Politieke rel rond Kohout Groot offensief door Polisario Veel doden bij aanslag door Koerden Conservatieven zijn goedgemutst Paus weer terug in Vaticaan Golf van terreur in Spaans Baskenland RHOODIE GAAT IN BEROEP Tsjechisch Charta-lid nationaliteit kwijt DINSDAG 9 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 ROME (Reuter/DPA) - Een ver moeide maar uiterst tevreden paus Johannes Paulus de tweede is gisteren teruggekeerd van zijn reis van zeven dagen langs zes steden in de Verenigde Staten en een vredesmissie van drie dagen naar Ierland. "De ontvangst die mij van de zijde van het Amerikaanse volk is ten deel gevallen, heeft in mijn hart de wens doen ontstaan een nog rechtstreekser en vertrouwder contact met die allerdierbaarste kinderen te hebben", zei de paus na zijn terugkeer in Rome. Op de luchthaven Fiumicino werd paus Johannes Paulus verwel komd door premier Francesco Cossiga van Italië, twintig in Ro me residerende kardinalen en de nieuwe, communistische bur gemeester van de eeuwige stad, Luigi Petroselli. Over zijn bezoek aan Ierland zei de paus dat hij er dankbaar voor was dat de Ierse bisschoppenconfe rentie het hem had toegestaan "bovenal voor vrede en verzoe ning voor dat geliefde eiland te bidden tot onze lieve vrouw". De rede die hij enkele dagen later had gehouden voor het forum van de Verenigde Naties in New York, zei hij, was erop gericht geweest aan te tonen dat de kerk achter degenen staat die voor vrede ijveren. De Amerikaanse kranten bleken het er in hun commentaren nage noeg over eens te zijn dat het be zoek van paus Johannes Paulus aan de Verenigde Staten, de posi tie van de Rooms-Katholieke kerk daar heeft versterkt. Deze mening trad ook naar voren uit een eerste rondvraag onder de katholieke geestelijkheid van Amerika. De paus heeft het ka tholicisme in Amerika volgens hen een nieuwe impuls gegeven, hoewel veel Amerikanen zijn tra ditionalistische standpunt niet delen. Veel weerklank vond de non The resa Kane, lid van een van de grootste ordes van vrouwelijke religieuzen in de Verenigde Sta ten, toen zij de paus zondag in een van de grootste kerken van de Verenigde Staten opriep, vrou wen tot het priesterambt toe te laten. Talrijk waren daarentegen de priesters die het standpunt van de paus deelden, dat de kerk het celibaat van de priester moet handhaven. Wat de belangstelling voor de paus in Amerika betreft: sinds de te rugkeer van Charles Lindbergh van zijn eerste vlucht over de At lantische Oceaan, waren niet zo veel mensen op de been. Dat zich daarbij geen ernstige ongelukken hebben voorgedaan, geldt als een van de grote successen van de or ganisatie. (Van correspondent) JOHANNESBURG - De 39-jarige Nederlander Berend Schuitema is - volgens het oppositionele Zuidafrikaanse dagblad Rand Daily Mail - zondag op het vlieg veld van Johannesburg door de Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie gearresteerd. Schuitema, die enige tijd bestuurslid van de An ti-Apartheidsbeweging Neder land (AABN) is geweest, arri veerde uit New York met een vliegtuig van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij. Berend Schuitema was reeds en kele malen op een vals paspoort Zuid-Afrika binnengekomen. Hij werkte samen met de blanke Zuidafrikaanse dichter Breylen Breytenbach, die in 1975 werd gearresteerd en later tot zeven jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Volgens de Rand Daily Mail zou Breytenbach indertijd hebben beweerd dat Schuitema niet te vertrouwen zou zijn en werkte voor de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst als „agent-pro vocateur". uit Zuid-Afrika vluchten nadat hij samen met Breytenbach en diens blanke bevrijdingsorgani satie Okhela ondergronds actief was geweest. Het doel van Ok hela, dat toen samenwerkte met het verboden African National Congress, was de blanke regering omver te werpen en te vervangen door een zwarte regering. De 60-jarige vader van Schuitema verklaarde tijdens het proces te gen Breytenbach dat hij met zijn zoon niets meer van doen wilde hebben. Volgens de Rand Daily Mail was Schuitema sr. samen met een advocaat op het vlieg veld aanwezig tijdens de arresta tie van zyn zoon. Een woordvoerder van de AABN deelde ons mee dat Schuitema tot begin 