Eindsignaal redt Zijl/LGB Schakers Philidor falen: gebrek aan routine NSL-] Taai Docos blijft de baas over Shot: 6-4 Goede tijd Hollmann Zwaarbevochten zege op VZC VAN OOYEN IN ORANJE ■lop ers in Roelof arends veen zeer succesvol O S T MAANDAG 15 OKTOBER 1979 SPORT LEIDEN - Wat meer routine en wat meer kwaliteit. Dat zijn de ingrediënten, die het eerste tiental van Philidor/Leiden nog nodig heeft om aan de top van de hoofdklasse in de landelijke schaak competitie te kunnen meedraaien. Smaakmakers heeft het Leidse team al in de personen van Menno Okkes en Ad van den Berg. Er zijn nu al Philidor-aanhangers die om RAG de Graaff roepen. Misschien ook zullen spelers van buitenaf aangetrok ken moeten worden, want eigen kweek heeft Philidor bijna niet, hoewel daarin binnenkort verandering gaat komen, want er wordt hard gewerkt aan een eigen jeugdafdeling. Pogingen om John van der Wiel aan V/Rotterdam te ontfutselen zijn gestrand. Geld en het eerste bord waren voor hem niet vol doende, want spelen om de Europa cup voor landenteams zou hij bij Phili dor moeten missen en dat wilde hij niet. Tegen landskampioen V/Rotterdam kwam de Leidse ploeg zaterdag uitste kend voor de dag. Joop Piket, de teamleider van de Leidenaars, had hal verwege de strijd zelfs goede hoop od een S-5 gelijkspel, hetgeen een regel rechte sensatie was geweest. Hc-t bleek echter te mooi om waar te zijn, want een drietal slippertjes kostten even zo vele "halfjes", zodat het Leidse team uiteindelijk eervol met 6V2-3V2 van de profs uit de Maasstad verloor. Philidor heeft in Rotterdam wel degelijk geprobeerd te stunten. Immers de Maasstedelingen misten Jan Timman en Ulf Andersson, beiden in Rio de Ja neiro, terwijl Viktor Kortsjnoi niet mocht spelen, omdat hij tot 1 novem ber deelneemt aan de Zwitserse com petitie in Biel. Geruggesteund door de verrassende re mise van Henk van Maaren in de voor- uitgespeelde partij tegen John van der Wiel toog een enthousiaste Leidse ploeg naar Rotterdam. Twintig zetten had Peter Gelpke nodig om Fred van der Vliet herhaling van zetten af te dwingen en even later herhaalde Peter Wakker hetzelfde kunstje tegen Wim Westerveld: lVt-lVa. Toen liet Philidor een steek vallen. Theo Piket, in tijd nood, gaf in wat mindere stand een stuk weg: 2*/s-lVa. Piet Bakker speelde tegen Max Euwe zo scherp, dat de oud-wereldkampioen maar afzag van een veelbelovende of fercombinatie. Daardoor kwam Bak ker iets in het voordeel, maar net niet genoeg voor de winst: remise en 3-2. Van Halderen zorgde voor het eerste slippertje door de dames te ruilen, het geen hem een verloren positie ople verde: 4-2. De Rotterdammers liepen naar 5-2 dank zij Arend van Dop die Rinie Kuyf weg vaagde. Ad van den Berg leek de held van de dag te worden. Tegen groot meester Michael Stean, even uit En geland overgewaaid, ontketende hij een stormachtige aanval. Hij had kun nen winnen, als hij zijn loper niet op het verkeerde been had gezet. Nu kwam hij een pion achter, maar door taai te verdedigen creëerde hij een eindspel, waarin hij met een "kale" lo per drie pionnen tegenhield: remise en 5V*-2Va. Joop Piket was de laatste die in de fout ging: "Ik dacht, dat het remise was, als ik met mijn koning, die pion ging op halen". Een tussenzet van Hans Bohm en Joop kon opgeven: 6V2-2V2. Het was alweer Menno Okkes, die als enige Leidenaar de volle buit