T erughoudende (reacties op rede Brezjnjev Weer schorsing in proces zoute Rijn Draagbare kunstnier technisch mogelijk Gigantischoverschot aan apothekers dreigt Veteranen uit Canada komen bevrijding van 1945 herdenken In politiek Den Haag GIRAFFEN OP REIS Protest tegen bezoekregeling kindertehuis 3 UTRECHT (ANP) - Bij een ongewijzigd beleid zal er in de negentiger jaren een "gigantisch overschot" zijn van 1.700 apothekers i voor wie er geen plaats te vinden is in een apotheek. - Dit voorspelt de "commissie 2000" van de koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering der - pharmacie in het rapport "De apotheker, nu en straks" dat ze heeft uitgebracht aan het hoofd bestuur van de KNMP. Op dit moment telt Nederland on geveer 950 apotheken met even zoveel gevestigde apothekers. Daarnaast werken 500 apothe kers als "tweede" apotheker, zie kenhuis- of industrie-apotheker of m het onderwijs. De commissie bepleit een patiën tenbestand van tussen de acht en twaalfduizend per apotheek. In grotere apotheken is de aan stelling van een tweede apothe ker gewenst en in apotheken met meer dan twaalfduizend patiën ten is die aanstelling volgens de commissie zelfs noodzakelijk. Maar de commissie zegt in haar rapport ook dat zelfs een maxi male ombuiging van het beleid (ten aanzien van de aanstelling van twee apothekers, pensione ring op 65 jarige leeftijd inplaats van later etc.) niet betekent, dat iedere afgestudeerde apotheker zich in de jaren negentig een plaats kan verwerven. In dat ge val verwacht ze toch nog een overschot van rond 900 apothe kers. Daarom heeft ze de KNMP aanbelvolën, deze prognoses "met nadruk onder de aandacht te brengen van zowel de ministe ries van volksgezondheid en mi lieuhygiëne en van onderwijs en wetenschappen als van degenen die nog een studie in de farmacie willen gaan volgen". In haar rapport dringt de commis sie aan op een nog grondiger con trole van geneesmiddelen, of ze nu door de apotheker of door de farmaceutische industrie zijn vervaardigd. De commissie noemt het gewenst dat alle branche-vreemde arti kelen (cosmetica, zonnebrand middelen, babyverzorgingsarti kelen, tandpasta's etc.) uit de apotheek verdwijnen. Dit omdat die artikelen van de apotheek een "winkel" maken en er een com mercieel stempel op drukken. De commissie maakt een uitzonde ring voor artikelen waarnaar ook tijdens avond-, nacht- en week enddiensten vraag is, zoals maandverband en babyvoeding. :3*' -ï 'J*""**' T S 's-HERTOGENBOSCH - (GPD) - Enkele tientallen leden van de Algemene Vereniging Ouders Minderjarigen, die uit heel Ne derland naar Den Bosch waren gereisd, hebben gisteren in de Brabantse hoofdstad enig tijd het gebouw bezet van de Raad voor de Kinderbescherming. De poli tie heeft later één vrouw wegpns verduistering van een rapport en één man wegens diefstal van tele foonattributen aangehouden en tegen twee proces-verbaal opge maakt. De ouders toonden zich voorname lijk verontrust omdat de bezoek regeling van de kinderen die aan hun gezag zijn onttrokken en in een tehuis zijn ondergebracht erg slecht zou zijn. Zij menen dat de Raad voor de Kinderbescher ming daarvan de oorzaak is en dat deze raad geen enkel belang hecht aan de ouderliefde die wel degelijk bij deze verontruste ou ders leeft, ook al zijn hun kinde ren door de rechter dan in een te huis geplaatst. Men vindt dat de ouders te weinig mogelijkheden krijgen om met hun kinderen in contact te komen en daarover wilden zij nadrukkelijk aan de di recteur van de raad, mr. Haagen, verantwoording vragen. Deze verantwoording kregen zij echter niet. De directeur van het bureau voor de Raad voor de Kinderbescherming verzocht de ouders onmiddellijk het gebouw te verlaten. Toen zij daaraan geen gevolg gaven waarschuwde hij de politie, die binnen een kwartier het gebouw met zachte drang en met zeer tactisch optreden had ontruimd. De ouders namen daarop plaats op het grasveld rondom het gebouw, maar