mi Amateurs uitgebekerd "Sparta was niet meer dan Doesburg en een dosis geluk" SCORES IN HET BETAALD VOETBAL Harmsen lacht om kritiek Bonsink ivil nu naar MVV Y X X X X X X mm. W4 Excelsior-trainerLibregts na nederlaag: MAANDAG 15 OKTOBER 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT HAARLEM (GPD) - Voorzitter Ton Harmsen van Ajax rea geerde gistermiddag na af loop van het bekerduel Haarlem-Ajax erg luchtig op het bericht dat een deel van de ledenraad van Ajax hem liever ziet vertrekken. Harmsen, die ook al in conflict ligt met de suppor tersvereniging („Wij zijn alle rellen spuug- en spuugzat") merkte op: „Ik ben al vijf of zes weken op de hoogte van de kritiek van de ledenraad. Ik maak mij er geen zorgen over. Als het moet, kunnen we koppen tellen. Dan zal wel blijken dat er te weinig zijn om mij weg te krijgen. Mocht het anders zijn, wel, ik heb Ajax niet nodig om in het vizier te komen". Overigens is tijdens de alge mene ledenvergadering op 30 september geen enkel woord van kritiek gericht aan het adres van Harmsen. De ledenraad, waarvan Harmsen voorzitter is en waarvan onder andere ook diens voorganger Jaap van Praag deel uitmaakt, is bij Ajax echter een belangrijk lichaam. Vandaar ook dat er binnenkort, ondanks de wat luchtige reactie van Harm sen op de op hem geuite kri tiek, toch een gesprek zal plaatsvinden tussen Van Praag en de huidige Ajax- voorzitter. HAARLEM (GPD) - Karei Bon- sink hoopt Ajax op korte termijn te kunnen inruilen voor MVV, waar Lacroix op het punt staat te vertrekken. Bonsink, die afgelopen zo mer door Ajax werd overge nomen van RWDM, vervol gens overbodig werd door een surplus aan linksbenige voetballers bij de Amster damse club, maar in zijn po gingen om elders onder dak te komen geen succes had, liet gistermiddag na afloop van het bekerduel Haarlem- Ajax weten: "Volgend sei zoen wil ik graag weer bij RWDM spelen. Volgens de bepalingen die in België gel den mag ik op dit moment nog niet terug. Ik zal dus een andere club moeten zoeken om de tijd te kunnen over bruggen. Vitesse heeft de af gelopen week contact opge nomen met Ajax, maar die club zegt mij niets. Dan ga ik liever naar MVV omdat ik me in het Zuiden meer thuisvoel". Voorzitter Ton Harmsen van Ajax heeft laten weten een dezer dagen zelf te zullen in formeren bij MVV of er se rieuze belangstelling voor Bonsink bestaat: "Wij willen Bonsink best helpen bij het zoeken naar een andere ver eniging", aldus de voorzit ter. KNVB polst Cor van Rijn ROTTERDAM - De KNVB heeft Sparta-voorzitler drs. Cor van Rijn aangezocht als opvolger van de volgend jaar aftredende bondspraeses Wim Meuleman. Van Rijn heeft op het aanzoek niet afwijzend gereageerd, al stelt hij zich ten opzichte van de hoogste KNVB-functie wel afstandelijk op. "Er zijn", zo oppert Van Rijn, "nog an dere geschikte kandidaten in het land te vinden. Bovendien moet ik bekijken of ik één en ander met mijn werk en mijn gezin kan combineren. Voorlopig moet de bond eerst maar zien of er meerdere kandidaten bereid zijn het voorzitterschap van Meule man over te nemen. Mocht de KNVB dan toch op mij stui ten. dan zal ik alles nog eens goed in overweging nemen. Want als ik het voorzitter schap van de KNVB zou aan vaarden, dan moet ik mijn be stuurstaak bij Sparta neer leggen. En dat doe ik niet graag" BILJARTEN-De Westduitser Die ter Müller heeft in Aken zijn titel in het kaderspel 71/2 