'Menten moet berecht' Gesjouw is voorbij voor Henny Langeveld LEIDERDORPS ACCORDEONIST ZIT STEVIG IN „SHOWZADEL" Geref. synode: vrouwen meer kansen door Sjak Jansen Mijn moeder zorgt dat er natuurlijke vitaminen in echte boter zitten. Dus dan hebben andere moeders daar geen omkijken meer naar. RUSSISCHE ZANGERES MAG LAND NIET UIT Niet te versmaden. WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Ook in de tijd dat hij in Leiden als taxichauffeur zijn brood ver diende (1966), voelde Henny Langeveld zich op en top accordeo nist. Dat taxirijden deed hij immers uitsluitend om de nood te lenigen, want met z'n accordeon kon de Leiderdorper geen poot aan de grond krijgen. Althans niet op de manier waarop hij het wilde: de klassieke. Op de populaire toer had Langeveld heus wel gekund. Maar die eenvoudige deuntjes waren niets voor hem. „Want", redeneerde Henny, „ik heb niet al die jaren op de accordeon zitten blokken om zulk goedkoop werk te fabriceren." Dat vond-ie zonde van z'n, weliswaar niet voltooide, opleiding aan het Haags c torium. Dan liever de taxi. Wantje mag op de accordeon nóg zo goed klassieke stukken vertolken, in ons landje is er gewoon geen behoefte aan. Klassieke engagementen zijn nu een maal zeer dun gezaaid. En dat is vanwege de hier heersende misvatting, als zou een accor deon louter een instrument zijn om vrolijke melodietjes op te spelen. Henny Langeveld zou het te gendeel willen bewijzen. „In andere landen is men met de accordeon veel verder. Ook op de jaarlijks te houden we reldkampioenschappen draait het enkel om de klas sieke stukken. Immers, uit de vertolking daarvan is af te le zen of de accordeonist al dan niet kwaliteit in huis heeft." In die wereldkampioenschap pen dacht de thans 38-jarige Leiderdorper dan ook z n enige kans te zien om, zoals dat heet, door te breken in 'het wereldje' Langeveld gooide dan ook alles op alles, moest en zou de grote klap maken en waarachtig hij speelde het klaar. In Versail les werd hij wereldkampioen. En sedert dat jaar 1966 heeft nog geen enkele landgenoot hem dat weten na te doen. Vanaf nu moeten de aanbiedin gen binnenstromen, dacht Henny. Maar viel dat effetjes vies tegen. „Ja het heeft nog een hele poos geduurd voor dat ik in Hilversum vaste grond onder de voeten had. Iedereen heeft daar z'n plekje en niemand gaat voor jou op zij." Stroomversnelling Dus besloot Henny toch maar iets op het lichtere vlak te gaan doen. Het was even door de zure appel heenbijten, zo bleek, want zo slecht beviel het hem nou ook weer niet Sterken het zette zich alras in een stroomversnelling, zelfs zodanig dat de accordeonist nu moet oppassen niet teveel hooi op z'n vork te i Ga maar na: hij zit in het KRO- huisorkest, de AVRO-Dili- gence, maakt de arrangemen ten voor het TROS-radiopro- gramma 'Café-Chantant' en is daarin leider van groepje mu zikanten. Hij schrijft de mu ziek voor o.a. Benny Neyman, Harry Touw, Marcel Thiele- mans en Maijol Flore. Staat voorts met de Mounties op de planken; als solist en als leider van een combo. Is een druk bezet studiomuzikant en speelt voor de EO-tv. Ver der uiteraard de gebruikelijke schnabbels zoals de muzikale begeleiding van Henk Elsink in diens recente televisie show. En alsof dat nog niet genoeg is, wil hij desgewenst ook nog als begeleidend pia nist acte de presence geven. Fijne reacties •Je moet er maar trek in hebben. En dat heeft Langeveld ken nelijk. „Ik doe het allemaal even graag. In het arrangeren van een drie minuten duren de compositie gaat weliswaar vijf, Zés uur schrijfwerk zit ten, maar wanneer het zo gaaf uit die luidsprekerbox komt en je al die fijne reacties be kijkt, nou dan doet je dat erg goed. Zie je, ik weet voor wie ik het doe." „En ach. Het is altijd nog veel en veel beter vergeleken bij vroeger. Bruiloften en partij en waarbij je tot diep in de nacht verplicht was de ene polonaise na de andere in te zetten.... waarbij elk klassiek fragmentje uit den boze was. Nee, dat was toch ook niet al les." „En dan notabene dat sjouw werk nog, voor en na de voor stelling. T\vee keer anderhalf uur dus en dat met al die trap petjes: Praat me er niet van. Dat is nu gelukkig voorbij. Als ik nu met de Mounties