Bedrijven niet te snel verplaatsen „Toekomstkunde is geen koffiedik-kijkerij Historisch karakter mag niet aangetast Politieactie in commissie Nota van PvdA: „Tijd dat alles werd weggesaneerd is voorbij Mai slaat deuk in polltle-aito WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 EHBO-cursus De Eerste Leidse EHBO en de Lotus Brigade beginnen mor gen met een cursus voor het eenheidsdiploma Eerste Hulp bij Ongelukken. De cursus wordt gegeven in de Bevrij dingskerk aan de Montgome ry straat in Zuid-West. De cursus bestaat uit zestien les sen van twee uur, zodat de cursist in ruim vier maanden het officiële diploma kan be halen. Tevens zullen Lotusmensen, een groep die in staat is een onge valssituatie natuurgetrouw te imiteren, aan deze oplei ding meewerken. Cursisten worden daardoor vertrouwd gemaakt met omstandighe den, die men later in de prak tijk zal aantreffen. Voor na dere inlichtingen: tel. 071 - 763141 Japanse films In het kader van de cyclus Ja panse films, die het Filmhuis van het LVC, Breestraat 66, deze maand organiseert, wordt morgenavond om 21.00 uur de film "The bad sleep well" van Akira Kurosawa vertoond. De film handelt over corruptie in een grote bouwonderneming. Aan de hoofd van de onderneming staat een man die verschil lende managers tot zelfmoord drijft. Een zoon van een van de mensen die de hand aan zichzelf ge slagen heeft weet door te drin gen tot de top van de organi satie en probeert wraak te nemen. De toegangsprijs be draagt vier gulden. Alchemie Vandaag begint in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een se rie lezingen over alchemie. De lezingen worden gegeven door Mia Leene van de esoterische gemeenschap Sivas. Alchemie is een voor-christelijke wijs heid die door de inquisitie met de kettervervolgingen werd gedwongen zich te verbergen achter chemische symboliek. Vanavond wordt een inleiding gehouden onder de titel "Hermes Tresmegistos de va der der alchemie". Aanvang 20 uur en entreeprijs f 3.50 Kerst-in Ook dit jaar is het gebouw van de jongerenvereniging "Au- gustinus" aan het Rapenburg 24 weer geopend voor de tra ditionele kerst-in. Gedurende de beide kerstdagen zullen er diverse activiteiten worden georganiseerd. De voorberei dingen zullen op korte termijn beginnen. Bij de opzet wordt uitgegaan van een drietal groepen vrijwilligers Zo moet er een kerngroep komen die de coördinatie heeft en de financiën regelt. Verder hel pers die een bepaald onder deel van het programma voor hun rekening nemen en me dewerkers op de kerstdagen zelf. Iedereen die in een van de groe pen wil meehelpen, kan zich aanmelden bij Augustinus, tel. 071 - 121531 OOH-cursus Ouders op Herhaling begint op maandag 29 oktober een cur sus voor mensen die werk zaam zijn in een buurthuis, sportclub, oudercommissie, kindercrèche, speeltuinver eniging of buurtcomité. De deelnemers zullen onder meer worden geïnstrueerd in het maken van notulen tijdens vergaderingen, het schrijven van brieven, het aanvragen van subsidies en het omgaan met allerlei technische appa raten als copieermachines en stencilapparatuur Voor nadere inlichtingen kan men terecht aan de Herensin gel 3, tel. 071 - 126502. Cursus In de Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat 9 wordt vanavond de cursus Noorse mythologie voortgezet. Docenten zijn de heren G. Reyngoud en D. ten Hooven. De bijeenkomst begint om kwart over acht. LEIDEN - "Het histori sche karakter van de Leidse binnenstad mag niet worden aangetast. De economische be drijvigheid in het cen trum moet daaraan on dergeschikt blijven". Die opvatting huldigt de PvdA in de Leidse raad blijkens een gisteren gepubliceerde nota. Wat de verdeling van de be perkte verkeersruimte in de binnenstad betreft vindt de PvdA dat de voorkeur moet worden gegeven aan het lang zaam verkeer en aan het openbaar vervoer. Wel zal er voorzien moeten worden in de behoefte aan kort-par- keerplaatsen. De PvdA vindt verder dat de aantrekkelijkheid van het centrum verhoogd moet wor den door het aanleggen van winkelpromenades, het ma ken van luifels