gaven na ongeveer drie kwartier de be zetting op. VVD wil geen CPN-wethouder in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Binnen het college van B en W van Amster dam is op het ogenblik geen plaats voor een CPN-wethouder, omdat het vertrouwen tussen een communistische portefeuille drager en het ambtelijk apparaat daarvoor ontbreekt. Dat is de reactie van de WD-frac- tie in de Amsterdamse gemeente raad op de eis van de PvdA, dat CPN-wethouder Van der Velde moet worden vervangen door een ander CPN-lid. Volgens de PvdA is Van der Velde verantwoorde lijk voor de slepende moeilijkhe den op de gemeentelijke afdeling onderwijs. De VVD-fractie vindt dat nu duidelijk sprake is van een breuk in het college, omdat de meerderheid van de wethouders het vertrouwen in Van der Velde heeft opgezegd. Volgens de WD heeft het college op een eerder tijdstip verzuimd, onmiddellijk nadat het de brief van de CPN had ontvangen, hier op bestuurlijk te reageren en te verhinderen dat een ambtenaar speelbal werd van „bestuurlijke onmacht en partijpolitiek ge konkel". DEN HAAG (GPD) - Terwijl de Nederlandse regering zich vooralsnog onthoudt van elk commentaar, is het aanbod van de Russische partijleider Brezjnjev, om 20.000 solda ten en 1000 tanks uit Oost-Duitsland terug te trekken en het aantal op West-Europa gerichte atoomraketten te verminderen, in Haagse politieke kringen met nogal ge mengde gevoelens ontvangen. De defensiespecialisten van de gro te partijen zeiden gisteren alle maal dat de Sowjet-Unie eerst nauwkeuriger zal moeten aange ven hoe die vermindering in el kaar zit, om te voorkomen dat het Westen met slimme manoeuvres om de tuin wordt geleid. Ex-minister Max van der Stoel (PvdA) was het bijzonder opge vallen dat Brezjnjev in zijn rede nergens over de nieuwe Russi sche SS-20-raket heeft gespro ken. Als vermindering van het aantal raketten slechts het ver vangen van de verouderde SS-4- en SS-5-raketten betekent, „dan zijn we nog niet veel verder al dus Van der Stoel. „Ik kan me voorstellen dat de Rus sen hun raketmacht modernise ren en een grotere capaciteit na streven met minder raketten dan ze nu hebben", zegt de PvdA'er. „Maar alleen wanneer het gaat om het werkelijk beperken van de SS-20 is het interessant. Ik ben Politieauto over de kop: zwaar gewonde UTRECHT (ANP) - Een Range- Rover van de rijkspolitie, die met sirene en zwaailicht op weg was naar een ongeluk, is gisteren op het verkeersknooppunt Ouden rijn bij Utrecht in een slip geraakt en over de kop geslagen. Daarbij werd de 43-jarige opperwacht meester C.J. de Koning uit Zeist zwaar gewond. De bestuurder van de politiewagen, een 28-jari- ge opperwachtmeester, bleef on gedeerd. De wagen werd volledig vernield. Het ongeluk gebeurde omstreeks elf uur. In een bocht begón de politiewagen te slingeren. Toen de chauffeur dit trachtte te corri geren, raakte de auto in een slip, raakte een trottoirband in de berm en sloeg over de kop. De wagen kwam op het dak tot stil stand. echter bang dat dat niet het geval is. Vooral omdat ik vorige week in Moskou (waar hij in het kader van de socialistische internatio naleeen bezoek bracht, red.) geen enkele interesse vond voor een vermindering van het aantal SS- 20-raketten". Van der Stoel zei ook dat zijn teleurstelling over de reacties tijdens dat bezoek aan Moskou door de rede van Brezjnjev niet is weggeno men. Enigszins optimistisch is hij wel over de toezegging van de Russi sche president om 20.000 man en 1000 tanks uit Oost-Europa te verwijderen. In de besprekingen met de Russen over wederzijdse troepenvermindering is al eerder een vermindering van het Russi sche aandeel met 60.000 man in Centraal-Europa aan de orde ge weest. „Dit zou daarvan een eer ste deel kunnen zijn", aldus Van der Stoel, die daarin een signaal ziet dat de al jaren slepende be sprekingen toch resultaat kun nen hebben. CDA-woord voerder Joep de Boer was gisteren ook uiterst terug