„Voor een goed gesprek is een niet geringe markt" 'Ex-ge gij zelden niet zien als patiënten' BERKHOF: „MEER KWALITEIT Dubliek „Hondenbelasting is antiek, nit de tijd en achterhaald" tas»të&wK Sjak Jansen Werkgroep wil kamp Westerbork behouden voor het nageslacht DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAGINA 23 Elke ochtend, steevast om tien uur. ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom Van geestelijke prostitutie ofwel het slaan van een slaatje Samen met kameraad Adriaan van Bochove uit Delft uit andermans problemen wil Willem Jan Fijnheer niets weten. Deze 23-jarige Leidse geschiedenisstudent is de spil achter een Leids „maatschappelijk bemiddelings bureau waar men tegen betaling van 25, hooguit 50 gul den terecht kan voor een goed gesprek". heeft Fijnheer dit bureau zo'n dikke twee maanden ge leden opgezet. Dat had drie redenen. Ten eerste zochten de heren iets, waarmee zij een aardige grijpstuiver kon den verdienen zonder er, ter realisering daarvan, han den vol geld in te moeten pompen. i Dijk met zijn twee honden: "De gemeente Nieuwveen i ruil voor de belasting" Nieuwveens (ex)-raadslid: Hondenbelastingje kunt er eindeloze bomen over opzetten en in kranten zijn er kolommen over geschreven. Een afgezaagd on derwerp dus, maar toch wil ik het vandaag nog eens aankaarten. En wel naar aanleiding van de raadsvergadering in Nieuwveen woensdagavond, waarin Gerard van Dijk, scheidend raadslid voor Gemeentebelangende hondenbelasting in een heel aardige context plaatste. Hij sprak zelfs van "Carthago moet verwoest worden". In de vergadering kwam de in Nieuwveen ingestelde verhoging van de hondenbelasting ter sprake en daarmee was voor Van Dijk de knuppel in het hoenderhok geworpen. Het raadslid nam geen blad voor de mond: "Men belast ook geen mensen omdat ze rood haar hebben of rode katers", opperde hij. 'Hondenbelasting is antiek, uit de tijd en achterhaald omdat het hebben van een hond geen luxe meer is. Vroeger was dat wel zo, toen konden alleen de mensendie het wat breder hadden een hond onderhouden. En op grond van die luxe werden zij extra belast" 'Maar intussen is de hond vrijwel gemeengoed geworden. Buiten dat", verklaarde Van Dijk, "biedt de gemeente Nieuwveen in ruil voor die belasting geen enkele voorziening. Er is daarom geen enkel motief om de hondebezitter zwaarder te belasten dan de niet-hondebezitter"aldus Van Dijk, zelf trotse bezitter van twee honden. Een lachende Gerard van Dijk gistermiddag over zijn robuuste taal: "Ach dat van "Carthago moet verwoest worden" zei ik ge woon omdat er al zo vaak over is gepraat. Door er bovendien telkens weer op te hameren, vinden je argumenten op den duur ingang bij de mensen. En inderdaad washetm'n laatste verg ade ring. Mijn raadslidmaatschap kan ik niet langer combineren met mijn baan als milieuambtenaar bij de gemeente Nieuwkoop" Verder kwam er eeri behoorlijke brok idealisme om de hoek kij ken en ten derde wilden de heren in een behoefte voorzien. Een be hoefte, die zich naar hun overtui ging meermalen duidelijk had gemanifesteerd. Zoals begin februari in die Haagse kroeg. Daar klaagde een meisje dat ze geen enkele loodgieter be reid kon vinden om voor haar een klus'op te knappen. Reeds toen ging er bij hen een licht branden en begonnen zij alras de voorbe reidingen te treffen. Ongediplomeerd En vergeet al die tientallen mensen niet die eindeloos mopperen om dat ze geen gehoor bij hun huis arts kunnen vinden. „Ja, dat soort mensen laat onbewust blij ken hard toe te zijn aan