Leidse actie bij academie "CONTACT TUSSEN KIND EN DIER BELANGRIJK" Massale kooravond in Alphense sporthal Staalwijk ziet kansen teruglopen Electric Blues dingt met "eigen" elpee naar meer erkenning DIERENVERZORGER VAN HOUTEN VAN VIER JAAR JONGE KINDERBOERDERIJ NIEUW VENNEP: Tegen plan Pais DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 13 NIEUW VENNEP - "De band tussen kind en dier is heel belangrijk; een kinderboerderij heeft daarin een bijzondere functie", zegt Piet van Houten, die renverzorger op kinderboerderij "Dierenvreugd" in N ieuw-Vennep "Na school komen ze vaak hier om te helpen. Dan kunnen ze de geit melken of het kalf voe deren". De grote belangstelling voor de kinderboerderij verklaart hij mede uit het feit dat op veel veeteeltbedrijven bijna alles gemechaniseerd verloopt. "De dieren zitten daar veel in dichte stallen. Het directe con tact van het kind met de die ren is dan niet meer moge lijk." Woestijnratten Op de kinderboerderij zijn veel uiteenlopende soorten dieren aanwezig, variërend van kippen, schapen en varkens, tot woestijnratten, satijnmui zen en kangaroes. 'Bets', het varken, is met haar vijfjaren het oudste beest op "Dieren vreugd'. "Alle dieren hebben een naam", zegt Piet van Houten, "en meestal zijn het de schoolkinderen die de die ren hun naam geven". Kinderboerderij 'Dieren vreugd' neemt een belangrij ke plaats in binnen het on derwijs in de Haarlemmer meer. De werkgroep Milieu onderwijs Haarlemmermeer organiseert twee maal per jaar en project op de kinder boerderij. Verspreid over een paar maanden bezoeken schoolkinderen uit de gehele Haarlemmermeer de boerde rij om wat meer te weten te komen over het leven van de daar aanwezige dieren. "Zo'n 2500 tot 3000 kinderen komen er dan", vertelt Van Houten. "Veel vraag is er ook van buiten de Haarlemmer meer, vooral uit de Bollen streek en Aalsmeer komen vaak verzoeken binnen om met een klas of school langs te komen". De boerderij beschikt dan ook over een leslokaal, waar veel lesmateriaal voor de kinderen voorhanden is. Dierenverzorger Van Houten is duidelijk trots op z'n beesten. "Het zijn allemaal prima die ren", zegt hij. "Ik doe m'n best om de veestapel zo gezond mogelijk te houden". Dit wordt vooral bereikt door doelgericht fokken. "Dieren aankopen doen we hier maar zelden, wel gebeurt het vaak dat de beesten naar een ande re kinderboerderij gaan om daar te dekken of te worden gedekt", aldus Piet van Hou ten. Er wordt, scherp op toege zien, dat de dieren raszuiver blijven. Verre reizen De dieren moeten soms verre reizen ondernemen om een ge schikte partner te kunnen ontmoeten, waarmee voor een goed nageslacht kan worden gezorgd. Van Houten hecht er veel waarde aan, dat de ver schillende rassen in stand worden gehouden. "Dieren worden steeds meer op hun productieve eigenschappen gefoktconstateert hij, "sommige soorten zie je dan ook steeds minder". Op de kinderboerderij zijn nog kipperassen als de "Barne velder" en de "Noord-Hol landse blauwe" te vinden. Ook het "Friese melkschaap en het "Drentse heideschaap zijn er vertegenwoordigd. Cursussen De kinderboerderij in Nieuw- Vennep bestaat nu ruim vier jaar. De officiële opening vond plaats op 30 augustus 1975. De oprichting ervan werd mogelijk gemaakt door de gezamenlijke inspannin gen van de gemeente Haar lemmermeer en de dorpsraad van Nieuw-Vennep. Ook uit het bedrijfsleven zijn giften gedaan. Piet van Houten werkt al op de kinderboerderij sinds de op richting en naar hij zelf zegt, nog steeds met veel plezier. Hij verzorgt de dieren in z'n een tje, hoewel hij natuurlijk veel hulp van schoolkinderen krijgt. Na eerst bij de gemeen telijke plantsoenendienst te hebben gewerkt, is hij een op leiding voor dierenverzorger op kinderboerderijen gaan volgen aan de Praktijkschool voor Dierveredeling te Bar- neveld. Daarnaast heeft hij allerlei cursussen gevolgd, zodat hij in geval van ziekte de dieren vaak zelf kan hel pen. Ook bij bevallingen is meestal geen hulp van bui tenaf nodig. De meeste op de kinderboerderij aanwezige dieren zijn er ook geboren, het