1976 bestuurslid is geweest van deze organisatie, maar er toen is uitgezet vanwege me ningsverschillen over de aanpak van het solidariteitswerk in Ne derland. Sindsdien heeft de AABN geen contact meer gehad met Schuitema. De zegsman kon verder geen commentaar geven op de bovengenoemde bewerin gen over zijn activiteiten in Zuid- Afrika. (Van onze correspondent) MADRID - Het Frente Polisario belegert vanaf vrijdag met zwaar geschut Smara, de tweede stad in de westelijke Sahara. Een woordvoerder van deze bevrij dingsbeweging maakte zondag avond in Algiers bekend dat het Polisario de stad zaterdag bevrijd zou hebben van de Marokkaanse onderdrukkers. De Marokkaanse autoriteiten hebben gisteren ontkend dat Smara door de Poli sario zou zijn veroverd, maar ze hebben wel toegegeven dat er za terdag door beide partijen bij Smara artillerievuur is gebruikt. Officieuze bronnen in Algiers heb ben gisteren verklaard dat Smara vrijdag door enkele duizenden Saharanen onder leiding van het Frente Polisario is ingenomen. Hierbij zouden de guerrilla-een heden gebruik hebben gemaakt van zeer moderne Russische wa pens. Waarnemers in de Algerijn se hoofdstad geloven dat het Po lisario een massala aanval heeft ingezet, maar ze kunnen zich niet voorstellen dat Smara in handen van de bevrijdingsbeweging is gevallen. Smara beschikt over een sterk garnizoen met getrain de Marokkaanse soldaten, die moderne wapens hanteren. Op het vliegveld van Smara staan constant vijf straaljagers paraat. Volgens een officieel communiqué van de Marokkaanse regering zijn het Polisario bij Smara zware verliezen toegebracht. Meer dan 1000 guerrillastrijders zouden zijn gesneuveld, terwijl aan Ma rokkaanse zijde 121 soldaten werden gedood. Het Marokkaan se leger zou bovendien een be langrijke wapenopslagplaats van Polisario hebben veroverd, waar grote hoeveelheden Russische wapens - onder meer zgn. Stali norgels - waren opgeslagen. Aan het Polisario-offensief zou naar Marokkaanse schattingen door meer dan 5000 onafhankelijk heidsstrijders zijn deelgenomen. Een woordvoerder van het Frente Polisario hield gisteravond in Al giers echter vol dat zijn bevrij dingsbeweging in Smara een gro te overwinning op Marokko had geboekt, maar hij wilde geen bij zonderheden over de strijd mee delen. Tevens maakte hij bekend (Van c correspondent) MADRID - Drie doden, een politie- inspecteur in Pamplona, twee agenten in Santander en elf ge wonden in San Sebastian, onder wie acht politieagenten, dat is de voorlopige balans van de twee aanslagen gistermiddag in het Baskenland. Hoewel nog geen enkele organisatie de verant woordelijkheid voor de aansla gen heeft opgeëist, meent de poli tie dat de aanslagen in Pamplona en San Sebastian het werk zijn geweest van de radicale Baski- sche afscheidingsbeweging ETA- Militar. De 48-jarige politie-inspecteur Carlos Sanz werd gistermiddag in het centrum van Pamplona voor zijn huis door twee mannen neergeschoten nadat hij zijn wa gen had geparkeerd. Onmiddel lijk na de aanslag hielden de twee daders, beiden gewapend met een pistool, het langskomende verkeer tegen. Onder bedreiging maakten zij een automobilist zijn wagen afhandig, Waarmee zij richting Frankrijk vluchtten. Op de plaats van het misdrijf is een aantal kogelhulzen gevonden van hét type parabellum .9, de muni tiesoort die ETA-Militar over het algemeen bij terreuraanslagen gebruikt. Even tevoren losten drie mannen in het café Gurea van San Sebastian een paar mitrailleursalvo's op de aanwezige gasten. Het eerst wer den acht politieagenten onder vuur genomen die aan een tafeltje hun lunch gebruikten. Daarna losten de mannen een salvo op drie burgers die aan een aangren zend tafeltje zaten. Onmiddellijk na de aanslag vluchtten de daders in een gereedstaande auto. Ook hier werden hulzen van het type parabellum .9 gevonden. De aanslag in San Sebastian wordt gezien als een regelrechte provo catie tegen het kabinet-Suarez. In verband met het bezoek van de Spaanse minister van binnen landse zaken, generaal Antonio Ibanez Freire, had men in de hele stad uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. De be windsman voerde gisteren met de gouverneur van de Baskische provincie Guipuzcoa besprekin gen over de