Kabinet komt enigszins aan wens VVD tegemoet Oefening Donderslag aarzelend op gang mUJ Kernwapen-standpunt Van Agt valt verkeerd bij CDA-fractie Overval Sociaal Fonds opgelost Extra bezuiniging van 200 miljoen gulden Uit in de Randstad Oktobermiddag van 24 graden DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 DEN HAAG (GPD) - Tussen de Tweede-Kamerfractie van het CDA en het kabinet dreigt een conflict over de kernbewape ning. Inzet is de vraag of de NA VO nieuwe kernwapens moet prodaceren als antwoord op de nieuwe Russische, op West-Eu ropa gerichte, SS 20-raket. De opvattingen die minister-presi dent Van Agt daarover gister avond tijdens de algemene be schouwingen in de Tweede Ka mer verkondigde, zijn de CDA- fractie in het verkeerde keelgat geschoten. Van Agt zei dat de Nederlandse re gering zich later dit jaar „niet on voorwaardelijk zal binden" aan een NAVO-besluit tot statione ring van nieuwe atoomraketten voor de middellange afstand in o.a. Nederland, zolang het SALT 2-akkoord over de beper king van de zware strategische kernwapens niet is goedge keurd. Daaruit leek de suggestie te SDre- ken, dat de regering wel onder bepaalde voorwaarden met zo'n besluit akkoord wil gaan - ook als er nog geen SALT 2 is. Dat is ech ter voor de CDA-fractie onver teerbaar. De fractie vindt dat voor enig besluit wordt genomen éérst met de Russen onderhandeld moet worden over beperking van hun SS 20-raketten. Pas als dat niet lukt mag volgens hen alsnog tot verbeteringen in het NAVO- arsenaal worden besloten. Uit de mededelingen van Van Agt leidde het CDA gisteren af dat de regering een geheel andere pro cedure voor ogen staat. De CDA- fractie zou zich vandaag beraden over de wijze waarop het kabinet duidelijk gemaakt moet worden, dat een andere opstelling wordt gewenst. Van Agt weigerde gisteren overi gens, daartoe uitgedaagd door PvdA-leider Den Uyl, toe te ge ven dat het hier gaat om een ja, mits". Hij liet echter wel duide lijk blijken dat de regering er niets voor voelt om eerst met de Russen te gaan onderhandelen, zonder een moderniseringsbe- sluit genomen te hebben, zelfs al is dat maar in principe. „Onder handelingen functioneren Even eerder had Van Agt gezegd dat een eventual modernise ringsprogramma moet kunnen worden aangepast als ontwape ningsbesprekingen met de Rus sen daartoe aanleiding geven. De premier beklemtoonde dat het kabinet zich nog op geen enkele manier aan een principebesluit in de NAVO heeft cebonden. Zowel CDA als PvdA vinden dat de regering zich heeft te houden aan de eerder dit jaar door een over grote meerderheid van de Twee- Kamer aanvaarde motie van de PvdA'er Van der Stoel en de CDA'er De Boer. Daarin werd uitgesproken dat geen moderni- seringsbesluit mag worden ge nomen, voordat is geprobeerd met de Russen tot een vergelijk te komen. De Boer zei gisteravond dat die motie nog onverminderd van kracht is. De goedkeuring van SALT 2 (door de Amerikaanse Senaat, waar nogal wat kritiek op het akkoord bestaat) is daarom zo belangrijk, omdat daaraan een derhandelingsronde, SALT 3. gekoppeld is. Daarin moet dan juist over wapens als de SS 20 en de eventuele nieuwe Westerse raketten worden gesproken. CDA-woordvoerder Frinking zei gisteravond desgevraagd het vol strekt onjuist te vinden wanneer het kabinet met een modernise- ringsbesluit akkoord gaat, zolang SALT 2 er niet is, omdat daarmee juist die bereidheid tot verder on derhandelen wordt ondergraven. PvdA-leider