Carter: „VS gaan niet met de PLO onderhandelen SA I ta] ië akkoord n V O-raketten iet nieuwe tegen SS-20 Ecevit hoopt dat massa's wegblijven Ultimatum aan Front van Mugabe Boze schrijver brengt VN in beroering „Cubacrisis lijkt bezworen Aanval van Tories op Labour Vrouwelijke herfst- en wintermode. WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 ROME/WASHINGTON/BEL GRADO (Reuter/AFP/UPI) - De Italiaanse regering is bereid in te stemmen met stationering van nieuwe NAVO-kernraketten op Italiaans grondgebied om tegen wicht te bieden tegen Russische SS-20-raketten, die Europa kun nen bestrijken. Zo werd gister morgen gemeld in Rome. Deze Italiaanse instemming zou kun nen betekenen, dat de laatste aar zelingen van bepaalde NAVO- landen kunnen worden over wonnen. West-Duitsland wil akkoord gaan met stationering van NAVO-ra- ketten op zijn grondgebied op voorwaarde dat andere Europese landen dat ook doen. Nederland, waar berichten hebben gecirculeerd dat de ministers van defensie en buitenlandse zaken, Scholten en Van der Klaauw met aftreden hebben gedreigd als hun regering niet akkoord zou gaan met stationering, en België zou den, zo werd verder uit dezelfde Italiaanse bron vernomen, bij zonder gevoelig zijn voor een Ita liaanse beslissing in deze kwes tie. Men herinnert er in dit verband in Rome aan dat Italië in 1958 in de NAVO-raad in Brussel het eerste land was dat akkoord ging met de stationering van de Amerikaanse kernraket „Jupiter" op zijn grondgebied en dat daardoor te vens meteen het aarzelende West-Duitsland over de streep kwam. Voor België zal het zeer moeilijk worden in te stemmen met het Amerikaanse plan voor de statio nering van nieuwe kernwapens in Europa, als de Amerikaanse senaat het SALT-2-verdrag niet ratificeert. Dat verdrag beoogt de afremming van de strategische bewapening van de beide grote mogendheden. Dit heeft de Bel gische minister van buitenlandse zaken, Henri Simonet, gisteren in Washington verklaard na afloop van gesprekken met hoge Ame rikaanse regeringsfunctionaris sen, onder wie veiligheidsadvi seur Brzezinkski. Twee dagen eerder had de West- duitse minister van defensie Hans Apel zich tegenover Brze- zinski in dezelfde zin uitgelaten. Joegoslavië en Roemenië hebben gisteren positief gereageerd op het besluit van de Russiche pre sident Leonid Brezjnjev om 20.000 man en 1.000 tanks uit Oost-Duitsland terug te trekken met het doel de kans op een mili taire confrontatie te verkleinen. Een woordvoerder van het Joego slavische ministerie van buiten landse zaken zei in dit verband dat zijn land en ook de hele be weging van niet-gebonden lan den altijd voor ontwapening, ont spanning en oprechte stappen in de richting van ontwapening zijn geweest. Het Roemeense persbu reau Agerpress liet weten dat Bre?jnjevs besluit een stimulans kan zijn voor de onderhandelin gen over wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in Centraal Europa die in Wenen worden gevoerd. (Van onze correspondent) ISTANBOEL - Met een dikke sjaal op zijn hoofd, tegen het herfstige weer, wordt de Turkse premier Ecevit boven op de verkiezings bus van zijn Republikeinse Volkspartij naar het spreekge stoelte vervoerd vanwaar hij de menigte in zijn bolwerk Istanboel zal toespreken. Enkele „gorilla's" spieden de vensters van alle be lendende kantoorgebouwen af, die trouwens tevoren reeds naar stig door de „oproerpolitie" zijn onderzocht. Op de daken overal militaire politie met machinege weren. Ja, zelfs op de transen van de minaretten van de Blauwe Moskee, aan