"Hinault gaat Merckx nog overtreffen Keetie neemt afscheid Rugbyteam door jonge Ieren op plaats gewezen; 3-31 Sittardia (slapend) naar winst China opnieuw lid van FIFA MAANDAG 15 OKTOBER 1979 SPORT SPORT SPORT HILVERSUM - Het nationale rug byteam heeft nog een zeer lange weg voor de boeg wil het zich met de internationale topteams kun nen meten. Afgelopen zaterdag werd de Nederlandse selectie in Hilversum door Ierland onder 23 jaar met een 3-31 nederlaag op zijn plaats gewezen. Het is op zich al goed dat een klasse team als de Ieren bereid is tegen het Nederlands vijftiental te ko men spelen. Dat is voor de ont wikkeling van de rugby-sport in Nederland van grote betekenis. Aan de andere kant echter is het bepaald niet leuk een fikse ne derlaag aan de broek te krijgen. Daarmee werd maar al te duide lijk bewezen dat de Nederlandse rugbyspelers nog veel hebben te leren. Op het gebied van de agressiviteit bijvoorbeeld. In de ontmoeting tegen het subliem spelende Ierland lag er een zeke re matheid over de Nederlandse ploeg. Die uitte zich vooral in zwak tackelen van de driekwart- lijn en de veelal trage opvolging van de tweede en derde rij van de voorwaartsen. Hierdoor kreeg de eerste rij, bestaande uit de DIOK- spelers Rijsdam en Koemans alsmede de Hagenaar Schaap, het constant zeer zwaar te verduren tegen de hard maar fair spelende tegenstanders. Al in de eerste speelhelft bracht Ierland de stand op 0-22 wat vooral door het uitstekende spel van de Ierse voorwaartsen werd gerealiseerd. Deze voorwaartsen hielden de Nederlandse ploeg voortdurend onder grote druk. Pas ver in de tweede helft kon Oranje iets te rugdoen toen Raimond van Rooyen een penalty, gegeven voor hands in de scrum, tussen de staanders kon knallen: 3-22. Die Ierse ploeg gaf daarna geen krimp meer en bleef de vader landse verdediging in een ijzeren greep houden. De score werd rus tig verhoogd tot uiteindelijk: 3-31. Barbarians De multiraciale Zuidafrikaanse rugbyploeg Barbarians heeft in Hawick (Schotland) tijdens een toernee door Groot-Brittannië de eerste nederlaag geleden. De vierde wedstrijd, tegen de "Scot tish co-op timists", eindigde in een nederlaag van 24-4. Bij de rust was de stand 20-0. Het duel moest twee keer worden onderbroken. Ruim 300 demon stranten was de toegang tot het stadion geweigerd. Toch slaagde een aantal van hen er in met valse kaartjes het stadion binnen te komen. Na het. roepen van anti- apartheidsleuzen en het gooien van enkele rookbommen werden de demonstranten door de politie verwijderd. De politie verrichtte achttien arrestaties. De Barba rians kwamen verzwakt aan de start, omdat een aantal "blanken" niet op zondag wenst te spelen. Studenten Voor de eerste maal in de Neder landse rugby-geschiedenis wer den gisteren op de velden van het Piet Paaltjespad in Leiden de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland voor stu denten gespeeld. Door negen teams, evenzovele universiteiten en hogescholen vertegen woord: gend, werd aan dit tournooi deel genomen. Ondanks de hevige regenbuien en een speelveld dat er daardoor als een enorme varkenstrog uitzag. werd er door alle ploegen met grote inzet en geweldig enthou siasme gespeeld. LSRG uit Lei den haaide net de eindstrijd niet, doordat het in de halve finale door het Dclflse Thor werd ver slagen. Zodoende werd de finale om het landskampioenschap voor stu denten een Delftse aangelegen heid tussen Thor en de Delftse studenten rugby club DSCR. Na een spannende pot was het ten slotte DSRC dat door een 4-3 overwinning de titel mee kon nemen. COMO (GPD) - Over de wielerkracht in het geblokte li chaam (1,75 meter lang, 68 kilo zwaar) van de nog jonge (24 jaar) Bernard Hinault is in het bcroepsrennerswe- reldje al heel wat te doen