actief in I vrije tijd „Opsporing leerproblemen is al vroeg mogelijk" PvdA-wethouder Verboom stapt volgend jaar mei op Mode van Vinke: leuk en betaalbaar Vrouwenraad/NVvH voelen zich gediscrimineerd TNO-projectleider dr. J. J. F. Schroots PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 Kinderboeken- week(l) In het kader van de kinderboe kenweek organiseert de Leidse openbare bibliotheek tijdens de herfstvakantie een aantal acti viteiten. Zo wordt in alle jeugd bibliotheken van de stad een Japans poppenspel en een leu ke dia-serie vertoond. De voorstellingen zulen worden gegeven op zaterdag 13 oktober 's morgens in de jeugdbiblio theek aan het Plantage 6, op maandagmorgen 15 oktober in het filiaal Noord, Corantijn- straat 2a, op dinsdagmorgen 16 oktober in het filiaal Zuid-West, Ed. v. Beinumstraat 2, op dins dagmiddag 16 oktober in het fi liaal Merenwijk, Rosmolen 4, op woensdagmorgen 17 oktober in het filiaal Houtkwartier, Swei- landlaan 5 en op woensdag middag 17 oktober in het filiaal Steenschuur 17. *s Morgens begint het om 10 uur en 's middags om 2 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ver schillende filialen. Kinderboeken week® De Leidse bibliotheek organi seert verder op donderdag 18 oktober een bijeenkomst in het filiaal Merenwijk aan de Ros molen 4. Schrijver Dolf de Vries, die dit jaar bekroond werd met de Zilveren Griffel, komt op bezoek. De Leidse kinderen die in de jury zaten, vonden zijn boek "Vrijdag komt Mikwel" het mooist. Zij zullen de schrijver het juryrap port overhandigen en een ge sprek met hem voeren. De bij eenkomst begint om tien uur en kaarten moeten vooraf worden afgehaald. Diezelfde dag wordt er s mid dag een Japanse theeceremonie gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Voor deze bij eenkomst is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. PvdA-presentatie De PvdA-afdeling Leiden or ganiseert op vrijdag 12 oktober een presentatie van haar activi teiten voor nieuwe leden en an dere belangstellenden. Naast politieke informatie wordt ook een inzicht verschaft in het rei len en zeilen van de afdeling. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, aanvang 20 uur. Huisvesting Het gemeentelijke bureau Huisvesting in het Stadskan toor aan de Langegracht is morgen de gehele dag gesloten. Het bureau is die dag ook niet bereikbaar voor telefonische in formatie Dr. Feelgood Op 12 oktober treedt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de Engelse pop groep Dr. Feelgood op. De groep bestaat uit Lee Brilleaux, (zang en gitaar), John "Gypie" Mayo (gitaar), John B. Sparks (basgitaar) en Phillip Cawthra (drums). De laatste hit van de groep is "Milk and honey". De zaal is ge opend vanaf 9 uur en de toe gangsprijs bedraagt f 5.50. Bingo-avond De wandelsportvereniging "Zuid-West" in Leiden organi seert op vrijdag 12 oktober een bingo-avond. Deze wordt ge houden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur. Vrouwenfilmfestival Van 13 tot en met 16 oktober wordt in het Leids Vrouwen huis aan de Nieuwe Rijn 20a een filmfestival georganiseerd. Er worden zes films gedraaid waaronder twee nieuwe films van Cinemien. Het programma ziet er als volgt uit: zaterdag 13 oktober 21 uun "Vrouwen van Marrakesj van Melissa L. Da- vies, zaterdag 13 oktober 23.30 uur. "Erica Minor" van Ber- trand van Effenterre, zondag 14 oktober 16 uur "Adoptie" van Marta Mészéros, zondag 14 ok tober 20.15 uur "Je tu il elle" van Chantal Akerman, maan dag 15 oktober 20.15 uur. "Von wegen Schicksal" van Helga Reidemeister en dinsdag 16 ok tober 20.15 uur "Anna und Edith" van Christina Perincioli. De toegangsprijs bedraagt vier gulden per voorstelling, een passepartout kost vijftien piek. Gezondheid niet verder in gevaar brengen LEIDEN - De Leidse PvdA-wethouder A. Verboom (volkshuisvesting) stapt voortijdig op. Op 8 mei 1980 (hij wordt dan 60 jaar) zal hij zijn functie neerleggen. Volgens de wethouder moest hij deze beslissing nemen om zijn gezondheid niet verder in gevaar te brengen. "Ik voel dat mijn weerstand ten aanzien van mijn werk afneemt. De leeftijd gaat een rol spelen, de spanningen wreken zich op den duur", aldus de wethouder. Hij kondigde zijn vroegtijdig ver trek (de raadsperiode duurt tot 1982) gisteren aan na afloop van een besloten vergadering van de Pvd A-raadsfractie. Volgens Wethouder Verboom bereikt in mei volgend jaar de zestigjarige leeftijd en zal dan aftreden als wethouder voor volkshuisves tingszaken. PvdA-fractieleider Peters be treurt de fractie het vertrek van de wethouder. "Maar als iemands gezondheid een rol