Meerderheid voor open Mare Verklaring gehekeld D'66 bepleit snellere isolatie van woningen Verkeerde datum acceptkaart helpt niet Leidse raad wil gedempte gracht weer laten open graven Politievoorlichter: Geweld in Leiden valt best mee 'ISDAG 9 OKTOBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Als de gemeente Leiden energie wil bespa ren moet het isoleren van woningen (oók woningen die gerenoveerd worden) stelselmatig ter hand wor den genomen. Dat zei het D'66 raadslid Hoekema gisteravond in de Leidse gemeenteraad. Daar werd yjor de tweede maal gesproken over de nota energiebeleid. Wethouder Van Dam is, zo bleek gisteravond, niet on welwillend om isolatie van huizen te bevorderen, maar ziet financiële problemen. De medewerking van het rijk, dat met geld over de brug moet komen bij woningbouw en -renovatie, is noodzakelijk", al dus de wethouder. Van Dam ziet ook een taak weggelegd voor een ge meentelijk functionaris die zich uitsluitend met energiebesparing bezighoudt. Maar daar moet dan wel geld voor op de begroting worden uitgetrokken. Vandaar dat de wethouder op korte termijn denkt aan incidentele ambtelijke hulp bij het uitvoeren van energie-bespai ingsideeën. Tot het raadslid Van Aken (PvdA), die ook nu weer een warm pleidooi hield voor energiebesparing en vaste afspraken op dat gebied, zei Van Dam dat het "van zelfsprekend" is dat de zaak geregeld aan de orde komt. Ook vindt hij mét Van Aken dat de gemeente eerst in eigen huis orde op zaken moet stellen. Volgens Beijen (PPR) moet het Leidse gemeentebe stuur maar eens een kijkje gaan nemen in het Drent se Gasselte. Daar is energiebesparing en isolatie "voortvarend ter hand genomen", aldus Beijen, Hij vindt dat de nota energie weinig over isolatie zegt, en is bovendien benieuwd naar onderzoek naar de mo gelijkheden van stadsverwarming in de nog te be bouwen Stevenshof. Van Dam zei dat bij aanleg van stadsverwarming in de Stevenshof wel sprake moet zijn van "afvalwarmte" van centrales. In de omgeving van de so ciëteit Minerva liep liet tap toe-gebeuren dit jaar behoor lijk uit de hand. De politie moest onophoude lijk charges uitvoeren om de uitbundige jeugdige menigte tot de orde te roepen. Het politie-optreden van die avond heeft nogal wat stof tot discussie doen opwaaien. Een discussie waarvan het einde voorlopig nog niet in zicht is. LEIDEN - Een meerderheid in de Leidse gemeente raad is er vóór om Lange en Stille Mare (gedempt in 1953) eventueel weer open te graven. Lange en Stille Mare liggen tussen Stille Rijn en Oude Sin gel. Alleen het grootste deel van de CDA-gemeenteraads- fractie en CPN-raadslid Hoeven zijn daar tegen. Een meerderheid van de CDA-fractie vreest mét een groot aantal winke liers aan de Mare dat opengraven de midden stand klanten gaat kosten. Bovendien kan het ver keersproblemen gaan ge ven. Hoeven vindt dat de ge meente zich niet belache lijk moet maken "door al les wat ooit gedempt is weer open te graven". Dit bleek gisteravond in de Leidse gemeenteraad bij de behandeling van het ontwerp-bestemmings- plan voor de wijk Maredorp. In dat plan geven burgemeester en wethouders een "open" Mare na drukkelijk als mogelijkheid aan, hoewel er op korte termijn zeker nog geen geld zal zijn voor het opengraven. „Stallingsgarage" Een ander plan van burgemeester en wethouders voor Maredorp valt waarschijnlijk ook bij een meerderheid van de gemeente raad in goede aarde: de bouw van een "stallingsgarage" aan de Hekkesteeg. In geen enkele Leidse wijk zijn zoveel parkeer problemen als in Maredorp. Daarom zou een "stallingsgara ge" zowel 's nachts (voor wijkbe woners) als overdag (voor bezoe kers) voor verlichting van het probleem kunnen zorgen. Volgens Beijen (PPR) hebben de wijkbewoners geen behoefte aan zo n garage. Hij is dan ook bang dat het uitdraait op uitsluitend een parkeergarage voor overdag. In zo'n geval is de plaats van de Hekkesteeg ongeschikt, vindt het PPR-raadslid. Samen met de PSP diende hij gisteravond een „Politiek en vakbond niet weren