Nederland loot niet ongunstig voor WK Bekerzege "enige positieve punt" voor Feyenoord Voor de derde maal tegen de Belgen Loting MAANDAG 15 OKTOBER 1979 SPORT SPORT ZÜRICH (GPD) - Voor de derde achtereenvolgende keer ontmoeten Nederland en België elkaar in de voorronde van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal. Dat was het voor de Belgen zo trieste resultaat van de loting van de voorrondes voor de WK, die in 1982 in Spanje worden gehouden. Gistermiddag vond die loting plaats in de Zwitserse stad Zürich. Een loting die voor Neder land zo gunstig is, dat met een gerust hart mag worden aangenomen dat Oranje in Spanje van de partij zal zijn. Aan de strijd om de meest begeerde voetbaltitel nemen in Spanje 24 landen deel. Voor Europa zijn er veertien plaatsen beschikbaar, voor Zuid-Amerika vier, voor Noord- en Midden-Amerika twee en voor Afrika en Azië ieder eveneens twee. Spanje als orga niserend land en Argentinië als wereldkampioen behoeven zich niet te plaatsen. De overige lan den moeten zich voor de WK in Spanje via voorrondes kwalifïce- Aangemeld Voor de loting van de Europese voorrondes hadden zich 32 lan den aangemeld. Deze waren in eerste instantie op sterkte ver deeld, waardoor het niet mogelijk was dat Nederland, Polen, West- Duitsland, Engeland, Schotland, Italië en Tsjechoslowakije elkaar in de voorronde zouden kunnen ontmoeten. Deze zeven landen werden aan het hoofd van een groep geplaatst. Zo is Nederland aanvoerder van groep 2, waarin verder Frankrijk, België, de re publiek Ierland en Cyprus wer den geloot. Uit de zeven groepen moeten der tien landen naar voren komen, die aan de WK gaan deelnemen. Het veertiende Europese land is organisator Spanje. Van de groe pen 1 tot en met 6 plaatsen zich de eerste twee landen voor de WK. Van groep 7 plaatst alleen de winnaar zich. Er ging in Zürich een hartelijk gelach op, toen door het Westduitse FIFA-bestuurslid Hermann Neuberger België in de groep van Nederland werd ge loot. De Belgische delegatie be groette de loting beduidend min der enthousiast. Immers, in 1973 had Nederland zich ten koste van België ge plaatst voor de WK in West- Duitsland. En in 1977 herhaalde de geschiedenis zich: niet de Ro de Duivels maar Oranje mocht naar Argentinië vertrekken. Toch zijn de Belgen niet bij voorbaat kansloos. Bondscoach Guy Thys was na de loting zelfs redelijk op timistisch over de kansen van zijn nationale ploeg. „In het ver leden kwalificeerde zich alleen de winnaar van een groep. Deze keer plaatst ook nummer twee zich voor de WK in Spanje. Als we Nederland even buiten be schouwing laten en kijken naar Frankrijk, Ierland e denk ik dat wij c kans hebben c partij te zijn", aldus Thys. Tevreden De Nederlandse delegatie in Zü rich, die werd gevormd door bondsvoorzitter Wim Meuleman, voorzitter van het betaald voet- bald Eric Vilé en competitielei der Jan Huijbregts, reageerde onverdeeld gunstig op het resul taat van de loting. „We mogen ze ker niet ontevreden zijn", voerde Meuleman aan. „Met deze tegen standers moet Spanje voor het Nederlands elftal haalbaar zijn. Als ik naar de samenstelling van de andere groepen kijk, waar er nauwelijks krachtverschillen zijn, dan is het lot ons deze keer erg gunstig gezind geweest" Ook Eric Vilé toonde zich zeker niet ontevreden. „Inderdaad is het alweer de derde achtereenvol gende keer dat we de Belgen ontmoeten, maar daar staat te genover dat een wedstrijd tegen de zuiderburen