'Succes nationaal elftal werkt statusverhogend' VRIJ-UIT AZC en KNZB gaan toch om de tafel Redelijkheid op het veld is kalmte op de tribunes zitten... Pleidooi coach Zwartkruis: Petursson tegen wil van Jezek naar Polen Wiersma kan Gantwarg nog net remise afdwingen DINSDAG 9 OKTOBER 1979 SPORT PAGINA 11 Wie de eerste sportpagina giste ren in de diverse dagbladen opsloeg, moet heel even de in druk hebben gehad dat daar per abuis een deel van het bui tenlandse oorlogsnieuws op verzeild was geraakt. Ik som even op wat er te zien viel: po litiemannen die in niets meer leken op de vertrouwde oom agent stonden in grimmige slagorde tegenover suppor ters; een grensrechter die met bebloede kop het veld werd afgeholpen; vijandigheden niet alleen bij NAC - Feye- noord, maar ook bij MW - PSV en Go Ahead - FC Utrecht. Het was me het zaterdag avond je wel. Dat topvoetbal niet meer ver broedert, maar verbittert, wisten we natuurlijk al lang. Alleen dreigt het nu lang zaam maar zeker uit de klauw te lopen. Voor de twee de maal binnen enkele maan den tijd moest een wedstrijd worden gestaakt wegens wangedrag van het publiek. Eerst FC Groningen - Telstar door die messewerper en nu NAC - Feyenoord doordat ie mand de grensrechter buiten gevecht stelde. Het is goed dat scheidsrechter Severein die nachtmerrie in Breda stopzette, want nu is de KNVB in elk geval gedwon gen even) over de affaire na te denken. Had hij bijv. de strijd na tien minuten laten hervatten dan zou er naar het incident nauwelijks een haan hebben gekraaid. Want de KNVB heeft immers nog nooit één poot uitgestoken om de verloedering van het spel te gen te gaan. Kortzichtig Na de messewerperij in Gro ningen heb ik op deze plek ge schreven dat als de KNVB al leen maar dat incident "re gelt" en niet naar de oorzaken kijkt, de bond kortzichtig te werk zou gaan. Dat laatste deden de heren uiteraard, want dat was veruit het ge makkelijkst. Nu zijn de rapen dan wéér gaar. Er zal wél opnieuw een flutoplossing uit de bits ko men, in de hoop dat we het al lemaal snel zullen vergeten. Wat nu gaande is, kun je onmo gelijk met "directe maatre gelen" bestrijden. Stringente re bewaking op de tribunes, meer oproerpolitie ze ne men op zijn hoogst de gevol gen, niet de oorzaken weg. En die (hoof d)oorzaak is: de veel te grote agressie bij het top voetbal, de bedekte en onbe dekte vuiligheden die er plaatsvinden. Ook in wed strijden waarin zogenaamd niets gebeurt, tref je nog din gen aan die niet door de beu gel kunnen. Het zij hier nogmaals vermeld: Wanordelijkheden op de tri bunes komen altijd voort uit gerotzooi op het veld en niet andersom. Verlopen de zaken in het veld correct dan is er ook geen probleem op de tri bunes. Neem nu even NA C - Feyenoord Een ochtendblad schrijft daar over: "De arbiter onderbrak 38 maal het duel om onbezon nen acties van de spelers te corrigeren en trok vier maal de gele kaart voor de NAC-ers Sprangers, Krijnen, Vreijsen en Quaars, maar had in drie gevallen net zo goed de rode kaart kunnen tonen". U ziet het: op het veld werden de kiemen gelegd voor de troep later op de tribunes. Ik weet wel dat er tussen het publiek i demonstratie met politie- elementen zitten die maar heel weinig nodig hebben om er een bende van te maken. Vroeger had je een korte, vierletterige term voor dat soort figuren, in het huidige taalgebruik zullen zij wel te boek staan als "mensen wier gedragspatroon volgens eigen normbesef en prioriteiten tot stand komt" of hoe dat soort frivole woordconstructies ook luidt. De steeds slechter wor dende sfeer op de voetbalvel den in de jaren zeventig heeft grote aantrekkingskracht uitgeoefend op bepaalde par ticulieren. Maar zodra voet balvelden alleen nog worden gebruikt om....te voetballen ben je ze ook zo weer kwijt. Mentaliteit De KNVB zou er alles aan gele gen moeteri zijn om een aanzet meer kan het niet zijn) tot een mentaliteitsombuiging te ge ven. Een enorme operatie,ik geef het toe. Er zouden voor zieningen en ingrepen op tal van gebieden moeten komen. Het zou onmogelijk moeten worden dat trainers van de ene dag op de andere de laan uit vliegen (opdat ook bij hen de agressie tot redelijke pro porties vermindert)het straf stelsel zou grondig moeten worden herzien. En de spelers zou moeten worden bijge bracht dat inzet weliswaar eerste vereiste is, maar dat het correct incasseren van ne derlagen óók tot het spel be hoort. Een reveil voor een zekere fair heid. Ziet u het gebeuren? Ik niet. In nog geen 100 jaar. VARA, oh, VARA "Voetbal '80" heet het sportpro gramma dat de VARA ons dit seizoen op de zaterdagavond op de tv voorzet. (Te hopen is dat er ook nog iets anders dan voetbal zal worden vertoond). Afgelopen zaterdag was de première. Het begon uitste kend met een mooie solo van Crooswijk (Ton van Duinho ven), u weet wel die Feye- noord-suppoost die het woord Ajax niet door zijn strot kan krijgen. Wat er daarna echter werd ver toond was geen programma meer, maar je reinste soepfan tasie. Alles wat in 30 jaar tv moeizaam is geleerd leek in één klap overboord te zijn ge kieperd. De doelpunten van een handvol Europa-Cup wedstrijden werden zonder behoorlijke toelichting op het scherm gewurmd. Inderdaad gewurmd, want het duurde soms hinderlijk lang voor er beelden kwamen. En intussen zat Felix Meurders met zijn ongelukkigste gezicht in de camera te turen. Was er niets beters voorhanden dan die opgewarmde prak? En dan die verslaggever bij NAC - Feyenoord. Ene Harry. Een stem opgebouwd uit grint en gierst. Een taaltje. Niet om aan te horen. VARA, wij weten dat in uw ge lederen de Hoekse en Kabel jauwse twisten welig tieren. Uw beste krachten wijdt u aan het slopen van de eigen mankracht. Maar zelfs dan nóg hoeft een programma niet zo lamzakkig in elkaar te zit ten dat u er een figuur als een opengewaaide pleedeur mee slaat. Olympisch record Dat Nederlandsch Olympisch Comité heeft met zijn eis aan de sportmensen om volgend jaar bij de Spelen in Moskou geen politiek te bedrijven een Olympisch record gevestigd op het nummer dwaasheden. Hoe halen die mensen het nou toch in hun bolletje. Wat de hoogedelgestrenge manda- Door Ruud Paauvv rijnen van het NOC hadden moeten doen, was een verkla ring afleggen van "aanhou dende zorg" over de toestand in de sportwereldde grote ge varen en de treurige lichtzin nigheden. Met de blik op ern stig en het voorhoofd vol verse rimpels. Zoiets als de paus, zelfde toonzettingiets andere tekst. Meer is helemaal niet nodig. Want welke sportman tv rouw, zo vraag ik u, is geïnteres seerd in politiek? Vrijwel niemand toch, dat merken we immers steeds weer? En zeker niet als ze tot de nok vol zenu wen in die Moskouse metro pool zitten. Verder is daar dan nog de enorme taalbar- Gewoon briljant niks doen, dat was de aangewezen