Bondsrepubliek mag geen uitzondering zijn 9% 9% Snelle beslissers pakken Nu hun voordeel Het NMB spaarpapier aan toonder. Massale demonstratie in Bonn tegen kernenergie Kabinetscrisis België afgewend VaowA «odette* NMB Afgezant Bazargan in handen Koerden Schmidt over stationering kernwapens: Politieke terreur ook tegen kinderen" \t0 MAANDAG 15 OKTOBER 1979 BONN (DPA/Reuter) - Rond 100.000 tegenstanders van het gebruik en de ontwikkeling van kernenergie, ook voor vreedzame doeleinden, hebben gisteren een protestmars gehouden door het centrum van Bonn. Het was de grootste anti-kernbetoging die ooit in de Bondsrepubliek is ge houden. Uit alle delen van West-Duitsland en ook uit andere Westeuropese landen waren de betogers sa mengekomen in een groot park bij de universiteit van Bonn om de onmiddellijke stillegging van alle kerncentrales in de Bondsre publiek en het gebruik en de ontwikkeling van milieuvrien delijke energie te eisen. De demonstratie was georgani seerd door het Westduitse ver bond van actiecomité's, de zoge naamde "groene,' partijen, vrou wenorganisaties, verschillende linkse groeperingen en de Jusos, de jonge socialisten. De demonstratie verliep rustig. In cidenten deden zich niet voor. De betogers droegen borden mee met leuzen, zoals "atoompro gram, daar sterven mensen aan" Ze juichten Kathy McCaughin van het actiecomité van veront ruste burgers van Harrisburg toe, die sprak over de angst, veroor zaakt door het ongeluk in de kerncentrale van Three Mile Is land. Ook vakbondsleiders kre gen veel applaus toen zij ver klaarden dat door het gebruik van alternatieve technologie dui zenden nieuwe functies kunnen worden geschapen. Door de pro testacties van strijders voor het behoud van het milieu wordt West-Duitslands program voor het gebruik van kernenergie fei telijk al zes jaar lang niet meer uitgevoerd. De zogenaamde 'groene beweging', een nog jonge partij in de Bondsrepubliek die echter snel groeit, kreeg voor het eerst zetels bij de parlementsver kiezingen die het vorige week einde in de deelstaat Bremen zijn gehouden. Diverse sprekers verklaarden op de protestbijeenkomst in Bonn dat de regeringen van de westerse landen paniek zaaien onder de bevolking van hun land door voortdurend te hameren op het tekort aan energie dat dreigt. Ze doen dit, aldus deze sprekers, om hun programma's voor kern energie te kunnen uitvoeren. Maar de paniek is volstrekt on zinnig, zo zeiden ze. "De kern- lobby is internationaal georgani seerd en wij moeten ons ook ver enigen om over de hele wereld weerstand te kunnen bieden" aldus McCaughin. tegenstanders van het gebruik van kernenergie hebben gisteren protestmars gehou- WASHINGTON - NAVO-secretaris-g ener aal Joseph Luns bracht dit weekeinde een kort bezoek aan het Witte Huis, waar hij zich kennelijk nogal amuseerde met de Amerikaanse president Carter Amnesty International: LONDEN (DPA) - Dat kinderen niet gespaard worden voor on derdrukkende maatregelen van de kant van overheden, blijkt uit een publikatie gisteren van „Amnesty International" in Lon den. De organisatie die zich inzet voor de mensenrechten bracht een rapport uit, waarin de indivi duele lotgevallen zijn verzameld van 35 kinderen die het slachtof fer werden van vervolging om politieke, etnische of godsdien stige redenen. "Dit is een van de wreedste rappor ten die wij ooit hebben gepubli ceerd", stond in een toelichting bij het verslag dat onder andere gewaagt van de moord op 50 a 100 schoolkinderen door onderda nen van Bokassa toen deze nog keizer was van Centraal-Afrika, en het ter dood brengen van naar schatting/vijfduizend jonge men sen in Ethiopië, toen daar tussen december 1977 en februari 1978 de "rode terreur" woedde. Een vrouw uit Chili vertelt in het rapport hoe haar dochtertje van drie in haar aanwezigheid werd gemarteld. "De bewakers kleed den het kind uit en sloegen haar met een leren zweep. Ze zetten haar in een vat met ijskoud water, tot ze bijna verdronk. Ze dreig den haar te misbruiken en sloe gen haar weer. Dit gebeurde vier dagen achtereen vier keer per dag", aldus de Chileense in het rapport van Amnesty Internatio nal. Ten slotte wordt er aan herinnerd dat veel kinderen al langer dan tien jaar in kampen worden ge vangen gehouden zonder ooit te zijn berecht of zelfs maar in staat van beschuldiging zijn gesteld voornamelijk in Indonesië. BONN (DPA) - De Westduitse bondkan- selier, Helmut Schmidt, heeft op nieuw te kennen ge geven dat nieuwe kernwapens voor middelgrote afstand