en sierbestra tingen en een beheerste uit breiding van het aantal res taurants. Concreet voorbeeld is het voorstel om de kelders onder de Hoogstraat in te richten als boetiekjes of klei ne horeca-zaakjes. De PvdA erkent dat particulieren dit niet alleen kunnen bekosti gen en dat de gemeente zal moeten bijspringen. LEIDEN - "Het is geen koffiedik-kijkerij", zegt dr. HJH.G. Klabbers als hem wordt gevraagd wat toekomstkunde inhoudt. Enige tijd geleden werd hij benoemd als bijzonder hoogleraar in de toekomstkunde aan de Leidse universiteit. Hij is de eerste hoogleraar toekomstkunde in Neder land. '.W,-w-r" Op verzoek raadsleden PvdA en CDA Vlak na zijn benoeming zegt Klab bers, wetenschappelijk hoofd medewerker aan de faculteit der sociale wetenschappen aan de katholieke universiteit van Nij megen, door de telefoon, dat hij een dagje later wel eens in Leiden wil komen uitleggen wat toe komstkunde inhoudt. Desondanks is het tijdens het ge sprek nog bijzonder moeilijk om voor ogen te krijgen wat toe komstkunde is. Klabbers: "Je kunt het vergelijken met een zo genaamde vluchtnabootser waarin piloten leren te handelen onder allerlei omstandigheden." Klabbers vervolgt: "Het zoge naamde toekomst-onderzoek waarop veel overheidsplannen zijn gebaseerd, lijkt eigenlijk heel weinig op het onderzoek zoals dat meestal wordt gedaan. Onder zoek betekent immers nagaan hoe iets in elkaar zit, hoe de wer kelijkheid is." En dat gaat met de toekomst niet. Volgens de nieuwe hoogleraar gaat toekomstonderzoek dus hooguit over "hoe het zal zijn" "Een perfect antwoord op die vraag veronderstelt echter dat we volledig greep hebben op de ontwikkelingen en ook dat we precies vastleggen hoe we die ontwikkelingen gaan sturen." Als voorbeeld van wat toekomst kunde inhoudt geeft Klabbers een onderzoek van zijn mede werker drs. Geurs. Daarin wordt verkeersproblematiek van een middelgrote Nederlandse ge meente centraal gesteld. "De afdeling Verkeer van een ge meente", aldus het onderzoek „kan niet precies uitrekenen hoe druk een weg op het spitsuur van bijvoorbeeld 22 november 1990 zal zijn". Wat ze wel kan doen, is een hoeveelheid mogelijke ver keersintensiteiten berekenen op grond van verwachte ontwikke lingen in vervoerswijze en -be hoefte. Dat vergt een enorme hoeveelheid rekenwerk. Voor elk alternatief moet jaar voorjaar worden bijge houden hoe het verkeer dat van alle kanten de stad binnenkomt, zich verspreidt over de straten en welk gedeelte er aan de andere kant weer uitgaat. Een monnik zou er een behoorlijke tijd zoet mee zijn, maar daarop kan een gemeenteraad meestal niet wach ten. Dus wordt de computer erbij gehaald. Die rekent in een uur sneller dan een mens in een jaar en dan ook nog zonder fouten. Dit rekenap- paraat wordt gevoed met de rele vante gegevens en met allerlei rekeninstructies. De rekenvoor- schriften variëren met de alterna tieve toekomsten die de deskun dige ziet, maar hij kan niet met alles rekening houden, en ook hij kampt met een algemeen mense lijk tekort: de beperkte fantasie over toekomstige ontwikkelin gen bij mensen van nu. De rest speelt in het onderzoek niet mee. Toekomst-onderzoek valt of staat daarom met de uitgangspunten, want die bepalen de zinvolheid van alle uit te voeren berekenin gen. Het "doorrekenen" van een model met een computer heet simulatie. Kan een simulatie nu vertellen of een rondweg er per sé moet komen?. Simulaties zijn vooral bruikbaar bij het snel en precies "doorreke nen" van alternatieven voor de toekomst, voor zover die in ge tallen uit te drukken zijn. Hoe goed het resultaat is, hangt vooral af van de gehanteerde uitgangs punten. Het inschakelen van een computer maakt het mogelijk om met zeer veel dingen tegelijk re kening te houden, maar ook dat heeft zijn grenzen. Die liggen onder andere in de openheid van de toekomst je kan nooit alles voorzien. Het gebruik van moderne rekenapparatuur voor de planning heeft belangrij ke voordelen. Het gebied van het koffiedik kijken, wordt er aan zienlijk door verkleind. Het mag eigenlijk niet meer voorkomen