eerste, een "ca- De dieren hebben een goed leventje in "Dierenvreugd". schaap enkele maanden na de officiële ope ning. Op de boerderij zijn ook vijf Bennet-W allaby" kan garoes ter wereld gebracht. Geit op ezel De grotere dieren zoals herten, geiten, schapen, een ezel, paard en pony lopen los rond op het 2J5 ongeveer hectare metende terrein. Kleine die ren zijn gehuisvest in het les lokaal. Hier zijn parkieten, kanaries, hamsters, cavia's, woestijnratten, konijnen en satijnmuizen te vinden. Bo vendien is er op het terrein nog een siervijver met eenden en ganzen. Bij de ingang van de boerderij staat een volière met daarin tal van vogels. "Het komt nooit voor, dat hier beesten vals worden", vertelt de dierenverzorger: "Als ze genoeg hebben van het bezoek kunnen ze zich terugtrekken in een apart gedeelte, waar de bezoekers niet kunnen ko- Het is hier ruimte opgezet", ver- volgt Piet van Houten, "en daarom vallen de dieren el kaar hier niet lastig. Daarbij komt nog dat er bij de meeste dieren een rangorde bestaat, daardoor kennen ze hun plaats. Vaak kunnen ze het zelfs erg goed met elkaar vin den", besluit Van Houten trots. "Zo is er een dwerg- geitje, dat op de rug van de' ezel "Mammaloe" het hele jaar rondrijdt...." Gezelschap van in totaal 676 zangers presenteert zich aan publiek ALPHEN AAN DEN RIJN-Alle Alphense koren (op één na) zullen volgende week zater dag vanaf half acht 's avonds in de Rijnstreekhal deelne men aan het korenfestival. Dat wordt voor de tweede maal gehouden: 676 zingende dames, heren en kinderen zullen zich die dag aan het be gin het met hoofdzakelijk geestelijke liederen presenteren aan het Alphense publiek. Het is al weer vijfjaar geleden dat het korenfestival zijn première beleefde. Alle koren uit de gemeente Alphen aan den Rijn, elf in totaal, waren toen van acht tot half twaalf 's avonds in de weer om de meer dan 800 bezoekers hun muzi kale prestaties voor te schote len. De Rijnstreekhal was er totaal gevuld mee. Ook dit jaar zullen er elf koren aanwezig zijn. Elk koor zal ongeveer tien minuten te ho ren zijn. Na de opening door wethouder mevrouw H. Don ker zullen de Lenteklokjes, 110 jongens en meisjes sterk, het spits afbijten. Daarna zullen het Koninklijk zangkoor van de Nederlandse Protestanten Bond, de operettevereniginq Bonifacius, het christelijk gemengde Ontmoetingskoor, de christelijk gemengde zangvereniging de Lof stem en het eveneens christelijk ge mengde zangkoor Jubilate Deo optreden Na dit uur zingen wordt er een pauze gehouden, die afgelo pen is als het Alphens Man nenkoor zijn eerste noten in de Rijnstreekhal laat weerklin ken. De christelijk gemengde zangvereniging Con Amore zal het na tien minuten van het mannenkoor overnemen, waarna de christelijk gere formeerde zangvereniging Soli Deo Gloria in actie komt. De gemengde zangvereniging Eendracht maakt macht en het Alphens Westerkoor ma ken het elftal vervolgens vol. Het festival wordt besloten met een optreden van de elf koren gezamenlijk. "Geprezen zij de heer" zal dan uit de 676 kelen opklinken onder leiding van H. de Groot, en als hiervan de laatste noot geklonken heeft zal het rond half elf zijn, zo ligt in de bedoeling. Niet aanwezig is dit jaar het koor Hosanna, dat verstek laat gaan omdat men geen tijd heeft om liederen voor het festival in te studeren. Hun plaats wordt ingenomen door het Alphens Westerkoor, dat een jaar na het vorige festival werd opgericht en dus vol gend jaar het eerste lustrum zal vieren. De organisatie is ook deze keer weer in handen van de cultu rele raad in Alphen in sa menwerking met een aantal afgevaardigden van de oren. Ongeveer 900 liefhebbers kun nen een plaatsje vinden in de Rijnstreekhal. Kaarten voor deze avond zijn o.m te koop bij de culturele raad aan de Wilhelminalaan 12. NOORDWIJK - De Noordunjkse popformatie Electric Blues heeft een langspeelplaat uit gebracht, die de toepasselijke titel "Still going strong" heeft meegekregen. De elpee komt half november uit en bevat tien eigen nummers. Geen beroeps Electric Blues bestaat nu bijna 121/2jaar. De