als de Pershing 2 en de Cruise-raket niet uit sluitend op het grondgebied van de Bondsrepubliek mo gen worden gesta- tionneerd. Hij ver klaarde gisteren voor radio Frankfort dat de modernisering van de NAVO-troepen geen zuiver Duits-Ameri kaanse aangelegen heid mag worden, en dat de Bondsre publiek geen "uitzon deringspositie" mag innemen: alle landen moeten het risico op zich nemen. Schmidt karakteriseerde het aan bod van de Russische partijleider Leonid Brezjnjev, over beper king van kernwapens voor mid dellange afstanden te spreken op voorwaarde dat het Westen geen nieuwe wapens opstelt als "een duidelijke poging tot intimida tie", die overigens niet onver wacht was gekomen. Het Westen dient zich echter niet te laten beïnvloeden, en zoals voorzien - dat wil zeggen op de NAVO-mi- nisterconferentie van december in Brussel - tot besluiten te ko men. Schmidt voegde hier aan toe aan te nemen dat Brezjnjev's gedachten niet zozeer naar deze besluiten zelf, als wel naar de uit voering ervan uitgaan. Hij zei er op te vertrouwen, dat de Russi sche partijleider, evenals het Westen, de periode tussen de be sluitvorming en de uitvoering wil gebruiken voor onderhandelin gen. Luns Secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad "Newsweek" te verstaan gege ven, dat hij in de recente verkla ring in Oost-Berlijn van de Russi sche president Brezjnjev "een uitgangspunt" ziet voor onder handelingen over beheersing van de bewapening. Maar de aankondiging van een vermindering van de troepen van het Warschaupact in Europa ver andert volgens Luns niets aan de superioriteit van de conventio nele Sowjet-strijdmacht vergele ken met die van de NAVO. In het vraaggesprek dat gisteren is gepubliceerd zegt de secretaris generaal van de NAVO dat het Warschaupact altijd de boven toon zal voeren op het gebied van de conventionele bewapening, in weerwil van de inspanningen van de NAVO-landen en het terug trekken van 20.000 militairen en duizend Sowjet-tanks uit Oost- Duitsland. Terwijl Luns enerzijds verklaart, dat het aanbod van Brezjr\jev op prijs werd gesteld, constateert hij anderzijds dat de Sowjet-leider geen melding heeft gemaakt van de "SS-20-raketten", die in het westen van de Sowjet-Unie op West-Europa zijn gericht en van de Russische "Backfire"-bom- menwerpers. Luns zei tenslotte, dat geen enkele bespreking zal plaats hebben zo lang het Warschaupact niet be sluit, juiste getallen te verstrek ken over zijn strijdmacht. De NAVO-secretaris-generaal leg de er de nadruk op, dat het Atlan tisch bondgenootschap niet van plan is zijn nucleaire macht te verminderen als tegenprestatie voor vermindering van Sowjet- troepen. "Dat zou de deur open laten voor chantage en de détente zou verdwijnen", aldus Luns. Warschaupact In Tsjechoslowakije zijn geen kernwapens gestationeerd. Dit staat in een zaterdag in alle kran ten in de republiek afgedrukte verklaring van de hoogste leiding van staat en partij. De onlangs door de Sowjet-Unie gelanceerde voorstellen om tot ontwapening te komen, worden ronduit gesteund. Praag roept "alle staten ter wereld op tot con structieve ontwapeningsbespre kingen, om voor de huidige en toekomstige generaties de vrede te waarborgen". Een scherpe veroordeling treft het Ameri kaanse plan om in West-Europa nieuwe raketten voor de middel lange afstand te stationeren. Volgende week vindt in Praag overleg plaats tussen de parle mentsvoorzitters van de lidstaten van het Warschau-pact. Op deze bijeenkomst, die zonder prece dent is, zal waarschijnlijk een nieuw "ontwapeningsoffensief" worden geopend. In diplomatie ke kringen in Praag rekent men met een gemeenschappelijke op roep van de parlementen van de Oosteuropese staten aan alle parlementen ter wereld. MAHABAD (AFP/Reuter) - Een speciale afgezant van premier Bazargan van Iran is zaterdag in Mahabad door de opstandige Koerden ontvoerd, zo is gisteren in Teheran vernomen. De afge zant, Sadegh Zibakalam, bevond zich zaterdag in het kantoor van de gouverneur van Mahabad toen Koerden dit gebouw aanvielen. Een van de aanvallers slaagde er in het kantoor binnen te dringen. Hij dwong Zibakalam plaats te nemen in een auto. Uit Koerdische bronnen in Teheran is vernomen dat de afgezant van Bazargan is ontvoerd om hem op de hoogte te stellen van de juiste situatie in het gebied. Hjj zal waarschijnlijk naar de leiders van de Koerdische opstandelingen worden gebracht en daarna weer worden vrijgelaten. De Iraanse pers besteedde geen aandacht aan de ontvoering. In