de voet waarvan ditmaal de verkiezingsbijeen komst wordt gehouden, op het plein dat „Hippodrome" was in de Byzantijnse tijd en toen al "diende als plek waar de plaatse lijke twisten, zij het gewelddadi ger, werden uitgevochten. De be roemde Aya Sofia, nu museum, staat daar ook. Het is voor het eerst dat het leger is ingeschakeld om een zo rustig mogelijk verloop van Turkse verkiezingen - in dit geval die voor een derde van de senaat - te verzekeren. Gewoonlijk worden Istanboelse verkiezingsmeetings op het centrale Taksimplein ge houden, zodat men de opkomst sterkte van de verschillende par tijen goed kan vergelijken. Maar ook de opkomst voor één partij met die van vorige keer. De rege ringspartij RVP, zwaar in diskre diet na twintig maanden van toe nemende inflatie en schaarste - om nog maar niet te spreken van het politiek geweld - heeft zich er wel voor gewacht Ecevit op nieuw op Taksim te laten ver schijnen, waar twee en een half jaar geleden een onafzienbare volksmassa hem toejuichte. Ech ter ook zijn tegenstander, de rechtse oppositieleider Demirel, heeft deze keer afgezien van een optreden op Taksim en ver scheen vorige week op een plein, nog veel kleiner dan de Hippo drome, voor zo'n 25.000 men sen. Bij deze tussentijdse verkiezingen kan Demirel nauwelijks hopen op grote winst in absolute cijfers - hij moet het hebben van. en Ecevit moet vrezen voor, een grootscheeps wegblijven van de massa die in juni 1977 nog vol hoop RVP stemde. „Umud" (hoop) is niet langer het hoofd motiefbij deze campagne. „Enige weg de stem" is nu een belangrij ke leus, vooral gericht tegen groepen van uiterst links die een boycot van de verkiezingen be pleiten. „Stem niet" staat er op tijdens de meeting verspreide pamfletten van een maoistische groep die zich „Volksbevrijding" noemt en die in Istanboel door het militair commando is verbo den. Maar de marxistische vakbond DISK heeft op het laatste mo ment geadviseerd wél op de RVP te stemmen, zoals de grotere en tot nu toe apolitieke vakbond Turk Sis al eerder had gedaan. Daardoor zijn ook de deelne mende linkse splinterpartijtjes gehandicapt. En daaraan is het ook te danken dat toch nog zo'n 50.000 mensen op een doodge wone dinsdagmiddag naar deze demonstratie zijn gekomen, waar Ecevit zoal niet overdonderend, dan toch hartelijk wordt ontvan gen in een Istanboel dat de laatste maanden bijkans murw geslagen leek. De Turkse premier hervindt reto risch iets van zijn oude zelf, uit weidend over de failliete situatie die zijn regering begin vorig jaar had aangetroffen en over de „economische bevrijdingsoor log" die hij heeft ingezet Hij heeft het niet over de lange rijen voor margarine, olijfolie, butagas en benzine die op dat zelfde ogenblik overal in Istanboel door mensen en vehikels worden ge vormd, maar over plannen voor volkswoningbouw, beter open baar vervoer, werkloosheidsbe strijding. En bovenal waar schuwt hij tegen de „wolven van het fascisme", waartegen alle krachten zich in de RVP moeten uitkristalliseren omdat, als de RVP-regering valt, het fascisme (lees: de Partij van Nationalisti sche Actie, voormalig regerings partner van Demirel) „een bloed bad zal veroorzaken" Zonder bedrijvers en objecten (Koerden, sjiietische Aleviten) met name te noemen, beschul digt hy „twijfelachtige elemen ten uit het buitenland" ervan een verdeel-en-heerspolitiek te voe ren op basis van taal en religie in het hele Midden-Oosten, inclu sief Turkije. Maar ook de uiterste rechterzijde beschuldigt hij van het door Ataturk eertijds verbo den