Den Uyl zou vandaag vermoedelijk met een motie ko men, waarin van de regering wordt geëist zonder SALT-ak- koord in het geheel geen besluit te nemen. Overigens gelden Van Agt's mede delingen over het "niet onvoor waardelijk akkoord" ondanks alles natuurlijk toch als een waar schuwing aan de Amerikaanse Senaat om SALT 2 toch maar vooral goed te keuren en daarmee de weg vrij te maken voor SALT Van Agt ging gisteren nog niet in op de rede van de Russische partij leider Brezjnjev, die zaterdag in Oost-Berlijn aankondigde dat de Sowjet-Unie bereid is 20.000 manschappen, 1000 tanks en een aantal op West-Europa gerichte raketten terug te trekken. "Er zijn nog veel onduidelijkheden in de uitspraken van de heer Brezjn jev", zei Van Agt. Samen met de bondgenoten zal worden gepro beerd een beter inzicht te krijgen in de draagwijdte van de toezeg gingen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet gaat volgend jaar een aantal extra bezuinigingen doorvoeren. Zo wordt de kinderbijslag voor het eerste kind opnieuw bevroren en zullen de aanvangssalarissen van ambtenaren omlaag gaan. Beide maatregelen leveren ca. 200 miljoen op. Het kabinet kwam hiermee gisteren gedeeltelijk tegemoet aan de wens van de VVD, die om één miljard extra be zuiniging in 1980 had gevraagd. Premier Van Agt wilde gisteren in de Tweede Kamer niet zeggen hoeveel de maatregelen zullen opleveren. Onduidelijk is ook in hoeverre het om nieuwe bezuini gingen gaat boven op die uit Be- stek'81. Enkele maatregelen, die Van Agt aankondigde, waren al in studie. De maatregelen die Van Agt be kendmaakte zijn: 1. Bevriezing van de kinderbijslag voor het eer ste kind; die bijslag zou per 1 ja nuari 1980 weer met de inflatie gaan meestijgen. 2. Verlaging aanvangssalarissen, vooral van academici bij de overheid. 3 Verlaging, als de studies zijn af gerond, van bepaalde sociale uit keringen aan niet-kostwinners. 4. Doorwerking in de pensioenen van de aftopping van hogere in komens bij de overheid. 5. Be perking van de aanspraak op het ziekenfonds door part-timers. 6. Beperking van het aantal wa- o'ers. Onder meer door strengere keuring. Bij de VVD was men redelijk te vreden over de toezegging van Van Agt. Fractieleider Rietkerk zal morgen wel nader eisen dat de opbrengst van de extra aardgas verhoging doorgesluisd wordt naar het bedrijfsleven. Voldoet het kabinet aan die wens, dan is de WD bereid de eis te laten vallen dat de inflatiecorrectie volgend jaar weer op 100 procent wordt gesteld in plaats van 80 procent. Ook CDA-fractieleider Lubbers had om enkele maatregelen in de sociale sfeer gevraagd, zoals in voering van het niet-kostwin- nersbegrip en doorwerking 1 de aftopping. Lubbers voelt er echter niet voor om meer te be zuinigen dan de tien miljard uit Bestek'81. Bij de CDA-fractie ging men er gisteravond ook van uit, dat dit niet het geval was. Bij het CDA wijst men erop dat de meeste maatregelen al enige tijd in aantocht waren en dat ze bij lange na niet de één miljard ople veren waar de WD om had ge vraagd. Ook lijkt men bij het CDA niet bereid de bevriezing van de kinderbijslag voor het eer ste kind te accepteren, als die voor het tweede kind niet op nieuw welvaartsvast wordt ge maakt. In dat geval zou de maat regel slechts 30 miljoen opleve ren in plaats van de 100 miljoen, waar de WD op rekent. Premier Van Agt kondigde verder aan dat het kabinet haast wil ma ken met een VAD-regeling. Door de scherpe