geprolon geerd. Hij versloeg in de laatste partij zijn naaste concurrent Klaus Hose. Hij gebruikte slechts één beurt, Hose bleef op 0 staan. VOETBAL - De Westduitse ex-in- ternational Franz Beckenbauer heeft tijdens een wedstrijd van de New York Cosmos gescoord. Met zijn doelpunt trok hij de stand gelijk (1—1) tegen het Japanse na tionale team. Voor 50.000 toe schouwers scoorden beide ploe gen nog éénmaal, waardoor de eindstand 2-2 werd (rust 2-1 voor Cosmos). SPORTTOTO Eerste prijs inclusief jackpot: 106.687.09. Supertrio Het supertrio werd gelopen in de Holly- wood-prijs op de baan van Duindigt. De uitslag is: 1. nummer 5 Red Silks (T. Smeding), 2. Nummer 2 Rix K (S. Hartman). 3. Nummer 3 Raymond (C. van Leeuwen). De uitbetaling is 59.30 gulden. Lotto De winnende getallen in de Nederlandse lotto zijn: 2-3- 17-32-35-39. Reservege tallen: 4 en 31 De eerste prys bedraagt 577.073,20 gul- West-Duitsland De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 11 - 18 - 22 - 26 - 43 - 45. Het reservegetal is 4 In Spiel-77 vallen de prijzen op 0727533. België De winnende getallen in de Belgische lotto zijn: 3 - 6 - 10 - 13 - 15 en 27. Het bijkomende nummer is 19. ADVERTENTIE TER INTRODUCTIE uit de oranje succes serie denveld aandiende, meer tegen zichzelf dan tegen opponent Sparta. Vooral nadat eerst Mak-, kie Nijssen nog een inzet door Balkestein van de lijn zag ge haald en later (in de 19e minuut van de tweede helft) Adrie van Tiggelen een voorzet van Holver- da tot 0-1 had gepromoveerd. Met die goal dreef Sparta in feite de spot met alle logica. Want waar de Petescu-equipe voornamelijk het randgebeuren van de opvoering had verzorgd, mocht Sparta uit eindelijk de lof van hoofdrolspe ler Excelsior oogsten. De thuisclub ontbeerde gisteren immers te zeer de zo noodzakelij ke koelbloedigheid om de uitput tende achtervolging met succes te bekronen. Goed, invaller Karei Bouwens (voor de geblesseerd geraakte Wim Tijl) had bepaald pech dat zijn koptreffer door ar biter Ram wegens buitenspel (Bouwens: "En dat was het in géén geval") werd afgekeurd, daartegenover stond dat achter eenvolgens Ridderhof en Ouwe hand de eenvoudigste mogelijk heden ongebruikt lieten. "En zo gaat het al weken", wist Thijs Libregts naderhand. Ter wijl Petescu een vergeefse strijd met de waarheid ("Mijn elftal was op zeker zeven plaatsen beter be- Toto 2 3 SW-AZ'67 Haarlem-Ajax Roda-Heerenveen Feyenoord-Fortuna x Cambuur-PSV Excelsior-Sparta Eindhoven-DS Telstar-GA Eagles Den Bosch-Utrecht Graafschap-Amersfoort Willem II-Twente NAC-Amsterdam Vitesse-MVV (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Zijn gevoel voor realiteit verdronk ten slotte in de beker van het schamele succes. De zo schaars met triomfen bedeel de Sparta-trainer Mircea Petescu laafde zich zo gulzig aan het genot van de 0-1-winst op Excelsior, dat hij in zijn van chauvinisme bol staande nabeschouwing brooddronken voorbij ging aan de keiharde feiten. Want in plaats dat de Roemeen zijn analyse af deed met de simpele constatering „we hebben hier alle geluk van de wereld gehad", greep hij de nau welijks verdiende zege van zijn pupillen aan om als een verwend kind de rol van winnende oefen- meester op te voeren. „De overwinning van Sparta is ei genlijk geen moment in gevaar geweest", orakelde hij. „We had den alleen in de eerste helft wat organisatorische problemen op het middenveld en nadat die