band werd opge richt in juni 1967 en bestaat uit Henk Vegt (drums en zang), Wendel Hillebrands (sologitaar), Bert Bulk(basgi- taar), Piedro Smeding (mondharmonica) en roadie Henk Warmerhoven. Een half jaar geleden begon Electric Blues met de voorbereidin gen voor de elpee. "Still going strong" is een eigen produk- tie. De nummers zijn opge nomen in de Geronimo Sound Studio in Leiden. Henk Vegt, drummer, manager en tekstschrijver van de meeste nummers zegt "Het is niet de bedoeling dat we be roeps gaan worden, nu we een elpee gaan uitbrengen. We willen alleen maar meer er kenning zien te krijgen". Door de goede discipline in de band bestaat er een groot en thousiasme onder de groeps leden. In de loop der jaren heeft Electric Blues een in stallatie ter waarde van 60.000 gulden opgebouwd. De groep treedt gemiddeld twee maal per week op door 't gehele land. Het repertoire bestaat hoofdzakelijk uit eigen "We willen ons programma, dat twee maal een uur duurt, uit breiden tot 100 procent eigen werk. In feite hebben we nu al materiaal genoeg voor een tweede elpee", gaat Henk Vegt verder. "We noemen on ze muziek "Inter-city-rock", omdat de muziek loopt als een trein. De meeste mensen denken dat wij alleen maar blues spelen, omdat we Elec tric Blues heten, maar dit is al lang niet meer zo". De band treedt elk jaar één maal op in Noordwijk. "Dat is zo langzamerhand vaste prik geworden", vertelt Henk Vegt. "Dit jaar verzorgen we ons optreden in samenwer king met SKAN. Noordwijk ligt pop-strategisch gezien erg slecht. Wat dat betreft is het een uithoek hier. Het is in deze regio erg moeilijk om je zelf te verkopen", aldus Henk Vegt. "Maar omdat we tijdens live-optredens veel succes hebben, hebben we besloten een elpee uit te brengen. Tij dens het spelen, zeggen we regelmatig tegen elkaar "Still going strong". Dit is eigenlijk niet te vertalen, maar het leek ons wel een aardige titel voor onze elpee". Volhouden De elpee "Still going strong" is uit eigen middelen gefinan cierd. De produktie en de mixage is ook door bandle den zelf gedaan. "De langspeler kómt uiteraard 't eerst uit in Noordwijk", be sluit Henk Vegt. "en boven dien hopen we het nog een poosje vol te houden". LEIDEN - Onder het motto "stop Pais aantasting van de democra tie!" heeft de Leidse Studenten- bond (LSB) vanmiddag een pro testbijeenkomst gehouden bij het academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Ra penburg. "De wetsvoorstellen van minister Pais van onderwijs druisen in tegen alle democrati sche ideeën die bij velen op de universiteit leven", is de LSB van mening. Gisteren presenteerde minister Pais zijn wetsontwerp op de her ziening van de universitaire be stuursvorm. Deze wet komt in de plaats van de WUB (Wet Univer sitaire Bestuurshervorming) die binnen driejaar vervangen moet worden. De WUB regelt de gang van zaken binnen de universiteit. Volgens de LSB komt die gedeeltelijk te gemoet aan de democratische ideeën die in de jaren zestig wa ren ontwikkeld. Deze ideeën kwamen er op neer dat studen ten, technisch-administratief personeel (tap) en wetenschap pelijk personeel (wp) een evenre dige invloed op het bestuur van de universiteit zouden moeten hebben. Volgens de LSB wordt nu met de voorstellen van minister Pais de huidige medezeggenschap van studenten, technisch-admini stratief personeel en tijdelijk we tenschappelijk personeel terug gedraaid. De kernpunten, aldus de LSB, van minister Pais' wets ontwerp zijn namelijk:subfacul teiten verdwijnen en worden omgevormd tot faculteiten; in de vakgroepen en faculteitsraden zal het wetenschappelijk perso neel in vaste dienst een structu rele meerderheid krijgen; stu denten wordt het bijna onmoge lijk gemaakt om lid te worden van een vakgroep. "De faculteitsraden worden omge toverd tot adviserende lichamen, terwijl ze nu besluitvormende organen zijn; de universiteitsraad krijgt eveneens een adviserende functie, afgezien van enkele for- Protest tegen bouw van C&A in Alphen van hand gewezen ALPHEN AAN DEN RIJN - Zoals te verwachten was heeft de provincie