Universiteit publiceert advies toch Werkloosheid is vorige maand iets afgenomen Weer actie in Julianastraat Drie miljoen voor huisvestingsplannen Bovag-show in teken zuinigheid Pennypacker Bourbon F AGIN A 4 DINSDAG 9 OKTOBER 1979 Voorlichting Voor de bewoners van de Mare- dijk, Aloélaan, Vendelstraat, Poelgeeststraat en Schutter straat is er vanavond een voorlichtingsbijeenkomst over de herinrichting van hun straten. De bijeenkomst wordt gehouden in het speeltuinge bouw aan de Maredijk en be gint om acht uur. Lezing Het Rozekruisers Genootschap houdt deze maand twee lezin gen, waarvan de eerste van avond plaatsvindt. Titel is "de Gnostieke zelfverwerke lijking". De lezing wordt ge houden in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, vanaf acht Breng en Koop De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Lei den lOegstgeest, organiseert morgen een "breng en koop" middag. Tien procent van de opbrengst zal ten goede ko men aan de S.OJS.-kinder dorpen in verband met het Jaar van het Kind. Ook deze middag wordt in het vereni gingsgebouw, Noordeinde 2a, doorgebracht vanaf twee uur. Macrobiotiek In het GesprekscentrumVrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de laatste lezing gehouden over macrobiotiek. Alfons Zwetsloot van het Oost West Centrum houdt een in leiding over "macrobiotiek en gezondheid". De lezingen worden gevolgd door een kookcursus (zeven avonden) die woensdag 17 oktober be gint. Deelnemers kunnen zich telefonisch (142895) opgeven. Klaverjassen Wijkbewoners kunnen morgen avond weer prijs-klaverjas sen in clubhuis "Morschwijk" Topaaslaan 19. De kaarten gaan vanaf negen uur over de tafel. Reünie Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze school orga niseert het christelijk lyceum Dr. WA. Visser 't Hooft op za terdag 3 november een reünie. Oud-leerlingen die zich daar voor op willen geven kunnen dat schriftelijk (Kagerstraat 1, Leiden) en telefonisch (tel. 071-151740) doen. CPN-vergadering De CPN-afdeling Leiden orga niseert vanavond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 een openbare vergadering over de miljoe nennota. Onderwerpen die onder andere aan de orde ko men zijn: vrede en veiligheid en de verdediging van het le venspeil. De avond wordt in geleid door Ton van Hoek, waarna er discussie volgt. De vergadering begint om acht en de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Hengelsport Visvereniging "Hengelsport" hield een viswedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. De uit slag was: 1 .H.B lansjaar 1200 gram (3 stuks), 2.1. Jansen 800 (10), 3. W. v. Westbroek 730 (10), 4. Ph. Verstraten sr. 710 (6),5. W.den Edel 690 (5),6.P. Verhoef 660 (5). 7. R. v. Eg- mond 630 (10), 8. Ph Verstra ten jr. 620 (8), 9. A. Levahrt 400 (2), 10. A. Sinyeur 400 (2). Indianen Vanavond zullen twee belang rijke Indiaanse leiders uit Noord-Amerika, Winona La Duke en Herbert Blatchford, spreken in de aula van het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 in Leiden. Zij zullen het met na me hebben over uraniumwin- ning door Amerikaanse maatschappijen op Indiaan se reservaten en de gevaren daarvan voor Indiaans leven en dat van anderen. De avond begint om 20 uur en toegang is gratis. LEIDEN - In alle vroegte is gisterochtend om vijf uur) een begin gemaakt met de asfaltering van de Prinsesse- kade (tussen de Blauwpoortsbrug en de Bostelbrug). De werkzaamheden hebben de gehele dag geduurd. Er zijn twee lagen asfalt aangebracht. Later deze week wordt nog een derde laag gelegd plus een toplaag in een busbaanrodekleur. Er zal tevens een nieuwe gasleiding worden gelegd. Gedurende de werkzaamheden is slechts één rijbaan beschikbaar. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk de gehele week gaan duren. LEIDEN - De werkloosheid is in de maand september iets gedaald. Het aantal werkloze mannen nam af met 38 en het aantal werkloze vrouwen nam af met 4 personen. Het totaal aantal werkloze man nen komt hiermee op 2031 en vrouwen op 1005. De grootste daling bij de man nen vond plaats in de metaal (16 minder), de beroepsgroep chauffeurs e.d. (20 minder) en in het onderwijs (24 minder). Bij de vrouwen nam de werk loosheid af bij het kantoor personeel (6 minder) en het onderwijs (18 minder). De werkloosheid onder vrouwen steeg, zij het in mindere mate, bij het handelspersoneel (8 meer) en de sociale en ge neeskundige beroepen (7 meer). Eind september 1978 was het aantal werkloze mannen 2267 en vrouwen 972. In vergelij king met vorig jaar is het aan tal werkloze mannen dus met 236 afgenomen terwijl de werkloosheid bij de vrouwen thans 33 hoger is. Gedurende september 1979 nam de vraag bij de mannen af met 140 en bij de vrouwen met 36. De afname van de vraag naar