een ge sprek, waarin naar hem of haar geluisterd wordt" verklaart Fijnheer. ,We proberen dan naar eigen in zicht daarover te praten. De problemen oplossen kunnen wij niet. Wij zijn immers geen gedi plomeerde maatschappelijk werkers of psychiaters. Wat wij doen is geheel vrijblijvend. En dat vindt men juist zo fijn. Men wil gewoon lekker kletsen. "Voor een goed gesprek is een niet ge ringe markt. Jazeker. Nooit die verhalen gehoord van die eenza- f\ no n ie me ouc*e dames in Den Haag die LliJtffl Lö voor ongelooflijke bedragen een student inhuren om met hen een avondje uit te gaan? In negen van de tien gevallen zijn dat die niet goed kunnen cc ceren, die geen diepgang gesprek kunnen leggen" Heilzaam Wat wij geheel vrijblijvend „Een goed gesprek kan voor die mensen heel erg heilzaam zijn. Je 'Oké, wij zijn commercieel, r moet er dan ook de nodige tijd voor uittrekken. Het is namelijk zaak ze over die drempel heen te krijgen. En dan hoeft het niet al tijd over zwaarmoedige onder werpen te gaan. Laatst bijvoor beeld ben ik bij een man geweest, die behoefte had aan een gesprek over z'n hobby. Ook dat kan" "Oké, wij zijn commercieel", geeft Fijnheer toe. "Maar wel in zekere mate. Men krijgt een rekening ja, maar bijvoorbeeld fooien willen we niet. Ons bureau js dus wel degelijk op ideéle grondslag ge bouwd. Daarom begrijp ik dat niet van geestelijke prostitutie. Dat vind ik een erg conservatieve opvatting. Slaat nergens op!" DEN HAAG (ANP)'- Het is nood zakelijk dat op de plaats van het voormalig kamp Westerbork een informatiecentrum komt. Dit stelde de werkgroep "Kamp Wes terbork" gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. Volgens de werkgroep is "Wester bork" nog altijd actueel. De werkgroep wil dan ook dat de functie en de geschiedenis van het kamp behouden wordt voor het nageslacht als waarschuwing tegen het fascisme. De plannen die de werkgroep daar voor op tafel heeft gelegd zijn tweeledig. In de eerste plaats streeft men naar een betere be reikbaarheid van het monument en daarnaast naar het opzetten van een informatiecentrum. Volgens de werkgroep, die in 1978 tot stand kwam, is inmiddels ge zorgd voor een betere bereik baarheid. De kilometers lange af zich na afioop van de kapingen weer miskend en slachtoffer te voelen als hun vragen om bij voorbeeld financiële hulp of ont heffing van de dienstplicht niet werden gehonoreerd. De gegij zelden zijn onschuldige slachtof fers in een conflict tussen, in dit geval, de Molukkers en de Ne derlandse Staat. Zij verwachten dan ook aandacht van de Staat, tenslotte hebben ze een tijdlang als „onbezoldigd soldaat" ge functioneerd, zo stelt het ver slag. Laksheid of onbegrip van de kant van de autoriteiten deed de gegij zelden gedesillusioneerd raken. Zo werden problemen van enkele jonge gegijzelden die nog in dienst moesten, in het geheel niet erkend toen zij na de gijzeling onoverkomelijke problemen za gen in de dienstplicht. De pro jectgroep is er sterk tegen dat ex- gegijzelden met een S-5 uit het leger worden gehouden, omdat dit hun specifieke problematiek ontkent en een extra stempel op hen drukt kregen, door sommigen gebruikt te zijn om een auto te kopen. De verwachting, die tijdens de ka pingen werd uitgesproken door verschillende deskundigen, dat de gegijzelden het na afloop erg moeilijk zouden krijgen, is echter niet bewaarheid. Zo werden tijdens de kapingen vergelijkingen getrokken met het concentratiekampsyndroom. De projectgroep heeft echter gecon stateerd dat een dergelijke ver gelijking totaal