LEIDSCH DAGBLAD VOETBALVELDSLAG IN BREDA Directeur van reisbureau meldt zich iii^d Bür vandaag CNVdesnoods I Vliegramp in Athene slaken voor meer werk Premier lijdt nederlaag □I Gebaar Rhoodie: zes jaar Als u nu een Audi 100 Diesel koopt weet u precies wat u er in 1981 voor terugkrijgt! Maak bij ons een proefrit. kamsteeg MAANDAG 8 OKTOBER 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35981 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De negende 'ronde' van de competitie betaald voetbal was een roerige. In Breda werd de wedstrijd NAC - Feyenoord na een uur ge staakt. De directe aanleiding was een stuk ijzer dat ge worpen vanaf de tribune het hoofd van grensrechter Ma- tena trof. Rond het veld werd een Rotterdamse supporter afgetuigd, werden afraste ringen en reclameborden vernield, sloegen toeschou wers op elkaar in, voerde de politie charges uit, kortom was er een totale oorlog aan de gang, hetgeen de foto ook wel duidelijk maakt. Dc stand was 2-2, woensdag wordt de zaak door de tucht- commissie van de KNVB be sproken. De koek was hiermee nog niet op, want in Deventer liep de zaak bij de wedstrijd tussen Go Ahead en Utrecht ook flink uit de hand. Aanleiding hier was de rode kaart die arbiter Geurds al na acht minuten aan Utrecht-speler Van der Vlag toonde. Grote winnaar dit weekeinde was Ajax. Bij vlagen briljant spelend werd Roda door de Amsterdammers met 4-0 af gedroogd. In Maastricht leed PSV een pijnlijke nederlaag tegen MVV, terwijl ook AZ tegen Vitesse niet tot winst kwa 1-1. Op regionaal niveau boekte UVS een belangrijke zege op Hilversum. Rijnsburgse Boys klom op naar een ge deelde eerste plaats en ook RCL won. Noordwijk en Quick Boys speelden gelijk. De basketballers van P/Leiden handhaafden ook in de vier de competitiewedstrijd te- gen Haarlem de ongeslagen status. Vrij spel verder voor Björn Borg die het proftenniscir- cuit op zijn naam schreef en Jan Timman die in Rio ein delijk de juiste voortzetting wist te vinden maar in de elfde ronde gisteravond te gen de Amerikaan Shamko- vich weer niet verder dan kwam. Cees Rutgers van "Vang rail": "Elke voorstelling is nog een uitje" PAGINA 5 Minister Ginjaar gaat actie ver voedingsbeleid voeren. PAGINA 7 HOOGEVEEN (ANP) - CNV-voor- zitter Harm van der Meulen heeft vandaag gewaarschuwd dat za ken als medezeggenschap betere verdeling van werk het Christelijk Nationaal Vakver bond desnoods een staking waard zijn. Alleen staken om een extra loons verhoging zoals in de havens, keurt Van der Meulen af. "Zolang we in Nederland voor dit soort zaken staken komt er bijvoor beeld van spreiding van zeggen schap of van een betere interna tionale arbeidsverdeling niets te recht", aldus Van der Meulen op een bijeenkomst in Hoogeveen ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het CNV. Van der Meulen haalde fel uit naar voorzitter Van Veen van de werkgeversorganisatie VNO, die onlangs onder het motto "omge keerde solidariteit" de stelling verdedigde dat de uitkeringen van werklozen en invaliden moe ten achterblijven bij de loonont wikkeling. Van der Meulen zei dat de oproep van Van Veen tot "omgekeerde solidariteit" niets met solidariteit te maken heeft. "Het is alleen maar toegeven aan het egoïsme van mensen, die meer inkomen of meer winst op eisen, ook al gaat dat ten koste van zoveel medemensen die graag willen maar niet kunnen werken. Dat is geen zaak van so lidariteit, maar van graaien in an dermans portemonnee". Minister Albeda van sociale zaken zei in Hoogeveen dat de vakbe weging niet kan volstaan met on derhandelen "over meer en be ter". Albeda: "De vakbeweging moet kiezen voor een andere, zwaardere rol: werken aan een uitweg uit de crisis van onze sa menleving". Albeda vroeg de vakbeweging niet alleen met kritiek te kornen, maar richting te geven aan de sociaal- economische ontwikkeling. Reizigers wellicht zaterdag tocli op weg naar Indonesië ATHENE (AP/Reuter/AFP) - Een DC-8 van de Zwitserse luchtvaart maatschappij Swissair met 154 mensen aan boord, onder wie een bemanning van twaalf koppen, is gisteravond na