Kwekers winnaar in strijd om Googerpolder Waarom niet voor alle bewoners Colijnstraat Katwijk huur omlaag? WONINGBOUW VAN DE BAAN Snel maatregelen, anders breken we de baan af Digros wellicht naar Lisse CTNSDAG 9 OKTOBER 1979 LEJOEN/REGIO PAGINA 17 Tweede Kamerfractie PvdA wil van Brokx weten: De zaak kwam aan het rollen toen een bewoner van de Colijnstraat de afdeling rechtspraak van de Raad van State verzocht de huur verhoging te vernietigen. De raad vond inderdaad dat de verhoging van de huur onredelijk was en stelde de Colijnstraatbewoner n het gelijk. Brokx in zijn brief aan B en W: "De andere huurders aan de Colijn straat hebben geen verzoek om ontheffing van de huurverhoging gedaan. Zij dienen daarom inge volge de wet jaarlijkse huurver hogingen de huurverhoging van 1 april 1976 te voldoen". Verder wijst Brokx op het onrede lijke prijsverschil, dat er zou ont staan als hij de huren van de Co- Katwijk loopt achter met zijn woningbouw KATWIJK - De gemeente Katwijk ligt met haar wo ningbouw achter op het pro gramma dat voor dit jaar was vastgesteld. In 1979 zou den volgens dit programma 245 woningen moeten wor den gebouwd. Daarvan zijn er nog maar 13 (vier premie koopwoningen en 9 vrijesec- torwoningen) gereed of in aanbouw. De achterstand in de woning bouw wordt door een woordvoerder op het ge meentehuis toegeschreven aan planologische tegensla gen en het uitblijven van goedkeuringen van hoger hand. De raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Openbare Werken, die mor genmiddag om vier uur in het raadhuis vergadert, praat niet alleen over deze achterstand, maar ook over het woningbouwprogramma voor de komende 3 jaar (1980 tot en met 1983). De gemeente heeft plannen klaar liggen of in de maak voor 513 huizen in 1980, 329 in 1981 en 333 in 1982: in to taal 1175 woningen. ALKEMADE - De strijd om de Googerpolder is in het voordeel van de Alkmadese tuinders beslecht. De ge meenteraad van Alkemade koos gisteravond in over grote meerderheid de zijde van de kwekers en dat had tot gevolg dat woningbouw in de hele Googerpolder van de baan is. Burgemeester en wethouders kre- Kret. Er moesten overigens twee gen met hun voorstel om in de schorsingen aan te pas komen, Googerpolder grond aan te ko- alvorens het tot een stemming pen voor huizenbouw slechts de kwam. Een vurig pleidooi van zowel de verantwoordelijke wet- steun van het VGA-raadslid J. W. houder H. M. L. van Duijkeren ("Het aantal woningzoekenden zal schrikbarend toenemen") als van burgemeester P. J. Bolten ("Je moet de verantwoording maar aandurven om dit voor je rekening te nemen") kon de raad niet op andere gedachten bren gen. De CDA-er W. van Nugteren bij voorbeeld had al van meet af aan betoogd dat het niet juist zou zijn de tuinders in de kou te laten staan. "De tuinbouw heeft het moeilijk en wij willen ze deze laatste mogelijkheid in de Goog erpolder niet geheel ontnemen". Het CDA wilde niet verder gaan dan bouwen op de grond van Rot teveel, waar bij elkaar nog 230 huizen kunnen worden ge bouwd. Progressief Alkemade, bij monde van woordvoerder H. van Tol, wilde bij de woning bouw ook het gebied van Salm nog betrekken, wat in de praktiik Van Duykeren Boodschap Omwonenden hebben overlast van skateboardbaan RIJNSBURG - "Het kan 20 niet langer. De gemeente moet nu snel maatregelen nemen, anders komt de hele buurt in opstand en dan kunnen er wel eens ongelukken ge beuren. Sinds die skateboardbaan er is, is het gedaan met onze rust". r Overdag wordt er "keurig" geschaatsplankt op de baanmaar 's avonds breekt het crossgeweld los. KATWIJK - De Tweede- Kamerfractie van de PvdA wil van staatsse cretaris mr. G.P. Brokx (Volkshuisvesting) we ten, waarom hij de huur verhoging van 1976 voor alle flatwoningen aan de Colijnstraat in Katwijk niet ongedaan maakt. De fractie zal hierover deze week schriftelijke vragen stellen. Aanvankelijk had het ministerie in februari van dit jaar laten weten dat de huurverhoging zou wor den ingetrokken. In juli van dit jaar schreef Brokx burgemeester en wethouders van Katwijk dat hij zijn standpunt had herzien. LISSE/SASSENHEIM - De kans bestaat dat het groot-winkelbe drijf Digros in Sassenheim gaat verhuizen naar de Poelmarkt in Lisse. Volgens Dirk van der Broek eigenaar van Digros be staan er momenteel plannen om de gehele markt over te nemen. Naar zijn zeggen is hij momenteel in onderhandeling met verschil lende ondernemers die daar nu reeds gevestigd zijn. Van der Broek heeft zijn oog laten vallen op dit winkelcentrum, omdat hij in Sassenheim te weinig moge lijkheden heeft tot uitbreiding terwijl, aldus Van der Broek, de Poelmarkt die ruimte wel biedt. Volgens Van der Broek staan de meeste winkeliers uit de Poel markt in Lisse niet afwijzend te genover.de plannen. Het is alge meen bekend dat de winkeliers in de Poelpolder in veel gevallen moeite hebben hun zaak draai ende te houden. Van der Broek verwacht de meeste zaken over te kunnen nemen waarna het cen trum aantrekkelijker gemaakt zou moeten worden voor het publiek. Zelf denkt hij aan het geheel overdekken van het nu bestaande centrum. Voorts wil hij de nog openliggende plek tus sen de winkels bebouwen. Van der Broek laat weten dat de onderhandelingen nog gaande zijn. "Mocht blijken dat er toch teveel bezwaren kleven aan mijn ideeën dan gaat de zaak natuur lijk niet door, maar tot op heden heb ik slechts positieve geluiden gehoord". Bij een ander groot-winkelbedrijf, de Hema, bestaan plannen om in Sassenheim een pand te openen. Deze plannen, bevinden zich ech ter volgens een woordvoerder van de Hema in Lisse nog in een zeer vroeg stadium. De gedach ten van deze vestiging gaan uit naar eer pand aan de Hoofd straat. "Het hangt nog van een heleboel factoren af of wij ons in Sassenheim gaan vestigen, er be staat nog geen enkele zekerheid", aldus de woordvoerder van de Hema. Om welke factoren het ging wilde hij niet kwijt. Dat zijn de woorden van een boze bewoner van de Rijnsburgse Ko ningin Julianalaan. De skate boardbaan is hen een doorn in het oog. Omwonenden ondervinden de laatste weken avond aan avond overlast van opgeschoten jongelui die met brommers over de baan crossen en over de voet paden langs de huizen scheuren. "Er wordt geschreeuwd en geschol den dat het een lieve lust is. De verschrikkelijkste ziektes slinge ren ze naar je hoofd en als je er iets van zegt, dan krijg je een gro te mond terug. Het loopt de spui gaten uit", zegt een mevrouw die een paar huizen verderop woont. De klagers willen hun naam niet in de krant zien afgedrukt omdat ze bang zijn, dat er ruiten zullen sneuvelen. "Kijk", zegt een van hen, "het gaat niet om de kinde ren die met een schaatsplank normaal gebruik van de skate boardbaan maken. Het gaat om de wat oudere jeugd die met brommers over de baan crosst. Die is ontzettend baldadig, het zijn duidelijk jongelui die uit zijn op een relletje". Onmenselijk Verschillende malen hebben be woners al de politie opgebeld. NIEUWKOOP - De aanleg van een wandelgebied langs het water in het centrum van Nieuwkoop is een stapje dichterbij gekomen. De gemeente kan voor bijna 60.000 het eiland achter café-restaurant '"t Vliegende