9 WD moet eigen koers volgen' Regering komt met regeling voor Wadden Extra politie voor vier grote steden Belangrijk voor begrip van Londense ontwikkelingen Vice-premier Wiegel: Lauwersmeer is aparte kwestie" Diefstal van atoomgeheimen door fout BVD? Friese demonstratie voor en tegen dijk DINSDAG 16 OKTOBER 1979 hbssbe DEN HAAG (GPD) - De regering zal met een wettelijke regeling voor de Waddenzee komen. Dat heeft minister Beelaerts van Blokland (ruimtelijke ordening) gisteravond toegezegd nadat het CDA hem er in een motie om had gevraagd. Die toezegging ging niet van harte omdat de regering voorlopig van mening was dat de bestaande wetten en regels het beleid wel mogelijk maakten. Maar omdat de PvdA ook wil wat het CDA vraagt is er een meer derheid voor de Waddenwet. Met name CDA-woordvoerder Syt- se Faber zag de bestaande in strumenten nog niet zo zitten. Hij noemde de rechtsgevolgen van de nota Waddenzee weinig dui delijk. Er is grote behoefte aan zekerheid met betrekking tot coördinatie van beleid. De rege ring moet nu aan de nota toevoe gen: „Zo spoedig mogelijk zal een wettelijke regeling worden ont worpen waarin de doelstellingen van deze nota en de bestuurs- en beheersstructuur en de procedu res van de in te stellen organen worden vastgelegd. Beelaerts van Blokland zei dat het vlammetje onder de wet die op het vuur staat laag brandt. Er moet wel ?en wet komen, meen de de minister, alleen al vanwege de Wadden Advies Raad. Maar Faber wil meer. In een van de eer ste vergaderingen zal de wet aan de orde komen. Maar het zit er vóór eind 1980 niet in. Ik wil de suggestie aan de orde stellen en zien of het versneld kan, aldus Beelaerts. Hij wees erop dat het niet om eenvoudige arbeid ging. Toen Faber hem vroeg of Beelaerts de strekking van de wet-motie aanvaardde, zei de minister dat hij het wil doen op verantwoorde wijze, als het even kan. Het kan echter niet alleen door mij gebeu ren. hield hij het CDA-kamerlid De PVDA, die al een Waddenwet had aangekondigd, was er voor gisteren niet uitgekomen. Deze fractie kwam wel met een motie, gesteund door CDA en D'66. waarin staat dat de Kamer zich in de toekomst bij alles rond de Waddenzee over de instrumenten en middelen moet kunnen uit spreken. Sytse Faber had in het debat opge merkt dat er veel voor te zeggen is te komen tot een Openbaar Li chaam Waddenzee. Hij kreeg on der meer te horen dat er voor 1 januari 1981 een herindelings wetsontwerp voor de gemeenten in het Waddenzeegebied zal zijn. Dat Openbaar Lichaam is een mogelijkheid die voor de toe komst open moet worden gehou den. Nu nog tachtig instanties zich met de Wadenzee bezighou den is een wettelijke regeling voor de toekomst nodig, aldus Faber. DEN HAAG (GPD) - Hoewel dr. Jan Terlouw (D'66) giste ren de regering nadrukkelijk heeft gevraagd het Lauwers- meer-oefenterrein later dit jaar of volgend jaar te behan delen. wil de regering dit probleem niet meer bedis cussiëren. Een motie van Terlouw om het Lauwers meer onder de regels voor de Waddenzee-bescherming te ARNHEM (GPD) - Binnen het kabinet heerst volgens vice- premier Wiegel de opvatting dat de bestaande kernwa- penproblematiek niet mag leiden tot een kabinetscrisis, alle kernachtige uitspraken op dat punt van CDA'er Van Houwelingen ten spijt Op een VVD-vergadenng gister avond m het provinciehuis te Arnhem verklaarde minister Wiegel ervan overtuigd te zijn dat de kabinetspartners elkaar in een duidelijke opstelling kunnen vinden. Een crisis dreigt echter wel wan neer wordt getornd aan wat Wie gel noemde de principiële af spraken binnen het kabinet over aftrekbaarheid van hypotheek rente bij aankoop