Grote winst voor D'66 l'illili e I I I keukens/bad Hypotheekrente blijft aftrekbaar Wiegel: "Geen stopkogel voor politie Politie voert charges uit in muziekcentrum helpt u kiezen: NIPO-Rooie Haan-onderzoek: Aantjes gevraagd voor CD A-commissie V Verschil van mening tussen VVD en CDA Den Uyl: PvdA geen actiepartij Dode en gewonde door spelen met granaat Gewest Den Haag wil ook een "tankslag" Daarom: MAANDAG 15 OKTOBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Oud-CDA- fractieleider Aantjes is door het bestuur van de ARP voor gedragen als lid van de CDA- programcommissie. Het staat vrijwel vast dat hij morgen in deze functie zal worden be noemd. De commissie, die uit 12 leden zal bestaan, moet het nieuwe verkiezingspro gramma voor de verkiezingen van 1981 voor het CDA op stellen. Voor Aantjes, die eind vorig jaar de Tweede Kamer verliet na bekendwording van zijn oorlogsverleden, betekent de nieuwe functie een terugkeer in de politiek. De commissie staat onder lei ding van de Leidse hoogle raar Franken, oud-CHU- voorzitter in de provinciale staten van Zuid-Holland. DEN HAAG (GPD) - D'66 blijft zich verheugen in de gunst van de kiezer. Volgens het nieuwste NIPO-Rooie Haan- onderzoek zou de partij van Terlouw haar sterkte in de Tweede Kamer meer dan verdubbelen, indien nu ver kiezingen werden gehouden. De PvdA zou daarentegen een verlies van zes zetels moeten incasseren; het slecht ste resultaat van de socialisten sinds eind 1976. DEN HAAG (GPD) - De „stopkogel" zal hoogstwaarschijnlijk niet worden in gevoerd bij de Nederlandse politie als ammunitie voor het nieuwe hand vuurwapen Walther P-50. Dit liet minister Wiegel (binnenlandse za ken) zaterdag weten in een radio-inter view. Hij verklaarde „uiterst aarzelend" te staan tegenover deze nieuwe soort ko gel. Ook de Nederlandse Politiebond heeft zich inmiddels tegen invoering van de stopkogel verklaard. Kenmerkend voor de nieuwe kogel is dat deze in het lichaam van de getroffene vervormt. Na de inslag ontstaat zo een grotere wond dan door de huidige kogels wordt veroorzaakt. Dit leidt ertoe dat vluchtpogingen beter kunnen worden verhinderd. Een commissie van des kundigen heeft de kogel, van Duits fa brikaat, aanbevolen. In de Bondsre publiek zal de kogel echter niet worden ingevoerd. Nieuwe wet Wiegel kondigde voorts aan dat tussen hem en minister De Ruiter (justitie) overeenstemming is bereikt over een nieuwe Politiewet. Deze zal onder meer de samenvoeging van rijks- en gemeen tepolitie regelen. De wet zal de komende maanden door het kabinet .worden be sproken. Voor de jaarwisseling zal het ontwerp openbaar worden gemaakt. De vier grote steden zullen niet de door hen gevraagde 3000 man extra politie personeel kunnen aantrekken. De be windsman wees op een onlangs gereed gekomen rapport, dat concludeert dat de werkwijze van de politie fundamenteel anders moet zijn. Als een gevolg van een dergelijke wijziging zou verdere uitbrei ding van het politieapparaat niet nodig zijn. Zolang de besluitvorming over dit rapport nog niet is afgerond, wil Wiegel hoog stens zijn tegenwoordige beleid voort zetten. Dit betekent dat de politie de komende jaren per jaar met zon 500 man kan uitbreiden. Om de grote steden nog enigszins tegemoet te komen, krijgen deze vier er het volgend jaar samen toch nog 250 tot 300 man bij. Grimmig beeld van de vechtpartijen in Utrecht. li», Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 bv Gebr. Rolff s Handelmij. Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 UTRECHT (GPD) - Rond het Utrechtse muziek centrum Vredenburg hebben zich zaterdag avond en -nacht enkele vechtpartijen voorge daan tussen de politie en demonstranten. Na eerst de toegangshal van het muziekcentrum te hebben schoonge veegd, voerden po litieagenten met hon den op het Vredenburg enkele charges uit. Ver scheidene demonstran ten liepen hondebeten op. Eén actievoerder uit Utrecht werd gearres teerd omdat hij een po litieman een klap in zijn gezicht had gege- Na de beëindiging van de bezetting van het mu ziekcentrum is het nog geruime tijd onrustig geweest in de Utrechtse bmnenstad. Een groep van ongeveer tweehon derd man ging nog naar het NV-huis in Utrecht. Daarna ging de groep naar het huis van burgemeester Von- hoff van Utrecht. Hoe wel er een flinke poli tiemacht op de been was, hoefde er niet wor den opgetreden. Het muziekcentrum aan het Vredenburg werd zaterdagavond rond half elf bezet door onge veer 250 actievoerders. De bezetting was geor ganiseerd door het co mité Tivoli Tijdelijk. Dat comité had vrij dagavond ai het NV- huis gekraakt. Vrij dagnacht werd in de grote zaal van het NV- huis een groots popfes tijn gehouden. Zater dagmorgen ontruimde de Utrechtse politie het gekraakte NV-huis. Als reactie daarop besloot het comité Tivoli Tijde lijk zaterdagavond het muziekcentrum te be zetten. Volgens de resultaten van de en quête, die voor het grootste deel na Prinsjesdag werd gehouden, zou het CDA opnieuw de grootste partij worden. Uit het onderzoek blijkt voorts een licht herstel voor de VVD Vergeleken met de Kamerverkie zingen van 1977 zou de PvdA uit komen op 47 zetels (was 53). Het CDA zou zijn tegenwoordige 49 zetels behouden, terwijl D'66 zou groeien van acht naar 17 zetels. De WD komt uit op 24 (was 28) zetels.: Van de kleine partijen blijven SGP, GPV en PPR constant, terwijl de PSP twee zetels wint en ook de CPN er een bij krijgt. Opvallend AMSTERDAM (GPD) - PvdA-frac- tieleider Den Uyl heeft zaterdag gewaarschuwd dat de PvdA zich niet te veel moet vereenzelvigen met actiegroepen of de vakbewe ging. Volgens Den Uyl heeft een politieke partij als de PvdA per definitie een ruimere taak en moet zij het streven van actie groepen afwegen tegen algemene doelen als bijv. handhaving van de werkgelegenheid. Den Uyl zei dit op een discussiedag van de Wiardi Beekman Stich ting, het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid. Onderwerp was het vorig jaar uitgekomen rapport Partij, Par lement en Activisme, waarin af stand wordt genomen van het idee van de PvdA als actiepartij, zoals dat in 1973 door het toen malige partijbestuur onder lei ding van Van der Louw werd geïntroduceerd. Actievoerders voelen zich, zo werd tijdens de discussie gesteld, nog al eens in de steek gelaten door een partij als de PvdA, die acties (bijv. voor milieubehoud) te wei nig overneemt. Den Uyl was ech ter van mening dat acties van ac tiegroepen, die vaak zijn opgezet door mensen uit de bevoorrechte middengroepen, veelal sterk eenzijdig zijn gericht. Ook wer ken dergelijke acties in hoge ma te depolitiserend» zo stelde hij, omdat mensen van links en ui terst rechts het over deelbelan gen toch snel eens kunnen wor den. Het milieubehoud botst in veel ge vallen met een doelstelling als behoud van de werkgelegenheid. Den Uyl gaf als voorbeeld het af graven van mergellagen in Zuid- Limburg. Als men daar nee tegen zegt, heeft men als politieke partij wel de plicht voor vervangende werkgelegenheid voor zo'n ze venhonderd mensen te zorgen. De actiegroepen houden zich daar niet mee bezig. PvdA-voorzitter Van den Berg pleitte er in dit verband voor dat. de actiegroepen een bredere ver antwoordelijkheid op zich ne men. Hij meende dat de positie van de PvdA als „integratieka der" voor deelbelangen wordt overschat. Een ander punt van discussie was de tegenstelling actiepartij-rege