Paard" aan de Dorpsstraat aankopen. Ook is overeenstemming bereikt met de eigenaar van de grond over een recht van overpad, zodat het ei land vanaf de Dorpsstraat toe gankelijk wordt. De wandelroute zou dan verder langs de begraaf plaats rond de hervormde kerk die eerstdaags wordt uitgebreid) moeten lopen om vervolgens uit te komen op heh Reghthuisplein. Over dat onderdeel van het wan delplan zal de gemeente eerst tot een akkoord met de betrokkenen (onder meer kerkbestuur) moeten komen. Bij de gemeente verwacht men dan ook dat de wandelroute eerst over zo n anderhalf tot twee jaar een feit zal zijn. Vooropge steld dan natuurlijk dat de Nieuwkoopse gemeenteraad eind deze maand in kan stemmen met de aankoop van het eiland achter 't Vliegende Paard. Morgen avond. 10 oktober, wordt de grondaankoop besproken in de (openbare) vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en verkeers- en milieuzaken. Maar die zegt volgens de buurt bewoners dat ze niet kan ingrij pen. Wel wil de politie een oogje in het zeil houden. "Maar dat helpt niks", zegt een van de boze buurtbewoners. 'Ik heb drie kleine schoolgaande kinderen", zegt een bewoonster van een woning aan de Juliana laan, "Die zijn compleet over spannen want ze doen 's avonds geen oog dicht. Het zijn onmen selijke toestanden die hier heer- Volgens de boze buurtbewoners gaat het om een groep van tachtig tot honderd jongelui. Sussen Gisteren heeft adjudant B. Dolman, commandant van de rijkspolitie in Rijnsburg. een poging gedaan om de verhitte gemoederen wat te sussen. Hij heeft een gesprek gehad met een aantal jongeren, dat naar zijn zeggen "positief is verlopen". Volgens de comman dant is de zaak nu opgelost. "Ik heb geprobeerd om bij de jeugd wat begrip te kweken voor de klachten van de bewoners", zegt hij, "dat is wel gelukt". Ook de omwonenden moeten begrip kunnen opbrengen voor de jeugd, vindt adjudant Dolman. Tenslotte is er jaren gepraat over een speelgelegenheid. die is er gekomen en er wordt veel ge bruik van gemaakt. Dan is het vanzelfsprekend dat dat gepaard gaat met wat lawaai. "Daar zullen de omwonenden aan moeten wennen" aldus de politiecom- mandant. Cassettebandje Gisteravond kwam de zaak ook aan de orde tijdens de vergadering van de commissie welzijnszaken van Rijnsburg. De heer Van der Zwet (CDA) vroeg om ophelde ring van de problemen rond de baan. Hoewel wethouder Van der Meij de boot wat afhield vroegen mevrouw A. de Haas (PvdA) en K.L. Brul (WD) de wethouder op korte termijn maatregelen te ne men. "Binnen een week moet de rust in de wijk zijn terugge keerd", vond mevrouw De Haas. Ook VVD-er Brul voorzag grote problemen wanneer de gemeente niet ingreep. "Dan gaan omwo nenden misschien voor eigen rechter spelen en dat is beslist geen goede zaak", aldus de heer Brul. Een aantal buurtbewoners woonde gisteravond de vergadering van de commissie bij. Een van hen had een cassetebandje bij zich met daarop het lawaai van afge lopen zondag, toen de overlast voor de omwonenden het grootst was. Maar dat mocht hij niet af draaien. Maatregelen Burgemeester De Roos van Rijns- burg zegt over de kwestie: We gaan natuurlijk proberen wat aan de overlast te doen Het is een zaak die moet worden opgelost. We zullen op korte termijn maat regelen nemen om het crossen op de skateboardbaan te voorko men. Wat voor maatregelen dat zijn, kan ik nog niet zeggen. Meer politietoezicht? Burgemees ter De Roos: "Dat gebeurt al. Maar het is natuurlijk niet moge lijk om de hele dag twee of drie politiemannen bij de baan te pos teren". De buurtbewoners zijn de toestand in