landing op het inter nationale vliegveld van Athene in brand gevlogen. Functionarissen van het vliegveld meldden dat tenminste 15 passagiers om het leven kwamen en 15 worden vermist. Voor hun levens wordt gevreesd. Enkele tientallen passagiers liepen lichte tot zware brandwonden op. Anderen moesten worden opgenomen omdat zij te veel rook hadden ingeademd. De twaalf bemanningsleden zijn gespaard gebleven. Het toestel brandde praktisch volledig uit. Alleen het staartstuk bleef gespaard. Een Zwitserse passagiere die de ramp overleefde zei dat de vlammen het vliegtuig enkele seconden na de landing volledig omhul den "Het toestel kwam op het einde van de landingsbaan tot stilstand en begroef zijn neus in de modder terwijl vlammen en rook overal vandaan omhoog schoten", aldus haar relaas. Een staflid van de universiteit van Londen die een functie bekleedt in de Wereldgezondheidsorganisatie, beschuldigde vliegveldfunctionaris sen ervan "in het geheel geen aandacht te hebben besteed aan de gewonden op het vliegveld". Hij zei voorts: "Er heerste een wanorde die ik niet voor mogelijk had gehouden". De Griekse minister van verkeer en communicatie, Papadonganas, ver klaarde dat de piloot van een toestel van Olympic Airways, dat enkele minuten voor de DC-8 van Swissair was geland, had gemeld dat hij grote moeilijkheden had bij het remmen. "De remmogelijkheden wa ren middelmatig tot slecht vanwege de vochtigheid van de landings baan". Er werd onmiddellijk hulp geboden door brandweereenheden van vliegveld en de Amerikaanse luchtmachtbasis, die gebruik maakt dezelfde faciliteiten. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. LEIDEN- De mogelijkheid bestaat dat de reizigers die het afgelopen weekeinde via het Leidse reisbureau Merpati naar Indonesië zouden vertrekken zater dag alsnog kunnen gaan. Stemmen ze niet met dat voorstel in dan staat het reisbureau hoogstwaar schijnlijk een faillisement te wachten. Dat deelde de advocaat van de zich gedupeerd voelende reizigers, mr. R. de Ranitz, vanmorgen mee Bij algemene verkiezingen in Japan TOKIO (AP) - Officieuze uitslagen van de gisteren gehouden alge mene verkiezingen in Japan hebben vandaag aangetoond dat premier Masayoshi Ohira's rege rende partij een grote nederlaag heeft geleden, maar niettemin met steun van een aantal onaf- hankelijken in het parlement een kleine meerderheid behoudt. Het persbureau Kycdo en de Ja panse omroep "NHK" gaven Ohira's liberaal democratische partij (LDP) in het Lagerhuis in totaal 248 zetels, evenveel als zij Aanhoudend zacht turen omstreeks 11 graden. Middag- temperatuur rond 19 graden. Vrij krachtige zuidoostenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Gezien evenwel het aantal lege ze tels - 19 - waarvoor afgevaardig den moesten worden gekozen, leed de LDP een verpletterende nederlaag. De uitslag blijft verre van de "comfortabele meerder heid" van tenminste 271 zetels waarop Ohira had gehoopt. Zij impliceert dat de liberaal demo craten, een niet zo hechte coalitie van conservatieve fracties die sinds 1955 de macht heeft, ten minste de steun van acht onaf- hankelijken behoeft om een meerderheid van 256 te behou den. De LDP gaf onmiddellijk een verklaring uit waarin werd gezegd dat zij zeker was van de steun van tenminste tien onaf hankelijke parlementariërs. Er werden gisteren 19 onafhankelij- ken in het parlement gekozen. Van hen zouden vijf zich bereid hebben verklaard tot de gelede ren van de LDP toe te treden. Vijf anderen zouden zich daartoe binnenkort bereid verklaren. (Van één onzer verslaggevers) namens eigenaar Soetrisno van Merpati. Onduidelijk was en bleef vanmorgen nog of er wel of geen tickets zijn voor de twee groepen (respectievelijk 16 en 15 man) die zaterdag en zondag zou den vertrekken zijn. Contant geld bleek er vooralsnog niet of nau welijks te zijn, behalve een be drag van 20.000 gulden dat de di recteur kan bemachtigen. Overigens kwam Soetrisno het af gelopen weekeinde weer boven water. Als verklaring voor het niet doorgaan van de reizen waarvoor zowel particulieren als reisbureaus