Slepers blijven staken Aantjes: abortus voorstel is goed Openlijke porno blijft misdrijf BUITENOM Advertentie Cruijff mag BINNENDOOR Moordenaar gepakt na diefstal van fiets Ook bij hoger personeel dreigen acties „KABINET ONDERSCHAT KER ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 EINDHOVEN (GPD) - De voor tweevoudige moord tot 20 jaar veroordeelde Edgar van der L., die op 22 augustus in Eindhoven na familiebezoek kon ontsnap pen, is vrijdagmiddag door de Antwerpse politie gearresteerd voor een fietsendiefstal. Een functionaris van de Eindhovense politie is, nadat de Antwerpse politie gisteravond dit bericht doorgaf, naar Antwerpen ver trokken om Edgar van der L. te identificeren. De 24-jarige delinquent die in 1975 werd veroordeeld wegens de ontvoering en het om het leven brengen van het 5-jarige meisje Carolientje Pessers uit Waalre en het doden van de 59-jarige win kelierster Petra van den Bigge- laar uit Best, ontvluchtte op 22 augustus in Eindhoven toen hij vanuit de Mesdagkliniek in Gro ningen een bezoek bracht aan zijn familie. Hij werd daarbij ver gezeld door vier begeleiders. De arrestatie in Antwerpen vond plaats, nadat Van der L., die een fiets had gestolen, zich vreemd ging gedragen toen hij een poli tiepatrouille opmerkte. Hij gooi de toen het gestolen rijwiel op de grond en zette het op een lopen. De Antwerpse politiemensen gingen hem achterna en grepen hem in de kraag. Nadat hij was overgebracht naar het bureau en wegens diefstal van een rijwiel aangehouden, maakte hij zelf be kend wie hij was. Hij gaf na zijn arrestatie bovendien toe op 26 september een gewa pende roofoverval te hebben ge pleegd op een bank in Antwer pen. Hij was daar toen binnenge gaan met een Winchesterkara bijn met afgezaagde loop. Met dat wapen bedreigde hij het aanwe zige personeel en nam 220.000 Belgische francs, ongeveer 15.000 gulden, mee. BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Handelingen die 'aanstotelijk zijn voor de eer baarheid', zoals het openlijk ten toonstellen van pornografie, blij ven in de misdrijfsfeer thuis ho ren en zullen niet als overtreding kunnen worden opgevat. Dit blijkt uit het wetsontwerp tot wijziging van de strafbepalingen op verspreiding van pornografie, dat minister De Ruiter van justi tie bij de Tweede Kamer heeft in gediend. Met het oog op de fundamentele rechten van de mens, zoals onder meer neergelegd in het verdrag van Rome, zijn in het wetsont werp twee bedoelingen uitge werkt, zo licht het ministerie van justitie het ontwerp toe. "In de eerste plaats moet bescherming worden geboden tegen onge vraagde en ongewilde confronta tie, omdat het hier gaat om afba kening tussen het recht van de één en de eerbiediging van het recht van de ander. In de tweede plaats is het ontwerp gericht op de bescherming van de jeugd te gen bepaalde uitingen omdat de opgroeiende méns recht heeft op bescherming tegen misbruik van zijn zwakkere positie". Daarom wordt voorgesteld het al gemeen verbod op pornografie in te trekken en de strafwet te be perken tot een artikel ter be scherming van de jeugd en een bepaling 'ter bestrijding van on verhoedse confrontatie. Behalve bepalingen over pornogra fie bevat het wetsontwerp ook een beperkter strafbaarstelling van schennis van de eerbaarheid dan thans in het wetboek van strafrecht staat. In de memorie van toelichting wordt betoogd dat handhaving van de herziene wetgeving een nauw samenspel tussen gemeen telijke overheid, politie en open baar minsterie nodig zal maken. Gemeenten kunnen, naast de be palingen van de strafwet, geen nadere regels geven op het punt van verspreiding van pornogra fie. Hun verordenende bevoegd heid op het punt van tegengaan