het land in trek, is er een roadie die dat doet. Dat scheelt enorm in tijd. Heus. dat ik niet meer hoef te sjouwen, ervaar ik als een hele vooruitgang." Goed werk Het gaat Langeveld dus voor spoedig in het showwereldje. „Ik heb het gevoel dat ik hal verwege ben en stevig in het zadel zit. Zolang je maar goed werk aflevert en je je als een normaal mens gedraagt, kun je in dit vak lang meedraaien, hoor." „Want men kan zeggen wat men wil over artiesten die het in dit vak niet kunnen bolwerken en aan de drank ten onder gaan....dat is allemaal priet praat. Of je al dan niet gaat doorzakken na een optreden is iets dat je helemaal zelf in de hand hebt." „Je moet de zaken ook nuchter blijven bekijken vindt Lan geveld. „En kalm blijven. Goed, als ik een treetje hoger kan, zal ik dat beslist niet la ten. Het is ten slotte mijn brood. Maar anderzijds weet ik ook wel dat, als je eenmaal aan de top zit.... dat het pas dan gevaarlijk wordt. Vanaf dat moment blijft men presta ties van je verlangen. En zo raak je vroeg of laat toch uit gerangeerd." Solist „Maar heel in de verte hoop ik het nog eens tot solist te bren gen. Ja, dat is toch wel m'n ambitie. Want ik kan nou niet bepaald zeggen dat ik heim wee naar de taximeter heb. Wist je trouwens dat ik nog altijd niet van dat imago ver lost ben? Ja 't is wat." Petitie van oud-verzetsstrijders: ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Oud-verzets strijders en de Werkgroep Recht en Openheid in de zaak-Menten willen dat de van oorlogsmisdrij ven verdachte Blaricumer Pieter Menten (80) toch berecht wordt. In een petitie hebben ze gisteren de Hoge Raad gevraagd de beschik king van de Rotterdamse recht bank tot schorsing van de vervol ging tegen Menten wegens diens krankzinnigheid te vernieti gen. „Uit de activiteiten van Menten sinds 22 mei 1979, toen de Hoge Raad het vonnis van de Haagse rechtbank waarbij Menten werd vrijgelaten vernietigde, blijkt dat hij in staat moet worden geacht voor zijn bëlangen te kunnen op komen. Dat kan hij zeker als juri dische bijstand is verzekerd. Bo vendien is het krankzinnigheids- artikel waarop de rechtbank haar beslissing baseert zelden of nooit toegepast" „Door de beslissing van de Rotter damse rechtbank staan de begin selen van de rechtsstaat op het spel. Het gelijkheidsprincipe is immers een van de basisprinci pes van het Nederlandse straf proces. Aan Menten worden nu meer rechten toegekend dan aan andere delinquenten die geen oorlogsmisdadigers zijn. Beves tiging van de beslissing van de Rotterdamse rechtbank is voor ons onaanvaardbaar. In de zaak- Menten zal een juridisch oordeel AVIGNON (AFP) - De Russische autoriteiten hebben geweigerd een uitreisvisum te geven aan de zangeres Reni Penkova die op 2 en 4 november zou optreden in Avignon in het zuiden van Frank rijk. Dit heeft de directie van de plaatselijke opera bekendge maakt. De sopraan Penkova zou zijn opge treden in opvoeringen van Ver di's "Nabucco". Waarom haar reis niet mag doorgaan is niet be kend. Wellicht omdat in de laat ste maanden vjjf Russische ar tiesten die op tournee in het Wes ten waren, hebben besloten niet naar de Sowjet-Unie terug te ke- Mr. H. Geleijnse van de werkgroep Recht en Openheid in de zaak-Menten toont de petitie die hij gisteren namens de groep heeft aangeboden aan de Hoge Raad. Achter hem op het bordes van het gebouw in Den Haag waar de Hoge Raad zetelt de ondertekenaars van de petitie met een spandoek. moeten komen dat passend is ge zien de ernst van de beschuldi gingen", aldus de onderteke naars van de petitie aan de Hoge Raad. In de petitie stellen ze verder dat men „in kringen van oud-ver zetsstrijders van mening is dat Pieter Menten steeds weer in di verse processen een bepaalde voorkeursbehandeling geniet, zoals ook blijkt uit de door prof. Schöffer aangedragen feiten. Dit geldt zowel voor de periode van 1945 tot ongeveer 1952 als voor de periode vanaf 1976 tot heden. Dit terwijl het gaat om iemand die van ernstige oorlogsmisdaden beschuldigd wordt die door ten minste één rechterlijke instantie wettig en overtuigend bewezen zijn verklaard". De petitie is, behalve door vier le den van de Werkgroep Recht en Openheid in de zaak-Menten, on