li 'iXi Een gemeente bekomt van de schok Leidse diakonie werkt aan benoeming van diakonaal predikant" KERKDIENSTEN TEKUAli UM'UBKK 1979 Massa's problemen, waar de kerk nauwelijks aan toe komt VAN DER VELDE .sociale problemen In zo'n nare situatie werkt het voor stel waarmee de diakonie de cen trale kerkeraad nu heeft verrast als een injectie ten goede, hoewel het diakonale aanbod geen direct verband houdt met de moeilijke positie van de kerkvoogdij. Als er geen tekort op de kerkvoogdij begroting was, zou de diakonale predikant er evengoed komen. De diakonie heeft haar voorne men wel op een psychologisch zeer gelegen moment bekend gemaakt. Daarnaast heeft ze - wij berichtten dat vorige week zaterdag al - voor een periode van vijfjaar de kerk voogdij een garantie van in totaal f. 100.000 toegezegd. Mét de her ziening van de bijdragen der wijkgemeenten aan de centrale kerkvoogdij, het uitschrijven van een renteloze obligatielening, de extra collecte elke zondag voor het fonds "instandhouding pas toraat" en het afvoeren van de post "schoonmaakkosten kerk gebouwen" van de kerkvoogdij begroting maakte deze diakonale daad het mogelijk, de overbrug gingsperiode naar een aangepas te structuur van de gemeente te verlengen van 1982 tot 1984. Weer beroepen Bovendien bleek de Generale Fi nanciële Raad van de Hervormde Kerk bereid, Leiden voor de ko mende jaren een zekere rugdek king te geven. Over de vorm daarvan moet nog verder worden LEIDEN - De diakonie van de Leidse her vormde gemeente heeft de centrale kerkeraad meegedeeld dat zij van plan is een "diakonaal predikant" aan te trek ken. Dat is financieel mogelijk geworden mede dankzij de steun van de diakonieën in de regio - Leiderdorp, Oegstgeest en Voor schoten - waarmee al een aantal jaren goede contacten bestaan. De voorbereidingen voor deze aanstelling zijn in volle gang. gepraat. Ds. Lamping, voorzitter van de centrale kerkeraad, die af gelopen zondag na de morgen dienst in de Vredeskerk voor een groep geïnteresseerde gemeen teleden een uiteenzetting over een en ander gaf, zei dat men daarbij niet zozeer moet denken aan "subsidie". "Dan staan daar morgen ook andere steden op de stoep. En dat kan natuurlijk hiet". De steun van de Generale Financiële Raad (GFR) draagt er wel toe bij dat het beroepings- werk kan worden voortgezet. LAMPING .inspiratie, maar niet zonder verantwoordelijkheid Een "diakonaal predikant" - er zijn er nog maar weinig in ons land - komt niet, zoals de wijkpredikanten, ten laste van de kerkvoogdij (de be heersinstantie van de kerk) maar van de diakonie (die vooral een dienstverlenende functie heeft). De diakonie plaatst ook de advertentie waarin belangstellenden voor deze functie worden opge roepen. Wel zal de centrale kerkeraad, op voordracht van de diako nie, op de gebruikelijke ma nier het officiële beroep uit brengen. Daarmee wordt aangegeven dat deze predi kant niet naast de kerkelijke gemeente gaat werken, als een eenling op een apart werkterrein, maar dat hij deel Daar is ook dit landelijke beleids orgaan veel aan gelegen, juist omdat de beide vacatures meele vende wijkgemeenten (Boshui- zerwijk en Morskwartier) betref fen. Bij de GFR leeft duidelijk de gedachte dat predikantsvacatu res in goed lopende wijken zo kort mogelijk moeten duren Waar door een te lange vacature het kerkelijke leven minder wordt, gaan ook de inkomsten achteruit. Feitelijk worden de problemen er alleen maar door vergroot. Ds. Lamping verwacht dat het pro vinciale college van toezicht de toestemming om het beroe- pingswerk te kunnen hervatten nu spoedig zal geven. De Boshui- zerwijk heeft de lijst vlan predi kanten die voor een beroep in aanmerking komen al klaar. De kerkvoogdij mocht dezer dagen nog een meevaller boeken door dat iemand haar een huis in Lei derdorp naliet. Met de opbrengst daarvan zal het fonds "instand houding pastoraat" worden ver sterkt. Toch omlaag Het perspectief dat de hervormde gemeente met dit alles wordt ge opend kan echter niet verhullen dat in 1984 het aantal wijkpredi- kantsplaatsen toch omlaag zal moeten. Als de lijn die de reële cijfers de laatste jaren te zien ge ven zich voortzet, valt aan een daling van acht