Kill Grote meligheid is troef in Up in smoke r,nur jr Hollywood-filmstad zonder filmmuseum Souvenirs van Hollywood nu in leegstaande gevangenis VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 FILM PAGINA 13 LEIDEN - De Leidse amateurspeel- frlm 'FOOD' is afgelopen woens dag in premiere gegaan. Dit ge beurde in 'Het Kijkhuis' te Den Haag, waar van 10 tot 17 oktober een smalfümfestival werd gehou den. Maker van de film is de 23- jarige Hans Beekman uit Leiden. Met onderbrekingen heeft hij bij na driejaar aan de ongeveer vijf entwintig minuten durende film gewerkt. Onderwerp van de film is het eetge drag van mensen De film wil la ten zien dat de wijze waarop mensen met hun voedsel omgaan, iets over henzelf zegt. Bijna de ge hele film bestaat uit een terugblik door de hoofdpersoon op een ach ter hem liggende periode van zijn leven. In die periode stortte hij zich in een 'decadent milieu'. LEIDENAAR HANS BEEKMAN MAAKT AMATEURSPEELFILM hij zich na verloop van tijd niet meer op z'n gemak voel de. De overgang naar dit nieuwe milieu wordt gesymboliseerd door een scene waarin de hoofd persoon met een 'decadentiese rum' wordt ingespoten. De film bereikt z'n climax op het moment dat de hoofdpersoon (gespeeld door Grad Sissingh) zich het beeld voor de geest haalt van twee 'een voudige' jonge mensen, die wor den overreden door de trein, i hij zelf zit. die episodes uit het leven van de hoofdpersoon weergeven, geheel in kleur. Opnamen ervoor zijn gemaakt in het natuurgebied 'Meijendell' bij Wassenaar en in het LAK-theater en de Donker- steeg te Leiden. De film is gemaakt als project van de Leidse 'Stichting IRIS', die zich ten doel stelt amateurkunst in al haar geledingen in Leiden te steunen. De meeste van de onge veer vijfentwintig medewerkers aan de film zijn uit Leiden af komstig. Aanvankelijk was het de bedoeling van Hans Beekman om speciaal voor deze film muziek te laten componeren. Op het moment, dat de film in 'Het Kijkhuis' in pre miere zou gaan. was de filmmu ziek nog niet geheel voltooid, laat staan opgenomen, zodat deze plannen voorlopig achter de hand gehouden worden. Voor de ze versie is gebruik gemaakt van bestaande muziek, die overigens volgens Beekman uitstekend bij de sfeer van de film aansluit. Op sommige plaatsen zijn ter ver duidelijking van de inhoud van de film teksten toegevoegd. Naar vertoningsmogelijkheden in Leiden wordt nog gezocht. ARIEJAN KORTEWEG Een scène uit de Leidse amateur speelfilm 'FOOD' Duo Cheech en Chong ten onrechte op filmpad Cheech Marin en Tommy Chong in Up in smoke Heel, heel lang geleden toen er van disco of punk nog lang geen sprake was zaten we in met wie rook bezwangerde kamers met moeilijke gezichten en op de grond in kleermakerszit de mu ziek van groepen als Pink Floyd tot ons te nemen. Als je al iets verder was, kocht je platen van Frank Zappa en lachte heel hard om zijn teksten zonder het nou echt helemaal te begrijpen. De werkelijke incrowd kende dan bovendien nog Howard Kaylan en Mark Volman, alias Flo en Ed die, alias (in vroeger tijden) The Turtles. Amerika blijkt nog een dergelijk pop/cabaret-duo te hebben voortgebracht: Cheech Marin en Tommy Chong, dat zich nu aan de hand van regisseur Lou Adler op het witte doek heeft gewaagd. En dat is met Up in smoke geen succes geworden vin- k. "'lil, 'Hl,, Up in smoke; regie: Lou Adler; hoofdrollen: Cheech Marin en Tom my Chong; theater: Ca mera; 16 jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIll den voor hun grappen inspiratie in de jaren zestig met zijn drugs en vrije sex. Dat is misschien nog wel aardig als je wordt overmand door sterke nostalgische gevoe lens, maar wie daar niet door wordt gehinderd zal weinig ple zier geleven aan de escapades van Cheech en Chong. -o nu en dan zit er nog wel een aar dige grap of situatie tussen, maar in het algemeen is toch meligheid troef. Het tweetal is in Up in smo ke, zoals te verwachten, voortdu rend in conflict met de