kritiek die op de twee wetsontwerpen van het kabinet is uitgeoefend (zoals bekend heeft het kabinet de VAD in twee delen geknipt, één collectief en een individueel) is het kabinet zich opnieuw gaan bezinnen. Van Agt sloot niet uit dat er uiteinde lijk een geheel nieuwe VAD-re geling uit de bus zal komen. De memorie van antwoord van het kabinet inzake abortus komt pas in januari volgend jaar. Van Agt deelde dit mee in antwoord op het verwijt van Lubbers ovei trage tempo van wetgeving het kabinet. Wanneer de grond- politiek definitief wordt geregeld kon Van Agt niet zeggen. Het ad vies van de Raad van State i gisteren uitgekomen, drieëneen halve maand nadat het wetsont werp door het kabinet was ge publiceerd, wat Den Uyl tot de schampere opmerking bracht dat het wetsontwerp, gezien de moei te die de Raad van State ermee had, kennelijk zeer goed in elkaar zat. m. 1 r de legeroefening Donderslag 10 trekt z'n soldaten-uitrusting a ARNHEM (ANP, GPD) - De grote herhalingsoefening „Donderslag 10" van de landmacht is tot enig on genoegen van de legerlei ding gisteren vrij lang zaam op gang gekomen. Hoewel reeds 's morgens om zeven uur door middel van aangetekende expres- sebrieven en via de radio was gewaarschuwd, ver scheen het gros van de op geroepen klein- en groot verlofgangers eerst in de namiddag in de kazernes. Om negen uur 's avonds waren van de ruim 1500 opgeroepen burgers 1100 man aanwezig. Voor 123 van de niet opgekomen militairen gold een vrijstelling op zakelijke gronden of wegens ziekte. Ieder jaar wordt een korte mobili satie-opkomstoefening gehou den onder de naam Donderslag. De afgelopen vijf jaar zijn deze oefeningen bescheiden van opzet geweest, maar in de rijksbegro ting '79 werd het plan opgeno- oefening van breder op zet te houden, waarbij evenals in 1974 een van de drie parate briga des op volle oorlogssterkte zou worden gebracht. Het geldt in dit geval de 43e Pantserinfanterie- brigade, waarvan ongeveer 30 AMSTERDAM Concertgebouw: grote zaal do. 11 okt., 20.15 uur. Concertgebouw orkest, olv. Bernard Haitink Artura Benedetti Michelangeli. piano. Vrij 12 okt. 20.15. Amsterdam Philharmonisch orkest olv. Kees Bakels/Ida Haendel viool. Vry. 12 okt., kleine zaal Eduardo Falü, gitaar en zang, 20.15 uur. Za. 13 okt. grote zaal 20.15 uur, Concert gebouw orkest olv. Bernard Haitink, Jaap Eden, viool. Kleine zaal: 20.15 uur, Marjanne Kweksilber sopraan en Reinbert de Leeuw piano. Zo. 14okt. spiegelzaal 11.00 uur, Nederlandse Omroepstich- ting. Kleine zaal: 14.30 Yo YO Ma. cello en Patricia Zander, piano. Grote zaal: 20.15 uur Arturo Benedetti Michelangeli. piano Ma 15 okt. Kleine zaal: Borodin Pianotrio, 20.15 uur, Di. 16 okt. 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch orkest, olv. Kees Bakels/Christiaan Zacharias, piano. Woe 17 okt. Kleine zaal 12.30 lunchconcert, door Paul Prenne, piano. 20.15 uur George van Renesse, piano. Stadsschouwburg do*! 11 okt. 20.15 uur. Het Nationaal Ballet, Vrij 12 en za. 13 okt. Bovenvoyer, 18.00 uur, Publiekstheater, "Antigo ne" van Jean Anouilh. 