wa ren opgelost, hebben we de wed strijd na rust beheerst". De waarheid lag gistermiddag op Woudenstein iets anders. Niet Sparta, dat zich nu mag gaan op maken voor een geprolongeerd bekeravontuur, maar Excelsior dicteerde het spel. Vanaf het be gin hielden de Kralingers de Kas teelbewoners in een innige om strengeling; raakte vooral het Sparta-driemanschap Van Tig gelen, Van Gaal en Van der Gijp overbelast door de penetrerende acties van de veelvuldig diep gaande Excelsior-aanvoerlinie Hans Kraay jr., Koos Waslander en Makkie Nijssen. Met name Nijssen, opgesteld om dat Frans Struis wegens een spierscheuring ontbrak, profi teerde bij balbezit herhaaldelijk van de slechte taakopvatting, die Louis van Gaal aan de dag legde. De voormalige Telstar-speler voerde bij tijd en wijle dan wel technisch aardige nummertjes op, maar door zijn schromelijk gebrek aan loopvermogen schoot hij in defensief opzicht volledig te kort. Voeg daarbij dat zijn secondanten Van Tiggelen en René van der Gijp al evenzeer worstelden met hun afstoppende werkopdracht en het is verklaard dat de achter ste Sparta-lijn (Jansen, Balke stein, Weerdenburg en Stevens) met de sublieme doelman Does burg overuren moest maken om de dadendrang van de Libregts- brigade te beteugelen. Al na drie minuten moest linksback Ron Stevens redding brengen na een inzet van Excelsior-linker- spits Rinie Piasmans, hield ver volgens Doesburg Makkie Nijs sen (na een flitsende één-twee met Tijl) van een doelpunt af en belette de Sparta-sluitpost een afstandsprojectiel van Waslander de doortocht naar het net. Het eenrichtingsverkeer, dat Ex celsior in die openingsfase on derhield, noopte Petescu tot een mutatie binnen zijn elftal. Hij liet de als rechterflankspeler gestarte Jo van Zoest met de fysiek zwak ke Van der Gijp (Petescu: „Een fraaie stilist, maar René blijft een probleem omdat hij niet terug verdedigt") van plaats ruilen. Een spelersomzetting, die overigens weinig zoden aan de Honinger- dijk zette. Want weliswaar trof Stevens in de 20e minuut de Ex- celsior-lat na een als voorzet be doeld schot en miste de Sparta- hoop-in-bange-dagen Trevor Whymaik na een trekbal van Wóut Holverda een unieke mo gelijkheid, voor de rest stond de thuisclub haar buren van Span gen geen aanvallende initiatieven toe. Integendeel. Het creatief arme Sparta-middenrif slaagde er nooit in een goede verbinding te leggen naar de frontlijn, waarin de vorige week aangetrokken Engelse huurling Whymark (van Vancouver Whitecaps) slechts opviel door een geweldige sprongkracht en een redelijke koptechniek. Langs de grond werd hij echter volledig ingekap seld door voorstopper Van der Munnik en bleven de flankspe lers Holverda en Van der Gijp werkloos door het onthutsend tekort aan aanvoer. Excelsior domineerde derhalve, maar vergat de noeste offensieve arbeid in klinkende munt om te zetten. Door die ontwikkelingen streden de Woudensteiners, bij wie libero Ouwehand zich gere geld als extra pion op het mid- zet dan Excelsior"), voerde de trainer van de Woudestein-be- woners exact aan waar bij zijn ploeg de schoen wrong. "We hebben zat kansen gecreëerd tegen dit Sparta, dat alleen be stond uit Doesburg en een grote dosis geluk. Maar we vergaten eenvoudig te doelpunten. De gemakkelijkste mogelijkheden lieten mijn spelers onbenut. En door die lullige goal zitten niet wij, maar die gasten nu in de vol gende bekerronde. En