Teheran is gisteren een West duitse zakenman vermoord, zo heeft de Westduitse ambassade meegedeeld. De man, wiens iden titeit niet is onthuld, werd neer geschoten door twee mannen op een motor, toen hij zijn huis ver liet. Naar later is vernomen is de dood geschoten Westduitser Hans Joachim Leip, een topfunctiona ris van een vestiging van een far maceutische onderneming in Teheran. Op zijn lijk was een briefje achtergelaten waarop vermeld was dat de „Forghan", een extremistische moslembe weging, verantwoordelijk is voor de aanslag. Leip wordt er, aldus het briefje, van beschuldigd een aanhanger te zijn van het wester se kapitalisme. De „Forghan" heeft zich ook ver antwoordelijk gesteld voor de moord op een aantal Iraanse geestelijken. Over de beweging is weinig bekend. Het officiële Iraanse persbureau Pars bevestigde gisteren dat Zi bakalam was ontvoerd. Het voegde er aan toe dat hij „veilig en in goede gezondheid was". Er zijn, zo meldde het persbureau, besprekingen gaande om de in vrijheidstelling van de afgezant van Bazargan te bewerkstelligen. Waar hij wordt vastgehouden werd niet gemeld. De Iraanse overheid heeft zaterdag meegedeeld dat in twee gevech ten in het noorden en midden van Koerdistan zeventien Koerdi sche opstandelingen zijn gedood. De gevechten hadden plaats in Nowsoed bij de Iraakse grens en tussen Oeroemijech en Mahabad. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Franstalige socia listen (PS) blijven in de regering van premier Wilfried Martens. Met dit besluit van een speciaal ADVERTENTIE yen: yV/dchd Oodk o\Vwraa<* Leiden Lammenschansplein 6 Tel: 071 - 767206 767207 Leiderdorp v.d. Valk Boumanweg 71 Tel: 071 -899301 Katwijk Kon. Wilhelminastrac Tel: 01718 - 72744 Donderdag koopavond Leiden, vrijdag koopavond Leiderdorp. bijeengeroepen PS-congres is de dreiging van een kabinetscrisis in België voorlopig afgewend. Later deze week krijgt het kabinet- Martens waarschijnlijk met grote meerderheid het vertrouwen van het Belgische parlement, zo wordt in Brussel verwacht. De regering-Martens bestaat uit een coalitie van Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten, alsmede de Brusselse taaipartij FDF. Binnen de Frans talige PS waren stemmen opge gaan om maar af te haken. Een door de linkervleugel ingediende motie waarin tot verbreking van de samenwerking met de andere coalitiepartijen werd opgeroe pen, kreeg gisteren op het spe ciale partijcongres echter slechts 14 procent van de stemmen. De Waalse socialisten hebben de laatste jaren voortdurend kiezers verloren. De onontkoombare aantasting van het stelsel van de te duur geworden sociale voor zieningen, de door de regering voorgestane loonmatiging, de stijging van de indirecte belas tingen en verhoging van accijn zen beloven de socialisten nog meer verlies te zullen bezorgen. Maar partijleider Julien Cools werd door het congres gesteund in zijn opvatting dat er geen an der alternatief is voor deelne ming aan de regering. Woensdagmiddag legt premier Martens (van de Vlaamse CVP) in het parlement een verklaring af. Daarin zullen tal van problemen aan de orde komen die de laatste weken hebben gezorgd voor on genoegen tussen de Vlaamse en Waalse coalitiepartijen, zoals de taalrellen in de Voerstreek en het geharrewar over de oprichting van een Vlaamse school in de Waalse gemeente Komen (Comi- nes). Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot •C Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kon zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 73/4% of zes jaar vast met een rente van 9%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen na melijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaar lijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f 1.000,- en wij betalen u terug: u stort spaa rtermijn «nK u ontvangt f 861,32 f4.306,60 f 596,27 f2.981,35 2 jaar 6 jaar 6 jaar 7*4% 73/4% 9 9 f 1.000,- f5.000,- f 1.000, - f5.000,- spaar- hoofdsom waardoor totale* tcrmijn basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.102,50 f 60,- f 1.162,50 7J4% 3 jaar f 1.157,63 1 105,- f 1.262,63 8 4 jaar f 1.215,51 f 175,- f 1.390,51 8'. 2% 5 jaar f 1.276,28 f265,- f 1.541,28 9 De NMB denkt met u mee. •De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afge rond en berekend op basis van samengestelde interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.325,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcniavijzigmgcn voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9