Nederland wacht Russisch standje Jan Bavelaar 50 jaar in het lood Lezers schrijven „Maar dat hoeft toch niet" G.NSDAG 9 OKTOBER 1979 PAGINA 15 door Sjak Jansen Het is een uitstervend be roep, dat Jan Bavelaar (64) heeft. Handzetter is-ie. Ouderwets handzetter. Al vijftig jaar. En nog steeds bij z'n eerste baas: boek drukkerij Van der Linden aan de Vliet. Waar menige collega tengevolge van de intrede van moderne, minder arbeidsintensieve druk technieken tegen wil en dank werd verdreven van de oude ver trouwde 'bok' (zet-tafel, red.), daar mocht Jan Bavelaar het lo den handzetsel als vanouds in de zethaak blijven vastzetten. De geboren en getogen Leidenaar had er immers een handje van. Vooral waar het piepkleine letter tjes en bidprentjes betrof, want daar was Bavelaar als geen ander mee in zijn sas. Platzetter Een vakman hoor. die Jan Bave laar. Weet blindelings de weg in de warrige wereld van „de kwa- draatjes en 20 Augustijn breed, de schoon- en weerdruk, de let- terkerf en het steen." En is een vliegensvlugge platzetter. „Niet om mezelf te roemen hoor, maar zo'n hele zethaak - ik meen dat er tien regels ingaan - zo'n haak deed ik in nog geen 20 minuten", zegt hij niet zonder trots. „Maar", voegt hij er ras aan toe, „al te leuk werk was het niet, dat platzetten. Je moet weten, dat je dan de hele dag stond zonder te mogen opkijken want dan - zo redeneerde de baas - werkte je niet. Maar ja, iedereen heeft zo z'n nukken en ook doordat die oor log er tussenkwam en je toen ver rekte blij mocht zijn als je über haupt een baas had, ben ik hier blijven plakken. Niet dat ik er een dag spijt van heb gehad, hoor... 'k Ben hier altijd goed behandeld." Hummeltje In 1929 belde Jan voor het eerst aari bij de drukkerij in het pand Vliet 4a. Daar stond ie dan aan de hand van zijn moeder. „Ja", verklaart Jan terwijl hij zijn hand tot heu phoogte laat zakken, „ik was zo'n pukkie van veertien jaar." „Maar mooi dat ik werd aangeno men. Voor twee kwartjes in de week kon ik als loopjongen aan de slag. En kreeg toen een bankje want ik kon nog geen eens bij de Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. ,Maar ja", mompelt de Leidenaar, „van lieverlee ben ik opgeklom men. Ik heb het altijd kunnen rooien. Ook omdat ik vrijgezel ben gebleven. Ja, vrijheid blij heid hoor." Niet opjagen Na twee jaar mocht Bavelaar achter de bok. Sedertdien is hij er niet meer van weg te slaan geweest. Hij leek voor het lood geboren te zijn. Goed, de eerste tijd werd er wel op zijn vingers gekeken, maar later ging dat eraf. Bavelaar (destijds met 9 collega's op de zetterij, nu met nog maar één) kreeg zelfs de moeilijkste staten toegeschoven. Ook die gingen 'm van een leien dakje. „Mits ze mij maar m'n gang laten gaan", zegt Jan. „Ze moeten me niet opjutten. Niet om het één of ander hoor, maar opjuinen werkt bij mij averechts." „Da's hetzelfde met die lichdruk- kerij. Daar ga ik staan wanneer er geen zetorders zijn. Maar die lichtdrukkerij is me eigenlijk ook een beetje te gejaagd allemaal." Jammer stof als hij is) verder, „gingen twee dubbeltjes naar de stands organisatie. Gelukkig dat m'n moeder de bond betaalde, anders zou ik geen rooie cent te makken hebben gehad. Want er gingen ook nog es twee duppies af voor een pakje sigaretten." ,Zo hield ik telkens twee stuivers over en daar kocht ik dan een bakkie koffie van op de gezellige avonden van de standsorganisa tie." Van loopjongen van 2 kwartjes tot vliegensvlugge platzetter letterkast komen, zo'n