P/Leiden ontluistert RZ in bizarre slachtpartij Nuttige zege Fides Pacta: 10-6 Dames van Gemini winnen moeiteloos ORANJE ZESDE OP EK Ongelooflijke score in Vijf Meihal: 128-45 BASKETBALSTERS LEIDEN KRIJGEN 'PAK SLAAG' VAN DE CANGEROES Nijmegen met 0-3 opzij gezet Zuiderkwartier en Pernix in de verdrukking MAANDAG 15 OKTOBER 1979 PAGINA 21 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Acht dunks, waarvan er vijf voor rekening werden genomen door Sid Bruinsma, twee het predi kaat 'super' mochten dragen en afkomstig waren van Ervin Giddings en er eentje op naam kwam van Jim Woudstra, een speler die dit spectaculaire onderdeel van het basketbal in principe alleen maar bewaart voor de training of als een soort warming-up. Geen sprake Het mag typerend heten dat Woud stra, de beheerste, zich zaterdag avond tegen Rotterdam Zuid even liet gaan en deelnam aan dit 'dunkfestival'. Maar ook hij be greep dat bij gebrek aan een te genstander er maar één manier overbleef om het thuispubliek toch aan zich te verplichten en er dus maar een show van te maken. Hetgeen de supporters hem en Parker Leiden in dank afnamen. Geen wedstrijd zien maar toch genieten. Er zijn zaterdagavond in de Vijf Meihal een paar records gebro ken. Diepterecords weliswaar, maar ook die moeten vermeld worden. Rotterdam Zuid, dat be zig is aan een volslagen waanzin nig seizoen (vorige week werd gewonnen van NN Donar red.) werd door Leiden afgescheept met 45 punten, de laagste score sinds de invoering van de eredi visie. En het verschil tussen bei de teams zal straks eveneens in de annalen van de NBB worden opgetekend. Niet minder dan 83 punten bedroeg dat uiteindelijk: Van een serieuze krachtmeting, het moge duidelijk zijn uit deze cij fers, was totaal geen sprake. Inte gendeel, het werd een ontluiste rende afgang voor Rotterdam Zuid dat een afstraffing kreeg die de ploeg nog heel lang zal heu gen. Helemaal niets bracht het team, dat vorig jaar nog door drong tot de play-offs, maar zijn sponsor kwijtraakte en vervol gens praktisch leegliep, er van te recht. Het was zo slecht dat je er tranen van in je ogen kreeg. Van het lachen dan. want het gestun tel, met als absolute hoogtepun ten de twee mislukte dunks van de Amerikaan Downey en de ont roerende poging van spelverde ler Kahn om Mitchell Plaat af te troeven, deed gewoon komisch aan. Al was het natuurlijk ook wel een beetje zielig voor de boys. Want Leiden kende dit keer geen genade met een ploeg die ver zwakt is (talent Esveldt ontbrak) en totaal uit vorm moet zijn. Zelfs na de bizarre ruststand van 67-16 weigerde Hennie Blom op dracht te geven het rustiger aan te doen en ging het team in de hoog ste versnelling door. Wat tegen BV Groningen eerder deze week niet lukte, het vasthouden van de concentratie, gelukte nu wel. Leiden kende geen verslappin gen, verdedigde optimaal en liet geen kans onbenut. Als een trein raasde de formatie over het arme, verbouwereerde en zich totaal niet verdedigende Rotterdam heen. Een sneltrein met de eigen schappen van een stoomwals. Opmerkelijk LEIDEN - De dames van Par ker hebben zaterdagavond hun eerste verlies geleden. In Utrecht werd verrassend van de Cangeroes verloren (70-66). Het toonaangevende AMVJ uit Amsterdam vorm de ook voor Nijssen Trotters geen probleem. Zonder spel verdeler Peter Paulides, die met het militaire basketbal team in Libië verblijft, werd er andermaal met ruim ver schil gewonnen (76-90). Zonder de geblesseerde Mieke Zandbergen kregen de dames van Leiden een verdiend pak slag, want coach Rob de Vries weet het verlies voornamelijk aan onderschatting en aan enkele speelsters die onnodig met vijf persoonlijke fouten voortijdig het strijdtoneel moesten verlaten. Marian van Schaaik (18), Ria de Wit (17) en Rosalien van der Laan (15) kwamen in de dubbele cijfers De Trotters geven nog steeds met