dat is toch iets waar je als trainer doodziek van wordt". GERARD VAN PUTTEN SPi PSV had gistermiddag in Leeuwarden weinig moeite met SC Cambuur. Hier tekent Michel Valke het eerste PSV-doelpmit aan. Doelman Johan Tukker rechtsen Klaus Roozenburg (links) zijn kansloos LEIDEN - De Volendam-amateurs hebben de stunt van Wageningen in de tweede bekerronde tegen NEC niet kunnen herhalen. In Nijmegen sneuvelden de lief hebbers uit het palingdorp met 4-1. Ook de andere amateurclubs werden uit de bekercompetitie gekieperd. Zaterdageersteklas ser DOVO leed op eigen veld een 1-4 nederlaag tegen eredivisio- nist PEC/Zwolle, terwijl hoofd klasser VUC door stadgenoot FC Den Haag alle bekerillusies werd ontnomen: 5-1. Voor de enige verrassing in deze bekerronde zorgde eerste divi sie-club FC Amsterdam, dat NAC op eigen veld met een 1-2 verlies opzadelde. Voor de club van Dé Stoop troffen Hans Bouwmeester en Co Stout de roos. De Bredase tegentreffer kwam op naam van Bertus Quaars. Tijdens dit duel zorgde FC Amsterdam-trainer Tonny Bruins Slot voor enige opschud ding. De Amsterdammer liet ar biter Keizer op duidelijke wijze weten dat hij diens leiderscapaci teiten in twijfel trok. Bruins Slot mocht daarop de wedstrijd vanaf de tribune bekijken, waarna voorzitter Dé Stoop de honneurs van zijn trainer waarnam. En dat, terwijl de liftmagnaat niet in het bezit is van een trainersdiplo- Het overdreven optimisme dat de afgelopen week bij Haarlem leef de over een mogelijk gunstig verloop van de bekerconfrontatie met Ajax werd in exact twee mi nuten getemperd. Want nadat de ploeg van Barry Hughes een 1-0 voorsprong (doelpunt Martin Haar) had genomen, zorgden de uitblinkende Henning Jensen en Frank Arnesen voor de omme keer: 1-2. Het Deense feest bij Ajax werd gecompleteerd door Arnesen en Sören Lerby die voor 1-4 zorgdroegen, waarna Wim Balm met een briljante lob voor Haarlem nog iets terug mocht doen: 2-4. PSV had in Leeuwarden weinig moeite met eerste divisieclub SC Cambuur, dat behalve het 1-4 verlies ook nog de gele kaart moest betreuren van Oeki Hoe- kema. Michel Valke en Harry Lubse wezen PSV de weg naar de winst. Henk de Groot scoorde vervolgens tegen, waarna Willy van de Kerkhof en Willy van der Kuylen de Eindhovense over winning veilig stelden. NEC kon pas in het laatste half uur van de wedstrijd tegen de Volen dam-amateurs definitief afstand nemen. Jan Plat leek de der- deklasseamateurs aanvankelijk zelfs op weg te helpen naar een nieuwe bekersensatie, maar twee treffers van de ex-Lokeren én Vlaardingen-speler Jan Lohman vertroebelden de uitzichten van de Volendammers. In de slotfase bepaalden Edo Ophof en Eugène Marijnissen de eindscore op 4-1. SC Amersfoort bakte in Doetin- chem De Graafschap een poets, nu de zo geplaagde équipe van Hans Alleman de strafschoppen beter wist te nemen. Nadat Van der Meer en Jacobs Amersfoort en De Graafschap beurtelings aan goals hadden geholpen, liet Ben Hulshoff een kwartier voor tijd de 1-2 afroepen. Honderd twintig seconden voor tijd nam René Hiddink de gelijkmaker voor zijn rekening, waarna De Graafschap in de verlenging de vele kansen onbenut liet. Straf schoppen moesten de beslissing brengen. Amersfoort benutte er drie, De Graafschap kwam niet verder dan twee geslaagde elfme- tertrappen. FC Twente troefde in Tilburg Wil lem II met 2-4 af. De Tilburgse formatie voelde nadrukkelijk het gemis van de