politie, die de aanwezigheid van drugs ver moedt. Zo komen Cheech en Chong in Mexico terecht, waarna ze met een geheel uit marihuana opgetrokken auto trachten terug te keren naar de Verenigde Sta ten. Een sergeant heeft lucht ge kregen van de smokkel-affaire, maar slaagt er niet in onze helden te pakken te krijgen. Jammer, want het had ons wat eerder van een hoop ongein verlost. BART JUNGMAN LOS ANGELES (Reuter)-Ronald Colman en Van Johnson kijken grimmig door de tralies van een celdeur. Gary Coopers lege holster hangt aan een spijker in de cel waar dronkelappen ter ontnuchtering in plachten te wor den opgesloten. Bij het bureau waar gevangenen geregi streerd werden hangen zes bontstola's die Mariene Die trich gedragen heeft. Een cape die in Blood and sand' om de schouders van Rudolph Valentino heeft gehangen, ligt in een cel voor eenzame opsluiting. Een camee waarmee Vivien Leigh als Scarlett O'Hara zich sierde in „Gone with the wind" verdwijnt, zoals een schilderij van Carole Lombard - mrs. Clark Gable - onder stof. Souvenirs van Hollywood met een geschatte waarde van minstens drie miljoen dollar vullen de leegstaande gevangenis van Lin coln Heights in Los Angeles, waarvan het stadsbestuur, ge pord door Debbie Reynolds en Jane Withers, 'probeert een be huizing te vinden. Borstbeelden van Colman en John son, en de rest van de omvangrij ke collectie, bevinden zich sinds 12 jaar in de gevangenis en nog heeft Hollywood hetmuseum niet waarin de schatten ter be zichtiging ondergebracht zouden behoren te worden. „Hollywood zonder museum is als Samson zonder Delilah", zegt Walt Daugherly, de man die de verzameling heeft gecatalogi seerd. „Het is belachelijk dat de internationale hoofdstad van de filmindustrie geen museum heeft". De collectie arriveerde in 1967 in haar huidige opslagplaats toen aan jaren van financieel gehakke tak tussen gemeentelijke over heden en vertegenwoordigers over een permanent onderkomen een vruchteloos einde was ge komen. Tegen die tijd was er al plaatsge maakt voor een museum en was een ex-marinier uit zijn woning gezet om plaats te maken voor het gebouw. Nu is de plek een par keerplaats. „Wij hebben bij talloze gelegenhe den geprobeerd tot overeen stemming te komen met groepe ringen die een museum wensten, maar het contact strandde als het over de kosten ging", zegt ie mand van de plantsoenen- en parkendienst van Los Angeles, erfgename van de verzameling. Afgezien van de gevangenisverza meling betaalt de gemeente Los Angeles 700 dollar per jaar om 150 films deskundig te bewaren, waaronder een kopie van Birth of a nation" van D. W. Griffiths. De Kamer van Koophandel van Hollywood heeft, samen met Debbie Reynolds en Jane Wi thers, een stichting in de stad in het leven geroepen om te probe ren het geld voor het museum bijeen te brengen. Nog deze maand geeft Reynolds - die behalve actrice ook zangeres en danseres is - een openlucht concert in de Hollywood Bowl waarvan de baten voor het mu seum zijn. Paramount vindt goed dat een deel van de schuur die Cecil B. De- mille tot eerste studio diende, ge bruikt wordt als tijdelijk onder komen voor een deel van de col lectie, zodra een restauratie heeft plaatsgehad. Gevraagd hoeveel een museum zou kosten, antwoordde een woord voerder van de Kamer van Koop handel: „O, miljoenen (dollars)" Jane Withers, die nu 53 is en een kindsterretje was, heeft in de laatste negen jaar zelf een reus achtige collectie Hollywood- spullen opgebouwd en een hele verdieping van haar villa in Hol lywood wordt er door in beslag genomen. Ze heeft kostuums en meubels van filmdecors ergens opgeslagen en De hoopt ze ooit aan geschenke te kunnen geven. „Het is ontmoedigend dat Holly wood er tot dusver niet in is ge slaagd met vereende krachten een museum op te richten", zegt miss Withers. Sentimenteel Debbie Reynolds is ook een ver woed verzamelaarster en heeft een opslagruimte gekocht zodat De Kamer van Koophandel is niet enkel