indrukwekkende presta ties hun visitekaartjes af in de eerste divisie. Hoewel het wel merkbaar was dat Peter Pau lides in het keurkorps van Ben van Cleef ontbrak kon den de Amsterdammers de Leidenaars, uitgezonderd vlak na de spelhervatting, geen moment bedreigen. Al leen direct na een 30-42 rust stand leken de hoofdstede lingen toch aan een geslaagde inhaalrace bezig te zijn, maar de Trotters lieten het verschil niet hoger oplopen dan twee punten (44-46). Verder werd AMVJ's enige Amerikaan, McNealy. goed in bedwang gehouden door de sterk spe lende Benjamin Ruyssenaers. De 76-90 zege betekent dat het nog ongeslagen Trotters samen met SOV Bernisse de leiding aanvoeren. In de ko mende drie weken moeten de Trotters echter een zwaar programma afwerken, want dan moet de ploeg van Van Cleef achtereenvolgens tegen BSW, Jumpers en SOV Ber nisse uitkomen. Opmerkelijk aspect bij deze onver valste slachtpartij was dat het er in het geheel niet toedeed wie Blom het veld instuurde. Harry Kip, die de laatste tijd niet kon overtuigen, speelde bij absentie van de gebleseerde John Was hington (ook dat nog..) 17 minu ten en hij deed dat uitstekend. Maakte de eerder gememoreerde Downey na diens flaters volko men onzichtbaar. Roy Leijsner deelde de speeltijd met Mitchell Plaat en ook dat werkte. En ver der pikte ook Joost Cornelissens nog een graantje mee. Smaakmakers evenwel blijf je houden en in dit geval waren dat Sid Bruinsma en Ervin Giddings Eerstgenoemde leefde zich de hele 'wedstrijd' uit, rende zich rot, maakte vijf dunks, pakte tal loze rebounds en scoorde 36 pun ten. Giddings legde al zijn kracht in twee dunks die dan ook insloe gen als waren het meteorieten. Het publiek beklom daarop de banken en daar, daar ging het za terdag eigenlijk allemaal om. Wantje kan je natuurlijk, omwille van de verhoudingen, de compe titie en het basketbal in het alge meen, als ploeg rustig inhouden en met zo'n punt of veertig ver schil de zaak beslechten. Dan ben je niet moe en is iedereen tevre den. Behalve het publiek. Dat be taalt en waar voor zijn geld wil. Wat zich zaterdag afspeelde mag dan misschien geen reclame zijn geweest voor het basketbal, maar de schuld daarvan kan moeilijk in de schoenen van Leiden ge schoven worden. Dat maakte te recht reclame voor zichzelf en stelde daarbij de supporters te vreden door Rotterdam aan de schandpaal te nagelen. Jammer voor RZ maar het is niet anders. Nog een aardige bijkomstigheid: assistent-coach Han Wallaart liet op verzoek van Hennie Blom het duel tegen BV Groningen deze week schieten. Om 'het gevaar' Rotterdam Zuid, de overwinnaar van NN Donar, te bespione- Scores Leiden - Bruinsma 36; AD VAN KAAM r Rotterdam-speler Kahn dacht zich te kannen meten met Mitchell Plaat. en RZ-guard.Hier is hij ook weer LEIDEN - In de promotieklasses leden Pernix en Zuiderkwartier weder om een nederlaag. Beide ploegen zijn nu gearriveerd op die plaats op de ranglijst waar straks de klappen gaan vallen. Fides Pacta had geen moeite met Geldrop. In de eersteklasse bleek Crescendo net even te zwak om voor een verrassing te zorgen. Tegenstander TOP besliste de wedstrijd in haar voordeel in de laatste tien minuten. Fides Pacta-Geldrop 10-6 (6-1). In de Promotieklasse D kan nu reeds een duidelijke scheidslijn getrokken worden. Op de onder ste vier plaatsten bevinden zich ploegen die tegen de teams die de andere plaatsen bezetten geen punten zullen behalen. Deze vier ploegen Achilles, PSV, De Da naïden en Fides Pacta zullen in deze volgorde aanspraak gaan maken op de titel. Tegen Geldrop bezat Fides Pacta voor rust al een 6-1 voorsprong. Op alle fronten waren de Leidenaars de betere ploeg. Dik Onderwater, Ronald v d. Velde en Wim Piket brachten halverwege de eerste helft de stand op 3-1, waarna Robin Sommeling 2x en wederom Ro nald v. d. Velde Fides Pacta op een ruime voorsprong