van een eerste woning Het kabinet wil de hypo theekrente-aftrek handhaven, terwijl binnen het CDA de wens leeft de aftrek voor hypotheken boven de vier ton te beperken Het zou naar de mening van Wie gel van onwijs politiek beleid ge tuigen indien bij moties binnen de volksvertegenwoordiging het eerder ingenomen standpunt zou worden prijsgegeven. Niet gemakkelijk Het kabinet mag dan. aldus minis ter Wiegel, ongeschonden door de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer zijn gerold, hij rekent op een allesbehalve ge makkelijk najaar. Wiegel acht van het van groot be lang dat de VVD in de nabije toe komst een eigen koers volgt, vooral na uitspraken van prof. Goudzwaard van het CDA en Den Uyl (PvdA) dat de continuï teit van de bestaande coalitie on wenselijk is en dat CDA en PvdA met elkaar moeten optrek ken. Volgens Wiegel doet de financiële woordvoerder van de PvdA in het debat van de vorige week. Hans Kombrink, een gooi naar het poli- W W-uitkering voor student assistent wordt beperkt DEN HAAG (ANP) - Minister Pais van onderwijs en wetenschappen gaat op zo kort mogelijke termijn maatregelen nemen om werk loosheidsuitkeringen aan stu dent-assistenten tegen te gaan. In een schriftelijk antwoord aan het DS'70 kamerlid Nijhof zegt de bewindsman het onjuist te vin den dat student-assistenten een uitkering wegens onvrijwillige werkloosheid ontvangen nadat ze een blokpracticum van zes weken hebben begeleid. Gedurende zes maanden daarna maken student-assistenten na melijk aanspraak op een derge lijke uitkering tot een bedrag van 15.000 gulden. DEN HAAG (GPD) - De Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) zou verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de diefstal van Urenco-atoomgeheimen door de Pakistaanse weten schapper dr. Abdel Quader Khan. Ook het ministerie van economi sche zaken gaat in deze zaak niet geheel vrijuit. Dit zou blijken uit een onderzoek dat een departe mentale commissie in opdracht van de regering heeft verricht. NRC Handelsblad maakte gister avond melding van de resultaten van het onderzoek. Het ministe rie van binnenlandse zaken wilde geen enkel commentaar geven op de onderzoekresultaten. Het rapport waaruit de misser van de BVD zou blijken, is al in de ministeraad geweest. Het zal vermoedelijk deze week nog worden voorgelegd aan Duits land en Engeland, partners in het Urenco-samenwerkingsverband. De parlementaire behandeling van het rapport wordt nog voor het eind van dit jaar ver wacht. De zaak rond de diefstal van de atoomgeheimen kwam in juni van dit jaar aan het licht. De Pa kistaanse regering bleek toen te werken aan een eigen uranium verrijkingscentrale geheel vol gens het model van de Urencofa- briek in Almelo. Dr. Abdel Khan was aan de geheime informatie gekomen toen hij in de jaren zes tig werkzaam was bij het Fysisch- Dynamisch Laboratorium in Amsterdam, een onderaannemer van Urenco. ADVERTENTIE Lunch Menu 49,50 RESTAURANT DE BEUKENHOF tiek leiderschap van de PvdA „Kombrink heeft zijn hecht door timmerd betoog goed over het voetlicht gebracht", aldus Wie gel. Volgens de liberale bewindsman is door het alternatieve werkgele genheidsplan van de PvdA mis schien op korte termijn verlaging van de werkloosheid mogelijk, maar op de langere termijn zou dat plan echter te veel lasten op het bedrijfsleven leggen en geen duurzame werkgelegenheid kunnen verschaffen. De groei van de collectieve sector die het kabinet-Van Agt wil be perken, gaat volgens Wiegel nu nog door vanwege de geldont waarding. Deze heeft direct ge volgen voor de omvang van de overheidsuitgaven en pas later voor de overheidsinkomsten. De