RAIO's bezinnen zich op toekomstige functie Giel de Banjo zag wens in vervulling gaan flSZDBB Tweedaags congres van rechters in opleiding Helpers dagen bestuur stichting voor rechter DE KLER Emma VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGINA 21 Het gaat de Leidse tokkelaar Jerry Gout niet minder goed dan z'n opvolger bij de Clod hoppers Michiel Hekkens. Jerry heeft zojuist een tour nee door West-Duitsland achter de rug met Harry Sacksioni, in wiens groep Jerry banjo, gitaar, mando line en vibrafoon speelt. Jerry, tot voor kort nog bier brouwer in de continudienst, is sinds hij bij Sacksioni speelt, beroepsmusicus. „Ja, het loopt erg goed. We heb ben zo'n twintig optredens per maand", aldus de 3(X-ja- rige Leidenaar die overigens niet de Clodhoppers had ver laten, wanneer hij deze kans niet zou hebben gekregen. „Ik heb er negen jaar plezier en we hebben altijd enorm veel lol gehad." Denk je eens in. Negen jaar lang ben je, zoals Noordwijker Michiel Hekkens, een hartstochtelijk fan van de Blue- grass Clodhoppers, al die jaren raak je bij het horen van hun muziek door het dolle heen. En dan op een frisse nazomerdag vraagt die groep opeens of jij bij hen wil komen banjospelen. Op zo'n moment wil je uiteraard wel even met je oren staan te klapperen. De 25-jarige Hekkens, beter bekend als Giel de Banjo, stond dan ook perplex. Hij, die op z'n achttiende veijaardag een banjo boven autorijles verkoos om stiekem voor de spiegel zich wijs te kunnen maken een Clodhopper te zijn, hoeft zich niet langei1 voor de gek te houden. Hij is er nu één. En wie had dat negen jaar geleden voor mogelijk gehouden? Vredig Giel, videoprogrammamaker aan de Leidse universiteit, niet. Zeker negen jaar geleden niet, toen hij bij toeval de bluegrassmuziek ontdekte en van plotseling, oplaaiend enthousiasme bekant in zwijm viel. Navraag leerde hem dat bluegrass een soort muziek is, die je met z'n allen spontaan maakt, liefst vredig om de tafel gezeten met een pot thee erbij. Giel kwam tevens aan de weet dat er in deze contreien een groep was, die bluegrass speelde: de Clodhoppers om precies te zijn. Giel dus naar het eerste de beste con cert van die jongens. En stippelde daar heel voorzichtig de weg uit, die hij in de muziek wilde bewandelen; het zien te brengen tot Clodhopper. Begrijpelijk dat, toen Giel die banjo eenmaal had, hij er haast achter zette. In korte tijd maakte hij zich ver trouwd met het tokkelinstrument, kocht alle banjoplaten die hij maar tegenkwam, speelde die na en werd lid van de Rhamshackle Stringband. Vaart De vaart bleef er in. Twee tot drie keer per week een optreden, een lang speelplaat, een tourneetje door Ier land: kortom het getok-tok-tok van de kip met de gouden eieren leek in de verte hoorbaar. Een hardgekookt eitje van dit edelmetaal had er ook zeker ingezeten, ware het niet dat de Rhamshackles onlangs uiteen vielen. „We wilden eens wat anders", ver klaart Giel. Stomtoevallig dat op datzelfde moment de Leidse Clodhopper Jerry Gout bekendmaakte beroeps te worden. Hij trad met z'n banjo tot de band van Harry Sacksioni toe. Waarna de Clodhoppers alras een beroep deden op Giel de Banjo, een vent die zij op diverse folkfestivals hadden leren kennen als een vaardig tokkelaar en een vrolijke Frans, kortom iemand die aan het profiel van een Clodhop per volledig beantwoordde. Snel gegaan „Het is zeker snel gegaan", aldus Giel. „Laatst heb ik Kees Ouwejan nog be geleid in het voorprogramma van de Dire Straits, die bekende Amerikaan se groep. Was ik daar 's middags een beetje m'n banjo aan het stemmen, komt de leider van die groep, Mark Knopfler, aanzetten. Zegt ie: 'Go on, go on.' En pakt z'n gitaar en zo heb ben we een half uur zitten spelen. Ik bedoel maar. Ineens sta je met zo'n gitarist van klasse te spelen." ,En koop ik vorige week een hele oude plaat van Jimmy Eanes. Staat er op de hoes dat hij in de jaren '50 de blue grass van de grond heeft helpen til len. Een man die notabene al bijna dertig jaar meedraait