houding voor het NOC geweest. Een rol die hun op de buik, pardon, het lijf geschreven is. Maar nee, hoor, met een bord voor de kop zelf politiek be drijven en alle pittende hon den wakkermaken. Het kan niet anders of het NOC gaat de Lulletje-Rozewater- prijs voor 1979 in de wacht slepen. ZEIST (GPD) - De ten tijde van IJsland-Nederland opge dane ervaringen moeten Jan Zwartkruis behoorlijk dwars zitten. Tijdens de gisteren gehouden discussiedag van de trainersvakbond (WON) begon hij er tenminste weer over. De bondscoach richtte zich tot een talrijk gehoor in het kader van de vraagstelling: moet medewer king worden verleend aan elke vorm van vertegenwoordigend voetbal? Zwartkruis: „Clubs zijn volgens de statuten van de KNVB verplicht om hun spelers af te staan voor vertegenwoordigende elftallen. Gelet op de persoönlijke vrijheid van de speler, heeft deze het recht om te weigeren. De speler dient evenwel te bedenken dat het uit komen voor vertegenwoordi gende elftallen een remedie is om zich maximaal te ontwikkelen. Bedacht dient eveneens te wor den, dat het Nederlands voetbal zich in het bijzonder wereldfaam heeft verworven als gevolg van twee veroverde vice-wereldtitels. In hogere mate althans dan de zes door Nederlandse clubs verover de Europacups". „Een nationale selectie is volgens mij noodzaak. Ook al omdat het Oranje-shirt een inspiratiebron is voor de allerjongsten, het reser voir van morgen. De waarheid is dat de laatste grote sterren op hun laatste benen lopen. De nieuwe sterren hebben er recht op om te kunnen rijpen. Wanneer we dus zover zijn dat we kiezen voor een nationaal team, dan die nen we ons wel optimaaal voor te bereiden. Wat dat betreft, moet ik zeggen, dat me wel eens geweld is aangedaan door de clubs". Waarna het oude zeer opnieuw om de hoek kwam kijken. Zwart kruis: „Gelet op IJsland-Neder land was een rustperiode inge bouwd door Jan Huijbrechts. Niettemin moesten Ajax en AZ die plannen doorbreken met hun voornemen om in Madrid en Tu rijn te gaan voetballen. Er zijn duidelijke afspraken gemaakt met de clubs. Er moeten zes keer per jaar spelers worden afge staan. Dat geldt voor Oranje en voor Jong Oranje. Er is echter één restrictie: het vertegenwoordi gende team mag de clubbelangen ROTTERDAM (GPD/ANP) - Uitdrukkelijk tegen de wil van Vaclav Jezek in is Petur Petursson gisteren afgereisd naar Polen. De talentvolle links buiten van Feyenoord liep zaterdag tegen NAC een ernstige blessure op aan het scheenbeen, maar stond er toch op om morgenavond in het kader van groep vier van de Europese kampioenschappen voetbal voor IJsland te spelen tegen Polen. Jezek boos: "Contractueel is het zo geregeld, dat ik Petursson niet kan tegenhouden. Dat is jammer, want anders was hij hier gebleven. Z'n blessure verergert alleen maar door nu te gaan voetballen. Dom, maar Petrusson stond erop, nadat men een andere blessure van hem een paar weken geleden in het kader van IJsland-Oost-Duitsland in twijfel had getrokken." niet doorkruisen dan wel scha den. Onnodig te zeggen dat de in terpretatie daarvan in de praktijk de grootste problemen oplevert. De clubs namelijk werpen maar al te vaak tegen dat het vertegen woordigend team de eigen voor bereidingen alsmede de training beïnvloed. Voor het toernooi van Toulon had ik liefst veertig af meldingen. Notabene het groot ste toernooi van Europa. Het feit dat ik