inflatie is volgens Wiegel ook de reden waarom het kabinet heeft besloten tot omvangrijke verla ging van de loon- en inkomsten belasting. Vice-premier Wiegel gooide gister avond D'66 op één hoop met de PvdA. Sprekende feiten daar voor zijn dat D'66 voorstander is van verdere verkleining van de inkomensverschillen en van be perking van de aftrekbaarheid van hypotheekrente boven vier ton. Ook op ander terrein stellen de democraten zich achter de so cialisten op, aldus Wiegel. Diverse Friese actiegroepen wa- de dorpen Zwarte Haan en Holwert ren gisteren naar het Binnenhof in kenbaar te maken. Den Haag gekomen om hun wensen met betrekking tot een dijk tussen Een groepering die die dijk zo snel mogelijk gereed wil zien had zelfs een vierspan Friese paarden mee genomen. laten vallen, zal geen meer derheid halen. WD en CDA zijn van mening dat het Lau wersmeer buiten dat Wad denzee-regime kan bly- Terlouw diende de motie giste ren in omdat hij het Lau- wersmeergebied van groot belang vindt als natuurge bied. De minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening wil door een aanwij zing Groningen verplichten het oefenterrein te aanvaar den. Dat mag niet, vond Ter louw. Het vraagstuk van de militaire oefenterreinen moet worden behandeld in samen hang met het Structuur schema Militaire oefenterrei nen later dit parlementaire jaar. Jhr. Pieter Beelaerts van Blok land (ruimtelijke ordening) noemde het Lauwersmeer een aparte kwestie. Dat GS van Groningen in een streek plan proberen van de oefen terreinen af te komen is in strijd met de vaste lijn van het regeringsbeleid. „Ik heb tijd nodig om me nader te bezin nen", aldus de minister die het onderwerp buiten de orde noemde. Rie de Boois van de PvdA zei dat de militaire activiteiten in het Waddengebied door de oefenterreinen in het Lau wersmeer toe zouden nemen. Terwijl juist in het Lauwers meer een grote biologische ontwikkeling gaande was. Probeer militaire oefenter reinen natuurwetenschappe lijk in te passen, bepleitte een motie verzoekt de PvdA de watervogel ge bieden in de Lauwersmeer onder de over eenkomst van Ram sar te brengen. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweehonderd Friezen zijn gis termorgen naar het Binnenhof getrokken om te demonstreren tegen de kabinetsbeslissing om tussen de Noordfriese dorpen Holswert en Zwarte Haan geen zeedijk aan te leggen. Voor de aanvang van een vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor de Waddenzee bood de Frie se gedeputeerde Renkema de voorzitter van deze commissie, Jan Terlouw, een motie aan, waarin wordt aangedrongen op heroverweging van het besluit, dat het kabinet in juli nam. Deze motie was eerder door Provin- De Friezen willen dat het nu bui tendijkse land geschikt wordt gemaakt voor de landbouw. Nu is dit onmogelijk omdat het gebied tussen Zwarte Haan en Holswert bij springtij of zware storm onder water loopt. Zij beschouwen de landaanwinning als een essen tieel onderdeel van de ontwikke ling van hun provincie. Boven dien komen volgens hen veel vo gels en konijnen om als het bui tendijkse gebied onderloopt. Met de indijking dient zo snel moge lijk te worden begonnen, aldus de demonstranten. Na het aanbieden van de motie be gaven velen zich naar de publieke tribune van de Tweede Kamer om de vergadering van de com missie, waarin de dijkaanleg ter sprake komt. bij te wonen. Onder hen bevonden zich de gedepu teerde Renkema en de voorzitters van de statenfracties van CDA, WD en de Friese Nationale Par tij. Zij waren overigens niet de enige demonstranten op het Binnen hof. Een vijftigtal vertegenwoor digers van Friese milieube