binnen haalde. Bruno Carlier zag werkelijk alle velden van het bord, voordat hij met een briljant pionoffer in het eind spel eenvoudig werd opgerold: 6Va-3 LSG LSG I/Leiden kwam in Brunssum on verwacht in de problemen. De Leidse ploeg was zichzelf niet te weinig con centratie. Nico Bosman de teamleider van LSG: "Ja, wat wil je. Drie kwartier vertraging met de treinreis, daardoor te laat in de speelzaal en dan direct achter de borden. Gelukkig gaf de routine tenslotte de doorslag, want op een ge geven moment rekende ik op verlies". De Leidenaars wonnen op het nipper tje (4V2-5V2) en zijn nu derde in klasse IB. Heemskerk en Kuijpers waren duidelijk niet tevreden met hun matte spel in de vooruitgespeelde partijen. Het werden geen nederlagen, maar twee magere remises: 1-1. Vanuit een slechte stand peuterde Dob belaar zowaar een toren los bij zijn te genstander, maar omdat Verburg een toren prijsgaf, bleef het gelijk: 2-2. Sikkel won in tijdnood sneller dan hij had gedacht, León Konings bewees, dat de aanval van zijn opponent een wasse neus was: stukwinst en 2-4. To- lenaar schoof alles tot het laatste gaatje dicht remise. Bosman: "Toen zag ik het niet meer zit ten. Wichers en Baart hadden straal gewonnen gestaan en stonden nu straal verloren, terwijl Erwich niet meer dan remise had". Een zucht van verlichting toen Erwich een toren of ferde voor twee doorlopende vrijpion nen en daarmee LSG aan de winst hielp. Inderdaad verloren Wichers en Baart hun partijen: 4V2-5V2 winst voor LSG I met behoud van kansen op pro motie naar de hoofdklasse. Voorschoten Voorschoten I had in klasse II C bij Paul Keres II bepaald pech. toen Both in tijdnood zijn winststelling vergooide, anders hadden de Voorschotenaren dit duel beslist gewonnen. Nu werd het een beslissende 5V2-3V2 achterstand. In de enige hangpartij heeft Thieme met zijn twee veropgerukte vrijpionnen uitstekende winstkansen. Jjöü ii kwam voor de tweede maal tot een 5V2-4V2 overwinning. Nu was het Haagse DD II het slachtoffer. Maar liefst vijf partijen werden door de vlag beslist. Zo werd Geertsema door de vlag gered, terwijl Ossewaarde en Pols, beiden in winnende posities, hun op- - ponenten de tijd zag overschrijden. Toen het al 2V2-5V2 stond, sloeg het tijdnoodduiveltje nog tweemaal toe: slachtoffers waren nu Egberts en Struikmans. Derhalve werd het 4V2-5 2 voor LSG II en een derde plaats in II C. De reserves van Philidor zijn zich duide lijk aan het herstellen. Tegen DSC 1/ Delft konden de Leidenaars het zich zelfs permiteren twee partijen cadeau te doen. Vroege Sinterklazen waren Jeroen Selier en Chris Gerritsen. Het werd tenslotte een 3V2-6V2 zege. ALPHEN - Gisteren werd in het zwembad De Dillen in Al phen het tweede deel van de kring winter kampioen schappen gehouden. Ditmaal waren de vrije- en de rugslag aan de beurt. Er werd een 50 verzwommen. Degene die de snelste totaaltijd had mocht zich kringkampioen noemen. Walter Hollman van De Zijl LGB werd kampioen bij de heren vrijeslag. Petra Hoek was bij de meisjes onder 16 jaar (rugslag) weer niet te ver slaan. Uitslagen: 50 meter rugslag meisjes onder 16 jaar 1. Petra Hoek Katwijk 32.7, 2. Inge van Veen BZPC 35.1, 100 me ter rugslag meisjes onder 16 jaar. 1. Petra Hoek, Katwijk 2.39.6. 50 m. vrije slag heren: 1. Walter Hollman Zijl/LGB 26.1, 2. Gernt Verdoes Kat wijk 27.6 100 meter vrijeslag heren: 1. Walter Hollman Zijl/ LGB 58.6. 