20.15 uur Publiekstheater, "Mensch durf te leven", van Gerben Hellinga. Zo. 14 en ma. 15 okt. De Nederlandse Operastichting "The Consul" van Menotti. Di. 16 okt. 20.15 uur. Nederlands Danstheater "De kinderspelen". Woe 17 okt. "De Ne derlandse Operastichting", "The Consul van Menotti. Carré Za. 13 en zo. 14 okt. 14.00 uur Bubbling Brown Sugar, Ma. 15 okt. 20.15 uur, Lou Reed. Theater de Balie (voorheen De Brakke Grond) t/m za. 13 okt. 20.30 uur. Toneelgezelschap Yvonne Lex, "De kleine Eva uit de kromme Bijlstraat". Ma. 15 t/m 20 okt. 20.30 uur, Toneelwerkgroep Fact, "Woede om gisteren", van John Osborne. Centrum Bellevue Di 2 t/m za. 20 okt. (beh. zo. en ma.), grote zaal 20.30 uur Toneelgroep Centrum, "Overspelen", Fay Weldon. Di 2 t/m za. 20 okt. (beh. zo en ma), kleine zaal. Cabaret Nar. "Zat ik maar thuis met een goed boek", zo. 14 okt. kleine zaal 20.30 uur, gast- voorstelling, Gitaristencollectief, "Facetten van de gitaar" Edenhal zo. okt. Cliff Richard, 20.15 uur. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg Do 11 en vrij 12 okt. 20.15 "Het Weder zijdse Huwelijksbedrog", van Pieter Langendijk, door de Haagse Komedie. Za. 13 en zo. 14 okt. 20.15 uur. "Geleerde vrouwen", van Molière, door de Haagse Komedie. Ma 15 okt. 20.15 uur. Toneel groep Theater. "Het belang van Ernst", van Oscar Wilde. Di. 16 okt. 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe. "Leonce en Lena", van Georg Büchner. Woe. 17 okt. 20.15 uur, "De wissel wachters", van Brian Phelan, met o.a. Paul Steenbergen, Bernard Droog. e.a. Congresgebouw do. 11 en vrij 12 okt. "Theater van de Lach". 20.15 uur. Residentie orkest olv. Miklós Erdely, 20.15 uur. Zo. 14 okt. 'Fiësta Gitana, 14.30 uur. Di 16 okt. 20.15 uur. "Cuba Amor", blij spel met o.a. Jeroen Krabbé van Linda van Dijk. Diligentia 20.15 uur. Amateurtoneelvereniging Q.N.S.F., Za. 13 okt. 20.15 uur, Georgette Hagedoom. vertelt en zingt. Zo. 14 okt. 11.30 uur, Rob Bakker, gitaar recital. Di 16 okt. 20.15 uur. Muziek groep "Rum", (Ned. première). Woe 17 okt. 12.45 uur, Lunchpro- gramma, van de kunstkring Diligentia. De Appel do. 11, vrij 12, za. 13, en woe 17 okt. Toneelgroep De Appel. "Zerken". Theater aan de Haven do. 11. vrij 12. en woe 17 okt. Nieuwe Kome die, "Een mand vol water", Otte van Dijk, 20.30 uur, zo. 14 okt. 14.00 uur. "Padoedepoppelos", Kindertheater Pssstt. Theater in de Steeg vrij 12 en za 13 okt. 20.30 uur. Kabaret Lang tong, m.m.v. Maarten Mens en Rita van der Veen. Zo. 14 okt. 14.30 uur, Haagse Sprookjes Toneel, "De vreselijke planeten". Voorburg Theater de Tobbe - vrij 12 okt. 20.30 uur, "De trappen op", door Don Quishocking. za. 13 okt. 20.30 uur. Jazz van de Dixieland-Pipers, zo. 14 okt. 11.30 uur, Haags Koperensemble. Di. 16 okt. film: "Messer im Kopfvan Reinhard Hauff. LEIDEN Schouwburg do. 11 okt. 20.15 uur, Brasil Tropical, dans en muziek uit Brazilië, vrij 12 okt. 20.15 uur, "Prachthotel", blijspel met o.a. Luc Lutz en Simone Rooskens. Za 13 okt. 20.15 uur. "Het belang van Ernst" van Oscar Wilde. Zo. 14 okt. 20.15 uur Scapinoballet, familieballet bestaande uit 4 balletten: Peter en de Wolf "Impres sies", 1x3 2x3 9", en Twee opeen bank", woe. 17 okt. 20.15 uur, Abrasevis, kinderen van Joegoslavië. LAK-theater do 11 okt. 21.00 uur (na afloop van de koopavond) Pamela Kirk, Voorstelling op basis van mime, bewegingsexpressie en dans. Vrij 12 okt. Toneelgroep "Sater" met "Het nest", 20.30 uur. Za. 13 okt. Rutger Weemhoff, met "De jongste dag", zo. 14 okt. kindervoorstelling, Theater Augustus met 'Costa del SOL-LA-TI- DO", voor kinderen van 6-13 jaar.Woe. 17 okt 20 en 22.30 uur, LAK-cinema, "The Roaring Twenties" van Walsh. Stadsgehoorzaal Residentie orkest 20.15 uur. procent tot klein- en groot-ver- lofpersoneel behoort. Uitgangs punt in het mobilisatiesysteem in Nederland is namelijk dat de in de