sentimenteel. Zij denkt ook aan een museum als toeristische attractie. „Acht miljoen toeristen bezoeken jaarlijks Los Angeles en wij wil len er zoveel mogelijk van naar Hollywood trekken", zegt de woordvoerder. Maar intussen hangt daar die teke ning van Gary Cooper van de hand van Norman Rockwell aan de gevangenismuur - staan er tronen waarop filmkoningen ge kroond werden en parasols waarmee sterren hun teint be schermden tegen de zon en han gen er pistolen die nooit in onbe dachtzaamheid werden getrok ken. In de Verenigde Staten zijn musea en .Halls of Fame' voor honkbal groten, cowboys, zwemmers, vliegers en anderen. „Misschien krijgen we nu ook een valste pioniers van de Verenigde Staten, de filmindustrie", aldus de woordvoerder van de Kamer van Koophandel. De Nederlandse televisie blijft de komende week wat min der achter bij de buitenlandse zenders dan de laatste weken gebruikelijk was. Zo zendt de NOS dinsdagavond de laatste korte film van regisseur Frans Weisz uit. Rond Weisz was het na films als Naakt over de schutting begin '70) erg stil geworden. Een stilte die ei genlijk pas verbroken werd met de vorig jaar in samen werking met de toneelgroep Hauser Orkater gemaakte korte film Entrée Brussels. Dat samenwerkingsverband werd voortgezet met Strip tease. Het is het verhaal van een artiestenechtpaar dat één nummer heeft, waarin zij zich van de kleren ontdoet, terwijl hij piano speelt. Als het slech ter gaat met het huwelijk werkt dat ook heel duidelijk door in hun act. Striptease werd op de filmweek in Arn hem vertoond en oogste daar veel lof. Een dag eerder heeft de TROS de oorlogsfilm The bridge at Remagen op het programma staan. Het fantastische ver haal van de brug die aan het eind van de oorlog merk waardig genoeg onbescha digd in handen viel van de geallieerden werd door John Guillermin in een lang niet slechte oorlogsfilm gegoten. Zaterdagavond om half twaalf de tv op Duitsland 1 w?ar film Dites-lui que je l'aime wordt uitgezonden. Een Franse film die nog maar kort geleden zijn Nederlandse première be leefde. Gérard Depardieu speelt daarin een vrijgezel, die zich elk weekeinde terug trekt in een chalet om te dro men van een meisje dat hij kent uit zijn jeugd. Ze is al lang getrouwd, maar dat schijnt de verliefde David niet te kunnen deren. Vrijdagavond is ook weer een filmavondje. België vertoont Drama della gelosia. een vroege film van Ettore Scola die zich na Una giornata par- ticolare en Brutti. sporchi en captivi in Nederland in een grote belangstelling mag ver heugen. De film kent een pa tente bezetting met Marcello Mastroianni, Monica Vitti en Giancarlo Giannini. Dezelfde avond haalt de AVRO Rock around the clock nog eens van de plank. Regisseur Fred F. Sears laat behalve Bill Haley en zijn Kometen, ook The Platters oDdraven. Het programma: ZATERDAG: Julie Pot de Col- le; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Philippe de Broca met Marie ne Jobert en Jean Claude Brialy). Dites-lui que je l'ai me; 23.25 uur; Dtsl. 1 ZONDAG: Gigot; 15.20 uur; Dtsl. 1 (regie: Gene Kelley met Jackie Gleason) MAANDAG: The bridge at Remagen; 20.20 uur; Ned. 1. Every night at eight; 21.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Raoul Walsh met George Raft). Con frontatie; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Rolf Lyssy). DINSDAG Padre Padrone; 21.10 uur; Bel. 2 (regie: Paolo en Vittorio Taviani). De ba zaar van de wonderen; 22.10 uur; Dtsl. 2 (regie: Nelson Pe- reira dos Santos. Striptease; 22.15 uur; Ned. 1. WOENSDAG: One man; 20.40 uur; Bel. 2 (regie: Robin Spry). Flamingo Road; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Michael Curtiz met Joan Crawford) DONDERDAG Sous les toits de Paris; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: René Clair). VRIJDAG Rock around the clock; 30 15 uur Ned 1. Dra ma della gelosia; 20 15 uur; Bel. 1. De roep van de wilde ganzen; 20.15 uur; Dtsl. 1 (re gie. Hans Heidrichi De