de be zwaren tegen de bouw van C en A in Alphen van de hand gewezen. Voor de protesterenden, ir. S. Bijlsma uit Haarlem en mevrouw A. Dijkstra uit Alphen aan den Rijn, zal die uitspraak niet als een verrassing komen. Al eerder pro beerden ze namelijk te verhinde ren dat het kledingbedrijf zou gaan bouwen vóórdat de provin cie uitspraak zou doen. Ook daar ging het provinciebestuur niet op in. zodat de bouw van C en A in de Van Mandersloostraat al in volle gang is. Beide klagers hadden er bezwaar tegen dat het gemeentebestuur van Alphen door het verstrekken van een bouwvergunning eigen lijk vooruitliep op de zaken. Het provinciebestuur keurde de han- delswyze van het gemeentebe stuur echter goed mele bevoegdheden (begrotings richtlijnen, reglementaire zaken etc.). Er wordt verder een "tucht recht" ingevoerd voor studenten: studenten die de "orde versto ren" kan de toegang tot de uni versiteit worden ontzegd. „Het college van bestuur", zo meent de LSB, "bepaalt wat er onder "orde verstoren" moet worden verstaan". Tevens wordt het college van bestuur het hoog ste orgaan inplaats van de uni versiteitsraad. De Academische Raad, het overkoepelende orgaan van alle universiteiten en hoge scholen, krijgt vergaande be voegdheden, onder meer over de «f JSfmSWW rw middelenverdeling, terwijl de afe"* v raad geen mandaat meer mee- BH krijgt van de universiteiten. Het wordt dus een oncontroleerbaar en ondemocratisch samenge- blf steld orgaan", aldus de LSB. Het zal duidelijk zyn, meent de KATWIJK - Het was gistermorgen een drukte van jewelste in de Katwijkse jeugdbiblio- Leidse studentenorganisatie, theek. Zo'n 150 kinderen waren met schaar en lijm in de weer om kastelen te bouwen dat deze voorstellen een ^nda- (foto boven). Deze activiteit vond plaats in het kader van de "Kinderboekenweek". cratisch^3 verworvenheden in- 's Middags voerden Lia van Rhijn, Willeke de Mooij, Thilly Vink en Margreet Rodenburg houden en lijnrecht ingaan tegen van de christelijke scholengemeenschap "De Viersprong" in Katwijk aan Zee het pop- de democratische ideeën die op penspel "Het verdwenen boek" op. de universiteit leven". Op snelle opknapbeurt van pand Herenstraat LEIDEN - De kans dat de christe lijke wijkvereniging Staalwijk geld krijgt om haar pand aan de Herenstraat op te knappen is nog kleiner geworden. De Raad van State heeft vandaag negatief gereageerd op een ver zoek van Staalwijk om schorsing van het raadsbesluit waarin is bepaaldt dat wel het pand aan de overkant van Staalwijk, een voormalige kleuterschool, opge knapt kan worden. Uitvoering van die plannen betekent dat er geen geld meer zal over zal zijn voor de plannen van Staalwijk. De gemeentelijke commissie voor de beroepschriften heeft al eer der een negatief advies uitge bracht over het bezwaar dat Staalwijk heeft gemaakt tegen de lage plaats die het opknappen van het pand van de wijkvereni ging op een gemeentelijk ver langlijstje heeft gekregen. Er is voor Leiden een bedrag van 3 miljoen gulden beschikbaar in het kader van de regeling "Bij zonder Regionaal Welzijnswerk" (BRW). De opknapplannen voor het pand van Staalwijk staan op de twintigste plaats, wat in de praktijk betekent dat er helemaal geen geld beschikbaar komt. De kosten van de plannen die eerder aan bod komen overschrijden namelijk de drie miljoen al ver. Staalwijk is tegen het advies van de beroepschriftencommissie in be roep gegaan bij de Raad van State en wil dat de opknapbeurt voor haar pand en die van de kleuter school op dezelfde (achtste) plaats op het verlanglijstje van gemeente komen. Vooiumupend op het besluit van de Raad van State heeft de wijkvereniging om schorsing gevraagd van de uit voering van het raadsbesluit wel om de kleuterschool op te knap pen. De kwestie kwam gisteren bij de Raad van State aan de orde. Nu men negatief op het schor- singsverzoek heeft gereageerd is de kans uiterst klein geworden dat de Raad van State wel zal be sluiten dat er een verandering in de prioriteitenlijst van de ge meente moet komen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13