speelt, moet je dat accepteren", zei hij gister avond. Verboom zal naast zijn wethouder schap op 8 mei volgend jaar ook zijn raadslidmaatschap neerleg gen. Als opvolger als raadslid staat de heer G. Dallinga op de nominatie. Over de opvolging van Verboom als wethouder wil de Peters gisteravond nog niets zeggen. "Daar is absoluut nog niet over gesproken", deelde hij n een interview in deze krant van 23 juni jl. zei Verboom nog, niet van plan te zijn om eerder weg te gaan. In de voorafgaande maan den was op Verbooms optreden veel kritiek. Zijn optreden tegen over bepaalde bezoekers van raadscommissievergaderingen viel bij de PvdA-raadsfractie niet in goede aarde. Verboom legde in het afgelopen jaar ook de porte feuille van milieuzaken neer. te houden. Dat is ook het belang van de kiezers, en dat moetje ho noreren. Maar je moet ook je ei gen dokter zijn. Ik denk niet dat de kiezers mij dit kwalijk zullen nemen. Dit is geen kiezersver- raad het is zelfbehoud". Peters zei gisteravond dat het be leid van Verboom door de PvdA- fractie wordt gesteund. Verboom daarover. "Er zijn wel eens rod delcampagnes geweest. Maar of ficieel is dat nooit in de fractie op tafel gekomen". Verboom is vanaf 1969 lid van de Leidse gemeenteraad, en wet houder sinds 1974. Fractieleider Kuijers van de WD (coalitie partner van de PvdA in het colle ge van burgemeester en wethou ders) was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. LEIDEN - De Leidse Vrouwen raad en Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen vin den dat ze ten opzichte van het Vrouwenhuis worden ge discrimineerd. De beide vrouwengroeperingen vra gen zich in een brief aan de gemeenteraad af waarom het Vrouwenhuis wel en zij niet voor het pand Hooigracht 79 in aanmerking komen. Het Vrouwenhuis is momenteel gehuisvest in het pand Nieu we Rijn 20a, dat ze verlaten omdat het niet geschikt is "gezien de verregaande staat van verwaarlozing en het enorme brandgevaar" Een expert schatte de kosten voor het opknappen van het pand op 250.000 gulden. Niet temin werd het aan de Vrou- wenraad/NVvH aangeboden met de toezegging dat het voor een ton zou worden op geknapt. De beide vrouwen groepen gingen niet op dat voorstel in. Ze vragen zich nu af waarom hun organisaties wel Nieuwe Rijn 20a en de voormalige Reinwardt-academie krijgen voorgeschoteld en niet het voormalige bureau Huisves ting aan de Hooigracht. Ze vinden dat irreëel, ook al om dat de hoogte van subsidie (20.000 voor de Vrouwenraad/ NVvH en 50.000 voor het Vrouenhuis) op beide panden zijn afgestemd. Tenslotte wordt in de brief vermeld dat vorig jaar de bo venste verdieping van de voormalige Reinwardt-aca demie werd aangeboden. Met gebruikmaking van de BRW (Bijzonder Regionaal Wel zijnsbeleid) regeling zou er een ton beschikbaar komen om de verdieping voor het Vrouwenhuis geschikt te maken. De organisatie reageerde posi tief op het voorstel, maar kreeg later in het jaar te horen dat huisvesting in de Caeci- liastraat niet mogelijk was omdat het pand te duur voor haar zou zijn. Enkele weken geleden werd de Vrouwen- raad/NVvH gevraagd of zij iets voelden voor ruimte in de Caeciliastraat. Een voorstel met financiële gegevens ont breekt echter. LEIDEN - Leerstoornissen bij kinderen kunnen al in een vroeg stadium worden opgespoord. Dit kan met behulp van een methode die een afdeling van het Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) heeft ontwik keld. De TNO-projectleider Dr. J. J. F. Schroots, verbon den aan de afdeling jeugdgezondheidszorg van het Ne derlands Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg- TNO in Leiden, is nauw betrokken geweest bij de ont wikkeling van deze methode. Onlangs is hij op dit onder werp gepromoveerd tot doctor in de psychologie. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) wijzen uit dat 5 profcent van alle Neder landse lagere-schoolkinderen (bijna 75.000) speciaal onderwijs moet volgen omdat ze de gewone school niet kunnen bijbenen. Naar schatting 5 tot 10 procent van de lagere-schooljeugd heeft de grootste moeite met het vol gen van dat gewone onderwijs andere stoornissen, bijvoorbeeld handicaps zoals slechtziendheid, slechthorendheid, kinderver lamming of imbeciliteit en zeer moeilijke opvoedbaarheid of taalachterstand. In Amerika werd in de jaren '50 en '60 een verklaring voor deze moeilijkheden wel gezocht bij lichte hersenbeschadigingen Vertraging of storing van vaardig heden, zoals aandacht, geheugen en ruimtelijk inzicht, zijn vaak de oorzaken van leerstoornissen. Het kind kan dan niet goed mee komen bij lezen, rekenen