niet opgaat. Hoe wel er wel iets valt te herkennen in de psychische gevolgen, ligt het concentratiekampsyndroom toch op een totaal andere lijn en is van een totaal andere orde. De voorspellingen die tijdens de gij zelingen werden gedaan over de mogelijke gevolgen, blijken bij familie en gegijzelden grote on zekerheid te hebben opgeroepen. De mensen kregen het etiket pa tiënt opgeplakt, terwijl ze dat vaak helemaal niet waren. De projectgroep is wel van mening dat er tijdens en na gijzelingen opvang moet zijn, al was het al leen maar om mogelijke proble men te voorkomen. Mensen moe ten ook weten wat de gevolgen van een gijzeling kunnen zijn. Zo moet er vooral voor worden ge zorgd dat mensen niet in de gele genheid worden gesteld de erva ring snel weg te drukken. Juist dan treden later problemen op De hulp en opvang moet actief en preventief zijn en de hulpverle ners moeten naar de mensen toe gaan. Hulpverlening van achter een bureau en pas op het moment dat er iemand komt binnenstap pen, blijkt niet te werken. De er varing van de projectgroep was dat ex-gegijzelden van de kaping bij Wijster, die van 2 tot 13 de cember 1975 plaatsvond, blij wa ren met de komst van de hulp verleners, al vond dit contact pas twee jaar later plaats. Men had nog steeds behoefte zijn gevoe lens te uiten. „Het is goed dat u komt. al is het wat laat" was een veelgehoorde reactie. Een van de voorwaarden om psy chische hulp te laten slagen, is vaak het bieden van materiële hulp. Veel gegijzelden bleken Leden van de werkgroep gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. V.l.n.r. initiatiefneemster mr. Pach, werkgroep-voorzitter drs. De Wijn en mr. Schilthuis, commissaris van de koningin in de provincie Dren te. stand die men lopend moest af leggen om bij het monument te komen, is teruggebracht tot en kele honderden meters. Voor het tweede gedeelte van de plannen is het de bedoeling een voormalig afgebroken wachthuisje te re construeren en daarin een infor matiecentrum te vestigen. De kosten van deze plannen zijn begroot op een eenmalige uitgave van 200.000 gulden en een jaar lijkse last van 26.000 gulden. De werkgroep hoopt op financiële medewerking van de overheid, de provincie en de gemeente Westerbork. Het plan tot oprichting van het in formatiecentrum werd gisteren aangeboden aan de CRM-com- missie uit de Tweede Kamer. Commissie-voorzitter Kleisterlee noemde dit plan van grote bete kenis. De hele Kamer, zo zei hij, zal met de grootste belangstelling ervan kennis nemen. Hij sprak de hoop en verwachting uit, dat de regering op korte termijn over het verzoek tot financiering zal willen beslissen. UTRECHT (GPD) - Ex-gegijzelden moeten niet het etiket opgeplakt krijgen dat zij „patiënten" zijn. Een gijzeling heeft voor de be trokkenen een aantal gevolgen, zowel psychisch als materieel. Hoe erg deze gevolgen zijn ligt aan het individu en de omstan digheden van de gijzeling. Ver reweg het grootste gedeelte van de mensen die tijdens de kapin gen bij Wijster en De Punt en tij dens de bezetting van het provin ciehuis in Assen waren gegijzeld, is er zonder al te grote kleer scheuren afgekomen. Deze conclusie valt te lezen in het ver slag dat de projectgroep „Nazorg Ex-gegijzelden van de treinen bij Wijster en De Punt" heeft opge steld. De psychische gevolgen voor de gegijzelden blijken al met al nog al mee te vallen. Er zijn wel men sen die aan slaapstoornissen en onbekende angst lijden en vrij wel alle ex-gegijzelden zijn bang om in een trein te stappen. Zo blijkt de