naar zeker zes predikanten op den duur niet te ontkomen. is van het geheel, zij het met een eigen opdracht en ver antwoordelijkheid. Zoals de wijkdominees een kerkeraad hebben, krijgt hun diakonale collega straks een beleids commissie naast zich. Goed werk De heer F. H. van der Velde, voorzitter van de diakonie, kon ons in dit stadium niet tot in de finesses inlichten over deze nieuwe functie. Men be raadt zich nog over de precie ze taakomschrijving. Wel zei hij dat de diakonie met dit voorstel is gekomen omdat zij ervan overtuigd is dat juist in Leiden, met zijn vele sociale problemen, zo'n predikant goed werk kan doen. 'Er liggen", aldus de heer Van der Velde, "in deze stad mas sa's problemen, waar de kerk nauwelijks aan toe komt. Ik denk alleen maar aan de re novaties in de oude wijken, de culturele minderheden, jeugdproblemen en de ver arming van het kerkelijke le ven, met alle gevolgen van dien. Als je als kerk daar op een of andere manier bij be trokken wilt zijn - om dienst verlenend mee te helpen aan goede oplossingen wel, dan heb je iemand nodig die van uit die kerk en vanuit een speciale opdracht daarmee volop bezig is. De problemen zijn werkelijk zo talrijk, datje al bij de taakomschrijving een duidelijke keuze zult moeten doen. Dat geldt straks ook h voor het gebied waarin deze predikant gaat werken. Je zult hem moeten inzetten waar hij het meest nodig is". De heer Van der Velde dacht bijvoorbeeld aan het noorden van de stad, waar de kerk heel veel van haar invloed is kwijtgeraakt. "Een naar het schijnt verloren gebied". Een van de taken van de diakonale predikant zal zeker de ver sterking van het wijkdiako- naat moeten zijn. Genoeg belangstelling Op de vraag wanneer de diako nie hiermee denkt te begin nen antwoordde de voorzit ten "Zo snel mogelijk". Zeer Part-time Ds. Lamping staat positief tegen over de figuur van de part-time predikant, die naast zijn werk in de gemeente nog een andere functie heeft waardoor hij niet volledig ten laste van die ge meente komt. Het aantal part-timers onder de dominees neemt vrij sterk toe, zo bleek onlangs uit een onderzoek. Er zijn nogal wat plattelandsge meenten die geen volledig salaris meer kunnen opbrengen. Aar- landerveen in de regio Alphen aan den Rijn is zo'n dorp. Me vrouw H. Westera - Franke (49), sinds 1973 vrijwillig pastoraal medewerkster in de Leidse wijk- gemeente Vredeskerk, heeft juist een beroep daarheen aangeno men. Zij zal drievierde van haar tijd aan deze gemeente besteden. Ook in een stadsgemeente kan een combinatie van functies een oplossing zijn, als de begroting slechts ruimte laat voor nog een "halve" predikant. Iemand vroeg ds. Lamping zondag in dat informatie-uurtje, waarom in het beleidsrapport met geen woord wordt gerept over de drie hervormde studentenpredikan ten. Is dat aantal niet te veel als de wijken een paar predikanten moeten afstaan? Het antwoord was dat de studen tenpastores worden betaald uit de landelijke kassen. Zij drukken dus niet op de plaatselijke begro ting. Overigens zijn ze altijd be reid in te springen als de kerke lijke gemeente hun dat vraagt. Of er in de toekomst drie predikan ten voor dit werk zullen blijven, is niet met zekerheid te zeggen. Brief De centrale kerkeraad vindt het nodig, de informatie aan de ge meenteleden over de hele situatie te intensiveren. Eind deze maand krijgt elk lid een brief waarin al les bondig wordt uiteengezet. Een prijzenswaardig initiatief, als men bedenkt dat informatie en inspiratie twee kanten van de zelfde zaak zijn. Betrokkenheid kan pas daar ontstaan waar men sen weten wat er aan de hand is. S. J. DE GROOT binnenkort wordt het overleg met de drie gemeenten in de regio voortgezet. Met z'n vie ren zullen zij een werkgroep vormen om de voorbereidin gen af te ronden. De heer Van der Velde ver wacht dat er op de advertentie behoorlijk zal worden gerea geerd. Uit de sollicitaties op een soortgelijke oproep van de Haagse diakonid bleek dat er in de predikantenwereld genoeg belangstelling voor deze functie bestaat. In Den Haag werd onlangs ds. F. N. M. Nijssen uit Driebergen, die verbonden was aan het insti tuut "Kerk en Wereld", be noemd. In Haarlem is ds. D. Groeneboer