Mopperende baronesse: 'Alles gaaf kapot en iedereen gaat dood' Dffïï (IfiQdlttffg® [&®g®iïï)d)<§l<§iD h D®ifmlD(al(s]®y SifüEk@[nnl®[fD [fo®®D§tf DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 De weduwe lacht krassend. „Ha, ha. 't Is gewoon pesten. De dochter van m'n man woont daar ook en die heeft gezegd: „Zij van Rosendael wil ik niet voor me zien". Als of ik die duizend meter hele maal vol had laten bouwen. Ze had heel goed langs mij heen kunnen kijken. Schun nig, schandelijk, ha" Vlevrouw Van Pallandt meent dat er met twee maten wordt gemeten. Want er staan daar meer huizen, cohstateert ze Van het Leger des Heils. Van mevrouw Engelenburg. Bo vendien staan er auto's waar van mevrouw Van Pallandt vermoedt dat ze voor de schroot bestemd zijn maar waarvan haar is verteld dat ze op reparatie wachten. Van dat laatste gelooft ze helemaal niks. Hogerop Ze zoekt het hogerop. De com missaris van de koningin in Gelderland, mr. Geertsema, komt 's morgens op het kas teel een kopje koffie met haar drinken. In Den Haag heeft ze een persoonlijk onderhoud met de secretaris-generaal van binnenlandse zaken. Mi nister Wiegel krijgt ze per soonlijk aan de telefoon. Ze zeggen zeer met haar lot be gaan te zijn. Maar ze helpen niet. Het lapje grond blijft be schermd en derhalve onbe bouwd. Dat betekent voor de weduwe verhuizen naar de poort, want het kasteel is onbewoonbaar geworden. „De zwammen hebben zich van onderen een weg naar boven gevreten", weet de weduwe. Het dak is totaal verrot. Er is iemand door de vloer gezakt. Ook het tussen dikke middeleeuwse muren en een tochtig koets huis geklemde domein van de weduwe heeft erg te lij- De keuken heeft zo'n tien keer blank gestaan, waardoor de koelkast noodgedwongen in de hall staat. De gammele ve randa is overwoekerd door gretig groen. Het oranje zon nescherm is verschoten en gescheurd. De orangerie en de strikt geschoren Franse tuinen zijn alleen nog te zien op een door blijde burgers aangeboden tegeltableau in de hall. Het alom aanwezige, rijk geva rieerde groen, ontbeert dui delijk de zorgzame hand van de hovenier. Al is het gras ge schoren, mede dankzij de in zet van werklozen via de TAP (tijdelijke arbeidsplaats). Op knappen van de heerlijkheid kost miljoenen. De weduwe snikt. „Alles gaat kapot en iedereen gaat dood M'n man, m'n broer en m'n hondje, dat m'n kind was. Jk mis die dot toch zo. En die lammelingen hier wilden me in een bejaardenwoning stoppen". Een zevental van die beschei den huisjes bevinden zich met zo'n dertig woningwet woningen rond een popperig pleintje in de voormalige moestuin van het kasteel. Op rozen ,M'n man was goed, veel te goed. Ze zitten hier in Rozen- daal op rozen van m'n mans geld. Grond dat hij voor twin tig gulden aan de gemeente gaf, werd de volgende dag voor honderd gulden door verkocht. En de grond vooi de school en het Groene Kruis kregen ze cadeau" doorzichtig mengt de admini strateur zich in het gesprek „Ik dacht dat uw man die grond verkocht had, me vrouw". „Welnee", zegt ze „geschonken. En nu zitten zt me allemaal dwars. Die bur gemeesters met hun mooit namen, poeh. Allemaal bur Ze moppert over het cadeau da de baron op z'n zeventigste verjaardag kreeg: een mar meren bank voor het gemeen tehuis, met inscriptie en met het op de hertogen van Gelre geïnspireerde gemeentewa pen (gele roos op blauw veld) „Ze hadden de stumper beter een klok kunnen geven" meent de weduwe, „want op die bank heeft hij met z'n zie ke benen nooit kunnen zit ten". De klok van het kasteel is stuk. Al heel lang Na het mopperen volgt het mijmeren over de tijd toen de baron en zij de beschikking hadden over de rode. blauwe en groene salon in het kasteel, waar het oude smidje een dagtaak had aan het bran dend