dat de overheid wordt verrast door verschuivingen in de bevol kingssamenstelling die men twintig jaar geleden had kunnen voorzien". THIJS JANSEN LEIDEN - Drie leden van de ge meentelijke commissie voor poli tionele aangelegenheden willen dat in de eerstvolgende vergade ring gesproken wordt over het optreden van de Leidse politie op 2 oktober in de Breestraat ter hoogte van de sociëteit Minerva. Een verzoek daartoe is ingediend door de PvdA-raadsleden Hes en Peters en het CDA-raadslid Wa lenkamp. Zoals al eerder werd gemeld heb ben de raadsleden Peters en Van der Pluym (PvdA) vragen gesteld over de gebeurtenissen op de tap toe-avond. De commissieleden vragen de antwoorden op deze vragen ook ter discussie te stellen in de commissievergadering. Behalve het optreden op 2 oktober willen de commissieleden Peters en Walenkamp ook praten over het politieoptreden in het alge meen. Andere zaken die volgens de commissieleden op korte ter mijn met de politie doorgespro ken moeten worden zijn: LEIDEN - In een café in de Vrou- wensteeg heeft de politie van nacht een 21-jarige bezoeker aangehouden nadat die een bar kruk had vernield. Aan zijn ver nielzucht was blijkbaar nog geen einde, want onderweg naar het bureau sloeg hij een deuk in de politie-auto. De man is ter kalme ring ingesloten. Gistermiddag is in een warenhuis in Leiden een vijftienjarig meisje uit Den Haag aangehouden om dat ze voor ruim 650 gulden jur ken had gestolen. Voorrangsfout: fietser gewond LEIDEN - Bij een aanrijding op de kruising Rijndijk, Haagse Schouwweg brak een achttienja rige fietser uit Katwijk gisteroch tend zijn sleutelbeen en kreeg een hersenschudding. De fietser die over het fietspad langs de Haagse Schouwweg reed, ver oorzaakte het ongeluk zelf door geen voorrang te geven aan een auto op'de Rijndijk. Hij is over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Duizenden guldens schade bij DOCOS LEIDEN - In de voetbalkantine van DOCOS aan de Haagse Schouwweg is in de nacht van maandag op dinsdag voor dui zenden guldens schade aange richt. Drank en sigaretten ter waarde van ongeveer 275 gulden zijn ontvreemd. De grootste schade ontstond echter aan het biljart dat onherstelbaar ver nield werd. Het was vierduizend gulden waard. Verder werden enkele toegangsdeuren vernield en werd een verbandkast van de muur gerukt waarvan de inhoud over de grond werd gegooid. het optreden van bepaalde stu denten in het Sterflat-complex aan de Klikspaanweg; de motie die dit jaar werd inge diend bij de begroting over de reorganisatie van de politie en het op straat zetten van huurders. De laatste kwestie naar aanlei ding van de gebeurtenissen op de Hoge Rijndijk van 6 oktober jl. Daar zette een verhuurder eigen handig een meisje op straat om dat ze mannen ontving haar dat door de hospes verboden was. LEIDEN - Bij het verplaat sen van bedrijven uit stadsvernieuwingsge bieden moet de gemeente een terughoudend beleid voeren. Milieuhinder van bedrijven moest eerst ge probeerd worden ter plaatse op te lossen. Pas wanneer dat niet lukt, kan overwogen worden het bedrijf naar elders te verplaatsen. Dat standpunt heeft de PvdA-frac- tie neergelegd in een gisteren ge publiceerde nota, die binnenkort aan de Leidse gemeenteraad zal worden aangeboden. De nota be licht de economische aspecten van de stadsvernieuwing. Zaken die volgens de samenstellers tot nu toe niet uit de verf zijn geko men en werden overschaduwd door oplossingen voor de woon problemen. Bedrijven en bedrijfjes in woon wijken zijn volgens de Leidse so cialisten een typisch kenmerk van het stedelijke karakter. De tijd dat alles werd weggesaneerd is voorbij. "Een menging van wonen met niet overmatig hin derlijke bedrijvigheid verhoogt de levendigheid van de wijk of buurt" Kosten Een van de argumenten die de PvdA aanvoert voor beperking van de bedrijfsverplaatsing is dat vele kleinere bedrijfjes zo'n ver huizing niet overleven. Ze kun nen de hogere huisvestingskos ten niet dragen. Een Amsterdams onderzoek leverde het bewijs dat een kwart van deze bedrijfjes de veel