2. Eric Vierbergen AZC 59.6. 200 m. vrijeslag he ren: 1. Gerrit Verdoes Kat wijk 2.14.4, 3. Walter Hollman Zijl/LGB 2.14.8. 50 m. vrije slag jongens onder 14 jaar 1. Edwin van Houten BZPC 26.7, 3. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 28.0.100 meter vrijeslag jongens onder 14 jaar 1. Ed win van Houten BZPC 59.6 (Kringrecord), 2. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 1.003. 200 m. vrijeslag jongens onder 14 jaar 1. Edwin van Houten BZPC 2.11.1, 2. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 2.13.0. 50 m. Rugslag meisjes onder 10 jaar 1. Jeanette de Duik Kat wijk 39.1. 100 meter rugslag meisjes onder 10 jaar 1. Jea nette den Duik Katwijk 1.25.5, 2. Yvonne de Kier LZ'86 1.29.8, 3. Annet Knot LZ'86 1.30.8. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ploeg die van 26 tot en met 28 oktober in Stuttgart (West- Duitsland) aan het toernooi om de wereldkampioenschappen Taekwondo zal deelnemen, is als volgt samengesteld: Tot 52 kg: Ton van Gils (Tilburg); tot 56 kg: Alex Rumeon (Nijverdal); tot 60 kg: Ruud van Ooyen (Leiden); tot 64 kg: Henk Horsten (Tilburg); tot 69 kg: Ruben Thys (Den Bosch); tot 74 kg: Hans Brugman (Vught); tot 78 kg: Nelson Sabs (Tilburg); tot 84 kg: Ben Oude Luttikhuis (Almelo); boven 84 kg: Sjef Vos (Den Bosch). Dezelfde ploeg treedt op 31 oktober in de sporthal Ovërbosch in Den Haag aan tegen Zuid-Korea. De Zuidkoreanen, die met deze wed strijd een Europese toernee star ten, gelden als meesters in deze tak van sport. LEIDEN/DEN HAAG - In het afgelopen weekeinde stond de eerste ronde van de waterpolocompetitie op het programma en voor de beide Leidse hoofdklassers de Zijl/ LGB en LZ'86 is dit rede lijk verlopen. De Zijl/LGB won nipt van VZC (5-4) en LZ'86 slaagde erin tegen HZPC tot een puntendeling te komen (3-3). DKD uit Leider dorp begon ook goed. Die Haghe werd met 7-5 verslagen. Vivax debuteerde in de derde klasse met een nederlaag tegen Wik Wassenaar (5-4). De Zijl/LGB is de competitie goed begonnen. Zaterdagavond werd VZC (vorig jaar 5de) uit Veenen- daal met 5-4 verslagen. De Lei denaars namen hierdoor revan che voor de eerder in het beker toernooi geleden nederlaag. On danks de overwinning was het vertoonde spel nog niet op het gewenste niveau. Aan beide zij den werd er onnauwkeurig ge plaatst, waardoor veel onnodig balverlies werd geleden. De wedstrijd kreeg hierdoor een rommelig karakter. VZC was zeker niet minder dan de Zijl/ LGB en had (een verdiend) ge lijkspel kunnen behalen als er wat beter met de kansen was omgesprongen. Vlak voor tijd leek Drenth (Jan Jaap Korevaar zat op de kant) toch nog de ge lijkmaker te scoren. De bal ver dween inderdaad in het doel maar kort hiervoor had het eindsignaal geklonken. In de eerste periode was al duide lijk dat de ploegen aan elkaar gewaagd waren. De verdedigin gen overheersten. Zo schakelde Albert Spijker de gevaarlijke VZC-midvoor Mart Bras goed uit. De beste kans in de beginfa se was voor Hans van Zeeland die vrij voor Zijl/LGB goalie Theo Uittenhout keihard op de lat schoot. De tweede periode was wat levendiger. Eerst werd Alex van Belkum binnen de 4 meter onreglementair afge stopt. Broer Stan verzilverde de strafworp: 1-0. VZC kwam vrij snel via Henk Blankenstein op 1-1. Met Van Noort op de kant zorgde Dick van de Bosch ervoor dat de Zijl/LGB