of schrijven. Omdat vaak pas na een paar jaar lager onderwijs blijkt dat een kind leermoeilijkheden heeft en kinderen de dan opgelo pen achterstand moeilijk blijken in te halen, is het onderzoek ver richt bij vijf- tot zesjarigen. De bedoeling is dergelijke stoornis sen vroegtijdig op te sporen. Bij het onderzoek waren ongeveer 400 kleuters betrokken. Dr. Schroots: "Herkennen van de problemen op jonge leeftijd is belangrijk om het kind daarna zó te kunnen begeleiden dat het vanzelf weer zonder problemen in de klas gaat meedraaien. Als de stoornissen pas in een later sta dium ontdekt worden, heeft het kind meestal al zoveel faalerva- ringen achter de rug dat het vaak nauwelijks gemotiveerd is om mee te werken aan het inhalen van de achterstand" Voor de opvang van kinderen met leerproblemen bestaan verschil lende behandelingen. De beste behandeling kan pas dan geko zen worden wanneer precies be kend is waar de leermoeilijkhe den vandaan komen. Er bestaan trainingprogramma's om de zwakke punten van het kind bij te werken, men kan zich juist gaan richten op de sterke punten, de leertaak van het kind aanpassen, of het kind bij het gewone leer plan extra begeleiding geven. In de psychologie maakt men on derscheid tussen twee groepen leerstoornissen: de primaire en de secundaire stoornissen. Bij de eerste groep zijn een aantal vaar digheden, zoals het concentratie vermogen, het geheugen, de taal of de waarneming, niet of in on voldoende mate ontwikkeld. Bij de tweede groep zijn de leer moeilijkheden het gevolg van Kinderen bij wie deze diagnose was vastgesteld, kregen vaak medicijnen om ze. minder onrus tig en onhandelbaar te maken. "Vaak werd aangenomen dat bij een kind met lichte hersenbe schadiging na zo'n medische be handeling de leerproblemen ook Wel zouden verdwijnen. Bij sommige kinderen met lichte hersenbeschadiging komen ech ter géén leerproblemen voor. Het is dus zaak dat de oorzaak van de moeilijkheden nauwkeurig be paald wordt, en of die stoornis thuishoort in de eerste of tweede groep, en pas dan te bepalen wat er moet gebeuren om het kind te helpen", aldus de promovendus Mantelpak in multicolor-tweed met een klein revertje en een rechte rok met plooi LEIDEN - Het is plezierig modieu ze kleding te zien showen tegen een prijs die je niet onmiddellijk de adem beneemt. En dat was precies wat Vinke gisteravond in de Stadsgehoorzaal deed. Kleding waarin alle modeaspecten zoals de wat bredere schouderlijn de smalle taille en de recht tot nauwe rok waren vertegenwoor digd en waarbij de prijs zelden de tweehonderd gulden over schreed. Een uitzondering daarbij waren de drie-delige combinaties, zoals het pittige bruine corduroypak van Bobbie Brooks. Dit pak bestond uit een rechte rok (f59,-), een vestje (f79,-) en een blazer (f 179,-). Maar wie dat er niet voor over had kwam ook heel goed uit de voeten in een fuchsia-rose jurkje met wijde rok, ceintuurtje in de taille en een soort draperie hals voor f 139,- of een okergele geruite rok met daarop een trui in dezelfde kleur. Een combinatie Bij Vinke was er vooral veel aan dacht voor de wat grotere maten en de dertigers. Zeker de eerste categorie komt er in de modeza ken vaak wat bakaaid af. Maar dit modebeeld, dat terug grijpt naar de jaren vijftig, heb ben de confectionairs ook voor hen wel iets kunnen doen. Rechte rokken, smalle mouwen, kleine sjaalkraagjes en een klein beetje accent op de schouders is ook voor een grotere maat als 40 heel goed te dragen. Bij Vinke heeft ook die grotere maat kans te sla gen zonder daarbij een aanzien lijk deel van het maandsalaris te moeten neertellen. Sn wie een beetje op de etiketten let kan tot de conclusie komen dat een zuiver wollen rok ook voor minder dan f150,- te koop kan zijn. Ook van dichtbij want vaak Wat gisteravond werd getoond was netjes afgewerkt en zat goed in elkaar. De mantels, want die wa ren goed vertegenwoordigd, val len natuurlijk in een duurdere prijsklasse maar voor een goede f300,- (en vaak minder) toonde Vinke fijne mantels met vrij wij de rokken, smalle tailles en lange smalle sjaalkragen. Opvallend was de grote hoeveelheid spor tieve 3/4-jasjes, die zowel op strakke rokken als op pantalons kunnen worden gedragen. In de avondkleding waarbij vooral zwart en bordeauxrood een rol speelden, waren veel syntheti sche materialen verwerkt. Dat houdt de prijs redelijk maar ook de jurk wat langer dan een uurtje te dragen want die stoffen kreu ken in de meeste gevallen bedui dend minder dan de duurdere puur-natuurstoffen. Henriëtte van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4