hummel- „En van die twee kwartjes in de tje was ik", bekent hij grappend. week", gaat Bavelaar (breed van .Anderzijds geef ik toe dat je er vandaag de dag niet meer onder uit kunt. Het wordt natuurlijk een beetje te gek wanneer de kostprijs van een stukje hand zetwerk al de tachtig gulden na dert. Niet meer te betalen uiter aard. Logisch datje dan voor off set kiest. Ik vind het jammer van het ambacht, heus, maar het is niet anders", concludeert Bave laar, die overigens volgende week zaterdag in Wienerwald door z'n werkgever zal worden gehuldigd. ,Maar ach. Het is voor mij nog maar een jaartje. In het lood gelukkig. En ik heb m'n videorecorder. Dus je begrijpt wel dat, wanneer ik aanstonds 65 ben, ik me heilig niet hoef te vervelen." Mevrouw Imthom-Rhijns- burger met de oorkonde, die ze uit handen van Valken '68- voorzitter Van Leeuwen ont ving: "Een blijk van waarde ring, ja, maar dat hoeft toch niet". ANNIE IMTHORN IN HET ZONNETJE GEZET... Bepaald onverwacht kwam het telefoontje van Val ken'68-voorzitter Van Leeuwen vrijdagavond niet voor mevrouw Annie Imthom-Rhijnsburger. De 55-jarige Valkenburgse wist dat er die avond een ledenvergadering van deze voetbalvereniging werd gehouden. En ze had ook zo'n voorgevoel dat het bestuur ervan op de hoogte was,dat zij die dag precies tien jaar voor de club in touw was. Niet dat Annie dat nou precies had onthouden daar is zij het type niet naar), maar hier en daar in het dorp had men haar daar op geattendeerd en de loftrompet over gestoken. Heel Valkenburg weet immers dat het mevrouw Im- thorn is. die een belangrijk deel van het werk voor haar rekening neemt, dat komt kijken bij het op halen van de toto- en lottogelden en de samenstel ling van het clubblad. En dat geheel belangeloos. Zij: ,Jk moet wat te doen hebben,als het maarniet buitenshuis is." Dus mevrouw Imthorn, op uitdrukkelijk verzoek van de voorzitter, die avond alsnog naar het club huis. .Jietzal wel een bosje bloemen wezen ".dacht ze onderweg„Wat zou dat leuk zijn." En jawel het bosje bloemen kreeg ze. Maar ze kreeg méér. De oorkonde plus het zilveren kettinkje en het insigne, ofwel de versierselen die behoren bij de titel 'draagster van verdienste'En daarmee werd ze toch wel overvallen. ,JEen blijk van waar dering ja. maar dat hoeft toch niet. Het is maar een hobby dat uitrekenen van die totogelden en dat nieten van het clubblad Evenals het beant woorden van al die telefoontjes of de wedstrijd al dan niet is afgelastDat doe ik ook graagMaar ja ik draag die insigne met plezier. Met net zoveel plezier als ik m'n werk doe." Op Europese sportconferentie BERCHESGADEN (GPD) - De Russische minister van sportzaken. Serge Pawlov,zal de Europese sportconferentie .die vanavond in het Zuidduit- se stadje Berchtesgaden begint, ongetwijfeld aangrijpen om Nederland te veroordelen. Dat is de mening van de heer N.G. Vlot .lid van de directie van de Nederlandse Sport Federatie NSF) die in die functie is belast met politieke en internationale zaken. Vlot is de leider van de Nederlandse 'i delegatie, die aan de conferentie deelneemt. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. Pawlov heeft zich geërgerd aan het comité „Olympische Spelen en Mensenrechten", dat enkele maanden geleden door de poli tieke partijen in de Tweede Ka mer is opgericht. Dat comité wil, dat de Nederlandse delnemers aan de Olympische Spelen in Moskou aandacht besteden aan de mensenrechten. Vlot: „Hoe wel er tijdens de sportconferentie officieel nooit over politiek ge sproken wordt, verwachten we wel een terechtwijzing van de Russen. Het is bekend, dat de Russen allesbehalve ingenomen zijn met de oprichting van het comité". De Russische minister spreekt morgen de Europese sportconfe rentie toe, waarin hij ervoor zal pleiten dat de sport moet worden aangewend als middel om tot be ter onderling begrip te komen. Vlot: „Als lid van het voorberei dingscomité van de conferentie weet ik ongeveer wat de heer Pawlov gaat zeggen. Maar het is heel goed mogelijk, dat hij zijn toespraak wijzigt en Nederland alsnog terechtwijst". Ook met betrekking tot de deelna me van Zuid-Afrika aan de Olympische Spelen voor gehan dicapten kan Nederland tijdens de conferentie het onderwerp van gesprek worden. Naast de 26 Europese landen, die aan de con ferentie deelnemen, is een aantal toehoorders uitgenodigd. Zo zal het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en de Unesco ver tegenwoordigd zijn. Ook het Su preme Council for Sport in Afri ca, de overkoepelende organisa tie van alle Olympische comités in Afrika, behoort tot de toehoor ders. Vlot daarover: „Hoewel het Su preme Council geen spreekrecht heeft, mag het tijdens de begroe ting wel iets zeggen. Nu de Ne derlandse regering geen bezwaar maakt tegen de deelneming van Zuid-Afrika aan de Paralympics, ligt het in de lijn der verwachting dat de Afrikaanse staten deze gelegenheid zullen aangrijpen om minder vriendelijke woorden tot Nederland te richten". Toch is het ongebruikelijk, dat tij dens een Europese sportconferen tie politiek bedreven wordt. Vlot: ,NHet is een bijeenkomst van na tionale sportfederaties, die om de twee jaar gehouden wordt. Om dat de federaties uit de westerse landen particuliere organisaties zijn, wordt doorgaans niet over politiek gesproken. Het probleem is echter, dat de federa ties uit de Ostbloklanden alle maal staatsorganen zijn. En daar om worut in de wandelgangen wel degelijk aan politiek ge daan". Dat mag ook blijken uit de samenstelling van de Nederland se delegatie. Naast twee leden van de NSF bestaat de Neder landse delegatie uit twee verte genwoordigers van het ministe rie van CRM. De conferentie wordt voor de vier de keer gehouden. In 1973 be leefde de conferentie haar debuut in Wenen. Twee jaar later was Dresden aan de beurt en in 1977 Kopenhagen. Voor de organisatie in 1981 is Warschau aangewezen. De conferentie heeft tot doel tot een betere samenwerking te ko men zonder organisatievorm. Vlot: „We willen juist geen orga nisatievorm, omdat er dan weer een instelling in het leven geroe pen wordt. De conferentie kan niemand iets dwingend opleg gen; zij geeft alleen aanbevelin gen. Maar ik heb de indruk, dat dat onverplichte juist dwingen der werkt dan wanneer je een or ganisatie vormt". In het verleden heeft de conferentie haar vruchten al afgeworpen. De contacten tussen de westerse en oosterse landen is er door verbe terd. De sportuitwisseling ver loopt beduidend soepeler. Vlot: „Wat Nederland betreft, zijn er door de conferentie goede con tacten ontstaan met Rusland, Tsjechoslowakije en de DDR" Het doel van de huidige conferentie is om die uitwisseling te verdie pen. Hierbij wordt niet zozeer ge dacht aan wedstrijden, maar aan het organiseren van gemeen schappelijke cursussen en oplei dingen. Ook wil men komen tot een betere uitwisseling van in formatie. Vlot: „De uitwisseling van medici en trainers heeft tot goede resultaten geleid. Als de landen daartoe bereid zijn, kun nen we dat uitbreiden. Iedereen