Lord Carrington wil opheffing boycot Rhodesië PLO-man naar België Heftige kritiek Israël op EG-verklaring M.-Oosten NAAST HET NIEUWS Moskou boos op Carter Londen schijnt bereid tot stationering Kruisraket Dreigende taal op congres Britse Tories Giscard kreeg diamanten van Bokassa Verzoek van Thailand om hulp DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie heeft gisteren de pogingen van president Carter "om het belang van de laatste Sowjetrussische voorstellen te bagatelliseren" veroordeeld. De laatste Sowje trussische voorstellen betreffen onder andere het aanbod het aan tal op West-Europa gerichte atoomraketten voor de middel lange afstand terug te brengen. Het Russische persbureau Tass zegt in een commentaar op de persconferentie van Carter van gisteren dat uit de verklaringen van de Amerikaanse president blijkt dat het doel van Washing ton blijft zijn Westeuropese bondgenoten in de NAVO het be sluit op te dringen nieuwe Ame rikaanse raketten op hun grond gebied toe te laten onder het mom van modernisering. Het persbureau noemt het een "twijfelachtige" logica" de Ame rikaanse maatregelen om de kernbewapening in Europa uit te breiden te beschouwen als een noodzakelijke en aanvaardbare modernisering en tegelijkertijd de Sowjetrussische maatregelen die op hetzelfde gebied liggen Voorstellen gebagatelliseerd' voor te stellen als het creèren van een nieuw soort wapen. "Bete kent een dergelijke houding niet een streven naar militair over wicht", zo vraagt Tass zich af. Ook vice-president Walter Mondale heeft Brezjnjevs voorstel tot be perking van de bewapening in Midden-Europa een poging om de NAVO af te brengen van de zeer belangrijke modernisering van haar tactische kernwapens genoemd. Hij pleitte overigens wel voor een constructieve bestudering van de mededeling van Brezjnjev. In navolging van hetgeen president Carter een dag tevoren op een persconferentie had verklaard, zei Mondale dat de Verenigde Staten willen dat de NAVO voortgaat met de plannen voor de opstelling van nieuwe raketten in West-Europa om het hoofd te bieden aan de Russische raketten van het type SS-20 voor de mid dellange afstand. ""Het Westen moet ingaan op het aanbod van Brezjnjev om te gaan onderhandelen over een vermin dering van het aantal kernwa pens in Europa dat geschikt is voor de middellange afstand. Dit is het standpunt van Egon Bahr, secretaris van de regerende So ciaal-Democratische Partij (SPC) van West-Duitsland. Naar de mening van Bahr, die een leidende rol speelde in de "Ost- politik" die ex-bondskanselier Willy Brandt in het begin van de jaren zeventig voerde en waar mee de Bondsrepubliek een normalisering met Oost-Europa tot stand bracht, moeten derge lijke onderhandelingen beginnen zodra de Amerikaanse Senaat het SALT-2 verdrag heeft geratici- feerd. 'De Franse regering waardeert de door Brezjnjev aangekondigde terugtrekking van 20.000 militai ren en 1.000 tanks uit Oost- Duitsland op haar juiste waarde, maar deze maatregel heeft een beperkte reikwijdte". Dit heeft de staatssecretaris van buiten landse zaken Oliver Stirn giste ren in de nationale vergadering verklaard. In deze eerste officiële Franse reac tie op de rede van de Russische staats- en partijleider in Oost- Berlijn merkte Stirn op dat de uitspraak van Brezjnjev niet dui delijk is. De staatssecretaris wees erop dat Parijs vorig jaar al een conferentie heeft voorgesteld over de ontwapening in Europa. "De verklaring van president Brezjnjev moedigt ons aan ons streven in die richting "'oort te zetten", aldus Stirn. President Carters adviseur voor de nationale veiligheid, Zbigniev Brzezinski, heeft gisteren gezegd dat parlement en volkeren in het Westen voor de keus staan "of in het gunstigste geval te ontkomen aan intimidatie of in het ergste geval aan oorlog" met de Sowjet- Unie. In een rede verstrekte Brzezinski de krachtigste waarschuwing die hij tot nu toe gegeven heeft over de 'enorme' uitbreiding van het parate kernarsenaal van de Sow jet-Unie. Die uitbreiding is volgens hem in de eerste plaats spectaculair waar het de SS-20 en de Backfire- bommenwerper betreft. Volgens de adviseur maken de Russen 'om de andere dag' een