ingezet voor de opbouw van een "sociaal ba sispastoraat" Koren. Vanavond om 7 uur ver leent het jongerenkoor "De Menswording" medewerking aan een dienst met pastoor Olst- hoorn in de kerk aan het Heel- blaadjespad te Leiderdorp. In de hoogmis in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat te Lei den (morgen kwart voor 11) ter gelegenheid van "Rozenkrans zondag" zingt het gemengde koor de Missa in G van Cassali, Jubila te Deo van O. Lassus en een Ave Maria. Maranatha. Morgen houdt de baptistengemeente in Alphen aan den Rijn de jaarlijkse Mara- natha-conferentie. Om 10 uur en half 4 zijn er in de Triomfatorka pel aan de Molen werf straat dien sten (ds. Koekkoek en evangelist Kits uit Zeist) en de slotsamen- komst is om half 7 in Nabij. Ver scheidene koren werken mee. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Papendrecht T. Lekkerkerker Ede, te Dalfsen A. Bos Renkum, te Vriezenveen G. J. van Steeg Dussen; aange nomen naar Nijkerkerveen H. Jonker Lekkerkerk, het beroep door de synode tot predikant voor "De Hezenberg" te Hattem H. Strikwerda Oudehorne. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Bodegraven J. Koster Bar- neveld. Gesprek. Vier Namibische kerkleiders hebben deze week een gesprek gehad met minister Van der Klaauw van buitenland se zaken over de toekomst van dit land in Zuid-West-Afrika. Ne derland, zo menen zij, zou een ui terste datum moeten stellen voor de onderhandelingen die vijf westerse landen (de V.S., Canada, Engeland, Frankrijk en West- Duitsland) met Zuid-Afrika over Namibië voeren. Volgens de kerkleiders gebruikt Zuid-Afri ka het westerse plan om intussen zijn eigen "interne oplossing" door te zetten. De delegatie ver klaarde, een gewillig oor bij mi nister Van der Klaauw te hebben gevonden. Hervormd Leiden heeft de laatste maanden aan somber nieuws nogal wat moeten incasseren. Eerst het geduchte beleidsrapport, dat, met alle waardering, toch ook een kiem in zich droeg van een voortgaande verslechtering (men denke maar aan de suggestie van sluiting van de Bethlehemkerk), en daarna de opschorting van het beroepingswerk in de reeds bestaande vacatures van ds..Boogert en ds. Wagenvoorde v' (Zuid-West) en de komende vacature van ds. Van Achterberg (Mors). De voortdurende tekorten dwongen tot een heel concreet orde op zaken stellen, met een respijt van slechts drie jaren. In 1982 moest een en ander zijn gerealiseerd. v daarover: "Wij hopen natuurlijk dat uit al deze mogelijkheden zo veel inspiratie voortvloeit dat wij kunnen houden wat we hebben Maar wij mogen ons niet aan onze financiële verantwoordelijkheid onttrekken. Daarom is het erg belangrijk dat we tot 1984 de tijd hebben. We kunnen nu op een rustige manier een regeling ma ken die het aantal wijkgemeen- Op papier telt Leiden 15.000 her vormde adressen. Deden die al lemaal mee in het dragen van de lasten, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. Maar het zijn er on geveer 4.000, die jaarlijks probe ren de kerkbalans nog in even wicht te houden. Een ongeveer gelijke verhouding doet zich bij de rooms-katholieken voor. Bij de gereformeerden ligt het beter. Wie de werkelijke buitenkerkelijk heid wil meten, moet niet afgaan op de cijfers van de volkstelling maar op zulke gegevens. Het blijkt dan, zo stelde ds. Lamping vast, dat ongeveer zestig procent van de bevolking niet meer bij de kerk betrokken is. Minstens ze ven miljoen Nederlanders zijn niet meer kerkelijk meelevend. Nu de Leidse hervormde gemeente enkele jaren erbij heeft gekregen om tot een nieuwe indeling te komen, mag men ook de eventuele sluiting van de Bethlehemkerk (Driftstraat) voorlopig vergeten. De beleidscommissie deed die suggestie in haar rapport. De kerk blijft gewoon in gebruik. Ds. Lamping afgelopen zondag ten onverlet laat en ook rekening houdt met het onderscheid theologie tussen de predikanten en in kerkelijk klimaat. Een doelmatige indeling, gebaseerd op een evenredige verdeling van de mogelijkheden, moet het doel zijn" Spontaan optimisme - hier en daar bespeurbaar, nu het perspectief iets gunstiger is geworden - biedt geen uitweg op de lange termijn I Bedevaart. Pastoor Vreeburg van de Leidse