hogere kosten niet kon op brengen. De PvdA signaleert bovendien dat er op Leids grondgebied buiten de bebouwde kom nog nauwe lijks ruimte is om bedrijven te herhuisvesten. Gevolg is dat be drijven moeten uitwijken naar verafgelegen plekken, waarmee de werkgelegenheid niet is ge diend. "De laagstbetaalden zijn vaak niet in staat om mee te ver huizen. Dat geeft lange pendelaf standen, extra kosten en moge lijk zelfs werkloosheid". Blijkens de nota houdt de Leidse PvdA- fractie de mogelijkheid om nieu we bedrijven in woonwijken te vestigen. Wel vindt men dat aan die vestigingen strengere eisen gesteld moeten worden dan wanneer het gaat om verplaat sing van bestaande bedrijven. Zo mogen nieuwe bedrijven maar een beperkt extra beroep op de Leidse woningmarkt doen en moeten zij veel mensen aan werk kunnen helpen op een klein stukje grond. Bovendien vindt de PvdA dat bij de selectie rekening gehouden moet worden met de groeikansen, de geringe afhankelijkheid van de conjunctuur, het milieuvriende lijke karakter, de banen die het vrouwen biedt en de medewer king bij de bij- en omscholing van personeel. Tijdens de stadsvernieuwing zal de gemeente, die bedrijven en win kels, die een wijk- of buurtver- zorgende functie hebben, moeten helpen om de moeilijke periode te doorstaan. Voor de winkels denkt de PvdA- fractie aan de ene kant aan een zekere concentratie en aan de an dere kant een verspreide ligging, die bevorderd wordt door het ge ven van kortingen op de grond prijs of het verlenen van subsi dies. In de nota wordt benadrukt dat de binnenstad en de wijken erom heen een belangrijke "broed plaats" vormen voor een flink aantal kleine bedrijfjes. Die func tie moet volgens de PvdA behou den blijven. Als niet aan bedrijfs- verplaatsingen valt te ontkomen dan zal als onderdeel van het be stemmingsplan voor het gebied een tijdschema gemaakt moeten worden. De betrokken bedrijven moeten daarbij betrokken wor den zodat ze weten waar ze aan toe zijn. PvdA-raadslid Ranner zei gisteren bij de presentatie van het plan dat het de bedoeling is al bij de be- A. Ranner (PvdA) voorzichtig Verplaatsen van bedrijven kostbare en vaak riskante zaak. Vooral bij de kleinere bedrijfjes staat de werkgelegenheid nogal eens op het spel. groting voor het volgend jaar gel den te reserveren voor de aan stelling van een coördinator voor bedrijven in stadsvernieuwings gebieden. Bovendien moet er een regeling komen die de financiële ondersteuning van in de knel ge raakte bedrijven regelt. Kantoren en grotere "schone" be drijven worden door de Leidse PvdA-raadsleden een plaats toe bedacht buiten of aan de rand van de binnenstad. En dan bij voor keur in de buurt van verkeers knooppunten. Daarbij denkt men aan het Schuttersveld, ter reinen langs de Plesmanlaan, de omgeving van rijksweg 4 (Room burg), in de Stevenshofjespolder (nabij de Vink en langs de rijks weg). Zeer beperkte mogelijkhe den ziet men aan de noordzijde van de Langegracht en in de om geving van Levendaal/Garen- markt. Op het industrieterrein "De Waard" kunnen volgens de nota meer .binnenstadsgebonden bedrijven komen dan nu het geval is. Kleine hinderlijke bedrijfjes zouden ge concentreerd kunnen worden op speciaal daarvoor aangewezen terreintjes. Bijvoorbeeld in de omgeving van de vuilverbran ding in Leiden-Noord. Volgens PvdA-raadslid Ranner is de nota mede bedoeld om te be wijzen dat de gemeente wel de gelijk mogelijkheden heeft om regelend op te treden in de eco nomische sector. Gewezen wordt op gemeentelijke verbods- en gebodsbepalingen in bijvoor beeld bestemmingsplannen, en voorschriften in verschillende gemeentelijke verordeningen. Andere mogelijkheden die de nota noemt zijn: uitgeven in erfpacht en. verkoop van grond naar draagkracht, tijdelijke huurge- wenningssubsidies of het bou wen van verzamelvestigingen en "ambachtsstraten. Aan de andere kant zouden ook heffingen op gelegd kunnen worden wanneer bepaalde bedrijven profijt heb ben van gemeentelijke voorzie ningen, zoals bijvoorbeeld par-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4