halverwege op voorsprong stond (2-1). De tweede helft van de wedstrijd was zo mogelijk nog rommeli ger. Hierdoor bleef het meer spannend dan goed polospcl. Van Noort maakte via een strafworp gelijk (2-2). Verkeerd overnemen in de VZC verdedi ging stelde Stan van Belkum in ROELOFARENDSVEEN Atleet Ed van Tilborg van de Noordwij- kerhoutse Strandlopers (NSL) heeft gisteren in Roelofarends- veen de jaarlijkse Bloemenloop over 21 kilometer gewonnen. Van Tilborg kwam ondanks de stro mende regen tot een prima tijd van 1 uur 13 minuten en 50 se conden en was daarmee duidelijk te snel voor Haarlemmer Wim Westerholst die in 1.15.30 de tweede plaats bemachtigde. De Bloemenloop, die ondanks de barre weersomstandigheden zo n 1 (witte cap) scoort 3-2 voor de Zijl/LGB in de s staat 3-2 te scoren. Na de ge lijkmaker van Hans van Zee land slaagde de Leidenaars er in wat meer druk uit te oefenen. In deze periode vielen dan ook naar later zou blijken de beslissende doelpunten. Hans Korevaar 4-3 (prachtige tip in) en Stan van Belkum 5-3 (man meer). De wat ruimere voorsprong bracht ech ter niet de gewenste rust in het Leidse spel. Integendeel, de laatste periode moesten de Lei denaars nog alle zeilen bijzetten om de winst vast te houden. Dat VZC uiteindelijk niet verder kwam dan 5-4 was niet alleen de verdienste van de Zijl/LGB. De Veenendalers waren niet koelbloedig genoeg in het be nutten van de kansen. door 2-1 in te tikken aangeven van de weer in de hoofdmacht opgenomen Joop Siera. In de tweede en derde pe riode kreeg LZ'86 de kans de voorsprong uit te bouwen door het uitspelen van een man meer situaties, maar zoals zo vaak viel het doelpunt aan de andere kant (2-2). De laatste periode bracht de beslissing. Uitblinker Jan de Graaf zorgde al snel voor 3-2 en deze stand bleef tot 25 se conden voor tijd op het score bord staan. Vlak voor dit mo ment brak Bram van Mil door en werd naar eigen zeggen on reglementair afgestopt. Hier door was hij in de veronderstel- verture tegen VZC. De Leidenaar. ling een vrije bal mee te krijgen, wat door de scheidsrechter niet gehonoreerd werd. Verbaasd bleef hij liggen en HZPC maakte van de gelegenheid gebruik door via Cok Mudde de gelijkmaker te scoren. DKD won van Die Haghe met 7-5. Na de gehele wedstrijd achter gestaan te hebben, sloegen de Leiderdorpers in de laatste pe riode toe. Uitblinkers bij DKD waren keeper Kees v.d. Plas en topscorer Harry van Hove, hij maakte 4 treffers. Vivax trok tegen Wik Wassenaar aan het kortste eind en verloor met 5-4. In een sensationele wedstrijd waren de ploegen goed tegen elkaar opgewassen. Het iets koelbloediger afmaken van de kansen gaf de doorslag. Vooral in de slotfase toen Vivax anderhalve minuut met een man meer speelde was de ploeg dicht bij de gelijkmaker. De dames van de Zijl/LGB verlo ren hun eerste wedstrijd tegen ZPB (7-5). Ondanks het gemis van Jolanda v.d. Maarel (rugklachten) en een vaste coach kwamen de dames tot aan vaardbaar spel. In de derde pe riode ging het mis, een 3-2 voor sprong werd omgebogen in een 6-3 achterstand en toen was het pleit beslecht. DIRK KLOOS Veglo wijst Dropshot terug LEIDEN - In de badminton- competitie behaalde Veglo een verrassende zege op de gedoodverfde kampioen Dropshot. Vlietwijk kwam eveneens in het afgelopen weeikeinde tot een overw ning. Rodelantaarndrager SIO moest er met 2-9 aan