zetten. De tweede helft was beduidend zwakker. Geldrop wist hier licht van te profiteren. Ondanks het mindere spel van de Leidenaars bleef Fides Pacta fier overeind. De eindstand werd tenslotte 10-6 door doelpunten van: Nico Pi- kaar, Daan Carree, Patrica Got- mer en Dik Onderwater. SSS-Pernix 10-3 (5-2). Blessures, niet geheel fitte spelers en het ontbreken van richtingsgevoel bij het schot waren de oorzaken van deze erg groot uitgevallen nederlaag. Pernix was niet de mindere van de Wageningers, maar daar waar Pernix faalde, slaagde SSS. Pas bij 5-0 scoorden de Leidenaars tegen. Na rust duurde het eerst 25 minuten alvo rens er weer gescoord werd. SSS voerde de stand op tot 10-2. Het laatste ongevaarlijke wapenfeit was voor Pernix 10-3. Doelpun ten: Janko Breedveld, Peter Kui pers en Kees v. d. Kraan. Zuiderkwartier-Ready £-11 (3-6). Een zeer sterk spelend Ready heeft Zuiderkwartier nauwelijks de kans gegeven om aan een ge lijkspel of overwinning te ruiken. Slechts een korte periode in de tweede helft kwamen de Leide naars nog gevaarlijk dichtbij Ready. Deze periode was ook de beste. Via 3-8 kwam de ploeg van trainer Ko deHaas door doelpun ten van Eric van Lunteren. Wil de Wit, Dirk Jan de Kreek en Rens Henzen op 7-8. Een afgekeurd doelpunt brak echter het offen sief dat Ready op de rand van af grond deed balanceren. De Hagenaars scoorden op het juis te moment tegen 7-9 waarna de Hagenaars zonder al te veel problemen het in mentaliteit ui terst zwakke Zuiderkwartier naar een verdiende nederlaag speelde. Rens Henzen en Dirk Jan de Kreek zorgden voor de overige 4 doelpunten. Ons Eiland-GKV 9-9 (4-3). Het Gorkumse GKV heeft het de Brahmslaanbewoners toch moeilijker gemaakt dan ver wacht werd. De start van Ons Ei land was veelbelovend. Patrick Verra, Yvonne v. d. Steen en Olga Soedan hadden Ons Eiland al snel een indrukwekkende voor sprong gegeven, waar GKV slechts met één doelpunt een antwoord op had. Maar nadat Huib Hasselbach -voor 4-1 had gezorgd, werd het doelpunten- maken bij de Eilanders een moeilijke opgave. Althans in de eerste helft. GKV kwam voor rust nog erg dichtbij 4-3. Na de thee kwam Ons Eiland zelfs met 5-6 achter, maar bij 7-7 waren de rollen weer omgekeerd. Het iets sterkere Ons Eiland kon echter geen voldoende afstand nemen. Bij 9-8 waren er nog wel legio mogelijkheden, maar GKV te kende toch nog een verdiende gelijkmaker aan. Aan deze stand (9-9) kwam geen verandering meer. De doelpunten in de twee de helft kwamen op naam van: Huib Hasselbach (2x), Patrick Verra en Sarie v. d. Meeberg. TOP-Crescendo 8-6 (4-4). 80 minu ten heeft Crescendo dat nog steeds puntloos op de ranglijst vertoefd in de eerste klasse, TOP voldoende tegenstand kunnen bieden om een og of een gelijk spel te boeken. Pas in de laatste tien minuten ging het door de knieen. Een hoog tempo waar mee TOP startte had tot doel Crescendo al in de beginfase op grote achterstand te zetten, maar het antwoord van de Leidenaars was even doeltreffend. Door de bal lang in de ploeg te houden kwamen er ook voor de Leide naars doelrijke kansen. De rust stand gaf dan ook eeh juist beeld van de wedstrijd. De in de tweede helft opgelopen achterstand werd door Crescen do weggewerkt, maar toen in de 80ste minuut TOP weer een voor sprong nam (7-6) en daarna op balbezit ging spelen, bleek Cres cendo niet meer bij machte de stand te veranderen. De eind stand werd tenslotte nog 8-6. Voor TOP scoorden: Jan Willem Simmelink 2x, Hanneke Breed veld, Kees van Vliet, Bert Staal, Wilma Kuhn, Peter Segaar en Hans Oudshoorn. Voor Crescen do: Louis Kok 2x. Ria Baak 2x, Benno Baak en Wim Barends. Jodan Boys-Fiks 12-7 (5-3). Een makkelijk scorend Jodan Boys uit Gouda heeft geen moment geduchte tegenstand ondervon den van de Oegstgeestenaren. In de eerste helft bleef Fiks nog wel dichtbij, maar na de rust sloeg