houden van de 22 ka chels. „En die prachtig mooie tuin die ik nog gekend heb, waar ik mijn bloemen mocht uitzoeken. Eén bloemenzee Dat alles om me heen dood gaat doet me zó zeer" Het gesprek valt stil. Een mus in het vogelhuisje op de veran da eist al haar aandacht op „Dat is witkopje, 't Is netof hij een witte pet op de kop heeft Straks komen de twee dui ven. Ze eten uit mijn hand. Verder is er niets waarvan ik genieten kan" Het bezoek is ten einde. De ad ministrateur probeert zijn opluchting niet te laten blij ken. Het is wel eens beter ge weest, daar op de Heerlijk heid. Belangen Veruit de grootste partij in het 1500 inwoners tellende plaatsje is de Belangen Ge meenschap Rozendaal (BGR). Wiens belangen, wordt niet duidelijk. Het heeft iets met CDA en VVD te maken, maar er blijkt ook plaats voor een enkele aan hanger van D'66. De partij be zet sinds de jongste verkie zingen vijf van de zeven ze tels. Dat wordt toegeschreven aan de actie tot behoud van Bob. Bob Peters, al twaalf jaar wethouder en niet meer een van de jongsten, stond op de vierde plaats. De vrees be stond dat hij het niet zou ha len. Vandaar de uit spontaan particulier initiatief ontspro ten actie „Kies geen flop, stem Bob". Die slagzin sloeg zo aan dat ook de vijfde man. H A. van Daalen. garnizoens commandant van Arnhem in ruste, tot zijn verbazing de raad in rolde De oud-militair staat nu met andere onduidelijke partijen duidelijk op de bres voor een zelfstandig Rozendaal. „Niet armlastig, geen conflicten, men voelt zich hier prettig, men heeft het hier goed. dus waarom ophouden te existe- De belangrijkste raadsbeslui ten bestaan uit het beschik baar stellen van geld. Zes ton om te voorkomen dat de plaatselijke beek bij al te uit bundige regenval het dorp Velp blank zet en twee ton als binnenkomertje voor de stichting Gelders Landschap die het kasteel tegen verder verval moet behoeden Dat bij dit nobele streven wordt gesold met de belangen van de weduwe Van Pallandt be twist hij. „Maar ze is nogal eens van voorkeur veranderd. Bouwen in het beekdal be hoort tot de onmogelijkhe den. En in het Huis aan de Poort krijgt ze zeer veel ruim te. Het is daar heel vriende lijk, heel rustig, bijzonder mooi om te wonen. Er is nooit gepoogd haar in een van onze bejaardenwoningen onder te brengen. Ik dacht zelfs juist dat het in de bedoeling ligt dat de bejaarde mensen, die nu nog aan de Poort wonen - nee, ik ken ze niet, al woon ik hier al zeventien jaar - naar zo'n woninkje verkassen. Dan krijgt de weduwe de beschik king over het gehele huis", aldus de off. KI. b.d., zoals hij in het telefoonboek staat. Onbereikbaar Veel bestuurderen zijn onbe reikbaar. Mevrouw Lomann Smit beklimt bergen in Oos tenrijk. De bij Akzo werkza me J. H. Th. Fitski, vice-frac- tievoorzitter van de grootste partij, is in Italië. Evenals de burgemeester, die. tot veler verrassing, niet van adel is. Ir. J. G. Hamelink, adjunct-di recteur van Provinciale Wa terstaat. éénmanslid van het aan PvdA en PPR vaag ver wante Progressief Akkoord, bevindt zich in Wenen. In het eentehuis leidt de trekken van oud-burgemees ter D. M. M. d Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht, ofte wel Ome Daan. En de andere deur voert naar net vertrek van de huidige burgemeester, waar Bob Peters in z'n eentje achter veel werk vermoedend papier college van B en W zit te wezen. Dat papier, zo blijkt al gauw, heeft niets van doen met de portefeuilles die hij beheert. En dat zijn er nogal wat. De ondanks de verwachte hitte in stemmig kostuum met krijtstreepje gestoken loco heeft onder andere te maken met financiën, openbare wer ken, woonwagencentrum, werkvoorziening en VVV Wat dat laatste betreft heeft hij een werkstukje gereed lig gen. Een