loven. BC Leiden noteerde ook winst. In Delft werd Delft met 2-6 gewonnen. Veglo haalde het huzarenstukje uit door kampioenskandidaat nummer één Dropshot beentje te lichten. De koppels GD Frederiksz/De Rooy De Rooy/Harteveld waren hoofdverantwoordelijken voor de knappe 5-3 zege. De resultaten waren: HE De Rooy-Gitl 11-5,15-2,18-13; HE Van Harteveld-Quentin 11-15, 14-17, DE Sylvia Frederiksz- Sondergaard 7-11, 11-6, 11-7; DH De Rooy/Harteveld-Gill- Quentin 15-4, 15-13, DD De Rooy/Frederiksz-Van Dnel Sondergaard 14-17, 5-15; GD Frederiksz/De Rooy-Van Driel/Gill 15-11. 12-15, 15-12, GD Jaq. de Rooy/Harteveld- Söndergaard/Quentin 15-4, 15-10. Door overwinning op SIO is Vlietwijk aan kop van de ranglijst gekomen. Opvallend waren de winstpartijen in herendubbel van het koppel Westerbeek/Oostergo (2-15, 3-15) en het duo Van den Berg/Lapré, dat de heren Trisnadi/Soedjadi via 18-15, 9-15 en 4-15 terugwees. De overige uitslagen waren: f Carol Liem-Nolly Bennink 11-8. 11-7, DD: Gezusters Liem-Bennink/Ware 15-12, 15-11; DE: Liem-De Vriend 11-4, 3-11 en 3-11. Bij BC Leiden speelden Kees Knijnenburgten Dory Koele- mij een opvallend goede par tij. De uitstekend gespeelde dubbelpartijen van de Leide naars waren uiteindelijk doorslaggevend voor de 6-2 zege. De uitslagen waren: HE: Kees Knijnenburg-E. v.d. Lingen 15-1, 15-5; DE: Dory Koelemij-R. Sihombing 11-7. 11-2; GD: Nora de Koning-/ Sjaak Laman - R. Sihombing/ Theuvenet 15-7. 15-8; GD Do ry Koelemij/Kees Knijnen- burg - J. Stelten/E.v.d Lingen 15-5. 7-15, 15-7; DD Dory Koelemij/Nora de Koning - Sihombing/J. Stelten 15-3, 15-13. Redelijk 650 deelnemers trok, verliep zeer succesvol voor de deelnemers van de NSL. Niet alleen dankzij de overwinning van Tilborg maar ook door de hoge klasseringen die andere Noordwijkerhoutse atleten scoorden. Hans Vermee- ren werd vierde in 1.17.20, Leo van Denzen zesde in 1.18.30:, Jan van de Berg twaalfde in 1.20.10, Ben Hagen dertiende in 1.20.50, Peter van Denzen vijftiende in 1.21.30, Gerard van de Meer twin tigste in 1.23.15 en Henk Senne 22ste in 1.23.50. De hernieuwde kennismaking met de hoofdklasse is voor LZ'86 re delijk verlopen. Tegen HZPC uit Den Haag rolde een 3-3 gelijk spel uit de bus. De Leidenaars waren niet helemaal tevreden over deze uitslag. Aanvoerder Jan de Graaf: "Voor de wed strijd had ik voor een 3-3 gelijk spel getekend, maar achteraf bekeken zijn we er toch wel wat magertjes afgekomen". En daaar had hij gelijk in. LZ'86 wist namelijk veel meer kansen te scheppen dan HZPC, maar door falen of domme pech weer hield de Leidenaars ervan een beslissende voorsprong te ne men. De eerste periode was ty perend voor de gehele wed strijd. Uit de vele gevaarlijke si tuaties die zich voor de Haagse keeper Goedman afspeelden wist LZ'86 maar één keer doel treffend uit te halen. Rudy Muusse brak eindelijk de ban door met een afstandsschot de Haagse goalie te verschalken. Deze voorsprong hield echter niet lang stand. I11 de tweede pe riode schudde Klumper zijn be lager Ruud Muusse van zich af en scoorde beheerst de gelijk maker. Dezelfde Ruud Muusse maakte zijn defensief falen goed LEIDEN - Avanti heeft zich een week voor de derby met Docos in een onhandige situatie gemanoeuvreerd door met 6-4 te verliezen bij JCV dat vorige week Docos nog met 2-8 moest voorlaten. Docos zelf liet Shot merken hoe taai de Leidenaars in