Jodan Boys een onoverbrugbaar gat. Van 5-3 kwam het op 10-4. De einduitslag werd uiteindelijk 12-7 door doelpunten van: Rei- netta Anholds, Marian den Hol lander, Aad Knetsch 2x, Jeroen Huizing, Rob Nonhebei en An- nemiek Anholds. NÏO-Velocitas 7-6 (3-3). In een ge- lijkopgaande wedstrijd heeft het Leiderdorpse Velocitas geen mogelijkheid gezien de overwin ning te behalen. Bij rust was het nog 3-3 maar het Schiebroekse NIO liep in de tweede helft te ver uit. 7-4 Velocitas haalde nog wel op maar bleef bij 7-6 steken. Doelpunten: Henk Schutte. Aad v. Poelgeest, Carla van Evert. Rien van Poelgeest, Aart Duiser en lbo Schutte. GERTGRESSIE LYON (ANP) - Het Nederlandse dames volleybalteam heeft in het toernooi om het Europees kam pioenschap ook zijn laatste wed strijd verloren in de finalepoule. Teleurstelling alom binnen de ploeg na het verlies tegen Roe menie Nederland had reele winstkansen, het had de eerste set weliswaar verloren met 12-15, na vier sets was het gelijk: 2-2. In de beslissende vijfde set was bij de stand 10-10 nog veel mogelijk. Oranje gaf echter op beslissende momenten het initiatief uit han den. De voorsprong van 12-11 in de eer ste set werd door Roemenie in 12-15 omgezet. Ook de Neder landse setvoorsprong van 2-\ na de derde set ging teniet door een afstraffing in de vierde set 5-15. Bij de 10-10 in de vijfde set ont stonden misverstanden. Er wer den nogal wat stopfouten ge maakt. Vier keer achtereen mochten de Roemeense dames serveren. Die fouten van Neder land bezorgden Roemenie de vijfde en Nederland de zesde plaats. De damesploeg uit de Sowjet-Unie Won de Europese titel. De Sow- jet-Unie won in drie sets van de Oostduitsers: 15-9, 15-5, 15-7. Hongarije had eerder op de avond verloren van Bulgarije met 15-9, 15-11, 3-15, 10-15. 10-15. Bulgarije werd door dit resultaat derde. De eindstand in de finale poule is: 1 en Europees kampioen Sowjet-Unie; 2. Oost-Duitsland, 3. Bulgarije, 4 Honga rije, 5. Roemenie. 6. Nederland Ook de herenploeg van de Sowjet- Unie behaalde de Europese titel. In de laatste wedstrijd werd Frankrijk met 3-1 (15-10, 15-11, 8-15, 15-8) verslagen. De Sowjet- Unie heeft hiermee zijn titel ge prolongeerd. Eindstand 1 Sowjet-Unie. 2. Polen. 3 Joegoslavië. 4 Frankrijk. 5 Italië. 6 Tsjechoslowakije, 7 Roemenie. 8 Hon garije. 9. Oost-Duitsland. 10. Bulgarije, 11. België, 12. Griekenland LEIDEN - In de volleybalcompeti tie kwamen de "Leidse" ploegen goed voor de dag. Winst voor Gemini/K, Leython en NOVO (dames) en voor gem/K (heren). Bij de dames in de eerste divisie gaat Gem/K zijn vooraanstaande positie van vorig seizoen weer in nemen. Nu werd in Nijmegen de gelijknamige ploeg snel opzij ge zet met 0-3. In feite kwam de zege heel gemakkelijk tot stand met als uitblinkster Marijke v. d. Poel. Verder zat het blok bij Gem/ K zo dicht, dat er voor de tegen partij geen doorkomen aan was, Gem/K zegevierde met 6-15 en tweemaal 7-15. Leython behaalde thuis tegen Van Santen/L ook al de volle winst, al was het in de eerste set slechts netaan: 15-13, toch won Leython, dat steeds voor stond eigenlijk regelmatig. In de tweede set zak te men na een sterk begin even weg, maar de daverende smashes vooral van Boukje Wiebes brach ten Leython toch weer naar de overwinning: 15-11. Daarna kwam eigenlijk het beste stuk van de wedstrijd. In een set die volkomen gelijk opging (12-12, 14-14) kwam Van Santen met set- point: 14-15. Maar echter doorV fout rouleren van Van Santen werd het weer 14-14 en kwam Leython zelfs op 15-14, maar on danks dat men drie keer de kans kreeg de set uit te maken, ging de winst toch naar Van Santen met 15-17. In de vierde set wist Leython echter de volle winst via 15-11 te be machtigen in deze op goed ni veau staande wedstrijd (3-1). NOVO lijkt van zins het vorig jaar verloren terrein in één jaar te willen terug verdienen. Nu