schermingsorganisaties zien met het aanleggen van een dijk een belangrijk deel van het Wadden gebied "met hoog natuurweten schappelijke waarde" verloren gaan. Volgens hen is de inpolde ring in strijd met de regerings verklaringen van dit en het vorige kabinet. Volgens deze verklarin gen is "natuurbehoud in het Waddengebied uitgangspunt en einddoel". Zij vinden dat de be staande dijk moet worden ver hoogd tot Delta-niveau. De milieuorganisaties zijn tenslotte bang dat de aanleg van een dijk tussen Zwarte Haan en Holswert aanleiding zal zijn om andere in polderingsplannen uit te voeren. Z.IEK1KZFE - Het 55 meter hoge, 53 meter lange en 35 meier brede verdichtingsschip van Rijkswaterstaai is gistermorgen veilig de Zeelandbrug in de Oosterschelde gepasseerd. Het schip, dat 20 meter boven de Zeelandbrug uitstak, passeerde de brug bij dood tn en bladstil weer DEN HAAG (ANP) - De vier grote gemeenten. Den Haag, Amster dam. Rotterdam en Utrecht, krij gen per 1 januari 200 politiemen sen extra. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft dit gis termiddag meegedeeld in het overleg tussen Rijk, de vier be trokken gemeenten en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, VNG. De verdeling van de extra-toewij- zing, die een eenmalig karakter draagt, is als volgt: Amsterdam 71, Rotterdam 57. Den Haag 48 en Utrecht 24. De betrokken bur gemeesters hebben de minister meegedeeld dat zij de extra men sen zullen inzetten voor verho ging van de veiligheid op straat. De uitbreiding komt boven een reeds eerder aangekondigde uit breiding en is het uiterst mogelij ke. aldus het ministerie van bin nenlandse zaken. Aanleiding voor de uitbreiding is overleg af gelopen zomer tussen de betrok ken partijen. De gemeenten heb ben aangekondigd vast te hou den aan hun eerder gestelde eis de sterkte van de korpsen gelei delijk uit te breiden met in totaal 3.000 mensen (500 per jaar) Burgemeesters van Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht hebben in een gezamenlijke ver klaring het idee om de sterkte van de politiekorpsen te bevriezen, afgewezen. Het rapport van de commissie Heijink. een project groep die voor de minister van binnenlandse zaken de doelma tigheid van het politie-apparaat onderzocht, is voor de vier bur gemeesters "geen enkele aanlei ding onze aanspraak op uitbrei ding van de sterkte te laten val len". De Jong over onthullingen over 99 halfbroer van Juliana: 99 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Koninklijk Huis is niet blij met de onthullingen over de halfbroer van ko ningin Juliana, gedaan in het nieuwe boek van dr. L. de Jong. Een woordvoer der van de Rijks Voorlicht tingsdienst sprak er te genover ons zijn verbazing over uit dat dr. De Jong gemeend heeft deze pi kanterie te moeten opdis sen.op grond van de ver klaring van één man, Francois van 't Sant, die niet de reputatie van on kreukbaarheid heeft beze ten. Dr. De Jong zegt dat hij twintig jaar lang met deze kennis heeft rond gelopen en zich al die tijd heeft afgevraagd of het relevante in formatie voor de lezers van zijn boeken zou zijn. Ten slotte heeft hij de wetenschappelijke ver antwoordelijkheid voor publika- tie genomen, omdat de onthul ling van Van 't Sant van wezenlij ke betekenis is om de ontwikke lingen in Londen goed te kunnen begrijpen. De Jong heeft de zoon van jhr. Carel van Vredenburch, de gezant in Brussel die als gefingeerd vader van de zoon van prins Hendrik wordt opgevoerd, reeds in Lon den ontmoet. "Jhr. mr. Henri van Vredenburch, die in Zwitserland woont, heelt het hele negende deel van mijn serie van begin tot eind gelezen. Ik heb er begrip voor dat hij de