Gehandicapte moet een eigen plaats krijgen Blik in de weekbladen Beheerder vakantieboerderij de Imminkhoeve: Regeren zonder CDA: denken over het ondenkbare? ELSEVTERS HP delïjd DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 7" PAGINA 15 Enige weken geleden schreef ik over de betekenis van D'66 in een politiek vierstromenland. Ik wees daarbij op de moge lijkheid dat een sterk D'66 zou kunnen bijdragen tot een doorbraak in de vastgeroeste partijpolitieke verhoudingen in Nederland. Daardoor zou den in de toekomst andere coalities mogelijk worden en met name een coalitie van PvdA, D'66 en WD, één dus waarbij het CDA in de opposi tie zou komen. Een hele ge beurtenis na 60 jaar ononder broken regeringsverant woordelijkheid. Sindsdien zijn de bijeenkom sten van een aantal politici uit PvdA, D'66 en VVD in het Haagse Des Indes uitvoerig in de pers gerapporteerd. Als deelnemer aan die gesprek ken wil ik hun betekenis ze ker niet opblazen, daarvoor i zijn ze te incidenteel en ook té vrijblijvend. Ze zullen zeker niet spoedig - ik denk dan aan de volgende kabinetsforma tie - tot een nieuwe coalitie leiden. Daarvoor staan bij voorbeeld rnet name PvdA en WD in de huidige politieke praktijk te ver uit elkaar. Maar roepen die gesprekken dan alleen maar visioenen op van een dageraad die toch nooit zal aanbreken? Ik voor mij geloof van niet. Zij kun nen ook een bewustwor dingsproces binnen de PvdA, D'66 en WD op gang bren gen over de toekomstige plaats van deze partijen in het politieke krachtenveld. Ver schillende overwegingen kunnen daarbij voorzitten. Allereerstis daar de negatieve motivatie om de CDA buiten spel te zetten. Maar monster verbonden keren zich vroeger of later altijd tegen degenen die ze sluiten. Bovendien zou het CDA misschien gelouterd en gesterkt worden door een oppositieperiode van reflec tie en bezinning. En dat kan Door mr. L. J. Brinkhorst Tweede Kamerlid voor D'66 nooit het oogmerk van poli tieke tegenstanders zijn. De werkelijke betekenis van PvdA-D'66-WD-gesprekken ligt vooral in de kans die zij bieden eigen uitgangspunten opnieuw te doordenken. Als het van PvdA-voorzitter Max van den Berg afhangt, hoeft dat niet. Voor hem is praten met de WD zoveel als heulen met de vijand. In zijn visie past alleen de meerderheids- strategie van alle linkse par tijen onder de vleugels van de PvdA, waarbij de CPN niet bij voorbaat moet worden uitge sloten. Het is niet erg waar schijnlijk dat D'66 hem daarin zal volgen. Dat betekent dat de PvdA in de oppositie zal moeten wachten totdat ze alleen een meerder heid heeft behaald. En dat kan nog lang duren, ook wan neer men CPN, PSP en PPR daarbij optelt. Ik zou zo'n op positierol betreuren, maar buitenstaanders hebben daarin nu eenmaal geen be slissende stem. Anderen in de PvdA willen misschien wél nadenken of het verkieslijker is met een groter CDA (waar van althans de achterban niet wezenlijk vooruitstrevender is dan die van de WD) te re geren, dan wel met de half zo kleine WD. Vanuit de machtsvraag bezien, ligt een bevestigend antwoord op die vraag niet direct voor de hand. Ook de WD wordt bij hel. doordenken van een coalitie met PvdA en D'66 met haar eigen toekomst geconfron teerd. Moet deze partij ver worden tot de permanente conservatieve bijwagen van het CDA, die alleen uit de kast van de oppositie wordt ge haald als geen alternatief voorhanden is en daarin te ruggaat wanneer het CDA te veel afkalving naar links vreest? Of wil men op de koers van Geertsema's ont- werp-beginsel-programma een moderne liberale partij worden, met het risico van af stoot van vele nieuwe conser vatieve kiezers maar wel met een helder politiek profiel. Ook daarop is het niet ge makkelijk een antwoord te geven. In ieder geval zou een partijraad zich dan wel met fundamentelere kwesties moeten bezighouden