geweest. Hinault wint de sprint zo moeiteloos van de Italiaan Contini, dat ook daardoor later kon worden opgemerkt: "Wat hij heeft laten zien, hebben we met Merckx nog nooit meegemaakt" Laatste zege van Zeeuwse wielrenster O ROTTERDAM (GPD) - Langzaam stierf het applaus weg. Met de lichtme talen racefiets op haar schouders liep Keetie van Oosten voor de laatste keer de trap af naar de catacomben van het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy'. Het laatste Wilhelmus, de laatste nationale driekleur en de laatste toejuichingen. „Het doetje toch wel wat", zei ze nerveus lachend. „Je ziet al die mensen op de tribunes opstaan en klappen en je weet dat het afgelopen is" Keetie van Oosten heeft een punt gezet achter haar carrière Met een klin kende overwinning in het Nederlands kampioenschap Omnium (een baanwedstrijd bestaande uit vier onderdelen) nam ze op de Rotterdamse piste afscheid van het publiek. Veertien jaar lang heeft de Zeeuwse een toonaangevende rol gespeeld in het nationale en internationale dameswielrennen. Aan het slot van die indrukwekkende loopbaan telde ze 28 Nederlandse- en wereldtitels. En dat is ruim voldoende, oordeelde ze op 30-jarige leeftijd. „Alleen wanneer het dameswielrennen bij de Olympische Spelen op het programma zou hebben gestaan, was ik misschien nog even doorge gaan. Maar ach, je moet e?ns stoppen", stelde ze. Haar echtgenoot Rien, met wie ze zaterdag zeven jaar getrouwd was. meldde: „Het is echt definitief. Dat zat er het hele jaar el in. Als het regende, had ze bijvoor beeld geen zin om te gaan trainen en moest ik haar gewoon dwin gen". Van een mogelijk gebrekkige training was zondagmorgen en -middag niets te merken tijdens het Nederlands kampioenschap Omnium, een wedstrijd bestaande uit een klassementskoers. een afvalkoers. een rit van 500 meter met staande start en haar succesnummer, de drie kilome ter achtervolging. Op bijna alle onderdelen was ze superieur. Alleen de korte afstand werd een zege voor haar rivale Anne Moehlmann. Die kreeg voor die „vrijpos tigheid" onmiddellijk de rekening gepresenteerd. Tijdens de achter, ol- ging haalde Keetie vernietigend uit. Kon Anne Moehlmann tijdens het wereldkampioenscn^p in Ams.erdam nog een heel klein beetje tegen stand bieden, in Rotterdam weid ze ronduit voor aap gezet. Na 1800 van de 3000 meter zag ze Keetie van Oosten al langszij komen. Zaalhandbalkamnioen Sittardia had zaterdagavond nauwelijks moeite met de Luxemburgse titelhouder Eschois Fola. Hart Busio zorgt hier voor paniek in de Luxemburgse gelederen De Fransman liet monden open vallen van verbazing door wer velende shows van machtsver toon in het zware rondewerk waarvan de Tour de France de exponent is; hij dwong bewonde ring af door de wijze waarop hij de specialiteit tijdrijden demon streerde zoals bijvoorbeeld in de Grand Prix des Nations, het be roemdste nummer. En sinds het afgelopen weekeindt trok de Breton het onderdeel „klassie kers'-' op een onvergetelijke wijze naar zich toe met een overwin ning in de Ronde van Lombardije (Milaan-Como, 252 kilome ter). Hij etaleerde zijn kwaliteiten op zo'n indrukwekkende manier, dat het internationale wielerpelo- ton in Como superlatieven te kort kwam om onder woorden te brengen hoe er over Hinaults op treden werd gedacht. De Ita liaanse sportpagina's gilden het gisterochtend uit van sensatie „De tijd van het heroïsche wie- Iergevecht herleefde", schreef de Corriere della Sera in een kop van chocoladeletterformaat. Het beeld dat achter de jubelende teksten schuilging: een onder plensende regenbuien stampen de Bernard Hinault in karakteris tieke houding: het gezicht op oorlog en de benen in de stand van repeteergeweer. Zo deed hij over almaar slingeren de wegen vol vals plat