racisme; hij gebruikt het Turkse woord „kafalaciilik" (schedelmeterij). NEW YORK (DPA/UPI) - Een schrijver, die in een privé- oorlog verwikkeld was met zijn uitgever, heeft de VN gis teren in grote beroering ge bracht door met een eenmoto- rig vliegtuig rond het complex van de VN in New York te cir kelen. Voor het eerst in de ge schiedenis werd het gebouw van de VN geëvacueerd en werd er groot alarm geslagen Doelwit van de kwade schrijver was. echter niet de VN, maar een uitgeverij, die een paar straten verderop gehuisvest is. De 61-jarige Robert Bau- din had uitgeverij ,Jiarcourt Brace Janovitsch" een paar maanden geleden het manus cript van zijn boek bekente nissen van een gelegenheids vervalser" aangeboden. Het boek werd uitgegeven, maar liep niet erg goed. Baudin weet dit aan het beleid van de uitgever Gisteren had hij bij de ,fJew York Post" een bandopname laten bezorgen, waarop hij vertelde uit woede over de be handeling die hij van de uit geverij kreeg met de gedachte te spelen „regelrecht het kan toor binnen te vliegen". Een deel van zijn dreigement maakte hij waar door in een klein vliegtuig op te stijgen en koers te zetten naar de uitge verij. Na ruim anderhalf uur te hebben rondgecirkeld ging de schrijver-piloot ten slotte op het verzoek van de politie, waarmee hij radiocontact had, in en landde op het vlieg veld „La Guardia" correspondent) WASHINGTON - De VS zullen niet met de PLO onderhandelen of de PLO erkennen zolang de PLO Israëls bestaansrecht niet heeft erkend en VN-reso- lutie 242 niet onder schrijft als de basis voor vrede in het Midden-Oos ten. Dat zei de Ameri kaanse president Carter gistermiddag tijdens zijn eerste persconferentie te Washington na twee en een halve maand. Carter sneed daarmee pogingen van Andrew Young, voormalig ambassadeur bij de VN, en zwar te leiders van diverse pluimage om zo'n dialoog wel tot stand te brengen, nadrukkelijk de pas af. Dit zal hem zeker te stade komen wanneer zaterdag in Florida de eerste stemmen worden uitge bracht in de aanloop naar de ver kiezingen van 1980, want die staat heeft een zeer belangrijk contin gent oudere en rijke joodse kie- Carter zei voorts dat naar zijn oor deel het SALT-verdrag in de Se naat vanwege zijn eigen verdien sten zal worden geratificeerd. Maar hij zette de noodzaak om deze overeenkomst met de Sow- correspondent) LONDEN - De door de leiders van het Patriottisch Front ingediende voorstellen voor wijzigingen in de door de Britse regering opge stelde nieuwe grondwet voor Rhodesië, zijn door minister van buitenlandse zaken Lord Car- rington „onaanvaardbaar" ge noemd. Hij heeft de guerrillalei ders Mugabe en Nkomo gevraagd hun standpunt te herzien en hem morgen te laten weten wat de uit slag van hun beraad is. Dat de Rhodesische conferentie opnieuw is verdaagd, heeft ech ter niets te maken met een „ulti matum" dat Lord Carrington ge steld zou hebben. De eenvoudige verklaring daarvan is dat Car rington vandaag op het partij congres van de Conservatieven in Blackpool aanwezig moet zijn om een rede te houden waarin hij on der meer verslag zal uitbrengen over de Rhodesische conferentie waarvan hij de voorzitter is. De zegsman voor de Britse delega tie legde in een zorgvuldig opge stelde verklaring na afloop van de ochtendbijeenkomst met de de legaties van Salisbury en het PF uit, dat het Britse grondwets voorstel niet voorziet in de ver wezenlijking van de „onmiddel lijke revolutie" die de guerrilla leiders wensen, maar in „conti- nuiteit en evolutie". Hij maakte ook duidelijk dat