is met die uitwisseling ge diend". De conferentie wordt vanavond of ficieel geopend. Zaterdagmiddag wordt de conferentie met een slotcommuniqué gesloten. Politie (4) Al jarenlang is het traditie dat het bij de studentensociëteit Minerva rumoerig is tijdens de viering van de drie-oktoberfeesten. Al jarenlang wordt je er als toekij ker van de taptoe en de optocht getrakteerd op bier in je nek en gegooi met andere rotzooi. Ook al jarenlang is er politie aanwe zig om een oogje in het zeil te houden en een oogje dicht te knijpen. Het zijn immers de van feestuitspatting tot feestuitspat- ting voortlevende Minervastu- denten die hun lol niet mag wor den ontnomen. Dit jaar was het echter anders. Met nog pril in het geheugen de feesten t.g.v. het zoveelste lus trum van Minerva, waren er nu zelfs "op sensatie beluste mensen en baldadige jongelui" richting Minerva getrokken. Deze mensen herinneren zich ech ter nog maar al te goed, de dis criminerende afsluiting van het v. d. Werfpark, de laksheid bij het schoonmaken van dit park en de belachelijke autorally die zo no dig op maandagmiddag door de Leidse binnenstad moest trek ken (dit ondanks de vermeende oliecrisis en vragen hierover in de gemeenteraad). Als antwoord op vragen van o.a. de PSP-fraktie aan B en W betref fende de ongeregeldheden tij dens de lustrumfeesten, wisten B en W niets anders te bedenken dan dat men géén reden zag om Minerva in de toekomst een ver gunning te weigeren. Deze hele geschiedenis is niet zo bevorde rend voor het door sommigen zo gewenste contact tussen de Leid se ingezetenen en de (Minerva-) studenten. Met deze gebeurtenissen op zak en nog met de schrik van de discri minerende en racistische optre dens van enige studenten op het Klikspaanweg-complex, togen dus Leidse inwoners richting binnenstad (ook hun binnenstad) om feest te vierer Dat hier ook licht ontvlambare mensen bij wa ren is voor mij een onontkoom baar gegeven. en precies zo opgetreden zou hebben als bij baldadige studen ten (dus gewoon met de armen over elkaar blijven staan), er he lemaal geen veldslag c.q. af- slachtpartij zou hebben plaats gevonden. Veel onnodig leed zou dan voor komen z(jn. Frank de Haas Decimastraat 11 Leiden Toewijzing woningen Naar aanleiding van het artikel in het AD van 24 september 1979, betreffende het woningbeleid in Leimuiden, gaarne het volgende door mij opgemerkt. In de schriftelijke vraagstelling van mevr. Van Puffelen wordt ge steld dat wethouder Den Haan, bij één der woningzoekenden op zijn verjaardag kwam binnen wandelen en als een "sin terklaas" een woning aanbood. Het feit doet zich echter voor, dat ondergetekende die woningzoe kende was. De lezer zou uit dat artikel op kunnen maken dat de wethouder geheel willekeurig woningen uitdeelt. Mij is geble ken, door een regelmatig contact met de gemeente Leimuiden, dat hier zeker geen sprake kan zijn van' willekeur, maar dat ik vol gens de bestaande normen in de gemeente Leimuiden, recht had op een woning. Uitdrukkelijk wil ik stellen dat ik op geen enkele wijze binding heb met het college van B en W van deze gemeente en daardoor pro fijt zou hebben gehad bij toeken ning van een woning. Mevrouw Van Puffelen zou meer vertrou wen moeten hebben in het colle ge i.p.v. haar tijd te verdoen met persoonlijke aantijgingen. A. G. v.d. Hoorn Dennenlaan 10 Leimuiden Verkeer (2) In uw krant van 28-9-79 zingt de heer Doove, zoals hy zelf schrijft. een oud liedje. Helaas zingt hij nogal vals en dat is met aange naam om