eigenhandig ge schreven handleiding voor gidsen op de Heerlijkheid. Zij moeten overwegend bejaarde dagjesmensen langs Bedrie gertjes, Kettingbrug en Schelpengalerij voeren. Wethouder Peters' vader was „kleedermaker" Het staat nog steeds op een groot zwart bord met gouden letters, bij na een grafsteen. Bob heet ei genlijk Arend. Maar er was al een zoon van de doodgraver En van de smid, die zo heette Om het wat gemakkelijker te maken werd hij Bob ge noemd. Zoals Alie thans Ranja heet. „Met oom Willie - zo wilde de baron genoemd worden - sprak ik elke zondag over Ro zendaal. En elke keer kwa men we tot de conclusie dat Rozendaal hoe dan ook Ro zendaal moest blijven" Ware adel „Oom Willie behoorde tot de ware adel, sociaal bewogen. Toen een tuinman op 38-jari- ge leeftijd aan een nu onge vaarlijke maagzweer over leed, ging de baron naar diens echtegenote Geertruida. „Da", zei hg, „zolang ik leef hoef jij het niet arm te heb ben". En de Lange Tuin, de hoofdtuinman, droeg hij op ervoor te zorgen dat de Ro zendalers de jonge weduwe niet belaagden". „De fatsoensnormen liggen hier nog hoog. Van afgunst is nog niets te merken. De ge middelde werkman zet zich niet af tegen hen die het mate rieel beter hebben. Integen deel. ze proberen zich te be kwamen, een stapje hoger op de levensladder te ko „Hier", zegt Bob bespiege lend, „kunnen de vermoeide hersenen uitrusten door de zuivere lucht van het loof. Hier geldt eeuwig zingen de bossen" „De gulheid", zegt Bob, „van de baron, om z'n rijkdom ge woon voor de mensen open te stellen" Bij het kasteel aangekomen trekt Bob de klimop wat opzij zodat het bord met „Tandeme spin is rosa" zichtbaar wordt. „Er is geen roos zonder door- „De beker der vreugde werd er menigmaal geledigd. De beker der smart is er jaren lang gedronken", citeert hij. Gelderse roós De betekenis van de kleine gouden speld op z'n das wordt nu duidelijker. Een ro de roos op een gouden veld. „Zo hadden we het gemeen tewapen ook liever gehad. Een rode roos is menselijker dan een gele. Maar we kregen van heraldische zijde geen toestemming. We moesten de kleuren van de Hertogen van Gelre aanhouden. De Gelder- r ge- Bob wijst op een marmeren fontein in een van de salons. „Als er een bal was spoot hij. Omdat er geen pomp was zat er een man achter, die tot taak had tel kens het water naar boven te scheppen. Soms zorgden on deugende jonkers er voor dat het eau de cologne was. Ol champagne" We lopen de torentrap op naar de benauwde kerker. Dat ziet er minder feestelijk uit. Al is er wel uitzicht op de vijver met goudkarpers. Het cachot is in dat opzicht moderner dan de meeste eigentijdse huizen van bewaring Het beklimmen van al die tre den kost Bob lichamelijk de al zo vaak gemaakte klim helpt hem er doorheen. Enkele dagen later Bob weer. Alleen, in z'n stemmige kostuum op een wei g die steil vanuit zgn geliefde dal naar het Veluwemassief voert. We zwaaien Hij groet t erug, au ns te her kennen Rozendaal kunnen zonder eni ge moeite in de voormalige moestuin van kasteel Rosen dael. Het kan niet anders of in Bloemendaal wonen, ook ver houdingsgewijs gezien, aan zienlijk meer arme mensen. De kloof tussen arm en rijk is daar veel groter. Lang hebben de Heren van Ro sendael met hun Heerlijkheid het dorp - en vooral de kerk en de school - beheerst. De meeste burgemeesters waren van adel. Dezelfde klinkende na men als de Heren van Rosen dael. Hoewel zelfs in Rozen daal de rol van de adel nu lijkt uitgespeeld, heeft ze er ver moedelijk wel toe bijgedragen dat de gemeente annexatie plannen van de buren tot dus ver heeft overleefd. ROZENDAAL - Nóg nemen de portretten van de voorouders de wanden van haar kamer als in een museum in beslag. Maar het meeste is al ingepakt. Er zijn net