van overlast van andere vormen van het commerciéle sexbedrijf blijft onverkort bestaan. Strafbaar is volgens het ontwerp "het aan jeugdigen verstrekken, aanbieden of vertonen van af beeldingen of voorwerpen, waar van de vertoning voor hen scha delijk is te achten". Dit hoeft niet alleen op pornografie te slaan maar ook op andere 'schadelijke factoren' als geweld. Overtreding van deze bepaling komt de dader te staan op hoogstens twee maanden gevangenisstraf of hoogstens tweeduizend gulden boete. "Met erkenning van de vrijheid van eenieder om kennis te nemen van pornografie, wil het wetsontwerp hen beschermen die daarvan ver schoond wensen te blijven. Ook hun vrijheid dient te worden ge respecteerd", aldus de toelich ting. Dat leidt tot een verbod om porno grafische afbeeldingen of voor werpen ten toon te stellen op of aan een plaats die voor het open baar verkeer is bestemd. Dat zijn plaatsen als de openbare weg, parken, duinen en stranden, postkantoren en stations, maar niet bioscopen, theaters en mu- Daarnaast wordt verboden derge lijk materiaal toe te zenden aan iemand, die daar niet om heeft gevraagd. In deze gevallen is er sprake van onverhoedse confron tatie. Op overtreding worden als hoogste mogelijke straffen ge steld twee maanden gevangenis straf of tienduizend gulden boete. Belasting samenwonenden gelijk aan gehuwden DEN HAAG (GPD) - Samenwo nenden gaan in de toekomst in principe evenveel belasting be talen als gehuwden. Als beide samenwonende partners werken, zal voor ieder een belastingvrije voet gelden van 6042 gulden. De ze voorstellen maakte staatsse cretaris Nooteboom (Belastin gen) gisteren bekend. De fiscus volgt met deze plannen de maatschappelijke ontwikkeling, die gaat in de richting van indivi dualisering, aldus Nooteboom. Het inkomen uit vermogen zal in de toekomst bij het inkomen van de partner geteld worden die het meeste verdiend, ongeacht of men gehuwd is. De beleidsnota is een discussiestuk dat eerst door de Tweede Kamer behandeld moet worden. Daar van zal afhangen hoe snel de voorstellen in wetgeving vastge legd kunnen worden. De nieuwe regeling zal op zijn vroegst in 1981 kunnen ingaan. Om voor de regeling in aanmerking te komen, moeten de partners minstens een jaar vóór het begin van het belastingjaar op hetzelfde adres samenwonen. Het nieuwe stelsel zal tot gevolg hebben dat echtparen en samenwonenden waarvan beide partners werken, er financieel op achteruit zullen gaan. Om die bittere pil te ver zachten, zal de invoering van het systeem over drie jaar worden uitgesmeerd. Voor gehuwden waarvan één van beiden werkt, blijft alles onveranderd. ROTTERDAM - (GPD) De 500 stadsslepers van Smit-Internationale in Rotterdam gaan onver kort door met hun nu al zes weken durende sta kingsacties. Gisteravond heeft het stakingscomité van de Rotterdamse ha venslepers pamfletten verspreid en opgeroepen om na de mislukte be middelingspoging van burgemeester Van der Louw hun actie voort te zetten. De paar honderd slepers die op de Wil lemskade aanwezig wa ren beantwoordden deze oproep geestdriftig. Na de gebeurtenissen van woens dagnacht (het enteren van een sleepboot met werkwilligen door de stakers) bleef het gisteren ech ter vrij rustig. Actieleider Van der Zanden be weert dat Smit-Internationale in Terneuzen sleepboten heeft ge huurd om die in de Rotterdamse haven te laten varen als „maffer- boot" (maffers zijn bij stakingen het scheldwoord voor werkwilli gen). Volgens het havensleepbe drijf zijn sinds donderdagavond zes stadssleepboten in de vaart (plus twee van Van Ommeren). De zes schepen zijn bemand met twee ploegen van in totaal onge veer vijftig werknemers. Voor de werkwilligen is