„Water van Andelse Maas meest geschikt voor duinfiltratie'' Ratten zijn ons te slim af Geen staking bij visserijbedrijven Het gaat in deze zaak zeer rommelig Leimuidense snackbar voorlopig nog open Looneis ingewilligd Gemeente Katwijk lijkt hopeloze strijd te voeren WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 (Van één onzer verslaggevers) Tweemaal voor niets naar Den Haag DEN HAAG-LEIMUIDEN - Tot tweemaal toe is het echtpaar Borst, eigenaar van de enige snackbar in Leimuiden, gisteren voor niets naar Den Haag gegaan. Oorzaak; een dubbele vergissing van de Raad van State. De Raad van State zou zich gisteren buigen over de vergunning die de gemeente Leimuiden destijds heeft gegeven aan het echtpaar Borst voor de snackbar aan de Dorpsstraat. Twee buren, M. J van Diemen en B. Kraan, waren tegen de vergunning in beroep gegaan bij de Kroon, die daarover na advies van de Raad van State zou moeten beslissen. De snack bar draait intussen al een maand of vier, doordat de Raad van State eind mei van dit jaar besloot om de vergunning van het echtpaar Borst in afwachting van de uit spraak van de Kroon niet te schorsen, zoals Van Diemen en Kraan hadden gewild. Gisteren zou de zaak voor de twee de maal dienen bij de Raad van State. Zo stond het op de agenda van de raad en zo stond het vorige week ook in de Staatscourant. Maar wat bleek? De heren Van Diemen en Kraan hebben te elf der ure hun beroep ingetrokken. Daarvan had de Raad van State het gemeentebestuur van Lei muiden wel op de hoogte gesteld. Juridisch gezien was dat name lijk de „tegenpartij" van het duo Van Diemen en Kraan: het ge meentebestuur zou moeten ver dedigen waarom voor de snack- bar een vergunning was gegeven. De Raad van State verzuimde om ook het echtpaar Borst te waar schuwen, hoewel het als belang hebbende wel voor de zitting was uitgenodigd. En daarom stond het echtpaar gis terochtend om half elf, samen met zijn raadsman, mr. Jansen, aan de deur van de vestiging van de Raad van State op het Haagse Noordeinde. Om daar van een bode te vernemen, dat de behan deling van de „snackbar-affaire" verplaatst was naar twee uur 's middags. Een vergissing van de bode, zo bleek 's middags. Wel was de zaak die oorspronkelijk om twee uur zou dienen, ver schoven naar half elf 's ochtends; het omgekeerde (uiteraard) niet. Klokslag twee uur vervoegden de Haagse advocaat en het Leimui dense echtpaar zich andermaal bij de Raad van State. Om toen pas na veel verwarring te horen dat hun zaak niet was uitgesteld, maar was afgesteld. Prettig ener zijds voor het echtpaar Borst, omdat, het nu de zekerheid heeft dat, zolang de gemeentelijke ver gunning geldt, de snackbar in ie der geval mag openblijven. Min der leuk anderzijds, omdat die zelfde snackbar gisteren gesloten moest blijven: het echtpaar meende immers dat zijn aanwe zigheid in Den Haag was ge wenst. Het cafetaria bleef door het zg. uitstel van de behandeling tot twee uur zelfs langer dicht dan de bedoeling was. „Dit kost me veel geld", consta teerde de heer Borst. „Een ver velende zaak, niet zo n beste beurt van ons", gaf een ambte naar van de Raad van State toe Op een vraag van de snackbar houder of er wellicht schadever goeding te vergeven viel, rea geerde hij niettemin weinig en thousiast. Snackbar Majeto was gisteren onnodig gesloten, een ambtelijke vergis sing KATWIJK - De staking, die dreigde uit te breken onder haringpakkers en kuipers bij bedrijven in Katwijk, Vlaardingen en Scheveningen, gaat niet door. De ongeveer honderd werknemers, die gisteravond naar een vergadering van CNV en FNV in Katwijk waren gekomen, kregen te horen dat hun looneis is ingewilligd. CNV-be- stuurder J. Wienen riep de mensen daarom op vandaag "rustig naar het werk te gaan". De werkgevers hadden in de loop van gisteren per telegram laten weten, dat zij alsnog bereid zijn om naast het bruto-weekloon van 535 gulden een vuilwerktocslag van 12,50 gulden netto te betalen. 