houdend. Hij noemde zich „ge matigd optimistisch". Volgens De Boer moet de NAVO in elk geval goed nagaan wat het aan bod inhoudt. „Je moet niet nega tief reageren wanneer Brezjnjev de bal eindelijk eens een schop geeft". Hij vindt wel dat de NA VO haar reactie niet moet ver stoppen in de bestaande onder handelingsronde, maar best voor de publieke opinie een demon stratieve reactie kan geven. De WD'er Ad Ploeg liet gisteren weten van het verhaal van Brezjnjev „niet ondersteboven" te zijn. Ook hij vindt dat er nog te veel onzekerheden zijn over de werkelijke bedoelingen van de Russen met dit aanbod. Voor Ploeg is het zeker ook belangrijk te weten waar die 20.000 terug te trekken soldaten naar toe gaan en om wat voor tanks het gaat. Ook het feit dat in het aanbod niet wordt gesproken over verminde ring van de SS-20-raketten, geeft volgens hem geen aanleiding om aan de rede van Brezjnjev nu al hooggespannen verwachtingen te verbinden. ROTTERDAM - Drie giraffen uit de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp, twee vrouwtjes en een man netje, zijn gisteren per dieplader vervoerd naar de haven om daar te worden ingescheept. r de die- AMSTERDAM (GPD)-In mei 1980 komen enkele duizenden Cana dezen naar Nederland om hier de bevrijdingsdagen ran 1945 te herdenkenHet nationaal comité Thank you Canada verwacht dat 2500 Canadese veteranen uit de Tweede Wereldoorlog met hun echtgenotes naar gaststad Nijmegen zullen komen. Amsterdam heeft,onder het motto .Amsterdam dankt zijn Canade zen", 350 Canadezen uitgenodigd die betrokken waren bij de bevrijdingsintocht in Amsterdam. Volgens burgemeester W'im Polak hebben beide manifestaties een gebaar van dankbaarheid jegens de bevrijders gemeen. In een gezamehjke persconferentie is met nadruk gesteld dat er geen sfeer van concurrentie is tussen de twee c Amsterdam dankt zijn Canadezen" zal de Canadese gasten van 2 tot 9 mei een volledig programma op kosten van de stad aanbie den. De gemeenteraad heeft in maart 1979 een subsidie van f 150.000 beschikbaar gesteld en een kredietgarantie gegeven ran 540.000. De oorlogsveteranen zullen in principe worden onder gebracht bij particulieren. Hoogtepunt van het bezoek vormt de herhaling van de intocht op de oude legervoertuigen, met assistentie van het Canadese leger in de Duitse Bondsrepubliek. De Canadese opperbevelhebberdie de intocht m Amsterdam indertijd heeft geleid, heeft aangekondigd aanwezig te zijn. Verder is er een bijeenkomst op 4 mei op de Dam en een bezoek aan het ereveld Groesbeek op 7 mei. Hierbij zullen ook de elders in het land vertoevende Canadezen aanwezig zijn. Een dag voor het vertrek wordt een groot afscheidsfeest gegeven. Bij de manifestatie .Amsterdam dankt zijn Canadezen' wordt de bevolking zoveel mogelijk ingedbhakeld. Er komt een tentoonstel ling over de gebeurtenissen tussen 5 en 8 met 1945 en er wordt onder redactie van de vier oud-illegale bladen Het Parool. Trouw, De Waarheid en Vrij Nederland een boek uitgegeven, gericht op jonge mensen. Daarnaast verschijnt een grammofoonplaat met liedjes uit het jaar 1945, en het laatste nummer van het illegale blad De Vliegende Hollander zal worden herdrukt. Nijmegen is door het nationaal comité „Thank you Canada .aan gewezen als gaststad omdat de Canadezen hier in de winter van 1944-'45 gedurende een halfjaar gelegerd waren. Op 8 februari 1945 is het Reichswald-offensief vanuit de streek rond Nijmegen gestart. De verliezen aan Canadese zijde zijn zwaar geweest. Op het kerkhof Groesbeek liggen vele duizenden Canadese soldaten begraven. De Canadese veteranen zullen Nijmegen 35 esdoornbomen het es doornblad of „maple leaf is het Canadese nationale symbool aanbieden, die als teken van de 35 jaren van vriendschap en vrede in het centrum van de stad worden uitgeplant.Het gemeen tebestuur ran Nijmegen heeft voor de organisatie van de feeste lijkheden f75.000 subsidie beschikbaar gesteld. De Canadezen, die zelf