hadden geboekt gaf hij op dat er "moeilijkheden in Indonesië" zouden zijn. Pas af gelopen vrijdag zou Soetrisno door zijn partner in het land van bestemming zijn meegedeeld dat de gevraagde hotelaccommoda tie niet kon worden geleverd we gens plotseling fors gestegen prijzen. Met het weekeinde voor de deur had hij geen oplossing kunnen aandragen. Evenmin als dat vrijdagavond ge beurde vond er zaterdag een con frontatie tussen de directeur en de gestrande reizigers plaats. Een delegatie van zeven man die za terdag naar Schiphol toog in de hoop daar Soetrisno tegen te ko men trof alleen zijn vrouw. Zon der advocaat wilde zij de in pa niek verkerende reizigers geen mededelingen doen. Ook kon zij het reisgeld (per boeking een be drag van drie- a vierduizend gul den) niet boven water halen. Van de twee groepen die het afge lopen weekeinde zouden ver trekken is nu nog slechts een tweetal mensen op weg gegaan. Hun reis is voorlopig betaald door een reisburau uit Voorhout, dat via Merpati had geboekt. Merpati is geen lid van de Alge mene Vereniging van Reisbu reaus, waardoor eventueel een onderlinge garantieregeling niet opgaat. Het voorstel van de Russische pre sident Brezjnjev om twintigdui zend man en duizend tanks uit de DDR terug te halen is dan mis schien geen loos gebaar, maar het moet toch wel met de grootst mogelijke werkelijkheidszin wor den beoordeeld. De overmacht in aantallen manschappen en con ventionele bewapening aan de kant van het Warschaupact is dermate groot dat zelfs een min der gloeiende plaat de druppel snel zou doen verdwijnen. Brezjnjev's aanbod om het aantal middellange-afstandsraketten dat op West-Europa gericht staat, te verminderen, indien de NAVO afziet van het plaatsen van mo derne tactische kernwapens in datzelfde West-Europa, blijft vaag. Er wordt niet over aantallen gesproken en ook niet over welk type-afstandsraket. Is dat de ge vreesde SS-20 of een verouderd projectiel? Bovendien is de Sowjet-president niet zo ver gegaan om het feno meen van de tactische kernwa pens op zichzelf met de NAVO bespreekbaar te stellen; iets wat de PvdA in Nederland als stap ziet die elk besluit over de introductie van dergelijke wapens in de Bondsrepubliek, België en Ne derland vooraf zou moeten gaan. De uitspraken van Brezjnjev moe ten uiteraard met aandacht wor den bekeken. Elk stapje naar vermindering van de bewapening is er één. Ook moet men de zorg bij de Sowjet-Unie voor een met kernwapens toegerust West- Duitsland ernst nemen. De won den uit de Tweede Wereldoorlog zijn in de Sowjet-Unie - twintig miljoen doden onder militairen én burgerbevolking - nog altijd niet volledig geheeld. Dat moet ons niet de ogen doen sluiten voor de realiteit dat een groot overwicht aan één kant nooit een systeem van wapenbe heersing echt naar ontwapening kan voeren. Brezjnjev's bod is ui terst bescheiden. Vooralsnog is het meer een voetzoeker tussen de verzamelde Westelijke politici die ook binnen hun partijen steeds verdeelder raken over hoe het verder moet met het waarborgen van de veiligheid ir* Europa. PRETORIA (AP) - De voormalige secretaris van het Zuidafrikaanse ministerie van voorlichting, Eschel Rhoodie, is vandaag door de Hoge Raad in Pretoria tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 46-jarige Rhoodie, het brein achter het Zuidafrikaanse propa- gandaschandaal, had zich tijdens het proces dat vorige week maandag werd gehouden on schuldig verklaard op zeven aan klachten van fraude, dan wel diefstal, van 90.000 dollar. Inzet van het proces was of Rhoodie, zoals hij had beweerd, de 90.000 dollar had betaald aan anonieme medewerkers in het propagandaschandaal, of in ei gen zak gestoken. Onmiddelijk nadat Rhoodie op vijf aanklach ten was veroordeeld, vroeg zijn raadsman beroep te mogen aan tekenen. Advocaat De Ranitz (links op de fotodeelt de reizigers 1 wellicht zaterdag kunnen verstrekken. Hoogwater te Katwijk 5.16 u Laagwater te Katwijk 1.Z0 u 17.36 a 13.32 Functioneel en veelzijdig OEOSTGEEST LEIDERDORP KATWIJK VOORSCTIOIIN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1