dan de fiscale aftrek van hypotheek rente als enige reactie op het regeerbeleid van het kabinet- Van Agt voor het komende jaar. Ten slotte mijn eigen partij D'66. Ook daar zal de discus sie over de coalitie met PvdA en WD in plaats van die van het kabinet-Den Uyl met het CDA niet zonder meer een eenduidige uitkomst opleve ren. Ideologisch mag D'66 le ven bij de gratie van de span ningen tussen de vrijheid - en de gelijkheidsbeginselen, respectievelijk vertolkt door WD en PvdA. De jarenlange ergernis veroorzaakt door het verschil tussen progressieve woorden en conservatieve daden van de WD-fractie in de Tweede Kamer, heeft deze partij voor D'66 niet tot een voor de hand liggend ge sprekspartner gemaakt Toch geloof ik dat het speciaal op de weg van D'66 ligt om te on derzoeken of een PvdA-WD- D'6Y-coalitie ooit een „rede lijk alternatief' kan zijn. tCs. JÉPS Voorzitter H. de Boer en beheerder John Mur (links) van de Imminkhoeve in de verkeerstuin voor gehandicapten Of de Nederlandse gehandicapte ooit echt als een volwaardig lid van de samenleving zal worden gezien? Of er ooit werkelijk van integratie sprake zal zijn? „Dat zal nog wel eens een keer gebeu ren; de gehandicapte zal z'n eigen plaats best krijgen. Hoe wel...? Voorzitter H. de Boer van de stich ting Vakantiecentrum voor ge handicapten De Imminkhoeve weet er eigelijk zelf ook geen antwoord op. Ook al ontvangt het vakantiecentrum van de stich ting in het Ommer kerkdorp Le- mele nu al zes jaar lang gastvrij afgevaardigden uit de door de maatschappij teruggedrukte be volkingsgroep, de mensen die daar dagelijks werken kornen amper toe aan een waardeoordeel over de uitkomsten van een re cent onderzoek dat aantoont dat de gehandicapte Nederlander geen reële kans op vakantie heeft. Dat komt doordat de Imminkhoeve dwars tegen de uitkomsten van dat onderzoek in haar gasten ont vangt: geestelijk en lichamelijk gehandicapten, lichte en even vaak zeer zware gevallen, alleen of in groepsverband (43 procent van de gasten zit in een rolstoel, 61 procent is dubbel gehandi capt). Bijna alle gasten kloppen eraan, „omdat we nergens anders te recht kunnen". Nederland kent maar een handvol speciaal op ge handicapten gerichte vakan tieoorden. De meesten ervan zijn nauw verwant aan een of andere kerkelijke groepering waardoor vaak ongewild toch weer een drempel wordt opgetrokken. De Imminkhoeve daarentegen is een volstrekt algemene, ideële stichting die zich ten doel stelt gehandicapten tegen kostprijs een zo volledig mogelijke vakan tie te bieden. Per jaar komen er zo'n 1500 gasten. Ze betalen voor een weekje Lemele f215,- all-in, en krijgen daarvoor een totaal aangepaste accommodatie die staat op de flanken van Overijs sels hoogste „berg", de Lemeler- berg. En eigenlijk is het seizoen nu al 15 weken te kort, zodat men dikwijls nee moet verkopen. Wanneer je echter ziet op welke manier een dergelijk vakantie centrum draaiende gehouden wordt geeft dat een extra dimen sie aan het rapport dat vaststelde dat de gehandicapte geen eerlijke kans krijgt om op vakantie te gaan. iyn VRIJ NEDERLAND In VN's roddelrubriek Het We reldje reageert Maria Vos van de Culturele Raad in Leiden op de tirade van Boudewijn Büch een paar weken terug in deze krant over het culturele beleid van de gemeente Leiden. Büch zou er volgens haar mee akkoord zijn gegaan gratis op te treden bij de opening van De Waag als kunst centrum. Een brief ter bevesti ging zou hij niet alleen niet heb ben beantwoord. "En dan slaat, hij opeens terug in het Leidsch Dagblad. Een ontzettend flauwe streek en typisch voor een kleine stad waar de mensen als ze wat uit te praten hebben, dat doen via de plaatselijke krant". Vrij Nederland opent met een ver haal dat de titel "Geloofscrisis in de PvdA" draagt. VN legde het oor te luisteren bij een