genoeg kopjes om het bezoek koffie te serveren. Broze, beschaafd beschilderde porselei nen kopjes met elegante gouden lepeltjes De weduwe van Willem Frederik Torek baron van Pallandt veront schuldigt zich voor de rommel. De laatste bewoner van kasteel Rosendael verhuist naar het al ruim twintig jaar door mensen van eenvoudiger stand bewoonde Huis aan de Poort aan het begin van de oprijlaan. „Dat ik in mijn eigen huis op kamers moet gaan wonen'. De tranen springen haar in de ogen Het Huis aan de Poort, zoals het in het dorp Rozendaal heet. is vergeleken met het kasteel een bescheiden optrekje. Op de zolder waar vroeger de tuinman de zaden voor de rijk vanflora en fauna voorziene kasteeltuin bewaarde .wordt nu een slaapkamer voor de weduwe Van Pallandt gemaakt Ze is verdrietig en boos tegelijk. De gemeente werkt haar tegen vindt ze. Op het lapje grond aan de Rosendaalselaan, dat de baron haar heeft nagelatenmag ze h iets laten bouwen. Ze laat de rijk geillustreerde folder van het architectenbureau zien. Vol leu ke bungalowtjes. Daar heb ik niks meer aan. Die kan ik nou wel verbranden" ,£)e verkeerde adel zit me dwars" Dat is in haar ogen de vroegere vrouwelijke burgemeester, mevrouw H. L. M. Flugi van Asper- mont d'Hangest barones d'Yvoy van Mijdrecht. Dat is de oudste dochter van haar twee jaar terug overleden echtgenoot. Maar het ergst vindt ze de gemeentesecretaris met de voor die contreien prozaische naam Van Kleef „Dat is in werkelijkheid de burge- Tijd Op beschaafd bescheiden toon waarschuwt de door de weduwe opgeroepen administrateur van het rentmeesterskan toor voor het verbreiden van dergelijke verhalen. Maar de weduwe vindt dat 't waarachtig tijd wordt dat het in de krant komt. Meer succes heeft de administrateur wanneer hij haar adviseert zich niet door de vermaledijde pers te laten portretteren. Waardoor helaas niet zichtbaar wordt hoe smaakvol de jong ogende 75-jarige gekleed gaat. Waarom voor de doua irière geen woninkje op eigen grond waar ze zonder inwoning sper ikelen gedurende haar laatste jaren kan uitkijken over de door glashelder bronwater gevoedeklaterend stromende beek? De administrateur wijst mevrouw er-kennelijk nogmaals-op dat het een beschermd beekdal betreft. Daar mag je tegenwoordig niet zomaar bouwen Het onbewoonbaar geworden kasteel Rosendael. Op de voorgrond wethouder fiies geen flop, stem Bob') Peters Niet in Bloemendaal of Wasse naar, maar in het Gelderse Rozendaal is het gemiddeld inkomen het hoogst. Het be draagt per gezinshoofd bijna 41.000 gulden per jaar, zo blijkt het het CBS-rappoit inkomensverdeling 1974. Wassenaar komt met bijna 37.000 gulden op de tweede en Bloemendaal met een duizend gulden minder per gezinshoofd op de derde plaats. Rozendaal wordt dikwijls het Bloemendaal van Gelderland genoemd. Maar nergens zijn daar villa's die zich wat luxe betreft kunnen meten met die in Bloemendaal. Het kan bijna niet anders of in het Gelderse plaatsje wonen de miljonairs twee onder een kap. Rozendaal kan met de beste wil van de wereld niet anders worden gezien dan een bui tenwijk van Arnhem, die zich in het bezit mag verheugen van een enorm park. Van de bijna drieduizend hectaren mogen er maar krap honderd worden bebouwd; er is geen centime ter bouwgrond meer te verge ven in het rijk met groen geze gende gebied, waar winkels bijvoorbeeld ontbreken. Het tussen Velp en Rheden in geklemde dorpje wordt voor namelijk bewoond door hoge functionarissen van bedrijven als Akzo, Billiton en de Hei- demij, terwijl er ook veel chi rurgen, hoge militairen en ge settelde artiesten wonen. De woningwetwoningen van De banky die de gemeente de baron aanbod op diens zeven tigste verjaardag.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17