veiligheidsmaatre gelen tegen het terrorisme op 25 oktober, de dag dat in het Bas kenland het referendum over de autonomie wordt gehouden. Waarnemers menen dat deze aan slagen niet alleen een boycot zijn van het referendum over het Baskische zelfbestuur door de ETA, maar ook een waarschu wing aan het adres van de Spaan se Tweede Kamer. Een speciale kamercommissie beraadde zich gisteravond achter gesloten deu ren over de vraag of men de par lementaire onschendbaarheid zou laten vervallen van Telesforo Monzon en Francisco Letamen- dia, twee Baskische parlementai re volksvertegenwoordigers van de extreem-linkse-nationalisti sche coalitie Herri Batasuna, de politieke vleugel van ETA-Mili tar. Beide parlementariërs wil men juridisch vervolgen omdat zij het terrorisme van de ETA verheerlijken en in het verleden de Spaanse autoriteiten hebben beledigd. PRETORIA (AFP) - De voormalige secretaris-generaal van het Zuidafrikaanse departement van voorlichting, Eschel Rhoodie, is gisteren in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Pretoria. Hij kreeg zes jaar ge vangenisstraf wegens fraude in de zaak van de geheime rege ringsfondsen ter verbetering van het beeld van Zuid-Afrika in het buitenland. Het Hoog Gerechtshof heeft van daag de borgsom voor Rhoodie vastgesteld op 100.000 dollar. dat het Polisario op 5 oktober de voorposten van het Marokkaanse garnizoen Zag met succes heeft aangevallen. Hierbij zou het Poli sario 120 Marokkaanse militairen hebben gedood en 80 gewonde soldaten krijgsgevangenen heb ben gemaakt. De Algerijnse pers heeft zondag een campagne gelanceerd, waarin men de Verenigde Staten ervan beschuldigt het conflict omtrent de Sahara te internatio naliseren. Doel van de interna tionalisering van de Saharaanse kwestie is volgens deze persme dia Algerije in zijn economische succes te remmen. Het gezag hebbende Arabische dagblad Ech Chaab stelde in een com mentaar dat als Washington zijn houding niet verandert, de Ame rikaanse belangen in Algerije ernstig kunnen worden ge schaad. Nederlandse omgekomen bij vliegongeluk ATHENE (DPA/UPI/Reuter/AFP) - Het ongeluk met een DC-8 van de Zwiterse luchtvaartmaat schappij "Swissair" op het vliegveld van Athene heeft zon dag aan veertien mensen het le ven gekost. Onder de slachtof fers is één Nederlandse, de in het Franse Grasse wonende me vrouw W. van Galen. Een woordvoerder van "Swissair" heeft dit gisteren meegedeeld. Tien mensen moesten met lichte verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Griekse deskundigen hebben inmiddels de "zwarte doos" met vluchtge- gevens gevonden, maar konden nog niet onmiddellijk zeggen wat de oorzaak van het ongeluk was. De gezagvoerder van het vliegtuig, Fritz Schmutz, weet het ongeluk aan de natte lan dingsbaan, waarop remmen geen zin had. Functionarissen van het vliegveld verklaarden dat het toestel ook een lading radioactieve isoto pen en een kleine hoeveelheid plutonium vervoerde, bestemd voor China. Zeven deskundigen van het Griekse instituut voor kernonderzoek hebben gisteren een groot aantal mensen dat werkzaam is op de Atheense luchthaven onderzocht op radioactieve besmetting. Een woordvoerder van "Swissair" verklaarde dat uit de eerste re sultaten van het onderzoeks team is gebleken dat er geen be smettingsgevaar bestaat voor mensen die bij het ongeluk be trokken waren. Alle containers, waarin het radioactieve mate riaal, dat bestemd was voor me dische doeleinden, was verpakt, zijn gevonden en van de plaats van het ongeluk verwijderd. (Van correspondent) WENEN - Een van de vroegere woordvoerders van Char ta '77, de toneelschrijver en dramaturg Pavel Kohout, is gisteren door de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Wenen officieel op de hoogte gesteld dat hem de Tsje choslowaakse nationaliteit is ontnomen. Kohout zelf maakte het nieuws bekend nadat hij een brief had afge haald bij de Tsjechoslowaakse ambassade in Wenen. Zijn vrouw Elena, die zich bij Kohout in Wenen bevindt, werd niet door deze maatregel getroffen en blijft Tsje choslowaakse. De Tsjechoslowaakse toneelschrijver Pavel Kohout in het gezelschap van zijn vrouw. Kohout kreeg gisteren in Wenen te horen dat hem het Tsjechoslowaaks staatsburgerschap TEHERAN (AFP/DPA/UPI) - Tweeëntwintig 