'Dat wilden ze ons aanvankelijk afpakken" .aldus Wienen. Hij maakte voorts duidelijk dat de bonden nog niet honderd procent tevreden zijn. Zij willen namelijk dat de f 12,50 in het cao-loon wordt opgenomen, zodat over die toeslag ook vakantiegeld wordt betaald. Wienen kondigde aan dat deze kwestie bij de onder handelingen over de cao voor 1980 als een van de eerste wensen naar voren zal worden gebracht. Een ander punt waarover de bon den nog met de werkgevers (ver enigd in de Nederlandse Bond Onzekerheden rond komst vluchtelingen NOORDWIJK - Rond de komst van zo'n 120 Viet namese bootvluchtelin gen naar hotel 'De Zee leeuw' aan de boulevard in Noord wijk bestaan nog al tijd de nodige onzekerhe den. De huidige eigenaar weet officieel nog steeds van niets. Het bouw bureau Van der Linden in Am stelveen, dat het onderkomen 'op papier' heeft gekocht, zegt pas over een week of drie wat meer te kunnen vertellen of de Vietna- mezen wél of niét in de badplaats zullen worden gehuisvest. Een feit is echter wel dat Van der Linden met het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk in principe heeft af gesproken dat het hotel half deze maand leeg zou worden opgele verd. Twee weken zijn er nodig om voorzieningen te treffen. De bootvluchtelingen zouden per 1 november naar Noord wijk ko men. Maar die datum is beslist niet haalbaar. Voor het ministerie van crm is de zaak rond, zoals ambtenaar Huren alsnog bevriezen DEN HAAG/KATWIJK - Het Tweede-Kamerlid De Hamer (PvdA) vindt dat staatssecretaris Brokx alsnog de huurprijzen van de flatwoningen in de Katwijkse Colijnstraat moet bevriezen. Dit blijkt uit de gisteren al aange kondigde schriftelijke vragen van het kamerlid aan de staatsse cretaris. De Hamer vindt het niet getuigen van consequent en duidelijk be stuur als Brokx blijft bij de conclusie van zijn brief van 31 ju li, dat de huren niet naar het oude peil moeten worden terugge bracht. Het PvdA-kamerlid meent dat de staatssecretaris bij de huurders van de flatwoningen met zijn brief van 8 februari ver wachtingen heeft gewekt. Toen kondigde hij aan dat de huur van de woningen op het peil van 1976 zou kunnen worden gebracht. De aanleiding hiervoor was een actie van één der bewoners, die de huurverhoging met succes bij de Raad van State had aangevoch ten. Dijkman vertelde. "Het contract ligt bij Van der Linden. Hij moet er alleen nog een handtekening onder zetten. Daar zitten wij op te wachten." Dijkman verwacht dat er dezer da gen wel een herinnering naar het bouwbureau zal gaan. "Wij willen nu wel eens weten waaraan we toe zijn. In dat gesprek zal zeker worden aangedrongen om het hotel half deze maand op te leve ren zodat in november de Viet- namezen erin kunnen. Die data zijn in principe ook afgespro ken." Bij het ministerie kijkt men er Ui terst vreemd' tegenaan dat de huidige eigenaar nog helemaal van niets op de hoogte is. "Ach" aldus Dijkman van crm, "op losse schroeven staat de komst nog niet. Maar we willen nu toch ein delijk wel eens spijkers met kop pen slaan. Het gaat in deze zaak allemaal bijzonder rommelig. Dit is de eerste keer dat we het zo meemaken. Over het algemeen hebben we echt niet te klagen. Het gekke is dat wanneer je die man belt, hij nauwelijks iets te vertellen heeft. Nee, ik heb op de ze manier nog niet eerder ge werkt." Pakkers en kuipers bijeen in het Jeugdhuis in Katwijk Byzantijns koor komt 12 oktober naar Hillegom HILLEGOM - Het Utrechts Byzan tijns koor concerteert 12 oktober in Hillegom. Dit koor staat onder leiding van Dr. Myroslow Anto- nowycz, een Oekraïner van ge boorte, maar bestaat verder ge heel uit Nederlanders. In het pro gramma zijn zowel kerkliederen als volksliederen uit de Oekraïne opgenomen. Het concert heeft plaats in de St. Jozefkerk en be gint om 20.00 uur. van Haringhandelaren en de Re dersvereniging voor de Neder landse Zeevisserij) gaan praten is de beloning van losse arbeiders en het aannemen van buiten landse (Engelse) werkkrachten. De losse arbeiders verdienen in sommige gevallen 10 gulden net to per uur en dat is meer dan vaste werknemers in hun loonzakje krijgen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Als voor de levering van drinkwater de infiltratie van de duinen moet worden uitgebreid, dan kan daarvoor het best water van de Andelse Maas worden aangevoerd. De Leidsche Duinwater Maatschap pij doet er verstandig aan om af te zien van het plan de Wijde Aa hiervoor te gebruiken. Als er al een voorkeur bestaat om het water uit Rijnlands boezem aan te voeren, dan is de Wassenaarse Wetering (bij Katwijk en Valkenburg) in vrijwel alle opzichten een betere keuze. Dat zijn enkele opvallende conclusies van de commissie Wijde Aa- Andel se Maas, die in opdracht van het provinciebestuur van Zuid-Holland heeft nagegaan welke ruwwaterbronnen het best benut kunnen worden voor infiltratie van de Katwijkse duinen naast de bestaande capaciteit. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van Provinciale Water staat, de Provinciale Planologische Dienst, Rijkswaterstaat, het Hoog heemraadschap van Rijnland en het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening. Als gekozen wordt voor de oplossing die door de commissie het meest wordt aanbevolen, dan betekent dit dat voor de aanvoer van het water van de Andelse Maas een tweede transportleiding van Bergambacht naar Leiderdorp moet worden aangelegd. Daar kan een aansluiting ge maakt worden op de bestaande leiding van de Wijde Aa naar het duinge bied. Voorzuivering van het water kan gebeuren in Bergambacht (als de bestaande capaciteit daar wordt uitgebreid). Voor noodgevallen moet er een koppelleiding van Katwijk naar Scheveningen worden aangelegd. Het is volgens de commissie mogelijk al deze werken dit jaar of volgend jaar te realiseren. Een tweede mogelijke oplossing die door de commissie wordt aanbevolen, is de onttrekking van ruwwater aan de Wassenaarse Wetering. Om mede in noodgevallen aan de Haagse regio water te kunnen leveren, is het dan nodig dat er in de zandwinplaats in Valkenburg een mengreservoir van zo'n tien miljoen m3 wordt aangelegd, terwijl er naar het Katwijkse duingebied bij voorkeur een dubbele transportleiding met een basisca paciteit van 40 miljoen m3 per jaar moet komen. In Katwijk moet dan een voorzuiveringsinstallatie worden neergezet en als extra transport- mogelijkheid is een leiding van Katwijk naar Scheveningen noodzake- Uik. De commissie geeft toe dat de tweede oplossing voor de Leidsche Duinwa ter Maatschappij het aantrekkelijkst is. Met het oog op het regionale (lees Haagse) belang beveelt zij toch de eerste mogelijkheid aan. De kosten van het ontrekken van water aan de Andelse Maas en de bijko mende werken liggen veertig miljoen gulden hoger, dan bij het onttrek ken van water uit de Wassenaarse Wetering. Volgens de commissie moet het Haagse waterleidingbedrijf DWL dit verschil dan maar voor zijn rekening r De aanbeveling van de commissie wijken toch al af van de bestaande plannen van de Leidsche Duinwater Maatschappij. Die zijn erop gericht om het Wijde Aa-plan uit te voeren, dan wel een voorzuiveringsbedrijf in Katwijk op te richten en de Wassenaarse Wetering te benutten. In het verleden had de LDM steeds voorkeur voor de Wijde Aa, omdat hier het schoonste water vandaan te halen zou zijn. Er is zelfs al een plek aange wezen in Woubrugge (nadat Rijpwetering op een protest van de gemeen te Alkemade was gestuit) voor de bouw van een voorzuivenngsbedrnf. Door de voorgaande zuivering in Rijnland zelf is het verschil tussen Wijde Aa en Wassenaarse Wetering steeds kleiner wordt. Het argument dat nog voor de Wijde Aa pleit, is dat voor de aanvoer van water naar de Rijnstreek al een groot deel van de transportleiding naar de duinen is aangelegd. Voor de voltooiing van het plan is nog slechts de aanleg van vijf kilometer leiding inclusief zinkers door de Oude Rijn en de Does nodig en verder de bouw van een filtercomplex en een pompsta tion. Die plannen kan de LDM defintief in de la laten laten liggen, als het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de aanbevelingen van de com missie Wijde Aa-Andelse Maas volgt. Deze commissie is al selecterend en vergelijkend tot haar conclusies gekomen. Oorspronkelijk heeft ze zich niet beperkt tot de keuze Rijnland (Wijde Aa of Wassenaarse Wete ring) dan wel Andelse Maas, maar ook de mogelijkheden van de spaar bekkens in de Biesbosch en aanvoer van Lekwater uit Noord-Holland bekeken. Deze mogelijke oplossingen zijn afgevallen omdat ze te duur (Biesbosch) waren of omdat het water van te slechte kwaliteit (Noord-Holland) bleek te zijn. Resteerde een aantal alternatieven via de Andelse Maas dan wel Rijnland. In het algemeen komt het erop neer dat het water van de Andelse Maas van betere kwaliteit is, maar dat vanuit Rijnland goedko pere oplossingen te realiseren zijn. Binnen het gebied van Rijland levert een keuze voor de Wassenaarse Wetering beter water op dan de Wijde Aa, terwijl het laatstgenoemde project bovendien kostbaarder is. Al wegstrepend is de commissie tot haar aanbevelingen gekomen. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provin cie, hebben er nog geen standpunt over ingenomen. De commissie ziet haar aanbevelingen als oplossingen op korte termijn. Waar werken gefa seerd kunnen worden uitgevoerd, moet dat gebeuren, zo vindt zij. Dit vooral met het oog op de vraag in hoeverre infiltratie van de duinen ook in de toekomst een belangrijk middel zal zijn voor de waterleverantie. Wegens de aantasting van de natuur rijst tegen dit systeem steeds meer verzet. Op initiatief van de provincie Zuid-Holland en het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne is daarom een onderzoek ophanden naar mogelijke andere vormen van waterwinning. Het zal nog wel en kele jaren duren voordat de resultaten van dit onderzoek bekend zijn. Geen punt Mocht Van der Linden zijn handte kening niet onder het contract zetten, dan is er, voor wat het mi nisterie betreft, nog geen man overboord. "Dan ketst de zaak gewoon af. Misschien heeft Van der Linden wel een andere be stemming voor het hotel gevon den. Ja, dan zullen we naar een nieuw onderkomen moeten zoe ken", aldus Dijkman. Dat is, vol gens de woordvoerder van het ministerie niet zo heel erg. "Op dit moment hebben we voldoen de ruimte om de bootvluchtelin gen te huisvesten." Bij de gemeente Noordwijk zijn er ook al vragen binnengekomen hoelang het nog gaat duren voor de Vietnamezen hier kunnen worden ondergebracht.- Die vraag kwam van het Amsterdam se comité 'Huisvesting bootvluchtelingen'. "Maar", reageert de heer Bonnema van de gemeente, "wij weten ook niet hoe nu precies de vork in de steel zit. Het ministerie heeft rechtstreeks met de hoteleige naar onderhandeld. Ik vind dat crm dan zelf ook de zaak maar moet oplossen. En niet de ge meente KATWIJK - Een stel onge meen slimme ratten jaagt al geruime tijd diverse bewoners van Rijnmond 175 tot en met 193 in Kat wijk aan Zee de stuipen op het lijf. Met een soort fluitende gil, zoals een van de bewoners vertel de, kruipen de beesten door holen en gaten. Hoe ze de huizen binnenko men en wat hun gangen zijn is voor iedereen een raadsel. Wel staat vast dat het geknaag van de dieren de nachtrust van menige bewoner heeft verstoord. Praten over hun ervaringen met de ratten willen twee vrouwen wel mits hun naam maar niet in de krant komt. "We worden op een verschrikkelij ke manier geplaagd. De beesten hollen boven je hoofd. De eerste keer ben je volledig in paniek. Het is niet meer te harden. We liggen er allemaal van te rillen", zijn enkele uitspraken, die de dames doen. In deze huizen aan de Rijnmond Vergif Directeur C. van de Griend van openbare werken: "We hebben van alles geprobeerd om de die ren te verjagen. Verdelgingsmid delen zijn uitgelegd en spouwen ook rioolratten. dichtgemaakt. Het i mislukt. De ratten zijn c n een van de woningen aan de Rijnmond heeft men een keer een plafond van de slaapkamer weg gebroken in de hoop iets meer van de gangen van de ratten aan de weet te komen. Ook zijn er ga- ,en gezaagd. Ette lijke malen Toen men na kwam kijken w maar de ratter vrolijk door de huizen. ïrgif gestrooid, eertien dagen het vergif op, trippelden nog Dinsdagmiddag, als er stafvergade ring was bij openbare werken, kwamen de problemen met de rattenbestrijding regelmatig ter sprake. Ambtenaren van volks gezondheid werden om advies gevraagd. Zij namen ter plaatse poolshoogte en probeerden aan de weet te komen hoe de ratten binnenkomen. Nieuwe riolering Nadat bleek dat ze met vergif niet uit te roeien waren omdat de rat ten ertegen bestand raakten, be sloot men bij de dienst openbare werken ten einde raad aan bur gemeester en wethouders een plan voor vernieuwing van de riolering voor te leggen. De raadscommissie voor openbare werken en stadsontwikkeling buigt zich vanmiddag over dit plan, waarvan de uitvoering een uitgaaf van bijna 100.000 gulden vergt. De rat waartegen de gemeente strijd voert is de bruine of riool- rat. Eén rat brengt per jaar tien tallen jongen voort. Met het ver vangen van de riolering in de hui zen hoopt men de rioolratten te ARIE DROOG

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19