schadeloosstelling van f3000, die de gegijzelden uit de Schadefonds Geweldsmisdrijf ADVERTENTIE Enquête. In een commentaar op de enquête van de KRO en De Tijd over de (on)kerkelijkheid in Nederland zei de Leidse (her vormde) hoogleraar Berkhof niet bang te zijn voor de teruggang in kerkelijkheid. "Ik zou graag zien dat de kerken kleiner werden als gevolg van kwaliteitsverhoging. Maar als ik zeg dat ik de kwantiteit wel wil opofferen om de kwaliteit te red den, dan heeft die kwaliteit voor mij wel een wat andere inhoud dan bij mgr. Gijsen bijvoorbeeld. Bij de bisschop is dat vooral trouw aan Rome. Ik zeg: kwaliteit betekent dat wij meer geconcen treerd zijn op geloof, hoop en liefde". Berkhof is ook met zo verontrust over de verwarring die uit de en quête blijkt. Hij ziet die als een noodzakelijke overgangsfase. "Ik wacht op een paus die zegt: de komende vijftig jaar mogen jullie zelf zeggen watje gelooft en ik zal niet ingrijpen. Dan zouden de rooms-katholieken, die nu toch ook hun richtingenstrijd kennen, veel meer een gemeenschappe lijke weg vinden". Over de stabiliteit bij de gerefor meerden zei Berkhof, die voorzit ter is van de Raad van Kerken in Nederland, dat zij veel meer dan de hervormden en de rooms-ka tholieken een keuzekerk vormen. Ze zijn "vuurvaster". Veel van de spanningen die bij de twee grote kerken tot afval hebben geleid verwerken zij op een andere ma nier. De rooms-katholieke theoloog Schillebeeckx (Nijmegen) toon de in zijn reactie op de cijfers eni ge bevreemding over de crisis die vooral zijn kerk tekent. "Natuur lijk kun je gelovig zijn zonder tot een kerk te behoren, maar nor maal is dat niet. Het behoren tot een gemeenschap is altijd als ty perend voor het geloven gezien. Daarom moeten geloof en kerk Overigens vindt Schillebeeckx in deze uitslag een bevestiging van het feit dat de zucht naar het ma teriële flink is toegenomen. "In de welvaartsstaat hebben de mensen God niet meer zo nodig" Geref. synode Abortus. De synode van de Gere formeerde Kerken, deze week in Lunteren bijeen, besloot gisteren niet te voldoen aan een verzoek uit onder meer een aantal Over ijsselse kerken om met regering en parlement contact op te ne men over de komende parlemen taire behandeling van het abor tus-wetsontwerp. Gevraagd was ook om bidstonden en brieven waarin moest worden gewezen op eerdere uitspraken van de sy node tegen abortus. De meerderheid van de synode kon daaraan geen gehoor geven om dat men de gevolgen niet kon overzien. De volgende maand, ook al is de behandeling in het parlement dan al begonnen of zelfs al achter de rus - wil men er nog eens rustig over praten. De situatie is sinds de vroegere uit spraken van de synode toch wel veranderd. Zo werd gezegd. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Bant-Rutten (Noord-Oostpol der) R.C. Cuperus Bennekom (ziekenhuispredikant); aange nomen naar Fijnaart (NB) kandi daat R.S. Brandenburg. Gereformeerde Kerken: beroepen te Schildwolde- Zuidbroek W. Horlings Gaastmeer; aangeno men naar Laren-Blaricum J. Bosman Noordwijk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zaandam B. Kamphuis Vlissingen, te Oegst- geest-Lisse R. van Nus Bruch- terveld. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Hoogeveen en voor Middelburg E. Slofstra Broek op Langediik. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Den Haag-Cen trum K. de Gier Arnhem; be dankt voor Almelo J. van Ecke- veld Zeist, voor Kruiningen A. Moerkerker Nieuw-Beijerland.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23