'Teveel kneuterigheid in bouw' WIERINGA MODE s33'155 ,Toen ik die rechercheur voor de deur zag, wist ik al genoeg' het mooiste jurkje van't jaar. OPGESPOORDE NOORDWIJKSE RADIOPIRAAT Gezien worden in DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 LEIDEN/REGIO De zendapparatuur die de Noordwijkse recherche gisteavond bij een razzia in de badplaats in beslag heeft genomen. NOORDWIJK - De ether- piraterij in Noordwijk is gisteravond een gevoeli ge slag toegebracht. In een gezamenlijke klop jacht die ongeveer twee uur duurde slaagde de Noordwijkse recherche erin om samen met de ra dio-controledienst van de PTT dertig geheime zenders op te sporen en in beslag te nemen. De goed voorbereide razzia werd gehouden omdat de politie de laatste weken steeds meer klach ten kreeg over storingen op radio en tv, veroorzaakt door de zoge naamde 27 mc-ers. De actie van gisteravond is door ae Noordwijkse recherche strikt geheim gehouden. Geen van de zend-amateurs was op de hoogte van de actie. Adjudant Valkenier van de recherche: "We kregen de laatste tijd veel klachten van tv- kijkers en radioluisteraars die steeds last hadden van storingen. Er kwam zelfs een klacht binn- nen van iemand die storingen had op de luidspreker van zijn elektronisch orgel...." Volgens de adjudant neemt het ge bruiken van zendapparatuur zonder dat men daarvoor een vergunning heeft, hand over hand toe. In Noordwijk bestaat zelfs een vereniging van 27 mc- ers, amateurs die gebruik maken van de 27 mc-band. "Het blijkt een hobby te zijn waarvoor men erg snel enthousiast wordt", zegt Valkenier. „Maar de mensen die eraan beginnen vergeten vaak dat alleen al het bezit van appara tuur strafbaar is. Het is nu een maal een verboden zaak. Boven dien worden er door de uitzen dingen veel mensen gehinderd. Als er dan klachten komen, ja, dan moet de politie ingrijpen". De actie is volgens adjudant Valke nier in alle rust verlopen. Er heb ben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. "De meeste zend amateurs weten natuurlijk dat ze strafbaar zijn en dat de appara tuur in beslag kan worden geno men", aldus de adjudant. Ook het opsporen van de zend amateurs leverde de politie wei nig problemen op. Een aantal van de zend-amateurs was al eerder gepakt, de overigen waren door de radio-controledienst van de PTT van tevoren "uitgepeild", zodat men wist waar men moest zoeken. In de omgeving van Calorama deed de Noordwijkse recherche een "goede vangst". Daar werd de re parateur en voornaamste leve rancier van zend-apparatuur ge lokaliseerd. Alle apparatuur die daar werd aangetroffen is mee genomen naar het bureau. Zeerover Een van de zend-amateurs die het nu zonder apparatuur moest stellen is de Noordwijker die ac tief was op de 27 mc-band onder de naam "Zeerover". Hij vat de razzia van de politie sportiei op: "Ik heb alle respect voor de ac tie". zegt hij. "De razzia kwam puur onverwacht. Je weet na tuurlijk wel dat er plotseling poli tie voor je deur kan staan, maar wanneer weet je not^it. Het is maandenlang rustig geweest, er is niemand gepakt de afgelopen tijd. Ze hebben het beregoed aangepakt". Met uitzondering van de laatste paar weken is "Zeerover" ruim een jaar in de lucht geweest. Klachten heeft hij nooit gehad. "Ik heb nooit last gehad. We bouwen trouwens meestal een verzwakker in het apparaat, waardoor het signaal minder sterk wordt. Bovendien heb ik bij mijn buren uitgetest of er stro- ringen optraden als ik aan het zenden was. Maar dat was niet het geval. Ik had zelfs op mijn eigen radio geen storingen". "Zeerover" was ook actief in de Noordwijkse vereniging van zendamateurs. Die Noordwijkse 27-mc vereniging houdt bijeen komsten in het dorpshuis De Kuip ("Dat gaat allemaal heel openlijk hoor", vertelt „r..- /aar de leden zich on dermeer bezig houden met tech nische vraagstukken. "Bijvoor beeld over het voorkomen van storingen", zegt de Noordwijkse zend-amateur. De Noordwijker was waarschijnlijk als een der eersten op de hoogte van de razzia. "Ik ging net naar buiten toen ik voor de deur een rechercheur zag staan en iemand van de PTT met een walkie-tal kie". vertelt hij. 