raketkop voor de SS-20 en gaat deze uitbreiding de defensiebe hoeften van de Sowjet-Unie verre te boven. PARIJS (AFP/UPI) - Het Fran se satirische weekblad "Le Canard Enchainé" schrijft dat president Giscard d'Estaing van Frankrijk en zijn familie diamanten ten geschenke hebben gekregen van Bokas sa, de afgezette keizer van het Centraalafrikaanse Keizerrijk (inmiddels weer een re publiek). Het blad drukte een kopie af van een bestelling van Bokassa bij het nationale kantoor voor diamanten. Op de bestelbon, die dateert uit 1973, staat vermeld dat de dertig-karaats diamanten af geleverd moeten worden bij de toenmalige minister van financiën, Giscard d'Estaing. Volgens een diamantair in Antwerpen zijn dertig-ka- raats-diamanten 1 miljoen frank (500.000 gulden) waard, aldus "Le Canard Enchainé" Het weekblad meldt voorts dat Giscard op zijn safari's in het Afrikaanse land ook der gelijke giften heeft ontvan gen. Toen Bokassa op 20 september dit jaar ten val werd gebracht, hebben Franse troepen in op dracht van de regering al het compromitterend materiaal uit de archieven van de keizer per helikopter overgebracht naar de Franse ambassade in Bangui, zo meldt het blad verder. Het dagblad "Le Monde" be steedde gisteren veel aan dacht aan de beweringen in "Le Canard Enchainé". In een commentaar op de voorpagi na schrijft hoofdredacteur Jaques Fauvet: de bestelbon lijkt echt. Volgens Fauvet zouden er twee beslissingen kunnen worden genomen. Of de archieven van de ex-keizer snel overbrengen naar een plaats die veiliger is dan de Franse ambassade, of een parlementaire onderzoeks commissie aanvaarden, zoals door Mitterand van de Socia listische Partij van Frankrijk is gevraagd. Le Monde wijst er overigens wel op dat er in Frankrijk geen enkele regeling bestaat over het geven van geschen ken. Het presidentieel paleis heeft naar aanleiding van de be richten in "Le Canard En chainé" een communiqué uitgegeven. Daarin wordt be toogd dat "het uitwisselen van geschenken bij bezoek van leden van de regering aan het buitenland een traditio neel karakter heeft en in geen geval het karakter, noch de waarde, heeft die in verschei dene persorganen wordt ge suggereerd. In het communi qué wordt er niet op ingegaan of Giscard inderdaad diaman ten van Bokassa heeft gekre gen en zo ja, wat er met die diamanten is gebeurd. (Van onze correspondent) LONDEN - In zijn toespraak tot het jaarcongres van de Conservatieven in Blackpool heeft minister van buiten landse zaken Lord Carrington laten doorschemeren dat wanneer op de Rhodesië-conferentie geen overeen stemming kan worden bereikt met het Patriottisch Front, de Britse regering zich moreel verplicht zal voe len de economische boycot tegen het huidige regime in Salisbury op te heffen. Naar moet worden aangenomen, zal officiële diplomatieke erkenning in dat geval volgen wanneer nieuwe verkiezingen in Rhodesië zijn gehou den onder Britse supervisie. De Britse minister van de Britse Conservatieven. Daarin liet hij doorschemeren dat Lord Carrington zei: „Ik herinner eraan dat de economische sanc ties destijds tegen de wensen van de Conservatieve partij zijn afge kondigd en dat zij niet kunnen worden gehandhaafd wanneer de morele basis ervoor is ingestort" Hiermee doelde hij erop dat de regering in Salisbury, door ook de laatste Britse grondwetsvoor stellen te accepteren, aan alle ei sen heeft voldaan die door Lon den werden verlangd en niet lan ger economisch en politiek mag worden geïsoleerd. ,Geen enkele partij (het PF) heeft het recht om eigenhandig te be slissen dat Rhodesië nog langer moet lijden. Ik beloof u op mijn woord van eer dat het niet aan onze regering zal liggen wanneer de conferentie niet tot een goed einde wordt gebracht" aldus Carrington. Eerder in zijn toespraak, die aan het eind kwam van een verhit debat over het al of niet onmiddellijk opheffen van de economische sancties, had Carrington al dui delijk gemaakt dat de kwesties waartegen het PF bezwaren maakte in de afgelopen vijf we ken, uitvoerig zijn besproken en dat er nu een principiële beslis sing door het Front genomen moest worden. Voorzichtig Volgens berichten zou het Patriot tisch Front