het initiatief voor de herdenking in Nijmegen hebben genomenboden f 100.000. en uit de Nederlandse verzetsbeweging is ongeveer twee ton aangeboden. De oud-veteranendie in Mid den-Nederland en rond Nijmegen bij particulieren onderdak worden gebracht, zullen zelf hun overtocht betalen. Identiteit vastgesteld verminkt lijk AMSTERDAM (ANP) - Het ernstig verminkte lijk dat za terdagochtend in het Nieuwe Meer bij het Flevopark in Amsterdam-oost werd aan getroffen, is geïdentificeerd. Het slachtoffer is de 29-jarige Amsterdamse verwar mingsmonteur B.F. Dix. De man verliet op 9 februari van dit jaar in overspannen toe stand de echtelijke woning en was sindsdien spoorloos. Het lichaam bestond uit een romp met een rechterbeen. Aan de voet zat een sok en een donkerbruine schoen. De pa tholoog-anatoom had zondag bij de sectie vastgesteld dat het een 30- tot 35-jarige man met een fors postuur en een lengte van ongeveer 1,80 me ter betrof. Deze gegevens ga ven de politie houvast. De schoen en de sok zijn door de vrouw van het slachtoffer herkend. ROTTERDAM (GPD) - Het proces van drie tuinders tegen de zout- lozing door de Franse kalimij- nen in de Rijn voor de Rotter damse rechtbank is opnieuw uitgesteld. Struikelblok voor de rechtbank om verder te gaan met het al jaren durende proces was gisteren het benoemen van drie onafhankelijke deskundi gen. Die zullen een uitspraak moeten doen over de mate waar in de kalimijnen aansprakelijk zijn voor de schade die het zoute water aan de produkten van de Westlandse tuinders toe brengt. De raadsman van de kalimijnen, mr. Van Boeschoten, wil dat drie buitenlandse deskundigen - bij voorkeur afkomstig van de doch tervestiging van een Amerikaans ecologisch instituut in Genève - het deskundigenrapport uit brengen. De raadsman van de kwekers, mr. Voute, wil echter dat drie onafhankelijke Neder landse deskundigen op het ge bied van waterzuivering rapport gaan uitbrengen. „Als de recht bank besluit tot een deskundi gencommissie met buitenlanders krijgen mijn cliënten geen recht meer. De kosten van buitenland se deskundigen zullen in de ton nen gaan lopen, zodat er wel een eind aan het proces zal moeten worden gemaakt". De Rotterdamse rechtbank kwam door dit meningsverschil over de benoeming van deskundigen niet tot een afronding van de getui genverhoren in het proces over het Rijnzout en verdaagde daar om de zaak tot 10 december. Dan zal verder gepraat worden over het deskundigenrapport en de vragen die aan de experts gesteld moeten worden. Zij zullen bij hun onderzoek zeker niet heen kunnen om het rapport dat de eisende kwekers - die ge steund worden door de Stichting Reinwater - op tafel hebben ge legd. Een van de meest opvallen de conclusies uit dit door een Nijmeegs ingenieursbureau op gesteld rapport is dat de Franse kalimijnen voor 25 procent aan sprakelijk zijn voor de schade die het zoute Westlandse water aan de kwekers heeft toegebracht. Eerder hadden de eisers gesteld dat de mijnen voor ruim een der de van de schade zouden moeten opdraaien. De raadsman van de kalimijnen wilde overigens nog geen mening geven over de feiten zoals die in het rapport werden gesteld. Hij vond dat het rapport hem te laat had bereikt en dat hij onvoldoen de overleg had kunnen plegen met zijn Franse cliènten. Hij zal zijn eventuele bezwaren tegen het rapport op de zitting in de cember laten horen. Dat het proces zo lang duurt - al vanaf oktober 1974 - heeft vooral te maken met het hardnekkig ju ridisch verzet van de Franse ka limijnen. Het gaat namelijk om veel meer dan alleen de directe schade van de drie betrokken Westlandse tuinders. Wanneer deze het proces winnen, zullen de kalimijnen moeten kiezen tussen het betalen van reusachtige schadevergoedingen aan tuin ders en waterleidingbedrijven of het treffen van maatregelen om op een andere manier van het zout af te komen dan door lozing op de Rijn. KAMPEN (GPD) - Er bestaat geen enkel technisch