te horen. Waar gaat het om? De heer Doove constateert tijdens en na het uit oefenen van zijn functie een groot aantal verkeersmoeilijkheden. De tot optreden bevoegde perso nen, agenten in een auto en par keerpolitie (parkeerwachters be staan allang niet meer) te fiets, gaan niets doende voorbij. Alsof bekeuringen opstoppingen op lossen. Deze opstoppingen worden overi gens geregeld veroorzaakt door de bruidsstoeten. De heer Doove zou de tijd die hij nu moet wach ten beter kunnen gebruiken om bij de stadhuisbode de sleutel te halen van de zg. sleutelpalen ach ter het stadhuis. De bruidsstoet, die nu zo langdurig de Breestraat verstopt houdt, kan dan achter het stadhuis wachten. Het blijkt uit het schrijfsel van de heer Doove dat parkeerpohtie- mensen bij hem geen goed kun nen doen. Als ze niets doen is het niet goed en als ze wel hun werk doen dan doen ze het ook weer verkeerd. De heer Doove loopt nogal wat ach ter. Parkeerpolitie mag veel meer dan hij denkt. Ook overtredingen van parkeer- en stopverboden, rijden door rood licht e.d. mogen door hen worden bekeurd. Ook Ik wil maar zeggen, dat de heer Doove zijn tijd beter aan. andere zaken kan besteden waar hij ho pelijk meer verstand van heeft. Nu trapt hij maar wat naar men sen die op een behoorlijke manier hun wei k doen, onder lang niet altijd plezierige omstandighe den. Maar zeker wel legaal en ook veel vaker dan de heer Doove in zijn verloren ogenblikken kan mee maken. E. Bleijie P. de la Courtstraat 69 Leiden Verkeer (3) Naar aanleiding van het "schrij ven", lees natrappen van de heer Doove in uw blad van vrijdag 28 10-79 wil ik even reageren op deze nonsens. De parkeerpolitie heeft op de be wuste donderdag de gehele dag assistentie verleend op de Bree straat t.b.v. de Banenmarktd.w.z. 1. het parkeer-vrij houden van het gedeelte Breestraat waar de daarvoor gereserveerde bus kon stoppen 2. Deze mensen uit de bus veilig naar de overzijde loodsen wat ge zien het maar doorrijden van au to's een moeilijke zaak werd. 3. zorgen dat het verkeer voor zover dat in een stad als Leiden nog enigzins mogelijk is door te laten stromen. Als daarbij de diverse afsluitingen i.v.m. opengebroken straten en t.b.v. 3-oktoberfeesten bijkomen dan kan een kind van 10 jaar al vertellen dat dit problemen gaat opleveren. 's Avonds is daar dan ook het ge volg van te zien geweest met na me op de Langebrug wat aan bei de zijde vol stond met foutief ge parkeerde auto's en laat men nu niet zeggen dat men het niet wist want voor die personen heeft gemeente Leiden speciale bor den laten plaatsen. De heer Doove spreekt over dienst tijden. laat hij de moeite nemen zich daarover te laten inlichten, al is dat voor hem moeilijk want hy moet het verkeer op de Bree straat van af het stadhuis-na- trappen in de gaten houden. Zou het niet zinvoller zijn als hij zelf wat actie zou ondernemen door in het vervolg te zorgen dat trouwstoeten niet meer op de bushalte worden geparkeerd maar achter het stadhuis? Hij moet toch weten dat daar sleu telpalen staan waarvan de sleutel in het stadhuis aanwezig is. Wat de mogelijkheden van hande len betreft kan de parkeer politie meer dan het gezichtsveld van de heer Doove groot is. Hopende dat ook hij zich houdt aan de taak waarvoor hij is aangesteld zal het dus niet meer voorkomen dut er een engeltje (Doove) boven de toch wel mooie stadhuistrap- pen te zien zal zyn. C. v. d Hoogt Karei Doonnanlaan 5d Katwijk aan Zee

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15