vandaag bereid zijn een voorzichtig ja" te zeggen op de grondwetsvoorstellen om de gesprekken gaande te houden. De verwachting is dan dat het Front zich zwaar zal opstellen in de volgende ronde en niet zonder meer met nieuwe verkiezingen waaraan het dan deel zal moeten nemen, zal instemmen. Het wordt in sommige kringen niet onmogelijk geacht dat het PF zijn 25.000 man troepen opdracht zal geven bepaalde gebieden in Rhodesië binnen te trekken en te ..bezetten" Een belangrijk deel van de och tendzitting van het partijcongres werd besteed aan een discussie over straffere maatregelen tegen jeugdige delinquenten. Deminis- ter van binnenlandse zaken Wil liam Whitelaw hield een barse toespraak, waarin hij aankondig de dat de regering twee experi mentele gevangenissen zal opzet ten voor jeugdige delinquenten waar zij zullen kennismaken met exercities, parades, inspecties - kortom, met het harde leven. „Shockbehandeling", noemde Whitelaw het. Dan zouden deze kleine misdadigers leren wat dis cipline was. Zijn toespraak werd met enthousiaste instemming begroet. overeenstemming komt, de Britse regering zich verplicht voelt de economische boycot tegen Rhodesië op te heffen. GENÊVE (UPI) - Thailand heeft een dringend beroep gedaan op de wereldgemeenschap hulp te verlenen bij de opvang van circa 150.000 .uitgehongerde en dood zieke' Cambodjanen, die sinds kort binnen de grenzen van dit land verblijven. In de komende maanden zal hun aantal met nog eens 360.000 toenemen, zo luidt de verwachting van de Thailand- se regering. Zij wil dat er internationale druk op Vietnam wordt uitgeoefend om zijn troepen uit Cambodja terug te trekken. De Thailandse ambassadeur deelde de bestuurscommissie van het hoge commissariaat van de VN voor de vluchtelingen mee dat zijn land de grenzen van zijn mo gelijkheden bij het opvangen van de vluchtelingenstroom heeft be reikt. LONDEN (DPA) - Volgens een be richt van de BBC schijnt Enge land bereid de stationering toe te staan van 150 zogenaamde Kruis raketten met kernlading van het type "Tomahawk" en op vijf steunpunten van de Amerikaan se luchtmacht in het oosten van Engeland. De defensiecorrespondent van de BBC verklaarde gisteravond voor de televisie van deze Britse omroep, dat de NAVO plannen heeft voor de stationering van 400 kemraketten voor de middellan ge afstand op het Europese vasteland, waarvan 220 in West- Duitsland vijftig in Nederland en zijn rede op het congres Belgié en 80 in Italië. met het Patriottisch Front niet tot De Britse regering heeft nog geen STRAATSBURG (ANP) - De'Is raëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Dajan heeft gisteren tijdens de zitting van de assemblee van de Raad van Eu ropa heftige kritiek geleverd op de verklaringen over het Midden- Oosten van de ministers van bui tenlandse zaken van de negen EG-lidstaten. In de zetel van de assemblee in het paleis van Eu ropa in het Franse Straatsburg noemde de Israëlische bewinds man in het bijzonder de recente verklaring van de negen EG-mi- nisters van buitenlandse zaken in de algemene vergadering van de Verenigde Naties "verrassend en bedroevend". Deze verklaring toonde volgens hem aan dat een groot aantal Eu ropese landen het vredes-verdrag tussen Israël en Egypte niet toe juichten. In de VN-verklaring van de negen "weigerden de mi nisters zelfs het vredes-verdrag bij zijn juiste naam te noemen, zij spraken slechts over de akkoor den. Cynisch genoeg, in die ver klaring, die Israël veroordeelde wegens haar maatregelen uit zelfverdediging genomen in Li banon, werd met geen woord ge sproken over de moorden en misdaden van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie tegen onze burgerbevolking". De Israëlische minister van bui tenlandse zaken en zijn Egypti sche ambtgenoot, Boutros Ghali, waren door de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa uitgenodigd om een toelichting te geven op het beleid van hun landen. De politieke commissie van de assemblee zal in april vol gend jaar een rapport uitbrengen over de situatie in het Midden- Oosten. De raadpleging gisteren vond plaats ter voorbereiding op dit rapport. De voorzitter van de raadgevende vergadering, de