arbeidskrachten bij de mannelijke jeugd was 51 en bij de vrouwelijke jeugd 42. De grootste daling van de vraag bij de mannen betrof de bouw (34 minder), de metaal Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen (38 minder), de handel (13 minder) en de beroepsgroep chauffeurs (16 minder). De daling van de vraag naar vrouwen betrof het kantoor personeel (14 minder) en de sociaal en geneeskundige be roepen (37 minder). Onderstaand volgt een over zicht van de werkloosheidssi tuatie in de gemeenten van het gewest Leiden. mannen vrouwen '79 sept.'79 aug. '79 sept. '79 39 41 36 36 210 206 94 98 1461 1440 645 643 109 97 69 74 83 74 46 38 35 40 17 12 2 3 7 4 84 90 52 56 19 17 17 17 15 16 21 23 7 7 5 4 2069 2031 1009 1005 Van Stralingsbeschermingscommissie LEIDEN - De stralingsbescher mingscommissie van de Leidse universiteit heeft het advies over de radio-actieve stoffen affaire bij het laboratorium van Biologie aan de Kaiserstraat openbaar gemaakt. Alleen namen van de betrokkenen zijn niet bekend gemaakt. Het laboratorium kwam in het voorjaar in het nieuws nadat be kend werd dat er onder slechte omstandigheden met radio-ac tieve stoffen wordt gewerkt. Ook kwam aan het licht dat er, zij het in geringe mate, radio-actieve stoffen in een riool waren ge loosd. Over deze zaken heeft de stralingsbeschermingscommis sie een vertrouwelijk advies uit gebracht aan de universiteit. In een brief aan de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse U-raad gaat weer roken LEIDEN - De universiteitsraad van de Leidse universiteit heeft gis teravond besloten dat er tijdens vergaderingen van de raad na de pauzes weer mag worden ge rookt. Dit besluit viel na de uit slag van een enquete die onlangs onder raadsleden werd gehou den. Het is voor het eerst sinds afgelopen voorjaar dat er tijdens raadsvergaderingen weer mag worden gerookt. Uit de enquete bleek dat twaalf raadsleden tegen roken zijn, twaalf voor en zeven raadsleden zochten een tussenweg en wilden na de pauze het roken toestaan. De voorzitter liet de mening van de zeven leden die na de pauze wilden roken de doorslag geven en besloot het roken tijdens de tweede helft van de vergadering toe te staan. Vanuit de raad werden er nog wel enige protesten waargenomen van leden die last hebben van si garettenrook, maar al snel na de pauze staken de eerste academici de rookwaren al weer aan. Leidse universiteit schrijft de voorzitter van de stralingsbe schermingscommissie van de universiteit, professor dr. A. Qui- spel, dat de besluiten en adviezen van de commissie in principe openbaar zijn. "Het besluit van de commissie be treffende de gang van zaken op de afdeling celbiologie van het zoölogisch laboratorium is dan ook in geen enkel opzicht ge heim, het is voor ieder ter inzage en algemeen bekend". Andere (geheime) besluiten en ad viezen van de commissie zijn er op dit punt niet. "Wel was ons ad vies", zegt professor Quispel, "mede gebaseerd op een onder zoek verricht door twee leden van onze commissie, vertrouwelijk. Het verslag van dit onderzoek bevat een aantal persoonlijke ge gevens". Met nadruk wil professor Quispel hierbij verklaren dat deze ver trouwelijkheid uitsluitend is ge baseerd op deze persoonlijke as pecten en niet om ongewenste toestanden geheim te houden. "Ons voor ieder toegankelijk en algemeen bekend advies, hoe in de toekomst zulke incidenten zijn te vermijden, moet toch dui delijk maken dat voor een derge lijke geheimhouding geen enkele aanleiding bestaat", aldus pro fessor Quispel. Prof. Abragam buitengewoon hoogleraar LEIDEN - Professor dr. Anatole Abragam, hoogleraar aan het Collége de France te Parijs en Di rector of Research aan het Com missariat a 1'Energie Atomique is van maart tot en met half juli vol gend jaar aan de Leidse universi teit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theoretische na tuurkunde. Hij zal in deze functie de Lorentzleerstoel bezetten. Twaalf ruiten ingegooid LEIDEN - Op drie plaatsen in de stad zijn in de nacht van zondag op maandag in totaal twaalf rui ten ingegooid. Negen spiegelrui ten bij de Bedrijfs Technische School aan de Vondellaan (twee duizend gulden schade), twee ruiten van het belastingkantoor aan het Stationsplein en een spiegelruit van twee bij twee me ter van een garagebedrijf aan het Levendaal. In het laatste geval werden bovendien enkele flessen was, cleaner, antivries, enz. weg genomen en werden twee auto's die in de showroom stonden door glasscherven beschadigd. LEIDEN - De Leidse universiteit wil ruim drie miljoen gulden van het budget 1979 voor personeelslasten bestemmen voor huisvestingsvoor zieningen. De universiteitsraad gaf gisteravond toestemming dit ver zoek in te dienen bij de minister van onderwijs en wetenschappen. Vanwege