eigen huis zijn want na een 2-4 achterstand vochten Ed v.d. Berg c.s. zich uitstekend naar 6-4. Avanti en Docos delen nu beiden de koppositie van de promotie- ereklasse zodat de ereklasseplaats van Sc.vlla de tweede helft zeker door een "Leidse" klub wordt ingenomen. Avanti heeft in Theo Louwers en Bettine Vriesekoop twee topspelers, maar waar Vriesekoop een keiharde wedstrijdmentaliteit bezit is Louwers op dat punt nou net haar tegenpool. Ook tegen JCV werd dat overduidelijk, want Vriesekoop sloeg haar opponenten als krullen jongens van tafel. Louwers moet dan-toch zeker ook eén of twee keer kunnen scoren, maar de Avanti-man kon de juiste concentratie niet vatten en ging drie keer het schip in. En van John van Strien is het dan teveel gevraagd dat recht te zetten, hij verweerde zich naar beste kunnen maar kon toch pas scoren toen het pleit al beslecht was het geen de eindstand draaglijk maakte 6-4. Docos staat met 2-4 achter tegen Shot als Laddy Prorok de talentvolle Henk van Spanje ontmoet. In plaats van 2-5 zorgt Prorok heel netjes voor 3-4 en geeft zijn team vleugels. Ed v.d. Berg verdedigt zijn hat trick met ambtelijke securiteit en Ed Fallaux vergeet bij 5-4 gewoon dat hij eigenlijk ziek is en mept De Bruyn en met hem heel Shot de 6-4 vernieling in. Scylla vertrok met dames en heren naar Amsterdam om daar Tempo Team te bestrijden. De heren hebben onderhand een abonnement op 1-9, waarbij Patrick Swier dan als enige tegenscoort. Nu gebeurde dat via Han Gootzen tegen wie Frits Kantebeen zijn gebruikelijke voor sprong verspeelde. Sjoerd Meyer retourneerde de meeste services te liefelijk om in de strijd voor te komen. Toen de dames het dubbel met 22-20 in de derde game uit het vuur sleepten en naar 3-1 uitliepen lag winst in het verschiet maar de eindstand leverde een niet bevredigen de 5-5 op. Pal na het dubbel was Sandra de Kruyff redelijk kansloos tegen de niet imponerende Marian van Vliet die later, zij het met meer moeite, ook Stephine van Gennip de baas bleef. Dat was één tegenval ler, dat De Kruyff als kopvrouw verloor. De tweede bereidde Sophia Vaalburg haar club door bij 5-4 een 17-12 voorsprong te verspelen. Avanti kreeg door deze puntendeling de kans alleen aan kop te komen en onder leiding van de ongeslagen Brigitte Kooter benutte de Ha- zerswoudsc formatie deze mogelijkheid met een 7-3 zege bij Amster dam. Jolande Noordain ging ruim af tegen Judy Williams maar het kon lijden, want samen met Kooter haalde ze wel het dubbel binnen. Bovendien pikte de tweede Kooter, Moniek, ook nu weer een nuttig graantje mee. Technisch laat het zich niet aanzien maar van de "derde dames" is Moniek Kooter de beste waarmee Avanti terecht aan de leiding gaat in de strijd om de herfsttitel. Overige uitslagen: Noad 1 - Scylla 5 7-3; Avanti 2- Molenaar 9-1: Mizu - AMVJ 7-3; Avanti 3- UBTV 6-4; Sett - Mizu 2 4-6; HH2 - Treffers 7-3; Iduna - Docos 2 8-2; Scylla 2 - Evro 6-4; Scylla 3 - Wilno 3-7; Scylla 4 - TSO 6-4; Dames: Avanti 2 - Irene 9-1; Gispen - Scylla 5-5. Stand: Prom. Ereklasse: Avanti 5-8, Docos 5-8, JCV 5-5, Quick 5-3, Shot 5-3, Tafeltennishuis 5-3, Damese reklasse: Avanti 5-8, Scylla 5-7, Tempo Team 5-7, Aloysius 5-5, Am sterdam 5-3, Koningslust 5-0. Ereklasse HH 5-10, Salto 4-5, Midslars 5-5, Korenbeurs 4-4, Tempo Team 5-4, Scylla 5-0.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 22