'gardisten van de revolutie' in Iran zijn gedood en zeven gewond in de hinderlaag waarin zij gistermiddag liepen in West-Azerbeidsjan (Koerdis- tan) in het noordwesten van het land. Het konvooi waarin de gardisten werden vervoerd tussen Sardacht en Boekan (ten zuiden van Mahabad), werd door Koerdische rebellen aangevallen. De Iraanse radio onderbrak onmiddellijk zijn programma om het bericht door te geven. Het betreft het zwaarste verlies aan mensenlevens dat de Iraanse veiligheidsdiensten hebben geleden sinds de guerrilleros in de Koerdengebieden hun activiteit een week geleden hervatten. Drieendertig gardisten in het konvooi zijn door de guerrilleros krijgsgevangen gemaakt en zeven slaagden erin te vluchten. Ajatollah Chomeini en de raad van de Iraanse revolutie hebben hun goedkeuring gehecht aan de hervatting van haar politieke werk zaamheden van deToudech-partij (de communistische partij van Iran). Dit verklaarde gisteren Noureddin Chianouri, eerste secre taris van de partij. Deze beslissing van ht regime in Praag heeft geleid tot een directe politieke confrontatie tussen Oostenrijk en Tsjechoslowakije. Praag verwijt Oostenrijk dat het zijn vriendschap met Tsjecho slowakije op het spel zet door steun te verlenen aan subversie ve elementen die „hun rancuneu ze gevoelens tegen betaling met NAVO-gelden spuien". Volgens Tsjechoslowakije zou Oostenrijk hen op het gebied van economie, wetenschap en verdediging meer nodig hebben dan omgekeerd, en zou Oostenrijk door deze belan gen op het spel te zetten op de verkeerde weg zijn. Naief De Oostenrijkse bondskanselier dr. Bruno Kreisky noemde de aan tijgingen van Tsjechoslowakije „onkundig, naïef en aanmati gend". Hij verklaarde niet te kunnen geloven dat de diploma tieke vertegenwoordiging van een geciviliseerde staat op een dergelijke manier optreedt. Kreisky heeft Tsjechoslowakije het recht ontzegd de Oostenrij kers te vertellen hoe ze moeten handelen en wat goed voor hen is. Eind vorige week werd al gevreesd dat de 51-jarige Pavel Kohout zijn Tsjechoslowaakse staats burgerschap zou verliezen, nadat hij en zijn vrouw met geweld door vier soldaten naar Oostenrijk werden teruggestuurd toen het echtpaar met geldige paspoorten Tsjechoslowakije binnen wilde gaan. Een jaar geleden kreeg Pavel Ko hout van de Tsjechoslowaakse regering toestemming voor een jaar in het buitenland te gaan werken op uitnodiging van het beroemde Weense Burg-theater. Direct na aankomst in Oostenrijk vorig jaar oktober, verklaarde Kohout al dat hij zich tijdens zijn verblijf buiten Tsjechoslowakije zou onthouden van elke politieke uitspraak. Tot gisteren heeft de Charta-ondertekenaar zich daar aan gehouden en geen enkele compromitterende verklaring afgelegd. De enige wens die hij bij aankomst in Wenen uitte was te worden vermeld in de kunst rubrieken van de kranten. In de betrekkelijk korte tijd dat Pa vel Kohout in het Westen is. heeft hij zich bezig gehouden met het regisseren van zijn eigen werken, die in Tsjechoslowakije allemaal op de zwarte lijst zijn geplaatst. In deze periode verscheen zijn boek "De Beul" en schreef hij enkele nieuwe toneelstukken. De publikatie van het boek is een van de redenen die de Tsjecho slowaakse regering geeft voor het ontnemen van Pavels nationali teit. In zeer algemene bewoor- deingen noemde de Tsjechoslo waakse ambassade in Wenen als reden voor deze beslissing ook nog Kohouts interviews en zijn contacten met in het Westen wo nende dissidenten en Charta-on dertekenaars. Aan de Tsjecho slowaakse kunstenaar is dit jaar de Oostenrijkse staatsprijs voor literatuur toegekend. Al tijdens het afgelopen weekeinde zei bondskanselier Kreisky de weigering van de Tsjechoslo waakse regering Kohout naar zijn land te laten terugkeren een fla grante schending van de geest van het Verdrag van Helsinki te vinden. Kreisky stelde duidelijk dat Oostenrijk weliswaar heeft toegezegd ondertekenaars van de Charta-beweging asyl te verle nen. maar alleen als zij uit vrije wil Tsjechoslowakije zouden verlaten. De spanningen tussen beide lan den, die toch al niet op al te vriendschappelijke voet met el kaar omgaan, zijn door het poli tieke incident rond Pavel Kohout aanmerkelijk gestegen. Kwestie-Rhodesië