altijd wel voor het publiek aantrekkelijk is. Ik ver geet dan natuurlijk wel even de jubileumwedstrijd tegen België" aldus de Utrechtse advocaat. „Maar in Spanje moeten we er bij kunnen zijn". Woorden die wer den onderstreept door de felicita ties van de Roemeense bonds coach en voormalig Ajax-trainer Kovacs. „Holland zit goed", grap te de Roemeen. De republiek Ierland en Cyprus kunnen het Oranje niet moeilijk maken en ook de duels met de andere tegenstanders Frankrijk en België hoeven niet met angst en beven worden tegemoet ge zien. De wedstrijden in de voor rondes moeten voor 30 november 1981 zijn gespeeld. Competitie leider Jan Huijbregts heeft in Zü rich met de Belgen en de Fransen in principe afgesproken op 2 no vember in Brussel bijeen te ko men om de wedstrijdkalender vast te stellen. Ierland en Cyprus, die in Zürich niet aanwezig wa ren, zullen schriftelijk voor die bijeenkomst worden uitgeno digd. Er kunnen overigens problemen ontstaan over de vriendschappe lijke wedstrijd tussen Frankrijk en Nederland, die voor 26 maart in Parijs op het programma staat. „Persoonlijk heb ik er geen moei te mee die wedstrijd te spelen" zegt Eric Vilé „maar ik weet na tuurlijk niet wat het thuisfront en de Fransen ervan vinden". Moch ten beide landen van het oefen duel willen afzien vanwege de in deling in dezelfde groep, dan ligt er nog een uitnodiging van Zwe den om tegen Oranje aan te tre den. „Daar zouden we dan voor de 26ste maart gehoor aan kun nen geven", aldus Jan Huij bregts, „maar ik hoor op 2 no vember wel wat de Fransen wil len" Tegenvaller Ruud Krol, de aanvoerder van het Nederlands elftal, was niet erg gelukkig met de groepsindeling in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap. Voor de wedstrijd Haar- lem-Ajax verklaarde de Ajacied: "Dit is een tegenvaller. Frankrijk en België zijn moeilijke tegen standers. België is altijd een rot tegenstander geweest. Frankrijk is sterk geworden de laatste ja ren. Op België voor de derde keer had ik niet gerekend. KNVB-voorzitter Meuleman heeft zich uitgesloofd om dat te voorkomen, maar die missie is kennelijk mislukt. Waarschijnlijk omdat de FIFA flink verdient aan twee volle sta dions bij de wedstrijd van Ne derland tegen België. Het enige voordeel is dat er twee landen overgaan naar de eindronden. Ik denk dat tussen Frankrijk, België en Nederland het doelsaldo be slissend zal zijn". Jan Zwartkruis, de bondscoach, verklaarde ook gemakkelijker te bespelen tegenstanders te ken nen dan Frankrijk en België. "Frankrijk is een klasse-elftal en België is op grond van traditie al tijd gevaarlijk voor ons. Ik ben niet zo gelukkig met deze loting. We zijn nog lang niet in Spanje. We zullen een heel moeilijke bar rière moeten overwinnen, willen we ons in Spanje kunnen presen teren" ZÜRICH (ANP) - De 32 Europese landen zijn voor de voorronde van het wereldkampioenschap ingedeeld in vijf groepen van vijf, Uit de groepen van vijf en vier gaan twee ploegen over naar he eindtoernooi, uit de groep van drie slechts één. Spanje is al: gastland automatisch geplaatst. >r de kwalificatietoernooien i: Groep 1: West-Duitsland, Oostenrijk, Bulgarije, Finland en Alba- Groep 2: Nederland, Frankrijk, België, Ierland en Cyprus. Groep3: Tsjechoslowakije, Sowjet-Unie, Wales,Turkijeen IJsland. Groep 4: Engeland, Hongarije, Zwitserland, Roemenië en Noorwe gen. Griekenland, Denemarken en Luxem- Groep 6: Schotland, Zweden, Portugal en