brug; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Ber nard Wicki met Fritz Wepper) Blijvers "The main event" - 'Komische' film met Barbra Streisand en Ryan O'N eal, Luxor, Leiden. "Grijpstra De Gier" - Hollandse smerissen. Lido 1, Leiden, Euro 3, Alphen. "Escape to Athena" - Avontuur, Li do 2, Leiden. "I never promised you a rosegar- den" - Naar het bekende boek. Lido 3. Leiden. "The Wiz" - Onaantrekkelijk sprookje. Studio. Leiden Tnanon. Leiden, Euro 1. Alphen. "The Warriors" - Jeugdbendes a lief. Euro 4, Alphen. Opnieuw "KJaar...overboord maar" - Maar nu in Rex. Leiden. "Onkruid vergaat niet" - Louis de Funès, Euro 2, Alphen. Nachtfilms "Midnight Express" - Camera. Lei- "En zij genoten van de liefde" - Rex, Leiden. "Verpleegsters ail in" - Euro 1 en 2, Alphen. "Breakhart Pass" - Euro 3. Alphen. "Easy Rider" - Euro 4, Alphen. Den Haag "Meatballs" - Apollo 1 (460340), al. "King Kong" - Apollo 2, 12 jr. "Kort Amerikaans" - Asta (463500), 16 jr. "Une histoire simple" - Bijou (461177), 16 jr. "Love at first bite" - Calypso (463502), al. "The Warriors"-Camera (467200), 16 jr. "Grijpstra De Gier" - Cineac 1 (630737), 12 jr. "The Love Bug" - Cineac 2. al. "Die Ehe der Maria Braun" - Cineac 2. 16 jr. "The Wiz" - Corso (467200), al. "Kort Amerikaans" - Du Midi (855770), 16 jr 'Hair- Euro (6670661. al "Hair" - Metropole 1 (456756). al. Moonraker" - Metropole 2, 12 jr. "Grijpstra De Gier" - Metropole 3, 12 jr. "The Deerhunter" - Metropole 4, 12 jr. "In de ban van de ring" - Metropole 5. al. "The Love Bug" - Odeon 1 (462400), al. "Aanval op Mucwa" - Odeon 2,16 jr. "Prophecy" - Odeon 3, 16 jr. "Frankenstein junior" - Odeon 4, 12 jr. "Pussy talk" - Le Pans 1 (656402), 18 jr. "Zweedse zaligheden" - Le Paris 2, 18 jr. "Porno Peppers" - Le Paris 3, 18 jr. "The main event" - Passage (460977), al. "Kort Amerikaans" - Studio 2000 (542288), 16 jr. "The China Syndrome" - De Uitkijk Amsterdam "Une histoire simple" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "Uit elkaar" - Alfa 2. 12 jr. "Les soeurs Bronté" - Alhambra 1 (233192). 16 jr "Die Ehe der Maria Braun" hambra 2, 16 jr. "Kort Amerikaans" - Bellevue Cine rama (234876), 16 ji "Kort Amerikaans" - Calypso 6266227), 16 jr "King Kong" - Calypso 2 (234876), 12 jr. "Love at first bite" - Calypso 3 (266227), al. "Les voyeuses" - Centraal (248933), 18 j 'The Love Bug" - Cineac Damrak 1 (245648), al. "Het eiland van dr Moreau" - Ci neac Damrak 1, 12 jr "The Wamors" - Cineac Damrak 2, 16 jr. "The Visitor - Cineac (243639), 16jr ABBA. de film - Cinecenter (236615), al. "Despair" - Cinecenter, 16 jr. "Préparez vos mouchoirs" - Cine center. 16 jr. "One and one" - Cinecenter, 16 jr. "De rode vlier" - Cinecenter, 16 jr "Where eagles dare" Cinema In ternational (151243), 12 jr "Hair" - City 1 (234579), al "La Luna" - City 2, 16 jr "Rockers" - City 3, al. "La femme aux bottes rouges" - City 4, 16 jr. "Kentucky fried r jr. - City 5, 16 "Prophecy" - City 5, 16 jr. "Kiss in attack of the phantoms" - City 6, al. "Moonraker" - Corso (234561), 12 jr "Kort Amerikaans' Du Midi (723653), 16 jr "The Love Bug" - Flora Disney- theatcr (230469). al 'The China Syndrome" - Kritei (231708), a). "Meatballs" - Leidsepleintheater (235909), al "Hair" - Noggerath (230655). al "Zweedse pomonachten - Pansien (248933), 18 jr "The main event" - Rembrandt- pleintheater 1223542 "The Warriors" - Rembrandtplein- theater 2. 16 jr "Avalanche Expre: Rialto The Wiz" - Roxy (232809). al "Une histoire simple" Studio K (231708), 16 jr "Les enfants du paradis The Mo vies (245790), 16 jr "Les petites fugues" The Movies, 16 jr "Grijpstra 8t DeGier"-Tuschinski 1 (262633), 12 jr. "The Lady vanishes" -Tuschinski 2. 16 jr. "Die Ehe der Maria Braun" Tu schinski 3. 16 jr "In de ban van de ring" - Tuschinski 4. al And now for something completely different Tuschinski 5, 16 jr "La femme qui pleure" - De Uitkgk (237460). 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13