duitsland doorslaggevend zal zijn. De Vries, voorzitter van de defen siecommissie van de Tweede Kamer, stelde in het interview dat de bondsregering van Helmut Schmidt zich onmachtig zou voelen bij een NAVO-besluit tot modernisering aan te sluiten zonder de actieve steun van Ne derland. Duitse regeringskringen zouden in gesprekken met de PvdA-top hebben laten weten de steun van alleen België en Italië niet vol doende te vinden. Van der Stoel, die in tegenstelling tot De Vries deel uitmaakte van de PvdA-de- legatie die eind september in Bonn over dit onderwerp ge sprekken heeft gevoerd, zei dat de opmerkingen van zijn partij genoot op een misverstand moe ten berusten. Van der Stoel: "Er is natuurlijk wel sprake van een domino-effect wanneer Nederland nee zou zeg gen. Maar ik ben er bij geweest en in dat gesprek is van Westduitse zijde niets anders betoogd dan het bekende standpunt moder nisering van de kernbewapening gekoppeld aan onderhandelin gen over wapenbeheersing en het feit dat West-Duitsland nu t het enige land op het continent wil 11 AMSTERDAM (GPD) - De Natio nale Woningraad wil af van een jaarlijkse huurverhoging in pro centen. De NWR vindt dat de huurverhoging beter in geld kan worden uitgedrukt. Op die ma nier zouden hoge en lage huren voor woningen van gelijke kwali teit dichter bij elkaar kunnen worden gebracht. Vooralsnog wil staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting ech ter vasthouden aan een procen tuele huurverhoging. De Nationale Woningraad vindt dat het nu veel te lang duurt alvorens een redelijke gelijkheid in huur is bereikt. De voorzitter van de NWR, drs. Kempen: "Het wordt voor mensen die in een nieuw bouwwoning trekken steeds moeilijker de huur op te brengen. Ik vind dat diegenen die al jaren geweldig zitten in huizen met la ge huren, meer huur moeten gaan betalen. Met dat geld kunnen subsidies in de nieuwbouw wor den verstrekt en worden de las ten die i bouw verlaagd. Politici moeten de moed hebben de huurverho ging in centen te aanvaarden. Maar ik begrijp dat het moeilijk ligt. De huurders zijn immers ook kiezers". Daan D. gepakt EDE (ANP) - De 32-jarige Hage naar Daan D. ontkent iets te ma ken te hebben met de overval op het station van Ede-Wageningen, gistermorgen. De Hagenaar, die vorige week niet terugkeerde van een proefverlof, werd kort na de overval gezien in Scherpenzeel samen met nog ie mand. De politie loste een waar schuwingsschot. D. bleef op de grond liggen, de ander - volgens de politie vermoedelijk een fami lielid - ging er vandoor. In de auto, waarmee het duo er vandoor ging na de overval, vond de politie de gestolen geldcasset- tes. De daders hadden geen tyd deze open te breken. zijn dat deze nieuwe kernwapens toelaat". Een zware delegatie van D'66 is vandaag naar Bonn gereisd om daar met Duitse regeringsverte genwoordigers en politici te spreken over het probleem van de kernbewapening. De demo craten, onder wie Terlouw, Brinkhorst en Glastra van Loon, zouden o.a. spreken met de mi nisters Apel (defensie) en Gen- scher (buitenlandse zaken) ter wijl mogelijk ook een ontvangst bij bondskanselier Schmidt op het programma staat. Wij van Waals] passen nu ook de spreekwoorden aan: J LEIOEN-MIDDELBURG 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld er dan kunt U mi) aansluitend als abonnee noteren D Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 wek Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1