geblesseerde mid denvelders Johan v.d. Ven, Wil Swaans en Clemens Bastiaansen. Twente profiteerde van het mati ge Tilburgse optreden. Hallvar Thoresen (2x) en Martin Jol ver schaften hun ploeg voor rust een veilige 0-3 voorsprong. Jol miste vervolgens een strafschop, waar na Arthur Hoyer uit een counter de 1-3 ter wereld hielp. Thoresen was hierna verantwoordelijk 'voor 1-4, Willem II was toen defi nitief verslagen, de tweede Til burgse goal van Toine van Mierlo ten spijt. Zaterdageersteklasser DOVÖ had tegen PEC/Zwolle weinig in de melk te brokkelen. De Veenen- dalers moesten al spoedig buigen voor doelpunten van Tjeerd van 't Land en Ron Jans. Tjalling Hyl- kema mocht van elf meter tegen- scoren, maar toen Rasmussen en andermaal Jans het Veenendaal- se net troffen, was het DOVO- pleit beslecht. FC Den Haag wees voor 10000 kij kers VUC met een even ruime als geflatteerde 5-1 nederlaag naar de kant. Voetbaltechnisch kon den de Pinguins de betaalde Zui- derparkers aardig bijbenen, maar ze moesten tenslotte afhaken door het logische verschil in con ditie. Lex Schoenmaker en Joop Korevaar brachten de thuisclub op 2-0. De voormalige Ajacied Rob Alkemade maakte de wed strijd even spannend, waarna Ron Goodlass (met een fraaie af standsknal) en Jos Jonker (2x) de score uitbouwden naar 5-1. In Velsen had Go Ahead Eagles geen kind aan Telstar. Door goals van Hans Engbersen, Dick Schneider, Kees van Kooten en Dwight Lodeweges kwamen de Deventernaren een ronde verder in de bekercompetitie. MW ontmoette in Arnhem een ditmaal onverzettelijk Vitesse, dat met 3-1 won. Kees Schapen donk gaf MW de leiding. Gerd- sen (2x) en Leo de Leeuw waren verantwoordelijk voor de Arn hemse winst. Roda JC verzekerde zich tegen Héerenveen moeiteloos van een geprolongeerd bekeravontuur. Dick Nanninga, Theo de Jong en opnieuw Nanninga tekenden voor de 3-0 overwinning. Eindhoven leed in eigen huis een 1-2 nederlaag tegen DS'79. Huub Smeets gaf de Dordtenaren de leiding, Mulkens scoorde tegen, waarna Smeets zijn ploeg de zege bezorgde: 1-2. SW heeft AZ geen enkel probleem bezorgd. Het klasseverschil was in Schiedam duidelijk te groot, hetgeen in de 0-6 uitslag tot uit drukking kwam. Hugo Hoven- kamp (2x), Kees Kist (2x), Rick Talan en Kristen Nygaard waren de Alkmaarse doelpuntprodu- centen. In Den Bosch tenslotte won FC Utrecht mede dankzij een twij felachtige beslissing van arbiter Piet Bosman. De spelleider oor deelde een sliding van Den Bosch-voorstopper Cor Adriaan- se (naar opponent Bert Gozems) strafbaar. De penalty werd be heerst ingeschoten door Leo van Veen. Gerard Tervoort en an dermaal Van Veen knalden de Stichtenaren naar een 0-3 triomf. NAC - FC Amsterdam 1-2 (1-1). 25. Bouwmeester 0-1, 43. Quaars 1-1, 85. Stout 1-2. Scheidsrechten Keizer. Toe schouwers: 2400. FC Den Haag - VUC 5-1 (2-0). 29. Schoenmaker 1-0 37. Korevaar 2-0.52. R. Alkemade 2-1,76. Goodlass 3-1,81. en 87. Jonker 4-1 en 5-1. Scheidsrechter Bak ker. Toeschouwers: 10.000 NEC - Volendam 4-1 (1-1) 4. Plat 0-1, 10. Lohman 1-1, 61. Lohman 2-1, 69. Ophol 3-1, 84. Marijnissen 4-1. Scheidsrechter Boss. Toeschouwers: 1000. FC Den Bosch - FC Utrecht 0-3 (0-0). 60. Van Veen (strafschop) 0-1. 68. Tervoort 0-2. 80. Van Veen 0-3. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 9000. Eindhoven - DS'79 1-2 (0-1). 