ringspartij. Er werd gewezen op de recente stakingsacties, die niet geheel door de PvdA werden ge steund, omdat ze gedeeltelijk in strijd waren met het matigings- beleid waarvan ook de PvdA voorstander is. Bij Shell heeft dit tot verlies van de actie geleid, zo van de actie stelde men. Den Uyl bleek het daar niet mee eens. „Wat op korte termijn verlies kan lijken - door de walgelijke actie van de Shell-directie - heeft op langere termijn een bewustwor dingsproces in gang gezet, waar door het juist geen verlies be hoeft te zijn", aldus Den Uyl. is ook dat DS'70 voor het eerst sinds de verkiezingen van 1977 voldoende steun voor een zetel behaalt. D'66 Het verlies van de PvdA gaat vooral naar de kleinere linkse partijen en naar D'66, zo blijkt uit een na dere splitsing van de cijfers. Voor de VVD geldt dat een deel van de (vooral aan D'66) verloren kiezers nu opgeeft toch weer WD te zullen stemmen. De groei van D'66 gaat echter des ondanks gewoon door; bij elk nieuw maandelijks onderzoek krijgen de Democraten er weer enkele tienden van procenten bij, zo melden de onderzoekers. De winst komt vooral van PvdA, VVD en de nieuwe kiezers DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt is bereid tot een crisis met het CDA over de aftrekbaarheid van hypotheekrente voor het eigen huis. Dit maakte vice-premier Wiegel za terdag duidelijk in een radio-in terview voor de VARA. Hij liet weten dat het kabinet ondanks de wensen van het CDA niet bereid is aan de hypotheekrente te mor relen. „Het kabinet heeft gezegd: wij wensen niet te tornen aan de af trek van hypotheekrente", aldus Wiegel. „Dat is een duidelijk standpunt. Je kunt je afvragen of het een daad van wijs beleid was van de CD A-fractie om met zo'n motie te komen". EPE (ANP) - De 15-jarige Michael Weterings uit Utrecht is gister middag op het artillerie-schiet kamp Oldebroek om het leven gekomen, toen een granaat ont plofte die hij uit elkaar wilde ha len. Zijn 13-jarig vriendje Ri chard Leidelmeijer uit Nieuwe- gein raakte ernstig gewond. Volgens de leger-voorlichtings- dienst zijn de jongens over het hek rond het schietterrein ge klommen om patroonhulzen te verzamelen. De omgekomen jongen logeerde met zijn ouders op een camping in de buurt van Epe. Zijn vriendje was bij hem op bezoek. Uit het onderzoek blijkt voorts dat zowel „links" als „rechts" over 47,5 procent van de stemmen be schikt. Daarmee lijkt geen van beide blokken in staat een meer derheidsregering te vormen. Voor het kabinet-Van Agt geldt dat het nog slechts over de steun van 73 (nu 77) afgevaardigden zou beschikken. Dit is overigens een lichte verbetering vergeleken met vorige onderzoeken. Stakingen PvdA-leider Den Uyl verklaart het forse verlies van zijn partij aan de recente stakingen in de Rotter damse haven. Deze arbeidson rust is volgens hem ook verant woordelijk voor de winst van de kleine linkse partijen. De uitslag van het onderzoek deed bij hem verder de vraag rijzen of de PvdA na de volgende verkiezingen niet moet gaan streven naar een linkse minderheidsregering, ge zien de duidelijke winst van D'66. Terlouw liet weten nauwelijks ver baasd te zijn over de winst van zijn partij. Hij verklaarde het lo gisch te achten dat de mensen nu gaan zien dat D'66 een „vierde stroming" in de Nederlandse po ADVERTENTIE Wiegel doelde hierbij op de motie- Van Amelsvoort, die de CDA- fractie vorige week bij de alge mene beschouwingen indiende Volgens deze ontwerp-kameruit- litiek vertegenwoordigt. Er is dan ook geen reden aan te geven waarom de Democraten wezen lijk kleiner zouden moeten zijn dan de WD, aldus Terlouw. Na de komende verkiezingen ver wacht hij opnieuw een samen werking van PvdA, CDA en