afdelings vergadering in Spijkenisse en hoorde: "Het is mijn Joop nog, maar ik heb van de week wel een klap gekregen. Hij had het kabi net toch veel harder kunnen ver oordelen". Vice-voorzitter Van der Doef antwoordt op de vraag of er een vertrouwenscrisis be staat met "Ik heb het in het par tijbestuur anders gezegd: er is een crisis in het denken van de partij". De Imminkhoeve is volledig af hankelijk van liefdadigheid. De logiesprijs slaat alleen op de ex ploitatie van het centrum maar alle nieuwe voorzieningen, ver vangingen of uitbreidingen kun nen alleen verwezenlijkt worden door met de pet rond te gaan. Kinderpostzegels, een comité „Vrienden van de Imminkhoe ve", een goedhartige grootgrut ter, een vrijgevig bouwbedrijf, dat zijn zo van die financiële bronnen waaruit de boerderij moest putten, bijvoorbeeld om een nieuwe, (dieet)keuken te kunnen verwezenlijken. Voordat die er was kwam het voor dat de beheerders van tijd tot tijd in de openlucht het potje stonden te koken. Dat is nu lang verleden tijd maar de grondstoffen voor de maaltijden komen nog immer grotendeels uit eigen moestuin. Deze zomer harkte een werkzoekende werk loze daar, betaald door het Ar beidsbureau, de bedden met an dijvie en bonen aan. Zijn dienst verband gold echter voor niet meer dan een halfjaar en hoe het volgend jaar moet is een volledig open vraag. Het bestuur van de Imminkhoeve ligt daar niet wak ker van. Niet meer, want in het verleden steeg de nood enkele keren zo hoog dat de door vrij willigers gestarte onderneming op de klippen dreigde te lo pen. We doen nu geen uitgaven meer die we niet kunnen dekken uit de logiesprijzen. We kunnen dit cen trum niet ophangen aan domme besluiten. Maar het betekent wel dat we steeds moeten bedelen. Want de pensionprijs omhoog doen zou voor veel van onze gas ten betekenen dat ze niet meer kunnen komen. En dat is nu juist wat we niet willen", zegt voorzit ter De Boer. „En zo hink je steeds op twee gedachten: je wilt uit breiden, meer bieden en meer ruimte beschikbaar stellen maar als je dat in de prijzen tot uiting brengt pak je daar de gehandi capten weer mee. En zo modde ren we maar door" Twee pagina's groot is het inter view dat Frits Barend en Henk van Dorp hadden met Ajax-voor- zitter Ton Harmsen. Over Brom niets dan slechts. "Brom had met iedereen problemen" en "Brom is een onvoorstelbare materia list". Trouwens "de heiligverkla ring van spelers heb ik ook altijd met stomheid gadegeslagen", al dus Harmsen. MAGAZINE Correspondent Marius van Rijn bekeek, terug uit Engeland een weekje televisie met Britse ogen en dat stemde hem weinig vro lijk. "Het NOS-journaal valt op door zijn starre presentatie", de "Studio Sport-presentatie doet erg amateuristisch aan" en "Koot en Bie nieuwe stijl was wel grap pig, maar het verlangen naar Britse duo's als Morecambe and Wise en de twee Ronnies (Corbett en Barker) viel moeilijk te onder drukken." De Nederlandse tv lijdt aan bloedarmoede, conclu deert Van Rijn dan ook. René de Bok geeft verslag van een poging van Karei Prior (in zijn hoedanigheid van voorzitter van de WD-afdeling in Leersum). Rietkerk en Terlouw nader tot elkaar te brengen. Dat lukte dus niet. Terlouw liet zich zelfs ont vallen: "Ik word wel moe van u, Subsidie is er voor het vakantiewe- 1 zen voor gehandicapten niet te krijgen. Ondanks de talloze po gingen van het bestuur van de Imminkhoeve, direct of indirect, is het nooit gelukt overheids steun te bemachtigen. „De over heid wil geen verkapte toeslag geven op loon of uitkering heet het dan", herinnert de heer De Boer zich uit de stroom afwijzen de beschikkingen. „Verkapte verhogingen... een drogreden" constateert hij nogal bitter. „Als of iemand die lid is van een ten nisclub ook maar in verste verte met zijn lidmaatschapsgeld een reële bijdrage levert