in deze muziek. Moet een hele grote wezen, dacht ik." ,Kom ik gisteren bij de Clodhoppers. Moet je raden wat me daar wordt ver teld. Volgende maand moeten we Jimmy Eanes begeleiden, die komt hier een concert geven. Ongelooflijk hè. Ik wist niet wat ik hoorde. Te gek dat ik straks met die makker over bluegrass kan kletsen." De Leidse tokkelaar Jerry Gout (links) vertrok als beroeps naar de groep van Harry Sack sioni, waarna de opengevallen plaats bij de Bluegrass Clod hoppers werd ingenomen door Noordwijker Michiel Hekkens, beter bekend als Giel de Banjo (rechts). (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - "De magistraat in de st(r)aat". Dat was het motto van het gisteren in het congrescen trum De Leeuwenhorst in Noordwijkerhout begonnen tweedaagse congres door en voor rechterlijke ambtena ren in opleiding. Deze RAIO'S (rechterlijk ambtenaar in opleiding) kwamen naar Noordwijkerhout om zich te bezinnen op de functie van de magistraat in de samen leving. Minister van justitie De Ruiter, on der wiens uiteindelijke verant woordelijkheid de opleiding van jonge juristen tot rechter of offi cier van justitie plaatsvindt en die ook in laatste instantie verant woordelijk is voor het functione ren van de rechterlijke macht in ons land, benadrukte in zijn ope ningswoord dat het van het grootste belang is dat rechters zich moeten gedragen als gewone mensen, "want de samenleving is ook heel gewoon". De minister zag verder graag dat er meer mensen van verschillende af komst en achtergrond deel gaan uitmaken van de rechterlijke macht, omdat onze samenleving ook zeer verschillend van samenstelling is. Prof. Max Rood, advocaat en hoogleraar in Leiden onder streepte deze eis in zijn schets van de ideale rechter, die vol- gensRood verder zou moeten be schikken over creativiteit en in ventiviteit, die vanzelfsprekend een goed niveau van juridisch denken zou moeten hebben en die in een teamverband moet kunnen samenwerken. Een punt van discussie voor de aanwezigen was Roods opvatting dat een rechter er primair is om te beslis sen en in veel mindere mate om problemen op de lossen. "Dat laatste kunnen partijen, eventu- Minister De Ruiter: "Rechters moeten zich gedragen als gewone mensen". eel met behulp van hun advoca ten zelf ook vaak. De rechter moet dat niet ook nog eens pro beren. Dat kost tijd en geld" al dus Rood, die verder groot be lang hechtte aan het principe van de zogenaamde collegiale recht spraak. Dat is de rechtspraak, uitgeoefend door meer dan een rechter, in tegenstelling tot de rechtspraak door een rechter al leen, zoals bijvoorbeeld de kan tonrechter. Rood ziet in het prin cipe van de collegiale recht spraak een mogelijkheid tot cor rectie op de bij iedereen, dus ook bij rechters, bestaande vooroor delen, die worden veroorzaakt door milieu-invloeden en derge lijke. Daarnaast zal volgens Rood een college van rechters minder snel door de macht worden aan getast dan de "solo-rechter". "Een alleen-rechtsprekend rech ter moet wel heel sterke benen hebben om de weelde van de macht te kunnen dragen", aldus Rood. "Wanneer tegen iemand gevange nisstraf wordt geëist moet daar over door minstens drie rechters worden beslist". Dat is de mening van Prof. Leijten, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem en hoogleraar te Nijmegen. Leijten vindt dat gevangenisstraf een zo danige inbreuk maakt op de vrij heid van een mens dat daarover niet door één persoon mag wor den beslist. Hij veroordeelt voorts het carrière maken, dat min of meer onvermijdelijk on derdeel is van het zijn van rech ter. "Wanneer de financiële lasten gaan drukken overwegen velen een hogere rechterspost te gaan bek leden, omdat dat beter betaalt", zei Leijten. Hij pleitte ervoor alle rechters zoveel mogelijk een ge lijk inkomen te laten verdienen, zodat financiële overwegingen niet langer de drijfveren zijn voor het maken van promotie. UTRECHT (GPD) - Driehon derd Zuidmolukse drugsver slaafden dreigen in de steek te worden gelaten. De