D'66. Een samengaan met de WD acht hij onwaarschijnlijk, gezien de opstelling van de liberalen bij de afgelopen algemene beschou wingen in de Tweede Kamer. De opsteller van het CDA-verkie- zingsprogramma, professor Goudzwaard (AR), sprak zater dag eveneens zijn voorkeur uit voor een nieuwe coalitie met PvdA, D'66 en PPR. Volgens hem is de huidige coalitie niet in staat de wezenlijke problemen in de samenleving tot een oplossing te brengen. Als zijn voorkeur voor een nieuwe lijsttrekker noemde prof. Goudzwaard dan ook de huidige fractieleider Lubbers boven premier Van Agt. Goudzwaard verklaarde voorts „serieus te overwegen" in te gaan op het verzoek van de ARP om een kamerlidmaatschap te aan vaarden. De suggestie dat hij premier zou willen worden, noemde hij voorbarig. spraak, die overigens later werd' ingetrokken, zou de rente voor hypotheken boven 400.000 gul den niet meer geheel aftrekbaar dienen te zijn voor de belastin gen. PvdA en D'66 kwamen in dit debat met moties waarbij de grens op 300.000 werd gelegd. Beide moties werden echter ver worpen. De kosten daarvoor bedragen nu voor een particulier ongeveer 360 gulden, zo blijkt uit antwoorden van het bestuur op vragen van de gewestraad. Daarbij is geen re kening gehouden met het geld dat men eventueel terug krijgt voor de inhoud van de tank. In het oude gedeelte van Rijswijk en in de waterwingebieden van Den Haag bestaat al een inventa- ADVERTENTIE Luxe De vice-premier wees erop dat aan vaarding van de CDA-motie zou risatie van oude olietanks. In de ze gemeenten is ook een verorde ning van kracht die verplicht tot aanmelden van een ondergrond se olietank. Aan het bezit van zo'n tank kunnen voorwaarden wor den gesteld. De waterwingebie den van Den Haag, die deels op het grondgebied van andere ge meenten liggen, worden boven dien beschermd door een provin ciale verordening. hebben betekend dat het princi pe van de aftrekbaarheid van hy potheekrente verlaten zou zijn. „Als je ergens een grens legt, dan staan er direct weer andere op de stoep die zeggen: het zou best drie ton kunnen wezen", aldus Wiegel. Weer een ander kabinet, dat in financiële problemen zou komen verkeren zou de grens dan nog lager kunnen leggen, zo zei hy. ,Ik vind dat er geen onzekerheid mag blijven bestaan. Dat is funest voor de woningmarkt en dat is ook funest voor de mensen, die zich in de schulden hebben ge stoken voor een eigen huis", al dus W ïegel. Hij wees er overigens op dat de aftrekbaarheid van ren te voor een tweede huis („Dat is een soort luxe-besteding") wel een zaak is waar met het kabinet over te praten valt. DEN HAAG (ANP) - Het gewest 's- Gravenhage (Den Haag, Leid- schendam, Nootdorp, Rijswijk, Voorburg, Zoetermeer) vindt dat er in het gebied van het gewest ook een 'tankslag' moet komen zoals in de provincie Utrecht. De ze aktie bestaat uit het opsporen en gratis leeghalen van oude tanks voor stookolie bij particu lieren. Vanwege de komst van het aardgas overbodig geworden olietanks kunnen na jaren gaan lekken en door olieverlies het milieu in ge vaar brengen. Het bestuur van het gewest 's-Gravenhage zal bij de gemeenten bevorderen dat er een inventarisatie komt van overjarige olietanks. Deze kun nen vervolgens worden leegge pompt en weggehaald, of met zand worden gevuld. .Eien politieman weet in elke situatie besluitvaardig op te treden. En legt daarbij als vanzelfsprekend menselijkheid en hulpvaardigheid aan de dag. Klinkt nogal logisch, is 't niet. Doe jij 't even? Vergeet 't maar. Niemand doet dat zomaar even. Je hebt er, hoe oud je ook bent, begrip en mensenkennis voor nodig. En niet iedereen heeft dat meteen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7