Nederlander L. H. J. de Koster, noemde in zijn welkomstwoord het "Camp David" akkoord tus sen Israël en Egypte en de VS" een uniek en bemoedigend voor beeld" In een toelichting later op de dag tijdens een persconferentie stel de Dajan dat de Europese landen, hij noemde onder andere Neder land met name, de laatste dertig jaar geen enkele zinnige bijdrage hadden geleverd aan vrede in het Midden-Oosten. Ook de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Henri Simonet, moest het ontgelden in verband met zijn opmerkingen tijdens de algeme ne vergadering van de VN over een meer tegemoetkomende houding van Europa ten opzichte van de PLO, de internationalise ring van Jeruzalem en de aan kondiging van een gesprek tus sen België en de tweede man van de PLO. De enige bijdrage die Europa vol gens Dajan kan leveren aan vrede in het Midden-Oosten is het on dersteunen van de Camp David- akkoorden. Israëlische gesprek ken met de PLO zijn volgens hem uitgesloten. "Wij zullen niet pra ten met deze terroristische orga nisatie, die onze burgers ver moordt en wier doel het is onze staat te vernietigen. Het voik van Israël vertrouwt er op dat in de toekomst ook andere Arabische landen zullen worden aange trokken door de gesprekken over vrede. We verwachten van Euro pa dat ze dit proces ondersteu- beslissing genomen over deze zaak en wil, naar hij zei, in elk geval de bijeenkomst van de mi nisters van defensie van de NA VO eind deze maand afwachten. In beginsel schijnt de Britse mi nister van defensie Francis Pym echter bereid toestemming voor de stationering van de Kruisra ketten in Oost-Engeland te ge ven. De 150 raketten zouden daar vol gens de BBC vanaf 1983 kunnen zijn geïnstalleerd. Hun actiera dius zou doelen vlak vóór Mos kou bereikbaar maken. Het aan bod van Brezjnjev tot terugtrek king van een deel van Russische troepen en tanks uit Oost-Duits- land is gedaan, omdat hij van de NAVO-plannen op de hoogte was, aldus de correspondent. Dat Italië kennelijk bereid is ak koord te gaan met stationering was gisteren al gemeld uit inge lichte Italiaanse bron in Rome. West-Duitsland wil, zoals bekend, instemmen met stationering op zijn grondgebied op voorwaarde dat andere Europese NAVO-lan- den dit ook doen. Voor België verklaarde minister van buitenlandse zaken Simonet gisteren in Washington, dat het voor dit land zeer moeilijk zal worden in te stemmen met het plan, als de Amerikaanse Senaat het SALT-2-verdrag niet ratifi ceert. West-Duitsland had zich twee dagen eerder via zijn minis ter van defensie in-Washington in dezelfde zin uitgelaten. Verkiezingen Carrington liet er ook geen twijfel aan bestaan dat hij niet bereid was om de andere punten op de agenda van de conferentie, zoals de samenstelling van leger en politie, ter discussie te stellen (zoals het PF wenst), voordat er overeenstemming is bereikt over de grondwet. Uit zijn toespraak kon zelfs worden opgemaakt dat er onmiddellijk na een overeen stemming verkiezingen in Rho desië gehouden zouden moeten worden, zodat de nieuwgekozen regering betrokken wordt in het overleg over de maatregelen die de nieuwe grondwet voor schrijft. De motie om de sancties op te hef fen „zo spoedig als praktisch mo gelijk" werd door het partijcon gres met een grote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarmee werd Carrington als het ware de vrije hand gegeven om dë Rhodesië-conferentie voort te zetten. Niettemin doemt de maand november op als een tweede obstakel, want dan zal het Lagerhuis moeten stemmen over het al dan niet verlengen van de economische boycot. Veel zal dan afhangen van de vorderingen die op de conferentie zijn ge maakt, als die dan al niet is ver zand en opgebroken. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Het op handen zijnde bezoek van PLÓ-minister Kha- doemi aan de Belgische hoofd stad zal ongetwijfeld bijdragen tot het gewicht en de status van de in Brussel gevestigde PLO- delegatie, aldus een woordvoer der van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken. Geruch ten als zou de Belgische regering voornemens zijn de PLO-delega- tie officieel diplomatieke status te verlenen, kon hij „bevestigen noch ontkennen". Het was echter duidelijk, zo zei hij, dat de Belgi sche positie ten opzichte van de Palestijnse organisatie, de laatste weken een opmerkelijke ont wikkeling had doorgemaakt, een ontwikkeling, die volgens de woordvoerder, van realiteitszin getuigde. Khadoemi, het hoofd van de poli tieke afdeling van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en als zodanig te beschouwen als de „minister van buitenlandse za- ken"van de PLO, zal waarschijn lijk op 25 oktober in Brussel arri veren voor een officieel bezoek. De heer Kader, leider van het voorlichtings- en verbindingsbu reau van de PLO in Brussel, ver heugt zich bijzonder over het be zoek, dat zeer zeker nog zal bij dragen „tot het prestige van het bureau als PLO-vertegenwoor- diging in de hoofdstad van Euro pa". Het bureau is sinds november 1976 in Brussel actief en is officieel er kend door België en Luxemburg. De heer Kader hoopt ontmoetin gen te organiseren tussen Kha doemi en diverse leden van de EG-commissie. De commissie kon desgevraagd hierover echter nog niets bevestigen. Hoewel de negen EG-landen in het kader van de Verenigde Naties hun standpunten min of meer op elkaar afstemmen, lijkt de zaak met de PLO enigszins uit de hand te lopen. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buiten landse zaken vertelde desge vraagd, dat hij niets wist van een mogelijke standpuntverandering aan Belgische zijde. Tijdens het recente bezoek van een andere PLO-prominent, dr. Sartawi, aan ons land is deze kwestie volgens PvdA-kamerlid Relus ter Beek slechts „marginaal" aan de orde geweest. Sartawi heeft het stand punt ingenomen dat een eventu eel bureau in Nederland pas inte ressant is als een „eindpunt" van de weg naar diplomatieke erken ning. Mogelijk wilde hij ook de ontwikkelingen in België af wachten. Minister van buitenlandse zaken Henry Simonet schijnt weinig of geen van zijn EG-collega's ge kend te hebben in zijn plannen inzake het bezoek van de PLO- minister. Met uitzondering van Frankrijk schijnt geen van hen bijzonder gelukkig te zijn met het idee van een diplomatieke PLO- vertegenwoordiging in het hart van zowel het EG- als het NAVO- hoofdkwartier, zodat het door Simonet gelanceerde muisje nog wel eens een vervelend diploma tiek staartje zou kunnen heb ben. NIET ZWANGER: ARRESTATIE i jaar lang in was geslaagd alsmaar zwanger was, is Een Italiaanse zigeunerin, die haar arrestatie te ontlopen doordat 2 eindelijk gearresteerd. De 35-jarige Vincenza de Rosa, die in 1972 wegens diefstal werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een paar maanden, wist het gerecht telkens voor te blijven door zonder tussenpozen het leven te schenken aan zeven kinderen. Elke keer als de politie haar kwam halen was ze zwanger, en de Italiaanse wet verbiedt arrestatie van zwangere vrouwen. Volgens de politie was Vincenza deze maal eindelijk niet zwanger. DUUR REISJE De kosten van de reis die paus Johannes Paulus II vorige week door de Verenigde Staten heeft gemaakt, zijn gisteren officieel begroot op ruim zeven miljoen dollar, op te brengen door de belastingbetaler. De Amerikaanse vereniging voor de bescherming van de burgerlij ke vrijheden heeft in Philadelphia een proces lopen omdat zij vindt dat het bekostigen van een mis op een openbaar terrein niet ten laste van de belastingbetaler mag komen omdat anders het beginsel van scheiding tussen kerk en staat wordt aangetast. Staten en steden hebben kosten gemaakt door het laten overwer ken van politiepersoneel en het treffen van verkeersregelingen. De kosten van de altaren die in verschillende steden werden opge richt, zijn gedragen door de betrokken aartsbisdommen. GROTE DUIM De Franse beeldhouwer César heeft in de Italiaanse marmerstad Carrara een duim van marmer gemaakt die 28 ton zwaar is. Voor het werk van 6 meter hoogte, reusachtig evenbeeld van Césars befaamde metalen duim van een jaar of twintig geleden, heeft de beeldhouwer gehakt in een blok marmer van 75 ton. De duim, het imposantste werk van César, zal in een krat dat zelf al bijna een ton weegt, in Genua aan boord van een schip worden gebracht De koper is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9