elk geval goed zat. "Als er niet snel iets gebeurt, dan breken we de baan eigenhandig af', zegt een van hen dreigend. lijnstraat-fiat wel verlaagt en die van de fiats aan Treubstraat en J. de Visserstraat niet. "Voorts heb ik overwogen dat het verlagen van de huren van wo ningen aan de Colijnstraat terug vordering van te veel genoten in dividuele huursubsidies tot ge- olg zou hebben", aldus Brokx lie zegt niet te kunnen ingrijpen in de huurverhogingen voor de flats aan Treubstraat en De Vis serstraat. De PvdA is tot het stellen van vra gen aangespoord door de afde ling Katwijk-Valkenburg van de ze partij. De afdeling herinnert eraan dat de Katwijksche Bouw vereniging pas na aandrang van de fiatraad en kamervragen van het kamerlid Kombrink wilde overgaan tot uitbetaling van te veel betaalde huur aan bewoners van de flat aan de Colijnstraat. Van de 1255 woningen aie Katwijk volgens het streek plan Zuid-Holland West in de periode 1975-1980 zou moeten bouwen, waren er per 1 september j.l. 830 ge realiseerd, 300 waren er per die datum in aanbouw en voor 44 woningen waren op dat moment bouwvergun ningen afgegeven. Voor deze 300 woningen w as de goed keuring al in 1977 of 1978 ge geven. Tot 1983 moet Kat wijk nog 1987 huizen bouwen wil de gemeente voldoen aan de groeitaak in genoemd plan. De commissie buigt zich morgenmiddag ook over de woningbouw op de plaats van de voormalige brilmon- turenfabriek Preciosa aan de Molenweg in Katwijk aan den Rijn. Op het terrein van deze fabriek kunnen 10 woningen worden gebouwd: 8 aan de Molenweg en 2 aan de Tulp straat. Voorts verdiept de commissie zich in een plan voor de bouw van 4 of 5 woningen aan het Veereinde in Katwijk aan den Rijn. Waar de gemeenteraad vooral op aanstuurde is bouwen in de dor pen Rijpwetering en Alkemade. Burgemeester en wethouders kregen de boodschap mee om alles in het werk te stellen de in het streekplan vastgelegde be stemming quartaire kern (alleen bouwen voor eigen inwoners) om te buigen in tertiaire kern (bou wen voor eigen inwoners en be perkte vestiging van buitenaf). Met name de CDA-er J. G. M. van der Bosch maakte zich daar sterk "Het inwonertal van de kleine dor pen loopt terug en als er dan mag worden gebouwd om de bevol king op peil te houden, blijven B en W in gebreke". Overigens wees wethouder Van Duijkeren de door CDA, WD en Progres sief Alkemade ingediende motie om de kleine kernen aangewezen te krijgen (door het provinciaal bestuur, red.) als tertiaire kern al bij voorbaat van de hand als zijn de geen haalbare kaart". Ik zit met deze motie zeer ernstig in mijn maag en weet nog niet wat ik daarmee aan moet", aldus de wethouder. "Geen oplossing" Burgemeester P. J. Bolten noemde het een verkeerde zaak om de tuinbouw naar de Googerpolder te halen. Die kan volgens hem geen oplossing bieden voor de tuindersproblemen. Alleen een derde tuinbouwgebied in Nieu we Wetering kan werkelijk soe laas bieden. Tuinbouw in de Googerpolder, aldus Bolten. zal een derde tuinbouwgebied he lemaal onmogelijk maken. Het voorstel van B en W werd uit eindelijk (met alleen de stemmen van de beide wethouders en de VGA-er Kret VÓÓT) met MM stemmen verworpen (drie raadsleden waren ziek). Na afloop van de vergadering wilde wethouder Van Duijkeren nog wel kwijt dat de woningbouw in Alkemade door de opstelling van de raad in ernstig gevaar is go- bracht. "We zullen voorlopig niet met andere woningbouwlocaties kunnen komen wat inhoudt dat het aantal waningsoekfl rul- n schrikbarende getallen aan zal nemen."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17