'Toen wist ik ei genlijk genoeg. Ik heb nog ge probeerd om wat maten te waar schuwen. Maar toen ik bij een van hen aankwam stonden daar al drie rechercheurs in de kamer" De apparatuur van "Zeerover" (een "bak" van 1300 gulden) is overigens weggehaald terwijl hij er niet bij was. "Er was niemand op mijn kamer, dus ik vraag me af of dat dan zo maar mag. Ik ga be slist proberen om daar nog wat aan te doen". "Maar ze hebben het netjes gedaan, hoor", zegt hij, "ze hebben alles keurig losgeschroefd en een dure microfoon gelukkig laten staan. De goedkope hebben ze meege- LEIDERDORP - Bij de kruising van de Persant Snoepweg en de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp is de heer V. uit Lei den gisteravond tegen een voor het stoplicht wachtende auto aangereden. De heer V. reed aan vankelijk zonder zich bekend te maken door, maar kon naar aan leiding van het kentekennummer van zijn auto later thuis worden aangehouden. Bij de aanrijding hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. trekken, wilden doordrijven zonder de kwaliteit van het ge heel in de gaten te willen houden. En als stedebouwer probeerde je toch vooral méér uit iets te krij gen dan het simpele optelsom metje van alle specialisaties bij elkaar". Pauw zegt, dat hij ondanks die lich te onvrede toch altijd met plezier in Alphen heeft gewerkt. "Want boeiend is en blijft het, alleen wil ik nu wel eens een poos wat an ders gaan doen dan stedebouwer zijn". Absoluut het mooiste dat de modemakers voor dit seizoen bedacht hebben: jurkjes in de a-symetrische lijn van bizonder bouclé. Enkele details: rechte rokken met pittige split, slanke mouwen, accenten op hals en schouders. Wi j reserveerden de jurkjes van het jaar voor u in de kontrastrijke linten wit/zwart en paars/lila. Maten 36-42. *JQg 99 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het nieuwste deel van de wijk Ridderveld is eigen lijk maar een zwakke af spiegeling van hetgeen ik voor ogen had. Op sommi ge punten is de opbouw goed. De hoge gebouwen die er staan (te weinig ove rigens naar mijn smaak) staanook staan ook de goede punten. Maar als geheel vind ik het per soonlijk toch niet zo ge slaagd als ik denk wat het had kunnen zijn. Alleen het Arenaplan steekt met kop en schouders boven alles uit, al kleven ook daar foutjes aan". Ingenieur Jan A. Pauw (40), nog tot en met morgen hoofd van de af- deling stedebouw van de Al- phense dienst openbare werken, is zeer gedecideerd als hij spreekt over één van de felst bekritiseer de bouwplannen in Alphen aan den Rijn. "Ik blijf daar volledig achter staan. Die ringen achter elkaar met de singel ertussen geven een prach tige beleving van de ruimte. Het bouwobject is voldoende groot en heeft voldoende eigenheid om als herkenningsobject te die- Foutje "Als ik toch een foutje moet noe men, dan denk ik aan de uitge bouwde garages bij de duurdere woningen. Vanuit de keuken zie je nu niks meer en dat is hartstik ke fout. Daar hadden erkers moe ten zitten. Dan had de auto des noods maar onder het huis ge moeten" Dat zo'n huis dan gauw een dertig mille meer zou hebben gekost laat Pauw als stedebouwkundige vrij koud. "We moeten veel ver der kijken dan onze korte neus lang is. Zo'n huis staat er nog tientallen jaren. En wat is over zo'n lange tijd een bedrag van dertig mille?" Ook kritiek op het gegeven, dat de "buitenste" woningen onbereik baar zijn voor gehandicapten wijst hij, zij het genuanceerder af. Alle laagbouwwoningen zijn niet geschikt voor bewoning of lang duriger bezoek van gehandicap ten (rolstoeltoilet ontbreekt, lo geerkamers zijn boven). Toch wordt dat als vanzelfsprekend aanvaard. Nostalgie De wijk Ridderveld II dus een zwakke afspiegeling van hetgeen Pauw het liefst had gerealiseerd. Het Arenaplan, door Pauw het meest opgehemeld, door de man in de straat het meest gekriti seerd. Dat hem dat raakte als ste debouwkundige is zeker waar, anderzijds vond hij er zijn eigen verklaring voor 'Dat het Arena-plan het meeste kri tiek kreeg kon niet anders. Het wijkt te veel af van wat wij stede- bouwers de nieuwe kneuterig heid noemen. Er zijn al heel wat plannen mislukt omdat de trend van de nostalgie, alles-uit-de-tijd van-grootmoeder-is-goed, niet te stuiten is. Er is teveel nagebouwd van hetgeen veertig, vijftig jaar geleden werd gebouwd. Dat noemen wij vaklieden nieuwe kneuterigheid" Nieuwe kneuterigheid Volgens Pauw zijn er te veel stappen op de plaats gezet onder het motto, dat len. "En dan heb ik het niet over de fiets die pa en ma hebben, en de één of twee, misschien wel drie auto's in een gezin. Maar dank denk ik ook aan de skelter van Jantje, de bolderwagen, het fietsje of de fiets die elk kind heeft. Om maar niet te praten over het skate-board of mis schien straks wel de ski. Want als skiën op één of andere manier vreselijk populair wordt moet je hellingen gaan maken. Maar dat alles kost allemaal ruimte" Oerbehoefte Pauw ziet aan de behoefte om te willen bewegen, een oerbehoefte overigens, als stedebouwer voor al de ruimtelijke aspecten. "Al dat bewegen moet je op