uit kerk" LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders van Lei den moet er bij het college van kerkvoogden van de Hooglandse kerk op aandringen dat geen poli tieke partijen en vakbonden worden geweerd uit het - geres taureerde - kerkgebouw. Dat vindt het PvdA-raadslid Pe ters. Hij maakte dat gisteravond duidelijk in de Leidse gemeente raad, toen daar besloten werd over een aanvullende subsidie voor de restauratie van de Hoog landse kerk. Enige tijd geleden zei een kerk voogd van de hervormde ge meente, C. Jongejan, in deze krant dat politieke partijen en vakverenigingen geen ruimte zouden krijgen in het kerkge bouw. Peters is het daar niet mee eens en vond dat niet gedaan mag worden alsof deze twee groepen "besmette organisaties zijn". Volgens wethouder Waal zou de soep minder heet zijn dan deze door de kerkvoogdij in deze krant zou zijn opgediend. Dit zou hem gebleken zijn uit een gesprek met kerkvoogd Jongejan. Een archieffoto amendement in om de mogelijk heid van een stallingsgarage uit het ontwerp-bestemmingsplan te schrappen. Een aantal wijkbewoners demon streerde gisteravond op de publieke tribune van de raads zaal met de tekst "Geen huizen voor auto's, wel huizen voor De wens van de PvdA-raadsleden Koning en Ranner om op de Ou de Rijn tussen de Hooglandse Kerksteeg en de St. Jansbrug een winkelerf aan te leggen zal door burgemeester en wethouders worden gehonoreerd, aldus wet houder Waal gisteravond. bezwaar tegen te hebben om in de Oude Vest een aantal vissteigers aan te leggen en om bij de uitvoe ring van bouwplannen in Mare dorp beeldende kunstenaars te betrekken. Het beeldhouwwerk in de gevel van de Overdekte zal bij de sloop gespaard blijven. Met motie van die strekking (WD. PvdA, D'66, PPR) Waal het gisteravond ook eens. let ontwerp-bestemmingsplan voor Maredorp is na een groot aantal tussennota's van de persen gerold. De gemeenteraad zal over twee weken de uiteindelijke be slissing over het plan en de inge diende wijzigingen moeten ne- De fractie van D'66 wil bij de bouw van een stallingsgarage de zeker heid dat het ook écht om stalling zal gaan. "Om de parkeerproble men in Maredorp kun je niet heen. Maar wij hebben twijfels of wijkbewoners hun auto's er zul len neer zetten", zo gaf woord voerder Hoekema van D'66 het nog onzekere standpunt van zijn fractie weer. De wethouder bleek er ook geen (VVD, PvdA, D'66, PPR) was Peters (PvdA) boos op Walenkamp (CDA) Brug Verdeeld is de gemeenteraad over het aanleggen van een brug over de Oude Rijn, bij de Dullebak- kerssteeg. Volgens de WD is zo'n brug niet mooi en niet nodig. De brug is destijds al als moge lijkheid opgenomen bij de vast stelling van het structuurplan voor de binnenstad. Wethouder Waal vindt dat de gemeenteraad die mogelijkheid moet openhou den. Als argumenten noemde hij gisteravond de mogelijkheid om de uiteinden van winkelgebieden met elkaar te verbinden en het realiseren van een route langs de Burchtheuvel via de brug over de Oude Rijn. Beijen zette gisteravond een vraag teken achter het effect dat een nieuw bestemmingsplan voor Maredorp heeft. Hij vroeg zich af of het aantal cafés en pakhuizen in Maredorp voldoende wordt te ruggeschroefd. In vergelijking met andere wijken wordt in Ma redorp de verpaupering nog niet genoeg teruggedrongen, vindt Beijen. Voor het terrein van de Overdekte (einde Haarlemmer straat) pleitte hij voor de bouw van woningen voor gezinnen. Vergeefs probeerde het raadslid Ponsen (PSP) gisteravond een motie in te dienen waarin de gang van zaken rond een heel ander bestemmingsplan (voor Pancras- oost) aan de orde werd gesteld. Het zit de PSP hoog dat project- begeleider Abel de Jong zijn werk voor dat plan heeft ge staakt, omdat hij voor het plan Maredorp goed werk zou hebben gedaan. Burgemeester Vis wenste geen mo tie te accepteren die gedeelten bevatte waarin ingegaan werd op Pancras-Oost. een onderwerp dat gisteravond niet aan de orde LEIDEN - "Ik ben eigenlijk meer verontrust over het optreden van het