44. Smeets 0-1, 62. Mulkens 1-1, 75. Smeets 1-2. Scheidsrechter Severein. Toeschou wers: 4000. De Graafschap - SC Amersfoort 2-2 (0-0). Amersfoort wint na strafschop pen. 57. Van der Meer 0-1, 71. Jacobs 1-1 75. Hulshof 1-2 88. Hiddink 2-2. Scheids rechter Van Dijken. Toeschouwers: 3800. Telstar - Go Ahead Eagles 04 (0-1). 34. Engbersen 0-167. Schneider 0-2,77. Van Kooten 0-3, 79. Lodeweges 0-4. Scheids rechter: Beek. Toeschouwers: 2000. Excelsior - Sparta 0-1 (0-0). 61. Van Tig gelen 0-1. Scheidsrechter Ram. Toe schouwers: 6000 DOVO - PEC/Zwolle 1-4 (0-2). 28. Van 't Land 0-1. 37. Jans 0-2, 68. Hielkema 1-2 (strafschop), 75. Rasmussen 1-3,86, Jans 1-4. Scheidsrechter Van Eijk. Toe schouwers: 4500. Vitesse - MVV 3-1 (1-1). 20. Schapendonk 0-1, 43. Muldenj 1-1, 74. Gerdsen (straf schop) 2-1, 83. Bursac 3-1. Scheidsrech ter: Manuel. Toeschouwers: 3500. Roda JC - Heerenveen 3-0 (1-0). 42. Nan ninga 1-0, 54. De Jong 2-0, 58. Nanninga 3-0. Scheidsrechter De Hond. Toe schouwers: 2500. Haarlem - Ajax 2-4 (1-2). 2. Haar 1-0, 30. Jensen 1-1, 32. Arnesen 1-2, 54. Arnesen 1-3, 84. Lerby 1-4, 88. Balm 2-4. Scheids rechter van Ettekoven. Toeschouwers: 10.000 SVV - AZ'67 0-6 (0-2). 11. Hovenkamp 0-1, 31. Kist 0-2, 52. Hovenkamp 0-3, 75.Talen 0-4, Nygaard 0-5, 89. Kist 0-6. Scheidsrechter Draaisma. Toeschou wers: 3800. Feyenoord - Fortuna Sittard 3-2 (1-1). 16. Koevermans. 20. Jansen 1-1, 63. Zui- dersma, 67. Petursson (strafschop) 2-2, 74. Petursson (strafschop) 3-2. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschouwers: 14.735. Willem II - FC Twente 2-4 (0-2). 13. Tho resen 0-1. 44. Bos (strafschop) 0-2, 62. Jol 0-3, 84. Hoyer 1-3, 85. Thoresen 1-4, 87. Van Mierlo 2-4. Scheidsrechter Corver Toeschouwers: 7000. Cambuur - PSV 1-4 (0-2). 19. Valke 0-1, 45. Lubse 0-2, 55. Peltzer 1-2, 65. Willy van der Kerkhof 1-3, 68. Van der Kuylen 1-4. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 15.000. BILJARTEN - Het Belgische bil- jartteam bestaande uit Ceule- mans, Steylaerts, Gijsels en De Jonghe heeft in Rijen de drie banden interlandwedstrijd (bil jarten) tegen Nederland met 21-11 gewonnen. De veelvoudige wereldkampioen Raymond Ceulemans was uiteraard de gro te man bij de Belgen. Hij versloeg alle Nederlanders met uitzonde ring van Rini van Bracht, die in 50 beurten remise bereikte. Ceule mans won van De Wilde (29 beur ten, hoogste serie 15), Van de Lo.oy (31-16) en Van der Smissen. Mancunians aan kop in League LONDEN (ANP) - Voor de derde maal binnen één week heeft de Engelse League een nieuwe lei der. Na Crystal Palace (dat met 3-1 verloor van Everton) en Not tingham Forest bezet nu Man chester United de eerste positie. De Mancunians die zelf niet ver der kwamen dan 1-1 tegen Bristol City, prófiteerde van de misstap van Nottingham Forest, dat met 1-0 bij Manchester City verloor. De Pool Kazimierz Deyna was de maker van het winnende doel punt. Feitelijk heeft Wolverhampton Wanderers nu de beste papieren. Met 14 punten uit 10 wedstrijden zijn de Wolves virtueel leider. De ploeg versloeg Norwich City met 1-0 dankzij een goal van Willie Carr. In de Belgische competitie staat Lokeren weer alleen op kop. De Vlaamse ploeg zette Charleroi met 2-0 opzij. Standard verloor op eigen veld van Club Brugge met 0-2. De goals kwamen op naam van Jan Sörensen en Jan Ceule mans. Beerschot tenslotte hield RWDM op 1-1. Nico Jansen scoorde voor de Brusselaars, Sa- non voor de Antwerpenaren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18