Lodewijksparo- chie leidt dinsdag een "rozen- kransbedevaart" naar Banneux in de Belgische Ardennen. Noordwijk en Leiden behoren tot de plaatsen vanwaaruit de pel grims vertrekken. Het thema van de bedevaart is: "Mijn lief kind, bid veel", dit naar aanleiding van het "jaar van het kind" LEIDEN - Herv. Gemeente: Petrakerk (Sur. straat) 10.30 hr. Bruining, dienst voor doven; Hoogl. kerk 10 ds. v. Mals- sen te Leiderdorp, 11.45 oecum. studen- tendienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk L. Morsweg 10 ds. v.d. Kamp Wassenaar; de Regenboog Merenwijk 9.30 pastor Van Well, 11.15 ds. Hortensius en pastor Van Well; Bethlehemkerk Driftstraat 10 ds. Lan- genbach; Bevrijdingskerk Zuid-West 10.30 ds. Wagenvoorde (avondmaal); Vredeskerk 10 mevrouw ds. De Mey; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Endegeest 9.30 Acad. Ziekenh. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 mevr. ds. v. Everdingen; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 en 5 ds. Sijtsma; Petra- kerk 10 ds. Korteweg; Oude Vest 10 en 7 ds. Koolstra; Maranathakerk 10 ds. v.d. Kamp Wassenaar; Bevr. kerk 9 en 5 ds. Rietveld; Groenh. 10 ds. Verdoorn. H. Avondmaal. Voor dovendienst zie herv. gemeente. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1); 9 hr. Oosting, 5 hr. De Waard. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Hoff. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 student Boiten. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesdienst, 7 ds. Zijderveld. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk- straat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptisten gemeente (O.Rijn 3): 10 ds. Bosveld, avondmaal. Evang. Christengemeen schap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21):0 5 nam. hr. De Leeuw. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O.Rijn 3): 3 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Volle Evangeliegemeente Bethel: 5 tot 6 nam. samenkomst in school De twee Sleutels, hoek Rijnsburgersingel. Nieuw- Apost.Kerk (H.Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J.Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zeven dedagadventisten: elke zat. 9.45 bijbel studie, 11 prediking (in Lokhorstkerk). Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zond. 8.30,9.30 en 11; Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Lamrr.enschanswegzat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15; voor Zoeter- woude-Rijndijk zie Zoeterwoude. ABBENES-Herv. Gem.: 9.30 hr. Drijver V.schoten. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Molenaar Nieuwveen, 7 ds. De Vos, Katwijk. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree. Avondmaal. R.K. kerk: zat. 7 zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Adventskerk 10 dienst met do ven; Kruiskerk 10 ds. v.d. Heiden; Opst.kerk L0 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden; Nabij 9.30 jeugdkapel; Mar. kerk 6.30 jeugddienst; Rijnstroom 8 nam. ds. Bogers, oecum. dienst; G.H. kerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. v. Santen; De Bron 9 en 10,30 ds. v. Santen, 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 ds. Verheul; Oudshoornse kerk (in gebouw Onder weg) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.3Ö ds. v. Buuren Delft, jeugd- kerk 10 ds. Mulder A.dam 6.30 dr. v. San ten; De Bron 9 en 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 ds. Verheul, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 leesdienst, 6.30 ds. Borgdorff. Geref Kerk Vrijg. Buiten V.: 10 en 4 ds. Smit, Dalfsen. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4, don .11 okt. 7.15 ds. Slager. Baptisten gemeente: Maranatha-zondag, 10 ds. Koekkoek. 3.30 evang. Kits sr., 6.30 in gebouw Nabij evang. Kits sr. en ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan): 10 hr. v.d. Vlugt. Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg): 10 hr. v.d. Hoorn. Leger des Heisl: 10 en 6.30 uur. Corn, de Vla- mingstr.: Pinkstergemeente Bethel (R.-Kruisgebouw): 6 nam. Pinksterge meente Alphen (R.-Kruisgebouw): 10 voorm. R.K. kerken: Bon. kerk zat. 7. zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Exalto, 6 kand. v. Trigt. Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds. Driessen. BODEGRAVEN - Heiw. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Emous Den Haag; Salvatorkerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd; Bethl. Kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers. Geref. Kerk: 10 ds. v. Duinen Utrecht, 6.30 ds. Treur niet, Woerden. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hey- mans, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Dijkstra. Geref. Kerk: 9.30 prof, dr Verkuyl, 5 ds. Omta; De Stek zie herv Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: zat. 5.30 en 7, zond. 9 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. Haakman. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v.d. Hout, Werken dam. R.K. kerk: dorp zat. 7, zond. 8 en 10; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Rijndijk zond. .10. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. v.d. Wal. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 5 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 10 leesdienst, 7 ds. Carlier. R.K. Kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 enm 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem: 10 ds. Stegenga, Den Haag. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Aarents, 6 ds. Vermeulen Zevenhuizen; Ontmoe- tingskerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. Aartens. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Werff te Voorhout. Marinevliegkamp: 10.30 ds. Schepers, gezinsdienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem..- N.Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; Oude Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman, Ichthuskerk 10 ds. De Jong. 5 ds. Boer; Pniëlkerk 9.30 ds. Schuurman, gezinsdienst, 6 ds. Vroe gindewey; Gr. v. Pr.school 10 ds. Arke- raats; Overduin 2 ds, Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Wolt- huis, Heemstede; Triumfatorkerk 10 ds. v.d. Veen Amstelveen, 5 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk vrijg.: 10.30 en 3.30 ds. Smit, Zaamslag. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Veldhuizen, 7 ds Roukema. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 leesdienst. Geref Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 7 zie geref kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Haspels A.dam, 7 ds. v.d. Linden, gez. dienst. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstraat 10 ds. Geurtsen; Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen; Ley- thenrode 10 ds. Lutmers. Baptistenge meente: 10 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond .9 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Fernhout. R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Rothfusz Hillegom, herv. ge ref jeugddienst Pauluskerk 10 ds. v.d. Velden Mijdrecht. Geref. Kerk: lOds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 10 leesdienst, 3 ds. Gootjes. Ned. Geref Kerk: 10.45 en 5 ds. Schuurman, avondmaal, in Salvatori. Chr. Geref Kerk: 10.30 en 4.30 ds. Jonk man, Purmerend. Geref. Gem.: 10 en 4. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agathakerk zat.7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Ma- riakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; En- gelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP-Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, 's avonds jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. V Houten, Aalsmeer. R.K. kerk: zat. 7 zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kaai, Almkerk, 6.30 ds. Moonen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rijper Diemen, 7 dr. v. Oeveren, Rijnsburg. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30ds. Den Harder, avondmaal 7 ds. Sirag Leusden. Geref Kerk: 9.30 ds. Wijn- gaaarden, 4.30 ds. Boeijinga Bloemen- daal. Chr. Geref Kerk: 9.30 en 3 ds. Vis ser. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat)- 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat.7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 dr Jansen, 7 ds. Baas Sassenheim; Hoofdstraat 10 ds. Keuning, 5 ds. Plaat- ser Heerenveen; De Rank 10 kand. Guyt Katwijk, 3.30 ds. Arkeraats, Katwijk. Ge ref. Kerk: Buurtkerk 10 ds. v. Santen Sassenheim; Vinkenlaan 9.30 ds. Plaat- ser Heerenveen; stichtingskerk 11 hr. Bach; Sole Mio 9 hr, v. Duin. Zie ook herv. gemeente. R.K. kerken: Zee 9.30 en 11; Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 dienst. R.K. kerk: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10 ds. Hubeek, Oosterbeek; Pau luskerk 10 ds. Sasse; Gem. centrum 10,30 ds. Ter Linden. 7 ds. Den Tonke- laar, Warmond; Gem. centr. 10.30 ds. Vegter, jeugdkerk; Endegeest 9.30 pas tor Boshouwers; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Vink. Geref. Kerk: 10 dr. Vlijm, Lei den. Geref. Kerk Vrij.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Heemskerk. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Zielhuis, 4 ds. Roukema, Katwijk, avondmaal. R.K. kerk: Will.kerk zat.7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE - R.k. Kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref Kerk: 9.30 kand. Jaspers Focks, 6.30 ds. v.d. Ree. R.K. kerk: zat.7, zond. 9.30 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 dr. Kui per, Leiden. ROELOFARENDSVEEN - R.K. kerk: Mar. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11; P Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Stelwagen, Boskoop, 7 kand. Bos. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 en 5 ds. v. Niel, avondmaal; Bethel- kerk 9.30 ds. Kattenberg, Nieuwe Tonge, 5 ds. De Haan, Oegstgeest. Geref. Kerk: Petrakerk 9,30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Los, Leimuiden; Imm.kerk 9. hr. Stam, 10.30 hr. Brouwer, 5 ds. Baayen; Mar, kerk 9.30 ds. Baayen, 5 df. v. Oeveren; Avondzon 3 nam. avondmaal. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 5 ds. De Joode. Geref. Kerk Vrijge maakt 10 en 5.15 ds. Zomer. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. Niemeyer, avondmaal. R.K. gemeen schap (aula tuinb. school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Van Pijpen, Wijhe. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, 5 ds. v. San ten. Chr. Geref Kerk: 9 ds. Jonkman, Purmerend, 7 ds. v. Smeden, Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.30 hr. Klijnsma, Jul.laan 17. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 prof dr. Graafland, Gouda, 6.30 ds. Molenaar. Geref Kerk: 9.30 ds. Hoekstra, Maars- sen, 5 ds. Vree. R.K. kerk: zond. 9 en 12; Langeraar zat, 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Harteveld, Rotterdam, 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hoekstra O.geest, 6.30 ds. de Raadt. Marinevliegkamp: 10.30 ds. Schepers, gezinsdienst. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. v.d. VOORHOUT - Herv. Gem,: 10 dr. Ver donk, O.geest. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Mackaay te Leiden, 7 ds. Meijering; Hulp en Heilkerk 10 ds. Ver- heule; Aula 9.30 ds. v. Leusden te Leid- schendam; De Aark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 8.30 ds. De Zwart, av., 10.30 ds. De Zeeuw, av., 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.; 10 en 5 ds. Kok A.foort. R.K. kerken: Laur. Kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; M. Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10.30. 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, Oogstdienst, 4.30 ds. Verboom, Waddinxveen, 7 ds. v. Zanten; Kievietkerk 10 drs. De Jonge Leiden, oogstdienst; Messiaskerk 10 ds. v. Zan ten, Oogstdienst; Dorpscentrum 9.30 ds. Cuperus Nieuwerkerk aan de IJssel. Ge ref Kerk: 10 ds. v.d. Meulen, 5 ds. Riet veld Den Haag; Zuid 10 ds. Gesink Sas senheim. Ned. Prot Bond: 10.30 ds Marwitz, Haarlem. WOUBRUGGE-Herv. Gem: 9.30en6.30 ds. Kempenaar, Vriezenveen, avond maal. Geref. Kerk: 9.30 kand. v. Wallin- ga, Ter Aar, 6.30 kand. Jaspers Focks, Oude Wetering. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 10. Kerk: 9.30 ds. Los, Leimuiden, 7 dr. Vlijm. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.; 10 ds. Wolthaus. R.K. kerken: Meerburgkerk (Rijndijk) zat. 7, zond. 10 hoogmis, 11.30 met orgel en volkszang; Janskerk 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Geertsema.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4