raadslid Walenkamp dan over het optreden van de Leidse politie bij Minerva op 2 oktober". Dat zei fractieleider Peters van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid gisteravond. Peters toonde zich gisteravond in de gemeenteraad op zijn beurt ver stoord nadat het raadslid Wa lenkamp (CDA) gisteren een verklaring aan de Leidse pers had verstrekt. Daariii hekelde Walenkamp het feit dat Peters en zijn collega raadslid Van der Pluijm vragen aan burgemeester Vis hebben gesteld over het politie-optre den bij Minerva. Walenkamp noemde dit onder meer "een theaterstukje voor eigen ach terban" en maakte duidelijk dat Peters en Van der Pluijm de si tuatie aan de Breestraat niet goed zouden kennen. Peters gisteravond: "Merkwaar dig dat Walenkamp antwoordt op vragen die wij aan de burge meester gesteld hebben. Hij heeft weinig afstand bewaard, maar misschien is dat ook wel moeilijk voor Walenkamp, om dat bij hemzelf de ruiten zijn in gegooid. Maar door er moorden, zwaar gewonden en aanrandin gen bij te halen heeft hij het overtrokken - in de emotionele sfeer". Peters herinnerde er aan dat elk individueel raadslid het recht heeft om vragen aan het college van burgemeester en wethou ders te stellen. "Wij hebben deze vragen gesteld uit ons besef me deverantwoordelijk te zijn voor de Leidse politie", aldus Peters gisteravond. Agressie en geweld lijken in onze samenleving steeds meer centraal te komen staanDe kranten staan tegenwoordig bol van berichten over moordenmishandelingenverkrachtingen en vechtpartijen 'tot op en rondom de sportvelden toe). Hier in Leiden worden we dan wel niet wekelijks geconfronteerd meteen moord maar wanneer u 's maandags de krant onder ogen krijgt dan kunt u er bijna zeker van zijn op een van deze pagina's een berichtje te zullen aantreffen over een vechtpartij of mishan deling. De laatste tijd is het vrijwel elk weekeinde raak in de Sleutelstad. Berichten over mishandeling zijn nauwelijks nog Triest, maar waar. Zo berichtte de krant van maandag 10 september over een massale vechtpartij op de Beestenmarkt, het aftuigen van een van een 20-jarige inwoner van Zoetenneer in de Vrouwensteeg en het met een mes bedreigen van een 22-jange man uit Wassenaar op de DoezastraatEen week later werd op maandag melding gemaakt van een steekpartij op de Hogewoerd waarbij een 20-jange man uit Den Haag gewond raakteen weereen week later berichtte deze krant over een massale vechtpartij op alweer de Beestenmarkt waarbij ditmaal twee Leidenaars met een mes werden neergesto ken. De afgelopen week hebben we natuurlijk het uit de hand gelopen taptoe-gebeuren op de Breestraat bij Minerva gehad en gisteren hebt u kunnen lezen over de mishandeling van een Leidenaar op de Papengracht. Zie hier een indrukwekkende lijst van wantoestanden die de afge lopen vier weken hebben plaatsgehad. Een lijst die waarschijn lijk best nog veel verder zou kunnen worden uitgebreid want lang met alle vechtpartijen en mishandelingen worden, uit angst voor de vérstrekkende gevolgen of uit angst voor represailles niet ter kennis van de politie gebracht. Ondanks deze flinke waslijst beweert politieiioorlichter H .Oudman dat het in Leiden allemaal nog wel meevalt met het geweld. "Het is elk jaar hetzelfde liedje", aldus hoofdinspecteur Oudman. "Dan is het weer een paar weekeinden achter elkaar raak en dan ge beurt er weer een hele tijd niets. We hebben nu toevallig zo'n rumoerige periode achter de rug maar het kan best zo zijn dat het nu weer een paar maanden betrekkelijk rustig is". Ook volgens mevrouw Brand, hoofd van de kinder- en zedenpolitie in Leiden, is Leiden een tamelijk rustige stad. Zij zegt "Er zijn hier nauwelijks echt grote rellen.wat dat betreft waren de gebeur tenissen vorige week bij Mmerva duidelijk een uitzondering". Toch is men bij de Leidse politie de mening toegedaan dat het de laatste tijd ook m Leiden een stuk onrustiger is gewordenHoofd inspecteur La Rivière: "Dat is duidelijk een verschijnsel dat voor heel Nederland geldt. Wat