moei zaam op gang gekomen hulp, om hen uit hun ellendige po sitie te halen, stokt. Want hulpverleners en bestuursle den van de stichting Tjandu ruziën met elkaar. Met die ruzie moet het afgelo pen zijn, want de junkies zijn daarvan de dupe. Hulp aan hen gaat boven alles. Te meer daar hun situatie nog beroer der is dan die van bijvoor beeld de Surinamers. Zo redeneerde de vice-presi dent van de Utrechtse recht bank, mr. C. Laan, gisteren tijdens de behandeling van het kort geding dat de hulp verleners tegen het bestuur hadden aangespannen. De hulpverlenende straathoek werkers willen daarmee hun ontslag op staande voet on gedaan maken. Na lang heen en weer gepraat bleef mr. Laan weinig meer over dan beide partijen een week de tijd te geven te pro beren van Tjandu weer te maken waarvoor het is opge richt een landelijke stichting die hulp verleent aan Moluk se drugsgebruikers. In die hulpverlening zit duide lijk de klad. Weliswaar willen de hulpverleners ondanks hun ontslag gewoon door gaan, maar dat wordt alleen al bemoeilijkt doordat het be stuur in een brief aan de di rectie gevangeniswezen heeft gevraagd de ontslagen hulp verleners de toegang tot de huizen van bewaring, waarin nogal wat verslaafden vastzit ten, te weigeren. Mr. S. de Laat, die hulpverleners optrad, meen de dat het bestuur van demo cratisering geen kaas heeft gegeten. In benoemingen noch sollicitaties werden de werkers gekend. In de wijze waarop het resterende geld - na aftrek van salarissen toch altijd nog 350.000 gulden - moest worden besteed, wer den zij evenmin betrokken. Autoritair en arrogant, zo noemde hij enkele bestuur ders. Maar het ergste was vol gens hem dat ze onvoldoende begrip hadden voor de enor me moeilijkheden waarmee de hulpverleners werden ge confronteerd. De veertien welzijnswerkers hadden zo'n 300 cliënten, ver spreid over het hele land. Terwijl tien cliënten per hulpverlener als het uiterste Drugsverslaafden zijn de dupe wordt gezien. In die sfeer wa ren zelfs stagiaires al na een week genoodzaakt volop mee te draaien. Vooral in Amsterdam was het moeilijk werken geworden, zeker na de sluiting van De Doelen. De Surinaamse jun kies vonden met veel moeite nog wel wat cafés waar ze te recht konden, maar daar wer den de Zuidmolukkers zelfs weggekeken. „Ze zijn ge noodzaakt te zwerven", aldus mr. De Laat. „Op een drin gend verzoek van de werkers aan het bestuur, om net als in Rotterdam een eigen centrum te stichten, werd niet gerea geerd". De advocaat vond dat het be stuur van Tjandu de code van het maatschappelijk werk met voeten heeft getreden doordat de ontslagen op een tijdstip, dat overleg nog heel goed mogelijk was, de hulp verlening in gevaar brach ten. „Een relatie tussen hulpverle ner en verslaafde is slechts moeizaam tot stand te bren gen en is dan zo uniek dat ze maar moeilijk is te vervan gen", meende hij. En daarin wilde vice-president mr. Laan wel met hem meegaan. Donderdag 18 oktober om 10 uur 's morgens wordt het kort geding voor de Utrechtse rechtbank voortgezet. Naar iedereen zegt te hopen in het belang van de Zuidmolukse drugsverslaafden. Taardesportcentrum naar Winschoten' GRONINGEN (GPD) - "De regio Winschoten is de meest geschikte plaats voor een nationaal paarde- sportcentrum. Dit levert bij een investering van 45 miljoen gul den 150 directe arbeidsplaatsen op en betekent een stimulans voor de regionale horeca- en toeleveringsbed rij ven" Dit stelt een noordelijke initiatief- Minister Van der Stee heeft toege zegd nog dit jaar een uitspraak te zullen doen over het al of niet in stellen van een nationaal paar- dencentrum. Eerder stelden zich hiervoor Zuid-Limburg en de Flevopolder kandidaat. ADVERTENTIE i Zaterdag 13 oktober signeert J. M. A. BIESHEUVEL o.a. zijn zojuist verschenen verhalenbundel "DE VERPLETTERENDE WERKELIJKHEID" van 16.00 tot 17.00 uur bij BOEKHANDEL Nieuwe Rijn 45-46, Leiden. Déze wasmachine voor déze prijs opnieuw wordt gekocht: I

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21