tot de wer kelijke kosten van die tennisba- meneer Rietkerk". Een oudere vrouw stak haar liefde voor D'66 niet onder stoelen of banken, hoewel zij "Rietkerk een in-en- ïntegere man vindt. Heel anders dan Wiegel. Denkt u ook niet dat Wiegel een sadist is? Ofschoon zijn vrouw er toch wel goed uit ziet". Rex Brico reisde met de paus mee door Italië en struikelde over op vallende aanprijzingen voor de Pool. "Je hebt Billy Graham ge zien, je hebt bisschop Fulton Green gezien, dus maak nu je borst maar nat voor Karol Woj- tola". Paus Johannes Paulus-su- perstar. nen. Dat raakt kant noch wal" .,Als je ziet wat er alleen al door de overheid in sportvoorzieningen wordt gestopt. Maar dat be schouwt niemand als een verkap te loonsverhoging. Voor gehan dicapten mag zoiets echter niet. Voor mensen die toch al zoveel te kort komen, zijn geen mogelijk heden. En daarbij komt dat de gehandicapte altijd duurder uit is. Niet hij alleen maar ook z'n verzorger moet mee op vakantie. En dat zou-ie dan van z'n norma le, meestal zeer beperkte uitke ring moeten betalen?" „Vakantievoorzieningén voor ge- De Tijd herdenkt zijn vijfjarig be staan als weekblad. Directeur Schrama zegt "Vijf jaar geleden zouden wij voor een oplage van 40.000 hebben getekend, terwijl ons nu het gevoel bekruipt dat het groter zou moeten zijn" Op naar de 50.000 meent hij. In het kader van het jubileum de enquête God in Nederland, waarover wij dinsdag al bericht ten. In de aansluitende commen taren weinig bijzonders. Dr. Herman Wiersinga, gerefor meerd studentenpastor in Leiden is blij met de "geconstateerde grensvervaging" tussen gelovig zijn en kerkelijk zijn. Ook geluk kig is hij met het feit dat er geen algemene godsdienstige ver- rechtsing is, zoals sommigen dachten. Mar handicapten zijn zeker twee keer zo duur", vult John Mur, een van de drie vaste medewerkers van de Imminkhoeve aan. Op een tochtje door het centrum wij'st hij naar een simpele kraan die zó is gemaakt dat een rolstoelpatiënt hem kan bedienen. „Kost wel dik tweehonderd gulden per stuk en zo gaat het met alles", aldus Mur. „Daarom zou een hotel er ook nooit aan beginnen om een aantal kamers voor gehandicapten in te richten. Dat zou veel te duur worden om economisch te kun nen werken. En daar komt nog bij dat de rest van de gezonde gasten wel eens weg zouden kunnen blijven. Want laten we eerlijk zijn, Bouke Beumer, leider van de Ne derlandse delegatie van de chris ten-democratische fractie in het Europese Parlement maakt zich zorgen over de Westduitse in breng. "Ik moet constateren dat de Duitse christen-democraten wel degelijk proberen gestalte te geven aan de samenwerking met de conservatieven. Ik vind dat er een keuze gemaakt moet wor den". De Haagse Post portretteert deze week Hoog Catharijne, niet al leen een winkelcentrum maar ook een ontmoetingsplaats voor daklozen, drop-outs, zwervers dat doen we toch met z'n al len". Praat je over integratie en de mo gelijkheden daartoe dan kun je heel goed terecht in het dorpje Lemele. Er wonen daar een paar honderd gezinnen en daar is het begrip gehandicapte al een heel ander dan in het gemiddelde Ne derlandse huishouden. „In het begin hebben we ook hier wel wat probleempjes gehad. Deden horecabedrijven in Ommen wel eens wat moeilijk. Maar nu hoe ven we maar te kikken of uit Le mele komt een groep inwoners om rolstoelen te duwen of andere hand- en spandiensten te verrich ten" ,Om de haverklap staat de muziek vereniging hier op de stoep en onze gasten vinden dat geweldig. Boeren uit de buurt helpen mee om het drie en een halve hectare grote erf van de Imminkhoeve in goede staat te houden. En on langs belde een uitbater van een plaatselijk horecabedrijf om ad viezen. Hij wilde z'n bedrijf ver bouwen en daarin ook aanpas singen aanbrengen om gehandi capten te kunnen ontvangen. Het