belangrijkste punt op congres (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse Conservatie ven zijn hun jaarcongres in de badplaats Blackpool gisteren in een stemming van feestelijkheid begonnen. Niet alleen hebben ze de verkiezingen gewonnen, waardoor voor het eerst in de Britse geschiedenis een vrouw eerste-minister werd, maar ze kunnen bovendien terugkijken op een week waarin de Labourpartij op zijn eigen congres zichzelf in het openbaar aan spaanders hak te. Nu is Blackpool geen oord waar men lang in een feestelijke stemming kan blijven. Tenslotte betekent de naam „zwarte vijver" en met een grotere handicap heeft geen badplaats ter wereld te kampen. Er zullen deze week op het congres dan ook behalve het doffe gebons van borstklopperij andere geluiden te horen zijn en een daarvan kwam vandaag al aan de orde. Dat is de kwestie- Rhodesié. Lord Carrington, de minister van buitenlandse zaken die de Rho- desië-conferentie voorzit, hield zijn toespraak en moest zich be dienen van de allerglibberigste frasen uit het woordenboek van de taal der diplomaten, want juist nu zijn de eerste klippen in het verschiet gekomen waarop deze vijfde Britse poging om het Rho- desie-conflict op te lossen, kan stranden. Bisschop Muzorewa uit Salisbury heeft ja gezegd op de laatste grondwetsvoorstellen van Car rington; de voormalige blanke LONDEN (Reuter/DPA/UPI)- De confe rentie over een nieuwe grondwet voor Zimbabwe-Rhodesie heeft gis teren een kritiek punt bereikt, nu enerzijds het Patriottisch Front en anderzijds Ian Smith de Engelse voorstellen van de hand hebben ge wezen. De leiders van het Patriot tisch Front, Robert Mugabe en Jos hua Nkomo, zijn van oordeel dat de Engelse voorstellen voor nieuwe verkiezingen en een grondwet (die onder andere een einde maakt aan het vetorecht voor blanken), niet ver genoeg gaan. Ian Smith heeft de En gelse voorstellen verworpen omdat hij ze juist te ver vindt gaan, alleen Muzorewa aanvaardde de voorstel len. Het Patriottisch Front, dat tot gisteren de tijd had gekregen "ja" of "neen" te zeggen tegen de voorstellen, legde dc conferentie een eigen reeks voorstel len voor. Lord Carrington, de Engel se minister van buitenlandse zaken die de conferentie voorzit, heeft be loofd de voorstellen te zullen bestu deren. Hij geloofde echter niet dat er ■temming bereikt kan wor- r deze voorstellen. premier Ian Smith heeft echter gedreigd het onder de huidige grondwet bestaande vetorecht van de blanken aan te wenden om Carrington in een hoek te drin gen, en de guerrillaleiders heb ben een eigen grondwetsversie ingediend. Het zal Carrington daarom niet makkelijk vallen vooral de rechtse achterban van de Con servatieven, die niets liever wil len dan een snelle erkenning van de regering die in Salisbury zetelt en een opheffing van de econo mische boycot, te overtuigen van zijn strategie en dan nog op een manier die hem niet dwingt zijn troefkaarten in het overleg met de guerrillaleiders openlijk te la ten zien. Het is verder opvallend, dat pre mier Margaret Thatcher de afge lopen maanden na de verkiezin gen in mei toen zij onophoudelijk op haar schrille wijze in het nieuws was, nauwelijks in de publiciteit is geweest. Er zijn al geruchten in omloop dat zij aan banden is gelegd door kabinets leden die in feite de dienst zou den uitmaken. Die berichten lij ken vooralsnog voorbarig, al moet worden toegegeven dat Lord Carrington zijn gewicht in de schaal heeft gelegd nadat Thatcher in Australië in een on doordachte uitspraak het huidige regime in Salisbury al bijna er kenning toezegde. Daarna heb ben de Britten van Thatcher niets meer over Rhodesie gehoord. Zij zal zelf in elk geval op de laatste dag van het congres, vrijdag, haar triomf-entree maken en een toe- Terwijl in Londen de conferentie over Zimbabwe-Rhodesie voortgaat geejt deze fietser in Salisbury, met zijn revolver op de heup aan hoe onzeker de situatie in Rhodesie is geworden Door toegenon van nationalistische guerrilla's is reizen gevaarlijk gewo spraak houden Een staande ova tie lijkt voorspelbaar. Zij was het bovendien die decreteerde dat de slagzin van dit jaarlijks festijn moest zijn „Realisme en verant woordelijkheid".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9