verdere conces sies van Britse zijde niet te ver wachten waren. Het Patriottisch Front noemde de uitlatingen van Carrington „ab surd", maar maakte tegelijk dui delijk dat de guerrillabewegin gen de onderhandelingen willen voortzetten. Het PF wil in de eer ste plaats overeenstemming over de vraag wie in de periode voor de onafhankelijkheid leger en be stuur van Zimbabwe in handen hebben. Nkomo en Mugabe wil len het liefst de eigen guerrilla troepen omvormen tot het gere gelde leger van Zimbabwe, maar zijn bereid tot samengaan met de troepen van Muzorewa-Smith wanneer het Front voldoende in het opperbevel ervan is verte genwoordigd. Op een lunch van auteurs in het Gemenebest, kort na de ochtend zitting, leek Robert Mugabe (die er de eregast was) een hint te ge ven van wat het PF dwars zat. Hij drong er in zijn toespraak op aan dat er in het vervolg zo min mo gelijk bilaterale gesprekken zou den moeten worden gehouden en meer voltallige, plenaire zittin gen. De Britse strategie is tot nog toe geweest om, kort nadat de Rho- desië-conferentie begon, de Sa lisbury- en guerrilla-delegaties te scheiden en de onderhandelin gen te doen verlopen in aparte gesprekken met ieder van de de legaties. Mugabe en Nkomo wen sen nu een blijkbaar duidelijker confrontatie met hun eigenlijke gesprekspartners: de Salisbury- delegatie. Mugabe was ook niet gediend van de weliswaar verhulde dreige menten die Lord Carrington ge bruikte om de conferentie gaan de te houden. „Er komt een ogenblik dat ook wij zullen moe ten laten zien wie wij zijn", zei hij. Toch is de algemene indruk dat het PF het niet zal aansturen op een breuk en een voortijdige beëin diging van de conferentie, maar dat Nkomo en Mugabe een for mule proberen te vinden om te voorkomen dat de grondwet wordt aangenomen voordat zij er zeker van zijn dat ook over wat daarop volgen moet (nieuwe ver kiezingen, machtsoverdracht, samenstelling van leger en poli tie, rechten van de blanken) over eenstemming is bereikt. jet-Unie goed te keuren duidelijk tegen de achtergrond van de NAVO-plannen om in West- Duitsland, Groot-Brittannië, België en Nederland kernwapens voor de middellange afstand te stationneren. Zonder SALT-2 zal de Europese bereidheid om aan deze plannen mee te werken, alle al bestaande politieke problemen ten spijt, vrijwel teloor gaan. De nieuwe wapens zouden namelijk onderwerp van onderhandeling vormen bij besprekingen over een derde SALT-akkoord, dal zich ook met de wapens uit de zgn. grijze zone (niet interconti nentaal, noch conventioneel) zou gaan bezig houden. Zonder SALT-2 komt er ook geen SALT- 3. Brezjnjevs aanbod om uit Oost- Duitsland 20.000 man troepen en duizend tanks terug te trekken, schetste Carter als „belangwek kend", „kan een belofte inhou den", „wordt zorgvuldig bestu deerd, maar is geen stap van zo grote betekenis als op het eerste gezicht lijkt" De „crisis" over de aanwezigheid van Russische gevechtstroepen op Cuba zei de president op toe reikende wijze van zijn explosie ve kanten te hebben ontdaan, maar hij vermeed zorgvuldig een discussie over Kissingers mening dat de VS verder hadden moeten gaan dan de maatregelen die Car ter nu heeft aangekondigd. Wat de aanstaande verkiezingen betreft: Carter ziet met vertrou wen de campagne tegemoet, heeft geen plannen om zijn sa menwerking met vice-president Mondale op te zeggen, wil pas met tegenstanders debatteren als de partijkandidaten zijn aange wezen (dit sluit een debat met Kennedy vrijwel uit) en zal op 4 december bekend maken of hij inderdaad