met een kwalitatief minder sterk elftal in Frankrijk ver scheen, werd me zelfs kwalijk genomen door de organisato- Medewerking Zwartkruis tot de trainers: „We hebben uw medewerking nodig. Het succes van Oranje werkt sta tusverhogend voor het hele Ne derlandse voetbal. Daartoe be hoort ook u. Ik vraag dus bereid heid om spelers af te staan. Dit om internationaal bij te blij- Vertegenwoordigend voetbal kan, aldus de bondscoach, niet opti maal functioneren zonder me dewerking van WON, maar evenmin zonder een welwillende houding van de zijde van de VVCS en de FBO. „Omdat u in ternationaal overbelast kan ra ken. Of zó geblesseerd raakt, dat uw club verliest en uw bestaans zekerheid gevaar loopt. Topspe- lers van vandaag komen per sei zoen wel zestig a zeventig keer aan de bak. Dat kan tot blessures leiden, tot unfaire middelen, zelfs tot stimulantia. Stress-situaties, blessures, spelverruwing en do ping liggen heel dicht bij elkaar. De KNVB is momenteel begon nen met een inventarisatie van stimulantia. Wij moeten er ons echter op voorbereiden dat de buitenlandse tegenstander zich wel van pep bedient. Wat dat be treft, heb ik in Argentinië genoeg gezien". Corver fluit Europa Cup Charles Corver is door de scheidsrechterscommissie van de UEFA aan gewezen om de tweede wedstrijd voor de Europa Cup 2 tussen Glasgow Rangers en Valencia te arbitreren. Op 7 november komt Corver in actie in Glasgow. Naast Corver zijn nog twee scheidsrechters geselecteerd. Op 24 oktober leidt Jan Beek de wedstrijd Dukla Praag Racing Club Straatsburg voor de Europa cup 1 en op die dag komt ook Jan Keizer in actie. In Sofia fluit hij Lokomotiva-Monaco voor de UEFA cup. De scheidsrechterscommissie van de UEFA heeft ook de namen bekend gemaakt van de scheidsrechters die in actie zullen komen bij de wed strijden van de drie overgebleven Nederlandse clubs, Ajax-Omonia Ni cosia staat onder jeiding van Donnelly uit Noord-Ierland, de tweede wedstrijd wordt gearbitreerd door de Joegoslaaf Maksimovic. De eerste wedstrijd tussen PSV en Saint Etienne op 24 oktober in Eindho ven wordt geleid door de Zweed Fredriksson. In Saint Etienne is de Italiaan Michelotti scheidsrechter. Feyenoord tenslotte ontvangt voor zijn thuiswedstrijd tegen Malmö (Zweden) de Westduitser Aldinger. De tweede wedstrijd die in Malmö wordt gespeeld staat onder leiding van Stupar uit de Sowjet-Unie. UTRECHT (ANP) - De zesde partij in de tweekamp om de wereldti tel dammen tussen titelverdedi ger Anatoli Gantwarg en Harm Wiersma is gisteren in Utrecht na 53 zetten in remise geëindigd. Door dit resultaat heeft Gant warg de leiding met 7-5. Beide spelers besteedden in dit duel veel aandacht en tijd aan de opening. Na een uur en drie kwartier had Wiersma 26 zetten uitgevoerd en had hij voor de res terende 24 zetten vijftien minu ten over. Gantwarg beschikte op dat moment nog over een halfuur speeltijd. De situatie voor Wiersma werd nog extremer. Voor twintig zetten had hij vijf minuten bedenktijd. In die fase moesten zijn secondant Nobbe en de Belgische arbiter De Raedt attent blijven op notatiebiljet en wedstrijdklok. Met de openingszet 33-28 gaf Wiersma te kennen op de klas sieke toer te willen gaan. Zijn plannen werden echter gedwars boomd door Gantwarg. Wiersma trachtte de posities door de for matie van een hekstelling te for ceren. Gantwarg bevrijdde zich langzaam maar zeker uit de om