komt trouwens voor dat wy van caféhouders aan het eind van 't jaar een kleine premie krijgen omdat we onze gasten hun adres hebben gegeven. Ze zien ook de Imminkhoeve-klanten graag komen", aldus John Mur. „Tot een werkelijke integratie komt het echter pas als de gehan dicapte een geheel eigen plaats in de structuur van de samenleving krijgt. De overheid doet daar nog veel te weinig aan maar het zou een heel normale zaak moeten zijn dat een gehandicapte zelf standig in z'n eigen (aangepaste) huis in een buurt woont. Pas dan zullen de mensen de gehandicap te zien als een volwaardig mede mens", meent Mur. ,De mensen zullen moeten leren hoe ze moeten omgaan met hun misdeelde medeburger. Wij mer ken dat ze dat niet weten", zegt de heer De Boer. „We maken nog mee dat een terrasje geheel ont volkt wanneer wij er met een groepje van onze boerderij neer strijken. Da s onbegrip, angst misschien. Maar de mensen moe ten gewoon doen. Zo'n gehandi capte blijft heus niet aan je bun gelen". „Je hebt er geen les voor nodig, je moet gewoon jezelf blijven", al dus John Mur die een jaar gele den nog geen beheerder op de vakantieboerderij maar accoun tantsassistent was zonder enige ervaring in de gehandicapten zorg. „De allergrootste fout die gemaakt wordt is dat de mensen ook li chamelijk gehandicapten als geestelijk achtergeblevenen gaan zien", meent De Boer. „Daar kan ik me wel eens boos over maken. Moet je je voorstellen dat je zelf van totaal gezond door een onge val in een rolstoel terecht komt. Dan zou je toch ook uit je vel springen als ze heel neerbuigend over je zouden praten" etc. Ondanks sombere voorspel lingen heeft HC ook voor de mid denstand in de oude stad gouden tijden gebracht, maar Hoog Ca tharijne is ook een sociaal on ding, aldus HP. Gepraat wordt met een aantal daar bivakkeren de randfiguren. Eén van hen, Jos die bij de bouw van HC betrok ken was, zegt nu: "Ik heb het op gebouwd. Ik wil het weer afbre ken. Het liefst legde ik er een bom onder" FN V-bestuurder Jan de Jong is niet onverdeeld ongelukkig over de staking bij Shell. Tegen HP zegt hij: "Natuurlijk hebben die stakingen zin gehad. Het opbou^ wen van activiteiten in sterke be drijfstakken is in gang gezet. Ik noem het dan ook beslist geen verloren staking". Gerrit Komrij bezocht de reünie van studentenvereniging Olofs- poort, dat zich met name in de jaren zestig te weer stelde tegen het (rechtse) studentencorps. Leuk is anders, want "als aan het begin van een reünie al zoveel mensen roepen dat het gezellig is. dan weet je één ding zeker, het wordt niet gezellig". hervormd nederland Net als een aantal andere opi niebladen besteedt Hervormd Nederland deze week aandacht aan de dertigste verjaardag van de DDR. Alleen is de teneur wat anders. Hans Blankesteijn is best te spreken over Oost-Duitsland. "Net als het welvaartspeil ging het de laatste tijd met de ruimte voor persoonlijke vrijheid de goede kant uit". Blankesteijns kinderen hebben zich ook uitste kend vermaakt, wilden zo weer terug, want "hier zijn we echt met mensen geweest" Wouter van Dieren maakt zich zor gen over de ondeugden van het bedrijfsleven met de kernenergie in het vooruitzicht. "Wat bij de gewone handel en wandel van industrie nog door de beugel kan, groeit bij toepassing van kern energie onmiddellijk uit tot pro porties van ongekende schaal" Ook in Hervormd Nederland een interview met Emile Meijer, voorheen directeur van het Van Gogh-museum, nu lector kunst geschiedenis in Wageningen. Voor de veelbesproken kloof tus sen kunst en maatschappij zoekt hij de oplossing niet in uitbrei ding van het aantal musea, maar verbetering van de voorlichting: "Informatie moet voorrang krij gen boven een uitbreiding van collecties en kostbare presenta ties". BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15