geen politiebe scherming gevraagd. Meer acties Ook bij het middelbaar en hoger personeel, aangesloten bij de Raad van overleg MHP, dreigen acties. Voorzitter Henk van der Schalie vreest dat hij zijn dik honderdduizend man tellende achterban niet meer in de hand kan houden. „Het middelbaar en hoger personeel past ervoor om nog een bijdrage te leveren aan het kabinetsbeleid van Van Agt. Onze mensen zijn het beu", zei Van der Schalie gisteren. Hij acht acties langzamerhand onvermij delijk en wees erop dat hoger be taalden in het verleden al vaker in het geweer zijn gekomen. Diefstal De donderdagmorgen door de Rot terdamse politie gearresteerde zes havenslepers, die een sleep boot kaapten en daarmee een met werkwilligen bemande sleper en terden, worden beschuldigd van diefstal en openlijke geweldple ging. Stakingsleider Kraayeveld heeft verklaard dat dergelijke ac- Op de Willemskade in Rotterdam onstond gistermiddag een hevige woordenwisseling tussen de vrouw van een werkwillige sleepbootbemonningslid (in havenjargon ook wel "maffer" geheten) en stakende havenslepers. Links, met bril, aclieleider Herman van der Zande. ties voorlopig niet meer zullen worden gevoerd. De directie van Smit heeft na de gebeurtenissen van donderdag de boten die in de Waalhaven lig gen (voornamelijk duwboten) opklaar gemaakt door vitale ma chineonderdelen te verwijde ren. Van de 500 stakende slepers zijn er ongeveer 400 lid van de FNV. Zij hebben van hun bond een een malige uitkering ontvangen van 550 gulden. Aan acht leden werd geen uitkering verstrekt omdat er ernstige twijfel bestond over hun werkwilligheid. Het geld voor de stakende slepers stroomt na de moeilijkheden van donderdag binnen, aldus actie leider Kraayeveld: „In vier uur tijd werd 2000 gulden opge haald". Volgens het actiecomité van de stakende slepers is binnen de di rectie van Smit-Internationale verdeeldheid ontstaan over de vraag hoe het stakingsconflict moet worden opgelost. Het actie comité kwam tot deze uitspraak nadat directeur Scheffer van Smit-Internationale gisteren had meegedeeld dat een bemidde lingspoging van burgemeester Van der Louw helemaal niet op prijs werd gesteld. „Smit moet wel erg in de war zijn als ze zelfs havenautoriteiten en de Rotterdamse burgemeester de deur wijzen", zei woordvoerder Kraaijeveld van het actiecomité Hij vermoedt dat de Smit-directie de stakers nogal heeft onder schat. „Ze hadden niet verwacht dat wij overeind zouden blijven na de harde klappen die ze voort durend uitdelen", aldus Kraaije- VERSTANDIG ROKEN DEN HAAG (GPD) - Het Konsu- menten Kontakt en de Stichting Volksgezondheid en Roken heb ben hun klacht over de „Verstan dig roken"-advertentie met Jo- han Cruijff in hoger beroep verlo ren. Het college van beroep van de Reclame Code Commissie heeft bepaald dat Cruijff met zijn oproep tot „verstandig roken" niet spreekt als bekende voet baller, maar als roker. In eerste instantie had de Reclame Code Commissie de Cruijff-adverten- tie als misleidend en onfatsoen lijk veroordeeld. Konsumenten Kontakt en de Stich ting Volksgezondheid en Roken hebben scherp op de uitspraak gereageerd. Volgens de organisa ties is de huidige regeling voor tabaksreclame zo rekbaar als elastiek. Sinds enkele maanden voert de Reclame Code Commis sie gesprekken met de industrie over een nieuwe tabakscode. De uitspraak van het college van be roep zal deze gesprekken beslist bemoeilijken, aldus KK en de stichting. Beide organisaties vinden dat een effectieve tabakscode ieder ver band tussen roken en sport moet verbieden en iedere persoonlijke verklaring moet uitsluiten. Ook moet het verboden worden de in druk te wekken dat een bepaald soort sigaretten minder