de oorzaken van die toenemende onrust zijn durf ik met te zeggen. Het zijn er waarschijnlijk legio. Dui delijk is in elk geval dat de mensen veel minder verdraagzaam zijn. Ze pikken werkelijk niets meer van elkaar. Dat merkje heel duidelijk in de zomermaanden met het aantal klachten over ge luidsoverlast". Het merendeel van de nachtelijke vechtpartijen en gevallen van mishandeling spelen zich af op of rondom de Beestenmarkt. La Rivière hierover: "Daar gebeurt inderdaad nogal, wat in het weekeinde maar dat is begrijpelijk omdat de omgeving van de Beestenmarkt eigenlijk het enige echte uitgaanscentrum van Lei den is. En het is een bekend verschijnsel dat wanneer de alcohol vloeit de gedachten ook gaan vloeien". Zijn de moeilijkheden in het weekeinde te wijten aan de aard van de cafe's m de omgeving van de BeestenmarktLa Rivière: "Ach, er zijn daar een paar café s waar ik niet snel naar binnen zou gaan maar je kunt de mensen nu eenmaal niet verbieden om in het weekeinde uit te gaanBovendienwanneer het bekend wordt dat er op een bepaalde plaats een paar keer achtereen het nodige is gebeurd, dan trekt dat onmiddellijk een heleboel sensatiezoe kers. Dan hoeft er maar iets onbenulligs te gebeuren en de hele zaak escaleert. Dat heb je heel duidelijk kunnen zien bij Miner- "Afgeleid door een paar dames op het trottoir", had een 22-jarige Leidenaar onvoldoende aan dacht voor het verkeer. Prompt verleende hij op de Leidse Var kenmarkt geen voorrang aan de bestuurder van een van rechts komende automobiel. Voor deze overtreding stond de Lei denaar van beroep magazijn bediende— gisteren voor de Leid se kantonrechter De Koning. Die legde hem een boete van 75 gulden op. De magazijnbediende had eigenlijk niets tot zijn verdediging aan te voeren en had zelfs niet naar de zitting willen gaan. ware het niet dat hij de acceptgirokaart die hij had gekregen niet had betaald omdat daar een verkeerde datum van de gepleegde overtreding op Ook andere overtreders kwamen gistermiddag niet met indruk wekkende smoezen bij de kanton rechter aan. Omdat het voorna melijk om kleine overtredingen ging. deelde de rechtbank in een uur tijd aan negen iierdachten boetes van in totaal 715 gulden uit. en was toen al aan de laatste verdachte toe. Voor de leerlingen van het Rijn lands Lyceum die met een hele klas naar de zitting waren geko men zal de zitting dus niet al te opwindend geweest zijn. De grootste zonde had een 19-jarige Katwijker begaan door - zonder rijbewijs - op zijn motor een stil staande auto aan te rijden. Nou ja, volgens de jongeman stond de auto met stil, maar kwam deze uit een uitrit vrij plotsklaps de Hij i jus. van overtuigen. Het slechte weer van de bewuste dag kon de rech ter nog wel bewegen om voor de aanrijding een boete van 75 gul den uit te delen, het ontbreken van een rijbewijs nam hij aan zienlijk zwaarder op: daarvoor moet 150 gulden boete worden be taald. Zodat de Katwijker met 225 gulden boete de zwaarst ge strafte ran de middag was. Nie m de zware wintermaanden door rood licht is gereden, daar bij is betrapt door de politie en zich bij de kantonrechter nog denkt te kunnen verdedigen met de opmerking dat het te glad - en dus te geimarlijk - was om te remmen kan beter meteen beta len. want clementie heeft de rechtbank in elk geval niet. Dat ondervonden zowel een Leidse aannemer als een vrouw uit Sas- senheim gistermiddag. Als het te glad is om te remmen moet je langzamer rijden, is het stan daard-antwoord i'an zowel offi cier van justitie als rechter En dus werden beide overtreders veroordeeld tot een boete ran 100 gulden. foor de aannemer was het geen ramp. u'ant hij beschouwde het eigenlijk als een erezaak om zijn verhaal bij de rechtbank kwijt te kunnen 'Het kost me meer dan 100 gulden om hier estaan Maar het gaa f me om het spel en niet om de knikkers". Maar dat je na knikkeren bij de kantonrechter meestal met minder stuiters ver trekt. zal hem wel duidelijk ge worden zijn. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3