Noord-Ierland. Groep 7: Polen, Oost-Duitsland en Malta. ZUID-AMERIKA Groep 1: Brazilië, Bolivia en Venezuela. Groep 2: Columbia, Peru en Uruguay. Groep 3: Chili, Equador en Paraguay. De winnaars van de drie groepen gaan over naar de eindronden in Spanje. Titelverdediger Argentinië is automatisch geplaatst. NOORD- EN MIDDEN-AMERIKA De winnaars van vier groepen spelen in een finalepoule met als inzet twee plaatsen in het eindtoernooi te Spanje. Noordelijke 2 Caraïbische Guyana. Guyana. Caraïbische z Centrale zont temala. AZIË-OCEANIÉ: In de zone Azië-Oceanië spelen de winnaars van vier groepen een finaleronde met als inzet twee plaatsen in het eindtoernooi in Spanje. Groep 1: Indonesië, Australië, Fiji Eilanden, Nieuw-Zeeland en Taiwan. Groep 2: Irak, Syrië, Barein, Katar cn Saoedi-Arabië. Groep 3: Koeweit, Iran, Thailand, Maleisië en Zuid-Korea. Groep 4: Hong Kong, Macao, Chinese Volksrepubliek, Noord-Ko- rea, Japan en Singapore. AFRIKA: Twee Afrikaanse landen plaatsen zich voor de eindronden in Spanje. De loting voor de eerste ronde was: Senegal-Marokko, Zaire-Mozambique, Kameroen-Malawi, Gui- nee-Lesotho, Tunesië-Nigeria, Libië-Gambia, Ethiopië-Zam- bia, Niger-Somalië, Sierra Leone-Algerije, Ghana-Egypte, Ke- nia-Tanzania, Oeganda-Madagascar. Centraal Afrika, Soedan, Liberia en Togo zijn in de eerste ronde vrij. Voor de tweede ronde zal opnieuw worden geloot. Fortuna Sittard onverdiend gewipt Weinig (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Fortuna Sittard mocht zich gistermiddag uitroepen tot wellicht de schlemieligste ploeg van de tweede bekerronde. De formatie van Joop Castenmiller leek bij Feyenoord in de Rotterdamse Kuip op weg naar een regelrechte sensatie. De Limburgers namen tot twee keer toe een voorsprong, kregen daarna zelfs kansen op het uit bouwen van de marge, maar moesten ten slotte toch met een 3-2-nederlaag afreizen. En dan nog niet eens zozeer als gevolg van het bestaande klasseverschil, als wel door een discutabele be slissing van scheidsrechter Van Swieten. Nederlands meest koket geklede arbiter, die in dit opzicht in de voetsporen is getreden van Frans Derks - zag bij een 2-2-stand een buitenspelgeval van Petursson over het hoofd en bestrafte ver volgens wèl een overtreding ten opzichte van de vleugelspits. Het IJslandse „ijskonijn" had daarna geen enkele moeite Feyenoord vanaf elf meter de volgende ron de binnen te loodsen. „Maar dat is dan ook het enige positieve punt van vanmiddag", bromde trainer Vaclav Jezek naderhand ont stemd. „Verder was dit onze slechtste wedstrijd en onze slechtste prestatie van de laatste weken". Het waren even harde als terechte typeringen, want de Rotterdam mers mochten zich wel heel ge lukkig prijzen met de zege, die zeer duur was betaald met gele kaarten voor Van de Korput (zijn tweede) en Van Deinsen, voor wie nu een schorsing volgt. Niet voor niets woelde bij Fortuna Sit tard na de wedstrijd een zeurend gevoel van onbehagen rond. Het eerstedivisieteam dat zichzelf, zonder steunpilaar Tini Ruijs, vooraf volmaakt kansloos had geacht, kon achteraf zeer onte vreden zijn. Castenmiller zelf diende zich aan als de vertolker van de gevoelens. „Uiteraard hou je van tevoren re- Jezek trek in trip (Van onze sportredactie) ROTTERDAM ROTTERDAM - Trainer Jezek van Feye noord is niet erg gechar meerd van de trip die zijn ploeg waarschijnlijk rond de kerstdagen zal gaan maken. Tijdens de winterpauze in de Nederlandse competitie