helzing en kwam na de 26e zet vrij door een tijdelijk schijfoffer. In ruil daarvoor kreeg hij positio neel voordeel. Na het terugwin nen van het stuk penetreerde Gantwarg diep in de Nederlandse stelling en dwong Wiersma op deze wijze tot afruil en versimpe ling van de spelsituatie. Tegen het einde van de partij kwam Wiersma ondanks de tijdnood in een iets gunstiger eindspel. De doorbraak op de lange vleugel naar de damlijn met schijfwinst hield echter niet meer in dan de vijfde remise. De zetten waren: 1. 33-28 18-22, 2. 38-33 12-18,3. 31-26 7-12,4.37-31 19-23,5.28x1914x23, 6. 32-27 13-19, 7. 34-29 23x34, 8. 39x30 19-23, 9. 42-38 1-7, 10. 41-27 8-13, 11. 47-42 10-14, 12. 44-29 2-8, 13. 49-44 23-28,14. 46-41 20-25, 15. 40-34 4-10, 16. 44-40 14-19, 17. 30-24 19x30, 18. 35x24 10-14, 19. 34-30 25x34, 20. 39x30 28x39, 21. 43x34 14-19, 22. 40-35 5-10, 23. 50-44 10-14, 24. 44-39 16-21. 25. 27x16 18-23, 26. 38-32 22-28, 27. 39-33 28x39, 28. 34x43 14-20, 29. 31-27 20x29, 30. 27-21 29-33, 31. 45-40 15-20, 32. 40-34 20-25, 33. 43-38 23-29, 34. 34x14 9x20, 35. 38x29 25x23, 36. 48-43 20-25, 37. 43-39 23-29, 38. 39-34 29x40, 39. 35x44 25-30, 40. 44-39 13-19, 41. 42-38 19-24, 42. 38-33 3-9, 43. 32-28 17-22, 44. 28x17 11x22. 45. 37-32 12-18, 46. 41-37 18-23, 47. 37-31 23-29, 48. 32-28 29x38, 49. 28x17 7-12, 50 16-11 38-42. 51. 11-7 12x1, 52. 17-11 6x17, 53. 21x14 remise. Dl 90KT Jan Zwartkruis kwam gisteren tijdens een vergadering van de WON terug op de lucratieve toernooitjes van de topclubs tijdens een door de competitieleider Huijbrechts ingelaste rustperiode speciaal voor de voorbereiding van de interland IJsland-Nederland. Feyenoord- GA Eagles verschoven ROTTERDAM - De eredivisiewed strijd Feyenoord-Go Ahead Eagles wordt op zaterdagavond 20 oktober gespeeld. De aanvang is 19.30 uur. Deze verschuiving is gebeurd op verzoek van Feye noord dat op 24 oktober zijn eer ste wedstrijd voor de UEFA-cup tegen het Zweedse Malmö moet spelen. ALPHEN (GPD) - Het bestuur van AZC-Unique zal op 17 oktober in Utrecht om de tafel gaan zitten met de KNZB om de gerezen problemen na het uitstoten van vier spelers uit de selectie van het Nederlands zevental uit de weg te ruimen. De Alphense club is daartoe uitgenodigd nadat op 6 september in een brief aan de KNZB was meegedeeld dat drie spelers (Buunk, Stroboer en Van Es) zich wilden aanmelden voor de centrale training. De KNZB heeft zich verwonderd over het feit dat AZC zich in die aanmel- dingsbrief niet heeft uitgelaten over de redenen om de AZC'ers weer in de selectie op te nemen. De bond acht een nadere motiva tie noodzakelijk en heeft daar nu schriftelijk om gevraagd. Hoewel het bondsbestuur bereid is om met AZC te gaan praten stelt zij nadrukkelijk dat het gesprek van 17 oktober niet kan worden gezien als een poging om de te rugkeer van een of meer spelers van AZC aan de orde te stellen. „Een terugkeer is onjuist en praktisch onmogelijk", zo schrijft de KNZB. Desalniettemin is er voor AZC re den genoeg om dat gesprek aan te gaan. Voorzitter Ard Inder Maur „Elke gelegenheid om de betrek kingen weer normaal te laten zijn, zullen we aanpakken. We worden nu ten onrechte met de nek aan gekeken en dat willen we recht zetten. Afgezien van het feit of die jongens terug kunnen komen. Op de achtergrond speelt hun belang natuurlijk wel mee".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11