schade lijk zou zijn voor de gezondheid, of dat er van roken een kalme rende en stimulerende werking uitgaat. Voorts zouden er geen relaties ge legd mogen worden tussen roken en mannelijkheid, vrouwelijk heid, moed, durf, populariteit, acceptatie en sociaal succes. Konsumenten Kontakt, dat zit ting heeft in de Reclame Codé Commissie, heeft laten weten de onderhandelingen over de nieu we tabakscode te staken als er aan deze verlangens geen gehoor wordt gegeven. AMSTERDAM (GPD) - De vroege re CDA-leider mr. Willem Aantjes vindt dat de CDA-Tweede Ka merfractie de kritiek op het abor tuswetsontwerp van het kabinet Van Agt moet laten varen. Het is een goed wetsontwerp dat het verdient aangenomen te worden, vindt hij. Aan de andere kant is Aantjes het wel eens met de scherpe stellingname van de CDA-fractie tegen het kernwa- penbeleid van de regering. Zowel bij de abortus- als de kernwapen kwestie is volgens Aantjes het voortbestaan van het kabinet in het geding. Aantjes deed deze opmerkelijke uitspraken vrijdag tijdens een toespraak ter gelegenheid van de dies nalalis van de studentenver eniging van de Vrije Universiteit. Het was de eerste keer sinds zijn vertrek uit de actieve politiek, een jaar geleden, dat Aantjes zich in het openbaar (zij het naar zijn zeggen als „ambteloos burger") over politieke zaken uitliet. Het kabinet is zich volgens Aantjes niet voldoende bewust hoe zwaar het CDA aan de kernwapen- problematiek tilt. Hij verklaarde kort na zijn vertrek de leiding van de fractie en het kabinet voor de ernstige problemen die daaruit kunnen voortvloeien, te hebben gewaarschuwd. Aantjes hekelde de heer Neuman, die als voorzit ter van een CDA-commissie on langs adviseerde tot het moder niseren van het NAVO-kernwa- penarsenaal en een Nederlandse rol daarin. Aantjes zei dat Neuman de CDA- uitgangspunten volgens de beste „Rommiaanse" technieken zo danig aan- en uitkleedt, dat alles wat de NAVO wil „inpasbaar wordt". Men mag volgens de vroegere CDA-leider niet denken dat de uit grote ernst geboren be zwaren van de CDA-fractie door politieke massage en militair- technische argumentatie wel zullen verdwijnen. Het kernwapenprobleem is van een zodanig totaal andere orde, dan alle andere politieke vraagstuk ken, dat kwesties van aanblijven van personen en kabinetten (Aantjes doelde daar duidelijk op het ontslag van ex-minister Krui- singa - red.) daarbij eigenlijk vol strekt onwezenlijke en in elk ge val inadequate incidenten zijn, die niets wezenlijks tot de oplos sing ervan kunnen bijdragen. Volgens Aantjes is de zaak van de kernbewapening zelfs belangrij ker dan de abortuskwestie, een onderwerp waar het grootste deel van zijn rede aan was gewijd. Door bij de kabinetsformatie zonder meer akkoord te gaan met een procedure, waarbij het ont werpen van een abortuswet aan het kabinet werd overgelaten, hebben de regeringsfracties zich verplicht om dat regeringsont werp in hoofdlijnen te aanvaar den, aldus Aantjes. Het nieuwe wetsontwerp bevat volgens Aantjes voldoende waarborgen voor een zorgvuld ige gang van zaken bij abortus. Ver werping van het voorstel kan ver strekkende gevolgen hebben. Dat kan er namelijk toe leiden dat er vanuit de Kamer, uit PvdA of VVD, een initiatiefwetsontwerp komt, dat zeker een meerderheid zal halen. Het CDA zal daarin dan geen enkele inbreng meer kun nen hebben. „Ik zou niet weten hoe een rege ringsfractie de verantwoorde lijkheid voor het afwijzen van het ingediende wetsontwerp zou durven nemen", waarschuwde de vroegere CDA-leider Afwij zen van het resultaat betekent een motie van wantrouwen je gens het kabinet en de betrokken Volgens Aantjes zou een verwer ping door het CDA van het abor