wil de clubleiding van Feye noord in Nigeria een tweetal lucratieve vriendschappe lijke duels gaan afwer ken. De Tsjechische coach echter heeft daar maar „weinig trek in". „Vooral nu we weer een ronde verder zijn in de strijd om de beker, moeten we een beetje uitkijken. Ik zou het alleen verantwoord achten als het interdaad econo misch goed is voor de club en als we daar in één stad kun nen spelen, want reizen in die warme landen is zeer vermoeiend". Feyenoords hulptrainer Cle mens Westerhof was gisteren overigens wel op reis. Hij bekeek in Zweden de aan staande tegenstander in het UEFA-Cuptoernooi, Malmö FF, dat in Stockholm bij Hammarby met 1-0 won. Je zek zelf wil de Europa Cup I-finalist van het vorige sei zoen aanstaande woensdag gaan bekijken tijdens een bekerwedstrijd. Rep: toch toestemming SAINT ETIENNE (ANP) - Johnny Rep heeft van zijn club Saint Etienne toestemming gekregen te spelen in de inter landwedstrijd tegen Polen op woensdag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Na een gesprek met voorzitter Rocher Rep beloofde onmiddel- kening met een nederlaag, als je dan zó aan de winst heb mo gen ruiken, komt die toch hard aan". Te meer, omdat de weten schap dat er veel meer in zat, zich al snel had aangediend bij de Limburgse voetballers. In de openingsfase al bleek dat de te genstander nauwelijks gemoti veerd was. Feyenoord maakte geen tempo en bewoog niet, waardoor het eigenlijk helemaal niet zo vreemd was dat het coun terende Fortuna snel op voor sprong kwam. De debuterende Wim Koevermans (net overge nomen van FC Vlaardingen) zorgde na 17 minuten voor de 0-1, die de Rotterdammers eventjes wakker schudde. Via Wim Jan sen kwam een tijdelijk herstel - de later door Albertsen vervan gen aanvoerder scoorde 1-1 op aangeven van Stafleu - maar daarna volgde onmiddellijk weer de terugval. Voor bijna 15.000 klanten verwarde Feyenoord zich in de eigen on rust, die zich uitte in het elkaar voor de voeten lopen en in vra gende gebarentaal van de spelers aan de bal. Niemand was aan speelbaar, wat mede kwam door het goed georganiseerde spelletje dat de partner op de mat legde. Fortuna immers bood de Rotter dammers maar weinig ruimte, zette twee middenvelders (Tita- ley en Zuidersma) in de dekking op de graag avonturierende backs Wijnstekers en Van Dein sen en hield daardoor zelf mini maal twee man in de spits met de 19-jarige oud-Ajacied Erwin Cramer en Wim Koevermans. Een systeem dat aanvankelijk nog zonder zelfvertrouwen werd ge speeld, maar toen het ontzag na een toespraak van Castenmiller was weggeëbd, school er veel ge vaar in. In de pauze, waarin de geblesseerde Notten bij Feye noord vervangen door Van Til, had de Limburgse trainer zijn Het beslissende moment van Feyenoord-Fortuna Sittard. Petursson, die de bal in buitenspelpositie heeft ontvangen, is gevloerd door Hutting (achter hem) en mag even later een penalty gaan nemen Toeschouwers in het Limburgse strafschopgebied zijn (v.l.n.r.) Colombain, Peters en Budding. Doelman Geilman ligt op de grond. spelers toegevoegd: „Probeer eens wat meer, want ook Feye- noorders zijn maar gewone men- Hoe gewoon, bleek bij een blunder van doelman Van Engelen die de 1 -2 het eigen doel inwerkte na een houdbaar schot van Zuidersma, maar ook daarna. Midden in een periode waarin het Jezek-team achterin risico moest gaan nemen met een-op-een-spel één-op-één- spel viel echter niet de 1-3 die tot de reële mogelijkheden