oorlogstijd benodigde ge vechtskracht in vredestijd niet voortdurend paraat hoeft te zijn Dat de gemobiliseerde burgers pas in de loop van gistermiddag in wat grotere groepjes arriveerden, brengt de oefening niet in gevaar, omdat de eenheden 24 uur tijd hebben gekregen om te voldoen aan de eis „geheel geformeerd, in de slagorde opgenomen en ge- vechtsgereed" te zijn. Indien blijkt dat de oefening op be vredigende wijze aan haar doel stelling heeft beantwoord, zal dit een bewijs zijn dat het mobilisa- tiesysteem in ons land geloof waardig is en dat klein- en groot- verlofeenheden als redelijke al ternatieven voor parate eenhe den kunnen worden beschouwd. ROERMOND (GPD) - De overval op 26 september in Heerlen in het pand van de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid waarbij voor miljoenen guldens aan vakantiebonnen en geld is meegenomen, is opgelost. Na een terdege voorbereide en spectaculaire actie heeft de Roermondse politie als sluitstuk van een wilde achtervolging door de stad drie verdachten aange houden: twee mannen uit Echt en één uit Roermond. Naar mede plichtigen en mede-verdachten wordt nog gezocht. De buit is nog niet helemaal terecht. De Roermondse politie had dins dagavond voor de aanhouding 30 man personeel ingezet. Bijna was de goed geplande en met meder- werking van de Heerlense politie tot in de puntjes geregelde aan houdingsactie mislukt, toen vlak bij een nachtclub, plaats van sa menkomst van de verdachten, een zware vechtpartij onder ca fébezoekers en later nog een brand in een supermarkt uitbrak. Daardoor wisten de drie mannen er tussenuit te knijpen en moest de politie er met de auto achter- Een van de technische specialisten van de recherche van de politie slaagde erin oonopvallen in de kofferruimten van de auto's van de verdachten te kijken toen zy er niet in zaten. Hij ontdekte een deel van de buit Daardoor zal het bewijs kunnen worden geleverd. In één der auto's van de aange houden mannen zijn vakantie bonnen aangetroffen ter waarde van één en een kwart miljoen gulden. Bij huiszoekingen bij de verdachten werden bedragen ge vonden van 64 000 peseta's, 67.000 gulden en vakantiebonnen ter waarde van 43.000 gulden alsmede wapens munitie en kle ding van de overvallers. ADVERTENTIE - ALS JE ECHT GOED WlT W,LT LEREN SK,EN Kom dan naar de 1 (Q5 ski-piste JF "DE MEERBERG" cJ Oh jn Hoofddorp 2 Uewoueg de imidetiqite J 'ui Uede>dmuU SKI-PAS GORRREDIJK (ANP) - De na zomer van oktober heeft dins dagmiddag zijn hoogtepunt bereikt. In De Bilt was de hoogste kwikstand 24 graden. Het is twintig jaar geleden dat voor het laatst een okto berdag in Nederland zo warm Op 2 oktober 1959 namelijk werd het 26 graden, een zo merse waarde. In Eindhoven was het dinsdagmiddag 25 graden. Het was daar zelfs warmer dan in Nice (22 gra den) en Marseille (23 graden). Eerder in deze eeuw i een jaar te vinden wa natuur zich zomers gedroeg in oktober. In het extreem droge en warme jaar 1921 boekte De Bilt op dezelfde datum als dinsdag (9 oktobereen tem- i nog i peratuur van 26.6 graden. In Sittard u>os het toen zelfs 30 graden, een tropische waar de. Ook in 1937 werd in okto ber. en nog wel op de 27ste, in Maastricht een temperatuur van 26.6 graden gehaald. Het mooie weer van de laatste dagen is te danken aan een zuidoostelijke luchtstroming uit het Middellandse Zee-ge bied. - toezeggingen - I ski-piste"DE MEERBERG"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7