en met ge mene korte klimmetjes alles wat hij wilde: de laatste klassieker van het seizoen winnen; de Super Prestige Prijs veroveren én zijn belangrijkste Italiaanse tegen standers voor eigen publiek ver nederen als wraak voor de manier waarop zij hem vorig jaar in deze wedstrijd via een coalitie de ver nieling inreden. Battaglin ein digde met een achterstand van 3.20 min. en het duo Moser-Sa- ronni werd via een tijdsverlies van 4.35 min. te schande ge zet. En toen dat gebeurd was, drongen zich onvermijdelijk weer de ver gelijkingen op met Eddy Merckx, de vorige veelvraat aan eerste prijzen. „Hij gaat hem overtref fen". sprak Ludo Peelers, die als een van de weinige stand leek te zuilen houden, maar die op 31 kilometer van de finish uit het wiel was gereden. „Wat Hinault de pas 21-jarige Silvano Contini hield het wiel. Vooral echter VIJFDE ZEGE ZOETEMELK LAUSANNE LAUSANNE (ANP) - Voor de vijf de achtereenvolgende keer heeft Joop Zoetemelk gisteren de wielerwedstrijd dwars door Lau sanne gewornen. Zoetemelk ze gevierde zowel in de individuele tijdrit als in de rit in lijn op het zelfde parcours van vijf kilome ter. Bernard Hinault verscheen iets te laat aan de start voor de rit in lijn. Hij eindigde nog als acht ste. In de tijdrit werd hij tweede en in het eindklassement derde. Zesdaagse De zesdaagse van Vest-Berlijn is een financieel goede zaak. Uit het internationale peloton wielren ners werd een aantal vedetten ge contracteerd. onder wie Jan Raas en Gerr'e Knctemann. Om elke dag een uitve»kochte zaal te krij gen werd ook een groep popmu zikanten en een aantal vrijwel blote dames ingehuurd. Resul taat: 38.000 toeschouwers na drie dagen en 7300 toeschouwers bij de matinee van gistermiddag. De stand was gisteravond: 1. Thu- rau/Sercu (V,'dl)/Bel) 87; 2. Peff- gen/Frilz PVdl) 87; 3. Raas/Pijnen (Ned) 29. Op vijf ronden: 6. Knetemann/ Hempel (Ned/Wdl) 52; op negen ronden: 8. Venix/Schuiten (Ned) 71. vandaag liet zien. heb ik met Merckx nooit meegemaakt" oordeelde Hennie Kuiper. De bewondering die Bernard Hi nault lossloeg, gold zijn moed en durf om 154 kilometer lang op kop te gaan rijden en de wijze waarop hij dat stuntwerk vol hield. Hij begon ermee in de tweede lastige klim van de wed strijd, de Colle di Balisio waar het peloton brak. Ruim een kilome ter voor de top versnelde hij het tempo en daarna hebben zijn be langrijkste concurrenten hem niet meer teruggezien. Aanvan kelijk deelde Hinaults ploeglei der Cyrille Guimard de algemene mening dat zijn pupil bezig was met een moordpoging van zijn kansen. Hinault later: „Guimard kwam langs me rijden en zei: „Wat doe jij hier op kop, je hoort in het groepje hierachter..." Na de discussie over dat koersmo- ment, nam Bernard Hinault drie kilometer verder zijn ravitaille- ringszakje aan, rechtte zijn rug en begon in afwachtende houding zijn lunch te verwerken. Kort daarna sloten zich zeven renners bij hem aan voor de allesbeslis- sende fase: Gaetano Baronchelli (die niet ging meewerken in het belang van zijn broer en kopman van de ploeg Gibi), Ronald de Witte (ter bewaking meegestuurd door zijn baas Moser), Serge Par- sani (eerst niet. later wel actief), Bernard Becaas (ploegmaat van Hinault die de taak kreeg om het eerste vuile werk op te knappen, wat hij voorbeeldig deed), Ludo Peeters (stevig meewerkend vanwege het ploegenbelang in de strijd om het merkenkampioen- schap waarin hij niet slaagde het geen betekende dat Raleigh deze titel opeiste), Silvano Contini (aanvankelijk bedrijvig, in de fi nale onmachtig) en Pierino Ga- vazzi (afwachtend). Alle groten van het peloton waren vanaf dat moment definitief ver slagen en de vraag waarom ze zo massaal achterbleven, kende een uiterst eenvoudig antwoord: om dat Hinauli zo