kandidaat is. Aan dit laatste twijfelt niemand, maar Carter wil zo lang mogelijk wach- BLACKPOOL (DPA) - De vori ge week ingezette ruk naar links van de Labour-partij is „slecht nieuws voor Groot- Brittannië". Met deze aanval op de oppositiepartij begon gisteren in Blackpool het jaarlijkse congres van de Britse Conservatieve Partij. De uitspraak kwam van de ere voorzitter van de regerings partij, Lord Thorneycroft. De nederlaag van de sociaalde mocratische krachten binnen Labour versterkt de marxis ten en schept een politiek va cuum dat door de conserva tieven als partij moet worden opgevuld, zo zei de conserva tieve leider. Met een gehoor van ongeveer 6000 afgevaar digden verweet Thorneycroft de Labour-regering die in mei een verkiezingsnederlaag leed, het land in een bijzonder slechte toestand aan de „To ry "-regering te hebben over gedragen. Hij riep zijn partijgenoten op de regering van premier That cher te steunen bij het aan pakken van grote problemen. Op buitenlands gebied be hoort tot die problemen de oplossing van de kwestie- Rhodesié en op binnenlands gebied de modernisering van de industrie, de hervorming van de vakbeweging en de opleving van de economie. ten, om de indruk te wekken dat hij zich in eerste aanleg met 's lands zaken bezig houdt. Hij kan evenwel niet langer wachten dan 4 december, omdat hij dan voor een aantal voorverkiezingen de aanmeldingstermijn zou mis- De Amerikaanse president Carter tijdens zijn persconferentie. STOCKHOLM (DPA/Reuter) -Thorbjörn Falldin mag het nog eens proberen: de man die het na de verkiezingen van 1976 maar een jaar uithield als leider van een coalitie van burgerlijke partijen, kwam gisteren uit de bus als nieuwe minister-president van Zweden. Zijn Centrumpartij viel bij de recent gehouden parlementsverkiezingen weliswaar fors terug van 86 naar 64 zetels,maar Falldin haalde het dankzij een qombinatie met de Liberale Partij van aftredend premier Ola Ullsten die 38 zetels heeft in de Riksdag, het Zweedse parlement. Foto: Falldin (midden) praat na met partijgenoot Olof Johansson. Initiatieven van Euro communisten MADRID (AFP) - De secretaris sen-generaal van de Italiaanse en Spaanse communistische partij, Enrico Berlinguer en Santiago Carrillo, hebben gisteren in Ma drid bekendgemaakt dat zij ini tiatieven gaan ontwikkelen die erop zijn gericht de 'progressieve krachten' te bundelen in het licht van de economische krisis in West-Europa. De initiatieven, die pas nader zullen worden toegelicht na rugge spraak met andere communisti sche partijen', zullen volgens Berlinguer en Carrillo openstaan voor „socialisten, sociaal-demo craten en andere progressieve stromingen" „Er zal iets zijn voor allemaal", ver klaarde Berlinguer na zijn twee daagse overleg met Carrillo in Madrid. Vorige week al heeft de Italiaanse secretaris-generaal in Lissabon gesproken met zijn Portugese collega, Alvaro Cunhal en hij verklaarde op zijn perscon ferentie in de Spaanse hoofdstad dat hij zich ook reeds in Straats burg had verstaan met de secre taris-generaal van de Franse communistische partij, Georges Marchais. Total Woman biedt u haar nieuwe herfst- en wintercollectie. Exclusief en vooral gevarieerd door geregelde aanvulling met nieuwe modellen. Ook ''grote maten" slagen bij ons probleemloos. Naast rokken, blouses, japonnen en vele andere mode-artikelen hebben wij een zeer uitgebreide collectie mantels. U zult ontdekken dat mode bij Total Woman betaalbaar is. Total Woman, Botermarkt 14, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9