werd uit Phoenix verslagen. In de eersts set ging dit erg simpel (7-15) maar door de zaak wat te gemakkelijk op de te nemen, kwam men daarna toch wat in moeilijkheden. De sterke verde diging redde het stuk: 15-17. In de derde set viel NOVO opnieuw in slaap en nu liep het wel ver keerd af: 15-10. Op tijd evenwel wordt NOVO wakker en in vijf minuten stond het 0-10. Dit werd de basis voor de 9-15 setzege en de uiteindelijke 1-3 overwinning. Gem/K 2 wist in de moeilijke uit wedstrijd tegen Schippers-Ber- kel toch nog 2 punten te halen Via 9-15, 9-15, 15-7, 15-5 en 7-15 werd het moeizaam 2-3. Bij de heren wist Gem/K ondanks een enkelblessure van Ruud Marchand, in een matige wed strijd toch Molenwiek/Zaandam op de knieen te krijgen. Niet zo zeer de klasse van Gem K, dan wel de zwakte van Molenwiek stond aan de basis van deze zege (15-13. 16-14 en nogmaals 16-14). Gem/K 2 speelde een ronduit on gelukkige wedstrijd tegen Delta. Men liep uit naar 6-4, maar toen kwam er geen punt meer bij: 6-15. In de tweede set stond de ploeg op set-point (14-13), maar weer wisten de Zwijndreehtena- ren te zegevieren (14-16). Ook de derde set ging naar Delta, na: 13-13 werd het 13-15. Debet aan deze 0-3 nederlaag was ook het feit, dat Gem/K nog steeds niet over een coach beschikt. In de promotieklas was de topper deze week het duel tussen NO- VO-LUSV. NOVO's start was sterk. Een 1-7 achterstand werd door goed spel omgebogen in een 15-13 winst. Daarna was het ech ter gebeurd met de Noordwjj- kers. LUSV kwam los, vooral door toedoen van spelverdeler Feri de Geus, die zijn eerste op treden dit seizoen tot een erg sterke maakte. NOVO ging pra ten en vergat te werken. Daar door viel de samenhang weg en werd het eigen spel minder. Met 10-15 en 11-15 werd het 1-2 voor LUSV. In de vierde set wist NO VO nog bijna een 1-11 achter stand te nivelleren maar LUSV pakte de winst (10-15) en de wed strijd met 1-3. Leython moest zijn coach missen en wellicht was dat de oorzaak van het mindere spel. Tegen Jo dan Boys begon men tenminste erg lauw, resulterend in 11-15 verlies. Toen het tempo omhoog ging en Wim Schouten zich met de aanval ging bemoeien, was het snel 15-8 en 1-1 geworden. Nog eenmaal kwam J. B. terug (6-15), maar daarna behaalde Leython met als sterkste wapen de serve met 15-10 en 15-13 de eerste winst binnen. Donar bleef op kop door gedeci deerd te winnen van VW. (3-0). Onderschatting in het begin deed VW even weglopen tot 6-5, maar daarna kwam VVV er niet meer aan te pas. Met de sterk op de voorgrond tredende Adriaan Timmers, en Hans Vodegel werd VW snel met de neus op de fei ten gedrukt. Voor dit Donar was het te zwak: 15-11,15-13en 16-14. Orion verloor uiteraard van het sterke DOS. maar deed dit zeer eervol. Zelfs pakte men de eerste set nog met 15-11, voordat DOS via 11-15, 12-15 en 13-15 kon ze gevieren met 1-3. Bij de dames verloor Gem/K 3 weer. Nu was het Zevenhuizen, (l it met 15-6, 15-11 en 15-4 won. DAC blijft op kop, door erg ruim te winnen van het zwakke VOY: 15-8, 15-1 en 15-6 waren hier de droge cijfers. LUSV blijft verras sen. Nu was Thor het slachtoffer. Na de eerste setwinst (15-7) ver loor Thor zijn beste speelster (en kelblessure) en nu werd het al heel simpel winst (15-7 en 15-9). Leython 2 speelde een wisselval lige wedstrijd tegen debutant RW uit Rijnsburg. Aanvankelijk draaide Leython erg goed. met I i prima aanval en een sluitend blok i Budde 15-5 er ?rdediging van Mieke De eerste set werd met de tweede set met 15-10 Na ssel in de derde set liep het meer. Leython had de kracht niet om te antwoorden op het spel van RW, dat enthousiast werd door het winnen van de derde set 11-15. De animo was er bij de Leidse dames uit en ze lieten zich zondermeer inpakken, de twee volgende sets met 14-16 en 3—15. Uitslag 2-3 derhalve. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21