één of andere manier stallen. De auto's ALPHEN AAN DEN RIJN - Met een door hemzelf op vrij korte termijn georganiseerde expositie in de gang van de bovenste verdieping van het gebouw voor openbare werken aan de Castellumstraat neemt ir. Jan A. Pauw vrijdag afscheid van "mensen die ik door mijn werk heb Ieren kennen". Pauw, zeven jaar lang hoofd van de afdeling stedebouw van de dienst openbare werken, vertrekt naar de Koninklijke Bijen korf Beheer, waar hij hoofd van het bureau gebouwen wordt. Die expositie van werken van Pol Jong (Leiden), Margreet Raven (Al phen) en Marjanke van der Leede (Alphen) regelde Pauw, omdat de wanden van de gang waar de afscheidsborrel gegeven wordt hem tegenstonden. "En hopelijk leveren ze stof tot praten, dat zou hele maal prachtig zijn", aldus Pauw. De in 1969 aan de TH in Delft cum laude geslaagde architect, die in Alphen de stedebouw-afdeling op poten zette, is één van de belang rijkste "gezichtsbepalers" geweest van de Alphense nieuwbouwplan- nen van de laatste (en nog toekomstige) jaren. Een officieel afscheid wenste hij niet. "Zo lang zijn zeven jaren nu ook weer niet". Bijgaand een interview met ir. Pauw. het vooral gezellig moet zijn. "Maar we leven in de tijd van jet jet. Als de onderzoekende mens vandaag de dag op pad gaat stapt hij in een vliegtuig naar Los An geles of New York of weet ik waar naar toe. Je hoeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat dit, energiecrisis of niet, steeds meer gaat gebeuren. Zoals we steeds meer zijn gaan bewegen en zullen gaan bewegen. En dat bewegen, dat op alle mogelijke manieren verplaatsen, speelt zo'n enorm grote rol in het bedrijven van ste debouw" Pauw zegt dat stedebouwkundigen elke dag opnieuw nog verbaasd staan te kijken van de grote hoe veelheid ruimte die alleen al no dig is voor onze vervoermidde- moet je kwijt, maar ook de cara vans erachter. En die lui die op de sportvelden van goalpaal tot goalpaal rennen, alweer dat be wegen, hebben niet alleen steeds meer parkeerruimte nodig. En die auto's vinden we fijne spul len, die we graag willen gebrui ken, maar die we wel graag netjes kwijt willen in de ruimten tussen onze gebouwen. Die ruimten en die gebouwen samen vormen de stad, die je zo prettig mogelijk moet zien te maken". Daarbij mag volgens Pauw het ver voermiddel beslist niet achterge steld worden. "We moeten zoe ken naar oplossingen, waarbij dat vervoermiddel in z'n waarde blijft. De mens, waar het in feite allemaal om gaat, wil immers bewegen. Als je daar vanuit gaat moet je zorgen voor een goed openbaar vervoer, maar ook voor veel parkeerruimte voor auto's. Dat alles betekent grotere af standen tussen gebouwen. Gro tere afstanden zouden het voor de voetganger onaangenaam maken om in die gebieden te zijn. Mijn idee is echter dat als je de woon gebouwen groot genoeg maakt, dat niet zo is" Flats Pauw is dan ook geen tegenstander van de bouw van flats. "Op zeker moment moest er gebouwd wor den om de woningnood te leni gen. Er werden in een razend tempo flats gebouwd, waarbij verscheidene malen niet werd voldaan aan de uitgangspunten. Zodat flats het verbruid hadden. Maar de goede voorbeelden van hoogbouw werden niet genoemd, alleen de slechte. Plotseling moest alles laag. Terwijl slechte laagbouw minstens zo slecht en geestdodend is als slechte hoog bouw. Hoogbouw is echter heel goed als het uitzicht mooi is, als veel zorg is besteed aan de kwali teit van de woningen, de liften, de trappen en de entree. Als psy chologisch te werk wordt gegaan bij het ontwerpen. Een borstwe ring op tien hoog moet een echte, stevig ogende afscheiding zijn, geen galerijhekje voor een bal kon op één hoog" Pauw neemt morgen afscheid om te beginnen aan een nieuwe uit daging, een baan als hoofd van het bureau gebouwen van de Ko ninklijke Bijenkorf Beheer. In die kwaliteit zal hij ondermeer komen te zitten tegenover stede bouwers met de opdracht zijn bouwplan te verkopen aan die stedebouwers, zo dat in een win- kelcentruj het beste plaatsje gaat naar bijvoorbeeld een Hema. Wat hem daarbij het meest aan spreekt is, dat hij nu ook finan cieel de middelen krijgt. Als ste debouwer was hij, zo meent hij aan de vooravond van zijn ver trek, vooral in dat opzicht te be perkt. Boeiend 'Ik had geen enkele mogelijkheid om te zeggen, dat of dat doen is mij wel een miljoen waard. Je moest steeds maar weer proberen tal van mensen te overreden, bij elkaar te brengen. Je had ook met steeds meer specialisten te ma ken, die hun specialisme, of het nou geluidmeten was of strepen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29