probleem meer dat de fabricage van een draagba re, waar ook ter wereld bruikba re. kunstnier in de weg staat. Het apparaat kan door de patiënt zelf worden bediend en zal, als hij eenmaal in serieproduktie is ge nomen, aanzienlijk goedkoper zijn dan alle kunstnieren die tot nu toe zijn gemaakt. Dat die han dige kunstnier er niet komt, isde schuld van de medisch-techni- sche industrieën die niet geïnte resseerd lijken te zijn in het ma ken van dit nieuwe apparaat. Deze aanklacht uitte gistermiddag prof. dr. W. J. Kolff, in 1943 uit vinder van de eerste kunstnier, tijdens een persgesprek ter gele genheid van een internationaal symposium over nefrologie (de geneeskunde die zich bezighoudt met nierdialyse, -ultra-filtratie en -transplantatie). Het symposium werd in Kampen georganiseerd door Akzo-dochter Organon- Teknika, als een eerbetoon aan prof. Kolff, die zijn pionierswerk begon op de oevers van de IJssel. Prof. Kolff benutte de terugkeer naar zijn vaderland - hij is sinds 1956 Amerikaans staatsburger en verbonden aan de universiteit van Utah - om te wijzen op de trieste gang die zijn uitvinding tot nu toe heeft moeten gaan. „Er is geen excuus meer mogelijk voor die monsterachtig grote kunst nieren en de zware tocht die de patiënt meerdere keren per week moet maken om in een zieken huis zijn bloed te kunnen zuive ren van stoffen die zijn eigen nie ren niet meer kunnen verwijde ren", zei prof. Kolff. „Het is nu zelfs zonder meer moge lijk dat een patiënt zonder enige eigen nierfunctie in een bootje de Amazone afzakt met zo n por table kunstnier. 's Avonds bij een kampvuur kan hij dan zijn eigen bloed spoelen". Prof. Kolff heeft patiënten die al anderhalfjaar le ven bij de gratie van een prototy pe van zijn kunstnier. „Het be wijs is zonder meer geleverd dat het apparaat kan wat andere kunstnieren tot nu toe verrich ten", is zijn overtuiging. Het apparaat van de Kamper medi cus weegt amper vier kilo en heeft als kritisch onderdeel eer. filter voor de reiniging van het bloed. Om dat bloed ook nog van overtollig ureum te ontdoen, is zo'n 20 liter water nodig; reden waarom de patient met zijn mini- kunstnier ook nog een tank van die inhoud moet meenemen. De totale installatie is echter zó be perkt van omvang dat hij onder een vliegtuigstoel. zoals prof. Kolff het uitdrukte, kan worden meegenomen. Tot nu toe is het Kolff nog niet ge lukt een industrie te interesseren in massaproduktie van zijn vin ding. Hij heeft het zelf gepro beerd met een klein Amerikaans onderneminkje, maar door de ac tiviteiten van grote industrieën in de Verenigde Staten. Zwitser land en Frankrijk is het project zonder meer vier jaar vertraagd. Meer dan 22 van de mini-kunst nieren zijn er nog niet ge maakt. Prof. Kolff maakte van zijn visite aan het Kamper symposium ge bruik om Akzo-Organon te vra gen of zij wellicht geïnteresseerd is in zijn uitvinding. Echter ook het Nederlandse bedrijf, met een wereldnaam op het terrein van nierdialyse, wil er vooreerst niet aan. omdat het juist jaren van re search heeft besteed aan de pro- duktie van een eigen compacte kunstnier, die de patient echter lang niet zoveel vrijheid biedt als dt Kolff-hier. Organon-adjunct-directeur J. F. Sisterman erkende dat de vin ding van Kolff uitstekend werkt. maar wilde eerst een nader on- derzoek naar een combinatie v an dit apparaat met voornamelijk een Organon-filtersysteem Kolff attaqueerde de grote industnen rechtstreeks, door te zeggen dat „zij niet in kleinigheden zijn geïn teresseerd. Ik kan er zelf geen geld voor krijgen om het apparaat verder in produktie te tr ngen", aldus de professor, die zijn on derzoek voor een deel heeft ge daan met gelden van de Neder landse Hartstichting en de Nier stichting. Het nieuwe apparaat /al zeker goedkoper zijn dan 20.000 gul den; het bedrag dat vandaag de dag voor een gemiddelde kunst nier moet worden neergeteld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7