tuswetsontwerp ook kunnen lei den tot een versnelde toenade ring tussen VVD en PvdA. ..De mogelijkheid van een kabinet van PvdA en VVD moet steeds serieuzer worden genomen". Wie denkt dat zo'n proces jaren duurt vergist zich, zei hij. De afwezig heid van de algemeen gewenste abortuswet kan bij een komende formatie een nieuwe impuls voor zo'n samenwerking beteke- Diegenen in het CDA die om prin cipiële redenen het huidige voor stel verwerpen, zouden daarmee de belangrijkste bijdrage leveren, niet alleen aan een nog verder gaande abortusvrijhcid maar ook aan een regering zonder chris tendemocraten. Het is maar de vraag of het CDA in dat geval zijn eigen geboorte zal overleven". Paus (1) Hij is deze dagen niet van het scherm te branden geweest. De Heilige Vader heeft zich met een beslissende zelfver zekerdheid van de media meester gemaakt. Met dat la- konieke van het natuurtalent bewoog hij zich tussen de miljoenen, kuste de kinderen die naar hem opgeheven wer den en zei vervolgens dingen, waar mensen in de algemene vervoering vergaten naar te luisteren. Deze paus heeft dat wonderlijk vasthoudende, onontkoom bare dat maar heel weinig mensen gegeven is. Public relations-mensen of lieden die vooraanstaanden in de samenleving trainen voor televisieoptredens (een snel in belang gegroeide en uiterst profijtelijke professie) heb ben aan paus Johannes Pau- lus II niets meer te leren. Ze zouden hoogstens schade kunnen aanrichten. Maar als men bij het reizende circus het hoofd koel houdt, rijzen toch wel enige vragen. De paus predikt soberheid als wapen tegen de armoe in de wereld, maar de operaties- Ierland en de -Verenigde Sta ten zijn magnifieke voorbeel den van wat massaregie, waarbij niet op een dollar be hoeft te worden gekeken, vermag. De plaatsvervanger van Christus op aarde presen teert zich hierbij meer als een superman met vleugels van goud dan als schamele te midden der minsten. En wat moeten we tussen de bedrijven door aan met de practische uitwerking van wat de paus bedoelt met de mensenrechten, die verde digd moeten worden, de dis criminatie die bestreden moet worden. Wie dan de tek sten tegen het licht houdt, constateert verdrietig dat de ze paus van helikopter en di gitaal-horloge deze week toch niet zo heel veel ver- nieuwends heeft aangedra gen. Paus (2) Het Vatikaan legt nog altijd voor zichzelf ietwat andere maatstaven aan dan voor de kudde daarbuiten. De wijze, waarop men daar kerkrech telijk processen voorbereidt tegen geleerde gelovigen, bij wie men ketterij vermoedt, doet soms denken aan de ob scure gedingen, die men tij dens de Koude-oorlogperio- de in Oost-Europa tegen ge vallen idolen placht te voeren. Het jongste geval is dat van Schillebeeckx, de theoloog uit Nijmegen. In het uiterste geniep zijn godgeleerden uit het Vatikaanse circuit doende het vuur voor Schillebeeckx' schenen op te porren. De as sociatie van vuur met brand stapel is niet toevallig. Aan elementaire eisen van wat men bij een rechtvaardig pro ces mag verwachten is niet voldaan. De potjes borrelen op het vuur, aan het daglicht onttrokken, achter de zware gesloten gordijnen van de Romeinse Curie. Paus (3) En dan de vrouw. De meest ver spreide minderheidsgroep op deze aardkloot. In de Midde leeuwen was lange tijd de of ficiële leer dat de vrouw ei genlijk een onrein wezen was. Augustinus heeft veel op zijn geweten. Goed luisteren deed men in die tijd trouwens evenmin als nu. Deze week zei de paus in Ame rika dat er voor de vrouw in het priesterlijke ambt geen plaats is, omdat God dat nu eenmaal niet wil. Zomin als hij echtscheiding wil. omdat de onverbrekelijkheid van het huwelijk nu eenmaal evenzeer door het opperwe zen met grote