het spoedeisende karakter was het verzoek onder voorbehoud van goedkeuring door de universiteitsraad al voorgelegd aan de minis ter. De Leidse universiteit is niet in staat om in 1980-'82 noodzakelijke investe ringsprojecten uit te voeren met de momenteel ter beschikking staande middelen. Door de moeilijke financiële situatie komen met name de zogenaamde "kleine investeringen" van een tot drie ton in het gedrang. Waar deze investeringen veelal noodzakelijk zijn op grond van veilig heidseisen en waar de voortgang van onderwijs en onderzoek direct afhankelijk is van de uitvoering van deze projecten, wil het college van bestuur twee miljoen uittrekken. Het andere miljoen wil de universiteit besteden voor partiële nieuwbouw van de laboratoria van Biologie. LEIDEN - De advocaten R. de Ra- nitz en WBénart hebben de reizi gers die het afgelopen weekeinde via reisbureau Merpati naar In donesië zouden vertrekken zwijgplicht opgelegd. (Ex)- woordvoerder Van Dilst ver klaarde niets meer te mogen zeg gen, "anders wordt het nog slech ter dan het er al voorstaat" REIZIGERS ZWIJGPLICHT OPGELEGD aan de Breestraat, verklaarde gisteren al wel dat alle pogingen in het werk wórden gesteld om o.m.de groepen van 16 en 15 man alsnog naar Indonesië te laten vertrekken, hoewel de hotelreser veringen "wel wat moeilijkheden zouden opleveren" Beide advocaten zouden aan het eind van de middag met een offi ciële verklaring komen. LEIDEN - "Veertien dagen geleden gistte het, nu is de zaak geëxplodeerd", al dus de heer Cavé, bewo ner van de Julianastraat in Leiden-Noord. De bewoners sloten de Juliana straat twee weken geleden met hekken af omdat er door de bouwwerkzaamheden daar en door de aanleg van riolering in omringende straten een gevaar lijke verkeerssituatie was ont staan. Gisteren werd de straat door de aannemer die aan de Juliana straat zestien woningen bouwt helemaal afgesloten en werden er rails voor een grote kraan neer gelegd. Omdat ook de Anna Paulownastraat vanwege de aanleg van riolering nog open ligt, konden de bewoners van de Julianastraat met hun auto's nu geen kant meer uit. Gisteravond hebben ze de hekken daarom op niet zachtzinnige wijze wegge haald. Verontwaardigd is men, aldus de heer Cavé, over het feit dat de aannemer die de woningen bouwt geen enkel overleg pleegt met de firma die de riolering aanlegt en dat ook de verschil lende gemeentelijke diensten langs elkaar heen werken. Hij heeft gisteren geprobeerd de ver antwoordelijke mensen bij de gemeente te pakken te krijgen, maar is volgens eigen zeggen van het kastje naar de muur gestuurd. Voetgangster breekt been LEIDEN - Een 29-jarige vrouw die gistermiddag ter hoogte van V D de Breestraat overstak, werd daarbij aangereden dooreen auto en brak haar bovenbeen. De 21- jarige automobilist merkte de vrouw te laat op om nog te kun nen stoppen. Ze is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Op de hoek van de Zwartemeerlaan en de Vossemeerlaan in de Me- renwijk gaf een fietster (63 jaar) gisterochtend geen voorrang aan een auto die van rechts kwam. De vrouw kreeg bij de aanrijding die daarvan het gevolg was een hoofdwond en is voor onderzoek naar het AZL gebracht. Ook de najaarsmarkt voor gebruik te auto's - die op 11, 12 en 13 ok tober onder Bovag-vlag in de Leidse Groenoordhallen wordt gehouden - heeft zich aangepast aan de roep om zuinigheid die vandaag de dag overal te horen is. Alle auto's die op deze dagen in de Groenoordhallen te koop zullen worden aangeboden zullen tevo ren worden onderworpen aan een zogenaamde "zuinighcidstest". Aan de hand van de resultaten van die test krijgen de auto's een behandeling, waarbij niet alleen wordt gelet op een goede afstel ling van de motor maar ook ande re maatregelen worden genomen die een zo laag mogelijk brand stofverbruik garanderen. Volgens de organisatoren van deze automarkt kan dit meer dan tien procent schelen in het brandstof verbruik. Voor het overige is deze "show" van gebruikte auto's weer op de inmiddels bijna traditionele wij- ze georganiseerd. Een flinke keus uit danig opgepoetste exempla ren. Er zijn weer taxateurs aan wezig die de waarde van de in te ruilen auto bepalen. En er is voorts een informatiebalie waar men alle gewenste inlichtingen kan krijgen over het Bovag- garantiebewijs en over de richt prijzen die door de ANWB en Bo- vag zijn opgesteld voor gebruikte auto's. De aangeboden auto's zijn op don derdag- en vrijdagavond van 7 tot 10 uur te zien en op zaterdag 13 oktober van 10 tot 17 uur. Meer dan zes jaar oude whiskey uit de U.S.A. Met een volkomen eigen karakter. Fruitig Bourbon op z'n best Volgens traditie MMM gerijpt in blank eike-- mBB houten fusten. EOT

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4