behoor de, maar zagen twee Rotterdamse penalty treffers het licht. De niet erg sterk spelende maar wel ini tiatief nemende Petursson „lag" (letterlijk) tweemaal aan de basis en verrichtte ook tweemaal het afmakende werk. Eerst nadat hij in een solo door Bux tegen de mat was gewerkt, daarna toen de sterke Hutting hem van achteren had neergehaald op het moment dat hij vrij opdook voor doelman Geilman. Dat Petursson zich daarbij in bui tenspelpositie had bevonden, maakte de nederlaag voor het dapper doorvechtende Fortuna (Van Daele, Cramer en de van geel voorziene Van der Berg mis ten nog de kansen op 3-3) alleen naar schlemieliger. Castenmil- ei" „We zijn hier naar toe geko- nen met het idee dat we niets te erliezen hadden, dus wilden we Heen zo goed mogelijk spelen. Ve gaan hier weg met het idee dat r veel meer had ingezeten". Saint Etienne had problemen ge maakt, omdat Rep met zijn club op vrijdagavond moet uitkomen tegen mede-koploper Monaco. Rep zelf was niet van plan in Saint Etienne te blijven. Vorige week zei Rep: "Hoe dan ook ik ga naar Zeist. Toen ik mijn contract tekende werd mij toegezegd dat ik voor het Nederlands elftal te allen tijde vrij zou krijgen. Dan moet dat gehonoreerd worden" Johnny Metgod (AZ) is gisteravond door Bondscoach Jan Zwart kruis als zestiende speler opge roepen voor de interland tegen Polen. Metgod vervangt PSV'er Jan Poortvliet die zich afmeldde omdat hij kampt met een liesblessure. Ook Polen kampt met blessures. Voor Adamczyk is Kmiecik op geroepen en tijdens een oefen wedstrijd tegen- de derde divi sieclub Bielsko (met 2-1 gewon nen door het nationale elftal) tra den Lipka en Rudy niet aan. Bo- niek en Lato, die tweemaal scoorde, speelden iedereen helft. HILVERSUM (GPD) Voor de derde ronde van de KN VB-beker. welke in het weekeinde van 5 en 6 januari 1980 zal worden gespeeld, is de loting verricht. Het programma voor de derde ron de van d« KNVB-bekerxieterala volgt uit: SC Amersfoort-FC Den Haag; PSV-FC Amsterdam; DS'79-PEC Zwolle; Roda JC NEC; Ajax-Vitesso; Feyenoord- FC Twente; Go Ahead Eagles- Sparta; AZ'67-FC Utrecht. OOST-BERLIJN (ANP) - Oost- Duitsland heeft zaterdag in Oost- Berlijn met 5-2 gewonnen van Zwitserland. Het was een wed strijd in groep vier in het toernooi om het Europees kampioen schap, waarin ook Nederland is ingedeeld. Met deze verdiende overwinning heeft de Oostduitse ploeg zijn trainer Georg Buschner een fraai geschenk geschonken bij diens 100ste interland als trainer. De 53- jarige Buschner zag hierdoor de kans van zijn team om volgend jaar in Italië te kunnen aantreden in de eindronde behouden geble ven. In groep vier resten nu nog twee wedstrijden: op 17 oktober DDR te sterk voor Zwitsers in Amsterdam Nederland-Polen en op 21 november in Leipzig Oost-Du itsland-Nederland. Oost-Duitsland had voor 45.000 kiikers een zeer florissante start. Reeds na 18 seconden scoorde Gerd Weber 1-0.7 -0. No Tien minuten la artin Hoffman al »t scoorden Um erto Barneris voor Zwitserland n Rudigcr Schnuphase nog enmaal voor Oost-Duitsland: In de tweede helft lieten de Oost duitsers de teugels even glippen en prompt werd dit door Zwit serland (Hans-Jorg Pfister) afge straft: 3-2. Het tempo werd direct door Oost-Duitsland verhoogden met twee prachtige trefters van uitblinker Martin Hoffmann (75 en 80) werd de eindstand van 5-2 7 5 1 1 12-3 11 7 5 1 l 16- 8 11 8 2 0 6 7-18

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17