affaire-Van 't Sant ziet in het perspectief van zijn va der en dat hij er anders over denkt" Dr. de Jong heeft de mening jhr. Van Vredenburch voorge legd aan de begeleidingscom missie van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. "Niemand in die commissie was van oordeel dat de opmerkingen van Van Vredenburch wezenlijk de bekentemis van Van 't Sant aantastten. Daarom is die beken tenis in het boek blijven staan", aldus Lou de Jong. "Een verslag van die begeleidingscommissie, alsmede mijn eigen conclusies ter zake heb ik doen toekomen aan de minister-president Deze heeft vervolgens mijn concept tekst voorgelegd aan de konin gin. H. r heb n een verklaring zegt jhr. van Vredenburch: "Nimr ik enig geloof gehecht aan de oor spronkelijke beweringen van de heer Van 't Sant over het beweer de vaderschap van een natuurlijk kind van de zich noemende Eli sabeth le Roi. Volgens hetgeen de heer Van 't Sant aan dr. De Jong heeft meegedeeld, is dit dan ook gebleken onwaar te zijn en zou het kind - indien het heeft be staan - door een andere natuur lijke vader zijn verwekt". "Ook die lezing meen ik te mogen betwijfelen. Waarschijnlijker lijkt het mij dat deze. die aansluit op de geruchten die destijds reeds, overigens zonder schijn of schaduw van bewijs, in omloop waren, aan de heer Van 't Sant door de zich noemende Elisabeth le Roi is voorgespiegeld en hij dus door haar, althans aanvanke lijk. is misleid". „Anderzijds kan mijns inziens ook met worden voorbijgegaan aan het feit dat uit de door de heer Van 't Sant aan dr. De Jong afge legde verklaring moet worden geconcludeerd dat hij in deze aangelegenheid blijk heelt gege- weinig zorgvuldigheid de waarheid te betrachten, ook Vo toen hij onder ede werd ge hoord". Jhr Van Vredenburch vervolgt al dus: "Aangezien over de oor spronkelijke lezing gerechtvaar digde twijfel was blijven bestaan, ten gevolge waarvan de heer Van 't Sant zich genoopt had gezien ontslag uit zijn functie van hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage te vragen, wil het hoog mij voorkomen dat a priori boek evenmin kan worden uitgesloten onde dat hij door zijn mededelingen Het is i aan de heer De Jong heelt ge- sche poogd die twijfel weg te nemen tente Daar laatstgenoemde in de on- restri mogelijkheid verkeerde de/» toc-ga mededelingen aan'de hand andere inlichtingen te toets berust het verhaal derhalve i indelijk ct belanghebbende getuige afdoende rc -• lezing gee den om ook aan dez geloof te hechten". 3»- staatkundige verantwoorde lijkheid voor de publikaties van het Rijks Instituut voor Oorlogs documentatie, dus ook voor dit nieuwe boek van dr. De Jong. be rust bij de minister an onderwijs en ten slotte bij de minister-pre sident. Die zijn volledig op de hoogte van de inhoud van dit boek en hebben geen enkele actie ondernomen", aldus dr. De Jong. Jet is in het belang van de histori- chap dat elke compe- onde olledit ruheid chrijvmg over het Koninkrijk der Nederlanden m de Tweede Wereldoorlog Hij heeft, nadat hij de opdracht van de regering daartoe had gekre gen. in maart 1957 een aantal ge sprekken gehad met koningin (toen prinses) Wilhelmina. Na afloop van die gesprekken heeft hij haar gevraagd of er stukken resteerden. Zij dacht dat het ei met zoveel zouden zijn. Ze voeg de er aan toe dat prof. De Jong die rest mocht zien en gebruiken. Met verlof van koningin Juliana en van de toenmalige minister-pre sident di W. Drees, heeft prof Dt Jong zonder enige restrictie toe gang gekregen tot het archief var ■ÉrifÉllHHMÉBiitl'B l.jke ho deze i egge rder L betrouwbaar gebleken,

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7