sterk was. Joop Zoetemelk: „Het kwam dit keer ech niet omdat de kans- nebbers elkaar te veel in de gaten hielden. Iedereen zag Hinault gaan, iedereen probeerde bij te komen, maar het lukte niemand. Hij was domweg onhoudbaar. Later lag bet wat anders. Toen die zeven renners naar Hinault fiets ten, keek üe rest te veel naar el kaar". De verslagen Italianen Moser en Saronni: „Dat klopt. Op dat mo ment ontbrak het bij ons aan sa menwerking". Bernard Hinault zelf sprak van een geïmproviseerde aanval. „Ik was wel ven plan om iets bijzonders te presteren, maar niet zó vroeg in de wedstrijd. Toen ik echter in de beklimming van de Balisio zag dat er nogal wat renners moeite hadden met het tempo, vooral Saronni, leek het me tijd om te vertrekken. Ik wilde uitproberen hoe de zaak er precies voor stond". En dat heelt het peloton geweten. Eenmaal in het gezelschap van het zevental dat met succes in de achtervolging ging, sloeg de energie van Bernard Hinault zo op hol, dat hij anderen nauwe lijks op kop toeliet en met regel maat de voorsprong uitbouwde. Ooggetuige Ronald de Witte: „Ongelooflijk wat die man pres teerde. Ik snap niet hoe hij zoiets kan opbrengen. Het was natuur lijk mijn taak om in het belang van Moser afstopwerk te doen, maar ik kreeg er geen kans voor. Als Hinault me in z'n buurt zag komen deed-ie wat trappen meer en reed me gewoon uit het wiel. Hij was als een machine die op volle toeren bleef gaan. Als je zoiets meemaakt, dan zakt je mo raal in je schoenen. Dat is iets verschrikkelijks". Eén voor één loste Hinault zijn laat ste tegenstanders. In volgorde: Baronchelli, Becaas, Gavazzi en Parsani tegelijk en eveneens sa men Peeters en De Witte. Alleen dankzij de goedheid van Hinault die zwichtte voor de smeekbede van de over kramp klagende jon ge Italiaan die vroeg of hij bij mocht blijven maar die met de fi nish in zicht Hinault toch pro beerde te flikken. Die truc mis lukte echter totaal. De Italiaanse supporters waren zo fanatiek nog niet of ze begroetten de prestatie van Hinault met ap plaus als een historisch hoofd stuk in de wielergeschiedenis. En toen de Fransman-via de micro foons bovendien liet weten: „De ze overwinning, mijn eerste op Italiaanse bodem, doet mij emo tioneel even veel als mijn eerste Tour de Franco-zege", sloten de tifosi hem in hun hart als de goe de moordenaar van hun vedet- Uitslag: 1. Bernard Hinault (Fra) 251 km. in 6.13,25; 2. Silvano Cor'.ini (Ita) z.t.;,3. Giovanni Battaglin (ita) op 3.20; 4. Van- denbroucke (Bel) z.t.; 5 Dewitte (Bel) z.t.; 6. Peeters (Bel) z.t.; 7. Pozzi (Ita) z.t., 8. Maschiaretli (Ita)z.t.)9. Vandi (Ita)z.t., 10. Kuiper (Ned) op 4.22; 11. Beccia (Ita) op 4.35; 12. Amadori (Ita) z.t.; 13. Nilsson (Zwe) z.t.; 14. Moser (Ita) z.t.) 21. Zoete melk (Ned) z.t.; 24. Lubberding(Ned)z.t. Eindstand Super Prestige: 1. Bernard Hinault (Fra) 421 punten; 2. Giuseppe Saronni (Ita) 330; 3 Joop Zoetemelk (Ned) 325; 4. Francesco Moser (Ita) 245; 5. Jan Raas (Ned) 240. SITTARD (ANP) - Lands kampioen Sittardia zal ongetwijfeld de tweede ronde van de strijd om de Europacup I voor zaal handbalteams (heren) be reiken. Erg opgetogen hoeft men daar in het Sit- tardse kamp echter niet over te zijn, want on danks de 24-15 winst op de Luxemburgse kam pioen Eschois Fola, kon de ploeg geenszins impo neren. De geschiedenis vooraf is bekend. De nationale titelhouder startte de nieuwe competitie met slecht spel en twee nederlagen en is nu laatste op de ranglijst. Tegen Eschois Fola wilde de Limburgse equipe het oude ritme hervinden en de weg naar herstel inslaan. Dat lukte in zoverre dat Sittardia het duel met een zege kon afslui ten, maar van een kwalitatieve opleving was helemaal geen sprake. A!s excuus kan daarvoor aangevoerd worden het ontbre