der meer nog ondertekend door vertegenwoordigers van het Ne derlands Auschwitzcomité en de Nederlandse Vereniging van ex- Politieke Gevangenen. LUNTEREN - Een merkwaardige situatie ontstond gisteren in de synode van de Gereformeerde Kerken, die deze week in Lunte- ren bijeen is, toen een vrouwelijke afgevaardigde uit Enschede een nogal fel pleidooi hield voor meer ruimte voor de vrouw in kerk en samenleving en een vrouwelijk synodelid uit De Bilt, namens de meeste aanwezige vrouwen, ver klaarde het daarmee helemaal niet eens te zijn. Volgens de Biltse afgevaardigde gaat het er niet missies enzovoort komen, maar dat de juiste mensen daarin een plaats krijgen, ongeacht hun sek se. Maar daarmee konden weer veel mannen ter synode niet in stemmen. Het is wel degelijk no dig dat vrouwen meer kansen krijgen, zo betoogden zij. De me vrouw uit Enschede kreeg in zoverre haar zin dat de commissie "Gemeenteopbouw" zal worden ingeschakeld om de verhouding man-vrouw in de kerk nader te bezien. Sprekend over de relaties met Is- raèl uitten verscheidene syno deleden nogal kritiek op de poli tiek van deze staat. De Wasse- naarse dominee Van der Meulen nam het op voor die Palestijnen die door Joden worden onder drukt. Hij kondigde een initia tief-voorstel aan waarin het sy- nodebestuur zal worden ge vraagd na te gaan op welke ma de Gereformeerde Kerken contact gezocht en on derhouden kan worden met Pa lestijnse christenen en kerken. Niet alleen politiek riep de verhou ding tot Israël vragen op, ook theologisch. De boodschap van de kerk in de zending was vaak een Jezus los van zijn Joodse af komst, zo werd gezegd. Ander zijds zal die Jezus in het gesprek met de Joden voortdurend ter sprake moeten komen. De ont moeting met Israël mag niet in mindering komen op het bijbels getuigenis, zo sprak de synode uit. Overigens mag de kerk er geen twijfel over laten bestaan dat zij onverbrekelijk verbonden is met het Joodse volk. n een discussie over de eigen zen ding gaf de synode haar commis sie (deputaten) voor de zending de waarschuwing mee, er voor te waken dat de assistentie aan de huidige partnerkerken niet wordt benadeeld door het aan gaan van nieuwe taken. Het werk moet te veel versnipperd worden. Gerechtigheid "Ontwikkelingssa menwerking" zal de vragen over de gerechtigheid in de wereld aan de orde blijven stellen. Ze kreeg van de synode een steuntje in de rug om kerkelijke organen en plaatselijke gemeenten te con troleren met de vraag waar onze De synode benoemde dr. A. Kruijswijk (53) te Enschede tot predikant in algemene dienst om als secretaris de commissie (de- putaatschap) "oecumene bui tenland" bij te staan. Hij gaat het werk doen dat voortvloeit uit de internationale betrekkingen die de Gereformeerde Kerken on derhouden, zowel met afzonder lijke kerken als met oecumeni sche organen. Dr. Kruijswijk, die voorzitter is van het Nederlands Bijbelgenootschap, is twee keer Kerk: beroepen te Tzum (Fr.) R. C. Cuperus Bennekom (Streek ziekenhuis), te Hemelum (Fr.) J. Moolenaar Hekelingen; aange nomen naar Besoyen kandidaat F. Immink Utrecht, naar Dor drecht J. Gorter Hengelo (Ov.); bedankt voor Groenekan A. Vlietstra Doornspijk. Ds. A. Bos te Renkum is niet beroepen te Dalfsen. Christelijke Gerefor meerde Kerken: bedankt voor Leiden R. van de Kamp Leeu warden. NEW YORK Reuter- Valentina en Leonid Kozlov, het danspaar van het Bolsjoi-theater dat in sep tember tijdens een Amerikaans gastoptreden in de Verenigde Sta ten achterbleef, hebben in New York verklaard dat de Sowjetrussische overheid het hun verwanten lastig maakt. "Er zijn al problemen geweest. Mijn moeder heeft gezegd dat alles erg slecht gaat. maar zij heeft niet wil len zeggen ivat", vertelde Valentina Kozlov. de synode ge- voorzitter weest. Beroepingswerk. Hervormde Bisschop. Pastoor A. maker (48), gehuwd en vader twee kinderen, is benoemd oud-katholiek bisschop van venter. Leonid Kozlov zei dat onder de moeilijkheden die de families van zijn en haar kant te verduren krij- Glaze- 9m het ontbieden naar officiële iTr ier van stantie» is. Kozlovs moeder en zuster wonen m Moskou evenals zijn schoonmoeder

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17