stelligheid schijnt te zijn verwoord. De geschiedenis is weliswaar vol van voorbeelden waar pausen te Rome wél hun goedkeu ring gaven bij het verbreken van aangegane huwelijkscon tracten, maar dan gold het meestentijds gekroonde hoofden en was er altijd wel een eminent staatsbelang in het spel. Principes, ook al komen ze van heel hoog, van heel ver achter de wolken, zijn dus kennelijk altijd be spreekbaar en het opperwe zen deed graag een stap opzij, terwille van het algemeen belang. Kan dat betekenen dat ooit "de vrouw op het altaar" even eens bespreekbaar wordt? Ik denk van wel. De elasticiteit van de katholieke kerk zal men altijd onderschatten. Maar voorlopig lijkt het alle maal ver weg, mevrouw pas toor en mater Venantia. Vrouwen buiten spel. Mis schien hebben ze te weinig geloof, maar in elk geval heb ben ze een chromosoom te veel. Alimentatie Het liedje zegt "Diamonds are a girl's best friends" (Diaman ten zijn de beste vrienden van een meisje). Dat is niet on juist. Ze zijn redelijk waarde vast en dat is niet van elke re latie in de liefde te zeggen. Zie de dames graaien in de ruiker met rode rozen, als men daar tussen de stelen een kleinood van vele karaten vermoedt. Jacky Kennedy had er in haar jaren met Aristoteles Onassis een grote bedrevenheid in verkregen. Iedere 365 dagen jarig en dan weer oppassen. Men haalt zich immers gauw aan de doorns open. Alimentatie had ook iets waar- devasterigs. Men indexeerde naar hartelust, de tijd heelde alle wonden, maar de envelop van de bank met de bijge schreven gelden gaf aan het leven van de gescheiden vrouw een zekerheid, die ve len van haar zusters in de hu welijkse staat deerlijk moet derven. De uitspraak van het Haagse gerechtshof deze week, doet zo langzamerhand het getu keren en er zit nog meer in het vat van minister De Ruyter. De alimentatie zal niet meer eeuwig duren. De tijd van het komen van de liefde was al lang door die van het gaan van de genegenheid gevolgd, maar die envelop van de bank bleef er. Een begeerde litte ken, als de wondkoorts reeds lang verdwenen. Als de alimentatie is bijgezet bij alle andere illusies, zijn er nog de diamanten. De makkertjes uit de jeugd die schoon en onbevangen leek. Stem In de popwereld schijnt het een aanvaard principe te zijn: men neemt een stel goed ogende meiden, die niet kun nen zingen. Vervolgens zoekt men er een even groot aantal nachtegalen bij, die best oli fantspoten en kluskinnen mogen hébben. Het gaat al leen maar om hun stern- bandjes. Wat door die bandjes wordt afgescheiden, gaat op een ander bandje. En daar maken ze dan met die wie gende stukken in de beeld- studio een appetijtelijk ge heel van, zodat het lijkt of die spetters alles kunnen. Dat procédé blijkt niet nieuw te zijn. Maar wat is eigenlijk wél nieuw? Op de foto de Britse acteur Norman Shelley in zo'n BBC-serie waar Nico Scheepmaker wel weer spra keloos over zal wezen. In zijn jonge jaren schijnt Shelley zijn stem aan Winston Chur chill te hebben geleend voor de radio-uitzending, midden in de oorlog, waarin de bull dog de fameuze woorden spiak "WC .shall fight them on the beaches'Ik vertaal dat De mogelijkheden lijken mij op ons eigen nationale vlak ook nog lang niet uitgeput Pom- metje Horlepiep als minister- presidentiele stem onder de regeringstafel bij de algeme ne beschouwingen. Bie niet alleen onder auspiciën van het Simplistisch Verbond maar hup bij iedere manifes tatie of goed doel bij meester Pieter in de vleugel. Maar wie vragen we dan voor ome Joop van hare mtyesteits meest loyale oppositieEen stem zal niet toereikend zijn Die kan vast geen twee din gen tegelijk onthouden. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7