ken van Bert Bouwer en Jos Mo; vis, maar daar staat ook weer te genover dat de ploeg weer de be schikking had over Han Busio. die wc-gens een schorsing nog niet in de competitie in actie kwam. Tegen de erg slordig spelende Luxemburgse ploeg had Sittar dia voor ongeveer 1200 suppor ters de gehele wedstrijd een groot overwicht en kreeg enorm veel kansen. Voor Sittardia scoorden: Reijndors (lOx), Busio (7x), Hankman (3x), Thissen, Schmeitz, Helwegen en Jaspers. ZURICH - China is weer lid van de FIFA. Tndens een bijzondere zit ting \an het bestuur van de we reldvoetbalbond is China inge schreven als het 147e lid van deze organisatie. Taiwan had tevoren toegestemd in een naamsveran dering en zal voortaan meedoen onder de naam Football Associa- tion Taipeh Een-en-twintig jaar geleden trad China uit de FIFA. De Gordiaan se knoop werd ontward toen de Taiwanchinezen bereid werden gevonden een andere naam te aanvaarden en af te zien van het hijsen van de officiële Chinese Toernooiwinst levert Okker 20 mille op TEL AVIV (ANP) - Tom Okker heeft zaterdag het intei nationale tennistoernooi van Tel Aviv ge doteerd met cO.üOO dollar, ge wonnen. Hij versloeg in de finale de Zweed Per Hjertqvist in twee sets: 6-4, 6-3. De wedstrijd duur de 70 minuten. Tom Okker zegevierde later owk in de finale van het herendubbel spel. Met zijn Rot incense partner Ilie Nastase won Okker var. de Amerikaan Mike Cahill en de Au straliër Colin Diblcy. De setstan den waren: 7-5 6-4. De 35-jarige Okker veroverde door zijn twee overwinningen 10 050 dollar aan prijzengeld (ruim 20.000 gu'den). De Chileen Hans Gildemeister won gisteren het internationale ten nistoernooi in Barcelona. In de e-ndslnjtl versloeg Gildemeister op eenvoudige wijze de Amen- kaan Eddie Dibbs. die vorige week in Rotterdam de finale van het profcircuit verloor van Björn Borg. De setstanden waren 6-4, 6-3. 6-1. Bij de dames zegevierde de Zweed se Lena Sandin. In de eindstrijd was zij te sterk voor de Tsjecho- slowaakse Iva Budarova; 6-2,6-3. Satelli ettoernooi Marc Albert is winnaar geworden van het eerste Satelliettennis- toernooi. dat in Ede werd gehou den. In de eindstrjd versloeg negentienjarige Limburger zijn eén jaar oudere Hongaarse tegen stander Zoltan Kuharsky in dne sets. De setstanden waren 5-7, 6-4, 10-8. De Tesquahal in Ede was gevuld met ruim 400 toeschouwers. Die zagen Gonzalez en Segal, een Amerikaans/Canadese combina tie, de winst in het dubbelspel binnenhalen. In de eindstrijd versloegen zij Bussert/Kuharsky (Nzl/Hon) met 7-6, 6-4. Chaos Dij wieler- WK junioren BUENOS /vIRES (ANP) - De we reldkampioenschappen wielren nen voor junioren zijn in Buenos Aire geëindigd met een incident. De 120 kilometer lange wegwed strijd draaide uit op een sprint tussen de Amerikaan Gregg Le- mond er. de Be'g Kenny de Mar- teleire. De Belg ging a!-. eerste over dc eindstreep, maa' de wed- strijdromnnssarissen zetten hem terug naar de tweede plaats, om- d;.t hij zijn tegenstander tijdens de sprint hinderde. Lemond kreeg de regenboogtrui om de schouders. De Martcleire kreeg het zilver De Fransman Dury veroverde het brons. Alle overige renners werden op de vierde plaats geklasseerd. De finale van de wegwedstrijd vcrliep zeer chaotisch, omdat er op de weg naar de eindstreep geen drang hekken waren geplaatst. Tien tallen toeschouwers liepen over de weg en maakten het registre ren van de renners bij de finish onmogelijk. vlag en het spelen van het Chine se volkslied. China is nu aangesloten bij 15 in ternationale sportorganisaties: atletiek, roeien, basketbal, kano, wielrennen, schaatsen, turnen, gewichtheffen, ijshockey, wor stelen, schermen, tafeltennis, schieten, volleybal en voetbal.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23